Një rebel i madh si Diego Maradona…

Arben Duka February 23, 2016 13:31

Një rebel i madh si Diego Maradona…

E dini që Maradona,
që prej Zotit e ka farën,
që idhullin e tij në jetë,
ka Ernesto Çe Gevarën?

Unë që ja di historinë,
s’u habita kur e pashë,
që portretin e magjishëm,
mban në krah si tatuazh!

Maradona madhështor,
shpesh i hidhur-zëmërak,
që është ultra komunist,
nuk e ka fshehur aspak.

Nuk e ka maskuar kurrë,
po me zë të lartë e thotë,
dhe ende s’ka dalë një burrë,
që ta shajë në këtë Botë!

Dhe ata që kanë vrerin,
mërmërisin nëpër dhëmbë,
se për “inat” dhe Fidelin,
e ka tatuazh në këmbë!

Unë me veten time them,
pse i tillë është Maradona,
pse s’e do këtë sistem,
që i voli miliona?!

Pse e shikon kapitalin,
të rrezikshëm si një gjarpër,
sepse lagjia ku ka lindur,
sot është bërë dhe më e varfër!

Se hendeku njerëzor,
me të varfër e të kamur,
është thelluar shumë më tepër,
se kapitali është dhjamur!

Më i poshtër është nga ç’ish,
dhe një kulm hipokrizie,
se ushqen dhe qentë me mish,
kur njerzit vdesin urie!

Maradona mund të heshti,
dhe të jetojë si mbret,
por ai shikon shumë larg,
shumë më larg nga hundë e vet!

Kush e fsheh këtë masakar,
sigurisht e ka të kotë,
në kufijtë e mbijetesës,
shumë popuj rrojnë në Botë!

Kapitali nuk mban dot,
një fytyrë më njerëzore,
ndaj dhe them-do provokojë,
një revoltë botërore!

Kemi sy sa për të parë,
si po nxihen jetët tona,
ndaj të shënjtin Ce Gevarë,
s’e mban vetëm Maradona!

Kambanat nuk kanë pushuar,
fortë gjëmojnë dhe tani,
Bota gjithnjë ka kërkuar,
dhe Liri dhe Barazi!

Arben Duka February 23, 2016 13:31
Komento

6 Komente

 1. BLACK SWAN February 23, 18:46

  Proletare te gjitha vendeve bashkohuni ,Internacionale do jete bota e re !!!

  Kkkkkmomuniste ,koperativiste, kkkkkordele te kuqe e ill partizan ,zboriste , fiLoloqyliste , bejtexhinj ,keshilli i te marreve dhe te urteve me shokun Ruqi ne krye , Nexhua po e po ,bunkere te vjeter e te restauruar ,
  ju cunat e bllokut qe me pare hanit buk lepurushi me sheqer dhe tani vetem sheqer kolumbian si idhulli Maradona ,qe u be 150 kile ne kapitalizmin e “eger” ,kur gjithe lagjia e tij do ushqehej vetem me mbeturinat qe do hidhte illi ,sikur ai te kishte me pak dhjam ne tru
  pra rivilicion shoke ,nje rivilicion boteror duhet
  te permbysim kllasat reaksionare ,tani eshte drejtimi i duhur dhe momenti i duhur
  Partia qe marrte nga ditet e bejtexhiut , ka hapur dhe linjen e re te taksive
  nga 313 direkt ne komisionin e sigurise ,deputet shoke deputet ,robi i partise
  me certifikate sigurie ,ca pak vite tutor , shkollen e mesme dhe te larten e ka ber vetem , nuk ka pasur asnje shok klase ,nuk konkurronin dot me te , plot 90 fisheke i shkrepi vetem ne komisariat , armen e kishte pa leje shkrepi neper kembet e Calajve ,dhe prokuroria se gjeti ,se ishte pa leje ,ate me leje urojme ta shkrepi ne mbledhjen e PS
  RIVILICION DUHET SHOKE ,RIVILICION !
  kur bejne rivilicion proletraret , uf maj nene , 40 vjet ,40 koperativa pararoje ngrene , te gjithe zboriste te [sh]nderuar jane
  rivilicion shoke duhet te bejme
  kushti kryesor qe te funksionoje sa me mire ,duhet qe te gjithe te jene te mbuluar me lesh ,te ngjajne sa me shume me gorillat ,keshtu nga truri jeni pak me poshte se ato ,po s’ka gje ,
  dt ngelet gjithmone 8 nentori ,praktika e dini ,bar do hani ,bunker do ngrini ,dhe kur te vdisni ,s’kagje se partia e juaj do ju pushkatoje ….

  Reply to this comment
  • NETI VJOSA February 23, 20:42

   – NË VEND TË KOMENTIT –

   Ç’ e ke o Sorre e Zezë këtë Paranojë
   U nxifsh si je nxirë, o Sorra yne nevrik,
   Të paska shpërthyer prapë Përroi,
   Prape me shperthime Perroi yt psiqik…?!

   Dhe Maradon Legjenden e paske bere per një lek…
   Aman o Sorrë, se te kam xhan
   Ti hapur nuk lë asnjë sheg
   As Frojdi vet s’të bën derman!…

   Aman , o Sorrë se je fare ibret,
   Maradona në majë të Carit të hedh e të pret,
   Se eshtë më i miri në Planet,
   Se është i Futbollit M b r e t…!

