Një prind i mirë i mëson fëmijës këto gjëra

May 31, 2018 22:59

Një prind i mirë i mëson fëmijës këto gjëra

 

Shumë prindër shpesh gjejnë veten në situata kur duan të ndihmojnë fëmijën e tyre, por ata ndjehen të frikësuar se mos i bëjnë gjërat më keq nëse ndërhyjnë. Është krejtësisht normale dhe e natyrshme që prindërit të duan të mbrojnë fëmijët e tyre, por ka disa situata kur duhet t’u lejojnë atyre ti bëjnë gjërat vetë. Ne vetëm mund t’i mbështesim ata dhe t’u mësojmë se si t’i përballojmë sfidat e ndryshme në mënyrë që ata të jenë në gjendje të mbrojnë veten në të ardhmen.

Këto 7 rregulla do të ndihmojnë fëmijën tuaj të bëhet një i rritur i lumtur dhe i sigurt.

Mësoni të thoni “Jo”.

Problem: Një shok klase i kërkon fëmijës tuaj t’i lërë ta mashtrojnë gjatë një prove. Nëse fëmija juaj pranon të ndihmojë, mësuesi do të marrë 2 fletë identike dhe do të ulë notën për të dy studentët.

Zgjidhja: Shpjegoni fëmijës tuaj se ata e nënvlerësojnë veten dhe përpjekjet e tyre sepse kanë kaluar shumë kohë duke u përgatitur për provën dhe dikush dëshiron të përdorë njohuritë e tyre për të mirën e tyre. Të mësosh fëmijën të thotë “jo”, sugjeroni që ata të përgjigjen me diçka përgjatë vijave të “Nuk kam mbaruar akoma. Mos më shpërqendro. »Një frazë e tillë racionale do t’i lejojë fëmijës tuaj të ndihet i sigurt dhe askush nuk do të jetë në gjendje t’i manipulojë.

Mësoni të përdorin indiferencën

Problemi: shokët e klasës së fëmijës suaj gjithmonë i detyrojnë ata të tallen me ta. Kjo rezulton që fëmija juaj nuk dëshiron të shkojë në shkollë për shkak të dhimbjes emocionale të shkaktuar nga nxënësit e tjerë.

Zgjidhja: Në situata të tilla, prindërit nuk duhet të ndërhyjnë direkt me një konflikt, në mënyrë që të mos i keqësojnë gjërat. Shpjegoni se, në fakt, është një dhunues i cili ka një problem sepse ata duan të duken të ftohtë duke ju bërë të trishtuar dhe të frikësuar. Fëmija duhet të tregojë se fjalët e dhunuesit nuk duhet t’i mërzisin. Nëse fëmija qesh ndërkohë që e sheh veten në sy dhe tregon se nuk u intereson, pjesa tjetër e shokëve të klasës do të humbasë interesin sepse nuk do të shohin ndonjë reagim.

Notat nuk janë gjëja më e rëndësishme.

Problemi: Sa herë që fëmija juaj merr një notë të keqe, ata fillojnë të qajnë sepse nuk kanë arritur të merren më mirë me detyrën. Ata kanë frikë t’u tregojnë prindërve të tyre për notën sepse nuk duan të ndëshkohen.

 

Zgjidhja: Shumë prindër i bëjnë fëmijët e tyre të kenë frikë nga notat e këqija pa e kuptuar. Natyrisht, njohuria e fituar është e rëndësishme, por fëmijët nuk duhet të kenë frikë të tregojnë një notë të keqe. Prindërit nuk duhet të vajtojnë me fëmijët e tyre ose t’i dënojnë ata pse marrin një notë të keqe. Tregoni fëmijës tuaj se dashuria juaj është mbi të gjitha arritjet e të nxënit. Thjesht thuaj, “Dështoi të merrje një notë të mirë? Mos u mërzit. Do ta merrni atë herën tjetër! “Dhe fëmija juaj nuk do të ketë frikë nga vështirësitë në të ardhmen.

Mësojini për të ndihmuar dhe mbrojtur ata që janë më të dobët.

Problemi: Fëmija ju thotë se shokët e klasës janë duke ngacmuar një djalë. Ai e di se kjo është e gabuar, por nuk dinë si ti ndihmojnë dhe ata janë të frikësuar.

Zgjidhja: Shumë fëmijë kanë frikë t’i mbrojnë ata që janë më të dobët, sepse nuk duan të rrezikojnë të bëhen viktima vetë. Të rriturit përjetojnë të njëjtën frikë, kur, për shembull, shohim se njerëzit i fyejnë ata që janë nga grupet më të ulëta shoqërore, kështu që ata vetëm bëjnë një sy qorr. Kjo është arsyeja pse ne duhet të shpjegojmë se është shumë e rëndësishme të jemi gati për të ndihmuar. Kërkojini fëmijës tuaj të ndihmojë në shtëpi dhe le të jetë përgjegjës për diçka: vëllai i tyre foshnje, kushëriri i tyre ose një kafshë shtëpiake.

Duaje atë që bën.

Problemi: Rutina e vazhdueshme e shkollës, klubeve atletike, tutorëve dhe detyrave të shtëpisë po e bën fëmijën të lodhur. Gjithçka që ata duan është të pushojnë ose të kalojnë kohë me miqtë e tyre.

