Një portugeze i zë vendin Flenckenstein si raportuese për Shqipërinë

October 9, 2019 11:24

Një portugeze i zë vendin Flenckenstein si raportuese për Shqipërinë

Eurodeputetja portugeze Maria Isabel Santos pritet të zgjidhet raportuesja e re për Shqipërinë, në Parlamentin Europian, duke pasuar kështu gjermanin Knut Fleckenstein.

Ajo ka punuar vazhdimisht me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe është pjesë e Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve (S&D) në PE.

Lajmi për nominimin e portugezes bëhet i ditur nga portali “European Western Balkans”,

Isabel Santos u zgjodh si Anëtare e Parlamentit Europian këtë vit dhe është një figurë e njohur politike në Portugali.

Ajo ishte anëtar e delegacionit Portugez në OSBE, e cila ka lehtësuar përgjatë javëve të fundit dialogun për Reformën Zgjedhore në Shqipëri.

Si raportuese e Parlamentit Evropian për Shqipërinë, ajo do të jetë përgjegjës për hartimin e raporteve vjetore mbi vendin tonë, i cili do të diskutohet më pas në seancat plenare. Ajo pritet të nxjerrë në pah çështjet për të cilat BE-ja shqetësohet më shumën lidhje me Shqipërinë.

Gjatë kohës që ka shërbyer në OKB ajo ka drejtuar disa misione për monitorimin e zgjedhjeve, përfshirë ato për zgjedhjet e vitit 2017 në Gjermanidhe zgjedhjet afatmesme të vitit 2018 në Shtetet e Bashkuara.

Që kur u bë anëtar i Parlamentit Evropian, Santos ka shërbyer në Komitetin për Punë të Jashtme dhe në Nënkomitetin e tij për të Drejtat e Njeriut.

j.l./ dita

October 9, 2019 11:24
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim