Një replikë për Masakrën e 4 Shkurtit dhe një përgjigje nga DITA

February 4, 2016 00:12

Një replikë për Masakrën e 4 Shkurtit dhe një përgjigje nga DITA

Replikë për masakrën e 4 shkurtit

Nga Kujtim Cakrani

Prej 70 vjetësh komunistë të vjetër dhe të rinj, festojnë një ngjarje imagjinare ose siç e quajnë ata “Masakra e 4 Shkurtit” dhe për 70 vjet rresht këtë masakër këta mundohen t’ja faturojnë dy figurave, që për shumicën e shqiptarëve janë figurat më të ndritura të nacionalizmit shqiptar, kosovari Xhafer Deva dhe komandantit të përgjithshëm të forcave Nacionaliste të “Ballit Kombëtar” Kadri Cakrani.
Duke qenë se mbi figurën e komandantit nacionalist Kadri Cakrani, kundërshtarët e tij komunistë që në fillimet e luftës civile në Shqipëri, 1943, filluan ta anatemojnë si bashkëpunëtorë dhe të lidhur me Nazizmin, por e vërteta qëndron krejt ndryshe, nga ajo që kanë paraqitur dhe vazhdojnë të paraqesin kundërshtarët e tij komunistë.
Kadri Cakrani u angazhua më lëvizjen e rezistencës në Shqipëri fill pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste, duke ngritur i pari çetat nacionaliste në zonën e Mallakastrës, fakte këto që provohen nga dokumenta të shërbimit sekret italian të kohës, “(Dokumenti nr.36, datë 05.12.1942, nxjerrë së fundmi nga arkivat italiane), që i raportonin komandës qëndrore, në fund të vitit 1942, “Në zonën e Mallakastrës operojnë dy çeta të rezistencës ajo e komanduar nga Tefik Sfiri, dhe tjetra nga Kadri Cakrani, duke vazhduar…..të dy këta personazhe janë figura shumë karizmatike dhe më shumë autoritet në popullatën e zonës”.
Kadri Cakrani në luftë kundër okupatorit, dhe në kauzën e përqafimit të nacionalizmit do të angazhonte jo vetëm vëllezërit por, të nipërit e kushërinjtë e tij.
Nuk është e rastit që djali i firmëtarit të pavarësisë Hajredin Bej Cakranit, Kadri Cakrani, të përqafontë këtë kauzë, sepse ai e kishte të injektuar në shpirt që i vogël se Shqipëria nuk mund të bëhej ndryshe pa një program të mbështetur mbi vlerat më të mira të nacionalizmit modern atë të projektuar nga i madhi Mid’hat Frashëri.
Konfliktin me komunistët Kadri Cakrani e ka filluar nga mesi vitit 1943, për faktin se, në këtë periudhë në Mallakastër kishin ardhur me mision dy emisarët jugosllavë tashmë të njohur Miladin Popovic dhe Dushan Mugosha, të cilët ishin nën mbrojtjen e Mehmet Shehut dhe Bilbil Klosit të cilët i kishin strehuar në shtëpitë e tyre me qëllim për të përhapur idetë komuniste në Mallakastër. (Nxjerrë nga arkivi Ministrisë së Brendshme). Për 2qëndrimin e këtyre dy komunistëve por, mbi të gjitha këtyre antishqiptarëve të mëdhenj, në Mallakastër ndërmjet Mehmet Shehut dhe Kadri Cakranit, në takime me popullin e zonës pati replika të ashpra deri në kërcënim sepse, Kadri Cakrani si nacionalist i cilësonte këta antishqiptarë si armiqtë e Kombit dhe prezenca e tyre në Shqipëri për të përhapur idetë përçarëse komuniste ishte një tradhëti që Mehmet Shehu dhe Partia Komuniste po i bënte Kombit Shqiptar.
Natyrisht që Mehmet Shehu vazhdoi rrugën e tij, pasi siç e dimë ai ishte një komunist i bndur, ide të cilat i kishte shfaqur hapur dhe tashmë po i propagandonte në popull, duke përdorur edhe mënyra tmerrësisht kriminale ndaj popullit, mënyra që tashmë janë bërë të njohura për opinionin publik.
Me disa atentate të organizuara nga guerrilasit komunistë në Mallakastër, ndaj nacionalistëve, tashmë lufta civile kishte filluar, ku palët ndërluftuese ishin Nacionalistët dhe Nacional Çlirimtarja. (Referencë, dosja hetimore Bektash Cakrani, viti 1945, nxjerrë nga MB).
Edhe pse Mbledhja e Mukjes në gushtë të vitit 1943 ishte një mundësi i mirë për të bashkuar forcat Nacionaliste me ato Komuniste, përsëri kjo marrëveshje u sabotua pikërisht nga ata që Kadri Cakrani i quante armiqtë e kombit shqiptar, Dushan Mugosha dhe Miladin Popoviçi. Italia Fashiste kapitulloi më 8 shtator por, papritur më 14 shtator në fshatin Grehot të Gjirokastrës ata kryen një Masakër të vërtetë duke vrarë 36 Nacionalistë të pastër me në krye Komandantin Hysni Lepenica, që në atë kohë ishte komandant i përgjithshëm i forcave nacionaliste.
Menjëherë, komandën e ushtrisë nacionaliste e mori Kadri Cakrani, i cili me shpirtin e nacionalistit nuk mund të toleronte që disa shqiptarë të shitur tek armiqtë tanë tradicionalë, për pushtet të tyre personal, të shkatërronin kombin shqiptar, këtë Komb që të parët e tij e kishin ndërtuar me aq mund. Ai nuk mund të toleronte që bandat komuniste të vrisnin nacionalistët e kulluar, te cilët me mund dhe sakrifica e kishin futur Shqipërinë në shinat e prosperitetit.
Duke qenë i tillë dhe i patolerueshëm për çështjen kombëtare, Kadri Cakrani u bë pengesë për ata që kishin themeluar Partinë Komuniste të Shqipërisë, të cilët në emër të ashtuquajturës lufta nacionalçlirimtare po bënin masakra ndaj kundërshtarëve të tyre nacionalistë. Një masakër të tillë kishin përgatitur për ta organizuar komunistët shqiptarë në datën 3 shkurt në Tiranë, që donin të vrisnin komandantin nacionalist Kadri Cakrani.

Po si është e vërteta e ngjarjes së 4 Shkurtit?
Kjo është një ngjarje e sajuar dhe e falsifikuar për ta etiketuar Kadriun si kriminel. Kjo është një sajesë si ato të komunistave kinezë që ngritën mitin e “Marshimit të Madh” mbi një betejë në urën e lumit Dadu (tatu) që në fakt nuk ndodhi kurrë. Është folur shumë për “Masakrën” e 4 shkurtit në Tiranë më 1944, ndaj 84 qytetarëve të pafajshëm por, kurrë nuk u dhanë emrat e këtyre personave. Ngjarja e 4 shkurtit është një akt terrorist por, bërë nga komunistët i organizuar dhe dirigjuar nga Mehmet Shehu, i cili pasi ishte informuar për një mbledhje që do të zhvillonte Komiteti Qendror i Ballit Kombëtar në Tiranë, në hotel Dajti, ku do të ishte i pranishëm edhe komandanti ushtrive nacionaliste Kadri Cakrani, dërgoi në Tiranë njësitin gueril nga Fieri, të drejtuar nga Todi Shkurti, i cili në pamundësi për t’i bërë atentat Kadriut, vrau një nga rojet dhe plagosi nipin e tij, ndërkohë që nga atentatorët ngelen të vrarë dy guerilas komunistë.
Kadri Cakrani ishte një luftëtar i antifashizmit dhe antikomunist dhe ai me të drejtë thoshte: “Të gjithë komunistat, janë agjent të Moskës e Beogradit, janë armiqtë e Atdheut. Se zhduken ca me shume e ca me pak prej tyre nuk ka rëndësi, kur jeta e Kombit është në rrezik”.
Historiografët komuniste përmendin shpesh “Masakrën” e 4 shkurtit, për të hequr vëmendjen nga masakrat e kryera nga vetë ata. Këto masakra janë të shumta por, mjafton të përmendim atë të kryer nga Mehmet Shehu në fushat e Myzeqesë kur vrau dhe theri 72 burra, apo masakra e Voskopojës ku u vranë 160 Nacionalistë. Është e turpshme që këta pseudohistorianë që akoma gënjejnë paturpësisht duke përdorur emrin e një figure të madhe, që prej 70 vjetësh është bërë frymëzim i çdo nacionalisti si brenda dhe jashtë vendit. Gënjeshtrat e tyre sot nuk i beson më njeri por, vetëm ajo pjesë i indoktrinuar dhe e kriminalizuar e shqiptarëve të cilët u bënë xhelati i këtij populli. Kadri Cakrani, nuk mund të ishte tradhtar apo kolaboracionist sepse, atij i dhimbsesh Atdheu dhe Kombi Shqiptar sepse, babai tij Hajredin Cakrani dhe xhaxhai tij Bektash Cakrani e kishin themeluar dhe ndërtuar me aq mund duke shkrirë edhe pasurinë e tyre.
Ai e deshte Shqipërinë të lirë dhe demokratike, ku populli të gëzonte të gjitha të drejtat dhe liritë. Duke mos reshtur së punuari për çështjen kombëtare edhe në emigracion në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i cili e mbajti gjallë frymën e nacionalizmit duke i frymëzuar shqiptarët anembanë botës se, Komunizmi mund ta mbajë të pushtuar Shqipërinë por, nuk mund t’u zhdukë atyre ndjenjën e lartë të Nacionalizmit. Për veprimtari të jashtëzakonshme kundër të keqes së madhe që kishte robëruar miliona njerëz në Europën lindore, një grup senatorësh të senatit Amerikan, i propozuan Presidentit Richard Nixon, t’i akordojë Kadri Cakranit titullin e lartë “Medaljen e Lirisë” me motivacionin: “I kushtoi jetën kauzës së Lirisë, në luftë kundër komunizmit dhe perdes së hekurt të skllavërisë komuniste”. Ky është një nder i madh jo vetëm për Kadri Cakranin, jo vetëm për familjen Cakrani, por edhe për gjithë nacionalistët. Ky patriot i madh ndërroi jetë në vitin 1972 në Philadelphia në moshën 69 vjeçare. Kadri Cakrani vdiq i bindur se: Komunizmi në Shqipëri do të përmbysej, se liria dhe demokracia to të triumfonte, Shqipëria do të riniste rrugëtimin e ndërprerë me 1944 drejt Europës. Koha i dha të drejtë.

*****************

PËRGJIGJE / Brez i ri, avaz i vjetër

Redaksionale DITA

E prisja me shumë interes replikën e zotit Cakrani lidhur me ngjarjen e 4 shkurtit 1944, pas bisedës telefonike ku ai kërkoi të botohej materiali në fjalë, në përgjigje të kopertinës së djeshme të DITA-s, në fakt një rikthim tek ai mëngjes famëkeq i 71 viteve më parë. Ishte një material i shkruar me ftohtësi dhe profesionalizmin e një historiani, kësaj rradhe i pasuruar me dokumentet e komandës gjermane që japin informacione mbi dijeninë dhe qëndrimin gjerman ndaj ngjarjeje.

Ajo që lexova, në fakt, ma shuajti shumë shpejt kureshtjen. Materiali ngjitur, është një tekst (që në cilësinë e zv.kryeredaktorit e kisha për detyrë ta korrigjoja nga gabimet e shumta drejtshkrimore, por vetëm kaq), që duket se pasardhësit e sotëm të familjes e dërgojnë nëpër redaksi gazetash sa herë përmendet emri i Kadri Cakranit. Kushdo mund ta kërkojë në internet dhe t’i dalë në disa forma e media të ndryshme, pak më i zgjeruar ose diku më i përmbledhur, në kohë të ndryshme. Është fjala për një historik të familjes Cakrani, fokusuar tek kontributi patriotik i fisit të njohur dhe ndalur sidomos, tek figura e Kadriut. Në ndonjë rast, del edhe me autor z.Shpresim Kasaj.

Arsyeja pra, që më shtyu për një replikë ndaj replikës, është pikërisht fakti që replika e zotit Cakrani nuk mund të quhet e tillë. Autori shkon dhe e quan 4 shkurtin një sajesë diku nga mesi i materialit, dhe gjithë pjesën tjetër të tekstit ja kushton shpalosjes së antikomunizmit, nacionalizmit dhe dashurisë për mëmëdheun që kishte Kadriu. Se mos harroj, ishte dhe antifashist.

3Po, ngriti çetën e tij në Mallakastër dhe luftoi në disa raste ndaj italianëve, si në Ruzhdije, çka autori nuk e thotë; dhe madje ishte i skeduar nga autoritetet fashiste, që ai e thotë. Për t’u shtyrë pak më tutje në kohë, Kadri Cakrani ishte përfshirë edhe në kryengritjen e Fierit kundër Zogut, u dënua shumë ashpër, pastaj iu pakësua dënimi, pastaj u lirua. Por duket se ky format reagimi është shabllon për të gjithë ithtarët apo pasardhësit e “nacionalistëve” ose të tillëve krejt pa thonjëza. Ata përmendin kontributin e pamohueshëm të Mithat Frashërit apo Mustafa Krujës, apo Ernest Koliqit etj, por harrojnë gabimin e madh, që vulosi rrjedhën e jetës së tyre dhe pastërtinë e munguar të figurës që lanë pas: Bashkëpunimin me fashizmin apo nazizmin, apo me të dy bashkë, në një kohë kur gjithë bota demokratike dhe e qytetëruar ishte me ta në një luftë për jetë e vdekje. Ky është sindromi i përbashkët i “baballarëve të kombit” të cilit as Cakranët nuk i shpëtojnë. “Kadriu nuk mund të mos ishte nacionalist i flaktë, sepse babai dhe familja e tij shkrinë jetën dhe pasurinë për vendin”, thotë autori i nderuar i replikës, duke e vënë në pah qoftë dhe padashje, konceptin e atdheut si pronë, “sepse familja jonë dha këtë e atë, ndaj neve na takon të merremi me këtë punë”.

Në respekt të lexuesit, duhet edhe të sqarojmë pak idenë e anatemimit që “komunistët i bëjnë Devës dhe Cakranit si bashkëpunëtorë të nazizmit, kur e vërteta është krejt ndryshe?!” Çfarë, dmth nuk ishin? Apo ishin antinazistë të flaktë të dy? Njëri ministër i brendshëm që nuk i jepte llogari as kryeministrit të vet, por lidhej direkt me gjermanët, dhe tjetri komandant i Ballit në një periudhë që vulosi hapur tradhtinë e BK dhe zhvleftësoi edhe ato pushkë që hodhi ndaj italianëve, duke u bërë vegël e bindur e nazistëve? A mund të tundësh flamurin e patriotit kur e ke bërë si lopa; ke mbushur kovën mirë e mirë, pastaj i ke dhënë shqelmin?

Le të kthehemi tek 4 shkurti dhe ngjarjet e lidhura me të. Dossieri i DITA-s numrin e kaluar jepte dokumentet gjermane që pasqyronin qartë këto gjëra: Pas një atentati të dështuar komunist (pra që kishte shënjestër tjetër), Deva e Cakrani (por edhe emra të tjerë) po përgatiten për raprezalje, bëhen listat dhe piketohen viktimat. Le t’i lëmë të hanë kokat e të bëjnë ç’të duan, ne nuk do përzihemi; thjesht të jemi të gjendje gadishmërie. Dhe pasi masakra ka ndodhur, gjermanët shkruajnë: Gjenda është pozitive dhe e qetë, në Tiranë vazhdon shkatërrimi i komunistëve…

Zoti Cakrani thotë që kjo ishte një sajesë, një shpikje, që nuk ka patur viktima fare. Argumenti i vetëm që kam dëgjuar, është pasaktësia në shifrën e të vrarëve. Po kush do t’i jepte shifrat e sakta, kur gjermanët nuk u përzien por ndenjën spektatorë; kur vetë qeveria Mitrovica u lemeris dhe u përpoq ta largojë fajin nga vetja, dhe kur lëvizja komuniste siç thuhet qartë, ishte tkurrur dhe goditur rëndë? Mendja ta do që nëse asgjë nuk do kishte ndodhur, Deva e Cakrani nuk kishin pse shkruanin në gazetë të nesërmen, se terrori don terror, se do shfarosim të kuqtë, se një ditë gjakderdhje siguron 10 vjet qetësi etj.

Kjo puna e replikave të këtij lloji është, në fakt, një histori politike që vazhdon sot e kësaj dite. Edhe sot, njëri kamp politik akuzohet për vjedhje, psh, dhe nuk mbrohet ndaj kësaj akuze, por reagon: Po ti që ke vjedhur atëherë këtu e atje? Edhe në këtë rast, z.Cakrani thotë se dashakeqët i mëshojnë masakrës së sajuar të 4 shkurtit, për të fshehur masakrën e vërtetë të Mehmet Shehut ndaj 70 e kusur fshatarëve… Zotëri i dashur, a mund të biem dakord se kanë ndodhur të dyja, edhe 4 shkurti, edhe masakra e Myzeqesë, edhe ajo e Voskopojës, dhe ca më keq ajo e Shipskës, ato të Kukësit apo vrasjet banditeske të batalionit special të Kristo Themelkos gjatë e pas çlirimit të Tiranës? Sepse kanë ndodhur!

Z.Cakrani, ajo që e keni të vështirë ta pranoni, është se nacionalistët bënë zgjedhjen e gabuar, se u mungoi nuhatja politike dhe koncepti i aleancave gjeopolitike; se duhej të luftonin ashpër dhe pa mëshirë si italianët, edhe gjermanët, sepse vetëm kështu mund të mateshin me komunistët për pushtet dhe sigurisht, këtu pastaj mund të debatojmë gjithë ditën nëse vërtet demokracia mund të kishte ardhur shumë më shpejt. Ata kujtuan se e kishin me tapi këtë vend dhe s’ua hiqte njeri nga duart, çfarëdo që të bënin. Por u gabuan. Dhe nëse është e vërtetë që u qante zemra për demokracinë moderne perëndimore, me këtë gabim na morën të qafë të gjithëve për 50 vjet. Sa për nacionalizmat dhe antifashizmat me mbledhje e kongrese që mbaheshin në hotel Dajti nën hundën dhe ruajtjen e gjermanëve, këto s’i ka ngrënë dhe s’i ha njeri. Gjeni argumente më serioze.

Kopertinën e DITA dhe shkrimin e Dr. Marenglen Kasmit, “Masakra e 4 shkurtit ’44 në dokumentet gjermane” e gjeni KËTU

February 4, 2016 00:12
Komento

114 Komente

 1. Suferina February 5, 15:59

  E lexova me vemendje reagimin e zotit Cakrani. Jemi ne demokraci dhe mire eshte qe degjohen zerat e te gjithe kraheve. Keq eshte qe vazhdon akoma kenga e vjeter e kolaboracionisteve dhe bashkepuntoreve te fashizmit qe duan te na mbushin mendjen se paskan luftuar per atdhe. Sigurisht qe familja e bejlereve te Cakranit ka qene nje familje me kontribute kombetare. Vecanerisht Hajredin Cakrani bashkepuntor i Ismail Qemalit, eshte nje nga te dyzet flamurtaret. Eshte fallsifikim historik i denueshem memoriali qe Bashkia e Fierit i ka ngritur nje hici me mbiemrin Kilica, i cili absolutisht nuk ka asnje kontribut kombetar, ne vend qe memoriali t’i ngrihet Hajredin Cakranit apo Jani Minges, te dy firmetar. Te njejten gje s’mund ta them per Kadri Cakranin e aq me pak per Xhafer Deven te cilat jane figurat me gjakatare e me te urryera te periudhes se luftes. Lufta e nacionalistteve vertet qe filloi me synime te mira, por perfundoi ne krahet e pushtuesve. Faktet jane me mijra.

  Reply to this comment
  • MIRI February 5, 17:10

   Ca demokrazie flet kur kriminelat komunizmit dhe femijet tyre jane ne pushtet.
   Po ai popull e meriton dhe me keq se po ti kishte kulture ne ate vend dhe jo injoranta sdo kishte ardhe komunizmi. Ata patriota dhe intelektuale nuk vrana nga kriminelat komunizmit porv edhe nga injoranza qe akom ekziston.
   Ne jemi popull qe nuk dime te te kaluar tone.

   Reply to this comment
   • kerpaci February 6, 08:27

    Me pjesen e dyte te pergjigjes tende o Miri, jam dakort. Me te paren jo. Na pelqen a jo kjo lloj demokracie, ja qe kete kemi. Pasi i provuam 45 vjet ne pushtet komunistet (i provuam se s’kishim c’benim tjeter) edhe pas permbysjes se tyre, zgjodhem prape komunisto- fashistet. Per turpin tone, kete radhe i zgjodhem me vote te lire.

    Reply to this comment
    • Diamanti February 6, 10:31

     O kerpaci cudija e zgjedhjeve ne Shqiper ne mes mostrave e pjellave te diktatures komuniste nuk eshte vota e “lire”,por tjetersimi i saje nga komisioneret me urdher nga pushtetet e klaneve te superkorruptuat dhe te superlriminalizuar ne vite. E thash kete qe kurre te mos heshtim ne mbrojtje te votes se “lire”,o kerpaci.

     Reply to this comment
   • Vlora1912 February 4, 08:47

    Kujtim Cakrani, duke besuar ne fuqinë magjike dizinformuese të të ashtuquajtura “Media” Shqiptare, e tregon historin e vet pa asnje lloj sikleti!!

    Nuk jam i sigurt se kush do te na bej per budallenj e “të Pa Kujtes”, “Dita” apo ku Kujtimi nga Cakrani.

    Na thot, qe Kadri Cakrani nuk ishte Kolaboracionist, dhe për ta mbeshtetur pohimin e tij na sjell Faktin e cuditshem…….

    “Komiteti Qendror i Ballit Kombetar do te zhvillonte Konferencen e tij Nacionaliste tek Hotel Dajti”..

    Dhe…per ata qe nuk e dinë, ju shpjegoj se “Hotel Dajti”, ne kohen e pushtimit Gjerman, ka qen Mbas “Malit te Dajtit”, e jo ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit”

    Keshtu qe mbledhja e Ballit mbahej ne “Ilegalitet te plote” nga Pushtuesit Nazi-Fashist.

    Ky eshte nje fakt i pamohueshem mbi Antifashizmin e Organizates se Ballit, i sjell me Mençuri nga nje Pinjoll i Tyre.

    Reply to this comment
   • Odesa February 4, 19:13

    I propozoj popullit te fshatit Cakran, se jam gati t’i ofroj ndihmen time financiare per t’i ngritur TRADHETARIT Kadri Cakrani,nje shtatore te bere me…… MUT TE THATE ne mes te fshatit!
    E meriton ai…MUT-muti nje “nder” te tille!

    Reply to this comment
   • antonio February 5, 10:24

    A e shikoni se Enver Hoxha ka patur te drejte qe u pushkatoi dhe burgosi keta ARMIQTE E POSHTER SI KETA CAKRANET qe as sot nuk kane ndryshuar?
    JANE DHE DO MBETEN ARMIQTE ME TE MEDHENJ TE POPULLIT SHQIPTAR!
    Perbuzje dhe urrejtje per keta kelyshet,bashkepuntore te pushtuesve,kriminele me DAMKE!

    Reply to this comment
  • Thomaidha February 4, 19:32

   O kelyshi i tradhetarit Kadri Cakrani!
   Ku keni qene ju ballistet keto 25 vjet demokraci,qe nuk u ka pare njeri?
   Meqene3se paskeni bere gjithe ate lufte,PSE NUK KENI BERE ASNJE FILM,DOKUMENTAR,roman,vjershe etj per luftrat tuaja kunder pushtuesve imagjinare???
   Pse nuk keni shkruar ndonje liber me historine tuaj me ngfjarje,reparte luftarake,beteja,deshmore etj,etj???
   Nje MUT keni se pervec TRADHETISE nuk keni tjeter se cfare te rrefeni,o kellira te ndyra anti shqiptare!

   Reply to this comment
  • Haaaaa February 4, 19:36

   EPOPEA E BALLIT KOMBETAR
   Nga Shevqet Musaraj

   U mbyt gjemia
   Me federale.
   “ – Vraponi burra,
   Kush mund te dale!

   Pacet fashizmit
   E Vinceremos
   Se iku koha
   E Babaqemos.

   Pa me fashizmin
   Glorian romane
   Vate dhe corba
   Musoliniane…

   C’e ndreq me popullin
   qe s’di c’kerkon!
   Do kthyer fleta
   Sa s’eshte vone!

   Pa dy – tri pushke
   Dhe ne armiqve
   Addio bello
   Prone e cifliqe!

   Do na mbulojne
   Plehrat e tokes,
   Do ngrihen kembet
   T’i bien kokes.

   Do dale djalli
   Nga fundi i dheut
   Do ngrihet bujku
   T’i thote beut:

   – C’beje zotrote
   Bej efendi,
   Kur une luftoja
   Per Shqiperi? –

   Pa do na nxjerre
   Kushedi c’deftere
   Zjarri i xhehnemit
   Mbi ne do bjere..!

   Prandaj o burra!
   Dhe ne ne cete.
   Atdhene e lire
   Ta bejme vete.

   T’i kthejme krahet
   mikut qe patme,
   t’i marrem xhane,
   se ndryshe vame…!”

   Pa kur t’i shohesh
   Dervene – dervene
   Ne vend te pushkeve
   Gota dhe ene.

   Jaka te ngrira,
   Bastun, ombrella,
   Pantofla, guante,
   Pizham, kapella.

   Te gjithe te pushkes,
   Te gjithe te malit…
   Tani qe i rane
   Patkonjte kalit.

   Na ngordhi kali
   I rane thonjte
   C’po vrapon balli
   T’i heqe patkonjte.

   “Na zien ne deje
   Gjak shqipetari,
   S’durojme kurre
   Zgjedhe barbari!

   Do bejme lufte
   De more de.
   Si lum ti popull
   Mezi na ke!”

   Pa nis dollia
   Theren kurbanet
   Varda rakia
   “Poshte italianet!”

   “Do bejme lufte
   Do tundim malet”
   Dhe fshati qeshet
   Dhe bota tallet

   Dhe vendi pyet
   “C’vapor i solli?
   Ku ish gjer dje
   Kjo fare sokoli?

   C’thua ti Daj Ceno?”
   “ – S’di gja o vlla
   Me bahen jane bullica
   Ne tevdil hava…”

   “Do bejme lufte
   Me armiq barbare,
   S’keni ku futeni,
   Dridhuni tradhetare!”

   “Kush jane tradhetaret?”
   “Shohim e bejme,
   Te marrim frenat
   Pastaj e gjejme…”

   “E bene luften
   Me pula strena,
   Tash dun dhe frena…”
   – Gjemon Daj Cena

   “-Dynjane sulltane
   E nderrun keta horra
   Dhe nje here dajakun
   S’e leshuan nga dora.

   Tash tek ne vrapin
   Si qente per petlla,
   Me na heq syte,
   me na vu vetlla…

   Po kush s’i njef se..!
   Nji ku ua thot daja
   Me kesi horrlliqesh
   Eshte ngope dynjaja!”

   Pellembe e gjak
   Andej matane.
   Luftojne e s’tuten
   Bijte partizane.

   As buke,as uje,
   As lecke veshur.
   Kepucet shqyer.
   Po armet ngjeshur

   Nga lufta kthehen
   Shkembinjsh deboje
   me gaz ne buze,
   me kenge ne goje.

   Reply to this comment
  • Otto February 13, 12:56

   Pra duke qene objektiv ne ato qe thoni (sakte, qe mbi shtetberesit nuk mund te kete heronj te tjere), ç’mendim keni per kete pergjigje te Xhafer Deves ndaj ultimatumit te perfaqesuesit te qeverise britanike, nga Hill, kur i shkruan: “Une nuk jam dhe nuk mund te jem ne sherbim te gjermaneve, ashtu si theksoni ju, por s’mund te jem as ne sherbim te anglezeve, te ruseve jo e jo! Se kush eshte aleat i tyre mund ta dini vetem ju, ndersa une jam ne sherbim te vendit tim dhe te askujt tjeter..” Nuk duket sikur ka te drejte ky kur i akuzon se aleatet anglo-amerikane e lane Shqiperine ne “Lindje” nen ndikimin rus.. Eshte e vertete qe i vetmi vend qe shkoi me “deshire” dhe pa u çliruar nga ushtria e kuqe e tyre ishim ne, qe çliruam gjysmen e Jugosllavise dhe Titoja u tall duke na bere per pak Rep te shtate.. Hiqini emocionet, realiteti eshte i hidhur, edhe sot ne Gjermani shkojne, jo ne Rusi..

   Reply to this comment
 2. Bertoja Shkodër February 5, 16:00

  Edhepse nuk kam dëgjuar për Kadri Cakranin se kush ishte dhe çfarë ka bërë,të lexoj mbi figurën e tij një shkrim të shkruar nga një i afërm i tij më bën të dyshoj në vërtetësinë e atyre që thuhen.

  Reply to this comment
 3. korabi February 5, 16:02

  E njejta gje ndodhi ne greqi , kur partizanet u nisen si fitimtare te luftes per ne Athine u vrane nga vet greket qe ishin krahu tjeter i politikes , por ai solli ne luften civile ne Greqi, por tek ne Komunistet te udhehequr nga Enver HOXHA ben shum akte kriminale kunder Bllit kombetar por kishte edhe nga ato njesi te ballit qe kolaburuan nga frika me Gjermanet kjo dihet boterisht, edhe me kete akt qe beri Balli u dogjen edhe nacjonalistet e vertet , per te ardhur ne pushtet te dyja palet kerrcinin dhembet duke sabutuar luften Nacionale , nejse kjo eshte e verteta edhe me pas u pan Komunistet si shpetimtare mbasi ben Aleancen e Antllatikut ku u bashkuan te gjitha forcat kunder Fashimit edhe Nazizmit , kjo i beri Komunistet qe te triunfojne edhe Balli u quajt tradhetar por nuk ishin te gjith po ashtu edhe ne Partin Komuniste pati te pakenqur edhe tata u vrane ne vite , problemi me i madhe i Shqipetareve eshte sepse nje popull qe civilizohet ne diktature sjell nje progres negativ , ashtu sic erdhi situata kur ne plurarizem erdhen prap forcat e errta Koministe ku shkatrruan vet ate qe ndertuan per 45 vite me radhe , Pinjolli Berisha vazhdone akoma te bej demokratin e Skretarit te pergjithshem PKSH, maskrat jan pjell e politikes diktatorjale ku me i madhi ne vend kerkon destabilitet , sa per masakren e 44 ka shum te paverteta kur edhe te huajte edhin bencinen tek nje popull qe si me shtet edhe pa shtet ka qen pjes e anarkise Otomane , anarkia nuk vjen si pasoj e nje revolucioni por si pasoje e politikes kriminale qe e ka udhehequr kete vend per shekuj , ne duhete ti vem gidshtin kokes edhe te bashkohemi mos ti frym zjarrit politikishte , por Historikishte , tja lem ne dore Historjaneve kete kapitull qe edhe duhet te marr udhen e duhur por edhe nuk duhete te politizohet ….

  Reply to this comment
 4. Dritani February 5, 16:08

  Kujtim Cakrani!
  Degjo ti zedhenes i tradhetareve dhe bashjkepunetoreve te pushtuesve te Shqiperise, armiqeve me te eger te njerzimit, nazifashizmit!
  Ti dhe pinjolle te tjere te tradhetareve te ketij kombi, mund ta quash sajese masakren e 4 Shkurtit, sikunder mund te quash “Figure te ndritur nacionaliste” nje nder figurat me te urryera te kombit shqipptar, Xhaferr Deven, dhe bythelepiresin e fashizmit, Kadri Cakraniin. Por Historia dhe ngjarjet reale i hedhin ne gropen e fekaleve te gjitha pseudoargumentat e tua prej nje sharlatani dhe mashtruesi te paskrupullt.
  Jam i nderuar, ne dijenine tende dhe te mjaft sharlataneve te llojit tend, qe jam bir i nje partizani te thjeshte qe luftoi per çlirimin e atdheut, vella i dy viktimave qe u dogjen te gjalle ne shtepine e ndezuar flake nga nazistet dhe bashkepunetoret e tij, shoket e babait tend, si dhe nip i nje dajoje dhe xhaxhait qe jane deshmore te asaj lufte.
  Ti pinjoll i bashkepunetoreve te fashizmit kujton se eshte bere deti kos dhe ka ardhur dita te vazhdodh vepren e lene ne mes nga pushka partizane te babait tend!?! Je nje mjeran dhe asgje tjeter. Yt ate dhe te gjithe ata qe ishin si ai iken nga kjo jete si tradhetare dhe kjo damke nuk ka per t’iu shqitur sa te jete jeta.

  Reply to this comment
  • Dhermiu February 5, 18:38

   Nderimi dhe respekti kombetar shqiptar eshte per te gjithe shqiptaret qe me sinqeritet luftuan dhe rane deshmor kundra pushtuesve: fashistave italiane, nazisteve gjermane, grekeve dhe jugosllaveve. Nese pati partizane qe u bashkuan me deshire me PKSH me qellim qe te pushtonin Shqiperine, qe te grabisnin pronat dhe pasurite e te tjereve, qe te pushkatonin dhe internonin kedo qe ishte i shkolluar, atehere njeres te tille nuk meritojne respekt dhe emertohen tradhetare dhe pushtues ne sherbim te sllaveve dhe grekeve.

   Reply to this comment
   • Dritani February 5, 23:11

    Derr Miu! Do ishte me mire per ty te mos e kruash me gjethe fiku. Delenxhi dhe matrapaz i ndyre fjalesh. Nuk mbeten njezit e mi qe derdhen gjakun t’i satirizosh ti nje anonimat i ndyre. Dil me emerin tend qe te shohim se si i bene diferencimet mes atyre qe bene luften per çlirimin e vendit nga miqte e njerzve te tu.

    Reply to this comment
   • Tartufi February 5, 23:36

    [email protected]

    Ky krye zagari provokator biri i nje bushtre partizane ,qe te kerkon
    emrin tend te vertete ,por nuk vendos te tijen,ky degjenerimi i ketij
    populli kerkon te mesoje nga te tjeret,per te mos te nxjere te tijn
    qe eshte simboli i kurverise dhe i krimeve te races se tij te degjeneruar, Nxire o laviorija emrin te mesojme kush je o qelbesire
    se une dhe ky Dhermiu do te te tregojme tonin oooo lavir.

    Reply to this comment
    • Adhamudhi February 6, 00:39

     Po ti Tartuf pjella e nje pordhe batalioni fashist…
     rraca jote eshte mesuar t’u sherbeje pushtuesve,sundimtareve, vrasesve,ndaj ti nuk rri pa ngrene m.. sa here shajme baballaret e tu fashiste!!
     Ti nderron nick-un sa here te duhet te fshihesh!!!
     A nuk e kupton se ne kete gazete te nderuar je njeri i PERBUZUR??
     Cfare kerkon nga ne me teper se sa te te hedhim m… tënd ne surrat??
     Je tamam HALEJA e fshatit ku edhe qente nuk futen dot se aq pis behen!!!
     I meriton te gjitha keto qe thashe se ti, nuk perdor asnjehere llogjiken ne gerr merret e tua,por URREJTJEN!!!
     Zhduku qe ketej ndyresire e fashios!

     Reply to this comment
  • Tartufi February 5, 22:23

   Doli lavirija te na caje bythen me partizane e heronj { barbar te degjeneruar }
   Ky popull i mjere per 50 vjet resht me ne krye barbaret e degjeneruar ka qene
   vetem ne nje 4 shkurt te perhershem te krimeve ?

   Reply to this comment
   • Dritani February 5, 23:16

    @Tarmut!
    Ka bere shume lavire jot eme o byrthelepires i shpellarit?
    Apo mos ke ate ne krah te tille, bastard me baba italogjerman.
    Ti pederast pasiv nuk ke nevoje ta çaje njeri bythen se ti dhe jo vetem ti, por ç’te ka pragu e keni te çare qe ne kohen e pubertit pa ardhur adoleshenca. S’ke ç’bene, problem geni.

    Reply to this comment
    • Dritan2Dritan February 6, 15:06

     O robo mundohu te jesh me i qete kur komenton, mos i zbraz sherret e dites , apo humbjet ne bixhoz dhe plot te tjera qe shkaktojne nevrasteni deri ne fazen skizofrenike, ne blogun e komenteve te kesaj gazete.
     Po kush je ti xhanem qe i quan njerzit, sikur te jene shoket e tu, hajvaner dhe kafshe?
     Nejse, e di qe edhe mua do te me fyesh, por nuk e çaj shume per fyerjet virtuale te kujtdo qofte.
     Problemi eshte se ka plot qe preken nga fyerjet e tua prej n je rrugaçi qe te duket vetja si i zgjuar. Te paska hy vetja shume ne qef, çka domethane se ose je nje psikopat i lindur, ose tymos shume nga ajo bima.. . Leri mor zotni njerzit te thone mendimin e tyre, ti ja fut katunçe per vete dashke te beke avokatin

     Reply to this comment
     • Dritani February 6, 20:15

      @ “Dritan2Dritan” ose …….or!
      Nuk e di se kujt i referohesh me komentin tim te kahershem, qe ishte nje lloj feste per kategorine ketij plehu qe me ruan prapa deres si i ati i tij, spiun i gestapos.
      Nese eshte ne kontekstin per te cilen e kam shkruar nuk kam kundershtim per ripublikimin.
      Por nese te ka ardhur keq per nje pergjigje qe i kam dhene per fyerjet e te vdekurve, ketij monstres qe vjell helm, mire do ishte te fshish te gjitha komnentet e mia, por jo te ma perserisesh mua,(qofsha i gabuar por renditja e pergjigjes me le te kuptoj kete) per te ma kthyer gjoja si bumerang verejtjen qe i kam bere ketij debili qe ne fillim kur kam dal te komentoj , atehere mund te vazhdosh pa asnje lloj meraku, por une nuk mund te jem pjese e lojrave te ketilla..

  • Tartufi February 5, 23:05

   Nje pergjigje per komentin qe me ke derguar dje. O Laviri i 70 vjeteve
   Nena time qe nje Bubuline trimereshe shqiptare,aty ku jetoje sot i perkulen i
   gjithe qyteti me shamine e zeze ne koke qe mbante. Lexo o biri kurves partizane sic te kam percaktuar kohe perpara,qe ne te vertet ti je dhe ajo ka
   qene e tille. Me ata dy zagaret qe jane djegur bijte e nje bushtre te zbritur nga
   malet,ju pakesuan popullit shqiptar dy kriminele te degjeneruar me origjine
   bushterije.

   Reply to this comment
   • Adhamudhi February 6, 00:50

    @Tartuf,tarmut,Dhermi,halabak,info,etj!
    Ke vene nga nje emer sa dashnore ka patur jot eme ne kohen e fashios!
    Po si nuk e kupton,o kelysh putane,se buken e gojes e ke fituar vetem nga femrat qe ke patur ne shtepi,se si i internuar,burgosur e i poshteruarvqe ke qene nuk kishe mundesi tjeter!
    Tani e meriton plotesisht emrin “BIR KURVE”!!
    Cfardo te besh deri sa te NGORDHESH nuk ben dot as 5% te atyre qe qe kane bere baballaret tane ty dhe gjithe buceve tua per 50 vjet!
    Edhe tani,prap sherbetoret tane jeni,o i nderuari BIRI KURVES,prandaj qepe halene dhe hesht se te ben mire per stomakun!
    ENVER HOXHA ju shkaterroi ne bugje dhe internime,ju la budallenj pa shkolle ,duke punuar si skllever,se do lanit KRIMET e baballareve tuaj fashiste dhe mire ua ka bere!!!
    Tani nuk beni dot asgje vec te LEHNI SI QENER,ndersa ne shfrytezojme te mirat e kapitalit se ju akoma nuk do tu dale tere jeten HELMI qe u kemi futur ne ne gjak!!!

    Reply to this comment
   • Partizani February 6, 01:17

    @Tartuf,tarmut,Dhermi,halabak,info,etj!
    Ke vene nga nje emer sa dashnore ka patur jot eme ne kohen e fashios!
    Po si nuk e kupton,o kelysh putane,se buken e gojes e ke fituar vetem nga femrat qe ke patur ne shtepi,se si i internuar,burgosur e i poshteruarvqe ke qene nuk kishe mundesi tjeter!
    Tani e meriton plotesisht emrin “BIR KURVE”!!
    Cfardo te besh deri sa te NGORDHESH nuk ben dot as 5% te atyre qe qe kane bere baballaret tane ty dhe gjithe buceve tua per 50 vjet!
    Edhe tani,prap sherbetoret tane jeni,o i nderuari BIRI KURVES,prandaj qepe halene dhe hesht se te ben mire per stomakun!
    ENVER HOXHA ju shkaterroi ne bugje dhe internime,ju la budallenj pa shkolle ,duke punuar si skllever,se do lanit KRIMET e baballareve tuaj fashiste dhe mire ua ka bere!!!
    Tani nuk beni dot asgje vec te LEHNI SI QENER,ndersa ne shfrytezojme te mirat e kapitalit se ju akoma nuk do tu dale tere jeten HELMI qe u kemi futur ne ne gjak!!!

    Reply to this comment
   • Partizani February 6, 09:22

    Nje gje,ka bere mire nena yte Tartuf ; Ja ka thithur e mbajtur ne goje ,si italianeve e gjermaneve ,ashtu edhe sigurimsave ne ato 50 vjet qe ti i ke alergji.Dhe , e di pse e ke alergji kohen e socialismit ? – sepse ke konstatuar qe je dobic i sat’eme me operativin e sigurimit !