   Merresh dhe me Portretin e Dukës, pale…
   Na e quan nedertal dhe e do pa lesh…
   Po ti vet Oxhakun si e ke?!
   Se te tjeret i qesh e perqesh…!

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN February 23, 23:51

    Replike pa Vend ,por e merituar per keto vargje ill !

    ca ke , si e ke hallin , une si fiLoloqylist te perfshiva ne rivilicion ,ti ca ke ?? me thuaj ku te mbeti qejfi ?
    une e kam ber per nje lek ?? po ju me Fidelin ne byth ,gjysmen e lekut doni te gjithe , hodhi dhe priti per ate majen e ….se e cuan ne gjykate si qen te rrahur ,i moren milionat dhe atesine keta revizionistet illit tuaj
    aaaaaaaaaa , nuk te lene keta ,dhe sidomos kur je proletar me fidel ….
    portreti im the ?
    moderatori , postoji nje foto Netit ,nga ato qe te kam derguar ty ,jo ate me lepirese , dergoji ate me qizme llastiku dhe bunkerin , ose ate proletaren te mozaiku ,ate burrin grua me pushke zbori …do i pelqeje me siguri …mos ma ler ne merak Netin 😛

    Reply to this comment
    • N. February 24, 05:36

     BLECK Sorra,
     Nuk Je e kenaqur?…
     Ne fillim , ne postimin e pare, keto vargje , enkas per ty, mu duken pak te ashpra, ndaj i zbuta pak, dhe i postova perseri ne variantin e mëposhtem…,
     por , ne fakt,
     ti e do me ashper, nuk meriton ate Respektin normal qe shoqeria duhet te ket per Femrën, qe te ecte ne mes te Tiranës,
     Edhe vetëm fillikat, dhe te mos i hynte as nje Gjëmb ne kembë….
     ….Ti do , kirë në bëjth, siç thone keta kosot tane, per nxemje , …pastaj tek veshet, tek sitë, tek vrimat e hundës, pastaj një gojore dhe me ne fund tek ajo brima qe ka bërë Perëndia për atë punë….
     Dhe po su kënaqe, ta fillosh ciklin nga fillimi….
     …deri sa te nisësh të këndosh:
     …Janinës ç’i panë sitë….!

     Reply to this comment
 2. N. V. February 23, 22:53

  – NE VEND TE KOMENTIT –

  C’ e ‘ke o Bleck, kete Paranoje,
  Aman, o Sorrë, pse kaq tragjikokomik?…
  Te paska shperthyer prapë Perroi?!..
  .Prape me shperthime Perroi Psiqik?!…

  Dhe Maradonen e paske bere “per nje lek”…
  Aman o Sorre, aman, aman..
  Ti nuk kursen asnje fishek..
  .As Frojdi vet s’te ben derman!…

  Aman o Sorrë, se je ibret,
  Dhe Maradona me i miri ne Planet,
  Le te mendoje si te doje vet
  Se eshte i Futbollit Mbret…

  Merresh dhe me Simpatikun Dukë, pale,
  Na e quan nidertal dhe e do pa lesh,
  Shih me mire Oxhakun tend si e ke,
  Dhe te tjeret, mos i qesh dhe perqesh…!

  Reply to this comment
 3. anticensurë 25642654 February 24, 12:47

  maradona dhe drejtësia sociale!?
  fideli komunizmi dhe po ashtu e drejta sociale!?
  maradona ka të njëjtin tatuazh si dhe tajsoni,por nuk do ta quaja se dhe mendimin e kanë të tillë!
  të dy e kanë bërë thjeshtë për të shkelur ligjet e sjelljes sociale të vëndeve ku jetojnë por jo se ashtu mendojnë!!
  është e vërtetë se pas ’90 u bë një ndrydhje e detyruar e shprehjes së mednimit!u bë në modë goditja e komunizmit dhe përfitimi më i madh ishte të ishe kundërshtar i tij!!një pjesë nga frika,një tjetër nga përfitimi dhe ajo që mbeti, mbeti e njëjtë!!e tha dhe e mbajti bindjen e vet!!komunizmi është ideollogji e të varfërve!është ideollogjia e barazisë shoqërore,por njeriu është pak i pjerdhur,o beno!!
  është i pjerdhur se dhe nëse vjen nga një shtresë e varfër dhe kërkon barazinë shoqërore!?sapo i vjen shansi të pasurohet kalon direk në anën tjetër!!nuk e pranon më barazinë shqërore!!i pëlqen më shumë të jetë “zot” se sa i zotëruar!!
  kjo nuk është më e keqja,sepse nuk janë të shumtë ata të varfër që bëhen të pasur!janë të rrallë!
  e keqja është kur të varfërit ëndërrojnë të jenë të pasur!!ëndërrojnë të jenë “zotër” dhe jo të zotëruar!!këta janë ata që bëjnë realitet thënjen “ti bësh varrin vetes”!!
  këta të varfër ëndërrimtarë votojnë për ligjet e të pasurve me qëllim që kur ata të jenë të pasur të përfitojnë sa më shumë!!
  për momentin ata vetëm se thyejnë krahun,përthyejnë krahun desha të thosha!nuk e hanë sa krahu por hanë brrylin!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*