Unë dhe PD në dhjetor ’90

December 10, 2017 12:33

Unë dhe PD në dhjetor ’90

Nga Edi Rama

Nuk e kisha menduar që të merresha me politikë. Dhe arsyeja, lidhet dhe me një moment tjetër. Atë ditë, kur hyra në PD, e cila sapo ishte krijuar, u largova menjëherë, sepse pata një konflikt me ata që gjeta aty, pra në PD.

Ne ishim shumë më përpara, sepse në bisedat tona kishim shumë pritshmëri dhe strategji për të ardhmen. Për ne Ramiz Alia ishte kundërshtari. Për ne Ramiz Alia nuk ishte njeriu që po sillte demokracinë në Shqipëri, por ishte thjesht rregjimi komunist në Shqipëri. Ky është dhe konflikti që unë pata me ata që gjendeshin në atë kohë në PD. Nuk pata ndonjë dëshirë për t`u përshirë në politikë, pasi mua më interesonte liria dhe jo politika. Unë e kërkoja lirinë si nevojë të brendshme për të bërë gjërat që doja, dhe nuk e kërkoja për t`u marrë me politikë.

Pasi jam larguar atë moment nga PD-ja, ishte aty Arben Imami, të cilin unë e kisha shumë mik dhe kemi bërë një bisedë shumë interesante. Ai këmbëngulte që unë të kthehesha në PD, ndërsa unë këmbëngulja që të largonim më parë komunistin që kishin aty në PD, sepse do t`i marrë në qafë të gjithë. Beni më thoshte “po jo, se kemi nevojë për disa intelektualë pak më në zë, që t`i japim peshë dhe seriozitet të gjithë kësaj që po bëjmë, sepse është një gjë që sapo ka filluar, ne s`kemi eksperiencë”.

Ndërsa unë i thashë se Sali Berisha është komunist tipik dhe ka të gjithë eksperiencën si sekretar partie që t`ju eliminojë të gjithëve. I kam thënë se ai do ta bëjë PD-në vegël të Ramiz Alisë dhe ju nuk do të jeni dot në gjendje të flisni kundër Enver Hoxhës. E vërteta është, se ditën kur fola kundër Enver Hoxhës në Akademinë e Arteve, ata nuk flisnin dot kundër Enver Hoxhës.

Sa i përket asaj akuzës që unë isha provokator, unë kam qenë gjithnjë provokator, më pëlqente gjithmonë të provokoja. Sepse provokimi ishte e vetmja mënyrë reagimi kundër atij lloj sistemi. Pra, që reagimet e mia në atë kohë ishin provokim, kjo nuk diskutohet. Por pse me quanin radikal? Sepse unë ju thashë që në momnentin e parë, që Ramiz Alia nuk është opsion, Ramiz Alia është armiku ynë, ai është rregjimi dhe jo njeriu që do sjellë demokracinë. Dhe unë thashë, se ne duhet të bëjmë luftë më Ramiz Alinë dhe kur thashë luftë, kisha parasysh luftën frontale të opozitës me regjimin. Kjo pastaj u transformua në këtë akuzë, që quhej radikal.

Tjetra që më bëri mua të konsiderohesha kështu nga ata, ishte se unë kërkoja që të liroheshin të burgosurit për politikë. Pasi unë mendoja, se nuk mund të konceptohet, që një njeri sjell demokracinë dhe mban në burg të burgosur politikë.  Pra përfundimisht, unë mendoja se nuk mund të bashkëpunonim me këtë rregjim. Ideja ime ishte, që ata të dilnin jashtë ligjit, pra rregjimi, sepse nuk ishin të zgjedhur.

Unë isha radikal për ta, sepse unë mendoja dhe e shprehja, që komunistët nuk duhet të jenë në drejtimin e Partisë Demokratike. Partia Demokratike duhej të ishte e të rinjve, sepse në fund të fundit ishte dhe një përplasje gjeneratash, një gjeneratë e përzier shumë me komunizmin dhe këtu nuk është çështja për të bërë të fajshëm ose të pafajshëm dhe një gjeneratë tjetër, që edhe pse nuk e kishte jetuar pjesën më të egër të komunizmit, që ishte fundi i viteve `60 me revolucionin dhe goditjen kundër fesë dhe fillimi i viteve `70 me goditjen kundër shfaqjeve të huaja siç i quanin ata, kishte mundësinë të ishte më pak e trembur dhe më pak e infektuar.

Frikën e kishin më irracionale në krahasim me të tjerët, që e kishin frikën të  lidhur me ç`ka kishin parë e jetuar në ato kohë të egra të komunizmit. Fakti është, që komunistët e morën në qafë PD-në.

****

Botuar nga Dita. Shkëputur nga libri “Pardesytë e bardha” me autore L.Progni

 

December 10, 2017 12:33
Komento

110 Komente

 1. fatmir December 13, 00:38

  Pardesyte e bardha! Ju kujtohet ne nje emision televiziv Kiço Mustaqi? Ata mbanin pardesy te bardha se ishte porosia e Ramiz Alise per sigurimin e shtetit qe Pardesyte e bardha te mos gacmoheshin. Megjithate kane kaluar 22 vjet dhe ne e pame me jeten tone se ato pardesy te bardha ishin mafjoze, kriminele dhe vampire. Shqiperine ne vend ta regullonin e pervetesuan ne te gjitha nivelet. Kur ne Shqiepri te kete tamam demokraci dhe shtett ligjor demokratike, ne qoftese keto pardesy te bardha do te jene gjalle, duhet te dalin par gjyqit te popullit, por jo si ata qe u gjykuan per kafé. Sa keq qe keto pardesy vazhdojne akoma te flasin!

  Reply to this comment
  • Koco Belaja December 13, 14:40

   Te gjitha cfare thote Rama jane ne kontradikte te hapur me te vertetat.
   Kunder Ramiz Alise ishte edhe daja i tij, enveristi fanatik Spiro Koleka e shte nder te paktet byroiste qe kembengulnin qe ndaj demostruesve studente te perdoreshin armet.
   Kur flet per “gjeneratat e reja”, per cilat gjenerata e ka fjalen ?
   Dihet se ai pati nje femijeri e rini prej te perkedheluri te bllokut, ndersa “komunisti” Berisha ne kohen per te cilen shkruan Rama, sulmohej nga te gjithe komunistet qe e etiketonin ate fashist, armikun e partise, tradhetarin e atdheut qe u lidh me armikun imperialist amerikan etj.etj. Nuk dijme ti jete prekur nje qime floku “antienveristit” Rama nga komunistet. Perkundrazi ai u be heroi i tyre, e zgjodhen sekretar te partise se Ramizit, e tani ka zene karrigen e kryeministrit me votat edhe te kater partive enveriste.
   Qe Rama ka tipare anarshisti, kjo nuk ka te beje me ndonje bindje te djathte antikomuniste te tij e kete e pranon edhe vete qe ka natyre provokuese, jo per politike, por per lirite e tij personale per nudizem e orgjira e per te bere sic i do qejfi.
   Genjen kur thote se “iku” nga PD pasi gjithe ata qe ishin ne forumet e krijimit te kesaj partie, kane deklaruar se e perzune si nje njeri agresiv e pa ide politike.
   Duke lene menjane te gjitha keto fakte, perse nuk e shpjegon ai publikisht se si e motivon ai qe per here te pare pas 23 vitesh te permbysjes se diktatures komuniste, doli ne publik si kryeminister me portretin e Enver Hoxhes prapa ?

   Reply to this comment
   • L.Itali December 13, 14:41

    Rama ka vepruar jashtzakonisht mirë,megjithse me ne fund e humbi LIRINE, kur u fut në politiken e nanoizmit, duket nga faktore ekonomike dhe ndaj gjendet në fundrrugen e sistemit partiak politik ku demokracia është e perdhunuar dhe Liria ende goditet dhe nga Rama!… Padyshim qe PD ështe krijese e Ramizit qe nga momenti qe thirri Berishen të cilin deklaron tek Top Story,sot e ka njohur pak, kur e thirri ne Paris kur Hysni Kapo u gjet vetem me një mjek, prej tij…
    Aty, në Paris, ka gjurme lidhje mes tij dhe Berishes dhe duhet te jete viti 1979…
    Ramizi kishte “projekt” në mos urdher për Katovicen dhe zbatim i saj kerkonte njerz! Ceshte Katovica është thene, por tashme ka rendësi ato qe kane deklaruar Z.Merkel,Les Valesa etj…te cilet e pranojnë me ndergjegje se krijimi i pluralizmit dhe renia e Murit ishin “projekt” i realizuar nga sherbimet sekrete (STAS ne Gjermaninë Lindore,Sigurimi shtetit në Shqiperi). Dhe per Shqiperine nuk ka me llogje mediatike si thote Majko, për ish idhullin e tij,Ramiz Alinë “me inteligjence mesatare”(?!) duke mbrojtur Majko fallsitetin e krijimit te PD dhe rolin e Levizjes së Dhjetorit 1990…Majko ne kundershtim me Baze,qe Berishen e quan ozurpator te demokracise qe perfitoi nga “ftesa” ku u kthye tek Ramizi,naten vone,se “…me ata ,studentet, nuk merresh vesh,cthote njeri nuk thote tjetri…” Duke nenkuptuar se “ata nuk kane lider”…Ketu mund te jete thelbi i mashtrimit i cili mori rrugë jo vetem nga ethja e Berishes për tu bere lider,por dhe nga analiza e sakte e Alise dhe atyre qe ishin pas tij,se me Berishen karrjerist e voluntarist, mund te krijohej pluralizmi i “dominuar”,ate qe dallohej nga “pluralizmi me rripa trasmesioni” te org. te masave…Pra Berisha nuk ka dyshim ishte masha e komunizmit totalitar, futur ne zjarrin e studenteve, te cilet, mjerisht, edhe ata kishin brenda agjentë ku Imami me i suksesshmi dhe mik i Rames, ne takim i propozon Ramizit,si askush se “vetem ju,sh.Ramiz na sillni demokracine,ju mund të drejtoni levizjen e studenteve…”( shiko filmimin e mbledhjes) mos harrojme se PD u krijua disa ore me pas se KQPPSH të “lejonte pluralizmin” me vetem dy vota kundra!…Eshte vertet e dhimbshme të pranosh te verteten se PD e krijoi sigurimi i shtetit, por kjo perpos te keqes se mashtrimit ka te miren se me ne fund u kuptua ne mase truku komunist stalinist gje qe duhet pranuar,Rama ka pasur ndijesine reflektive ta kuptoje e braktis “anijen e mbytur” qe ne fillim! Por Rama gaboi kur nuk vazhdoi shkeputjen,Lirinë! Ai u be dhe eshtë pjese tashme e po atij sistemi “projekt”,por ne anen tjeter! Pra ne anen tjeter te medaljes! Sot deshtimi i asaj politike skandaloze, projekt i detajuar,behet konkret kur sheh mijra vende pune te humbura,rrenim ekonomik,borxh skandaloz, korrupsion qeveritar,vjedhje vote, kapitalizem informal, i cili kudo ka deshtuar dhe ka prodhuar tjeter politike moderne, ku Italia po perparon me teorine e “vdekje partive politike dhe njeshave të tyre politikë!” “demokraci e drejtperdrejte” “Sovrani mbi gjithshka…” …Rama është plotsisht gabim! Por duhet te vazhdojë 300 ditshin e premtimeve qe nuk ka mundesi të realizohen! Koha nuk na lejon te shikojme mbrapa dhe te bejme lufte klasash si bejne partite politike,banda korrupsioni e familjariteti,pasi nuk ka me të majtë e te djathte, por Sovran,qytetarë të barabarte para ligjit,qe kerkojne mirqenie dhe dinjitet! Kjo kerkon LEVIZJE dhe ajo po vjen!…Jane mijra emigrante e qytetare fatmiresisht qe nuk besojne fare tek partite politike,deshtim total,si i quajti analisti Nazarko,ne perfundim te “Top Story”…Dhe deshtimeve i duhet pergjigjur me LEVIZJE SHQIPTARE!…

    Reply to this comment
    • Tarrasi December 13, 14:42

     Dy te verteta te medha zotron Edi Rama. Njera eshte deklerata e tije se ne Partine Demokratike antikomuniste nuk duhet lejuar qe te futen komunistet. Per kete arsye te “vogel” komunistet demokrate qe ishin versulur me shumice nen derigjimin e Ramizit e mbrojtjen e Hajdarit ku menaxher i pare ishte Sekretari i Partise se Tropojes vellai i Azemit , Rasimi.
     Ne 96 z Rama demokratet komuniste e kane rrahur me leve hekuri si hakmarrje per reagimin e tije per “fitimin e zgjedhjeve” ne 96ten.
     Jane dy pika kulmore ne politiken postkomuniste qe nese nuk do ishin menaxhuar nga misionare e udbashe te tipit Berisha shqiperia do kishte qene dicka krejt tjeter sot, kaq besoj se e kuptojne shqiptaret sot pasi ne fatekeqesisht kurre nuk kemi arritur te kuptojme kohen prandaj jemi ketu ku jemi ne fund te Europes me vendin me te bukur e me te pasur te botes per njesi te siperfaqes.

     Reply to this comment
     • byreku August 21, 18:53

      Edi Rama ka pas urrejtje per socialistet, por fatkeqsisht kjo urrejtje e Rames per Socialistet vazhdon edhe sot, dhe kete e them me keqardhje se kam pritur qe Rama te sillej ndryshe pasi u be kryetar, por faktet flasin vete.
      E para, nje gazetar i huaj para pak ditesh konfirmoi qe Rama i konsideron socialistet e vjeter si mbeturina te komunizmit, prandaj dhe po merret me pastrimin e atyre mbeturinave qe kane ngelur.
      E dyta, Rama pasi u be kryetar i PS nuk pranonte te thoshte qe ishte socialist per vite me rradhe. Dhe thoshte ato fjalet pertej te majtes dhe te djathtes dhe qe nuk ishte politikan.
      E treta, Rama ne bashkine e Tiranes punesoi me shume demokrate sesa socialiste.
      E katerta, ne rinine e vete tentoi te futej ne Partine Demokratike, nderkohe qe kerkonte shkrirjen e Partise Socialiste.
      E pesta, sot qe flasim administrata eshte ne shumice lsiste, pedeiste dhe pediuiste. Vete RAma kur ishte ne opozite e denonconte administraten si te paafte dhe politike. Por kur erdhi ne qeveri nuk e ndrroi. Vitin e pare te qeverisjes na thoshte qe do pritej marrje e statusit prandaj s’mund te ndrrohej administrata. Pasi u morr statusi, Rama tha qe nuk ishte si Sali Berisha qe te punesonte militante. Nderkohe qe militantet socialiste demokrate dhe pdiuiste vazhdojne punen.
      E gjashta, Rama solli mjaft figura te reja ne partine socialiste, por asnje prej tyre nuk eshte socialist, madje shume prej tyre kane luftuar partine socialiste per vite me rradhe.
      E shtata, shumica e kandidateve qe ka vene Rama jo vetem nuk kane qene socialiste, por as nuk kane qene te dashur nga socialistet.
      E teta, qeveria Rama coi ne prokurori disa kryetare bashkish per afera korruptive. Te gjithe keta ishin socialiste te vjeter, dhe nuk ishin demokrate, edhe pse demokratet kane vjedhur shume me shume ne bashki.
      E nenta, Rama akoma i konsideron socialistet si komuniste dhe i urren, prandaj edhe i ndryshoi ngjyren partise socialiste, nga e kuqe e beri lejla. Nderkohe qe komunsitet e pandreqshem jane te gjithe ne PD, kurse socialistet kane bere me shume per demokracine sesa PD.
      E dhjeta, Rama beri koalicion me gjithe partite qe erdhen nga Berisha, PDIU, FRD, LSi, kurse partite e majta as nuk i perfilli.
      E njembedhjeta, tani qe Rama eshte ne pushtet i ka bere prioritet hallet e demokrateve. Per shembull legalizimet, te perndjekurit dhe pronat Rama po i ndjek me perparesi, kurse hallet e socialisteve kane ngelur pa zgjidhur.
      E dymbedhjeta, gjithe biznesmenet qe favorizohen nga Rama jane me PD. Gjithashtu edhe mediat e djathta qe vodhen me Berishen sot po kalojne shume mire me Ramen. Kurse socialistet jane lene serish pa mbeshtetje.
      Keto fakte dhe shume te tjera tregojne qe Rama vazhdon te kete urrejtje per socialistet se i shef si komunista ose ndonje halucinacion tjeter. Por Rama e shfrytezoi ndershmerine e socialisteve dhe besen e tyre per te fituar pushtetin. Socialistet po ngelen perjete ne opozite me Ramen. Prandaj duhet sa me shpejte te shpetohet Partia Socialiste nga Rama.

     • Vëzhguesi F August 21, 20:18

      @ “byreku”
      Pergezime, megjithse nuk arrij te kuptoj se si me “ke vjedhur” mendimet. Ndaj me ju te njejtat mendime. Faleminmderit qe me “kurseve” kohen te mirrem me kete shkrim.

     • Drini December 18, 03:58

      Rama e paska kuptuar qe ne 90 dhe se ve akoma ne zbatim. Thote vete konflikt gjeneratash,dhe sot e njejta gje eshte,konflikt gjeneratash,iku koha kur hajduti kishte komplimente dhe puna ishte turp,iku koha e kultit te personit,tani eshte koha e kultit te ligjit.Rama dhe berisha duhet te ikin sa me shpejt pa zhurme si fatos nano se ndryshe do shkojne ne burg.Pune gjeneratash eshte kjo sic thote vete Rama.

    • Pëllumb zaimi December 13, 19:55

     “L. Itali”? Koment që shpalos njohur dhe inteligjencë ky juaji. Më vuri në mendime këndvështrimi politik i kohelindjes se partive e deri tani. Idetë për fshirjen nga skena te partive politike dhe për demonstrimin e “vullnetit te sovranit” janë gjithashtu interesante. Por sabotatoret e pare te këtij vullneti do te jené pikerisht partité politike. Sidomos këtu ku demokracia akoma dhe për shume vjet do te jetë nje endërr! Nderime e respekt për vizionin tuaj!

     Reply to this comment
     • pelivan December 10, 13:52

      Respekte perju dhe zotni Byrekun!,Por si ta kuptojme bashkpunimin e ngusht te rames me z. Ruçi?!

      “…. E shihni sa pari u bene?
      Sa dhe qën ne plehra mbledhur!
      Por, dhe në ndryshofshin zën’
      Ne i njohim ne te lehur…

      N’a u ça buza o popull,
      S’pim dot uje nga nje LuBI…
      Vijne grerzat rreth e rrotull
      Aq sa Bleta s’ben’ dobi…

   • ermir December 11, 07:23

    idjotesia jote mor koqe belaja spaska fund por te jap te drejte ky vend mban shume gjera dhe mund te mbaje dhe gomer si puna jote dhe sa per Berishen dhe pardesyt e bardha e di gjithe populli historine keshtu qe qen si puna jote lehin kot.

    Reply to this comment
   • plaku December 11, 11:46

    Koco Belaja,
    E di shume mire se Spiro Koleka ka qene daja i nenes se Edit dhe jo i Edit. Mos bej lojen e Sales te lutem.

    Pershendetje

    Reply to this comment
   • Festim December 11, 13:48

    Ti, sikurse ke mbiemrin duhet te jesh vertet,per te gjithe te njofurit….Sa gjunah..zoti te meshirofte!

    Reply to this comment
   • [email protected] December 12, 21:12

    kico !
    balta jote nuk mbulon gje,
    ato gjera qe thote Rama , ka qindra te tjere qe kane qene prezent.nga dole ti?
    sa per spiro koleken,,,prape pordhe me rigon ke folur.ishte i vetmi njeri patriot dhe anetar i denje i aktit historik te pamvaresise te vendit.
    kur flat perralla,gjej vendin se ku,jo ketu !

    Reply to this comment
   • Trapojani vucidolist August 21, 19:16

    Mbiemrin e ke shume signifikativ o Koco. Te ka zene mbiemri me duket ndaj flet percart neper blogje. Shko merr nje aspirine o ushtar i Salushes qe te kthjellohet ai mut truri

    Reply to this comment
   • Trapojani vucidolist August 21, 19:27

    Mbiemrin e ke shume signifikativ o Koco. Te ka zene mbiemri me duket ndaj flet percart neper blogje. Shko merr nje aspirine o ushtar i Salushes qe te kthjellohet ai mut truri

    Përgjigjiuni

    Reply to this comment
   • gorezi August 21, 20:50

    O KOco .dukesh nga arsyetimi qe je nga komunistet e PD.Flet per daja halla e cuna xhaxhai.Tamam lufte klasash.Mjere ti ,per shpirtin qe ke brenda.

    Reply to this comment
   • korçari December 13, 10:27

    O Koço BELAJA mendoj se jeni perfaqsuesi ideal i atyre njerezve qe e shkateruan kete popull ,uroj te jesh afer pensionit se aty e ke vendin

    Reply to this comment
   • PO.PO December 17, 19:54

    Koco…, nuk je duke komentuar , por duke ngrene me te dy duart , jashteqitjet e komunisteve , bile sekretare te partise se tyre , sic ishte dhe mbetet shpellari , fshatari mesjetar , Salovic Berishovici , pa pasur as idene e kultures dhe qyeterimit europian ! Ky eshte realiteti verbues i ketyre 26 vjeteve , qe PD-ja ,e kthyer ne prone familjare te tij , po i nxjerr uje te zi ketij vendi e populli , fale edhe pjeses me te ulet , llumit te ketij populli , sic je edhe ti . Ju jini shtaze , qe nuk doni te dini , se per llogari te kujt punon e shkaterron ky derr i dale nga pylli , qe e ka nxjerre ne pazar mbare vendin , dhe ne cdo aspekt te tij , shohim cdo dite nje klloun , qe cfar thote sot , e mohon neser , cfar peshtyn sot , e lepin neser , me nje fjalor banal qe e kane zili edhe ata me rrugacet e banditet , kurse ju , idjotet , nuk doni te dini fare , mjafton ne mbushni bythen e kuleten tuaj ! Felliqesira ! ! ! !

    Reply to this comment
   • FLAMUR NOKA ME DAJAT E VET NE BEOGRAD December 10, 18:14

    Ti Koco Belaja , e ke hallin mos te cenohet miku yt i zemres , Sali Berishovici , sepse duket se jini nen sherbimin e te njejtit padron ! Kjo eshte edhe alternativa jote djallezore qe nuk ke guxim ta thuash hapur , por i versulesh E. Rames me egersine e shpellarit te Vicidolit !

    Reply to this comment
   • Raimond vlonjati December 11, 15:02

    Koha ndryshon , dhe njerezit ndryshojne o trap

    Atehere ne vitet 90-te ishin te gjith kunder Enverit sepse u neveriten njerezit nga diktatura , me perjashtim te tipave karrieriste si Sala

    Porse tani pas kesaj katraure kriminale te qyajtur demokraci , njerezit e kuptuan se Enveri kishte te drejte ne 80% te gjerave qe jka bere

    Nuk diskutohet fare qe Rama ishte antikomunist ekstremist ne ate kohe , dhe kete fakt e dinte gjithe Shqiperia

    Ndersa Sala ishte nje bythlepires i udheheqjes se larte komuniste dhe ne te gjitha cfare thote Sala per ate kohe jane mashtrime

    Ndersa ato qe thote ne liber Rama jane gjysem te verteta , se Rama nuk ishte vetem kunder Ramuzit . Rama atehere thosh te vareshin gjith komunistet , ishte hajvan fare ne ekstremizmin e tij ,
    Ndersa Sala fliste pro Ramizit , por vepronte me dhelperi , se ishte karierist dhe mendonte te shtinte ne dore kreun e vendit

    Ne fakt nje gje esht vertete se te gjithe ata qe dolen ne krye ne ate Dhjetor e dhjene Shqiperine , sepse shkaterruan cdo gje per te bere kariere dhe shumica e tyre u bene spiune te grekut

    Reply to this comment
  • Sali Qerozi December 11, 05:48

   Po XuME PROTOPORDHA, a nuk ka ndonje mendim gjenial per kete? Se XUME BYTHA eshte vigan i formuar ne FIlialin Blegtoral te Beratit, direkt nga tetevjecarja pa kaluar permes gjimnazit ne universitet, dhe shkollen e bente naten ndersa diten lante makinen e drejtorit te kombinatit te pambukut. Heroi i OSUMIT.

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA August 21, 18:22

    VAZHDOJ ME GREVE KOMENTI

    Edhe ky artikull i publikuar ne rubriken anonime “Aktualitet”, apo edhe ne te tjera te padukeshme ne sherbim te moderatorit “kije mire me tegjithe” siç eshte “Lajmi Cicerr” etj, vazhdoj greven e komenteve vetem te artikujve te kesaj natyre.
    Ftoj edhe miq dhe armiq te tjere t’i bashkohen greves time.

    Megjithate surrogateve si ti, te rritur rreth ferrave me gjemba e bytheve te skuqura per sebepllekun e dylbereve kalimtare, gjithnje do i pergjigjem me dyfishin e vemendjes qe meritojne.
    Ja vlen te humbesh kohe me dobiçe me plloça thithjeje ne qafe, cica te sterzgjatura nga mjeljet gojore te paguesve qejf-kerkues, gojes se shnderruar ne pompe boshatisese topesh 24 ore ne 24 !

    Tek kombinati i pambukut, jot’eme punonte ne rrepartin e diferencimit te qimeve te bythes nga morrat e tipit “pjatola” qe furnizonte ne sasi industriale jot’moter, tezukja jote çengije me fame, perderi ajo e shushitura moter e babait tend te panjohur, qe provonte profesionalitetin e saj qe ne te gdhire e kur kthehej nga zyra e punes poshte Ures se Osumit. Ja komenti im vetem per ty, kerme e infektuar qe ne gjeneze. Pty !

    Reply to this comment
    • ben tironsi August 22, 05:17

     Xume i lexoj me interes respekt cfar shruani ju Toni horri dhe zoti Pellumb , uroj te hapen dosjet dhe kjo rrace e keqe tju merret fytyra qe skan te pakten.

     Reply to this comment
  • DIELLI mbi KORAB December 11, 22:40

   Shqipnija asht mallku.
   Fakqesisht e verteta eshte shum e hidhun se Mut Sal Berisha e kak Edi Rama jane.
   Sala e donte demokacine qe te behej si idoli i tij Enver Hoxha,i plotfuqishem,dhe ai u kthye ne nje marionet te amerikaneve te cilet e pikasen dhe e rekrutuan menjiher.
   E doja lirine si nevoj te brendeshme per te bere gjerat qe doja,- thot Rama,dmth e donte lirin qe te dilte lakuriq dhe te ndertonte Bunkera se ashtu i thot radakja.
   Mjer Shqypnia ne dore te kujt ka met.
   Mjer ai popull qe po e degjenerojn.
   Un votuesi i PS me 23 Qershor.
   Cfar TRAGJEDIE….po perjeton atdheu im!!!

   Reply to this comment
  • Rrem vogli jr. December 10, 16:46

   Perralla na thua ti dhe Lli. Sa veta kishin pRxesy ne tribune. Kishte dhe njerez te Ramizit e Sigurimit pa pardesy…ashtu si nuk qene te tyret te gjithe ata 4-5 ppersona me pardesy te bardhe.
   Rama hiku se deshte sofren …siç i thone sot tepsine.

   Reply to this comment
 2. Tani December 13, 01:02

  O Edi,

  leri lloqet
  23 vjet ke pasur kohe per lloqe,
  tani pas 23 javesh do e shohim se c´do besh.
  Rilindje apo Rifundosje.

  S´ma do mendja qe shqiptaret te kene durim te presin edhe 23 vjet te tjera.

  Pune, pune nate e dite
  qe te shohim pakez drite….

  Reply to this comment
 3. raimondi Vlonjati December 13, 01:09

  Ndaj ky nuk e meriton te jete ne krye te PS-se –Eshte handicap te jete ne krye te PS-se nje esktremist i te djathtes si EDI RAMA

  Reply to this comment
  • Alban December 13, 12:29

   Mbase eshte e vertet qe Edi Rama eshte ekstremisht i djathte ne bindjet e tij politike dhe te tille ishin shumica e atyre qe u bene pjese e levizjes anti-komuniste me ndonje perjashtim te rralle si i Ilir Metes, kryetarit te partise se Lekut. Por kush eshte ai qe bere me shume se Rama per rimekembjen e transportiit publik ne Tirane, shtimin e hapesirave te gjelberta, barazine gjinore, dhe te tjera reforma te cilesuara si “te majta”, se Edi Rama?! …..

   Reply to this comment
   • mirel December 10, 17:10

    Alban, nuk krahasohet shkaterrimi i shtetit me 10 autobuza.
    Transporti publik ne Tirane i duhet Rames per te mbajtur fasaden bukur.
    Njeri i fasadave socialiste, dhe i bindjeve fashiste.
    Rama eshte ekzaktesisht ekstremist i djathte.
    E vetmja gje qe e shtyu perpara eshte oferta e Nanos, per ti hequr Berishes copen e tortes.
    Rama e njeh mire Berishen dhe e kuptonte qe loja kunder tij do ti jepte pike maksimale ne socialistet dhe keta do ti kishte zar per te fituar karrigen e kryeministrit.

    Reply to this comment
 4. lili December 13, 06:48

  Edhe ashtu ndodhi,e kudo gjenerate e levizjes zgati vuajtjet e shqiptareve per nje generate tjeter!

  Reply to this comment
 5. DREAM December 13, 07:35

  Por pastaj vendosen qe pardesyte gri ti ndanin se bashku dhe te fillonte shfaqja per kukllat kokepalara …dhe show ka 23 vjet qe vazhdon …me enferrin diktator …me Saliun diktator te moderuar …dhe Edvini …ky eshte ndryshe, eshte pragmatist me kodin e heshtjes dhe me darken e ngjalave ….me takime e pyetje gu me gju me popullin …keshtu bente dhe gjyshi
  pastaj gju me gju me studentet …keshtu filloi ne dhjetor …dhe
  Duartrokisni popull Kokepalar ..duartrokisni !

  Reply to this comment
 6. ben December 13, 07:59

  Po ti o te keqen nena nuk je komunist e bir dhe nip komunisti ? Cila familje te rriti e te edukoi o bir ? Po ti me bijte e komunisteve je shok e po udheheq o bir, Po prap tek PS ish PPSH vajte o bir, po ju bijte e komunisteve keshtu e ktheni plllaken se jua kane mesuar baballaret, tradhetine e keni ne gjak nga Enveri e byroja qe ja futen shoku shokut.

  Reply to this comment
 7. Gege Kosova December 13, 08:16

  Ky eshte vizion, kur parasheh qe ne fillim cka mund te ndodh pas disa vjetesh e dekadash.Kur aty ishin komunistet e rryer dhe spiunet qe ne emer te Enverit merrnin ne qafe personalitete dhe njerez te vyer te kombit dhe shtetit.Ky ishte sekretari i partise pe Fakultetin e Mjekesise Salih Rame Berisha, te ciln disa si kete rast Imami, qe nuk jane fare vizionar por kane aspirata karieristi, yjne te verbert dhe verberisht sherbejne atyre, perte cilet mendojne se jane te vlefshem sepse kane pervoje djalli.Ketu dallon angazhimi politik i vizionarit dhe te verberit per arier.Imamit dhe Edvin Rames.

  Reply to this comment
 8. CERBER December 13, 08:49

  Ne dhjetor-1990 Levizja Studentore ishte ne rregull me Azem Hajdarin, por e prishen keta “profesoret”, e nje nder ta dhe Ed Rama, bir komunisti qe Nexhmija e mbante prane. Ne 1990 Rama shante Enverin, kurse tani ne 2013 i mban portretin. Besoj se ky Rama i 2013 eshte i sinqerte e ai i 1990 jo.

  Reply to this comment
 9. ali December 13, 08:49

  Eshte shume e vertete ajo qe thote kryeministri Edi Rama per PD-ne. Mjafton te shikosh historine 23 vjecare te kesaj partie qe te bindesh qe kjo parti eshte drejtuar dhe drejtohet nga nje komunist tipik nga lloji me i keq i tyre, Sali Berisha..
  Saliu me familjen e tij e kane kthyer ne prone te tyren PD-ne. Sa te jete gjalle ky komunist tipik servil dhe demagog, PD-ja do te lengoje ne opozite dhe ç`eshte me e keqja nuk do kete reflektim per qeverisjen e saj te deshtuar fund e krye dhe me pasoje shkaterrimin e shtetit shqiptar per te dyten here (97′ dhe 2013′). Por do te vazhdojne te jene pengesa kryesore per ecjen e vendit perpara. Sepse zullumet qe kane kryer sidomos ne 8 vjetet e fundit ne qeverisje, (gropa qe kane lene buxhetin e shtetit eshte e frikshme) do te mundohen ti mbrojne deri ne fund me Zaganjore e me Sashenka te kapur e me prokurore te friksuar apo te blere. Prandaj sfida eshte e madhe, dhe pa nje opozite te pergjegjshme e te reformuar me rrenje dhe me Saliun kryetar hije te saj edhe mazhoranca e re do te abuzoje me fuqine qe ka dhe ne fund te fundit demokracia nuk do te kete vleren qe ka ne boten e qyteteruar ku duam te integrohemi.

  Reply to this comment
 10. fieraku December 13, 08:59

  Fashiste trima,Syleshet e kane marre me qafe perandorine

  Reply to this comment
 11. A.Gramsh December 13, 09:09

  KY-Mund te behet edhe kryetar i parlamentit Europian,por kryetar i nje partije te majte apo qendres se majte s’ka per tu bere kurre e aqe me teper politikan.
  Fjalen ‘komunist’ mund ta perdore çdo idjot apo miop politik duke ngaterruar Saliun pollon e Nanon me Qemal Stafen e tere ata qe dhane jeten pa permendur simbolin e kesaj fjale qe e vrespekton gjithe Bota Antonio Gramshi por qe te flasesh per ‘komunizmin’ si sistem qe Rama ne kete shkrim e perdor 3 apo 4 here eshte me teper se idjotesi.
  Lenja ne harrese e rizgjedhjes se kryetarit te partise socialiste edhe pse i ka mbaruar afati do te kete pasoja jo vetem per demokracine e brendeshme te forces me te madhe politike ne qeverrisje por ne teresi per kete legjislature qe me sa duket nuk do ta kete te gjate e me tragjikja do sjelle ne pushtet simbolet e korrupsionit.

  Reply to this comment
 12. lejleku December 13, 09:28

  Ideja e Rames ka qene me se ideale! Ne se ju kujtohet nje fragment nga jeta e Anshtanjit te madh ,pas njezet vjet pasi ai kish hedhur ne leter formulat si ide, tashme ishin vertetuar dhe studentat e lindur ne vitet kur ai i kish formuluar parakalonin para shtepise se tij dhe brorisnin Anshtanj…….Anshtanj!
  Por ….kur degjon pas 23 vitesh ,te lindurit e atyre viteve ne kete katraure qe u krijua tek ne me pasurine e vendit dhe te vlerave morale te trasheguar nder breza ,them po….Imami ka patur te drejte!!!!!
  Ku eshte rinia!?
  Ne se Edi do i japi rruge idese se tij te atyre vitevene do ja dalim .
  Por vetem me RININE

  Reply to this comment
 13. Mark uk December 13, 10:00

  Kujt ja thua kto brockulla o Edi.Vertet ke then dicka te till per Enverin ne 90.Aty shkove per te zbuluar se kush po flet kunder tij per paditur te Ramizi.Ne ate kohe shkove dhe u the studentve dhe perkrahve te tyre: Ci shkoni mbrapa kti maloku[berishes].Po ate dite dikush ju beri per spital,ku bere disa ne rregjim shtrati.Kjo eshte e verteta e largimit tuaj,e jo se aty kishte komunist.Po te partia qe ju shkuet a e gjete Gramos Rucin ish sekretar i komitetit te partis Tepelen.A e gjete po ket njeri qe ti e ke kryetar grupi qe ishte edhe minister i mbrendeshim i PPSH.Ju thuani se kam kritikuar Enverin ne 90 kurse ne 2013 fotoja e tij kishte mbushur sheshin diten e okupimit komuniste me me 29 nendor 2013.Ju ala mbani gazeten komuniste qe nga viti 1942

  Reply to this comment
  • ben tironsi August 22, 05:32

   Or Shpellar Mark nuk hoqet kurre dore nga pislliqet , por te pakten mesove te ecesh ne asfalt e perthyen gjurin akoma or njerri i del per mbrojtje “Dauttit”ka qen shites perimesh ke aneksi Dinamo por sma ha menja mor malok ta njofesh ky shpellari jot e ka hunin me keq se rahmet Dauti or shpellar i Saliut na qelbet Tironen or rrace baxhellosh, mzi gjejm rrugen per te shkuar ne shpi kur vime se na duket vetje ne Vucidol or malok i felliqur u gezonit kur vinit ne tiron dhe shifni bolet e kalit te Skenderbeut .

   Reply to this comment
  • saja December 11, 19:06

   MARKU UJKU ESHTE NJE NGA ATA LEVETHYESIT NE KOKAT E RAMES E TE TE NDJERIT T.KEKO!MEQENESE O MARK E PASKERKE MEMORJEN PER SE NUK NA THUA KUSH I?SHIN TRIKOLESHET QE PERMENDE KY DJALOSH QYTETAR !ME EDIN NUK BIE DAKORT VETEM KUR DEKLARON SE PD E MORREN KOMUNISTET SEPSE UNE DO TI SYGJEROJA SE SALIU S’KA QENE ASNJE DITE KOUNIST POR I INFILTRUAR ATJE PER TE BERE ATE QE KA BERE E QE SOT RRUHET SI MONUMENT AGJENTURE!NDRYSHIMI I JOT NGA SALIU NGA EDVINI ESHTE VETEM MOSHA E KAHU NGA KU E MOREN DETYREN E NARKUAR!ESHTE KY DELL QE KRYEKRIMIN E QUAN “PLAK”QE DUHET TE HAJE PENSIONIN ME NIPER E MBESA REHAT;TE DY I PERKASIN TE NJEJTES SHKOLLE ME NDRYSHIMIN SE NJERI ESHTE TRIKOLESH ME LESH DHIE DHE TJETRI PO TRIKOLESH POR ME LESH MERINOS!

   Reply to this comment
 14. Aliu nga Selenic December 13, 10:50

  JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.

  Sote pas 23 vjetve te themelimit te Partise Demokratike dhe „superlativat“ qe thuhen per Sali Berishen nuk jane gje tjeter vecse nje ngjarje e hidhur ne jeten e shqiptarve gje qe ka sjellur gjate gjith ketyre 23 vjetve vetem fatkeqesira, rrenime te ekonomise , lufte te ashper klasore deri dhe rrebelim te armatosur sice ishin ato te viti 1997 dhe 1998 shkatrrime si ato ne gerdec ku humben jeten 23 veta dhe u rrafshuan tre fshatra dhe 255 te tjere u polagosen, dhe deme te llahtarshmne per keto tre fshtra.
  Sote keta te ashtecuajtur demokrat nuk jane gje tjeter vecese nje grup njerzish qe tradhetuan idealet e liris dhe te demokracise ne shqiperi.
  Vet qeveritaret e keesaje force politike ne keto 23 vjet faktet i nxjerrin nen niveli politik dhe shoqerore te ter shoqerise shqiptare.
  Ne se bijte e ketije populli emigrante sjellin evrat ne shqiperi, keta kusare keto evro jo vetem qe nuk im riciklojne brenda vendit pore i dergojne shahte shqiperis ku me liliona Evro fluturojne ne vendet e tjrea per te fshahur kursimet e tyre jashte vendit.
  Ne keto 23 vjet te lavdates se tyre ku keta mjeran shqiperin dhe zhvillimin e saje e shofin vetem mbenta nga Rogneri deri ne Parlamente ne po ju kujtojme se c`fare deme te medha i kane sjellur popullite shqiptare.!

  1 JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.23 vjeet rrjeshte ka vene ne funksionim luften e re klasore duke zvensuar instruksionin e KQPPSH me ligjit 24/1 dhe per pasoj akoma jo ligjerisht e zbaton kete ligje.? Duke hequr specialistet me te mire nga puna e kjo ne emer te “Demokracise” Pra ja ballafaqohun me binomin Demokraci e sjellur Nga Berisha.!
  2 JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili ,theue embargon botrore te naftes kunder Serbise Sali Berisha i dha Nafte Serbise , nafte e cila vuri ne levizje maqinerin luftarake te Sllobodan Millosheviçit kunder poullit vlla te Kosoves. Kunder nje populli te pa mbrojtur. . Nafta e Berishes vrau gra ,femij, njerz te pa fajshem. Ne Kosove e Bosnje.Mos harroni luften kunder drejtuesve te UCK-se dhe thirrjet kunder Rambujese.A ka vende per mburrje, ne se jo reflektoni dhe pergjigjuni.
  3. JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE. i cili, bere , rrenimin ekonomik nepermes firmave piramidale si dhe renjen e shtetit.Kjoskzimi i qyteteve dhe veçanrishte i Tranes.? Nga kjo renje gjeten vdekjen mijra shqipatr te pa fajshem. Ai u talle me kete popull bashk me Fatos Nanon, kur thoshte: Ti Berish, i veshe Nenat shqiptare me te zeza. Ndersa Berisha Nanos, i thoshteti Nano je klani i zemunit. Dhe tani hani bashke.
  4. JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili Pasi, para 23 vjeteve mashtroj puntoret , ku ne programin e PD-se ishte berja e minatorve puntor bashkohore po ashtu dhe profesione te tjeraBerisha ua mbylli deren e punes puntoreve duke i flaken ne rruge te madhe . Si u be me minatoret e Burrelit.Ku gjenden sot ata.? Si po hiqet shqiperia nga harta industriel , bujqesore dhe po kthehemi me keqe se ne vitet 1939.
  5 JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili tentoi te ndryshoj rregjhinmi ne shqiperi, pasi ne forma mashtruese deshi te ndrroje rregjimin duke u shpallur mbret. Çndodhi me kushtettuten e viti 1995 e cila u hodh poshte me referendum.? Kjo eshte historia prapa krahve.Nuk e dije mbase edhe kete z. Patozi e quan shkelqim te Berishes.
  6. JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE..i cili qellimishte e shkatrroj shtetit ne vitin 1997 Ketu Berisha mobilizoi militantet e PD-se dhe nje pjese te anadollakeve ne veri te shqiperise per te sulmuar Jugun e shqiperise ,te cilet u kthyen me turp Dy rrebelime njihen ne Historine te dhembshme, Rrebelimi i Xhafe Deves ne vitin 1943, kunder Jugut dhe i Sali Berishes ne vitin 1997.Po ne vitin 1998, deshi te marre pushtetin me dhumn duke perdorur edhe kufomen e Azem Hajdarit Ky eshte grushti i shtetit dhe berisha krijoi beri mekatin me te madhe duke perdorur edhe kufomen e te ndjerit Azem, per karrigen e tije.Ja binomi i juaje.!
  7 JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili me qellime te caktuera e futi vendin tone ne organizaten islamie Berisha po perpiqet te krijoi kushte per talebanet ne shqiperi kjo u vertetua edhe gjate viteve 1992-1997.
  8 JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili Kur bere Shkatrrimi e industrse sone qe u ndertua me mundin dhe djersen tone. Berisha dhe Jozofina e shiti per skrap. Ne se Enveri bente nga nje veper ne çdo pesvjeçar Saliu dhe Jozofina , vite pas viti qe 20 vjet shkatrroni duke i hequr keto vepra edhe nga harta e shqiperise Vertet ky eshte binomi i juaje.?
  9 JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.I cili vrau ne Gerdec.?. Dhe qendrimi i qeverise eshte tejet mashtues, fajtoret jo vetem qe nuk denohen pore edhe behen ministra.? A nuk eshte nje histori mekatare , ku Berisha me Gerdecaret , ku nga ky gjeten vdekjen 26 veta dhe 355 te tjer u plagosen Kata nuk u vrane se ishin ne lufte pore u vrane per te perfituar vet dhe oborri i tije..? Ndofta edhe kjo te duket shkelqim z.patozi.
  10 JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili Ku hoqe ligjin dhe vendose kanunin duke futur ne hasmeri gjysmen e veriut jane i ngujuar mijra femije shqiptare per efekte te gjakmarrjes femijet, nuk shkojn dote ne shkolle. Berisha qellimishte zv/soi ligjin me kanunin kjo nxiti vllavrasjen duke krijuar nje hasmeri te dyfishte ne njeren ane popull i mese- veti dhe nga ana tjeter populli me Sali Berishen. Nga dokumetat e shoqates se pajtimit te gjeceve deri tani vllavrasja ka marre mbi 10 000 viktima. Pjesen me te madhe e ze veriu i shqiperise nga eshte dhe ku ishjte dhe ky kryeminister fallco dhe vendi i tije Tropoja zen vendin e pare. Ky vet eshte nga Veriu e dine mire psikologjin e malsorit perse nxite vllavrasjen? Apo per tu hutuar ata qe te mos kerkoj llogar, Pra ja binomi i juaje.!
  11. JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili kur ,favorizon qarqet atishqiptare Greke, sote pas 20 vjetve demokraci u dele para shqiptarve dhe u thot. Ja une ua solla Janullatesin ne shqiperi dhe humba autoqefalin e kishes Ortodoksde shqiptare.? Per kete dualet juve te dashur qytetar qe rezuat diktatorin, me duar tona rrezuam nje diktator dhe sollem nje Tirane.? venjen ne krye te kishes autoqefale shqiptare nje prifte Grek te çuajtur Janullatasi.i cili kurr nuk ka qendruar ne pozicionin e tije fetar por eshte marre me politik te hapur antishqiptare. Konkretishte.
  – Ngritja e momerialit te ushtarve grek ne tokat shqiptare.
  – Dhenjen e 355 milje det Greqise.
  – Lufta e tije per greqizimin e shqiperise ku hape shkolla greke edhe atje ku nuk ka minoritet,grek.
  – Regjistrimi i poullsise mbi baz vetdeklarues si dhe rregjistrimi i pasurise se palujtshme te minoritetit grek nga qeveria greke?
  -Deklarata e Konsullit Grek ku deklaron qe Korrça “eshte” Greqi etj.
  -Para, realizove 12 pikat e Mici-Tacesit qe ti dhe qe ne vitin 1992. Pra Berisha sot duhet te jape llogari para qytatarve shqiptar dhe para zotit.-Berisha hoqi dore tersishte nga kerkesa per zgjidhjen e çeshtjes çame. Keto kerkesa per rregjistrim jane hjedhur poshte nga 5-se fuqite e medh qe ne vitin 1919 dhe sot ato po vihen ne zbatim nga nje antishjqiptar qe eshte Berish.
  12 JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili kur nxore shqiperin ne shitje.Shqiperia nje evro . Nje shitje e tille nje mashtrim i tille ka krijuar nje mekat te pa pa pare ndonjeher.Ne keto kushte Serbet turravrap me Fazliçin vazhdojne te gelltisin ekonomin shqiptare dhe me vone edhe te realizojne qellimet e tyre te mbrapshta kunder shqiptarve.
  13. JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili Nuk harrohet vjedhja e shqiptarve , me Lule Bashen ne rrugen e kombit. Ne perudhen e berishes lulzoi edhe me shume korrupsioni si rezultat i luftes kunder korrupasioni nga Partia Socialiste sote jane 4 Ministrat,qe jane te penalizuar ?
  14 JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE. i cili Pasi me daten 21 Janar 2011 ne demonstraten e organizuar vrau 4-ter, veta dhe dy te tjer vdiqen pas demonstrates si rezultar i reflekseve te kesaj ngjarje. Pra Berisha krijoi nje , histori te zeze njelloj si Rexhep Mitrovice qe gjakosi rruget e tiranes me 4 shkurt te viti 1944, pra edhe ky gjakosi bulevardin me 21 Janar si Rexhep Mitrovica. Pra ne histori do te ngelet: “Satrapi Berisha dhe bulevardi i pergjakur.”Ky binom i beri kete gjakderdhje.!
  15. JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili nuk ka te ndalur.Per te mbajtur pushtetin tashme me pushtim ai vjedh dhe pushton organet e pavarura si gjykat e KQZ per te mbajtur pushtetin me force. vjedhjen e votave nga qeveria dhe mosberjen e transparences..
  16 JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili Kur Berisha e mori popullin shqiptar 95 % ishin te arsimuar tani shqiparve u hoqi diturine.Nuk ka mekat me te dhembshme sa te lejsh nje pjese te femijeve shqiptar pa arsim ku nuk dine te shkruiajne ase emrin e tyre dhe ne vende te firmes dote vendosin gishtin. Aktualishte sot kemi 13 % e te rijve pa arsim fare.
  17 BERISHA! A MUNDE TE JETE DINJITOZE KJO QE BERE TI.?. rehabiletoj tradhetari Mbretin Zog.koloboracionistin dhe tradhetarin e kombit shqiptar, mikun e ngushte te Nikolla Pashicit.Lexoni konventen Nikolla Pashic – Ahmet Zogu dhe do te bindeni. Ahmet Zogu vrasesi i patrioteve dhe herojve shqiptar, Hasan Prishines ,Bajram Currit, Riza Ceroves, Avdi Rustemit Deputeti i Kosoves, Elez Isufuin, Patriotin dhe firmatarin e Pavarsise se Shqiperise Luigj Gurakuqin e plote te tjere. Ahmet Zogu njelli si Berisha qe shiti Detin dhe ai kishte shitur Shenaumin, Vermoshin dhe si tradhetar ai nadloi cetat luftarake te Kosoves te ankaroheshin ne prapavijen e tyre teke Nena Shqiperi. Imagjinoni vllejzer shqiptar c`do te ndodhte me Kosoven ne se Qeveria Socialiste do tu mbyllte kufirin, por jo vetem qe nuk ua mbylli pore dhe i ndihmi deri ne pavarsin e tyre. E ja Pra se c`beri Berish Ja se c`u solli shqiptarve si ndryshim.

  18 JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.cili. kur shendetsia shqiptare eshte shkatrruar dhe demtuar totalishte.Populli nuk ka para per ti perballuar problemeve shendetsore. U mbyllen mijra ambulanca ne fshatra, dhjetra qendra shentesore.Sherbimi spitalore u degradua ne nivel shume te ulta, ku hiustorikisht nuk munde te krahasohet kurre me historin 50 –vjeçare te sistemit te kaluiar. Edhe ky sektor qe vete Berisha eshte specialist i tyre degradoi ne kete shkalle te ulte.
  19. JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili la shqiperin pa armaten ashqiptare. Jemi i vetmi vende ne bote qe nuk kemi armate. Berisha “mburret” me hyrjen ne NATO. Pore perse vendet e tjra kane ushtri bile edhe te sofistikuar me teknike ma moderne te kohes ndersa ne shqiptaret duhet te jemi pa armat si ne kohen e turkut ku shqiperia nuk ishte shtet per te mabajtur ushtri.? A ka mekat me te madh se sa djali shqiptar te jet i privuar nga njohja ushtarake..!
  20 JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili shqiptarve u hoqi akademin e shkencave dhe me tendence per korrigjimin e historise ka tentuar te heqe faqet e historise thesare te shqkelqyera duke u munduar te veje dore deri dhe tek historia e Skenderbut, tek Ismail Qemali e shume te tjera. Ka pordhosur epopen me te lavdishme te luftes Nc-çl e plote probleme te tjera. Pra Berisha tenton te veje ne histori ato rryma politike qe i kthyen pushken kualicionit antifashit botrore gjate luftes Naciaonal-çlirimtare. Ballafaqohuni me kete binom tiaje.
  21. JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE.i cili pasi kohet e fundit shiti detin ku po te mose ishte PS e shqiperise qe ta denanconte ne gjykaten kushtetuese neve sopt do te kishjim 355 milje det me pake . 355 milje ajre dhe drit me pak dhe 355 milje tok me pak. pra berisha duhet te jape llogari para poullit shqiptar per keto cenim te integritetit te vendit tone.
  22. JA DEMET QE BERI PER 23 VJETE RRJESHTE BERISHA BINOMI I DEMOKRACISE. Sote qeveritaret e ishe Partise Demokratike vazhdojne te nxjerrin jashte vendit valuten shqiptare. Ne se Emigrantet tane sjellin valuten ne shqiperi vete dora e ketij shteti te Sali Berishes dhe te Partise Demokratike kete valuat ua heqin shqiptarve dhe e demozitojne ne vendet e tjera te Botes.
  Pra nuvel i kesaje partie edhe perse kaluan 23 vjet qendron nen nivelin e qytetarise shqiptare. Ketu maksimalishte mungon intersat per zhvillimin e shqiparise nga ana e ketyre te lajthuturve.
  Duke pare qe Partia Demokratike vazhdon ti fryje “entuziazmit” te saje sikuir kjo force politike ta kishte bere shqiperin Zvicerr. Pore ne fakte shqiperin dhe shqiptaret i ka sikterrosur dhe si e tille ajo ne vende qe para popullit shqiptare te dale dhe tu thoje o popull ja ne jemi keta qe i beme njemije te keqia ketije vendi, sot ata flasn me sulelastive pas iu merakosur fare se c`fare i kane bere shqiperis per 23 Vjete.

  Shenim: Kerkoj ndjes per tejzgjatjen e ketij komenti pore jane te domosdoshme t`ua kujtojme se keta(Binoma) shqiperin e shikojne vetem nga Rogner deri tek Parlamenti dhe nuk kerkojn te dijene fare se ku jan dhe ne c`gjendje jane sote te tjeret ne shqiperi.!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi December 13, 20:30

   “Aliu nga selenica”? Vërtet siç e pohon dhe vetë je zgjatur pak por meriton respekt si një inventarizues i palodhur dhe përgjithësisht i saktë i krimeve te sali berishës! Ndjej që ju dhëmb shpirti kur i kujtoni! Nderime qytetar patriot!

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi December 13, 20:32

   VR!!! “Aliu nga selenica”? Vërtet siç e pohon dhe vetë je zgjatur pak por meriton respekt si një inventarizues i palodhur dhe përgjithësisht i saktë i krimeve te sali berishës! Ndjej që ju dhëmb shpirti kur i kujtoni! Nderime qytetar patriot!

   Reply to this comment
 15. nick December 13, 11:10

  ne’90 isha student 18 vjeç.Ishte pjekur koha ne fakt per nje shkundje te shoqerise,perveç faktit se ekonomikisht ishim ne stadin e varferise totale.Kishim leke nga kursimet familjare,por bie fjala do gjeje mik per te blere nje kile mish,nje shishe qumesht,nje cope per pantallona e me tej,per te blere nje frigorifer duhej te shenoje emrin ne komisione,qe ne fakt s’paguheshin,por prape komisione ishin…Natyrisht qe e mbaj mend ate paradoks varferie,qe pergjysem ishte dhe pergjysem na u imponua.Eshte fatkeqesi per nje popull punetor,se ne fakt “populli” punonte,i binte bretku tere diten ne ara,uzina e fabrika me tre turne.Sigurisht qe ne ate moshe kush eshte ai qe s’e mbeshtet ndryshimin,sidomos kur zbulon se do behen ndryshime,do degjohet edhe”zeri yt”,do jesh edhe ti pjese e nje mireqenie qe eshte nje hap larg…Mjaftonte t’a kerkoje!Erdhi Bejkeri dhe gati e zhveshen,sikur te ishte Mesia,por ne fakt qe hapur fjala se do shpaloste nje çek te bardhe,me nje fjale nje shume dollaresh qe do ta stabilizonte vete sheshi…Se kur flitej per dollare atehere sepse kishte aq shume optimizem…Nuk e di nese Edi Rama i ka thene keto qe thote sot,por po e marrim te mireqene qe i ka thene.Besoj se ai i dinte ndryshimet,kishte pare bote,se kishte dale jashte si sportist,por edhe çka ishte ajka e te jetuarit “tirons” e kishte pasur te mundur,t’i leme furçat.Krisja ime individuale me Levizjen e Dhjetorit dhe”levizoret” ishte kur degjuam qe komunistet do vareshin ne litar;keto gjera leshonte rrugeve Azem Hajdari,ne emer te nje kacafytjeje qe kushedi pse i duhej…?Dmth do na varnin prinderit komuniste,te shkretet ata duhej ti fshihnim,se kishte dale Robespier-Azemi te ekzekutonte hakmarrjen divine…Ndersa me vone marrim vesh nga vete Azemi qe babain e vet e kishte pasur komunist;pse nuk e filloi nga baba i vet ate varjen ne litar?…Edhe Berisha uleriu sa mundi kunder komunisteve “me te eger te planetit”,diktatoreve te kuq me te eger te universit e bla-bla-bla,por edhe ai paskesh qene komunist e sekretar partie fanatik.Edi thote qe ishte kunder Enverit(por Enveri kishte vdekur 5 vjet me pare),se ishte kunder komunisteve dhe babane e kishte komunist edhe ky.Nuk ka ndonje gje te keqe pse ka kundershti mes gjeneratave,madje kjo eshte e natyrshme,por qe nga Kanti e ketej filozofia meson qe edhe e vjetra ka vlere.Ti gjesh vleren te vjetres;kete meson mençuria!E ndersa ndryshe ishin biografikisht e biologjikisht”levizoret”e Dhjetorit dhe ndryshe ulerinin shesheve,podiumeve dhe rrugeve.Madje rrugeve po silleshin si rrugaçe,qe te beheshin dhe ata si turma dhe turma si ata.Po ta shohesh me sy kritik,kjo Levizje u shnderrua shpejt ne anarki,anarkia uzurpoi domethenien politike te Ndryshimit dhe Rruga e rrugaçet fituan ndaj pjekurise intelektuale dhe e tulaten ate.Kjo merret me mend,sepse ka pasur nderhyrje te agjenturave te huaja-kjo hipotezohet padyshim-pasi keta intelektuale fillestare”u çmenden”pa ndonje arsye madhore.Vete rrezimi i shtatores se E.Hoxhes tregon se ata hoqen dore nga “dialogu” me Ramiz Aline,qe deri atehere kishte funksionuar pak a shume.Doni demokraci?Urdhero..,biles R.Alia i keshilloi si te shtoheshin partite me organizaten Frontit apo ate te Gruas…Edhe parti Grash u ofroi;paska qene me vizionar plaku Ramiz sesa valltaret e tribunave.Sidoqofte keshtu jane revolucionet,kane gjysmen e tyre te ndritshme dhe gjysmen e tyre te erret.Nese PD duhej atehere,sot ajo e ka tejkaluar domethenien historike.Sot ajo eshte nje parti qe pati rastin te qeveriste 13 vjet ne 23 vite tranzicion,mund te quhen 3 vite pozitive dhe 10 negative,nder ta nja 3 supernegative;ne ’97 psh PD ia kaloi strukturave te Gestapos;ia armatosen kunder atyre qe protestuan kunder vjedhjes makabre te votave ne 26 maj e me tej kunder vjedhjes kolektive ne piramidat financiare.Ne nje vend me memorje kjo parti duhet te ishte shkrire vetem per kete arsye,ose tek e fundit ti nderrohej emri,siç beri Nano me PPSH.Sot kjo parti as e djathte dhe as e majte dhe as e qendres (veç e periferive),rudiment figurativ mes”Mergates se Qyqeve”dhe”Fermes se Kafsheve”po feston me krenari provinciale turpin e saj,Metamorfozen e perrallezes se Ujkut me Kesulekuqen,kur ky ishte veshur si gjyshja dhe ne fund u shfaq si ujk,sepse uria e ujkut s’ka durim.Me habit fakti se Rama po rievokon sot qendrimin e tij ne’90,a thua se paska qene kaq vizionar,kur ne fakt te gjithe ne kemi rrezuar çfare besonim disa here dhe besuar çfare kemi rrezuar disa here.”Parashikimi i bilancit mbi 5 vjet eshte irreal”-ka thene Bismarku;Rama po mburret se paska pasur vizione te habitshme ketu e 23 vjet…T’a mbyll,se e zgjata shume,çdokush nga ne ben nje bilanc personal;kemi humbur dhe fituar,jemi zhgenjyer dhe ndryshuar besim,por te mos shitemi ata qe nuk jemi.Ne keto 23 vjet vertet kane ndryshuar shume gjera,rrojme me mire,flasim me hapur,ia kemi mbathur jashte;ne e dime se me sa sakrifica.Por jemi gjithmone brenda nje kafazi dhe mjerisht kafazin nuk e prishem dot.Shikoni kush e zoteron pushtetitn ekonomik ne Shqiperi dhe nxirrini vet perfundimet.Ajo eshte esenca;te tjerat jane llogje dhe tjerrje leshi me status kandidati e lavatriçe mentale.Sikur ne 20 vjet te kishim vendosur bazament ekonomik nuk do ishte nevoja te luteshim per ne BE,do na ftonin ata vete,se u nevojitej tregu. Ngaqe kafazi eshte zgjeruar,nuk do te thote se jemi çliruar nga veset e keqija te pushteteve.Perkundrazi,ato i kane sofistikuar veset dhe forcuar me beton rrethin e ngushte te miqve.

  PS. Ne fakt kaq kisha si reflektim lexuesi per stadin ku jemi.Tani mund te fillojme serish se çfare tha Imami,si ia ktheu Balla,çfare ka zbuluar Berisha ne Facebook dhe si ka dale Jozi ne foton e Parlamentit…Ke takoi filani ne Strazburg apo andej nga Kopenhageni dhe a e dine se ku ndodhet ne harte Shqiperia dhe dy-tre milione shikuesit e perditshem te telefilmave.Dje ne lajmet e TopNews lexova se kishin vene nje bombe ne Kapul(!)…M’u qesh,se ne nga Jugu kapul i themi dengut,edhe Kabulin e shnderruam ne Kapul…

  Reply to this comment
 16. shpatar December 13, 11:40

  Po ja fusni kote me komente .Qe te kuptoni filozofine e demokracise ne shqiperi dhe te figurave qe u cfaqen por ju tregoje nje bisede te bere ne nje furre buke .
  Taqua eshte furrxhiu me i vjeter qe kshte furrebuke nga 1932 deri ne 1967.Kishte fituar nam sa qe nga kerkesat e popullit qendreonte on line 24 ore .Ne vitet e fundit filluan te ankoheshin. Taqo nuk po na pelqen buka qe po bene tani .Mbsai mendohej u thoshte .Ctju them po i njeti miell eshte .Jo jo kembengulnin dicka nuk shkon.Ashtu i menduar me lopaten qe huste dhe nxirrte buket nga furri i drejtohet djalit te madh qe punonte me te .Kane vrejtje per buken .Ne i pergjigjet djali nuk kemi ndryshuar gje bile tani furrin e nxehim me mire se me pare .Nuk di cte them i pergjigjet i jati .Lerma mua te eksperimentoje .Do beje dicka ndryshe .
  Cberi djali.Nuk nuk ndryshoje as miellin as majane as bumatricen te njejten sasi uji temperaturen e mbajti si me pare .Por cfare ndryshoje .Formatet e bukes .Ju dha motive te ndryshme 3-4 lloje formash .Cndodhi .U turren dhe nga lagjet e tjera ku komentonin se buka e Taqos eshte fantastike .
  Dhe ne Shqiperi demokracia erdhi nga i njejti brum.Por qe te na pelqeje duhet bere puna mire se jane aktore te njejte .Ndryshimi nuk qendron tek brumi per te sjell demokracine .Ne Shqiperi sistemi komuniste e derrmoje mendimin dhe shtresat qe mendonin dhe luftonin ndryshe .Isht pronaret dhe dizidentet nuk paten kohe te organizoheshin por ja dhane dhurate Pden Sali berishes dhe Psen .Fatos Nanos .Gjithe teorite qysh nga 91 e deri me sote per sistemin pluraliste te vendosur ne Shqiperi jane jashte realitetit dhe false .Ne keto kushte vlersohet per mire pamvarsishte se kujte i perkete ai qe pune te mira .
  Ndoqa Top Story te S.Balles.I vetmi qe foli sakte ishte z.Nazarko .Ai me shembujte e thjeshte i gozhdoje te pranishmit edhe pse Baze u mundua ta mbeshtesi .Diskutimi me pa vlera ishte i Majkos ku u mundua te ngreje figuren intelektuale te S.Berishes .Mu erresuan syte dhe e mbylla Tv.Nuk arrije te kuptoje .Paska akoma politikane si majtas dhe djathtas qe Saliun nga e bejne” Hero” te periudhes se tranzicjonit demokratik .Turp qe nuk po kuptojme shegjetat e popullit ku jane drejtuar .Rama eshte ne kurse krejte ndryshe .Per te do te flasim kur te duken ndryshimet e qeverisjes .E jo te gjukojme me te njejten nocke si te komunizmit e te Saliut.

  Reply to this comment
 17. sadik \\\\Malaj December 13, 19:05

  Ky artikull tregon se EDI RAMA ishte nji intelektual i zgjuar dhe i mire informuar si intelektual dhe qytetar i edukuar si DEMOKRAT dhe nga ana tjeter shikojme SALI BERISHEN nji fshatar ,kale karroce komunist i pa ndreqshem dhe hakmarres qe ndoqi vine e PPSH si drejtues i PD se
  dhe kete parti e shpartalloi ne diten me te zeze. JU HARROFTE EMRI.

  Reply to this comment
 18. Pëllumb zaimi December 13, 20:16

  VR!!!” Shpatar”? Fabul shume e bukur dhe domethënëse ajo e taqo furrxhiu. Nje ilustrim i bukur i idese se nga i njejti brume mund te priten ndryshime më së shumti në forme por jo në përmbajtje! Megjithate jam optimist si ju. Të presim e te shpresojmë në formacionet pasardhëse te pushtetit. Nderime!

  Reply to this comment
 19. tol francezi it December 13, 20:49

  O edvin SHQIPERINE e moren ne qafe ,ramiz alia ,fatos nano,sali berisha,azem hajdari,ilir meta,dhe se fundi ti zoti edvin qe ke mbush rilindjen tende dhe qeverine me shume ka greke e filogreke se SHQIPTARE .

  Reply to this comment
  • Tartufi December 11, 00:08

   O francezi.. eshte kohe e shkelqyer ,per shperndarje te barit.Nga urija miletit
   i hapet shume oreksi.Ky mileti shqiptar gjithmone barku i ka ngelur bosh pa
   ngrene,kete i dine ata qe shperndajne racionin e barit. Nuk duhet te cuditet as
   kush per kete te rebeluar kunder komunizmit !!,sic bene te paret dhe ki ka radhen e tij per shperndarje te barit,vetem eshte pak e veshtire se duhet te
   ushqeje 1 milion barngrenes,pershendetje.

   Reply to this comment
  • Christ December 11, 08:33

   … po me ça ta mbushij, me sunite, islamike, injorante, hajdure, barbare, terroriste?

   Reply to this comment
 20. "Horri i Bulevardit" December 10, 23:49

  Kam qene shume afer familjes Rama, pa hyre asnjehere brenda saj, qofte edhe si vizitor, por di te them, se Kristaq Rama, nje njeri i perkryer, kishte nje frike te madhe, jo per vehten e tij dhe te familjes, por per te afermit, qe skishin perfituar asgje nga Kristaq Rama, per pafuqine e tij per ti ndihmuar, por qe ne ndonje tragjedi ne familjen Rama, padyshim do ta pesonin edhe ata, qe su “ndihmuan” nga nga zoti Kristaq Rama, per vete poziten qe ai kishte.
  Dhe frika e Kristaq Rames, ka qene se djali i tij REBEL, ishte i papermbajtur, per te kontrolluar veprimet e tij, qe per kohen, te conin ne sketerren komuniste.
  Ky ishte dhe eshte Edi Rama, rebel, i drejtperdrejte, i pershpejtuar ne veprimet e tij, se deshira e tij eshte te beje dhe te lere gjurme, ne historine shqiptare dhe deri tani, po ja del me sukses. Momenti i Edi Rames dhe qendrimi i tij ne Beograd, me jep te drejten, ti drejtohem opinionit shqiptar, mbeshteteni Edi Ramen, se ky eshte lideri qe ne prisnim, per te na perfaqsuar denjesisht si komb.

  Reply to this comment
  • ben tironsi August 22, 05:51

   Horri , si gjithmon i perpikt i kam njohur nga afer Muntazin , Kristaqin dhe e vertea esht qe kurrrrrre skan qen komunist te nivelit te shpellarit .Kristaqi per bythen tone u ngateru me policin ke ke klubi 1 Maji ne ate kohe se harroj kurre na doli ne mbrojtje se do na kishin thy brinjet sa per Edin ai ishte cakmak kta qe lefin tani jan shpellar plako.

   Reply to this comment
 21. Kris 1 December 11, 00:59

  Buket e taqos dhe mashtrimet e handikapat Edvinit qe ka ne tru idete e Stalinit.
  Edhe sa kohe populli shqiptar do vazhdojeti neneshtrohet mafies?

  Reply to this comment
 22. daku December 11, 01:16

  @shpatar. Nese i ndryshon formen bukes, ka shume mundesi qe te ndryshoj edhe menyra se si tejkalon nxetesia ne formen e re, ka mundesi qe korja te jete me “croccante”.

  Flitet shum per te kaluaren dhe shum pak per te ardhmen.

  Midis komunistit Rama apo kumunistit berisha, une zgjedh komunistin Rama, se, ne fund te fundit te gjith ishim dhe jemi pak komunista. Te gjithe.

  Reply to this comment
 23. demokrati December 11, 03:30

  E ashtuquajtura Demokracia jone nuk eshte vecse nje pordh me rigon.Ne ate kohe pervec disa kokrrave te vecanta qe edinin se cfare ishte demokracia pernedimore dhe ekonomia e tregut dhe qe ishin aq te friksuar per mendimet e tyre,sepse shkoje ne te semes si shume te tjere,pjesa me e madhe njerezve,sidomos pjesa urbane dhe eshkolluar e tij,kerkonin vetem liri.Nje liri qe kishte te bente me deshiren per te levizur i lire neper bote.Per tu veshur ashtu sic vishesh bota.Per ti mbajtur floket dhe mjekren sic i mbante bota.Per te degjuar ate muzik dhe ato filma qe degjonte e shikonte bota.Aq te mbyllur dhe te kufizuar ishin njerezit ne ate periudhe sa qe edhe kuptimin e lirise e kishin te cunguar dhe te deformuar.Gjithe ajo gjendje qe u krijua ne ato dite vinte jo vetem si pasoje e gjendjes katastrofike ekonomike,por edhe te nje fare liberalizimi qe perfshiu pushtetin e asaj kohe nga frika e ngjarjeve te rumanise.Shikoni se cfare shprehje perdorte nje ish anetar i byrose politike dhe ish minister i puneve te brendeshme “..terhiq e mos keput….”.Liro ne ato kerkesa qe vertet populli e quante “liri” dhe shtrengo nqs do kalohej caku drejt rrezimit nga pushteti.Pushteti komunist ishte gjithmone nje hap perpara te cdo gjeje qe ndodhte.E inspironte vete,e organizonte vete,e realizonte vete.Shikoni daljen ne skene te intelektualeve,Shikoni kundrapeshen e greves se studenteve me vullnetaret e enverit dhe shkollen e bashkuar.Shikoni si i levis vete pushteti situatat.Njehere thuhet kerkesa ekonomike,pasta pluralizem mendimi, lenia e lire e besimit fetar,pastaj pluralizem partiak dhe levizje lire neper bote.Gjera qe ndodhin ne nje periudhe shume te shkurter kohe sa hap e mbyll syte,sikur ne vartesi te gjendjes nderkombetare kalohet nga nje variant tek tjetri.Krijohet parti pas anje baze ideollogjike dhe njerzore.Gazeta opozitare qe krijohen menjehere dhe baza intelektuale dhe materiale eshte po ajo e zerit te popullit,bashkimit,zerit te rinise.Kur njerezit te irrituar kalojne nga qyteti studenti tek radio tirana per tu futur me dhune ne bllok del nje pardesy dhe me floke te bardha dhe drejton turmen tek sheshi.Hapet fjala sikur presidenti ishte ne rrezik nga kasta e vjeter dhe si nje sihariq i madh jepet lajmi se presidenti eshte shendosh e mire.E keshtu me rradhe derisa filluan te plotesohen strukturat e partive opozitare me njerez qe i kishte ikur frika papritur dhe nga ishidhtar te komonuzmit,vullnetar te enverit dhe punonjes te te gjitha strukturave shterore kthehen ne opozitar te flakt.Te gjithe shfat dhe instruktoret e komiteteve te rinise dhe te partise u kthyhen ne biznesmene,gazetare,politikane dhe keshtu loja mbaroj.U krijua pluralizmi,u liruan, megjithese shume vone, te persekutuarit politik,qe me then te drejten nuk dinin se ku ishin dhe ku shkonin pas anje ide te qarte dhe te shkeputur nga realiteti.U krijua sindikata te shumta me sindikaliste te ardhur nga bashkimet profesionale.U ben zgjedhje pluraliste dhe keshtu u krijua demokracia jone qe shumekush e quajti nje kalim paqesor dhe pagjak.Merite kjo apo aftesi e pushtetit komuniste per krijuar nje sistem te ri me ate baze njerzore te tijen,vetem duke i ndryshuar pamjen sistemit.Po a fituan njerezin lirine qe mendonin?! I cuan dhe mbushen ambasadat.I hypen neper vapore dhe iu tregua se cfare ishte liria qe kishin enderruar.Prandaj, demokraci me parti te formuara pa asnje baze ideologjie qe perfaqeson shtresa te caktuar shoqerore nuk ka edhe smund te kete,prandaj dhe kjo demokraci eshte nje pordhe me rigon.

  Reply to this comment
 24. labinot December 11, 04:47

  Ore nuk behet maloku qytetar!Edi Rama eshte djale qyteti me kulture,me tradite.Se eshte i biri te bijes se vellait te Spiro Kolekes,shume mire qe eshte.Mos duhet te ishte i biri dhise nga Vucidoli,i rritur si kafshe pylli,me instiktet e mbijeteses se kafshes,me varferine e tejskajshme,nje leckaman shpellash,qe pergjonte shtigjet e fshatit mos shihte ndonje diversant,dhe te lajmeronte posten kufitare,si Nik Pjeter Ndreka?Vucidoli eshte rritur me fotografine e Kadri Hasbiut ne oxhak dhe mikun me te nderuar ka pasur operativin e zones.Ky erdhi ne Tirane si rekrutoheshin qe femije bishat aziatike ne sherbim te Carit.Ky perandorin e kishte idhull,Enverin drite jetedhenese,Koka e tij maloke eshte drejtuar nga blloku si gjelpere manjetike nga poli.Ai nuk ka lare doren kur ka takuar Enverin dhe druaj se ate dore nuk e lan ende.Qekur ka zbritur nga shpella ne Tirane ai ka pergjuar bllokun,ashtu si orlat dhe kafshet kerme spastruese, pergjojne gostine e luaneve.Qe ka qene komunist,ku ta gjesh,por mos ka kryer edhe ca sherbime speciale per te qene edhe me i besueshem se komunist!?Edi Rama jo vetem s`ka pasur arsye ti beje keto sakrificat e Sali malokut Mehmet Elez ,malokut,Lysien malokut,Hajdar Hajdar malokut,por i ka neveritur kur i shihte si fusnin turinjte ne kazanet e plehrave te bllokut.Njeqind here me mire nje femije i bllokut se nje sherbetor i bllokut!Nuk eshte pune profeti parashikues deklarata e Rames per Saliun ne themelimin e partise demokratike.Antikomunizmi i Rames nuk eshte i shtirur,eshte virtut i njeriut te lire;Njeriu i lire,aq me teper artisti nuk duron vargonj ideollogjike.Rrebelimi i Rames eshte i natyrshem,eshte reagimi i pare i Liberes(Libera,amore mio),kur pa agjentin e felliqur te fashizmit ne krye te puneve ne demokraci!Kete neveri,kete peshtirrosje per Sali malokun e kane te gjithe femijet,nipat dhe mbesat e bllokut,qe e kane njohur Saliun ne ate kohe,qe nga Spartak Ngjela e deri tek Andi Bushati.

  Reply to this comment
 25. socialisti bythpambuk December 11, 05:34

  Vetem ne shqiperi ndodhin cudira.

  – Sali berisha ishte nje ekstremist i majte(komunist, sekretar partie) dhe duke nuhatur pushtetin kaloi ne PD- djathtas dhe te djathtet (ata te vertetet dhe jo bathorja e paskuqani) ja pane hajrin , u tradhetuan.
  – Edi Rama ishte ekstremist i djathte (pamvaresisht se Ai kerkon ta mohoje) , por pa nga i afrohesh karrikja , kaloi majtas. U hoq si i majte , i manipuloi socialistet (eshte manipulator i persosur) dhe hariti te behet kryetar i PS. Por edhe Edi si Saliu , duke mos qene i majte i tradhetoi elektoratin e majte. sepse Ai nuk e do te majten. PS ju desh sa per tu bere Kryeminister , tani atye nuk e lidh asgje me te majten.
  Ja pafshim hajrin o socialista.

  Reply to this comment
 26. XXX December 11, 08:40

  LERINI HISTORITE POR HAJDE TA RIBEJME ATE ME PROJEKTIN E RAMES …..ME MIRE DO NA DALI PAS 24 VJETESH……………………!!!!

  Reply to this comment
 27. orli December 11, 08:52

  te gjithe ata qe fitojne votat per te dalur ne drejtim kane votat e popullit dhe jane produkt i tij!!ne nje popull 2 miljonesh me 500 000 spiun e kur je spiun je dhe imoral,hajdut,deshmitar i rreme,xheloz,servil pa shtylle kurrizore etj.sigurisht qe do kemi politikan te tipit:berisha,nano,meta,ndoka,ngjela,mediu,basha,topalli(rahmet paste)…se ku lexova nje sondazh te Zaloshnjes ku thoshte se partia e lekut meta nga 180 000 shkonte ne 200 000 vota qe do te thote se numri i hajdutve dhe tifozve te tyre vjen duke u rritur!!!pra si perfundim çdo popull ka qeverin dhe drejtimin qe meriton.

  Reply to this comment
 28. Sallakja December 11, 09:34

  Edi Rama !
  Duhet te beje nje gje, dhe vetem nje:
  Te gjithe ata qe kane ardhur per te jetuar ne Tirane
  mbs vitit 1990, ti ktheje ne vendet e tyre.
  Pastaj, po paten deshire, te vizitojne Tiranen ?
  Te paisen me leje-qendrimi
  Vetem keshtu mund te funksionoje Shqiperia.
  Enver Hoxha nuk ishte budalla.

  Na myten provincialet.

  Reply to this comment
 29. ivani i madh December 11, 11:18

  po o Edi flisje pa frike se i kishe nga brenda mjeket qe ja dinin semundjen diktatures dhe e dije qe ste gjente gje .Pse sfole me pare o radikal i terbuar kur diktatura ishte ne kulmin e saj po ste mbaheshin pordhet .Tani te gjithe dilni trima pas luftes si kerminjte pas shiut se e moret vesh qe ai sistem ishte ne frymen e fundit te shpirtit Pse vetem Tirana kishte intelektuale te mencem e te pa kenaqur po keta neper rethe cfare ishin ,mund te ishin me te mire se ju por nuk dinin gjendien e rinin te tulatur dhe benin punen e tyre. Tani na dilni ju dhe ata qe kundershton ti se ju e bete permbysjen kur dihet qe permbysjen e beri kameleoni dhe renegati qe ngordhi Ramis Alia do ti a te tjeret apo sdoni.

  Reply to this comment
 30. shqiptar sharri. December 11, 12:35

  Or,shoku rama,or edvin begu,po pak tregohu njiri me dinjitet,dhe mos e fut veten tek anarkistet me,mendime e veprime fashiste,skinece,gjermane,spaku te jesh mirnjohes ati,sistemi dhe figures ENVER HOXHES,se po mos ishe ti i biri i KRISTAQIT TE MADHIT SKULPTOR,dhe patriot,edhe ti dote ishe ne spac,e burel me ato mendime tuat,dhe fashizmin tende shpirtor,pra shko tek varet,e kristaqit dhe te enverit dhe refeu para vareve te tyre,per mekatet dhe sharjet qe i bene enverit or birbo,satan dhe nji psikopat i smur.Po,pse nuk i tregon poshtersit e tua si njeri,dhe cka te ka bere enveri ti,ma shum sesa qerve qe ishit fmi blloku?Je,nji bukshkeles i pa vyrtite,je nji mashkull,pa fare yndyr burri,je nji njeri i denegjuar,kam pasur qeter mendim per ty,dhe te kam parkrahur neper tavolina kur ka qen prezent emri yte,por mke 6zhgenjye me rastin e festave qe jua more portretet ,veteranet por qe ja vune vulen e tradhtis kur shkove dhe ju perkule tradhtarit zogoll,dhe tani qe po lexoi kete shkrim,tandin,po them se,ma keq se kaqe,dhe ma turp se kjo nuk ka,qe edivin ramen ta kesh krieminister,apo mik e shok,pra te gjith ju plehrat e dhjetorit te dhjer,jeni sicili ma i zi,se njeri tjetrit,ju jeni ata qe keni ngran buken e shqipris,dhe keni menjen e rusise me veprimet e juaja,te tradhtis,ju po akozoni pas 30,vite enver hoxhen ai njeri qe,rusve,serbve,jua futi kemben menji kupuc,dhe i nxori jasht shqipris si qen te zgjebur,kur ju i rzut,breket dhe femra e meshkuj u bete putana,dhe prostituta rugesh,pra nese keni qen lavire,dhe enveri sju dhe te drejt,atehere ja ku jeni sot,lavire,te botes jeni bere,por historia dotja jap,vendin enverit,ashtu si ja dha gjergjit,kastriotit,ashtu si ja dhe bonapartes,lavdin dotja japi,enverit,a’ty rama dhe saliut.historia dotjua japi fundin e turpshem,dhe per ju dote shkruhet ca fjal,por jo te lavdis or pinjolli i fashizmit,i mbeshjell me pardysen e socialistit qe vetem e turpron socialistin e ndershem.QUA VADIS,edvin rama.

  Reply to this comment
 31. Arben December 11, 15:02

  NUK KA NJERI NEVOJE PER HISTORIRA, SEPSE I DINE TE GJITHE EDHE PA I DEGJUAR NDONJEHERE.

  JE NE QOSHE PER TE HAPUR DOSJET DHE TI SHPETOSH SHQIPETARET NGA KJO GANGRENE. KJO PRITET NGA TY TANI, TE TJERAT JANE FJALE BOSHE.

  Reply to this comment
 32. Mark uk December 11, 17:54

  Nuk mund te ndryshoni gje nje grup ish sigurimsash qe lehin si qenet ne zorre.Kto fjal keni qe ne 90 qe i flisni.Tani u ngjall zorra se Rama po del me fotot e diktatorit o mbeturina te ati rregjimi.Nuk ja mbushni mendjen kujt se jo ishte komunist e nuk ndyshon njeriu.Edhe Gjergj Kastroti nga katolik turqit e bene musliman pu kur gjeti rastin u kthye ne kundershtar numer nje kunder atyre.Po ndikimi i tyre ka ngel edhe mbas 600 vitesh,dhe per fate te keq jan te shumt.Bile drejtuesit e tyre u thon eshte mire te martohesh me kusheriren.Nga kta na erdhi e keqja qe Europa na ndau ne 5 shtete.

  Reply to this comment
 33. treporti December 12, 10:08

  O Mark-uk ,degjoje nje fjale nga une,qe ta kuptosh veten dhe Berishen!Nje foshnje ne Indi e rrembyen ujqit,Ulkonja filloje ta ushqeje bashke me kelyshet e saj ne strofen e ujqve.Kur e zune gjuetaret, vajza ulkonje ishte 9 vjece.Megjithese u kujdesen per te,edhe ne moshen 40 vjecare,i shqyente rrobat,ulerinte si ujk dhe e shqyente mishin me thonj e me dhembe.
  Morali i fabules-Aq sa qyteterohet femija i rritur nga kafshet,aq qyteterohet nje malok i ushqyer ne strofken e komunisteve si Berisha,E jo me te behet Berisha Europian,perendimor,demokrat,liberal e lloqe te kesaj natyre,Ti Mark,malok je,por ke shpetuar nga nje e keqe tjeter-Nuk te kane pranuar ne parti.Atje ne Angli sikur te te biresonte mbreteresha Elisabet do te jepte nje kositese bari,te korrje barin e pallatit mbreteror,kurse Berisha do ti rrembente fronin,kuroren,pasurine dhe te drejten e trashegimise!

  Reply to this comment
  • Arturi December 17, 23:54

   Hahaha … bukur ia ke thene, por veshtire t’a kuptoje Mark pabuksi … 😉

   Reply to this comment
  • info analitike December 10, 18:45

   Kjo fabul shpjegon shume bukur perse nje enverist i thekur nuk mund te behet kurre nje njeri me ide liberale, demokratike, perendimore por do te mbetet nje kafshe e pyllit enverist.

   Reply to this comment
 34. ijs August 21, 18:49

  Ky i ka mbushur mendjen vetes se eshte nje hero, dhe se levizja qe filluan ishte nje levizje e drejte dhe perparimtare dhe se do te ndryshonte Shqiperine. Ky sja kishte haberin lirise prandaj dhe vete e pranon e vetmja gje qe i interesonte ketij ishte “liria” pra kaosi dhe anarshia.
  Ka qene injorant dhe vazhdoni te jeni injorant ne politike. Ke vepruar jashte kontekstit dhe realitetit historik shqipetar.
  E dyta, nuk e dinit qe po largonit nje sistem social dhe po i servirnit shqipetareve sistemin e eger kapitalist, ku pabarazia eshte forma kryesore e shperndarjes se te ardhurave.. Shikojeni ku e katandiset Shqiperine…Te varfer e cope, cope ku nuk punon e prodhon njeri, dhe ku shqipetaret hane e vjedhin ndihmat e huaja, vriten me njeri tjetrin si minj arash, ku padrejtesia eshte kthyer ne olimp dhe vendi nje sicili apo kolumbi…Po e zbrazni perdite ate…… Edhe ti EDI RAMA ke doren tende ne kete krim kombetar….
  Nje pyetje per ideatorin e kaosit. Ku jane fabrikat, uzinat, kombinatet, repartet, ushtria, ndertesat, sherbimet?? Ishin te vjetra?? Jo rentabel?? Po te ishin te vjetra nuk do ishin shitur. Ato nuk jane me sepse jane vjedhur te gjitha. Dhe parate e vjedhjes jane neper xhepat e etyre qe ti gjamse i kishe kundershtare, por ishe dhe je pjese e levizjes….Prandaj kerkonit qe ta permbysnit regjimin…Kush do ti paguaj borxhet qe ju hedh ne kurriz shqiptareve sot! Cfare ke bere ti me kete lirine tende te ndritur brenda nje sistemi te rrumpalles qe vet e shan dhe veten e nxjerr te paster sikur nuk ishe ti nje nga protagonistet e ketij sistemi kriminal.
  Por Enver Hoxhes, ti dhe shoket e tu, jo vetem qe nuk ja hodhet bustin, po i ngritet nje akoma me te madh… A e di pse EDI Rama?? Sepse ai nuk e vodhi popullin qe drejtoi, ai nuk jetoi ne luks me para te vjedhura, ai vetem e shtoi kete popull ne numur nga nje milion, ne kater milion, ai ndertoi ne cdo pese vite nga nje gje te re ne sherbim te njerezve, dhe i ktheu shqipetaret nga njerez te eger malesh, ne njerez te ndricuar e te ditur….. Beje dhe ti EDI Rama dhe shoket e tu te pjerdhur te levizjes se pjerdhur te dhjetorit, Shqiperine me te mire se ce beri Enveri…Nuk e beni dot se nuk keni bythe dhe se jeni hajdute…
  Edhe nje gje..Boll me keto shkrimet e tua se na e shpife dhe nuk thua me asgje te re… Kerkojni falje shqipetareve per ate qe i shkaktuat me rrumpallen tuaj te pa studiuar…
  Sistemi kishte rene dhe kishte rruge te tjera per ta menaxhuar. Ju zgjodhet kaosin. Dhe ja perfundimi… Shqiperia jo vetem eshte kthyer ne mesjete, por nuk ka as shprese se do te behet. Ja arritet qellimit qe ta zbraznit, ta vidhni e ta rripni ate. Dhe ti ske per te ndryshuar asgje keshtu qe vazhdo sic e ke zakon me mashtrimet e radhes se do besh leshin e leshin leshin …Mjere ky popull debil thuaj!
  Fjalet e Nolin e Madh, jane sot me aktuale se kurre .

  se ç’e shempnë derbederët,
  mercenarët dhe bejlerët,
  se ç’e shtypnë jabanxhinjtë,
  se ç’e shtrythnë fajdexhinjtë,
  se ç’e pren’ e se ç’e vranë,
  Ç’e shkretuan anembanë,
  nënë thundrën e përdhunës
  anës vjosës, anës bunës.

  Ti, Saliu, Azemi, Gonxhja, e te tjere, jeni keta qe thote Noli. Ky eshte rezultati i historise tuaj kriminale.

  Reply to this comment
 35. Vëzhguesi F August 21, 20:24

  @ ijs!
  Pergezime miku im! Ke bere nje koment brilant!
  As nuk mund te shtoj dhe as nuk mund te heq qofte dhe nje presje.

  Reply to this comment
 36. lato August 21, 22:24

  Paskam bere nje goditje qeshkur me nofken treporti.

  Reply to this comment
 37. nostradamus August 21, 23:38

  Analiza qe ben ”byreku” eshte e sakte ! Une nuk i heq asnje pike e asnje presje !!! RAMA
  e hodhi lumin me socialistet e ndershem e patriote te padiskutueshem dhe me nder e
  ”dhjeu kalin” !!! Socialistet e ndershem tani enden rrugeve te papune , te varferuar ne kulm !
  Eshte shtresa me e persekutuar e shoqerise : ”Dje”, komunistet duhet te ishin ne ”ballin e
  veshtiresive ! Te punonin e jetonin si revolucionare”, ”Sot” , socialistet e ndershem e patrio-
  te, te varfer sidomos brezi jone i moshes se trete, te perndjekur e te perbuzur nga udheheqja
  e tyre po e mbyllin jeten e tyre me nje dhimbje te thelle , te haruar e t shtypur jo vetem nga
  tradhetaret e kombit por edhe nga nje regjim qe u mbeshtet tek ata dhe pasi kapi shtetin e
  pushtetin vuri shkelmin kesaj plejade qe me luften e sakrificat e saj te panumurta shkroi
  faqet me te lavdishme te kombit shqiptar ! Kur luften e tyre e njohu bota mbare : SHBA-ja
  Anglia , BS , e fuqi te tjera bterore, s’ka nevoje ta njoh tradhetari Sali Berisha e Edi Rama e
  Co. I vetmi qe ban nje qendrim realist e dashamires ndaj ketij brezi , pavaresish se nga c’kend
  veshtrimi e ben kete ehte zoti Ilir Meta ….!!!! Historia do ta thote fjalen e saj ne mos sot pas
  100 vjetesh ku Sali Berishovicit nuk do t’i mbese as varr, as nam e as nishan ! Historia eshte
  e do te jete e pameshireshme..,.!!!

  Reply to this comment
 38. nostradamus August 21, 23:48

  Zotit ”plaku” , per saktesim , Neta Koleka e ka patur xhaxha dhe jo dajo Spiro Koleken !
  Dajo nga nahia ime i thone vellait te nenes ndersa xhaxha i thone vellait te babait !!!!
  Ne gjuhen shqipe , ndryshe nga gjuhet neolatine behet i qarte dallimi midis vellait te
  nenes dhe vellait te babait. Kaq kisha sa per sqarim….!!!!

  Reply to this comment
 39. Mark uk August 22, 11:44

  Edhe Edi Rama si puna e nuses qe kishte te dashur mullixhin qe tha:Per inat te sime vjeherr po shkoj e flej me mullixhin.Kur filluan levizjet studentore Rama bashk me te jatin iken ne Greqi te njerzit e tyre per ti shpetuar ndeshkimit popullor.Kishin frig se do behej sic u be me CAUSHEKUN.Sapo e pane qe nuk ndodhi gje,u kthyen e kerkoj te merrte poste drejtuese te PD i rekomanduar nga byroja .Vertet nuk e priten mire,se e dinin se kishin te benin me birin e nje kryemineli sic ishte skuptori i shquar KRISTAQ VLASH RAMA.A ishte firma e tij qe coj ne litar dy poetet e LIBRAZHDIT.Per cfar pastrimi e keni fjalen te PS qe ala mban kryetar grupi parlamentar ish sekretarin e pare te komitetit te partis ne Tepelen qe shume shpejt u be minister i mbrendeshem i PPSH.Ala mban kjo parti me Ramen ne krye gazeten zeri i popullit qe nga viti 1942.Fshati qe duket nuk don kallaus [udhetregues]thot fjala e urte e popullit.

  Reply to this comment
 40. besimndregjoni August 22, 18:14

  Interesant keta politikan komuniste.. duke i patur mediat nen thundren e tyre flasin hazerxhevap.. une kerkoja te denohej Ramiz Alia dhe Partia e tije.. kam qene ne at kohe plotsisht dakorte me kete shprehje por qe nuk u veprua asnjehere.. vete vendimi i Ramiz Alise qe mos te lejohej te formohej parti nga te perndjekurit politike dhe pronaret, mos te lejoheshin partite nacionaliste si Legaliteti dhe Balli kombetare, te cilet Edi ne ate kohe i quante tradhetare sic quan sot periudhen e Mbreterise, jan kontradiksjon me ato qe tregon sot nga foltorja e Kryeministrit. Partia e pare opozitare PD ishte ne marreveshje te plote me Partine e punes se Shqiperise ne lojen e pluralizmit qe e djathta reale dhe antikomunistet shqiptare te ishin larg politikeberjes..shikoj ne komente mellefe ndaj Berishes jo ne aspektin politike dhe do te isha dakorte me komentuesit qer Berisha te denohej sepse nuk kerkoi denimin e Partise Punes Shqiperise si parti e krimit ndaj shqiptareve, dhe denimin e krimeve komuniste te Enver Hoxhes e Ramiz Alise, sic u veprua ne te gjitha vendet e lindjes.. por te sulmohet Berish si shpellare, maloke keta jane percundime komuniste.. te jesh malsore shqiptare eshte krenari eshte model i trimerise, model i humanizmit.. me doket e zakonet e mrekullueshme te malsorve u be i madh homeri i letrave shqipe At Gjergj Fishta… zgjuarsia e malsorit shqiptare i ka kapercyer kontinentet dhe eshte vlersuar nga penat boterore qe i kan treguar botes shpirtin dhe intelektualitetin e madh te malsorve.. dhe te fyesh nje malsor qe ka mbaruar shkelqyeshem shkollat, dhe qe ka qene nje profesionist ma i miri ne fushen e mjeksise.. kjo tregon nivelin e padenje me kometetet qe behen reth te pavertetave qe tregon djali i priviligjuar i sistemit diktatorial te qytetit Edi Rama..Berisha si politikan ka pasur vetem nje te mete qe ka luftuar te djathten antikomuniste por aspak Edin dhe partine kriminale te komunizmit trashgimtare qe eshte sot PS. nqs vertet Edi ne 90 ka quajtur Partine qe drejton sot si armike dhe Ramiz Aline si armik le ti denoi sot krimet e asaj partie se ka pushtet.. le ti denoje krimet e komunizmit dhe te Enver

  Reply to this comment
 41. besimndregjoni August 22, 18:20

  Hoxhes .. qe te ngelet ne histori si nje Havel per shqiptaret.. nr i ka partin e krimit te djeshem e drejton vete sot .. le te bej reforma te atilla qe te ngelet ne histori sic pretendon se ka pasur luftuar ne 90… vepra te tilla qe bejne epoke e lartsojne nje politikan jo genjeshtrat ideologjike me te cilat eshte rritur dhe edukuar Edi Rama.. Atehere pse qenka i keq Maloku SALI e i mire Edi i qytetit qe eshte rritur ne Bllok prane udheheqesve te shquar te diktatures komuniste.. jepi hakun qe i takon si Sales dhe Edit.. se jane pamje e nje medalje per te denuar krimin komuniste…

  Reply to this comment
  • fteri December 18, 15:43

   Për brekushemadhin -besimndregjoni ! Ti ke dy fytyra të instaluar në një trup të vetëm të quajtur Djallë ose Demon , njërën fytyr e drejton nga e kaluara dhe lufton komunizmin dhe E.Hoxhën ,tjetrën nga intrigat e sotme të grupit të persekutuar politik .

   Që të dy fytyrat i përdor për SHARLATANIZËM e interesa personale për të mbushur gjepat TU ,Jo për demokracinë e për shqipërinë .
   *****Shiko sa vizion e personalitet të ulët ke për demokracinë e vërtet në shqipëri kur sulmon një qendër zjarri objekti luftimi mbrojtës dhe pasuri e popullit ,me preteksin se është e Enverit,kur ajo është pronë e popullit ?!

   Ti je njeri i lig ,bibla thot : “Edhe sikur të ligut t’ i jepet hir (mundësi),ai kurrë nuk do të bëhet njeri i edukuar,ai përsëri i lig do mbetet “.

   Si je i edukuar ?…kur sulmon me djallëzi e pa të drejtë E.Ramën përse ndërtoi Tiranën dhe të gjithë shqipërinë, se na qënka nga Tirana i biri i skulptorit madhë patërjot shqiptar Kristaq RAMA,na qënka biri i bllokut komunistë ,e habitëshme !?!…dhe me djallëzi e interesa personale lavdëron JUDËN Sali Sllobodanin njeriu ,që shkatërroi themel e qati shtetin shqiptar dhe ti pa pikën e turpit na e lavdëron si malësor ,kur ai nuk ka asnjë tipar malësori në personalitetin e tijë veç krimit tradhëtisë dhe hajdutërisë ?

   Dëmet që i ka shkaktuar popullit shqiptar Sali Berisha duke qënë në krye të pushtetit ,jan të pa llogaritëshme të egra dhe rrënuese në përmasa tragjike dhe të gjitha jan bërë me dashje,nga një psikopat e kriminel nga fshati Viçidol i Tropojës dhe ti si hipokrit i zi në shpirt ,e mbron krimet e tijë përpara se të mbroshë ATËDHEUN E SHQIPËRINË.
   …………PËRSE…?……………………………………………….
   SEPSE :Ti duke qënë në pikpamje tepër hipokrit nga një fshat i prapambetur i humbur nga Lukani i Matit nuk ke kulturë dhe edukatë .përkrah planet kriminale dhe anti demokratike të Berishës ,DUKE KRIJUAR NJË TRUALL TË PËRBASHKËT me shkatërruesit dhe rrënuesit e sharlatanët e shqipërisë ,me preteksin se populli është turmë dhe ajo mund të manipulohet me parullat të luftojmë komunizmin kur ti po shatërron shqiprinë.

   Ti dhe grupi juaj kriminal ka 26 vjet që bëni pjesë si nëndetëse në organizatën e të persekutuarve të diktaturës , nuk keni hezituar t’i veni emrin komuniste ,Enveriste çdo shfaqje e arritje madhore të demokracisë ,TË NDËRTIMIT TË SHQIPËRISË të kryer nga EDI RAMA ,apo Qeveria e tijë.

   Por sulmet tuaja e të Saliut kan kaluar ashtu siç rrjedh ujë mbi kurrizin e rosës ,nuk zënë vendë ,VETËM SA I SHTONI VOTAT E.Ramës.Edi Rama lufton për idenë e imunitetit dhe ngritjen pamvarsisë kombëtare e vetingut e bashkimit me BE-në ,kur për ty dhe Saliun është krejt e huaj ,ju e shisni atdheun e kombin .

   Elementi më vital I JUAJ është ideja e FISIT të fshatit ,shpellës të përmitivizmit.Në dokumentat sekrete turke të librit PERSONNAGES -ALBANIE ./Les clanes et le Peuple / sekret .botim origjinal v.1900 .THuhet f.12 se Lukani dhe zona e viçidolit këto fshatar visheshin zhulsa që të tregoheshin si më trima dhe shfaqin shpesh një kokëfortësi idioti ,kur jetonin në kushte përmitivitet ,ai pranon me gjithë qeif të bëhet kaçak ,se vret komshiun për gjakmarrje vetëm se mos bota e quan për frikacak si Sliu që vret për pushtet dhe thotë para parlamentit se mua më quajn Sali Berisha o budallej.A’ NUK PASKAN TË DREJTË shkrimtarët e v.1900 për malësorët kok trashë.që shajnë E,Hoxhën ,dhe lavdërojn A.Zogun ?..

   Populli shqiptar e ka ditur dhe e din shumë mirë se figura e Ahmet Zogut ka qenë dhe mbetet figura më e urryer e të zeza të një tradhëtari dhe kusari ,sepse me 7 prillë 1939 tradhëtoi atëdheun duke duke ikur si frikacak e lënë shqipërinë në mëshirën e fashistëve italnian .e më vona atë të nazizmit gjerman.

   Në vëndë që të dilte në mal e të luftont kundër fashizmit ai vodhi floririn dhe iku si hajdut. Të dilte në mal si dolën partizanët me E.Hoxhën në krye dhe fituan kunër shumë armiqve më të fuqishën e më të pregatitur ,por fitoi shpirti dhe trimëria e PARTIZANVE LEGJENDAR DUKE SHKRUAR ME GERMA ARI veprën e tyre madhore atdhetare.
   ****************PRANDAJ Ju bëjë thirrje !****************

   THurni lavdi LANÇ të popullit shqiptar në L.2 b me komandantin legjendar E.Hoxha ,lavdi herojve dhe dëshmorve ,udhëheqësve e dijetarve ushtarak ,komandanve e gjaneralve TË MËDHEJ si M.SHehu dhe komandanëve BR. sulmuese ,tu thurim lavdi partizanve që dhan jetën për liri.

   Le të na frymëzoi lufta lagjendare e udhëhequr nga komandanti i përgjithshëm E.Hoxha që ralizoi aspiratën dhe fitoren mbi fashizmin e nazizmin dhe bashkëpuntorve brenda vendit.

   Enver Hoxha nuk mund të jetë një perandor mashtrues e trgëtar hajdut e tradhëtar me popullin e tijë siç është A.Zogu që shiti Pashiqit serbisë Vërmoshin dhe Shën -Naumin ,dhe SALI BERISHA që shiti detin Greqisë DETIN .Krahsimi me E.Hoxhën është si dita me natën ,dita me E.H,kurse Nata e zeze me A.Zogun dhe S.Berishën .

   Dua të them o kopuku injorant zhulës e fshatar i Lukanit se nuk krahasoeni kurrë me kulturën , vizionin ,kontributin meritat as punën me E.Ramën për meritat në ndërtimin e shqiprisë së re demokratike e europiane 26 vjeçare..!

   Reply to this comment
 42. i ri December 11, 18:14

  Je nga i njëjti fshat me ujkun Mark o z, Ndregjoni,,,,,,,,,,!

  Reply to this comment
 43. D O K L E A T I December 11, 18:24

  NJE GJE ESHTE E SIGURTE:

  DERI SA INTELEKTUALET SHQIPTARE I VRISTE ENVERI SALI BERISHA U BE MJEK DHE PROFESOR. NUK ISHTE LEHTE TE MARRESH KETA TITUJ NE KOHEN E ENVERIT

  Reply to this comment
 44. shqiptari December 11, 19:29

  sa fatkeqesi me kete vende ku na e bene ate kohe si te bukure dhe te mbare dhe vete koha e tregonte cdo dite qe po ndodhte fatkeqesia e ketije vende i dhe mjerimi dhe skllaverimi i ketije populli dhe asnjeri sfliste e smerej me realitetine e momentite e njejta gje qe po ndodhe dhe tani meremi me ato vite te poshtra dhe te pabesa te 90 dhe nuk guxone njeri te merete e te flase me pabesine dhe poshtersine qe po ndodhe ne keto kohe dhe vitine qe po jetojme ku cdo dite cdo kohe e ore punone kunder ketije vendi e populli te mjere fale gjithe poshtersive qe gatuen ne kancelarite e fuqive te medha nga poshtersite e armiqve te shqiperise dhe miqve te tyre qe kure se deshene edhe se duane shqiperin nese do te duame shqiperin duhete te kemi nje parlamen dhe qeveri me njerez qe nuk jane nen sherbimine e antishqiptaree dhe qe ti nxjeri vota e popullite dhe jo ca vendosete nga fuqite e medha me rekomandime te armiqve te shqiperis qe ketu fillone shqiperia demokratike nese nuk ndodhe kjo fatkeqesia eshte dhe me e madhe se ajo qe jetuame nga 90 e sote me kete mjerime dhe poshtersi te ketyrve politikanve dhe prokurorve dhe avokatve e gjyqtarve e doktorve te pameshirshem pa anje pik humanzem vetem si e si ti sherbejne padonve te tyre per te zhdukure kete vende e popull nje skenare qe po shkone vaje ne vende qe te lulezoi shqipja me popullin e saje fisnik e te mencur

  Reply to this comment
 45. Kris 1 December 12, 02:00

  Edi dhe Saliu naten lexojne veprat e Enverit qe te mesojne ndonje gje por ngaqe u hane duart per pare flasin percart.

  Reply to this comment
 46. LABI December 12, 02:58

  @ Koco Belaja

  O Koco Belaja, ca na ngateron even nga daja. Kjo nuk e ve Edvin ne siklete se daja kish punene e vet. Une per veten time nuk e njof fajen fare. Njerin ne jet e drejtojne ideali Dhe pjekuria e vet, e Jo hallakat, daja, tezja xhaja o Koco Belaja..

  Reply to this comment
 47. Illo December 12, 03:25

  Revolucioni studentor ishte me te vertete ngjarje historike . Krijimi I Partive dhe vecanerisht kalimi I pushtetit ishte fatal . Partia Demokratike , qe ngjalli shume shpresa , eliminoi klasen teknicjene dhe krijoi me dashje nje rremuje , qe shkaterroi vendin dhe nuk e merr veten , per 50 vjet te tjara . Ata , qe moren pushtetin ishin te pa afte dhe karakteropate . Do te ishte krejt ndryshe , qe Partite te drejtoheshin nga ish pushtetare liberale . Skenari I Ramizit , per ulje te ngadalte ishte shume me I mire , se skenari ogurzi I teorise zero . Ne krye te Partise demokratike te vebndosej Xhaferr Spahiu , ndersa ne Ps mund te kishte shume kandidate , por me I mire do te ishte Xhelil Gjoni . Ne poste kyce te vendoseshin pushtetare me pervoje . Do thoni ishin komuniste . Jeta vertetoi se ishin shqiptare shume me te mire se keta kalamaj dhe gjytyryme , qe e paten mendjen vetem , per t’u pasuruar . Ende nuk kemi nje elite teknicjene , nga 2 te tilla , qe populli krijoi nga viti 30 I shekullit te kaluar . Shkurt muhabet : Demokracia ra ne duar pa sens democrat , por interesaxhi , qe e ndane pasurine , sic jua deshi qejfi dhe kane 25 vjet , qe ushqehen dhe pasurohen , nga puna dhe djesa e brezit te teknicjeneve te pasluftes se dyte . I. Foto

  Reply to this comment
 48. Jani December 12, 17:05

  Quan trimeri qe fole kunder E. Hoxhes ne ’90?? Po sa i ceket qe qenke bre ty mbyllte i mendjes

  Reply to this comment
 49. mirela shkumbini December 16, 22:02

  Anarkist!!!

  Reply to this comment
 50. corape kuqi December 16, 23:58

  Urdheri i ramiz alese: sigurimi te krijoje peden

  Reply to this comment
 51. ETHEM December 17, 08:56

  RAMA SHPJEGON DREJT.AI DUHET TE ISHTE KRYETAR I PD E JO SALIU QE KRIMINALIZOJ PD DHE MORI ME QAF VENDIN.PD U BE ME SPIUNE ME NE KRYE K/SPIUNIN E RAMIZIT,SB.KY ESHTE FATKEQSIA KOMBETARE NE KETO 26 VJET.AI KA PER MISJON TA NDALOJ VENDIN PER NE BE PARA SERBISEM.NDAJ PO SABOTON REF.NE DREJTESI.KY KRIMINEL DUHET VARUR PER GJUHE SE AJO GJUHE ESHTE MAJA E SHPATES SE UDB..!

  Reply to this comment
 52. I gjati i marre ose lungomare December 17, 23:02

  Si u “fut” Edi i Bllokut ne PD
  Ne ditet e Llevizjes Studentore dhe Formimit te PD Edin era e kishte hedhur ne Korfuz te disa kusherij te tij greke dhe kur u kthye nxorri As-et nga menga si Kal Troje me shprehjet e fameshme
  1-Enveri na skuqi si ruset,na nxiu si afrikanet na zverdhi si kinezi (po nuk i eci)
  2.-Lufta e ashtuquajtur Nac-Cl ishte nje lufte e ndyre civile (por me vone e pushoi kete zile)
  3.-Ti varim komunistet te gjithe neper shtylla (bashkje me Kristaqin e te tjere me kapele me ylla)
  Rrofsh o Edi c na kenaqe
  Le t’puthin shoket ne mollaqe

  Reply to this comment
 53. fteri December 18, 19:35

  Moderator i nderuar i g.DITA : Po mos harro O ‘BURRË përgjigjrn për Besimndregjonin ,se thano për këtë ju paguan !

  Reply to this comment
 54. Dhimbia e madhe D. December 18, 22:13

  Si ste vjen turp qe del ne shoqeri me ato mendie qe ke ti mos faqe zi.asnje nga ato tre thenie te tuat nik qendrpjne po sodomod per ate luften civile sa thenien “ti varim Komunistet.
  Sa per Enveri e nderon bota e vertet ska nevoje per Ju . Ke cke me Edin fol e shkruaj po me ceshtiet madhore shqiptare mos u kruaj.
  Dhimbia e Madhe D.

  Reply to this comment
 55. Mark U.K December 10, 14:26

  Ka kater vite qe kam ber komente ne ket artikull.Dua ti themi byrekut se urren Rama socialistet e beri ish sekretani e pare te Tepelenes kryetar kuvendi.

  Reply to this comment
 56. Kush e beri Enverin Profetin e Shqiptareve ? December 10, 15:23

  Nuk ka nevoje per koment nese lexohet komentuesi “Byreku”
  .
  Nese keto rradhe te shkruara nge E.K.A.R ( Edwin Kristaq Aneta Rama)
  ne ato vite kishin nje vlere milimitrike…..sot ne 2017 ky material duhet per nje gjyq nurembergu me akuzen:

  KUSH E SHKATERROI SHTETIN E SHQIPTAREVE DHE POSHTROI DINJITETIN E TYRE.

  neqoftese do me linin ta beja kete gjyq do vija ne banken e te akuzuarve:

  Elez biberaj
  bill rajeson
  sali berisha
  azem hajdari (pas vdekjes)
  ilir meta
  lulqim basha
  b gazidede (pas vdekjes)
  s zhulalli (pas vdekjes)
  edi rama
  visho ajazi
  tritan shehu
  blendi fejziu
  .
  Pas denimit shembellor te tyre do ti jepja dhe nje falenderim qe ndyresite e tyre e bene enver hoxhen perendine e shqiptareve……
  sepse dhe turku-greku-serbi te na kishin pushtuar nuk do katandiseshim
  -ne kombinat droge
  -ne siceli te viteve 60′
  dhe ne nje territor qe ka per governor nje donald lu qe jo vetem eshte bere komik por po mbron hapur fare berishen & sons duke patur si pordha ne breke EKARIN E TAQIT
  .
  kam qene dhe jam antireverist por ne krahesim me menxyrat e dipllomacise huaj dhe kuislingeve te tyre berish-bash-meta-rama pas 1992 vlersoj me shume “dikatatorin e dashur” se keto monstra me siper

  Reply to this comment
 57. ´(`!´)` December 10, 15:47

  Ja ok,
  Rama ndoshta e shef si detyrim politike te qartesoj pozicionin e tij mbi sagen e 10-toristeve ,e cila De-Fakto ishte nji deshtim i plote i Avngardes Shqiptare (nqs do na lejohet ta etiketonim te tille ) pooor qe kishte anet e saj pozitive . Ajo levizje i tregoj Botes Shqiptare ,se ne cfar niveli qendron shoqeria shqiptare ne raport me Boten ,pra ishte ne fund te fundit ,nji Lexion i nevojshem ,per nji shoqeri e cila pretendonte me shume nga jeta ,e i bashkohej vendeve te civilizuara e thithur siedhe ata ajrin e lirise ,si Europian . – Por ,te fokusuarit ala edhe pas dekadash mbi ate Date ,(qe shenoj nji Deshtim te shoqerise Shqiptare ) , nuk mendoj se ndryshon gje as ne ate qe ndodhi ne te kaluaren ,akoma me pak sot . E kam theksuar edhe vite me pare ne lidhje me kte debat ,qe tenton thjeshte te vras kohen e te mos ket asnjilloj vlere . Te diskutosh tema te tilla ,pra,,,te tematizosh per 27-vjet meradhe ate qe s’eshte politikisht aspak korrekt …si psh nji idiot si saleh b,(kur dihet tashme mir gjithcka ) vetvetiu vjen nji moment e te lind pyetja ; Si mundet te zhvillohet ky vend ,kur 27-vjet vazhdohet te diskutohet ala rreth nji idioti . Ti, s’mundet te besh idiotin e pashpres akoma sot, ose sikur ke zbritur sot ne toke nga nji Planet tjeter ! pOOOR, duhet te reagosh e veprosh ne sensin e kohes ,t’i imponohesh ksaj Bote idiote qe te rrethon e besh te ndryshosh ate ,daljen nga injoranca qe vazhdon te diktoje pakicen intelektuale ne ate vend . Pra , edhe njiher saga e 10-tirsteve mbetet nji Muze Horrori e nji Horri vs nji shoqerie te deshtuar shqiptare .

  Reply to this comment
 58. Haka Tekizoti December 10, 16:10

  Shqiptarët janë e do jenë fatkeqë edhe kushedi se sa kohë, sepse kanë qenë e janë të detyruar të zgjedhin midis dy të këqijave. Dhe të dyja këto të këqija vazhdojnë t’i vetshiten popullit si zgjidhja e vetme edhe pse janë pothuajse i njëjti litar në fytin e tij.

  Reply to this comment
 59. Lisi December 10, 16:39

  Ata pak komunistë që pati Shqipëria , Enveri i ktheu në ” antikomunistë ” , i denigroi , i torturoi , i shkatërroi , i pushkatoi , sistematikisht , nga viti 1941 e deri në vitin 1985 . Këta qenë , në të vërtetë , komunistët tanë , të Shqipërisë që Enveri i urrente për vdekje . La pas vetes një udhëheqje debile e injorante , më një miopi politike uluritëse , që , nuk shihte se ku po e çonte vëndin . Kështu u katandis partia e Qemal Stafës !
  Shqipëtarët janë populli më i durueshën në botë , por , thika kishte vajtur në kockë dhe kërkonin shpëtim !
  Kjo situatë ktheu në heronj , brënda natës , ” komunistët ” tip Sali Berisha , hajdutët e burgosur , spiunët , kriminelët , prostitutat , pederastët dhe gjithë llumin .
  Me këta sot s’flitet dot , ata na sollën demokracinë ?!
  Dhe sot ne jetojmë në ” demokracinë ” e tyre !
  Komunizmi shqipetar , me në krye antikomunistin e egër Enver Hoxha , këto pasoja do kishte , në rastin më të parë . Dhe ky rast u paraqit në vitin ’90-të !

  Reply to this comment
  • Leksion free per ca enverobolengrenes... December 10, 17:51

   Lisi (i shtrire per toke dhe i kalbur)

   Nuk ma merr mendja se ke qene kaq antikomunist para 90′-tes por me gjithate po te pranoj si antienverist dhe le te vazhdojme..
   .
   Ndryshimi midis nesh eshte se Sali Berisha ishte deri ne 2 prilli 1991 ( ose mund te kete qene) i deleguari i Ramiz Alise por mbas kesaj masakre ai u kthye totalisht ushtar i Elez Biberajt per te udhehequr banden kriminale te Tropojes.

   .Perderisa super-kriminelet Sal & Lul berisha po I vene zjarrin shqiperise per here te trete nen ZGERDHIMJEN E DONALD LUSE & VLAHUTINES….besoj se ky eshte lapidary me I madh qe po I ben Amerika dhe Europa Enver Hoxhes.
   .
   JAM NGA ATO SHQIPTARE QE I PRITEM “PERNEDIMORET” SI ARDHJA E KRISHTIT NE 1991..POR E SHIKOJ QE SOT NA KANE VARUR NE KRYQ SI KRISHTI…

   Mos burgosja nga panelet perendimore e perbindeshit Salibisha (kuislingut te tyre)eshte me I rende se cdo pushtim dhe per kete problem nuk ka asnje “negociate”

   ……………………
   Enveri nuk ka nevoje per lapidar,,e shenjteroi salisatanai
   .
   Kam rrjeshtuar nje material ne 4 pjese qe tregon se Berisha eshte vetem nje “lugat I zi” qe ka 25 vjet
   qe po zbaton nje nga teorite me antishqiptare
   dhe me antinjerzore te zbatuar ne Shqiperi qe quhet “doktrina e dekomunistfikimit”
   Biberaj-Rajeson qe rezultoi me reaksionare se NACERTANIA SERBE & MEGALIDHEA GREKE.
   .
   Eshte macabre sot te mendojme se eshte pikerisht Berisha ai qe ka kapur prej bolesh disa dipllomate kryesore euro-atllantikas me aferat e tyre te pista te kryera ne Shqiperi dhe nese “ai hap gojen” do ti perveloje disa nga keto miqte tane e nga podestat-wisnerat e deri te rajersonet.e DORIS PACKET qe po behen si Jelek Antiplumbi per kete monster
   _____________________________________________
   PSE SALISERBI
   ESHTE LAPIDAR DIAMANTI
   QE AMERIKA DHE EUROPA
   I KANE NGRITUR ENVER HOXHES
   SI PROFET ABSOLUT ??
   __________
   PJESA E PARE
   ______________
   Vaske Afezolli, një ish officer i lartë i Sigurimit, ka qenë ndërmjetës i CIA, në Ambasaden Amerikane, në vitin 1991, kur Berisha nuk ishte ende në pushtet. Afezolli, organizoi edhe takimin e ketij me Sali Berishen, i cili u bë në makinen private të V.A, nipit të Vaskes (djali motrës). Për dy orë i ranë rrotull unazës ndërkohë që Berisha dhe oficeri (ose dikush tjeter i CIA) bisedonte në sediljen e mbrapme. Ndërkohe djali i Vaskës, present në takim, (ish zv.min i regjimit komunist , në ministrinë e Tregëtisë ), rrinte në sediljen e pare dhe shofer ishte VA, që nuk dinte anglisht. Vaska përfundoi në SHBA dhe aty vdiq në moshen 85 vjecare në vitin 2015, si shtetas amerikan. Pallati ku rri sot Berisha është ndërtuar në pronën e Adhamit, nga investitori që ka dhe ndërtesën 24 kateshe, përbri Ambasadës Italiane (Qendra Coin, ose ABA), aty ku Berisha ka zyrën e tij sot, në katin 14-te , me siguri si dhuratë prej tij.
   Bujar Hoxha. Pedagog i filozofisë dhe mësimdhënës në shkollën e PPSH ai ishte këshilltar i Enver Hoxhës për çështjet e Kosovës së bashku me Ajet Haxhiun. Çuditërisht të dy u bënë njerëzit më të afërt të Berishës. Ai kishte lidhje krushqie të ngushta me Manush Myftiun, i cili së bashku me Hysni Kapon janë cilësuar si njerëzit e fshehtë të Beogradit në Byronë Politike të Hoxhës, të cilët i dinte vetë diktatori por i lejoi për ti përdorur.(dhe në fakt i përdori).
   Vaskë Afezolli, zyrtar i Sigurimit, me lidhje familjare me Bujar Hoxhën. Përmendet si njeri me lidhje në Dibër, zonë ku dhe UDB ka qenë shumë e fuqishme. Ka pasur lidhje me fisin Baholli, të cilët kanë pasur lidhje me Gazideden që në kohën e regjimit komunist.
   Nerulla Zebi. Shef i kundërzbulimit shqiptar por që kishte jë handicap. Ishte nga Golloborda dhe ka dyshime për lidhje të tij me shërbimin sekret serb, të cilit i ka dhënë dokumente residence. Flitet se jeton në Bullgar
   Vladislav Jovanoviç ka lindur shumë pranë kufirit me Kosovën, në Žitni Potok dhe ka punuar diplomat i Jugosllavisë, pikërisht aty ku shqiptarët kanë qenë më të përqendruar dhe ku thuhet se janë bërë rekrutimet më të mëdha të UDB-sw në diasporë dhe më tej në politikën e shtetit shqiptar. Ai ka qenë diplomat në Bruksel në vitet 50 të shekullit të shkuar ndwrsa në vigjilje të prishjes së komunizmit ka shërbyer në Ankara. Jovanoviç ka qenë bashkëpunëtor i afërt i Millosheviçit dhe në kohën kur ky i fundit iku nga pushteti la karrierën e ambasadorit serb në OKB.
   Lawrence Eagleburger alias Lorenc Igëllberger, ka qenë një diplomat karriere dhe njohet me nofkën :Lorenci i Maqedonisë apo Lorenci i Serbisë. i ndjeri Eagleburger që ka vdekur në vitin 2011 ka qenë ambassador i SHBA në Jugosllavi gjatë viteve 1961-1965 dhe gjatë kësaj kohe menaxhoi ndihmat amerikane në ndërtimin e Shkupit pas tërmetit. Ai ka krijuar lidhje jetëgjata me qarqet serbe. Aq jetëgjata qenë këto lidhje sa i mbajti edhe kur shërbeu si Sekretar Shteti kujdestar në kohën e dorëheqjes së James Baker pas humbjes së Bush. Gjatë periudhës 1989-1992 ai shërbeu si këshillues për çështjet jugosllave dhe ishte mjaft kontraversal. Ai në këtë kohë fitoi reputacionin si një partizan i fortë i serbëve, aq shumë sa mohoi krimet e paramilitarëve dhe ushtrisë federative në Kroaci e Bosnjë. Kjo njëanshmëri bëri që shtypi europian ta cilësojë si “Lorenci i Serbisë”./// Sa Lorenca-fazzlice-nick gage-elezbibere dhe matherfackere ka ne washington dhe bruksel…..qe po e mbrojne berishen dhe duke poshtruar 10 miljon shqiptare ?
   ____________________________________________________________________
   PJESA DYTE
   __________
   Izet Haxhia: Ju rrëfej se si e sollën serbët Sali Berishën në pushtet në ‘92
   Ish-badigardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.
   Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët ata që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.
   Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava.
   Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.
   Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.
   Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.
   “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”,
   __________________
   PJESA E TRETE (si pruri berishen ne pushtet me 2 prillin 1991 Elez biberaj ky “gjeneral gramafoni”me Hillat e Billat makartiste & sorriste)
   __________________
   Zgjedhjet e shantazhuara, jo të lira dhe korrekte, në historinë e pluralizmit në Shqipëri, kanë patur moment inaugurues vetëzgjedhjen e Berishës Kryetar të PD-së. “Unë dhe Azemi shkuam me pistoleta në mbledhje. Nqs nuk do të zgjidhej Berisha, do të shkatërronim PD-në me armë, do të futeshim në PD, do të vrisnim kundërshtarët”, shkruan Izet Haxhia për zgjedhjet e 19 Janarit 1991.
   Kjo ka ndodhur pasi ishin anuluar zgjedhjet paraprake, të cilat u fituan nga Aleksandër Meksi. Në klimën e krijuar nga kërcënimet dhe manipulimet, të cilat, sikurse tregohet fare qartë në këtë dëshmi të Izet Haxhisë, karakterizojnë PD-në e këtyre më shumë se 20 viteve, e cila gradualisht u largua nga kontigjenti më idealist dhe i ndershëm i lëvizjes së Dhjetorit dhe themeluesve të PD.
   “Pas ca ditësh askush nuk guxonte të fliste kundër Berishës” shkruan më poshtë Izeti. Kështu u shua demokracia në PD qysh në lindjen e saj.
   Kjo është pikënisja e zgjedhjeve të parregullta në Shqipëri. Ky njeri që u zgjodh për vete në partinë e tij me shantazh e kobure, si mund të bënte më pas zgjedhje të rregullta kur flitej për pushtet, para dhe pasuri?
   Çdo proces zgjedhjesh që nuk do të fitohej nga Berisha nuk do të pranohej asnjëherë prej tij.
   Dhe kjo filloi qysh në zgjedhjet e para pluraliste që u mbajteën më 31 mars 1991, të cilat pa asnjë dyshim ishin më të rregulltat se zgjedhjet e mëpasshme, dhe që berisha nuk i njohu dhe shkaktoi tragjedinë e 2 Prillit.
   Izeti shkruan me sinqeritet për një nga ngjarjet më tragjike të fillimeve të tranzicionit shqiptar dhe askush i bë pikat mbi “i”. Azemi shkoi në Shkodër më 1 Prill dhe mori me vehte një grup që i la atje.
   Nuk është e vështirë të kuptosh kush e bëri masakrën e 2 Prillit dhe sa të drejtë ka oficeri trim dhe i ndershëm Gjek Çelaj, i cili dëshmon si askush me vërtetësi për 2 Prillin e’91-shit. Vetë Azemi ka kërcënuar në një moment që nuk kontrollonte veten (ishte i dehur) “ do t’jua bëj si në Shkodër” u tha të vetëve në PD, dëshmon Izeti.
   Izeti jep një detaj të “vogël” mjaft domethënës kur u pyetën dy gazetarë amerikanë, pasi u mor rezultati i votimit të 31 marsit, ku njeri, Dejvid Bajnderi, po pyeste i dehur se ç’farë të bëjmë. Të nesërmen erdhi Elez Biberaj e tha “mos njihni zgjedhjet”, për të imponuar zgjedhje të parakohshme!
   Me gjakosjen e 2 Prillit sikur u plotësua edhe një pikë e doktrinës Truman dhe të Alen Dallesit, të luftës me intesitet të ulët, për përmbysjen e pushteteve komuniste. Pas lojës me intelektualët, grevat e sindikatave, sabotimet etj., dhe kur populli nuk vepronte, hyri në zbatim një skenar tjetër i zi: atëhere mund të bëhen edhe vrasje.
   ________________________________________________________________________
   PJESA E KATERT
   ______________
   Autori i librit “Shqipëria Moderne”, Fred Abrahams thekson se ky ishte gabimi i SHBA-së me Shqipërinë, që vazhdon të ketë pasoja
   Me librin e tij, “Shqipëria Moderne”, këshilltari i “Human Rights Watch”, Fred Abrahams, ia ka dalë që të nxisë kureshtjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare, të cilët duan të dinë më shumë për Shqipërinë postkomuniste të viteve “90-të, si dhe rolin që luajtën Shtetet e Bashkuara të Amerikës në ndihmën e saj për ngritjen e një sistemi pluralist. Në një intervistë dhënë për “Huffington Post” Fred Abrahams, shprehet se SHBA-të ka bërë një gabim të madh në Shqipëri në fillimet e demokracisë shqiptare. “Një gabim i madh i politikës së Perëndimit ishte se ata besonin se demokracia vjen vetëm me zgjedhjet dhe reformën në tregun e lirë. Shqipëria tregon se ky nuk është rasti. Demokracia vjen me institucione demokratike dhe kulturë demokratike dhe këto gjëra i mungojnë sot Shqipërisë”, shprehet Abrahams në intervistën e tij dhënë gazetarit Nick Robins-Early duke vijuar më tej, autori shprehet se Berisha ishte zgjedhja e qartë e Uashingtonit:., SHBA-të vendosën të bënin një sy qorr kur Berisha u kthye në “djallin e keq”, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët apo rrihte dhe vriste opozitarët e asaj kohe. “Veçanërisht në vitet e para, politika amerikane mbështeste një të ashtuquajtur lider demokratik, këtë tipin e quajtur Sali Berisha. Ai, ishte i vendosur për të shkatërruar trashëgiminë komuniste dhe amerikanët e mbështetën 110 për qind. Por ai ishte djalli i keq, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët, rrihte opozitarët dhe ruante një kontroll të fortë. SHBA bëri një sy qorr në ato ditë, për shkak se ai ishte njeriu i tyre.? Mendoj se ishte një gabim shumë i madh, për shkak se ndikimi i SHBA në Shqipëri ishte shumë i madh dhe ata mund ta mbështesnin Berishën, por mund të hiqnin vija për të kufizuar pushtetin e tij. SHBA nuk e bëri këtë dhe Shqipëria po e vuan akoma këtë gabim sot duke u shpërfytyruar si kurrë në historinë botërore
   ____________________________________________________
   Pas Gerdecit dhe sidomos pas 21 janarit 2011 Sali Bisha nuk eshte me problem I Shqiperise por I Shteteve te Lulbashkuara te Amerkes dhe Shteteve te SHKERDHYERA TE Europes
   ––
   Mos harroni votimet e majit 2011 ku vrasesi lul basha fitoi votimet me menget e perveshura te Arvizuse se do perseriten dhe ne 2017 me breket e ulura te edi rames dhe kinezerirat e Donald luse.