    Reply to this comment
   • Partizani February 4, 19:08

    O Tartuf!
    Mos e kruaj me hisell se jot eme e ka bere TURSHI manallen kur ishin ne internim!
    Shikohu ne pasqyre,o Tartuf dhe do bindesh se ti nuk ngjan fare me vellezerit e tu “Arvizu”,”Intelektu-hale” etj!
    Doemos se sa police dhe operative sigurimni apo brigadiere qe ka kaluar ajo qeflije neper SHALE,patjeter qe nuk do i ngjanit njeri tjetrit!
    Enver Hoxha do mbetet HEROI I KOMBIT sepse u tregoi vendin TRADHETAREVE si kelyshi fashist Kadri Cakrani,qe ky PJELLA E TIJ KANCEROZE na del tani e na can bythen!
    MUT I JATI,MUT i biri,MUT ai qe beri t’ane!
    Tradhetari K.Cakrani jetoi dhe NGORDHI SI QEN NE DHE TE HUAJ se Shqiperia nuk e pranoi kete kriminel te dhjere!
    Futni koken ne thes,o pjella te tradhetareve dhe sidomos ti qelbesira e Kadri Cakranit se ne JETE TE JETEVE nuk do t’u hiqet njoilla e TRADHETISE qe i bete popullit!
    VDEKJE FASHIZMIT!
    LIRI POPULLIT!

    Reply to this comment
 5. Dimitri February 5, 16:08

  Po kur u vra me 4 shkurt,qe se thoni beni listen ta shohim se keshtu dolen 28000 po su dime emrat,,,,

  Reply to this comment
  • ortes February 4, 19:42

   @Dimitri!
   Po ju keni 25 vjet qe krekoseni se paskeni luftuar pushtuesit dhe nuk keni bere nje liber per historine e BEMAVE TUUAJA?
   Na cate trapin me Mukjen,por keto 25 vjet populli nuk ju ka votuar asnjehere dhe ju prap keni mbeshtetur PUSHTUESIN E SHQIPERISE:Sali Serb Berishen!
   Gjithymone kunder interesave te shqiptareve keni dale prandaj VULA E TRADHETARIT KURRE NUK KA PER T’ju hequr ndonjehere brez pas brezi!
   Dhe tani mos hani….MUT shume!

   Reply to this comment
 6. Trebeshina February 5, 16:09

  E verteta eshte se eshte kryer maskar nga Xhafer Deva me shoke me 4 shkurt 1944,por edhe shpirtrat e te vrareve dhe te afermve te tyre jane te qete,sepse Enver Hoxha ua q…robt i vrau i burgosi dhe i detyroi te kalojne oqeanet te gjithe ata qe lyen duart me gjak shqiptari!

  Reply to this comment
 7. Bardhi Tolabi February 5, 16:34

  Ky Kujtim Cakrani,me kujtoj skecin e Belul Gjeraqines.
  Beluli,(ne kete rast Hajredini,firmosesi i Deklarates te Pamvaresise),kishte vdekur dhe kerkohet te flitet jo per te,por per te pjellin e tij,qe eshte kthyer ne nje kriminel dhe bashkepuntor i nazizmit,pushtues te atij atdheu,per te cilin kish firmosur Pamvaresine i jati i tij.Edhe ky,Kujtimi,tani ne vend te flase per Kadriun,na flet per “gjakun” e Kadriut qe e ka te njejte me te Hajredinit.Ketij i thone,Kadriu beri masaker me 4 Shkurt,ky thote ngriti cete ne Mallakaster.Ketij i thone,per kete masaker kane shkruar dhe Gjermanet,aleate te Kadiut,ky thote se 4 Shkurti eshte i stisur.Ketij i thone se u vrane njeres te pafajshem ,nuk ka rendesi 8 apo 84 veta,por u masakruan njeres me 4 Shkurt,ky hidhet deri ne Grehot se qenkan vrare 36 Nacionaliste.Shkurt hesapi,ketij i thone Kadriu eshte Ujku,ky tregon gjurmet e Kadiut,Patriotizmin e te jatit te tij.
  Ore Kujtim,Po mbaj nje qendrim ore i uruar,se kerkon te denosh krimet e Mehmet Sheut,me te drejte dhe justifikon krimet e Kadriut,i cili sic citon dhe ti,ka thene:”Te gjithe komunistet jane agjent te Moskes e Beogradit,jane armiqt e Atdhut.Se zhduken ca me shume e ca me pak prej tyre nuk ka rendesi,kur jeta e Kombit eshte ne rezik”.
  Atehere,perse Komunistet simbas kesa llogjikes te Kadriut mbas lufte,nuk kishin te drejte te qeronin ca me shume ose ca me pak,nuk ka rendesi nga ky soji i Kadriut,kolaboracioniste me pushtuesit nazi- fashiste?
  A mund te me besh nje replike per kete qe te pyes ne fund?
  Po e pres pergjigjen ne kete artikull,replike tenden ne kete gazete.

  Reply to this comment
  • Dhermiu February 5, 18:27

   Meqenese po enderron sikur po sheh nje ndeshje futbolli para 70 vjetesh, çfar nuk eshte e vertete ne kete fjali: “Te gjithe komunistet jane agjent te Moskes e Beogradit,jane armiqt e Atdhut. Se zhduken ca me shume e ca me pak prej tyre nuk ka rendesi,kur jeta e Kombit eshte ne rrezik”? Çfar peshon me shume atdheu dhe kombi apo disa terrorista komuniste, agjente te jugosllaveve e ruseve? Si veprojne shtetet e sotme kundra terroristeve?

   Reply to this comment
   • Partizani February 5, 19:54

    O Dher-MIU!Kete pyetje drejtoja qeverive te SHBA-se dhe BRITANISE SE MADHE qe kishin perfaqesuesit e tryre prane Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise Nacional-Clirimtare te ENVER HOXHES!
    Fuqite e Medha njohen PKSH dhe PARTIZANET si ALEATET e tyre te vetem ne Shqiperi ne lufte junder nazi-fashisteve dhe perfundimisht ishin ata PJESTARE TE KOALICIONIT FITUES BOTEROR ANGLO-SOVJETO-AMERIKAN!!!
    Ndersa Kadri Cakrani dhe te gjithe KRIMINELET E TJERE BALLISTE bashkepunuan me pushtuesit duke TRADHETUAR POPULLIN SHQIPTAR duke derdhur gjak partizani!
    Ne ate LUFTE ishin BALLE PER BALLE DY FORCA:
    -PARTIZANET ne njeren ane dhe’
    -NAZI-FASHISTET dhe bashkepuntoret e tyre ballistet e zogistet!
    Pra ballistet nuk ishin ne anen e popullit shqiptar,por ne anen e pushtruesve!!
    Ky pinjolli ballist,eshte kaq injorant sa as nuk di te mbrohet,por na ben moral nje BIR TRADHEWTARI!!!
    ANTI KOMUNIZMI nuk eshte ANTI FASHIZEM,o Cakrani i vogel!
    Ju donit ta merrnit pushtetin nen CIZMEN e pushtuesve,pra te ishit pjese e pushtuesve e jo CLIRIMTARE te Shqiperise!!
    Pale kur na mburresh me 36 nacionalistet e vrare ne Gerhot!!
    Ata te vrare qe thua zotrote ishin 36 HAJDUTE qe vajten te vidhnin depot italiane pasi Italia Fashiste Kapitulloi,por pepinot ua TREGUAN SA JU VLEN LEKURA DHE JU ROPEN TE GJALLE!
    Hyyyyy PESA TE NDYRE!
    PLEHRAT e Shqiperise keni qene e do jeni!!
    Me ju tradhetaret BALLISTE e ZOGISTE populli shqiptar eshte ndare njehere e pergjithmone qe ne LUFTEN NACIONAL-CLIRIMTARE!!!
    Ne se do vazhdoni me derdellitjet tuaja dhe te nxisni URREJTJE ne popull,ta dini se ne nje situate te NDERE,ju DO PERBALLENI ME URREJTJEN E FUNDIT TE POPULLIT SHQIPTAR qe do t’u zhduke nga faqja e dheut!
    JEMI GJALLE AKOMA NE BIJTE E NIPAT E PARTIZANEVE HEROIKE!
    DHE JEMI 1 MIJE HERE ME SHUME E ME TRIMA SE JU!!
    QEPENI ZGURREN DHE ULNI KOKEN!!!

    Reply to this comment
    • Shkembi i Kavajes February 5, 23:23

     O xhaxhi Partizan. Me muaj te tere futni ne komentet tek gazeta po keto rrjeshta. Veq nje spiun i serbve dhe grekve mund te fuse me qellim komente te gjata dhe pa lidhje.

     Reply to this comment
     • Partizani February 6, 00:57

      Te keqen xhaxhi Partizani!
      Po pse ti akoma me nenen tende tek Shkembi i Kavajes rrini edhe ne dimer??
      Mos e ha me sallamin qe perdor mami jot,se helmohesh,he te keqen xhaxhi!
      Dhe thuaj mamit te mos punoje aq shume ne dimer!
      Mjafton vera se eshte lodhur se punuari me tre turne!
      Apo keshtu ka punuar edhe gjyshja jote me serbet dhe greket,meqenese edhe ti i njihke mire ata!!
      Lexo ndonje liber me perralla dhe mos lexo komentet e te rriturve ne gazeta,se do behesh si Desara e xhaxhi Sali Berishes,atij kelyshit serb,qe del gjithe diten me LLAPEN jashte!
      E shkreta e perdor shume llapen!!

     • Bardha February 8, 19:35

      Rrugaçeria jote e shton neverine per ato qe shkruan.

 8. Çerçiz Topulli February 5, 16:52

  Nje pyetje kisha un o zotri ..
  Kush i vrau njerezit ne 4 shkurt??!
  Ose partia komuniste ne enver hoxhen ne krye ose xheferr deva, daja i ibrahim rugoves me forcat gjermano balliste
  Aktor te tjere ne kte lufte nuk kishte
  Kshu qe ……kjo nuk esht ceshtje deshire apo vullneti ky esht problem historik qe ka ndodhur
  Aty u vrane popull i thjeshte qe perkrahte me shpirt e zemer luften clirimtare
  Kshu qe filloi dhe njeher kerkimet se mos zbulon noi gjo te re…

  Reply to this comment
 9. Deli February 5, 16:55

  ….dhe nga 14 u bene 84 pastai nga 4200 viktima te l2b u bene 28 000…..

  Reply to this comment
 10. Ushtarak February 5, 17:06

  Me kujtohet ne shkolle lexonim Epopene e Ballit Kombetar te Shefqet Musarajt edhe ky Cakrani Kujtim a si dreqin e ka emrin nga ajo balte eshte Nuk e di pse keta Ballistet gjithmon me kane lene nje shije te hidhur pavaresisht se diku kane pasur nja dy a tre veta te ditur por qe e verteta eshte se shumica tyre sipas edhe dokumentave Gjermane dalin te pa zote dhe batakcinj qe edhe pse bashkepunonin me te huajt perseri ata nuk i besonin shume Por ne kete kohe te cmendur ku hori del patriot dhe dikush si zagar ne krye te shtetit i vendos edhe ndonje dekorate kane te drejte te shkruajne bile te thone se ishin ata qe e cliruan vendin se bashku me nazifashtistet qe i luftoi nje bote e tere.

  Reply to this comment
  • Dhermiu February 5, 18:46

   Meqenese jini ushtarak, duhet ta dini se ç’domethene te luftosh dhe si te luftosh. Prandaj nevojitet te mesohet me shume se çfar ndodhi gjate luftes se dyte boterore ne Europe, dhe ne Shqiperi ne veçanti, dhe pse ajo ndodhi (p.sh. kush e polli kopilen PKSH dhe per çfar qellimi). Tek dokumentat duhen pare te gjitha dhe te gjithe dokumentat. Ndoshta iu nevojitet me lexuar me shume per spiunazhin jugosllav, rus, grek, SOE britanike, etj. para, gjate dhe pas luftes se dyte boterore.

   Reply to this comment
   • Partizani February 5, 21:43

    Enver Hoxha per krimet dhe gjenocidin në Kosovë dhe vise

    (Pjese nga Kryeartikullii I botuar në gazetën «Zëri i popullit» më 31 gusht 1966)
    Kurrë nuk do të harrojë popullsia shqiptare në Jugosllavi ngjarjen e hidhur të vjeshtës së vitit 1944, kur banda Tito-Rankoviç arrestoi në Tetovë 10 000 shqiptarë dhe pushkatoi pa gjyq 1 200 prej tyre, pa bërë fjalë për ata që vdiqën në burgje. Cinizmi, egërsia, tërbimi për të shfarosur shqiptarët kanë karakterizuar gjithmonë veprimet e banditëve titistë. Kur një grup patriotësh shqiptarë protestoi në komandën titiste për këto krime, gjenerali Apostolski, komandant i atëhershëm i Brigadës së Parë Maqedonase, u përgjigj: «Kjo nuk është asgjë, është një pastrim që bëjmë. Këta që vriten duhet të qërohen». Dhe Vukmanoviç Tempo, I cili ishte i pranishëm atëherë, urdhëroi: «Akoma mbani njerëz nëpër kampe? Ata që keni për të pastruar, I qëroni shpejt». Ky urdhër i përfaqësuesit personal të Titos u zbatua me zell të madh. Në nëntorin e vitit 1944, mijra fshatarë të pafajshëm shqiptarë u pushkatuan
    rrugëve të Maqedonisë, u dogjën në zjarr, u infektuan me qëllim dhe vdiqën nga tifoja.
    Brez pas brezi populli shqiptar në Jugosllavi do të kujtojë me urrejtje të papërmbajtur kundër klikës gjakatare titiste, masakrën e Drenicës të dimrit të 1944-ës, kur divizionet jugosllave, nën pretekstin e spastrimit nga elementët armiq, rrethuan zonën e çliruar të Drenicës dhe masakruan rreth 30 000 burra, gra, pleq e fëmijë shqiptarë. Ngjarja e Drenicës ishte një kasaphanë e vërtetë, një asgjësim sistematik e i organizuar i popullsisë me kombësi shqiptare në këto krahina.
    Mbi 2 000 shqiptarë në Mitrovicë, më se 1 000 të tjerë në Gjilan, mijëra shqiptarë që shkuan si partizanë në brigadat jugosllave për të luftuar fashistët, u vranë me plumbin pas kokës, me urdhër të shtabit jugosllav. Qindra shqiptarë të tjerë të rekrutuar ushtarë nga jugosllavët, u pushkatuan prej tyre gjatë rrugës Prizren-Tivar. 1 200 djem shqiptarë që kishin mbetur nga ky udhëtim tragjik, u pushkatuan në Tivar. Në Gorica të Triestes më shumë se 2 000 djem shqiptarë nga Maqedonia, të mobilizuar në brigada pune, u mbytën me gaze helmuese. Asgjësimi fizik i shqiptarëve në Kosovë, në Maqedoni e në Mal të Zi kryhej në mënyrë sistematike. Nga të dhënat e dëshmitarëve e të dokumenteve del se më shumë se 40 000 veta kanë rënë pabesisht nga plumbi, bajoneta dhe helmi i agjenturës titiste gjatë viteve 1944-1948.

    Por ky terror asgjësues i klikës titiste kundër popullsisë shqiptare në Kosovë, në Rrafshin e Dukagjinit,

    në Maqedoni e në Mal të Zi vazhdoi edhe më i egër e më i organizuar pas vitit 1948. Udhëheqja revizioniste jugosllave, pas daljes së Rezolucionit të Byrosë Informative më 1948, me të cilin u dënua tradhtia e Titos ndaj marksizëm-leninizmit dhe çështjes së socializmit, shtoi shtypjen e egër dhe të gjithanshme mbi popullsinë shqiptare në Jugosllavi, mbi të cilën, si gjatë viteve 1948-1950 ashtu edhe gjatë periudhës 1951-1966, shpërtheu vala e vrasjeve, e arrestimeve dhe torturave më çnjerëzore.

    Titistët me të gjitha mjetet nxitin vëllavrasjen midis shqiptarëve, ringjallin jo vetëm gjaqet e vjetra, por, me kombinacione të ndryshme, krijojnë gjaqe të reja. Për zgjerimin e tyre, oficerët e UDB-së, meanën e agjenturës, organizojnë rrëmbime dhe çnderime vajzash e grash kosovare dhe pastaj i shtyjnë të vriten, ndërsa ligjet, me qëllim inkurajimi, parashikojnë dënime të lehta. (Kështu, ndërsa gjatë vitit 1965në krahinën e Kosovës u kryen 41 vrasje dhe 74 plagosje, në gjashtëmujorin e parë të këtij viti u bënë 26vrasje dhe 46 plagosje të rënda. Red.)

    Por, a mund të shprehen me fjalë dhe të përshkruhen krimet dhe barbarizmat e pashembullta që klika titiste kreu në dimrin e viteve 1955-1956, kundër popullsisë shqiptare gjatë të ashtuquajturit aksion të armëve? Për zbatimin me përpikëri të operacionit kriminal dhe për drejtimin e ekspeditave ndëshkimore, Titoja ngarkoi vetë Rankoviçin, formoi edhe një shtab, në të cilin ishin caktuar njerëzit më të sprovuar në barbarizma, shovinistë nga më të tërbuarit, kriminelë të regjur, që kanë lyer duart me gjakun epopullit shqiptar të Kosovës. Ky shtab udhëhiqej ngaDushan Mugosha, Gjoko Pajkoviçi, kolonel i UDB-së Çedo Mijoviç, Çedo Topalloviçi, Xhavit Nimani, Xhevdet Hamza e të tjerë.

    E para që pësoi goditjen e terrorit ishte krahina e Rugovës. Ekspedita ndëshkimore me oficerin e UDB-së Bogolub Rediçin në krye, me pretekstin e kërkimit të armëve, torturoi barbarisht pothuajse të gjithë burrat e kësaj krahine. Ata i rrihnin për vdekje, i mundonin me anën e korrentit elektrik dhe i linintërë natën të zhveshur e të zbathur në dëborë. Pastaj i vinin në kolonë dhe i futnin në kanal, ku uji kishte ngrirë nga të ftohtit e madh që i kalonte të 15 gradët nën zero. Në të njëjtën mënyrë vazhduan torturat e masakrat në Junik, në Deçan, në Suharekë, në Llap, në Vuçiternë, në Drenicë, në Mitrovicë etj.(«Brenda një nate, — tregon ndër të tjera një emigrant kosovar nga katundi Drenoc i rrethit të Gjakovës,— UDB-ja na mori ne, 34 burra dhe na grumbulloi në një kullë, ku gjatë natës oficeri i UDB-së, Drago Kileviç, me katër milicë serbë na rrihnin një nga një në dhomat e kësaj kulle me një llastikë që I shte i mbushur brenda me copa metali, me shqelma,me grushta, me qytën e pushkës dhe me dru.

    Rrahja nisi me kërkesën për armë, por kjo qe vetëm fillimi. Pas kësaj UDB-ja në çdo tri-katër ditë merrtenë pyetje secilin prej nesh dhe na thosh se çfarë kinibërë para 20 vjetëve…».

    Një emigrant nga Istoku i Pejës ka deklaruar: «Në katundin Dubovc UDB-ja ka bërë tortura të tmerrshmenën pretekstin e armëve. Këto u bënë në postën e milicisë. Nga 50 shtëpi që ka katundi, për 5 muaj me radhë u torturuan 50 burra». Shumë ndër ta, si rezultat i torturave, u vranë ose u sakatuan. Të marrim dëshminë e një emigranti tjetër nga katundi Bogë i Rugovës — Pejë: «Në muajin janar të vitit 1956, oficerët e UDB-së të rrethit të Pejës Bogolup Radiq e Vllado Dazhiq për një ditë na grumbulluan 65 burra në dyqanin e katundit dhe filluan të na torturonin. Torturat dhe poshtërimet e UDB-së nuk u shtrinë vetem mbi ne burrat, por edhe mbi gratë shqiptare, gjë që në malësitë tona nuk kanë mundur ta bëjnë as sulltanët e Turqisë e as kralët e Serbisë e të Malit të Zi…». Të tilla dëshmi mbi mizoritë barbare të kriminelëve titistë ka shumë. Red.)

    Me qindra njerëz vdiqën në duart e xhelatëve të UDB-së, gjatë torturave ose pas disa ditësh. Shumë tëtjerë, duke mos qenë në gjendje t’u rezistojnë torturave për të dytën e të tretën herë, i kanë dhënë fund jetës në mënyrë tragjike. Mijëra njerëz mbetën të gjymtuar e të paaftë për punë dhe po vuajnëakoma edhe sot nga plagët e shkaktuara qysh atëherë. Kurse autoritetet jugosllave, për t’i vënë kapak veprimtarisë së vet prej xhelatësh, lëshuan urdhrin kategorik që shqiptarët e gjymtuar gjatë torturave të vjetëve 1955-1956 të mos pranoheshin në asnjë mënyrë nëpër spitale për t’u mjekuar.

