Veliaj: Ushqimet e pashitura të supermarketeve të Tiranës t’u ndahen të varfërve

May 26, 2015 11:36

Veliaj: Ushqimet e pashitura të supermarketeve të Tiranës t’u ndahen të varfërve

Në një dëgjesë për programin social, kandidati i majtë për Bashkinë e Tiranës, Erion Veliaj, ka bërë një propozim të guximshëm.

Ai ka thënë se të gjithë ushqimet e pashtitura në supermarket, duhet t’iu jepen të varfërve.

Sipas Veliajt, kjo gjë ndodh edhe në Francë.

Duhet të marrim shembullin francez ku ne te kemi një ligj që mund ta bëjmë me Ministrinë e Mirëqenive Sociale ose të kemi një vendim lokal të Këshillit Bashkiak, ku ne të detyrojmë që i gjithë ushqimi i pashitur i supermarketeve të Tiranës të detyrohet të dhurohet për familjet në nevojë,” tha Veliaj.

Ai ndërkohë ka premtuar edhe qindra banesa sociale për shtresat në nevojë.

Është e pafalshmë që ende qytetarët e Tiranës flenë në rrugë. I kam kërkuar Këshillit Bashkiak që në mbledhjen e parë t’u japim 365 familjeve strehim në banesat sociale”, ka thënë Veliaj.

May 26, 2015 11:36
Komento

32 Komente

 1. laboratori i ushqimeeve May 26, 11:48

  propozim me vlera,
  nisme mjaft me kurajo.
  por mercologe nuk dalin me, dikur ishen me te mesme dhe universitare dege 3 vjecare.
  por ne supermarkete ka ushqime qe ju ka kaluar afati i perdorimit,ose jane ne kufijt e tija……dhe po nuk ikontrollove ti shesin produkt i ri.
  edhe te supermarkete me emer c……. ka djathra me feta(kackavall)me 2-3 dite afer skadences..
  ushqimet deri ne tre muaj para skadences i falin osei japin me ulje

  Reply to this comment
  • vald May 26, 11:52

   E majta ne pergjithesi eshte solidare me shtresat ne nevoje, dhe erioni eshte perfaqesuesi me i denje i te gjithe shtresave ne nevoje, inovator ne cdo detaj te programit duke na dhene bindjen qe eshte alternativa me e mire per Tiranen.

   Reply to this comment
   • jonela May 26, 11:55

    Duket e pabesueshme sa shume gjera mund te behen dhe do te behen ne Tirane, sidomos qe ka 4 vjet qe nuk eshte vene dore ne asgje, por me besimin e nje kryetari si erioni, qe arriti te transformoje e te jete inovator ne nje ministri aq te madhe, jemi entuziaste qe do te jete Tirana kryeqyteti i te gjitheve.

    Reply to this comment
   • aty May 26, 18:27

    Per mua duhet te ndertohen mensa gratis ku te pastrehet te hane nje vakt tani ne vere e ne dimer edhe nje caj ne darke sapervte mbajtur frymen gjalle.

    Reply to this comment
  • koli May 26, 11:54

   bravo veliaj per kto nisma. ate punen e banesave sociale nuk e kutpoj pse e zvarriste basha? apo ndoshta po benin letrat militantet qe ti merrnin ata dhe jo qytetaret qe i kan nevoj.

   Reply to this comment
  • liza May 26, 11:54

   ato banessat socjale gati i kishte luli po sdonte ti ndante se i kishte bere rama. edhe kjo eshet e vetmja mundesi pse ai nuk i shperndavi kishte 4 vjet kohe per ta bere kte pune edhe per ti cuar ato njerez qe flejne ne rruge neper shtepia!

   Reply to this comment
   • niana May 26, 11:57

    ky njeri avash avash po fiton zemeren e te gjithe qytetarve tiranes. puna ne 18 muaj tregoj qe ky eshte eshte nje admistrator i zoti edhe ka bere gjithmon per njerzit ne nevoj! sidomos per grate kur jua dha te drejten e marrjes se asistences!

    Reply to this comment
    • Ani May 26, 12:18

     Po si e gjete ti kete, nga e kuptove mi aman, se po cudisem.

     Si i ka fitu zemrat kur ne sondazhin me shpresedhenes nuk ka arrit as tek 40 %.

     A e di ti mi shkruese me pagese se Erioni eshte poshte perqindjes se PS?????????????!!!!!!

