Një portret i rrallë Gjergj Kastriotit në vitin 1660

January 28, 2018 14:03

Një portret i rrallë Gjergj Kastriotit në vitin 1660

 

Nga Aurenc Bebja*, Francë

Në fillimin e veprës me titull “Scanderbegus hoc est vita et res strenue feliciterque gestae, Georgii Castrioti, Epiri regis, ob magna facta Scanderbegi dicti, contra Turcarum immanitatem & perfidiam, …” të autorit Georgio Bartholdo Pontano, gjejmë një portret të rrallë të heroit tonë kombëtar që shfaqet me shpatë në dorë dhe me përkrenaren pranë këmbëve, të cilin, Aurenc Bebja, e ka sjellë për publikun shqiptar, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”:

Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

January 28, 2018 14:03
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*