    Sikur të mos mjaftonin ekspeditat ndëshkuese, operacionet kriminale masive, vrasjet e zhdukja e mijërashqiptarëve, klika titiste vuri në zbatim edhe metodat më të ulëta të provokacionit. Ajo ka ngritur një rrjet të gjerë organizatash dhe provokatorësh profesionistë,me anën e të cilëve ka likuiduar qindra shqiptarë.

    Të burgosurit shqiptarë që ndodhen në burgjet titiste, jetojnë në kushte çnjerëzore. Vetëm në burgun e Nishit ndodhen mbi 2 000 shqiptarë të burgosur. Gjithashtu, edhe në burgun e Sremska Mitrovicës, qëështë edhe ky burg qendror, ka mbi 700 te burgosur, një e treta e të cilëve i përkasin kombësisë shqiptare.Ndërsa gjysma e të dënuarve me akuza politike në Srem janë shqiptarë.

    Titistët i kanë kthyer krahinat shqiptare në Jugosllavi në burgje e kampe përqendrimi të shfarosjes masive. Për këtë dëshmojnë burgjet në Nish e Srem, në Idrizove të Maqedonisë, në Prishtinë, në Gjurakovc, në Suharekë, në Goli Otok etj.

    Kudo shqiptarët në Jugosllavi jetojnë me frikën e pasigurisë për të nesërmen. Vdekja qëndron varur mbikokat e tyre si shpata e Damokleut. (Një i burgosur kujton me llahtar: «Kam parë lloj-lloj krimesh kundër shqiptarëve, — thotë ai. — Kam parë krime të atilla që e thernin njeriun në qafë si qengjin. Por ç’kam parë në burgun e Prishtinës një ditë nuk mund ta përshkruaj. Edhe tani tmerrohem kur i mendoj ato krime. Në burg kishin qenë tre shqiptarë. Njeri prej tyre ishte therur copa-copa, dy të tjerët ishin të gjallë, por njerit ia kishin thyer duart dhe këmbët, ndërsa tjetrit ia kishin prerë një vesh, i kishin nxjerrë një sy dhe i kishin prerë njerën mustaqe me gjithë buzë». Red.)

    Në burgjet e Jugosllavisë, veçanërisht në Kosovë, ka hyrë fjala e fundit e teknikës moderne. Ata janëpajisur me dhoma frigoriferi dhe kaloriferi. Të arrestuarit i futin të xhveshur në dhomën e frigoriferit me një temperaturë shumë gradë nën zero dhe i mbajnë për dy deri tri orë rresht. Pastaj i futin menjëherë në dhomën e kaloriferit. Kjo torturë bëhet •me qëllim që të dërrmojë njerëzit nga ana shëndetësore dhe për t’u thyer vullnetin, që pranojnë akuza të pabaza e të vihen në shërbim të titistëve. Të tilla dhoma ka në burgun e Prishtinës, Nishit dhe Idrizovës.

    A nuk të kujton një trajtim i tillë që u bëhet të burgosurve shqiptarë në burgjet titiste, trajtimin e antifashistëve nëpër kampet e përqendrimit të nazistëve gjermanë? Dhe s’ka si të ndodhë ndryshe përderisa drejtori i burgut të Nishit ka kryer po këtë detyrë edhe në kohën e kralit e të pushtuesve gjermanë dhe tani të titistëve. Po kështu, edhe drejtori i burgut të Sremit është i njohur si çetnik dhe profesionist për vrasje dhe tortura. Në të tilla burgje vuajnë persekutimet më të egra shkrimtari patriot kosovar Adem Demaci dhe qindra patriotë të tjerë, të cilët, bashkë me popullin shqiptar në Kosovë, në Rrafshin e Dukagjinit, në Maqedoni e në Mal të Zi, nuk i janë nënshtruar dhe nuk do t’i nënshtrohen kurrë zgjedhës së Titos, dhunës shfarosëse, diskriminimit nacional e gjenocidit, që janë ngritur në sistem shtetëror nga regjimi titist. (Vetëm shtatë ditë pas «kthesës» së Brionit mundi të ikte nga skëterra titiste dhe të vinte në Shqipëri, por me nofulla të copëtuara dhe ulok nga torturat e UDB-fsë së Budves, një punëtor nga Vuclterna.

    Al u rrah në mënyrë çnjerëzore nga shtatë agjentë titistë vetëm sepse, pas punës lodhëse të ditës,në pushimin e drekës në një park, me dy shokë të tjerë, po këndonte një këngë në gjuhën amtare! Kjo qe emjaftueshme për njerëzit e UDB-së që këtë punëtor ta gjymtonin dhe ta hidhnin në rrugën e madhe. Raste të tilla ka me qindra edhe sot e kësaj dite. Red.)

    Ne pyesim: Kush përgjigjet për këto krime të tmerrshme të gjenocidit, që për dhjetëra vjet me radhë, në mënyrë sistematike, kryhen nga regjimi titist kundër popullsisë shqiptare në Jugosllavi?A mos valle ,vetëm Rankoviçi dhe banda e tij udbashe? Jo. Për këto e krime të tjera duhet të përgjigjen jo vetëm ekzekutuesit kryesorë, jo vetëm shërbëtorët, por në radhë të parë ustai i tyre në krime, xhelati Tito, dhe gjithë klika e tij kriminale.
    Një nga objektivat e vijës së përgjithshme të politikës nacionale të klikës së Titos, veç vrasjeve e krimeve masive, ka qenë dhe mbetet shkombëtarizimi i popullsisë shqiptare në Jugosllavi me çdo mënyrë e me çdo mjet.
    Për këtë qëllim ata kanë kombinuar masat administrative dhe terrorin policor me veprimtarinë e dendur propagandistike, e cila synon dhe shprehet me mbytjen e frymës patriotike, me mohimin e autoktonisë («në tokat tuaja jeni të ardhur, prandaj duhet të ikni këtej»), me mënjanimin e masave shqiptare nga jeta politike dhe mohimin e kërkesave të tyre nacionale, me çoroditjen dhe degjenerimin me opium fetar dhe me ndezjen e armiqësive e të vëllavrasjeve, sipas parimit imperialist «përça e sundo».Gjatë periudhës së fundit dhjetëvjeçare propaganda titiste është përpjekur me të gjitha mjetet të argumentojë e të përligjë sllavizimin dhe turqizimin violent të masës shqiptare, orvatjet për të ndryshuar emrat e vendeve nga shqiptarë në sllavë dhe, nën presionin e privacioneve ekonomike, thithjen e shqiptarëve në thellësi të Jugosllavisë dhe shpërnguljen gjoja vullnetare të tyre në vende të huaja. Parulla e lirisë për të jetuar ku të duash dhe për t’u quajtur si të duash» përbën në esencë imponimin politiko-ekonomik të shqiptarit për t’u larguar nga vencilindja e tij dhe për të jetuar në thellësitë e largëta të Jugosllavisë, apo për të emigruar në Itali, Austri, Gjermani Perëndimore etj., si skllav i kapitalit monopolist. Po për titistët çdo mjet është i përshtatshëm për të arritur qëllimin.
    Jo më kot dhe jo rastësisht Gjoko Pajkoviçi, anëtar i KQ të LK të Jugosllavisë, ish-sekretar i LKJ për Kosovën, shpalll si vijë zyrtare të detyrueshme «lirinë» për shqiptarët që të mohojnë kombësinë e tyre. Në sesionin e 2-të të legjislaturës së 3-të të këshillit krahinor të Kosovës ai pati thënë duke bërë aluzion të hapët për turqizimin, ose më mirë të themi shkombëtarizimin e shqiptarëve, edhe këto: «Askush nuk mund të më ndalojë të shkoj në shkollën turqishte nëse dua vetë… Kjo është liria ime, unë mundem me qenë serb, turk, amerikan e ku ta di unë». Kozmopolitizini i revizionistëve nuk ka kufi, por ky kozmopolitizëm shprehet në një drejtim shumë të caktuar: për t’u mohuar shqiptarëve të drejtën për të qenë shqiptar, nën të ashtuquajturën liri «për të zgjedhur» çfarëdo kombësi tjetër.

    Reply to this comment
    • Torollaku Rilindas February 5, 23:30

     O Partizan, Dritan a Kapedan a si te duash ti o Mjeran, tashti e dhjeve fare, a nuk e di ti se agjenti me i rendesishem i UDB dhe Titos ishte vete Enveri (i Dhjeri). Po Titoja preferoi Koçi Teneqexhiun ate marksistin tjeter te shquar, dhe Enveri (i Dhjeri) u inatos dhe ia drodhi. Keshtuqe me keto artikujt qe sjell ti nuk e ndryshon dot faktin qe armiku me i madh i kombit shqiptar eshte Enveri (i Dhjeri). Me kote artikujt Enveri lante mender mutin me shurre, se kujtonte se ketoj mileti ia hidhje kollaj. Keto gjera nuk harrohen or ti Partizan, Dritan qe e hedh pordhen ne Tavan. Legen komunist.

     Reply to this comment
     • Biri i Partizanit February 4, 19:28

      Bre Torollaku rilindas!Se cfare ka qene ENVER HOXHA e tregoi LUFTA E TIJ NE KRYE TE POPULLIT PER CLIRIMIN E Shqiperise nga pushtuesit!
      Kete LUFTE nuk e ndalen dot as titistet,as ballistet e as vete pushtuesit!
      Deri ne 1948 Enver Hoxha ishte nen trysnine e agjenteve te Beogradit qe donin ta banin Shqiperine Republiken e tyre te SHTATE,por ne 1948 ENVER HOXHA ia tregoi KUFIRIN TEK THANA Tito_Rankovicit ,ju dha PLUMBIN BALLIT tradhetareve dhe spiuneve titiste qe nga Koci Xoxe etj dhe shpetoi Shqiperine!
      Asnjehere gjate jetes se tij ENVER HOXHA nuk ju nenshtrua asnje FUQIE TE HUAJ,prandaj ti zagar fashist e antishqiptar nuk ke asnje fakt qe ta akuzosh ENVER HOXHEN SI AGJENT TE Titos!
      LAVDI TRIMIT ENVER HOXHA!
      VDEKJE TRADHETAREVE!
      Torollak ate qe dhjeve……HAJE dhe te ngecte ne fyt!

    • Bardha February 8, 19:36

     Spiun i serbeve.

     Reply to this comment
 11. Eli February 5, 17:15

  O Kujtim Cakrani i mjere!

  Po si thua ti mor qyqar, mund te lahet muti me shurre?

  Ti je trashegimtar i tradhetarve te kombit shqiptar, te cilet i kane lare duart me gjakun e

  njerezve te pafajshem dhe si paraardhesit e tu do te mbetesh, nje jashteqitje e kombit tone.

  Reply to this comment
  • Dhermiu February 5, 18:48

   Po komunistet shqiptare qe shiten Kosoven e ÇAMERINE, ai i quan tradhetare? A je pjesmarres ne masakren e Tivarit?

   Reply to this comment
   • kerpaci February 6, 08:11

    Ketu e dhjeve fare. Camerine e shiten vet camet me pislleqet e tyre gjate luftes dyte boterore dhe Enveri u hapi dyert te shpetonin kokat.

    Reply to this comment
    • Doda February 6, 22:44

     Çamerine e tradhetuan komunistet shqiptare gjate dhe pas lufe. Keto perrallat e propagandes greke shko e tregoja po atyre qe t’i kane mesuar. Kush ka dashur ka lexuar dhe kuptuar si duhet keto vite per Çamerine. Ato qe shkruajne si ty jane spiune te andarteve greke dhe injorante me dashje. Çamerine nuk e shiten ato qe jane vendas. Po per banditet e Napolon Zerves qe bashkepunuan me gjermanet, a mos do te thuash se ato e blene Çamerine?

     Reply to this comment
   • antonio February 4, 19:50

    Ore Dhjer-miu!
    Kaq gomar qenke zotrote sa nuk e ke marre vesh se Kosoven dhe Camerine i hoqi Konferenca e Londres ne 1913 nga trualli i Shqiperise???
    Po mte ishte ashtu ,pse nuk i kemi marre keto 25 vjet sipas teje,meqenesec Enver Hoxha nuk eshte gjalle???
    Edhe kete Shqiperi nqe kemi sot e kemi fale LUFTES HEROIKE NAXCIONAL-CLIRIMTARE TE PARTIZANEVE NEN UDHEHEQJEN E PKSH DHE ENVER HOXHES qe ne Konferencen e Paqes ne PARIS ne 1946 i mbrojti te drejtat tona me TRIMERI,se Greqia kerkoi te na konsideronte jo FITUES TE L2B,por basdhkepuntore me nazi-fashistet!
    Po sikur me gjithe mend PARTIZANET shqiptare te kishin bashkepunuar me pushrtuesit ashtu sic beri BALLI JUAJ,a do ta kishim sot kete Shqiperi?
    KURREN e KURRES!
    Prandaj,o Dimiter,boll hengre MUT shume se te ben dem!

    Reply to this comment
 12. ali February 5, 17:32

  Populli shqiptar ka nje fjale te urte dhe Kadriu ishte ferre e ketij populli liridashes

  Reply to this comment
 13. Lëmi Llukës February 5, 17:36

  Nuk e marr vesh, ç’e shtyn DITËN që nxinë faqen e saj duke botuar alucinacionet e pinjollit të një tradhëtari gjakatar.
  Bejlerët dhe agallarët e Shqipërisë kanë qenë pjesa më e degjeneruar , më e shitur , më tradhëtare e kombit shqipëtar . Kadri Cakrani është tradhëtari tipik i kësaj shtrese ( lexo të paktën Fan Nolin ) .
  Edhe partizani më i thjeshtë është një mal i lartë , mbi moçalin e pistë ku trimëronte Kadri Beu !
  E Djathta shqiptare u tregua debile gjatë Luftës , pinjollët e tyre qëndrojnë më poshtë – janë idiotë !
  Po të ecej me mëndjen e së Djathtës shqipëtare , Shqipëria sot nuk do ekzistonte si shtet !

  Reply to this comment
  • miri February 5, 18:24

   kjo qenka gazete komuniste. Barvo Enver Hoxha dhe Ramiz vrate njerezit dhe kulture shqiptare dhe krijuat njeriun ri keta injoranata dhe hienat te ciletJane te etur per gjak dhe sot. Kjo fare keqe komuniste do djegur se del papre si bar keq.Keqja eshte se sot jane bere dhe hajduta nuk vrasin me per ideale por per pare.
   Vdekje komunizimit liri popullit.

   Reply to this comment
  • Dhermiu February 5, 18:56

   Te qendrosh brekgrisur eshte zgjedhja jote. Te mos lexosh traktet e propagandes serbe e greke edhe ne kohen e sotme per luften e dyte boterore ne Shqiperi, eshte perseri zgjedhja jote. Te mos mbetesh injorant, i pakulture, eshte perseri zgjedhja jote.

   Reply to this comment
 14. Arben February 5, 18:01

  O KUJTIM TE KAM VELLA,

  CFARE MERRESH ME LEGENA.

  E LEXOVA ATE SHKRIMIN QE KISHTE BERE AI SIGURIMSI NE NJE GAZETE.

  DOKUMENTI QE AI CITONTE THOSHTE

  “KOMUNISTET KANE ORGANIZUAR SHUME ATENTATE NDAJ NACIONALISTEVE DHE KETA TE FUNDIT PO PERGATISIN NJE KUNDERPERGJIGJE”

  E INTERPRETIMIN E SIGURIMSIT E DIME TE GJITHE.

  MIRE BEN QE JU FLET NJEREZVE PER TE MBROJTUR NDERIN E FAMILJES TENDE, POR KI EDHE PARASYSH SE RESPEKTIN E KAFSHEVE NUK KE PER CFARE E DO.

  Reply to this comment
 15. Iliri February 5, 18:33

  …..Kadri Cakrani merrte pjese ne mbledhjen e komitetit qendror te ballit Kombetar ne Hotel Dajti–me 3 Shkurt 1944 – Gjermanet nderkohe “kembekryq” ne Tirane ??!! Thjesht pa shume komente te teperta : KOLABORACIONISTE.Keshtu u percaktuan te gjithe bashkepunetoret e fashizmit pas luftes se dyte boterore,qe nga Franca,Hungaria,Rumania,Bullgaria dhe natyrisht ketu.Askush nuk ka guxuar ne Europe te mbroje kolaboracionistet,ketu tek ne po,ju ngrihen edhe lapidare,behen perkujtime,etj.Njollen si bashkepunetore te fashizmit nuk ua heq dot askush !! iliri

  Reply to this comment
  • Dhermiu February 5, 18:52

   Po PKSH dhe komunistat e saj te cilet u pollen nga jugosllavet dhe kominterni rus, iu sherbyen atyre, tradhetuan Kosoven dhe Çamerine, ai quan kolaboracioniste?
   A ke qene pjesmarres ne masakren e Tivarit?

   Reply to this comment
   • Partizani February 5, 22:31

    Enver Hoxha nuk e kishte Kosoven brenda shtetit shqiptar,se ate e vendosi Konferenca e Londres ne 1913,por shiko se cfare beri Zogu qe shiti Shqiperine Pashicit serb:
    MAREVESHJA PASHIC-ZOGU:
    “1.Shqipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
    2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
    3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
    4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
    5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
    6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
    7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
    8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
    9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit.
    10.Qeveria shqiptare duhet të deklarojë pranë Konferencës të Ambasadorëve në Paris që tërheq pretendimin e saj për sovranitetin mbi Manastirin e Shën Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Klementit që mbeten në zotrimin e Jugosllavisë.
    11.Kisha Ortodokse Shqiptare do të tërhiqet nga Patriarku i Kostandinopulit dhe të bashkohet gjerarkisë Ortodokse të Beligradit, kështu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do të varet nga ajo Jugosllave.
    12.Qeveria shqiptare do të heqë dorë nga një politikë ngushtësishtë kombëtare dhe nuk do të interesohet për elementin shqiptar jashtë kufijve të veta. Ajo impenjohet veç kësaj që të mos pranoi në tokën e saj kosovarët dhe elemente të ditur dhe të dyshimtë dhe segmentet e tyre kundërshtare të politikës jugosllave.
    13.Për çdo konçesion që Shqipëria do të bëjë vendeve të tjera ajo është e detyruar të marrë pëlqimin nga Jugosllavia.
    14.Në qoftëse Jugosllavia është në luftë me Bullgarinë dhe Greqinë, Qeveria Jugosllave, do të ketë të drejtën të rekrutojë në Shqipëri një ushtri prej 25 mijë vullnetarësh me qëllim për t´i përdorur në frontin bullgaro-grek. Në rast gjendje lufte midis Italisë dhe të Greqisë kundrejt Shqipërisë, ushtria, jugosllave do të ketë të drejtë të okupojë gjithë tokën shqiptare për t’i siguruar kështu Shqipërisë gjithë tokën e saj nga invadimi eventual italian ose grek.
    15.Qeveria Shqiptare nuk mund t´i deklarojë luftë asnjë shteti pa pëlqimin preventiv të Jugosllavisë.
    16.Ky traktat është sekret dhe nuk mund të zbulohet e të shtypet pa pëlqimin e dy anëve”.

    Reply to this comment
    • Skrapari February 5, 23:16

     Shoku Partizan. Te dini te lexoni dhe kopjoni nuk do te thote se i kuptuat pyetjet dhe iu kthehet pergjigje pyetjeve. Ketu nuk po luhet ndonje gare me kuaj dhe as shkruhet per nje injorant si Ahmet Zogolli. Ti me sa duket ke qenë pjesmarres ne masakren e Tivarit dhe me vone ke nxjerre ca therrime buke duke spiunuar per sigurimin e shtetit.

     Reply to this comment
  • Asnji-anes February 4, 08:04

   Po Vero qe qe streohej tek kry kuislingu Bahri Omari me gjihe familje,,,,, si tja veme emrin kesaj o dobica !?

   Reply to this comment
 16. "Horri i Bulevardit" February 5, 18:59

  Ju kujtoj se ne disa raste, rrjedha e jetes, ka marre per keq edhe pse ne ate ane, ishte nje fqinj, qe ti ke patur armiqsi, ose dikush qe ishte ne pozite ne njeren ane e cilesoi fqinjin e tij kundershtar te kauzes dhe baskepuntor te armikut.
  Nje fakt.
  Vito Kapo, kur ishte vajze, flitej se ishte e fejuara e Hysni Lepenices dhe po te mos ishte martuar me Hysni Kapon, sot do te ishte nje Musine Kokalari e tjera.
  Por ne qofte se Musine Kokalari, do te pranonte Enver Hoxhen, si bashkeshort, kur ky i shkonte nga mbrapa, Musineja do te ishte Nexhmije dhe Nexhmija mund te ishte deshmore ose tradhetare.
  Por mund te ndodhte qe motra e Zogollit, ta pranonte Enverin si bashkeshort, kur ky enderronte te futej ne familjen e Zogut dhe sot Enveri do te kujtohej nga nastraleshi zogist, si burre i mencur dhe trim.
  Prandaj une sdua ta kundershtoj artikullshkruesin, panvaresisht se eshte pinjoll i cakraneve, se mesa kam degjuar edhe Kadri Cakrani ka patur te njejtin fat si Hysni Lepenica, qe megjithese vinte nga nje familje me mentalitet te djathte, kishte mendime te majta dhe e njifte komunizmin shume me mire se Enver Hoxha.
  Ju kujtoj gjithashtu, se edhe Shaban Polluzha, hyri ne histori si tradhetar, megjithese se kishte nje foirce ushtarake mbi 5000 luftetare dhe luftonte jo vetem kunder serbit qe ishte armiku kryesir, por edhe kunder fashizmit, por rasti e solli qe Ramiz Alia si komisar dhe Shefqet Peci si komandant i divizionit te 5-te partizan, e urdheruan komandantin Shaban Polluzha, te behej mik me partizanet serbe, ketu Polluzha nuk pranoi dhe keshtu historia e Shaban Polluzhes, ne historine e Shqiperise, u caktua si tradhetar.
  Prandaj them se armiqesite personale, shume here kane bere edhe ndryshimin, ndermjet tradhetise dhe heroizmit.
  Kjo besoj se duhet te jete nje pike qe duhet te studiohet nga historianet, per te dhene realitetin e kohes.
  Ndersa 4 shkurti ka qene nje masaker e vertete, ku nga 84 te vrare, vetem njeri ka qene komunist, deshmori Ali Visha, te tjeret ishin hallexhinj, qe shikonin hallet e tyre.

  Reply to this comment
 17. serbi February 5, 19:47

  Une nuk dua te komentoj per repliken e zotit Cakrani se nuk kam c’shtoj vec atyre qe lexova.
  Di vetem nje gje qe futja ne qeverite kuislinge eshte konsideruar tradheti ne te gjitha vendet e Europes.
  Per fat te keq, sic ndodh edhe sot, te gjithe ata te cileve iu ofruan poste ne ato qeveri, i moren me kenaqesi per te keqen e tyre dhe te namit te tyre.
  Ne qofte se nuk gaboj ka pasur vetem nje intelektual, Eqrem Cabej, qe refuzoi postin e ministrit te arsimit ne qeverine kuislinge te Rexhep Mitrovices e madje edhe antaresine ne institutin e albanologjise qe ngriten italianet ne kuadrin e krijimit te mbreterise se bashkuar Italo-shqiptare.

  Reply to this comment
  • fanatiku February 5, 22:18

   O mik nga Serbia qe ke mesuar sipas gjasave edhe shqypen tone, po a ja ke degjuar emerin Bahri Omarit meqe permend kuislnge ne qeverisjen fashiste te Xhep Mitrovices ne vendin tone gjate Luftes? Sepse nese nuk ja ke degjuar emerin ja po ta themi ne qe e kemi njohur nga afer dhe familjarisht: Eshte kunati famoz qe i tremb te gjithe ne Shqypni ne hijen e tij: pushtetare dhe politikane, historiane dhe spiune ga te gjitha llojet e haleve te pushtetit komunist. Pra ky Bahri Omari qe i tremb te gjithe pushtetaret sot ishte ballisti dhe kuislingu famoz qe i kishte marre motren e Enverit dhe qe e kishte strehuar ANTIKRISHTIN MAKIAVELIST ne vilen e vet ne mes te Tiranes kete spiun me gjithe Nexhmijen e tij dhe qe nga kjo vile Enver Spiuni spiunoi tek fashistet Qemal Safen, sepse e shikonte si pengese per pushtetin e tij absolut pas Luftes me ndihmen e komunisteve jugosllave te Titos dhe Serbise tende or mik serb. Bahri Omari ishte Minister i jashtem i qeverisise fashiste kuislinge ne kohen qe komenton ti bukur ne DITA, por qe nuk te vjen zeri fare qe ta zesh ne goje. Pse keshtu edhe ti o BRUT serbi si te gjithe enveristet e tjere?

   Reply to this comment
   • antonio February 4, 20:07

    Si nuk hoqe dore o Nastradin,o fanatik,o ontelektu-HALE,Arvizu etj,etj!
    Te ka ngecur gjilpera e gramafonit tre Bahri Omari dhe nuk ke gje tjeter per te thene!
    E morem vesh se kush ishte Bahri Omari,por Enver Hoxha kurre nuk eshte strehuar tek ai FASHIT,prandaj Enveri i dha PLUMBIN PAS KOKE dhe sot mbahet mend si tradhetar!
    Ndersa vti,per te MBULUAR MUTIN ME SHURRE,na derdellit se Enveri paska spiunuar Qemal Stafen se kishte frike se mos i merrte postin!
    Po kur eshte trembur ndonjehere TRIMI ENVER HOXHA gjate gjithe jetes,o koqe gomari???
    Ai u ka dhene GRUSHTIN te gjitha fuqive me te MEDHA TE KOHGES,te gjitha spiunazheve te huaja dukle ua djegur lertrat ne dore!
    Jam krenar qe i kam sherbyer Enver Hoxhes per MBROJTJEN E ATDHEUT SI USHTARAK!
    Ndersa sot qeverite FASHISTE PD-PS na trajtojne si ARMIQ suke mos na dhene pensionin qe na takon sipas ligjit!
    Ne nuk do vdesim,por do rrojme te ndershem dhe trima se kemi femijte tane te zote e fisnike e jo si femijte tuaj BUDALLENJ!

    Reply to this comment
 18. Kreshnik Martini February 5, 19:55

  DITA! Duhet te sqaroni ate foton e dyte djathas. I dyti nga e majta eshte Kosta Pecanac, lideri cetnikeve serb, i cili e ka ne krah te lavdishmiin, kryenacionistin shqiptar Xhafer Deven. E djathta shqipfolese ka qene historikisht ne anen e forcave me anti-shqiptare Serbo-Grekqirese. Mire u tha. Enver Hoxha u dha pergjigjen, edhe pse fatkeqesisht jo te gjitheve, duke i hedhur ne grope ose matane detit. Vdiqen si qen pa te zot.

  Reply to this comment
  • fanatiku February 5, 20:10

   Enver Hoxha u a dha pergjigjen ballisteve nga shtepia e kunatit te vet Bahri Omari qe ishte jo vetem Kryeballist, por edhe Kryefashist. A e kupton sa i pallogjikshem historikisht qe je?

   Reply to this comment
 19. fanatiku February 5, 20:09

  MASAKRA E 4 SHKURTIT 1944 NJESOJ SI MASAKRA E 26 SHKURTIT 1951

  kur xhelatet komuniste masakruan 22 intelektuale krejt te pafajshem shqyptare pa gjyq, pefshire ketu edhe pedagogen bukuroshe te Fakultetit te Shkencave Sabiha Kasimati me nje inskenim bombe te hedhur ne ambasaden sovjetike nga spiunet e kamufluar te Mehmet Shehut por me urdher direkt te Enver Hoxhes. Prandaj pse te mos i besojme Kujtim Cakranit ne hipotezat e tij per inskenim komunist edhe te 4 shkurtit kur xhelatet e Enverit e treguan disa vite me vone ashiqare se ishin MAESTRO per inskenime te ngjashme me qellim mbajtjen e pushtetit te tyre mizor? Ja se cfare kane shkruar historianet per kete masaker rrenqethese:

  Masakra e natës së 26 shkurtit 1951 është një vepër kriminale e regjimit komunist. Është e tillë, sepse u masakruan 22 intelektualë krejt të pafajshëm dhe sepse nuk u zhvillua asnjë gjyq për të provuar fajësinë e tyre, duke tejkaluar e shkelur kështu edhe kushtetutën, edhe ligjet në fuqi të asaj kohe. Është, gjithashtu, absurde, por edhe skajshmërisht tendencioze, sepse ata u arrestuan dhe u pushkatuan me pretekstin e hedhjes së një dinamiti në oborrin e Ambasadës Sovjetike, por de facto nuk kishin asnjë lidhje me këtë incident, madje edhe Sigurimi i Shtetit nuk i akuzoi për këtë ngjarje. Kishte përfunduar etapa e dominimit të plotë jugosllav në Shqipëri, që e zvarriti atë pas qerres jugosllave dhe kishte nisur periudha e dominimit rus. Klika e E.Hoxhës u kthye me fytyrë nga Moska. “ Duhet t’i kemi sytë drejt Moskës”,- deklaronte ai. (Arkivi qendror, F.14.d 11) Udhëzimet, urdhrat dhe metodat staliniste Hoxha i zbatoi në mënyrë perfekte, duke ia kaluar edhe ustait.
  Shqipëria u bë vendi më i mbyllur, më i varfër dhe më gjakatar në gjithë vendet e Lindjes. Diktatura ushqehej e mbahej me gjak. Sigurimi i Shtetit drejtohej nga “specialistë” rusë. Vetëm në Ministrinë e Punëve të Brendshme drejtonin 40 agjentë të KGB-së.
  Por edhe reagimi antikomunist e antisovjetik gjallonte dhe heraherës kundërvepronte. Një nga këto manifestime ishte edhe hedhja e dinamitit të reduktuar në oborrin e Ambasadës Sovjetike më 19 shkurt 1951, vepër e organizatës “Bashkimi Kombëtar”. Gjithsesi, ishte një akt terrorist që nuk sillte asnjë dobi, veçse shtim të masave represive të shtetit, për të justifikuar valën e re të arrestimeve, pushkatimeve, burgimeve dhe të terrorit komunist.
  Menjëherë u mblodh plenumi i KQ dhe më 20 shkurt Byroja Politike e PPSH.
  Mehmet Shehu, atëherë ministër i Brendshëm, bëri ekspozenë e kësaj ngjarjeje dhe theksoi se “kjo është një ngjarje politike e kalibrit të madh, madje më e madhe se një atentat që mund të bëhej kundër ndonjërit nga ne”. M.Shehu kërkoi masa represive të jashtëzakonshme, pa marrë parasysh ligjet në fuqi, meqenëse “edhe herë tjetër kemi pushkatuar jashtë ligjeve në fuqi. Të arrestojmë rreth 100 apo 150 veta, nga të cilët 10 ose 15 prej tyre t’i pushkatojmë, duke zgjedhur sigurisht ata më kryesorët. Kjo masë do të procedohet me një masë tjetër spastrimi nga Tirana të familjeve reaksionare brenda një muaji. Ne duhet t’i përgjigjemi terrorit me terror dhe këtë mund ta bëjmë plot ndërgjegje dhe me gjakftohtësi. Ne i kemi përgatitur listat e arrestimeve dhe, po të jeni edhe ju dakord, veprojmë që sonte”. ( Nga procesverbali i mbledhjes së Byrosë Politike)
  Të gjithë anëtarët e Byrosë: Jemi dakord me këto masa.
  Shihet qartësisht se vendimi u mor në Byronë Politike, pra kemi të bëjmë me një masakër politike të bërë me vendim partiak. Vetëm përzgjedhja e personave që do të pushkatoheshin apo burgoseshin u bë nga Sigurimi i Shtetit. Nga listat e përgatitura me kohë në Ministrinë e Punëve të Brendshme u zgjodhën dhe u shënuan me kryq ata “më të rrezikshmit”, të cilët në këtë rast nuk ishin as të rrezikshëm, as të dyshimtë dhe as që kishin ndonjë dijeni për ngjarjen e ambasadës. Ishin vetëm emra të njohur atdhetarësh e intelektualësh, nga familje të mëdha, natyrisht që s’e donin komunizmin, por qëndronin në punën e tyre, të patrazuar, të zgjedhur thuajse nga gjithë trevat shqiptare, që nga Gjirokastra e Delvina e deri nga Kosova, Shkupi, Dibra e Mali i Zi, në mënyrë që terrori dhe përgjakja të shtriheshin kudo.
  Ideator i kësaj masakre të radhës ishte sekretari I i PKSH dhe kryeministri Enver Hoxha, realizator ministri i Brendshëm Mehmet Shehu.
  Akuzën për 22 të pushkatuarit e nënshkroi prokurori ushtarak Siri Çarçani. Them “nënshkruar” se ai ka deklaruar pas përmbysjes së komunizmit: “Unë, Siri Çarçani, kur kam nënshkruar aktakuzën, nuk kam pasur dosje hetimore të dërguar nga Drejtoria e Sigurimit Shtetit në Prokurorinë e Përgjithshme Ushtarake. Personat që kanë emrat në aktakuzë, unë nuk i kam njohur fare dhe si prokuror nuk kam marrë pjesë në hetimet që zhvillonte Sigurimi i Shtetit. Unë nuk i kam lexuar dhe as i kam parë procesverbalet e marrjes në pyetje të këtyre të pandehurve dhe as ndonjë material tjetër të dosjes hetimore. Pasi nënshkrova aktakuzën, më duket se ia kam dhënë Sotirit dhe se ku ka përfunduar ajo, nuk e di… Për dijeninë time, Gjykata e Lartë Ushtarake nuk ka zhvilluar gjyq ndaj këtyre të pandehurve.”

  A ishte terroriste Sabiha Kasimati?
  E para vajzë shqiptare që mbaroi Liceun e Korçës, e para vajzë shqiptare që kreu studimet universitare jashtë vendit për Shkencat e Natyrës, e para femër shqiptare që punonte si shkencëtare në Institutin e Shkencave. Akuzës për terrorizëm, ajo i përgjigjet para pushkatimit: “Unë nuk kam qenë kurrë e mendimit që me akt revolucionar të arrihej në socializëm. Unë vetë nuk kam kryer ndonjë atentat dhe as që kam marrë pjesë në ndonjë mbledhje, ku është marrë vendim për akt terrorist.. Unë jam evolucioniste…”
  Edhe të tjerët, nacionalistë e demokratë, intelektualë e ushtarakë të shkolluar në Perëndim: Pjerrin Guraziu e Gjon Temali nga Shkodra, Zyhdi Herri, Jonuz Kaceli e Ali Qorraliu nga Tirana, Manush Peshkëpia, Reiz Selfo, Qemal Kasaruho dhe Petro Konomi nga Gjirokastra, Thoma Katundi e Pandeli Nova nga Korça, Fadil Dizdari nga Kavaja, Hekuran Troka nga Kuçova, Niko Lezo nga Delvina, Anton Delhysa nga Prizreni, Tefik Shehu nga Gjakova, Myftar Jegeni, Gafurr Jegeni e Haki Kodra nga Dibra e Madhe, Mehmet Shkupi nga Shkupi, Lluka Rashkoviç nga Mali i Zi, i pushkatuan në mesnatë në afërsi të urës së Beshirit, të lidhur dorëpërdore me tela me gjëmba dhe i mbuluan në një gropë të përbashkët me dhé e shkurre. Më vonë, kur vendi filloi të shpyllëzohej, një traktoristi që punonte në atë zonë, i ra të fikët kur pa që traktori nxorri papritur një kufomë gruaje dhe po e zvarriste. Ishte trupi i patretur i martires Sabiha Kasimati.
  Po kush e hodhi “bombën” në Ambasadën Sovjetike? A u gjendën autorët dhe ç’u bë me ta?
  Ata që e hodhën dinamitin me pas doli se ishin Hysen Llulla dhe Qazim Laçi të organizatës se ashtuquajtur “Bashkimi Kombëtar” sipas deponimeve te tyre vullnetare ne hetuesi. Por c’ndodhi me ta? Pjesëtarët e kësaj organizate te sajuar nga Sigurimi i Shtetit sic ishte edhe Xhevdet Mustafa me vone, pra keta atentatore famoze u mbajtën në izolim të fshehtë për 8 muaj, ndërsa në “vend të tyre” për terror u pushkatuan 22 viktimat e pafajshme dhe u burgosën e u internuan qindra të tjerë. Gjykata e Lartë Ushtarake më 9.10.1951 me dyer të mbyllura dënoi me vdekje: Qazim Laçin, Sejfulla Shimën, Rustem Thaçin, Zenel Rikën, Ali Voglin, ndërsa për Mark Zef Palin, Ramiz Voglin, Riza Shehun dhe Adem Kastratin, dënimi me vdekje u kthye në burgim të përjetshëm. Reshit Shima u vra në dhomën e torturave, Riza Pengili u pushkatua përpara derës së shtëpisë, ndërsa Hysen Llulla, kryetari i grupit që hodhi dinamitin në oborrin e Ambasadës Sovjetike, u vra kur desh t’i ikte arrestimit prej agjentit të Sigurimit të Shtetit, Besim Selita. Ne kete situate lind pyetja:

  PSE TE MOS I BESOJME KUJTIM CAKRANIT?

  por duhet te pranojme versionin e propagandes enveriste per masakren e 4 shkurtit.

  Reply to this comment
  • Gregor February 5, 21:38

   Besoji o trim i ballit, kush te pengon?

   Reply to this comment
   • fanatiku February 5, 22:01

    KOCKAT E VIKTIMAVE TE 17 NENTORIT 1944 NE REZE TE DAJTIT TE BEJNE TE BESOSH PER INSKENIM KOMUNIST TE MASAKRES TE 4 SHKURTIT

    Gjate te ashtuquajtures Lufta per Clirimin e Tiranes Enver Hoxha i sterehuar ne vilen e Bahri Omarit ngjitur me vilen e Qazim Mulletit i jep urdher Mehmet Shehut qe ishte ne teren dhe luftonte me nje ARMIK imagjinar te huaj, i cili ne fakt ishte nje garnizon i vogel austriak i prapavijes ne terrheqje per ne Mal te Zi, pra Mehmet Shehu me urdher te bullafiqit Enver Hoxha me nje urdher direkt nga vila e kunatit te vet Kryeballist dhe Kryefashist Bahri Omari pushkaton pa gjyq dhe pa kurfare faji te dokumentuar me qindra intelektuale dhe tregetare tironas duke i grabitur florinjte dhe sendet me vlere si predatore gjakatare te vertete. Me perpara i kishin detyruar viktimat te hapnin vete dis gropa te medha ne reze te malit te Dajtit ku binin pas pushkatimit nga skuadrat komuniste. Sot kane filluar te gjenden nje pjese e kockave te ketyre mjeraneve, por deri me sot ASKUSH nga politika jone kombetare nuk e ka hapur gojen per kete masaker barbare te Enver Hoxhes dhe xhelateve te tij servile qe sic e tregoi historia edhe pasi morren pushtetin mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone deri ne vitin 1991 2 vjet pasi ra Muri i Berlinit.

    Reply to this comment
 20. Taku halabaku February 5, 20:33

  Te themi te drejten,komunistet kane qene ustallare per manipulime,ishin e jane prototipi i asaj fakires qe,e ben docin e ta le ne preher,mbaje e te te roje te thote !-Faktet jane kokforte qe ,gjate luftes (masakren e “4 Shkurtit”,e bene vete qe te ngarkonin me faj kundershtaret),por edhe mbas luftes provokuan me “bomben” ne ambasaden sovjetike,e masakra qe e papare.
  -Po per masakren e fshatit BOROVE,kush qe autor dhe kush perfitoi ?-Te vetequajturit komuniste e te pagezuar nga populli terroriste,si ustallare per manipulime,gjate periudhes se erret te sundimit te tyre ,kane provokuar (shkrim parullash etj.)dhe kane justifikuar reprezaljet
  (internime masive,debime,burgosje,pushkatime).-Prandaj jane te pabesueshem ne ato qe thone.- Te vetquajturit komuniste(terroriste),qe per te keqen e vendit u shtuan si minjte ne hambaret e misrit,kishin nje parulle qe e muzikalizonin sa here qe e shqiptonin “NJE PER TE GJITHE,e TE GJITHE PER NJE”(parulle e vjedhur nga latinet),s’kishte demagogji me te ulet dhe me qesharake,sepse sa shpetuan nga ‘zinxhiri’ i demagogjise,e ndruan “pllaken”dhe nxorren nga
  arkivi “sekret”parullen e tyre te vertete “SEJCILI PER VETE,ZOTI PER TE GJITHE) !-Sipas statistikave te tyre jo te besueshme,numuri i te vetquajturve komuniste(kupto terroriste),deri ne vitin e “poshter”1990,ishte 200,mije veta armate shume e madhe kjo,per nje teritor te vogel si ky i yni,e armatosur deri ne dhembe dhe e betuar per te mbrojtur fitorjet e arritura, me gjak.-Ndodhi ajo qe ata dinin te benin me mire,”JUDEN”,cuditen nje popull te tere me lepirjen e asaj qe kishin peshtyre,armet ja kthyen njeri tjetrit,e ja ku jemi sot ne krahun e kapitalisteve te “POSHTER”!

  Reply to this comment
  • Partizani February 5, 22:40

   O hale-baku!
   Po prap komunistet jane ne pushtet,o KOQE KANDARI!
   Ti dhe zorraxhinjte si ty vetem se hani MUT KOT,se nuk keni gje ne dore!!!

   Reply to this comment
 21. stop qelbesira & vampira ! February 5, 20:51

  Duan apo nuk duan sot një pjesë e shqiptarëve dhe e politikanëve të tyre, në të ardhmen kjo do të quhet një ndër periudhat më të lavdishme e barabartë me atë të Skenderbeut, në mos më shumë. Historia i ka ligjet e saj, si dje, sot dhe nesër. Politikanët dhe gjeneratat e sotme janë të pazotë t’i ndryshojnë këto ligje. Ata janë të zot të përdorin propagandën e sotme si të duan, por janë të PAZOTË TË NDRYSHOJNË LIGJET E HISTORISË!

  Sundimi 20-vjeçar i Napoleon Bonopartit i kushtoi Francës rreth 10 milionë të vrarë. Sa shumë e kanë urryer Napoleonin bashkëkohësit e tij, qytetarët dhe nënat franceze që i’u vranë djemtë. Prandaj duke shfrytëzuar këtë urrejtje, Burbonët e internuan atë, me mija kilometra larg Francës, në ishullin e braktisur të Shën-Helenës. Po Franca sot, MBURRET ME BONAPARTIN. Ajo nuk do t’ia dijë për të vrarët, për shkatërrimet, për krimet e tij, por PËR LAVDINË QË I DHA FRANCËS, sa ishte në pushtet. Prandaj e quan Napoleonin kapitenin më të madh të kohërave dhe i ka kushtuar deri tani rreth 200-mijë vepra!

  Maksimilian Robespieri i famshëm, shefi i diktaturës jakobine, kryetari i Shpëtimit Publik, për dy vjet me firmën e tij, dërgoi në gijotinë mbi 2400 njerëz, midis të cilëve edhe miqtë më të afërm të tij, si Dantonin, Shometin, Ebertin etj, që kishin filluar të ligështoheshin. I takon kësaj periudhe vendimi i parlamentit francez, për çfarosjen dhe fshirjen nga harta të qytetit të dytë të Frances, Lionit, sepse bëri provë të rebelohej kundër republikës franceze. Është vendimi më i egër që është marrë ndonjëherë në histori. Megjithate, sot Franca e ka për nder që ka patur një njeri të tillë në krye të saj në atë kohë. Robespieri e kosilidoi republikën franceze dhe e mbrojti ate nga reaksioni feudal dhe rujalist. Sot francezët krenohen me lavdinë që u la Robispieri dhe nuk pyesin për krimet e tij!

  Sot pas më shumë se 500 vjetësh, shqiptarët, festojnë me madhështi, krenohen me Skënderbeun dhe periudhën e tij. Askush sot nga shqiptarët nuk përmend, sa verë piu dhe sa mish hëngri Skënderbeu, sa kështjella kishte dhe si jetonte ai. Askush nuk përmend sot, se si u’a cungonte Skenderbeu shqiptarëve liritë dhe të drejtat, duke i mbajtur për 25 vjet rresht në luftë, duke i privuar nga liritë dhe kënaqësitë personale. Luftërat atëhere zhvilloheshin në verë dhe pranverë. Në këto dy stina shqiptarët në vend që të shijonin jetën, shijuan për 25-vjet luftën vdekjen, shpatën dhe shigjetën. Askush sot, nuk përmend se sa princërve shqiptarë i’u pre koka, se sa tradhtuan, sepse nuk ishin dakord me të. Ja këto “krime” të Skënderbeut në kohën e tij, shqiptarët e sotëm nuk duan t’i dinë. Atyre sot u intereson VETËM LAVDIA e Skënderbeut jo krimet e tij të atëhershme. Sot shqiptarët e kanë për krenari, që përballë një Europe të trembur, Skënderbeu i bëri ballë, superfuqisë më të madhe të kohës, Turqisë. Vetëm kaq. Kjo ka mbetur. Të gjitha të tjerat u zhdukën, u harruan me kalimin e kohës, me kalimin e brezave.

  Kjo është logjika e historisë. Nga kjo logjikë, nuk shmangesh dot. Kjo logjikë do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Kësaj logjike do t’i nënshtrohet edhe Enver Hoxha dhe brezi i udhëheqëseve të Partisë së Punës që dolën nga zjarri i Luftës Nacional-Çlirimtare, që deshën t’i bënin të gjitha përnjëherësh, që deshën të mateshin me të mëdhenjët e botës, që sa ishin gjallë u matën me sukses me ta, duke i’a ngritur shumë lartë emrin Shqipërisë.
  Sot është koha e gabimeve te tyre. Nesër do të jetë koha e lavdisë së tyre!

  Reply to this comment
 22. Billy February 5, 21:14

  Kti Kujtimit qe kto prralla mbi patriotin Kadri Cakrani i ligjeron para injoranteve ne TV lokale te Fierit, i bej vetem nje pyetje:
  – Ne se Kadriu do te ishte qytetar i Frances, Holandes, Belgjikes, Danimarkes, etj. dhe te bashkepunonte me gjermanet (sipas dokumentave te nazisteve), c’do te ndodhte me te diten e clirimit te ketyre shteteve?
  Do te merte ate qe moren te gjithe sialeatet e Kadriut. Plumbin ballit. Dhe me e keqja jo me gjyq, qofte edhe fallco, sic i bente Enveri, por pa gjyq. Mu para gruas dhe femijve.
  Lexo o Kujtim, lexo historine e shteteve te mesiperme dhe do te bindesh se Enveri ishte lule, ne krahasim me ate qe u bene bashkepunetoreve te nazizmit ne France, Holande apo Belgjike.
  Dhe askush nuk ka thene nje gjysem fjale se atje ka patur lufte civile.
  Lexo sesi Heroi i luftes se Pare Botnore, denohet me vdekje pas clirimit te Frances nga nazizmi.
  Keshtuqe kush lind patriot nuk do te thote se do te vdes patriot. Jepi Cezarit ate qe i takon Cezarit. Tjeter Hajredini dhe tjeter Kadriu.

  Reply to this comment
  • fanatiku February 5, 21:49

   PO KUNATI PEDERAST DHE SPIUN I BAHRI OMARIT A NUK DUHET TE NDESHKOHET?

   Po Enveri qe ishte strehuar bashme me Nexhin e tij nga 1941 deri ne 1944 ne vilen e kunatit te vet Bahri Omari, Kryeballist dhe Kuisling Kryefashist dhe nga kjo shtepi spiunoi tek fashistet te gjithe shoket e vet duke filluar nga Qemal Stafa per te vazhduar me spiunime dhe vrasje makaber deri ne fund te jetes, pra ky Enver Spiuni qe te vrsite naten dhe te qante diten njesoj si Sali Berisha a nuk meritonte nje ndeshkim te drejte ne kohe demokracie? He pra se nuk kemi degjuar asnje fanatik enverist qe t’i vije zeri per kete ceshtje parimore te dokumentuar me fakte te pakundershtueshme historike dhe komunistet enveriste qe kane kapluar sot shtetin kur bie fjala per Bahri Omarin heshtin si shurdhmemece dhe luajne rolin e BUDALLAIT duke mermeritur nen hunde: “He mo ku i ke faktet?”

   Reply to this comment
   • Trebeshina February 5, 22:11

    Enver Hoxha spiun?????????????!!!!!!!!!!!!!!Cfare po thu mor fanatik??Enver Hoxha pedo????Po cilit burre i ngrifej para Enverit?Ai ke te q. jo ta q..A e di ti fanatik se te peshtysh malin(Enverin) duhet te ngresh koken perpjet dhe ajo peshtyma te kthehet ne surrat o pederasti i mutit qe dukesh qe ke ngren sapunin ne burgjet e Enverit!

    Reply to this comment
    • fanatiku February 5, 22:22

     I kane dale dashnoret ne France me dokumenta origjinale qe i ka folur edhe Blendi Fevziu shgkarrazi ne librin e tij, por edhe pastrueset e BLLOKUT kane folur shume bashke me Sulo Gradecin ne mergim. Prandaj me avash avash se ke marre zjarr si pushka e jevgut dhe ki kujdes se mos te digjet BYTHA.

     Reply to this comment
     • Partizani February 5, 22:37

      Ore,fanatik!
      Mos i ka ngelur gje hatri sat eme,qe Enveri nuk e paska pasur dashnore??
      Apo yt ate???
      Keshtu bete ju IDIOTET edhe pas 90tes qe ankoheshit se brigadieret,sekretaret,komisaret etj na kane PERDHUNUAR NENAT,GRATE,MOTRAT,VAJZAT ne pune!!
      Pra i bie qe ju qenkeni femije komunistesh!!!
      Po pse mo,pa pune ishin keta kuadrot e Enverit sa te rrinin gjithe duiten me breke neper kembe me nenat e grate tuaja???

     • "Horri i Bulevardit" February 5, 22:38

      Fanatik, para Enverit, te gjithe ata qe e shajne sot, hiqnin breket dhe i thonin, shoku Enver, na e fut se eshte nder kur ta fut partia.
      Prandaj ata qe merren akoma edhe sot mbas 30 vjetesh qe ka vdekur, jane shkerdhy….r nga Enver Hoxha, aq shume, sa edhe sot nuk i harrojne dhimbjet.

    • Torollaku Rilindas February 5, 23:40

     Po ta them une nje emer or ti qe e kalizvaronte Enverin deri sa i derdhte gjak bytha. E quanin Dem Xhepa…..

     Reply to this comment
 23. Trebeshina February 5, 22:49

  Ta paska kruajtur mire sumenEnveri ty dhe te gjithe atyre qe e shajne,ptyyyy race pederastesh,futi nje kruajtje bythe me dore sa te te vi arapi neser dhe fli gjume o fanatik bythe.

  Reply to this comment
 24. Taku halabaku February 5, 22:56

  @parti zani!-C’ti thuash ketij qurramani,e qaramani debil e bir debili,mburet me luften imagjinare dhe eshte komplet i s’fazuar,ben ujem cdo gje,por me kryesorja e ketij @partizani qaraman eshte se te numuron si vajtojce te vraret qe ka patur ne kohen e ‘trimave partizane’
  nga partizanet jugosllave dhe keto i paska thene e botuar dulla,-dulla qe ishte miku i preferuar i tyre,nuk ja vlen te zgjatesh me keta tipa trapa,keta jane te semure te cmendur,terrorizmi dhe viktimat e pafajshme qe kane ne ndergjegje ka lene pasoja te pariparueshme ne disa breza.Ky i vdekur i pakallur kujton se tremb njeri me kercenimet e tij alla ISIS,e pret ndonje situate te turbullt per te kenaqur e qetsuar instiktet e tij gjakesore.Une po i them ketij te prituri ne tru;- ooej,je vetem nje kacak ferre aspak trim e aq me pak i mencur.-Me kete mendje qe paskeni,Tito-ja, i paska bere pune njerezimit ne bashkepunim me dullen,mekat qe ka ndalur deri tek ty,@patlixhan.-Por nuk je i pashprese,ke perspektive te shkelqyer perpara,shyqyr edhe rruget jane te hapura,nisu urgjent per ne orient ISIS-i po te pret,ka nevoje per eksperiencen e shpirtin tend kriminal,o “b u r a” mos e humb rastin.-E thone pastaj qe,s’ka FAT i MIRI ! -yyytt race kallanxhiu !

  Reply to this comment
  • dfg February 4, 22:31

   Sa mire e ke gjetur vete emrin qe te shkon me shume:Taku-halabaku!
   Doemos qe halabak do ishe,se yt ate neper burgje dhe internime,ti pa shkolle dhe nuk ke pare film,estrade,plazhe,libra,stadiume etj me sy,qe keshtu do perfundoje:HALABAK!
   Beji te fala brigadierit qe ka mbajtur te t’eme me optrimizem dhe rroge te mire qe ju rriti juve DOBICEVE te kampeve te internimit!
   Ti nuk njeh as babane o krric se jot eme nuk dihet se me cilin te ka ngjizur!
   Te shkretet operative ,police,brigadiere dhe kryetare se cfare kane hequr per t’i sherbyer femrave tuaja,me baballaret e burgosur!
   Gjej babane tend o halabak,pastaj hajde e komento ketu per politike!!!

   Reply to this comment
 25. Misteri February 5, 22:56

  PO Z.LEFTER KOKA si nip i Bektash Cakranit c mendim ka per masakren apo dhe ai i mendimit se ate e beri Mehmet Shehu po keshtu eshte kir iken macja kercejn minjte patrote si trimat e SALIH PROTOPAPES sa ishte gjall MEHMET SHEHU ju i puthnit bythen tani dilni trima

  Reply to this comment
 26. Vëzhguesi F February 5, 23:04

  Ketij Kujtim Cakranit i shkon per shtat tamam nofka nastradin. Dhe tashti qe nastradini del dhe me nofken “fanatiku” le te komentoje dhe ky paçka se eshte shkrimi i tij. Pse nuk del nastradini dhe vlerson “poetin”, “shkrimtarin” “pejkamberin”?! Edhe ky le t’i beje qefin vetes me broçkullat e thesit te grisur te ballit, legalitetit dhe gjithfare lloj bashibuzuku dhe bashkepunetori te nazifashisteve kunder atdheut. Por Kujtim Cakranin po ta krahasosh dhe me kete fshatarin Tartuf, prape nuk behet ndonje gabim, megjithese ky legeni qe del dhe komenton do jete ndonje sumelepires qe ruan prapanicen e Sali qenefit.
  Po ti Kujtim e ke mire. Se nga nje hiç dole ne gazete dhe te njohen te gjithe. Po mire me ate Kadriun tend, se helbete sado i lig dhe i poshter qe ishte, nje tradhetar dhe aq, perseri ishte njeriu yt dhe te takon te besh avokatin e djallit per krimet qe ka bere. Po ç’deshe me kriminelin me damke Xhaferr Deven?! Apo keshtu ishte porosia. Domosdo tradhetaret dhe armiqte e ketij populli nje fetyre kane pavarsisht se jane nga jugu apo nga veriu, Kosova e me the te thashe. Qe dole ne gazete dhe u prononcove nuk bere gje tjeter vetem se u tregove nje te vertete qe kelyshi i gjarperit nuk mund te jete gje tjeter vetem se gjarper. Por mos u sforco shume me argumentat e tua, se nuk te beson njerim ne perrallat qe kerkon te tregosh, se ngjarjet e verteta nuk mund te zevendesohen me perralla.

  Reply to this comment
  • Tartufi February 5, 23:21

   Lavirija e 70 vjeteve te ketij populli,po te dridhen leqet nga frika nje here
   qeni Dritan dhe nje here merises i vrimes se bythes. O ndyresija e ketij populli
   jeni ne lengimet e fundit o bije bushtrash me origjine komuniste.

   Reply to this comment
  • fanatiku February 6, 00:53

   Beji te fala Ermal Hoxhes, BOSIT te klanit te kokaines komuniste te Xibrakes. A e pe si pushteti enverist ne vendin tone arrestoi “peshqit e vegjel” fet e fet dhe i tha “DRAGOIT” te Enverit:

   IK NE SHTEPI SE TE THERRASIM ME VONE!

   duke fshehur provat e krimit me mjeshteri rilindase. Po majorin e Like Floririt qe u vra ne “krye te detyres” rilindase ne Spanje me helikopter plot me droge a e kujton, apo nuk te vjen zeri? Prandaj mos dil si gjeli maje plehut ne DITA, ne kete forum te nderuar qe e ben pis me replikat e tua te Kohes se Qepes qe tregojne se nuk ke kuptuar ASGJE nga inskenimet e komunisteve qe te vrasin naten dhe te qajne diten, sic e kane treguar edhe historite e nastradinit, por sic sipas te gjitha gjasave eshte edhe historia e 4 shkurtit me deshmore pa emera dhe pa aktore te realizmit socialist.

   Reply to this comment
 27. Bocari February 5, 23:24

  @stop qelbesira §vampira

  E verteta eshte gjthmone e diskutueshme. Ti ke te drejte per cfare shkruan, sepse ne jetojme akoma ne kohen kur vrasesit udheheqin shtete dhe u ngrihet permendore, fillo qe nga Alexandri i madh e te tjere deri me sot. Une nuk e kuptoj se ku qendron madheshtia e ketyre njerezve, qe lane tokat me gjak.
  Por ky eshte njeriu, qenie e dobet dhe budallaqe.
  Dhe me sa duket njeriu keshtu ka qene, eshte dhe do te jete. Mjer kujt i bie radha te behet viktime e krimineleve te cfare do lloji. Une respektoj me mire nje hajdut, se sa nje “figure historike” nga keta qe permend ti.
  Uroj te mos e lexoj Saliu komentin tend se do te marre krahe, do mendoje se pas 50vjetesh do ti ngrihet dhe atij permendore. Sheshi “SALI BERISHA”. Propozoj te kthejme Vucidolin ne qytet, qe te pakten ta vedosim permendoren e tij dhe emrin e sheshit ne Vucidol.

  Reply to this comment
 28. 4 shkurti = 21 janari February 6, 00:04

  remzi hoxha
  kosta trebicka
  fatmir xhindi
  komunari ne kukes
  oficeri shikut
  gjyqtari konomi
  viktimat e gerdecit
  protestuesit e 21 janarit
  zhdukja e fisit haklajve
  nxjerrja ne prite e azemhajdarit
  vrasja e 10 komisareve te policise
  vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
  ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
  1800 te vrare me kanun
  prishjen e qeverise stabilitetit 91′
  fronezimi i janullatusit
  aderimi ne konferencen islamike pa referedum
  sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
  furnizimi me nafte i milloshevicit
  vjedhjen e votimeve te 96′
  rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
  rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
  grushti i shtetit shtator 98′
  impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
  miratimi i varrezave te ushtareve greke
  injorimi total i ceshtjes came
  shitja e detit jon
  implikimi me ligjin e plehrave
  vjedhje e votimeve ne 2009
  masakra e 21 janarit
  vjedhja e votimeve 2011
  perdhosja e luftes N.CL
  glorifikimi i satrapit zog
  deklarata qe kemi gjak turku.
  Shitja e resurseve strategjike
  lidhja me mafiozet e podestes
  parlameti i ri
  stadiumi i ri
  xhamia e re
  rruga e Arberit
  rrethrrotullimi ne unaze
  h/c skavices
  h/c devollit
  mullinjte e eres ne karaburun
  centrale atomike per tu bere superfuqi
  hekurudha tirane-pekin
  superfuqi arroresh
  mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
  deshtimi i censusit
  vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
  shitja e hidrocentraleve
  shitja mafjoze e armatimeve
  shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
  deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
  linja e tramvajit Lulit ne tirane
  shqiperia 1-euro
  denoncimi i Hysen Shoshorit
  denoncimi i Margarira Kostaqit
  tjetersimi mafjoz i Shqup-it
  tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
  tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
  ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
  cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
  perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
  lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
  mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
  poshtrimi i Jon Withersit
  poshtrimi i Arvizuse
  loja me LHL
  eleminimi Sokol Olldashit
  loja me lazaratin
  helmimi Ferdinant Fonit
  pagesa e vrasjes se Santos
  teatri qe po luan me Fullanin
  uzurpimi bsh
  uzurpimi i bankes Santos

  OKB: 15 TERRORISTET NE SHQIPERI, MBROJTJE U GARANTONTE SALI BERISHA.

  Nga: Tedi Blushi
  Organizata e Kombeve të Bashkuara ka rifreskuar informacionet dhe listën e personave të shpallur si bashkëpunëtorë të organizatës terroriste Al-Qaida. Në total janë 180 persona të shpallur në kërkim ndërkombëtar, të cilët paraqesin rrezikshmëri të lartë për paqen dhe sigurinë në botë.

  Mes tyre, 15 vetë, rezultojnë të kenë zhvilluar aktivitetin e tyre kriminal në Shqipëri nga fillimi i viteve ‘90 e deri në 2004, ku theksojmë veçanërisht organizimin e trafikut ilegal të armëve drejt Bosnjë-Hercegovinës në vitin 1995. Falë informacionit të servirur nga OKB, opinionit publik shqiptar i jepen për herë të parë emrat e terroristëve që kanë qenë në vendin tonë apo që kanë bërë të mundur krijimin e celulave të Al-Qaida, duke u mbuluar me petkun e organizatave bamirëse. Gjithashtu për herë të parë bëhen të ditura edhe rastet apo porositë e veçanta, të dhëna nga vetë Osama Bin Laden për mënyrën sesi duhej të zhvillohej aktiviteti terrorist në Shqipëri.

  Yasin Abdullah Ezzedine Qadi Themelues dhe administrator i besuar i Muwafaq Foundation. Ky fondacion ka vepruar historikisht nën ombrellën e Makhtab al-Khidamat, organizatës së themeluar nga Osama Bin Laden. Muwafaq Foundation ka qenë e përfshirë në sigurimin e mbështetjes financiare për aktivitetet terroriste. OKB sqaron se: “në vitin 1995, ky fondacion ka organizuar trafikun e armëve nga Shqipëria në Bosnjë-Hercegovinë”. Në financimin e këtyre aktiviteteve është përfshirë sipas të dhënave që jep OKB-ja, edhe Osama Bin Laden. “Qadi ka patur në pronësi disa firma private në Shqipëri, të cilat kanalizonin para për ekstremistët apo ku ekstremistët punësoheshin në ato pozicione ku ata kontrollonin fondet e firmave. Bin Ladeni vuri si kusht që numri i kompanive të Qadit në Shqipëri të shkonte në pesë”, citojmë nga informacioni zyrtar i OKB-së.