     A e kupton cfare do te thote kjo??? Leqe me ke merem dhe une, ti di vetem bravo, super, superkandidat, Erioni -kampioni etj etj.

     Reply to this comment
     • lili May 27, 03:53

      Chut,mos iu tregon se keto shkruesit Kaq entuziast bo i bind in cdo dite edhe nje qind te tjere per mos me e votuar erion in!chut,mos iu tregon se koha e pioniereve ka vdekur,keta Jane shallkuqet e sotme te Erionit,po kjo méthode nuk funksionon me ne shekullin 21!¡ mos iu tregon:mendojne se vertet Jane to ndihmuar Njishin e tyre!

  • edi May 26, 11:55

   ushqimet e pashitura ti jepen te varferve eshte nje gje sh pozitive dhe me ate rast shmangen dhe ato abuzimet ku fallcifikohen datat e skadences dhe rishiten gjerat perseri e perseri

   Reply to this comment
  • olta May 26, 12:01

   jo vetem ne france po kudo neper bote ushqimet qe nuk duhen me u ndahen te varferve.. edhe ketu ne shqiperi,ne nuk na mungon fryma altruiste per te ndihmuar te tjeret por thjesht na duhet nje ndihme edhe nga shteti
   ndaj me pelqen shume Veliaj se pervec se ka plane kokrete per Tiranen mendon edhe per njerezit ne nevoje

   Reply to this comment
 2. kida May 26, 11:51

  vizionar e punetor! eshte ai qe mendon per te gjithe, i vetmi qe mund te na paraqese nje pamje tjeter te tiranes, ate qe i ka munguar ne keto vite Erion Veliaj #Drejtimi_i_Duhur

  Reply to this comment
 3. bledi May 26, 11:52

  kjo tregon deshiren edhe pasionin qe ka ky njeri per te ndryshuar tiranen ! franca eshte nje shembull qe duhet ndjekur. atje funskionoj nuk i mungon asgje tiranes apo shqiperise qe te bej kte gje!

  Reply to this comment
 4. klejda May 26, 11:53

  Puna e mire e bere ne ministrine qe drejtoi vertetojne aftesite menaxhuese e drejtuese te z. Veliaj. kjo eshte alternativa e duhur.

  Reply to this comment
 5. andi May 26, 11:59

  ja ku duket kudh mendon per Tiranen dhe per njerezit e saj
  te pakten ky eshte koshient qe ka te varfer sa te duash neper tirane e kudo ..dhe me pelqen shume ideja e ndarjes se ushqimeve per te varferit,nuk do mund dhe shpenzim te madh

  Reply to this comment
 6. daku May 26, 12:10

  Po pse. deri me sot, mos ndoshta hidhet ne plera ushqimi i pashitur? Ne dyqane do rrije deri sa te shitet dhe nuk ta fal njeri.

  Reply to this comment
 7. lili May 26, 12:17

  Jo,kjo tregon vetem nje gje:aftesine e tij me na shit mutin per kryeveper!nuk je ne France ku datant Jane para te skadimit,je ne shqiperi ku malli te shtet edhe mbasi skadimit i ka kaluar koha qe moti!
  Cka propozon per zbutjen e varferise ,se te mbaj himyt ne cka shtet e nuk shtet per me ngrene buke eshte pak debilitet,sikur me na propozuar me changer cka ka mbetur nga dasma jote!
  PS’ di kush me na thane sa yshqim te skaduar te pashitur ka ne supermarket?asnje kile se manaxheret e mire e shesin me zbritje qe moti ne shqiperi!

  Reply to this comment
 8. Kris May 26, 12:23

  Franca gjithmone na ka ndihmuar me pervojen e saj.Kot nuk na coi Edvinin dhe tani po ecim krenare ne drejtimin e duhur.

  Reply to this comment
 9. mergimtarja May 26, 12:33

  Me ne fund dikujt i shkoi mendja per shtresat e varfra.kjo ndodh jo vetem ne Franc por edhe GJermani,Zvicerr dhe shtetet e tjera perendimore.duhet nje lokal qe ti grumbulloj keto ushqime,ndersa personat qe kan nevoj per kete ndihme,duhet te pajisen me leje te veqant dhe foto,qe mos te keqperdoren,keto ushqime.shpresoj qe te mos mbetet vetem ide parazgjedhore.

  Reply to this comment
 10. Arben May 26, 12:33

  PO AKTUALISHT, KU SHKOJNE KETO USHQIME?????!!!!!!!!!!!!!!!!

  PERSE NUK E THONE KETE???????!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  PO DO TI FALESH DIKUJT DICKA, MOS SHPENZO DHJETRA MILIONA PER DASMEN TENDE, POR SHPERNDAJUA TE VARFERVE.

  NUK MUND TI TE DETYROSH TE TJERET TE FALIN NGA PASURIA E TYRE.

  ME SA DI UNE, ETC NE KOSOVE E FILLOI VETE NJE INICIATIVE TE TILLE, DUKE SHPERNDARE MALLRAT E DEMTUARA (MIELL, SHEQER, ETJ QE PSH VETEM I ISHTE GRISUR AMBALLAZHI), POR DUKE QENE SE DISA PERSONA U HELMUAN ATA E NDERPRENE KETE GJE.

  Reply to this comment
 11. lili May 26, 12:36

  PS:edhe mbasi erion paskan mbetur me marr IDE per fushaten neper bote,po i themi nje gje:shiko pak tek spagnolet te Podemos:ata propozojne qe taxat te rriten per millionerat e te zbriten,sidomos rryma,per te varferit! Propozojne qe asnje bandes mos te mbetet bosh,edhe propozojne se kush ka mbi nje bandes te tatohet double per banesen e dyte e trete etj…Te Siguroj erion,se keshtu te varferit do kene te ‘ardhura’ te sigurta nga shteti pas pasur nevoj per berllogun e hypermarketeve, kulm mbi krye edhe pare per rrymen pa pas ur nevoje per me lyp llemoshje, po vetem nga nje répartition te taxave sipas fuqise financiare qe ke.Jo te taxohet e te paguaj i varferi, qe mezi fiton 2 leke ne dite, sikur ai fit on milliona!Hajde erion,merr shembull aty ku duhet,tek Podemosi edhe vend os nje ligj per te ditur taxat e multimillionereve!
  Hups, te idherohen méta and co pastaj apo députétet millionera te PS e PDse?mos u Halla me popullin me propozimet demagogjike po vepro qe padrejtesite qe keni vu ne jeté te korrigjohen nga taxat shtetnore e Jo veprim te kunderte sikur futja ne burg pse i varferi nuk ka pare! RePS:mbasi mbete tek shembulli i frances ,po ne kuader te ligjit per ndalimin e hedhjes ne borllog te ushqimit -e Jo siç e keni kuptuar ju-eshte edhe ligjin qe ndalon nderprejrje e rrymes edhe ujit per stresat e gardera edhe garantimin e furnizimit minimal per une e ryme,po si per cdo gje nuk e keni kuptuar mire ligjin francez!

  Reply to this comment
 12. Edi May 26, 13:03

  Po ky more! Sa pa lajmin, menjëherë ta shesë si premtim fushate.
  Do votojmë Ramën, se të ishte për këtë palaço, as tek dera e shtëpisë nuk e qasja.

  Reply to this comment
 13. Labi May 26, 13:09

  Zogu ben propozime me xhepin e qytetareve te tiranes duke shperfillu problematikat qe biznesi ka ! Nuk behet fjale vetem per nje premtim i cili eshte i pabaze por behet fjale per nje strukture qe Zogu nuk e ka iden sesi funksionon. Papunesia, rritja e cmimeve kriza ekonomike dhe shume faktore te keq qeverisjes mund te lene gjerat pa situr por po per ndihmen sociale qe ju hoq ketyre qytetareve a ka ndonje gje Zogu per te thene ….

  Reply to this comment
 14. Vreto May 26, 13:25

  Eshte aq soft ne te gjitha propozimet e tij sa tregon qe nuk ka elementet e njohurive themelore per ekonomine. Vajmedet qeveri me piktora dhe facilitatora e predikues. As pune as zanat.

  Reply to this comment
 15. emigranti May 26, 14:30

  pO HALET DO TI KEMI AFER DHE PA PARE!!!!!!???????

