Një qytet i lashtë fshihet nën Antarktidë (Foto/Video)

May 6, 2016 09:56

Një qytet i lashtë fshihet nën Antarktidë (Foto/Video)

Më 1929 historianët bënë një zbulim tronditës: hartën ‘Piri Reis’, një hartë kjo që kishte shekuj që ishte zhdukur.

E vizatuar më 1513 dhe e bazuar në burime shumë të vjetra, harta është një nga kartografitë më të sakta të asaj kohe.

the-piri-reis-map-of-world-in-1513

Harta thuhet të jetë aq precize sa që kishte vizatime të detajuara të Antarktidës – 300 vite para se kontinenti të zbulohej zyrtarisht.

Kjo hartë nuk është e vetmja që e përshkruante në mënyrë të detajuar Antarktidën deri para zbulimit zyrtar të saj më 1821. Harta ‘Oronce Fine’ e publikuar më 1531 e përshkruante gjithashtu.

 

 

 

Më intrigues është fakti se kjo hartë përfshin lumenj dhe liqene të cilat imazhet satelitore kanë konfirmuar se ekzistojnë.

Por, si ishte e mundur që këto harta t’i dinin këto detaje, nëse këmba e njeriut nuk kishte shkelë në Antarktidë deri në shekullin e 19-të?

Sipas profesorit Charles Hapgood, Antarktida ishte shtëpi e një civilizimi të lashtë. Banorët e Antarktidës u zhdukën kur një katastrofë natyrore e transformoi qytetin në një terren të akullt që e dominon tokën e saj sot.

Kështu, a ekzistojnë mbetjet e këtij civilizimi nën akull? Shikojeni videon për të zbuluar më shumë:

 

 

May 6, 2016 09:56
Komento

1 Koment

  1. Q May 6, 22:30

    Eshte vertetuar se harta ne fakt eshte nje falsifikim i sufistikuar

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim