Një qytet në Kolumbi, mban emrin… Albania

January 9, 2019 13:56

Një qytet në Kolumbi, mban emrin… Albania

Një vend në Kolumbi mban emrin e shtetit shqiptar. Po, është e vërtetë dhe këtë me siguri e dinë shumë pak shqiptarë. Ky qytet me emrin Albania në Kolumbi është qendër komune në Departamentin Kolumbian të La Guajira në Detin e Karaibeve.

Emri i provincës ka qenë Calabacito dhe u ndryshua në Albania në vitin 1937 nga një komisar i La Guajira. Komisari i vendosi provincës emrin Albania nga gruaja e tij Alba. Megjithatë, ekziston dhe një version tjetër sipas të cilit thuhet se komisari i vendosi emrin duke iu referuar vendit tonë.

Popullsia e Albanias është një popullsi relativisht e re e përbërë nga 51% e meshkujve dhe 49% e femrave. 29% e tyre e konsiderojnë veten autoktonë ndërsa 10% mestizo, raizal ose afro-kolumbianë.

l.h/ dita

January 9, 2019 13:56
Komento

4 Komente

 1. MH January 9, 17:35

  Veq keti informimi.Ka dhe nji shtet nga 51 shtetet e Amerikes qe hymnin kombetar e kane origjinal me muziken e hymnit te Shqiperise ne Ballkan.

  Reply to this comment
 2. demo January 10, 11:14

  Bete gabim qe e publikuat.Tani e gjeten grekafonet hibride origjinen e shqiptareve.

  Reply to this comment
 3. Alban Hamzai January 10, 19:31

  O Demo demodeja ! Kaq shume je kungullizuar sa edhe kete budallallek per emrin e lidhe me “grekafonet ” . Bota e ka shkruar historine dhe I di racat e pastra ,racat hibride e cdo lloj perzierje tjeter .Per kete nuk eshte nevoja te lexosh historianet antike (pavaresisht se fjala e urte thote :per mjekesine lexo libra te rinj,per histori lexo libra te vjeter) ,por lexo E.Cabeji (nga ana gjuhesore) dhe Oliver Jens Schmitt (nga ana historike ) dhe do te mesosh per origjinalet,te shartuarit,bastardet dhe deri per ata qe nuk u dihet nga mbine udhes se histories .Ju lutem botoni komentin tim!

  Reply to this comment
  • Pellazget do rikthehen January 12, 18:45

   Pershendetje HAMZE JANULLA, eshte shume e drejte bile ke harruar te theksosh edhe 2 nga ekspertet me te medhenj qe ka njohur qyteterimi i leshte, islamistin JAZENXHI(OLSI) dhe orthodhjerin BARKA. Te dy me tituj te larte shkencor prodhim i pas viteve ’90 duke u bashkuar edhe SHMIDIN qe pas 600 vjetesh Jorgaqis Kastriotopolos Skanderbeqis na doli. skenderbegovic. Keshtu racat e pastra cdo vite qe kalon pastrohen edhe me shume. Jane si pune ujit qe kur kalon 40 gure behet i pijshem. Ashtu sic ta do dhe zemra raca qelibare eshte ajo qe i thone E-LENE nga ana gjuhesore ne gjuhet e vjetra perkthehet e-lene, e-braktisur apo e harruar por flitet per rrace apo popull mer kuptimin e DOBICIT. Ndersa vendi eshte quajtur nga gjuhet e vjetra HE-LLAS qe perseri mer te njeten forme E-LASH. Keto kuptime vijne nga gjuhet e vjetra te cilat mund ti kuptosh edhe nga zberthimi i shkrimeve te lashta te cilat nuk jetojne por perkthen, si shembull ke gjuhen e vdekur ETRUSKE qe te leshtet elene se perkthejne dote me te leshten gjuhe elene. Sa i perket popullit qelibar te leshte elene vazhdojme me poshte. Krijimi i saj pas viteve 1821 sipas historianve elen (MARIA ATHANASIU) ne eladhen e atyre viteve vetem popullsia ARVANITASE ishte 40% shto ketu cobanet(vllaqet), turqit, gjifti, sllavus dhe ciganet beje ti me janullen hesap se mua as 5% nuk me dalin dot qe mund te ekzistoj ndonje ekzemplare me rrenje te vjetra pavaresishte se vetquheshin ROMEI, krejt ndryshe nga popullsia trime dhe heroike ARVANITASE. Por qelibarizimi vazhdoj edhe pas viteve 1900-1923. Zgjerimi i elladhes dhe pastrimi i rraces qe vazhdon edhe sot duke harxhuar milona ton vaj dhe fituar miliona te lashte. Nga shkembimi i popullsise mbi 1.300.000 turq dhe bije turqis pasi hodhen vajin tek prifti mesuan edhe gjuhen dolen te leshte. Vllehet pretendojne mbi nje 1.500.000 vllehe, edhe keta u pastruan u bene te leshte. Sllavet pretendojne mbi 500.000 sllave edhe keta me vaje dhe prifte i pastruam. I GJIFTI nuk ve ne dyshim qe kane lindur te pastruar. CIGANET apo harixhinjte sic quhen ndryshe, shume e veshtire u harxhua me shume vaj se me cdo rrace tjeter por perfundimishte mbi 1 milion cigan u bene me qelibare se qelibaret, Sotira dhe Pnajotara u bene edhe keta. Turqit pak e veshtire thone se jane 300.000 por nuk do i numerojme se dalim te gjithe. E keqja e ketyre eshte gjuha e perbashket flasim njelloj. Sipas ministrit te jashtem turk ne daljen e perbashket me Kocias ne viziten e ketij te fundit pasi foli per lidhjet vllazerore ndermjet Turqise dhe JUNISTANIT u ndal edhe te gjuha e perbashket. Sipas gjuhetarve turq mbi 5000 fjale te greqishtes jane fjale te pastra turke. Ky ishte nder ato shume shembuj te pa treguar te vllazerise TURKO-JUNISTAN. Te fala shume JANULLES fillimi vitit rriten rrogat mos u terhiq se sinqerisht e meriton nje rroge me te mire.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*