  Reply to this comment
 16. bleona May 26, 15:46

  Mire e ke ti Eri Zymbyli e zogu i Rames per Tiranen por puna eshte qe duhet te mendosh ti dhe qeveria jote e Rilinjdes per tu ardhur ne ndihme qytetareve ne nevoje dhe jo te perfitosh nga bizneset te cilat sa po vijne e po fundosen duke shkuar drejt falimentimit . Po Shpenzimet e atyre mallrave qe keto Supermarkete do tju japin te varferve kush do i mbuloje ??? Se ju z. Eri Kalave dhe Rilindja nuk behet fjale por si gjithmone do jua fusni bizneseve . Perfitusa dhe qylaxhinj .

  Reply to this comment
 17. Labi May 26, 16:43

  Investimi I bere nga Aleanca e Vjedhjes dhe mashtrimit sot ka dalur bllof ! ka dalur huq per shume arsye… Nuk mund te beshe nje investim per efekte elektorale por edhe nqs e ben ne kundershtim e cdo lloje morali nuk mund te genjesh njerzit ! Njerzit nuk kane ne voj ne per investime qe I genjejne . njerzit kane ne voje per nje inevssit apo per nje hekurudhe dhe tren bashkoheore dhe jo per te rikostruktuar nje tren muze te komunizmit ! Deshtuan sic kane deshtuar por kete deshtim do e marrin vesh me 21 qershor !

  Reply to this comment
 18. besi May 26, 17:02

  ore mjaft na genjyen e mashtruan se te tere njelloj jane si te amjte e te djathte ti themi jo partive te medha .. te votojme partite e vogla … Aleanca Popullore

  Reply to this comment
 19. Mark uk May 26, 17:30

  Jep’uni gjera te skaduara,se i rregulloni mire.Po jepu vetem cfar po shpenzon per fushat se ashtu i rregulloni mire more hajdut i mjaftit.

  Reply to this comment
 20. wickedgame May 26, 18:36

  Hajde fiq ,ty te qan suma per fukarenjte qe i hoqe ndihmen sociale ,te tjereve kempin ,te tjereve ja ngrite pak moshen per ne pension .Ec aty zogu solidar.

  Reply to this comment
 21. Illo May 26, 21:19

  Ne Amerike , te varferve u jepet ushqimi falas dhe banesa . Vetem ne NY ka mbi 4 million njerez te tille . Kjo konsiderohet eliminim I varferise . Ky eshte nje realitet I njohur .
  Kjo qe propozon Erioni eshte shume racionale . Ushqimet afer skadences I blihen biznesit , me nje cmim te arsyshem , qe te mos demtohet biznesi , ndersa familjari ka mundesi ta konsumoi brenda afatit . Praktika e apartamenteve sociale eshte fare e njohur . Mendia e Erion Veliaj eshte nje dhurate , ne kohen me kritike , per Tiranen , e cila eshte ne agoni , per shumicen e sherbimeve jetesore . Kam besim , qe edhe vete Basha do votoi per Erionin , sepse shpetoi paq nga nje ngarkese qe nuk e ngre kushdo . I Foto

  Reply to this comment
 22. lili May 27, 04:10

  Une erion te propozoj dicka ma thjesht:ndalimi i dietave per pushtetaret e falja e dietave popullit te varfer! Te propozoj ndalimin me ligj e pjesemarrjes ne ma shume se nje board keshtu do kene nje rroge ma shume te varfer qe do ndihmojne vetin me koken e tyre!pra erion ide plot ,pse nuk u nise nga veti,e nuk preke pak xhepin tend para se me shku me marr ne xhepin e biznesit i cili eshte to falimentuar!Go on erion,shkurtoni pak shpenzimet per nafte se shpensoni per nje shqiperi 200km ma shume se deputetet franceze per nafte,shkurtoni shpenzimet e telefonave,shkurtoni pak dietat e juaj ,d’y tri kater punesimet e juaja edhe keni me pa do lironi vende Pune,do krijoni te ardhura pas pasur nevoje per berllogun e supermarketave,edhe kete Duke prekur mireqenjen e ‘vetem’ nje grusht njerezish!ma cost effektiv si aktion nuk gje ,o erion zeza qe po na cudit pse nuk po Fillon me ‘marr’ ne xhepin tend pak po shkoje ne xhepin e huaj!Askkush nuk te ndal,je deputet,jepi shtroj ligjet per keto veprime:vetem me board et e tua 8 familje do lene rroge te mire,shume zoje kete me gjithe si ti edhe zigh ballon e te varfereve ne menyre dignitoze e Jo me berllogun e mbetur !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?