  Abdul Latif Saleh
  Emri i tij është i njohur për opionin publik shqiptar. Ai është lidhur ngushtësisht me Osama Bin Laden duke arritur madje të fitojë shtetësinë shqiptare nëpërmjet një dekreti të posaçëm të ish Presidentit, Sali Berisha. OKB sqaron se ai ka themeluar në Shqipëri një organizatë shqiptare që financonte Al-Haramain. Ndërkohë për herë të parë bëhet e ditur se “Misioni i tij ishte të destabilizonte Shqipërinë nëpërmjet nxitjes së konflikteve fetare. Al-Haramain arriti të rekrutonte anëtare nga kjo organizatë shqiptare. Ai u dëbua nga Shqipëria për sponsorizimin e aktiviteteve ekstremiste”, citojmë nga informacioni i OKB-së. Bëhet e ditur se Yasin Abdullah Ezzedine Qadi i kërkoi Salehit të krijonte në Shqipëri, në vitin 1994, Muwafaq Foundation. Aktivitetet e këtij fondacioni në Shqipëri u mbështetën dhe u financuan nga Qadi. Saleh dhe Qadi hynë në disa partneritete biznesi me njëri-tjetrin. “Saleh ka qenë administrator i përgjithshëm i të gjitha bizneseve të Qadit në Shqipëri dhe ishte aksioner i dhjetë për qind të investimeve të Grupit Qadi në Shqipëri. Gjashtë individë u arrestuan në Shqipëri në vitin 1998 dhe dy prej tyre u gjykuan dhe dënuan në Egjipt si autorë të akteve terroriste. Në dëshmitë e tyre, ata identifikuan Saleh se i kishte ndihmuar të vinin në Shqipëri, përfshi marrjen e tyre në aeroport”, sqaron OKB.

  Grupi me 9 terroristë
  Adb Al Wahab Abd Al Hafiz; Abderrahmane Kifane; Ali El-Heit; Fethi Ben Hassen Ben Salem Al-Haddad; Farid Aider; Abdelhadi Ben Debka; Moustafa Abbes; Othman Deramchi; Yacine Ahmed Nacer si edhe Youcef Abbes janë anëtarë të rëndësishëm të Al-Qaida. Ata kanë qenë pjesë të një organizate terroriste që operonte në Itali, e përfshirë direkt në aktivitete kriminale. Detyra e tyre ishte të koordinonin veprimtaritë e disa grupeve të ngjashme terroriste që vepronin në vendet e Europës, mes të cilave edhe në Shqipëri. Ata kanë ndihmuar emigrantët ilegalë të hynin në Itali duke i bërë ata direkt, si pjesë e aktivitetet ilegale të organizatave terroriste. Mandej ata i përdornin emigrantët për t’iu transmetuar instruksione grupeve terroriste në Shqipëri, Francë, Gjermani etj për mënyrën sesi të zotëronin armë dhe dokumenta të falsifikuara.

  Safet Ekrem Durguti
  Drejtues i Al-Haramain Islamic Foundation, që siguronte dhe ndihmonte financiarisht dhe materialisht organizatat terroriste në drejtimin e Osama Bin Laden, konkretisht rrjetet e Al-Qaida, përfshirë Jemaah Islamiyah, Al-Itihadd al-Islmaiya, Egyptian Islamic Jihad dhe Lashkar-e-Tayyiba. Durguti ka qenë një ndër mbështetësit kryesore të Bin Laden, i cili arriti të hapte një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri.

  Al-Haramain Islamic Foundation
  Aqeel Abdulaziz Aqeel Al-Aqeel dhe Suliman Hamd Suleiman Al-Buthe janë themelues dhe lidera të Al-Haramain Islamic Foundation, organizatës përgjegjëse për mbështetjen e akteve terroriste. Financimi në përgjithësi sigurohej nga bamirës individualë dhe nëpërmjet fushatave të veçanta që synonin përzgjedhjen e subjekteteve të ndryshme të biznesit nëpër botë. “Sëbashku me Safet Ekrem Durgutin, ata arritën të hapin një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri.

  o I nderur zoti Zaimi
  Dhe une ju falenderoj per vemendjen.
  Keto gabime “milimetrike” qe paska bere mender Berisha me ngrene nervat kur ai ka bere tonelata krime dhe tradheti.Po shikojme se ne prag te 70 vjetorit antishqiptare te te gjitha niveleve po krijojne nje fortune antikomuniste si terror mediatik alla elezbiberce.Dhe veglat e Rames si ajo mirela kurmbarja jane ne kete linje.Dhe vizita papes me 40 shenjtoret (disa profashiste) me la shije te hidhur.Po mbulohen krimet e fresketa te berishizmiit dhe po hapen “defteret e enverit para 60-70 vjetesh.
  Ne respekt te sinqeritetit tuaj po te jap nje liste te martireve te otrantos qe i kane ngrene peshqit e adriatikut
  Në 28 mars të vitit 1997, anija “Kateri i Radës”me 115 persona në bord, në përpjekje për të udhëtuar drejt brigjeve të Italisë, u përplas me anijen ushtarake italiane “Sibilla”. Për pasojë humbën jetën 81 persona mes të cilëve mjaft gra dhe fëmijë, ndërkohë që mbijetuan 34 të tjerë. Prej tyre, 57 trupa u gjetën, ndërkohë që 24 të tjerë rezultojnë të zhdukur.
  Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,
  Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
  Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
  Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
  Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
  Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
  Roland Fezaj, 14 vjeç,
  Oltion Fejzaj 13 vjeç,
  Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
  Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
  Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
  Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
  Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
  Gerard Xhavara, 4 vjeç,
  Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
  Qemal Roshi, 38 vjeç,
  Roland Roshi, 2 vjeç,
  Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
  Donika Idrizi, 40 vjeçe,
  Elona Idrizi, 14 vjeçe,
  Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
  Romeo Andrea, 28 vjeç,
  Silvana Andrea, 18 vjeçe,
  Kristina Andrea, 2 vjeçe,
  Bardhyl Lame, 37 vjeç,
  Tushe Lame 38 vjeçe,
  Artuela Lame, 35 vjeçe,
  Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
  Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
  Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
  Anife Begotare, 41 vjeçe,
  Rezart Begotare, 12 vjeç,
  Erald Begotare, 13 vjeç,
  Zeman Avdia, 37 vjeç,
  Nertila Avdia, 11 vjeçe,
  Olsi Avdia, 6 vjeç,
  Irma Greko, 21 vjeçe,
  Kristi Greko, 3 muajsh,
  Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
  Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
  Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
  Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
  Besmir Birçe, 9 vjeç,
  Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
  Robert Bajrami, 19 vjeç,
  Miklovan Troqe, 17 vjeç,
  Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
  Lindita Demiri, 12 vjeçe,
  Lindita Demiri 12 vjece,
  Bektash Tahiri, 47 vjec,
  Andi Aliaj 17 vjec,
  Teferi Saliu 48 vjec,
  Lirim Bulla 17 vjec,
  Zini Muça 27 vjec,
  Ermal Xxhaka18 vjec,
  Fatmir Geraj 28 vjec,
  Kastriot Sharraj, 36 vjec,
  përparim Mamanaj, 13 vjec,
  Zylyma Sulejmani 22 vjece,
  Krenar Sulejmani 27 vjec,
  Alban Sulejmani 4 vjec,
  Mirand Kaçuku, 28 vjec,
  Kizeta Sulo 21 vjece,
  Klodian Sulo 2 vjec,
  Fiqiei Sulaj 30 vjec,
  Ervin Sula 15 vjec,
  Latif Berberi 53 vjec,
  Maze Seferaj 31 vjec,
  Brunilda Seferaj 25 vjece,
  David Seferaj një muajsh,
  Vjollca Kaçupi 22 vjece,
  Albana Botrova 22 vjeçe,
  Merita Ferko 32 vjece,
  Bledar Ferko 10 vjec,
  Fredi Ferko 8 vjec,
  Viktori Kaçupaj 25 vjece,
  Robert Llanaj 30 vjeç,
  Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
  , Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
  Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
  Ilir Kicja 34 vjec,
  Maringlen Bardha 16 vjec,
  Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.
  Te nderuar shqiptare
  as Adolf Hitleri nuk beri kete krim kunder njerzimit ne kete fare feje por kete e beri Italia nje vendi i Natos dhe Bashkimit Europjan.
  Ishte koha qe perbindeshi Berishe urdheronte avjonet te bombardonin Jugun,te sulmonin Jugun me mercenaret e Veriut.dhe te hidhej lende kimike kunder populates civile.
  A ka ngelur ndonje njeri me ndenja njerzore ne planetin e tokes se per “demokrate” e morem vesh se jane te gjithe.
  Turp dhe neveri per ate popull,per ate klase politike dhe per ato intelektuale qe pertypin kashte dhe jonxhe ne ate vend te frikeshem me emrin Shqiperi

  Reply to this comment
  • fanatiku February 6, 00:55

   E GJITHE KJO DACIBAO E TRISHTUAR KA NJE SPJEGIM:

   Reply to this comment
  • fanatiku February 6, 01:00

   E GJITHE KJO DACIBAO E TRISHTUAR KA NJE SPJEGIM:

   Sali Berisha eshte vazhduesi i kauzes se Partise se Punes ku i ka mesuar edhe FINTET e tij bolshevike per te

   VRARE
   VJEDHUR
   MASHTRUAR

   shqyptaret, njesoj sic bente Enveri ne Kohen e tij te Qepes per 50 vjet me radhe.

   Sali Berisha eshte Miku familjar i ANTIKRISHTIT Enver Hoxha dhe i caktuar me urdher te Sigurimit te Shtetit per te mbrojtur pronat dhe familjen e Enverit, prandaj enveristet ne DITA duhet te mbyllin SQUPIN e dallkaukut dhe fanatikut dhe te ulin koken per t’i kerkuar falje popullit shqyptar te vuajtur nga raca e keqe dhe e peshtire komuniste qe Enver Hoxha e mbolli ne 29 nentor 1944 me ndihme jugosllave.

   Reply to this comment
 29. dash February 6, 00:13

  beni pushim te nderuar komentues.

  eshte nje nastradin fanatik islamik qe ka kaluar ne konvulsione se sa here del emri enverit behet si demi spanjoll qe i leshojne perpara pelhuren e kuqe.

  as fashizmi as komunizmi as demonkratizmi i sotem nuk i digjte kundershtaret si zogu i kurves i burgajetit ja cfare shkruante
  At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës”

  Masakrat e Zogut, te katoliket shqiptare nga varjet tek pjekja në hell e njeriut

  At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit. E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet – dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë – vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe…
  Burrat ma të mirë të Dukagjinit, bashkë me shumë meshtarë, u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253). Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Ç’ka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia, u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën, u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka.
  U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty.) Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë, që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër.
  Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla, të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës. Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e u jepnin për të ngrënë kuajve të tyre. Imoraliteti i tyre ç’njerëzor arriti deri aty, sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte ferlik.
  Zogolli me hipokrizinë e tij dhelparake arriti të nxiste një krahinë kundër një tjetre, duke përdor me shumë sukses mercenarët e verbër si topxhi të dhunës e terrorit të shfrenuar ndaj kundërshtarëve, duke përdor reprezaljet masive ndaj një krahine të tërë, siç ishte Dukagjini në rastin konkret. Mercenarë të armatosur nga Kelmendi zunë Qafën e Pejës, duke i detyruar dukagjinasit të kthehen prapa në tokën e tyre të shkretuar, ku Hasan bek Bushati, Muharrem Bajraktari e kompani, vazhdonin operacionin e pamëshirshëm….

  Reply to this comment
  • fanatiku February 6, 01:08

   C’pune ka Zogolli ketu qe po e fut pa llogjike si majdanoz ne gjellen tende komuniste? Sepse tema e debatit eshte:

   MASAKRA E 4 SHKURTIT ISHTE E GJERMANEVE APO INSKENIM KOMUNIST SI TE GJITHA MASAKRAT E TJERA?

   Meqe po kerkon te kruhesh ja lexo per krimet e Enver Pederastit dhe Spiunit te Titos:

   A e shiti Enver Hoxha Kosoven apo jo?! Dhe si e shiti ne periudhen e dashurise se tij me Beogradin?!

   NJE KOMENT NGA NASTRADINI:

   Ne krye te tavolines themeluese, krijimi i Partise Komuniste Shqiptare, gjeti Miladinin e Dushanin dhe te dy ata, krijuan partine. Mendoj se kjo nuk ka nevoje per zgjatje, sepse nuk eshte objekt i ketij studimi. Si ne aktin themelues te partise dhe ne asnje dokument te saj gjate luftes, nuk ka asgje per ceshtjen e Kosoves. “Ceshtjes shqiptare te Kosoves iu vu vula qe ne 8 nentorin e ’41-it, – shkruan V.Dedejeri, ish biografi e Titos. (V.Dedejer, Kujtime, botim i vitit 1949, Beograd).

   Per ta zgjeruar me tej argumentin, Dedejeri ne “Jugoslavensko Albanski odnosi”, faqe 11-30, po per themelimin e Partise Komuniste Shqiptare dhe per mos zenien ne goje te ceshtjes se Kosoves, perseri shkruan: “Ne mbledhjen themeluese te Partise Komuniste Shqiptare, (e cila u be nen tutelen e dy emisareve komuniste jugosllave, Dushan Margoshes e Miladin Popovicit,) ceshtja e Kosoves as qe u permend.

   Per kete ceshtje (te Kosoves) pllakosi po ashtu heshtja e plote edhe ne Konferencen Kombetare te Partise ne marsin e vitit 1943 (Dedejer, “Jugoslavesko – Albanski adnosi”, fq.11-20). Pra jane vete jugosllavet ata qe akuzojne ish udheheqjen komuniste me Enver Hoxhen ne krye se Kosoven PKSh-ja ja la Jugosllavise.

   I vetmi qe e ngre dhe ankohet se PKSh nuk e ka ne axhenden e saj, e as ne program ceshtjen e Kosoves eshte Koco Tashko, i cili ne fund te vitit 1942 i shkruan Moskes:”Per Kosoven, Partia deri me tani ka heshtur vazhdimisht, duke thene se kjo ceshtje eshte e Partise Komuniste te Jugosllavise (Prof. Plasari dhe Dr. Malltezi, “Politika” fq. 183-187).

   Le te vazhdojme me Konferencen e Pezes, 16 shtator 1942. Me qe ishte pluraliste, atje nga nacionalistet jo vetem u diskutua, por u arrit te sanksionohej edhe ne vendimet e saj qe “ne Kosove e viset e tjera shqiptare, jashte kufijve te kishte te njejten organizim dhe po ate forme pushteti, si Shqiperia” vendime, qe nuk u zbatuan asnjehere. Perse – ne do ta shohim ne vijim:

   Ne gusht te vitit 1943 u zhvillua mbledhja e Mukjes, ku perfaqesuesi kryesor komunist i Enver Hoxhes, Ymer Dishnica, do te kujtonte: “Ceshtja e Shqiperise etnike, qe do te perfshinte Kosoven, kishte qene nje nder dy guret e kufirit, qe me formulimin qe beme, e kapercyem.

   Me kete vendim, per Miladin Popovicin u mbush kupa, i cili e denoi Proklamaten e Mukjes, duke na thene: Ju shpallni lufte kunder fashizmit dhe jo… pavaresine. (Petrovic, libri “Kosova” f. 343-348). Me 31 dhjetor 1943 deri 2 janar 1944 ne Bujan te Tropojes u mbajt ajo, qe eshte quajtur Konferenca e Bujanit, e cila vendosi te nisnin e te funksiononin strukturat qe do te conin ne bashkimin e Kosoves me Shqiperine.

   Komiteti Qendror i Partise Komuniste te Jugosllavise nuk qe aspak dakord me kete pjese te Rezolutes se Bujanit. Bashkepunetori i ngushte i Titos, Milan Gjilas, ne nje leter qe i dergonte Komitetit Rajonal, e eleminoi ceshtjen, sic e denoi Bujanin edhe Enver Hoxha” (Rajovic, libri “Autonomija” fq. 439 dhe Hibert, libri “Albania Struggle” fq.91).

   Ndersa Ramiz Alia ne librin “Une Ramiz Alia, deshmoj per historine”, shkruan se: “Ne vendimin per prishjen e Mukjes, ka ndikuar edhe ceshtja e Shqiperise etnike, e cila u shtrua ne Mukje”. Po perse u anullua, denua Mukja?! Kete na e thone te tjere studiues e politikane te kohes qe do t’i shohim me poshte:

   “Anullimi i Marreveshjes se Mukjes u be me nderhyrjen e Tempos dhe shkak i saj ishte ceshtja e Kosoves”. (E. Barker, dhe B. Tones, libri “Per Luften Nacional Clirimtare” f. 123). Ata qe e firmosen ate (Marreveshjen e Mukjes) do te mbajne pergjegjesi (D. Mugosha, libri “Kujtime” 1973, f.50-58).

   Le te ecim me tej me dokumentat, jo me me autore e studiues te huaj, por nga vete goja e Enver Hoxhes: “Ne pragun e clirimit te Jugosllavise dhe te Shqiperise, ne edhe njehere pranuam se nuk eshte koha per te shtruar ceshtjen e bashkimit te Kosoves me Shqiperine”. (E. Hoxha, leter sekrete derguar Stalinit, 2 shtator 1949. Kopja e vetme gjendet ne Arkivin Qendror Rus, Moske,Arkiv, RCHIDNI.D.Op.137, D.68. L 64-73)

   Ne prill te vitit 1945 u be Masakra e Tivarit, per te cilen jo vetem si veper makabre ndaj shqiptareve te Kosoves e te viseve te tjera shqiptare nen Jugosllavi nuk u ngrit zeri, por ne dhjetor te vitit 1946, Enver Hoxha ne Byrone Politike do te deklaronte e kercenonte: “Disa anetare partie duan te filozofojne se mos thote populli c’bete me Kosoven…Ne do te ua spjegojme, kush nuk na kupton, ne do te luftojme” (Proces Verbal i mbledhjes se Byrose Politike, 15 dhjetor 1946,ish Arkivi i KQ te PPSh).

   Ne prill te vitit 1945, Dushan Mugosha dhe Mehmet Hoxha moren pjese si perfaqesues te Kosoves ne Kuvendin e Serbise, mbledhje qe u shty dhe u be ne korrik te vitit 1945, ku u miratua Projektrezoluta per aneksimin e Kosoves ne Serbine Federale” (Bajraktari, libri “Serbia’s Annexation” f. 118) Jo shume pas kesaj ngjarje, Enver Hoxha do te shkonte ne Konferencen e Paqes ne Paris (gusht 1946) dhe do te deklaronte” “Ne nuk kemi pretendime ndaj aleatit tone Jugosllavi”. (Enver Hoxha,Fjalimi orgjinal ne Konferencen e Paqes, Paris,AQSH).

   I morem dokumentat nje e nga nje, qe nga themelimi i PKSh, pas marrjes se pushtetit nga Enver Hoxha, e deri ne Konferencen e Paqes. Pyesim: Ka antikombetarizem me te madh?! Disponojme edhe dokumenta te tjera, psh: Ne vitin 1946 Enver Hoxha ne nje leter per Titon shkruante: “Ne rast se do te behet nje hap tjeter ne lidhje me bashkimin, na lajmeroni “(N.Malkolm , libri “Kosova, nje histori e shkurter).

   Ne vitin 1946, pas kthimit nga Shqiperia, Velimir Stojnici, ne nje informacion raportonte: “Tirana zyrtare nuk kishte asnje qendrim te percaktuar, asnje reagim per te ardhmen e Kosoves, aq sa perfaqesuesi anglez ne Tirane thekson:”U cudita pse Qeveria Shqiptare deri me sot nuk ka dhene kurrfare deklarate per qendrimin e saj ndaj Kosoves”” (Raport i V. Stojnicit, Beograd 1946,).

   Ne nje mbledhje te jashtezakonshme te Plenumit te Komitetit Qendror te Partise, dhjetor 1946, Enver Hoxha do te pyeste ne menyre retorike: “A eshte ne interesin tone qe ne ta kerkojme Kosoven?!” Dhe ne vijim, po vete Enver Hoxha,do te pergjigjej: “Kjo nuk eshte pune progresive per t’u bere,… perkundrazi ne duhet te bejme qe te sigurojme qe kosovaret te vellazerohen me jugosllavet”. (Proces-Verbali, Mbledhja e Plenumit te KQ te PKSh, dhjetor 1946, ish Arkivi Qendror i PPSh). Per komente, besoj se nuk ka nevoje.!