Zgjidhja: Prindërit duan që fëmijët e tyre të jenë të lumtur dhe të arrijnë rezultate të mëdha, prandaj e mbushin orarin e fëmijës me sa më shumë aktivitete të jetë e mundur. Por një qasje e tillë nuk u tregon fëmijëve se vetëm ato gjëra që u pëlqejnë me të vërtetë mund t’u sjellin atyre gëzim dhe sukses. Lëreni fëmijën tuaj të kalojë një orë në ditë në një hobi që ata e duan si lojërat kompjuterike, sportet, ose artet dhe zanatet.

Ushtrimi është pjesë e jetës.

Problemi: Fëmija juaj është shumë i turpshëm dhe i rezervuar. Ata duan të qëndrojnë në shtëpi në vend që të shohin miqtë e tyre.

Zgjidhja: Sugjeroni të provoni një sport në ekip. Një grup fëmijësh që kanë të njëjtat interesa do të kenë një ndikim të mirë në fëmijën tuaj. Për më tepër, sportet kontribuojnë në nivelin e besimit të fëmijës suaj. Prindërit nuk duhet të harrojnë se duhet të kujtohen për dëshirat e fëmijës së tyre dhe t’i lejojnë ata të zgjedhin aktivitetet që ata me të vërtetë duan. Nëse djali juaj pëlqen vallëzimin, le të vallëzojë, mos e bëni atë të ndjekë basketbollin. Përndryshe, ai do të urrejë gjithçka që ka lidhje me sportet.

Duaje veten ashtu siç je

Problemi: “Maria ka flokë të bukur, sytë e Kate janë aq të mëdha dhe unë jam e shëmtuar.” Herët a vonë, të gjithë fëmijët fillojnë të krahasojnë.

l.h/ dita

May 31, 2018 22:59
Komento

1 Koment

 1. Gezuar Festen Femijeve Shqiptare ... June 1, 10:56

  Ka shume metoda sot ne shoqerine e ksaj Bote mbi edukimin e femijeve e Praktika nga me te ndryshmet .

  Un do vecoja disa prej tyre qe perbejne bazen e edukimit /formimit
  te nji femije qytetare e te kulturuar qe e ben ate te denje per shoqerine e zhvilluar europiane e me tej e pse jo qe i injekton elementet e suxsesit ne jete .

  Femija duhet mesuar qe ne kte bote eshte Absolutishte e ndaluar Dhuna !

  Kemi dy lloj dhuna sot ne shoqerine njerezore .
  1- Mendore – gojore -ate qe shprehet me fjale
  2-Fizike – ate qe nenkupton dhunen trupore , perplasjet fizike .

  Femijes i duhet mesuar ,qe nuk duhet te ofendoje kurr
  tjetrin /tjetren per anji arsye dhe s’duhet te perdori asnjiher fjale te nji fjalori banal . Nqs ndodhet perball nji fenomeni te tille ,ne klase e kudo ,qe ka cfarqje te Tilla , ti kerkoje mos te sillen ashtu paedukate ,nqs nuk e degjojne te largohet menjiher prej nji ambjenti te tille ,duke i dhene nji sinjal te qarte edhe te paedukatit ne shoqeri ,qe dicka me te nuk eshte ok, nuk shkon .

  Asnjiher mos te preki dike me duar e reagoje dhunshem ,por injoroje cdo Konflikt fizike ,duke i treguar se njerzit i zgjidhin mosmarreveshjet e keqkuptimet me fjale …sepse jane Njerez !

  Cdo provokimi i largohet dhe i qendron ne distance
  te dhuneshmeve .

  Femija eshte shume e nevojeshme vec te tjerash ,
  te degjohet me shume vemendje nga prinderi
  sikur te ishte nji i madhe ,nji i rritur ,sepse kjo ndikon shume ne formimin e personalitetit ke femija qysh ne moshe te vogel .

  I mesohet se mesimi studimi ,eshte detyrat me te rendesishme per femijen ,e vetem ajo te con ne jete drejt cdo suxsesi .
  Natyrishte nuk i flitet mbi vlerat siperfaqsore qe eshte mjafte e thexuar ne ate Bote Shqiptare ,nuk i flitet shume pra per anen siperfaqesore edhe pse si prind mundet ti kushtohet shume vemendje ,

  nuk flitet kurre me ze te larte ne syt e femijes ,
  dhe nji gje e cila eshte shume -shume e rendesishme
  ne prani te femijes ,nuk acarohesh kurre nuk debatohet kurre me ze te larte ose nerve dhe – ajo qe perben nji nder faktoret me te rendesishem ne Edukimin Qytetare te Femijes eshte qe kurr nuk duhet te shashe te tjeret e perdoresh fjale paedukate jote kulturuara ne pranin e femijes se pse jo edhe vet te rriturit ne vet ,duhet te mesojme mos te fyejme te tejret .Ka shume fjale ne fjalorin tone qytetare ,per te shprehur pakenaqsite tona ,nen formulime qytetare .

  Eshte thjeshte nji koment ,qe s’do ti ngacmoj asnjerit aty nervin -duke e pare kte koment si nji lexion .Jo.
  Eshte thjeshte nji koment miqesore qe mendoj ti sherbej nji qytetari shqiptare .
  Bota shkemben gjithmon mendime Idee me njeri.tjetrin mbi cdo teme shoqerore edhe ne qe jemi pjes e ksaj Bote Njerezore duhet ta bejme ate .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*