“Një pyetje për z.Lleshaj”

November 8, 2019 15:04

“Një pyetje për z.Lleshaj”

Pedagogu i njohur i filozofisë Përparim Kabo ka një pyetje për ministrin Lleshaj.

Duke komentuar rastin e Alvinit ai shkruan në profilin e tij në FB:

“Njomcakun shqiptar Alvin Berisha e shpëtuan nga kthetrat e vdekjes ne kampet e ISIS-sit.

Pune perpjekje lajme dhe kunderlajme, bujë dhe butafori.

Një pyetje kam për zotin Lleshaj. Ju lutem zoti Minister, po femijet tane kur do ti nxirrni nga ngujimi ku jane ndry per shkak te gjakmarrjes?!…

Janë shume afer me zyren tuaj, marin fryme nga ajri yne dhe (s’)shohin po ate cope qiell si te gjithe ne…!”

November 8, 2019 15:04
Komento

22 Komente

 1. Gjikondi November 8, 15:05

  Eshte bere ky muhabeti Alvinit si telenovele turke, qurre, lot, shou. Askush s’shikon shkaqet dhe te vertetat qe fsheh kjo histori

  Reply to this comment
  • Fatos Lobunja November 11, 05:40

   Pershendetje Lime vajguri. Me duket se dikur ke qene keshilltar i zotit Nano dhe mbaj mend se bashke me ustane tend na bere shume premtime. Sa nga ato realizove zotrote? Nje mut, vetem se futet vendin ne korrupsion te llahtarshem dhe e mbyllet dorezimin e pushtetit tek Sali krimineli me duart e plehres Xhuvel nje race muti, dhender tek Hysni Kapua nga Terbaci i Vlores. Po ne bordin e Teatrit je akoma o filozofi I vajgurit? Po cfare te lidh ty me teatrin o filosocioekonojuristikolog? Ik ore e shif punet e tua, se tulla te ka dale me kohe dhe nuk te mbijne me floket as ne koke e as ne bithe o Lime karaboja.

   Reply to this comment
 2. Gege Kosova November 8, 15:28

  Ju lutem klases politike, intelektualve,mesimdhenesve e publicisteve shqiptar qe, te org anizohen me nje veprim unik per Pajtimin e hasmerive ndershqiptare.Sghembull dhe ndihme mund te keni Pajtimin e Gjaqeve te 1990 ne Kosove.Vetem Ju dhe keshtu mund te nxirrni femijete dhe familjet tuaj nga ngujimet jashteligjore,jashtkanunore e jashte rregullave te Bibles e Kur’anit,Vetem me nje perkushtim te tille moral,kombetar e intelektual arrihet lehte e drejte qellimi qe ka kohe e vite degjohet I panatyrshem per kohen dhe nivelin kombetar shqiptar.

  Reply to this comment
  • Donaldi November 8, 15:54

   Jam dakort me ju Gege Kosova.
   Por nje pergjigje z. Kabo.
   Cfare Por beni ju si intelektuale, shoqeria civil engineer etj etj se ju e dini qe jetojme né nje sistem qe nuk I ben shteti Por I kontrollon. A Po e pergatisni ju njerzit e tu thoni beni per vete se nuk ben me shteti per ju ….
   Kjo Pune zgjidhet nga vete né populli e ju nga shteti.
   Nga emisionet televizive ti japin hapesire ketyre problemeve e jo ………qe Po shkaterojne shoqerine me programet e …..
   Prandaj mos bej pyetje zKabo Po bej nje zgjidhje e fol me njerzit e thjeshte qe Jane filozof né menyren e tyre.

   Reply to this comment
 3. antiharresa November 8, 16:14

  Kete here propaganda e rames ja dhjeu propagandes se kundershtareve te rames (bolelepiresve te saliut).Ajo qe nisi si sulm ndaj rames perfundoi ne triumf te minstrave dhe rames .

  Reply to this comment
  • anti militantizmi qorrave November 8, 16:35

   Cfarë debilash mban ky dhé.
   Nuk jemi në stadium o tifozi “qeverisë”
   Që të hëngërt mortja ty, ministrat dhe ne të gjithë bashkë

   Reply to this comment
   • Mentor November 8, 16:40

    O ti militanti politik trutharë “antiharresa”.

    Lëreni djalin të shkojë në shtëpi dhe kthehuni merrni të tjerët. Nëse ua mban…

    Një shfaqje përtej çdo logjike vazhdon prej dy ditësh me marrjen e djaloshit 11 vjeçar Alvin Berisha nga një kamp në Siri, ku mbahen ish luftëtarë të ISIS si dhe gratë e fëmijët e tyre. Video dhe foto pa fund. Njësoj si ata bamirësit që, edhe kur i japin një copë bukë fukarait, bëjnë disa bubla filmimi që të kapet imazhi më i mirë.
    Në Romë një ushtri me zyrtarë, dolën në një konferencë për shtyp duke treguar me radhë se si e morën Alvinin nga kampi. A thua kanë evakuuar të gjithë kampin. Ministri yne i brendshem udhetoi nga Bejruti ne Rome, per te qene edhe ai pjese e gostise mediatike.
    Në fakt i gjithë ky show, shqiptaro-italian, është një tym që hidhet për të mbuluar heshtjen skandaloze të të dy shteteve për të tërhequr nga ky kamp njerëzit e tyre.
    Atje besohet se janë të paktën 80 shqiptarë, shumica gra e fëmijë, të cilët shteti ynë nuk pranon ti riatdhesojë, sikundër edhe vendet e BE-së. Sepse ata ikën vullnetarisht.
    Operacioni për marrjen e Alvinin ishte një show politik pasi historia e tij shkaktoi një reagim shumë të madh mediatik e publik në Itali. Alvinin e shpëtoi një baba i përkushtuar, që për 5 vjet nuk reshti së kërkuari, si dhe dy gazetarë, një italian e një shqiptar, që shkuan dhe e gjetën mu brenda në kamp.
    Ndërsa gara mes qeverisë dhe presidencës shqiptare se kush dha më shumë kontribut për shpëtimin e Alvinit është qershia mbi tortë e kësaj hipokrizie.
    Për të marrë njerëzit nga kampi në Siri nuk ka nevojë për Rambo, apo luftëtarë Ninxha. Mjafton të duash ti marrësh.

    Reply to this comment
    • Dritan November 8, 16:45

     Antihsrresa

     As qeveria italiane nuk ka bere ndonje operacion, por edhe keta merhumet qe kemi ne ne Shqiperi jo e jo! Thjesht keta kane plotesuar letrat per te levizuar Alvinin! Dy qeveri mashtruesish! Keta jane te papergjegjshem per qytetaret e saj, jo me per Alvinin!
     Dy qeveri te paturpta qe vrapuan te “rrembejne” pak lavdi nga puna e te tjereve, qe e kane realisht te ndaluar te flasin! Vrapuan se çeshtja eshte mediatike dhe ata nxjtuan te lajne fytyren e mbuluar nga e zeza e turpit.

     Reply to this comment
     • Aladini me Eskorte November 8, 16:47

      Moderator pse boton komente provokatoresh militante si ky me der antiharresa.
      Na tregon bolet e Saliut ky gjidi pleh i politikes se hajdutve te kombit.
      Mor pleh e kaluar plehut, je ti duke lepire mutin qe shpernda hapeja e Rilindjes mor zagar. Ptu race primitive adhurusish qe nuk jetoni dot pa ngrene mutin e propagandes perdite

 4. kujtimi November 8, 16:28

  Eshte puna e gjithesecilit per zgjidhjne e ketij problemi kaq te madh, se pari e intelektrualeve shqiptare, perfshire edhe veten tende more prof. Pyetjen beja se pari vehtes dhe pastaj familiareve te familjeve ne hasmeri. Ministri do te zbatoje ligjin, por problemi i hasmerise ne vendin tone eshte problem kombetar. Zgjidhja e tij duhet te jete objektiv i te gjitheve.

  Reply to this comment
 5. Ylli November 8, 16:55

  Çfarë është FAUDA?
  Si i paditur pyeta një polic të Rendit këto ditë.
  Më sqaroi shpejt : FAUDA tha, janë shefat
  F-Fatmir Xhafa, A-Aleksandër Lleshi, U-Ulusi Manja, D-Damian Gjiknuri, dhe A-ja e fundit është Alenca e të gjithëve për të vënë rendin këtu në Shqipëri. Këto do bëjnë prap Tërmet!
  E kuptova – i thashë. Më në fund e vunë edhe Rendin pas…30 mijë ditëve!
  Suksese.

  Reply to this comment
 6. Dash Pacja November 8, 16:56

  E mor Lime Kabua qe s’te meret vesh se c’fare kerkon nga z. Lleshaj.
  Njesia e kohes prishjes eshte qindra e mijra here me e madhe se ajo e ndertimit. Pra, c’kerkon ti nga z. Lleshaj ate qe eshte deformuar, percunduar, masakruar prej 30 viteve t’a rregulloi ai sot!? Ne fund te fundit kush eshte ai, Zeusi apo nje nepunes i administrates shteterore si ty, si une e si cdo shtetas tjeter.
  Filozofia ne kete rast t’a kerkon te jesh prudent dhe te besh bilanc me situaten qe ai, z. Lleshaj, gjeti eshte perkeqesuar apo permiresuar dhe me pas konkludo.
  Shkrimet e tua si edhe kolegut tend, shokut te klases Tan Fuges, me shume i ngjajne hartimeve te shkolles 8 vjecare Emin Duraku se filozofia eshte fjale teper e madhe per t’a mbajtur ti apo kushdo ne kete bote.

  Reply to this comment
 7. Jimi November 8, 19:02

  Ti “profesor” kujton se “kanuniin” e nxjerre nga sepetet e ndryshkura dhe qe shpellaret ja tundin para hundes drejtesise shqiptare, mund ta bej zap nje minister !?

  Reply to this comment
  • Lasgushi November 9, 16:37

   Përparim!Je i saktë dhe shumë i moderuar.Mos kërko kot.Nuk bëhet veza e strucit me bythë pulë.Lloi më i keq i mashtruesve,produkt i monizmit kanë qënë ata që bënin pjesë në ushtri.Kjo vinte nga parazitizmin,mungesa e aktivitetit në jetë,jerarkia bosh.Lleshaj ska faj,produkt tipik,por vetëm se flet ingilzcen.Cfarë bëri në ushtri në atë pozicion të lartë.Ndihmoi në shkatërrimin e saj dhe armatimin. Atë që po bën sot me policinë.

   Reply to this comment
 8. edmond November 8, 19:19

  Kjo historia e Alvinit ka një fund “për të qeshur”… Në operacion morën pjesë trupat speciale të ROS-it dhe karabinierët italianë të Scip (Servizio di Cooperazione Internazionale di Polizia), të publikuara nga gjithë mediat italiane, ndërsa nga ne, vajti të bënte FOTO me Alvinin kur e kishin shpëtuar në Liban (në ambasadën italiane), ministri ynë i brendshëm. Nuk mjafton kjo, por i kapur në profil në një fotografi që qarkullon në net (realisht me bluzën dhe kapelen e Gjysmë Hënës së Kuqe Siriane) publikohet si i veshur kuq e zi, përkrah ministrit Lleshaj… Fuck off.

  Reply to this comment
 9. te theme diçka dhe une. November 8, 20:05

  Zoti filozof Kamba! Pyetja eshte e drejte, por çfare ke bere ti per nxjerrjen nga shtepia te Sali Berishes dhe futjen ne burg ate sepse ai eshte burimi i gjithe krimeve ne Shqiperi. Dhe pyetja ime eshte duke mos me paragjykur ata qe bejne babalet. A mban mend ti se kur perfunduan pajtimet e gjakmarrjes ballisto-partizane ne Shqiperi dhe pse para viteve 1990 nuk kishim me gjakmarrje. Sot pse u shtuan kaq shume? Une e di qe nuk eshte faji yt, por kur del ne keto dreq gazeta dhe pothuaj çdo dite me pyetje retorike si kjo qe keni bere, duket qe bie vlera qe siell mbimvlere dhe ekonomi e tregut deshton zoti profesor i filozofise. Respekt po me mirekuptove qe te reagosh ne heshtje nga nje anonim, por jo si ata te Jovanit. Nga halli, profesor!

  Reply to this comment
 10. Mondi November 8, 20:11

  Shteti nuk mund te beje mrekulli per te zhdukur kete opage, per nje problem qe u rishfaq pas 90-es. Shto ketu edhe armet qe u morren nga hapja e depove te armeve. Por shteti mund ti ndihmoje duke u ndryshuar identiten dhe duke i zhvendosur ne zona te medha te banuara. Kjo do ishte rruga e vetme, qe femijet e ketyre familjeve te benin nje jete normale.

  Reply to this comment
 11. Konti Sbalta November 8, 20:50

  Gjakmarrja u nxit nga kanuni dhe te ashtuquajturat “Shoqata te pjtimit te gjaqeve” Ajo thuajse u cduk per gati 50vite nga zbatimi i rrepte i ligjit.dhe prap do te cduket po nga zbatimi i ligjit ne qofte se nuk e pengon vendosja e kanunit ,sic deshi te bente Sali Berisha ne 1994 kur miratohej me referendum Kushtetuta..

  Reply to this comment
 12. MAJAKOVSKI November 8, 21:06

  Profesor Kabo nuk mund te them se nuk keni te drejte por me duket se me shume e beni per konsum jo vetem shoqeror por edhe politik. Te ngujuarit i kemi qysh pas 1990. Pse nuk e ngre nje pyetje tjeter si Pse nuk numurohet asnje i ngujuar para 1990. Lleshaj nuk mund te mbaje pergjegjesine e 29 viteve . Ku ishit ju si profesor para 6 viteve ia ke bere qeverive te shkuara kete pyetje apo te tjera si keto. Cfare rrugesh i propozon ti Qeverise dhe specifikisht zotit Lleshaj. Ama duam rruge qe japin apo sjelljin zgjidhje. E pra mos bejme llafe ne tym.

  Reply to this comment
 13. Lavdi Rambos tonë ministër i punëve të përbrëndshme që shpëtoj personalisht vetë Alvinin!t November 9, 07:44

  E kemi ministrin e punëve të përbrëndshme të nerumin Lleshi trim dhe guximtar. Ai vetë personalisht , tamam si Oto Skorceni i Hitlerit që rrëmbeu Musolinin e arrestuar, u fut i maskuar si një Rambo i vërtetë në kamp dhe , fshehurazi, me shumë peripeci të rrezikëshme për jetën e tij, ja doli që të nxirte Alvinin nga kampi. Dhe ju komentues doni të hidhni posht aktin heroik të ministrit të punëve të përbrëndëshme dhe komandosve që ai drejtoj në këtë operacion sa të rrezikshëm dhe të ndërlikuar, për më tepër nuk pati asnjë viktim në radhët e grupit heroik të ministrit. Lavdi heroit tonë, ministrit të punëve të përbrëndshme!
  Të mos lemë në heshtje edhe atë që lajmin e para për çlirimin e Alvinit nga kthetrat e armiqëve terroristë e dha presidenca. Për këtë akt të jashtëzakonshëm të presidencës që plotson aktin heroik të Rambos tonë Lleshit, ka meritë të veçantë presidenti ynë i nerum Ilir Meta të cilit nuk i shpëtojnë këto raste për të dhënë kontributin e tij thelbësor.
  Gjithëashtu komandosit shqipëtar kanë bashkpunuar në këtë operacion të vështirë me komandosat italian të zotit Conte që sikurse duket është i të njëjtit kalibër si mender kryeministri ynë i nerumi Rama. Të dy shtetet kanë pse të mburren para botës dhe le ti bjenë daulleve e sazeve të këtij suksesi deri në qiell. Në këtë berihaj zhurmë madhe Rama me siguri ka pregatitur ndonjë PPP tjetër të kusarisë së tij vetëm me ligj që Alvinët këtu në Shqipëri tja mbathin me familjet e tyre sa më parë për të shpëtuar nga grabitja, marja nëpër këmbë më keq se në kampin që shpëtoj Alvini..

  Reply to this comment
 14. "BOHOTINA" November 11, 22:53

  Pse nuk ia ke bere kete pyetje Salihut qe e pruri prap ne Shqiperi kete murtaje qe ishte varrosur.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*