   Reply to this comment
 30. Aliu nga Selenic February 6, 01:18

  E nderuar “Dita” Keta Nacionalistet qe vetem emrin e kan “Nacionalisete” se te till nuk kan qen asnjehe po veprojn shum gabim.Ket po kerkojn heroin e humbur pore ate nuk e gjene dote me.Ate e kan humbur qe gjate luftes macional Clrimtare dhe nuk kan mundesi nje gje qe flaket t`e veij perseri ne dore.!
  Lufta jon Antifashiste eshte lufte heroik ate e ka njojtur e gjith bota dhe keta nuk munde ta perbaltin ate.Kjo lufte eshte aleate me bllokun e madhe Londr Amerike dhe Moske.! Per keta nuk ka gje tjeter vetem aty ku jan pozicionuar tek kolona e “Paste”

  Reply to this comment
 31. ervisi February 6, 07:29

  Ore ju nostalgjik te komunizmit, Kujtimi Cakrani eshte pasardhes i asaj families te madhe qe ka themeluar shtetin Shqiptare. O te mjere si ka mundesi qe Kadri Cakrani, e parashikoi rrezikun qe po I vinte Shqiperise nga Komunizmi? Sepse ai e njihnte mire kete kolere te pasherueshme e cila, I ka mberthyer Shqiptaret prej 70 vjetesh dhe nuk po i sheron akoma Shqiptaret. Arsye kjo qe motoja e Kadri Cakranit ishte: Se vriten ca me shume ca me pak ska ndonje problen kur jeta e kombit eshte ne rrezik, nga agjentet e Moskes dhe Beogradit. Nese ai do te ish kriminel dhe kolaboracionist si thoni ju, pse vendi me Demokratik i botes Amerika e ka “Dekoruar me medaljen e Lirise”? Prandaj o te mjere mos u merni me njerze si Kadriu se ai ka mdeshtetje cdo nacionalist Shqiptar,por dhe Ameriken e cila e nderoi dhe vleresoi figuren e ndritur te K. Cakranit, dhe familjes se tij.

  Reply to this comment
  • viktor February 6, 08:09

   Mos u merzit se ketyre qyqareve ju ka ngel ora tek Stalini, behet si patriot te medhenj, po ku pyesin komunistat per kombin ata per pushtetin e tyre personal e bene shqipetin per pak republik te jugosllavise. Mjafton te shohesh eksodin e viteve 90 dhe ky eshte fytyra e komunizmit. Nese do te fitonte kauza e Cakranit,Kelcyres she te gjithe atyre burrave te zgjuar te Kombit Shqiperia sdo ishte kjo qe kemi sot mjerim mjerim…..komunistat e kishin pushtetin dhe e kane prej 70 vjetesh pse nuk e bene kete vend, por e katandisen si ne kohen e rendit skllavopronar, ky grat punonin ne fushe gjithe diten dhe turrni trete. Kadri Cakrani, Xhaferr Deva, Ali Kelcyra etj, jane dhe do mbeten te nderuar ne breza. O kujtim! Lere vegjelin se keta jane injorant dhe te indoktrinuar, keta nuk kane kauz, kauza e tyre eshte? pa buke dhe te rroje PK.

   Reply to this comment
   • armiri February 6, 08:37

    O Avokat Kujtim Cakrani, mos u merzit nga keta qe shajne Kadri Cakranin dhe familjen e nderuar te Bejlereve te Cakranit sepse, ju e dini qe Dhelpra kur nuk e kapte dote rrushin se ishte larte thoshe qe, nuk eshte pjekur. Keshtu dhe kjo pune me keta qe shajne Kadriun dhe familjen Cakrani,jane shame te vegjel per te zene ne goje Kadriu, eshte shume e lehte te flasesh pas anonimatit.

    Reply to this comment
 32. "Horri i Bulevardit" February 6, 09:39

  O nastralesh, gjithfarlloj emrash po perdor, tani po del edhe si fanatiku, po ik o plehre zogolliane, vertet ka harru zoti me te cu tek te shumtit, por shif se po te kalbet mishi dhe dukesh si kufome zogolliane e pakallur ne dhe.

  Reply to this comment
 33. Aliu nga Selenic February 6, 09:53

  Nuk i ka then kush qe ai nuk e ka themeluar shtetin shqiptare pore kjo nuk do te thot qe ai qe e ka the,eluar shtetin shqiptare ta shes teke pushtuesi sice ben Ballisto Zogistet me ket fare nacionaliste. Patriot nuk duhet te jesh vetem nje her por gjithmoe .Ata bashkpunua me Nazi Fashizmin dhe si te till ata vete jen pozicionuar ne ate pozicion te kolones se peste.! Nuk ka perendi qe ua heqe ate qe vet e kan zgjedhur.!

  Reply to this comment
 34. Moisi Golemi February 6, 10:05

  “Ishin anti-naziste” thote pinjolli i Cakranit. Por ama, mbledhjet, Balli Kombetar i bente ne Tirane, te Hotel Dajti. Dhe lind pyetja, o balliste dhe ju adhurues e propagandues te Ballit. -Si eshte e mundur qe edhe te hiqesh si anti-nazist, e nga ana tjeter, ta kesh seline kryesore ne katin e dyte tr Hitel Dajtit, ne qender te kryeqytetit? He mo, gomeret e Ballit, pergjigjuni.

  Reply to this comment
  • pejgamberi February 6, 12:53

   Ja po te pergjigjet nastradini o gjuhelesh i pacipe:

   KU I BENTE MBLEDHJET ENVER HOXHA?

   A i ke thirrur ndonjehere trunit te indoktrinuar dhe te fishkur nga enverizmi si mos me keq? Sepse po te hapesh arkivat del se Enver Pederasti i Frances i bente mbledhjet per te spiunuar shoket e tij tek vila e kunatit te vet Kryefashist dhe Kryeballist kuisling qe e kishte emerin Bahri Omari, prandaj mos e hap squpin e spiunit se te bie ere goja e qelbur enveriste.

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F February 6, 15:03

    @fanatik naastradini!

    Pavarsisht nga fyerjet qe perdor ai fshatari debil qe del me emrin e nje personazhi sharlatan, kam kenaqesine te shpreh ty nja dy gjera.
    Se pari duhet te dish qe te njoh mire hjo thjesht per menyren dhe stilin e te shprehurit por realisht ty. Nuk eshte çudi qe te them qe “aksdidentalisht” me ty UK kemi qene ne tavolina krah me krah duke pire kafe tek Taivani. Por kam hequr dore se maruri me ty. Mos i merr kaq shume seriozisht komentet se nuk ke mosh dhe do leshe kokrren e namit me ata qe te njohin dhe do te gajasen kur te mos jesh me ne kete jete.
    Se dyti ketij palaços, “Tartuf”, qe gjykoj se mund te kete qene nje agronom fshati ndaj mban me teper nickun e kerpudhes, me vjen mire qew nje lexues me emrin Dritan i paska ardhur hakut aq sa po i duket se po komunikon me mua. Hahaha! Eshte koha per te qeshur dhe relaksuar me matufer qe nuk duhen as per dordolece arash. Por jo me pak i paska ardhur hakut dhe i ka vene festen sipas kokes se tij te qelbur edhe ky lexues me nick “Partizani”, “Adhasmudhi” etj.

    Reply to this comment
    • lida February 6, 15:32

     O Av.Kujtimi mos u merzit qe te shajne komunistet, ti je si shpirt je yll, Ti qendron shume latre nga keta qe te shajne.

     Reply to this comment
    • krenari February 6, 15:56

     O Av. Kujtimi, po ti ke qindra mijera hektar toka, keta Stalinistet zihen per Kadriun. Kadriu hengri mish e oris gjithe jeten keta hengren buke thate dhe po hane buke thate prej 70 vjetesh. Me pak fjale Kadriu ka qene dhe do mbete njeshi Nacionalizmit. Ju bejleret e Cakranit keni qene dhe do mbeteni njesha. ciao

     Reply to this comment
    • Tartufi February 6, 16:21

     Llumi i 70 vjeteve,simboli i degjenerimit te ketij populli.
     Ne u ritem me te shara dhe te bertitura,kjo eshte bene
     per ne si buka qe hame per dite. Kush eshte e keqija
     e madhe ketu? E keqija e madhe eshte se tini jeni leshuar
     ju per njeri tjetrin dhe ne se bashku ti tregojme ketij populli
     nga vini ju dhe cila eshte origjina tuaj e vertete? Ky popull
     tani meson per dite.kush qene ato dhe kush qene ata,qe
     u grumbulluan neper male? Ata qene dhe ngelen kurveria
     e ketij populli.Ne 10 vete qe jemi futur ne mes jush ketu
     e dime reagimin tuaj,jemi te pregatitur kohe perpara me keto,kjo i djeg me shume llumit kurverise se familjes tende
     me shok. Shqiptaret do tju mesojne deri ne kapilaret me te vogla te gjakut tuaj,kete detyre do ta bejme ne se bashku me gjysmen tuaj te kurveruar e te tredhur nga koha qe ju mbroheshit.. qelbesire jeni ne agonine e fundit.

     Reply to this comment
     • geroni February 6, 18:43

      une e lexova shrimin e Av. Kujtimit, nuk besoj se kishte dicka qe ju komunistat te shqetesoheni. Kadri Cakrani ka qene komandant i nacionalisteve, te cilet po te kishin perdorur metodat kriminale si komunistet qe sipas dokumentave tashme te bera publke kane kryer shume masakra duke filluar, 72 ne matjan te Lushnjes, 168, 32 ne Tirane dhe shume e shume te tjera qe po ti numeroj duhen shume faqe leter. Te gjitha keto masakra kane emrat e te vrareve, nderkohe qe ky 4 shkurti qe kemi 70 vjet qe e degjojme nuk dime akoma emrat e te vrareve. nuk kemi pare asnjehere familjaret te dalin dhe te bejne homazhe, por vetem historianet flasin, dhe, per keto besoj se kjo ngjarje eshte nje sajese nga ato qe dine ti bejne vetem komunistet. nese me thoni emrat une ju kerkoj ndjese per sa shkruajta me siper

     • Vëzhguesi F February 6, 20:43

      Ooooo “TARTUF” Tani qe po te lexoj, jam ne lokal me ca shoke dhe u shqyem se qeshuri jo vetem me idotesite qe leshon, tamam si nje rrugaç por dhe me injorancen tende te pashembellt (dru me pre i shkolles bujqesore naten) ne gabimet e te shkruarit, qe ndoshta jane pasoje dhe e nervozizmit tend. Merre me me sportivitet o matuf i rrjedhur se ke per te shkuar per lesh dhe do lesh tartufen vejushe.
      Hahahaha! “E keqija” i thuhet e keqja o idiot. “E keqija e madhe se tini jeni leshuar ju per njeri tjetrin …” e terci dhe verci dhe vazhdojne gamanisjet e tua injorante.

    • pejgamberi February 6, 19:34

     Nuk na tregove fare me pergjigjen tende per kunatin e Enverit, Bahri Omari qe e kishte strehuar ne vilen e vet kete ANTIKRISHT te pabese, i cili jo vetem vrau te gjithe kundershtaret drejt pushtetit absolut, por mbushu lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne vendin tone. Prandaj pyetja e nastradinit krejt etike dhe pa mllef ne kete forum te nderuar te gazetes DITA eshte:

     PSE ENVERISTET BEHEN SI SHURDHMEMECE SAPO HAPET DEBATI PER BAHRI OMARIN?

     A i bere te fala Ermal Hoxhes se rilindja socialiste e Edvinit dhe Like Floririt po perpiqen ta shpetojne nga:

     THONJTE E GJERMANEVE TE MERKELIT?

     Reply to this comment
 35. isi February 6, 19:05

  Shqiperine e bene bejleret dhe intelektualet pa pyetur vegjeline.Reagimi i pare i drejtperdrejte i llumit te fshatarsise,ishte kryengritja e Haxhi Qamilit me parrullen:Dum Baben!Edhe atehere “Pushtuesi” ishte nje princ gjerman me emrin Wilhelm Wied.Te njejtat forca antishqiptare sajuan formimin e partise komuniste dhe nxiten nje lufte vellavrasese nen masken e luftes kunder okupatorit.Dirigjente te hipnozes se turmave te llumit te proletariatit ishin serbet Miladin Popovic,Dushan Mugosha ,Velimir Stojnic.Rezultati:Kosova dhe Cameria te masakruar jasht kufijve te Shqiperise,aq me teper Cameria u c`faros nga shqiptaret dhe nuk u formulua nje ankese ne forumet nderkombetare,aq me teper ne momentin kur ne senatin amerikan diskutohej masakra e Camerise,Enver Hoxha i vendos mina ne kanalin e Korfuzit aleateve anglo-amerikane.Kush eshte tradhetari ketu?Nderime atdhetareve Kadri Cakrani,Xhaferr Deva,Lef Nosi,Shaban Polluzha,Pater Anton Harapi,qe u orientuan drejt ne vorbullen e luftes dyte boterore duke i sherbyer shqiptarise.

  Reply to this comment
 36. fteri February 6, 20:41

  *** fanatik ! :-je morracak bashke me sorollopet tuej pa llogjik ,Zogu eshte injorant ,hajdut ,frikacak,tradhtar ,immoral,bukshkale spse shiti troje te atdheut,dukagjinin e masakroi si katolike qe ishte si zone. Zog legeni tradhtoi ne Kohen kur atdheu pushtohej iku si hajdut ; hajdut ishte se vodhi floririn e popullit.rekrutoi mercenar bajrektar injorant bente reprazelje ,vjedhje djegje si ato qe shkruan revista”HYLLI I DRITES”N.r=13 vit 1941,f.25-235.lexo te [email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@

  Reply to this comment
 37. Bardha February 8, 19:32

  Repliki i replikit eshte me cilesi te ulet dhe nuk dallon nga shkromet e komentuesve.

  Reply to this comment
 38. KUSH E KA HUMBUR SIMITEN SI XHAFERRI ? February 4, 03:45

  Ka nje gabim fatal me ardhjen e elezbiberamerikaneve ne 1991 ne shqiperi:

  Sistemi enver hoxhes qe kishte rene me kohe..ishte i fuqishem nga ana ushtarake ne ate kohe por Ramiz Alia vendosi te beje paqe me amerikanet..por ketu ndodh gafa..

  Nqs se ata emisare amerikane qe rierdhen ne shqiperi ne 1990 vazhdojne akoma te vleresojne Xhaferr Devat e tyre dhe te ushtrojne “genocid” mbi nje komunizem te vdekur per konjuktura atehere duhen pare mire llogarite pse ???

  NE 1944 AMERIKANET ISHIN ARMIQ ME XHAFERR DEVEN DHE MIQ ME ENVERIN..

  DHE NE QOFTE SE NE 1946 E MEVONE BEHEN MIQ ME NAZISTIN DEVA PER TE LUAFTUAR ENVER HOXHEN ME MENYRA DIVERSIONISTE ..KJO NUK QUHET DEMOKRACI POR GJEOSTRATEGJI QE BIE NDEHS EDHE ME RREGULLAT ELEMENTARE TE SHOQERISE NJERZORE:

  materiali i meposhtem I ARKIVAVE TE VONA tregon pse hedhin shurren perpjete keto keto mbeturina te fashizmit…dhe kush i mbron

  e hidhur por e vertete..nqs shteti amerikan duhet ta dorzonte Xhaf Deven si kriminel lufte..e aktivizon si diversant..

  KUSH DUHET TE KETE FRIKE NGA KY FAKT ?????????

  TAKIMI I PARE ME AMERIKANËT DHE ANGAZHIMI XHAFER DEVËS NË PLANIN USHTARAK TË WASHINGTONIT

  Në gusht të vitit 1945, Xhafer Deva dhe Rexhep Krasniqi patën kontaktin e parë me një ushtarak amerikan, me gradën kolonel, i cili quhej Karl Thomson. Arsyeja e takimit ishte thjeshtë për çështje sigurie sepse, rrjeti i fortë në veprim i spiunazhit sovjetik kishte filluar të rrembente njerëz, e t’i dorëzonte pranë qeverive të sapo vendosura komuniste, të cilët i ekzekutonin nën akuza për krime lufte, me qëllim për të përforcuar me anën e frikes dhe të terrorit regjimet e tyre shtypëse. Deva meqë e fliste anglishtën shume mirë dhe pa aksent britanik, shkon me gjithë z. Krasniqi në një bazë ushtarake amerikane, tregon letrat që kishte siguruar si refugjat politik dhe kërkon takim me dikë që kishte pozitë drejtuese në bazë. Ata, jo vetëm që u pritën me përzemërsi nga Koloneli Thomson, por këshillohen menjëherë nga ai që mos të largoheshin nga zona e kontrollit të tij ushtarak.

  Koloneli amerikan i vendosi Devën,dhe Krasniqin me banim në një hotel të boshatisur dhe i furnizoi me ushqime. Të dy u strehuan aty deri në shkurt të vitit 1947, kur Kolonelit Thomson i ndërrohet vendi i shërbimit ushtarak.

  Gjatë viteve 1948-1949 Xhafer Deva ishte i angazhuar me amerikanët në zbatimin e strategjisë së Washingtonit për Ballkanin, ku në veçanti bëheshin përpjekjet për fillimin e një kryengritje në Shqipëri e cila do të sjellte përmbysjen e regjimit komunist dhe ndërhyren e ushtrisë amerikane. Megjithëse faktori politik shqiptar në mërgim, i mbledhur rreth Komitetit Kombëtar “Shqipëria e Lirë” kishte pranuar përqëndrimin e kryengritjes vetëm në Shqipëri, Deva me udhëhqësit e “Bllokut Kombëtar Indipendent”, arriti të bindë një krah të fortë miqsh amerikanë se duhej provokuar me çdo kusht edhe një konflikt i armatosur në Kosovë, se jugosllavt nuk do të lejonin përmbysjen e rregjmit komunist në Shqipëri dhe ardhjen e forcave nacionaliste në pushtet.

  Më 9 prill të vitit 1950, Xhafer Deva i shkruan Rexhep Krasniqit në Australi: “Shpërthimi i një lufte në Ballkan dhe ma gjanë nuk duhet t ‘na gjej të papërgaditun. Na nuk mund të bajmë mrekulli por me nji bataljon, të cilin besoj se mund ta krijoj dhe udheheqi, do të zbarkojmë në Tropojë dhe nga aty mund të thejmë nji pikë të kufinit sa me hy në Rrafsh të Dukagjinit”.
  Më 26 qershor të vitit 1950, pak para mesnate, fillon hedhja e parashutistëve të Xhafer Devës në Shqipëri. Aty ishte i vetmi vend ku mund të zbarkonin. Ata ishin të gjithë kosovarë dhe të veshur me uniformë ushtarake amerikane. Ata ishin përgatitur në një kamp ushtarak amerikan duke pasur Devën ditë për ditë në fushën e stërvitjes. Parashutistet e Xhafer Devës hyjnë në Kosovë të përcjellur deri në Tropojë nga grupet kryengritëse të Kapidanit të Mirdites, Gjon Marka Gjonit, që vepronin në Shqipëri të Veriut e deri në Elbasan ku ndodhej prof. Alush Leshanaku me grupin e tij.

  PRA TE LUFTOSH “KOMUNIZMIN” ME ELEMENTE NAZISKINE SI XHAF DEVA APO LUL BASHA ESHTE NJE VEPRIM I MIREFILLTE ANTISHQIPTAR..ESHTE NJE PERCARJE KOMBETARE..QE MIQTE TANE NDERKOMBETARE..DUHET TI JAPIN FUND…

  Reply to this comment
 39. Mollosi February 4, 10:15

  Z. Cakrani, ishit shume i drejteperdrejte dhe i sakte. Ju pergezoj per shkrimin (repliken).

  Reply to this comment
 40. Une February 4, 12:15

  Ballistet dhe Zogistet kane qene dhe jane armiq te ketij populli.
  Gabimewt e demokracise se sotme jane te pa falshme kur pinjollet e kriminelev i lejojne te shkruajn histori. Kur nacionalistet e keqin behen historian si pinjolli i Butkeve.Apo ai injoranti Nepil Cika “i vogli” qe edhe te flas nuk di.
  Armiku eshte armik.

  Reply to this comment
 41. MH February 4, 19:25

  Lufta e dyte boterore (1939-1944) ne Shqiperi ishte lufte clirimtare!

  Si autori i shkrimit z.Kujtim Cakrani si dhe shume te tjere qe vashdojne e nuk kane te sosur per te bindur lexuesit qe lufta qe perashkruhet simbas tyre ishte lufte civile.
  Lufta ishte vetem lufte clirimtare ku kundershtaret ishin njera pale pushtuesit me kolaboracionistet,tradhetaret e kombit dhe pala tjeter partizanet te udhehequr nga Partia komuniste.
  Lufte civile kemi vetem ne vitin 1946 me kryengritjen e Postribes mbi Shkoder.Ku popullsia e asaj zone ngrihet kunder pushtetit te asaj kohe.
  Ne luften e dyte boterore ne Shqiperi,asnjera pale nuk kishte pushtet,te dyja donin te fitonin pushtetin.
  Ne vitin 1997 kemi perseri lufte civile ku populli i Vlores i ngritur kunder pushtetit te Presidentit Berisha.Pushtet qe shkatrroi ushtrin ne mbare vendin.Ngriti dy avion per te goditur popullin e jugut.
  Lufte civile behet sot ne Siri ndermjet pushtetit dhe rebeleve kryengrites
  Lufta civile njihet dhe faktohet kur populli ngrihet kundra pushtetit.
  Pushteti i Zogut nuk ekzistoi.Iku duke tradhetuar popullin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*