   Dihet qe Shqiperia pas 1992 eshte nje territor qe komandohet nga nenpunsi I rruges Elbasanit qe i duhet thene se kane deshtuar ne Shqiperi si te Gjiri I Derrave ne Kube ashtu dhe te gjiri I DERRAVE TE LALZIT..thjeshte politika amerikane e ka humbur besimin te shqiptaret e thjeshte…dhe SHQIPERINE MUND TA NDREQIN:
   .
   1-ose ardhja e jashtetokesorve (ufot)
   .
   2-Ose te ngrihet nga varri SHENJTORI ENVER HOXHA
   .
   3- Ose le te shpresojme
   se do dali ndonje “hundlesh”
   ti argumentoje zotit Tramp
   se Amerika “e ka dhi punen”
   me monstren Sali Elezbiberisha
   .
   ———————-
   “I’m not doing this for any violent reasons, but for peace and justice, and to try and make this country wake up once and for all.”

   Reply to this comment
   • Lisi December 10, 21:53

    O leksion free !
    Natyrisht nuk i lexova çarçafët që shkruan ti .
    Rreshtat e parë më mjaftuan të kuptoj , më kë kam të bëj . Ne jetojmë në kozmose të ndryshëm . Për njerëzit që adhurojnë idetë komuniste , unë kam respekt . Njerëzit që adhurojnë Enverin , janë ose injorantë , ose maskarenj . Ti kush je ?
    Shkalla e injorancës tënde nuk më lejon të të nderoj , duke u futur në polemikë më ty .
    Unë merrem me shkaqet , ti dërdëllis për pasojat .
    Enveri pati një bazë të fortë – injorancën tënde dhe atyre si ti . Dhe , për fat të keq , ishit dhe jini shumë !

    Reply to this comment
    • vazhdon lexioni per ata qe i rruajten trapin enverit... December 11, 00:24

     lis !

     na plasi trapi qe nuk e lexon “carcafin”

     bejme neje marreveshje bashke:

     lexo vetem kete fjaline ketu poshte:

     Deri sa shteti enverit ishte me i sulmuari gjate gjithe historise boterore deri dhe terrorista dhe diversante dhe i rruajten koqet per gjysm shekulli atehere ai duhet shpallur Armik Dinjitoz dhe duhet respektuar.

     Pse duhet respektuar ?

     Kete material ketu poshte te lutem mos e lexo…eshte per lexuesit e tjere te mesojne sa sulme barbare dhe antinjerzore eshte sulmuar ai vend:
     >>>>>

     Shërbimi sekret amerikan,
     bashkë me Greqinë dhe Jugosllavinë
     përgjatë viteve 1949-1954,
     bënë një sërë tentativash për të rrëzuar sistemin komunist në Shqipëri. Marrëdhëniet e asaj kohe me Bashkimin Sovjetik shiheshin me sy kritik nga amerikanët, pasi Shqipëria kishte një pozicion strategjik në rast lufte dhe për ta mund të shërbente si një bazë ushtarake e rusëve. Për këtë arsye ka pasur shumë tentativa për rrëzimin e Enver Hoxhës. Gazeta po publikon më poshtë të gjithë planin që CIA kishte për krijimin e një grushti shteti më 1 korrik 1954. Bëhet fjalë për një dokument të datës 6 shkurt 1953, ku baza e CIA është informuar mbi tentativat e agjentëve të saj për të rrëzuar Enver Hoxhën nga pushteti. Plani ishte i sofistikuar dhe në të përfshiheshin Jugosllavia, SHBA, Greqia, si dhe Italia me Francën e Anglinë, por që këto të fundit do kishin një rol më të kufizuar. Sipas asaj që tregohet në dokument, rreth 10 mijë forca greke, amerikane dhe jugosllave do të futeshin në kufi dhe do të godisnin të gjitha bazat ushtarake. Ndërsa më pas do të niste rebelimi për rrëzimin e qeverisë. Plani tjetër ishte që të kapeshin të gjithë drejtuesit e pushtetit dhe qeveria të përbëhej nga anëtarë të Komitetit Kombëtar për Shqipërinë e Lirë. Bëhet fjalë për një organizatë që mblidhte të gjithë intelektualët e emigracionit, që punonin kundër regjimit si dhe mbështeteshin nga CIA. Në dokument theksohet se palët i trembeshin dhe një sulmi të mundshëm nga jugosllavët, dhe këtu më pas do ndërhynin aleatët e tjerë për të shmangur çdo lloj incidenti.

     Plani i grushtit të shtetit në Shqipëri
     .
     1. Situata e përgjithshme: Është marrë vendimi për të kryer një grusht shteti të fshehtë në Shqipëri, të mbështetur multilateralisht nga SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët e Jugosllavisë, për të përmbysur regjimin aktual të Enver Hoxhës dhe zëvendësimin e tij me një qeveri shqiptare të lirë e të pavarur. Ndër forcat mike listojmë grupet e mëposhtme, sipas negociatave të kryera nga Departamenti Amerikan i Shtetit:
     a. Lidhja e Prizrenit, e cila është shkrirë me Komitetin Kombëtar të Shqipërisë së Lirë sipas udhëheqjes së përbashkët amerikane e jugosllave. NCFA do të jetë më tej instrumenti i krijimit të qeverisë së përkohshme në Shqipëri.
     b. Jugosllavia do të lejojë operacionet e nevojshme paramilitare të nisin dhe të mbështeten nga bazat brenda territorit të saj, nën mbikëqyrjen e selisë kryesore të përbashkët të drejtimit.
     c. Jugosllavia do të furnizojë operacionin me forcat e refugjatëve shqiptarë dhe të vullnetarëve, për kompletimin e fazës paramilitare të grushtit të shtetit, dhe do të japë asistencë të mëtejshme për zhvillimin e planit të detajuar.
     d. Forcat e armatosura greke dhe jugosllave do të punojnë për të mos lejuar përforcimin e forcave armike shqiptare, nga sovjetikët apo satelitët e tyre, duke ndaluar fluturimet mbi territorin e tyre derisa grushti i shtetit të jetë siguruar.
     e. Shtetet e Bashkuara dhe Britania do të japin mbështetje ushtarake për Jugosllavinë dhe Greqinë, në rast të një pushtimi të mundshëm nga forcat sovjetike apo satelitët e tyre.
     f. Forcat detare amerikane do të nisin manovrat ushtarake në Detin Adriatik që prej nisjes së sulmit deri në sigurimin e grushtit të shtetit, për të dekurajuar një afrim të forcave sovjetike apo të satelitëve të tyre.
     Hipoteza të tjera
     Me anë të negociatave që kanë nisur nga Departamenti Amerikan i shtetit, Franca, Turqia dhe Italia do të njihen deri në një farë mase me qëllimet e Aleatëve për nisjen e grushtit të shtetit dhe do të aprovojnë grushtin e shtetit moralisht. SHBA, Britania, Franca, Italia e Turqia do të njohin qeverinë e re të përkohshme shqiptare sapo ajo të vendoset. Aleatët do të marrin të gjitha masat e deklaruara për të ruajtur pavarësinë e plotë të Shqipërisë së çliruar.
     Misioni dhe koncepti
     Misioni është përmbysja e regjimit të Hoxhës dhe vendosja e regjimit të një qeverie të lirë e të pavarur në Shqipëri, me anë të një grushti të fshehtë të shtetit gjatë një periudhe ende të pacaktuar, me ditë të parashikuar të nisjes së sulmit 1 korrik 1954. Me anë të sulmit synohet të kapet dhe të sigurohet zona e Tiranës dhe të neutralizohen apo të sigurohet kontrolli i forcave kryesore kundërshtare në zonat rrethuese. Të kapet çdo lider i rëndësishëm qeveritar dhe të vendosen zyrtarë të qeverisë së përkohshme në vend të tyre. Të reklamohet çlirimi i Shqipërisë. të konsolidohet kontrolli i qeverisë qendrore.
     Llojet e operacioneve
     a) Operacionet paraprake – Zhvillimi, organizimi, pajisja dhe trajnimi në Jugosllavi, Greqi e vende të tjera të huaja i forcave të përbashkëta që nevojiten për fazën paraprake të grushtit të shtetit. Zhvillimi i njësive të forta të rezistencës brenda Shqipërisë, që do të mbështesin dhe do të shtojnë numrin e forcave që vijnë nga jashtë Shqipërisë. Përfitimi i të gjithë inteligjencës operacionale që nevojitet për kryerjen e suksesshme të grushtit.
     b) Operacionet sulmuese nga pikat e selektuara në Jugosllavi e Greqi dhe pikat e përbashkëta të komandës, të nisin lëvizjet operacionale të natës, drejt objektivave në Shqipëri bashkë me dërgesat e furnizimeve. Forcat e përbashkëta në terren të sulmojnë gjatë natës për të kapur dhe siguruar zonat e synuara. Elementët e sulmit të neutralizojnë ushtarët e kufirit dhe të marrin kontrollin e instalacioneve ushtarake, të ndërpresin komunikimet dhe të shkaktojnë dezertimin ose izolimin e forcave kundërshtare ushtarake dhe të sigurisë. Të gjitha fushat ajrore dhe avionët bashkë me qendrat e transportit të sigurohen. Më tej të kapen dhe të mbahen të gjithë liderët e rëndësishëm të qeverisë. Qeveria e përkohshme të përbëhet nga liderët e NCFA( Komiteti për Shqipërinë e Lirë). Ata të njoftojnë publikisht krijimin e qeverisë së lirë e të pavarur të Shqipërisë, dhe të detyrojnë liderët e regjimit Hoxha të pranojnë publikisht largimin nga pushteti, në mënyrë që të nxitet mbështetja për qeverinë e përkohshme. Me anë të qelizave të organizuara paraprakisht dhe me grupet e terrenit të bëhet ngritja e grupeve të rezistencës vendase për kompletimin e grushtit të shtetit.
     c) Konsolidimi i operacionit. Të eliminohen elementët e mbetur të opozicionit. Të riorganizohen e të forcohen forcat e qeverisë së përkohshme dhe agjencitë e forcat e tjera mike.
     Detyra për njësitë dytësore
     Forcat e përbashkëta të terrenit të zhvillojnë, organizojnë dhe të trajnojnë forcat e jashtme operacionale me një fuqi të përgjithshme prej 10.400 si më poshtë:
     Në bazat e zgjedhura në Jugosllavi forcat arrijnë në numrin 4800, duke përfshirë task-force me 2500, dhe komandën veriore operacionale me fuqi prej 1300 njerëz, rezervat e përgjithshme prej 1000. Në bazat e Greqisë, forcat operacionale arrijnë në 5600, duke përfshirë komandën e terrenit me 2500 forca dhe rezervat e përgjithshme e task-force. Sulmi simultan i tre fronteve do të nisë natën në ora 01 00, me neutralizimin dhe marrjen nën kontroll të njësive ushtarake dhe të forcave të sigurisë. Të kapen dhe të sigurohen objektivat e përcaktuar në Tiranë, Durrës dhe Elbasan nga komanda qendrore e terrenit. Komanda veriore të sulmojë për kapjen e Shkodrës, Kosovës, Dibrës dhe zonën lindore të Elbasanit, me objektiva kryesorë neutralizimin e opozicionit në zonat rreth Shkodrës. Komanda jugore të kapë zonat e Beratit, Korçës, Vlorës dhe Gjirokastrës, me objektiva kryesore neutralizimin e forcave armike në rrethinat e Vlorës, Korçës e Gjirokastrës.
     Forcat e brendshme të rezistencës. Nën kontrollin e komandantit të tyre, forcat e përbashkëta dhe ato të terrenit të bashkëpunojnë për arritjen e objektivave të mësipërme, me një masë të përafërt të zgjerimit të elementëve të armatosur nga 1000 në ditën e parë, në 5000 në ditën e tretë duke arritur në 10 000 në ditën e 30-të. Zgjedhja e bazave të përshtatshme, zhvillimi, organizimi, pajisja dhe trajnimi i të gjithë njësive të mbështetjes së jashtme, mbështetja logjistike, transportimi i forcave të terrenit drejt zonave të shënjestruara.
     Forumi i Komitetit Kombëtar për Shqipërinë e Lirë (NCFA)
     Në një përpjekje për të bashkuar të gjithë elementët shqiptarë të emigracionit në një front të bashkuar kundër terrorit komunist, u formua Komiteti Kombëtar i Shqipërisë së Lirë dhe selia ndërkombëtare u hap në Nju Jork më 17 korrik 1950. NCFA u krijuar për të tejkaluar linjat e ndarjeve politike mes shqiptarëve dhe për të përfaqësuar të gjithë shqiptarët që dëshirojnë të mbajnë lart të drejtat e njeriut në vendin e tyre. Aktivitetet e Komitetit drejtohen nga selia e tij e Nju Jorkut. Ne mbajmë gjithashtu një zyrë në Romë e cila përpiqet të qëndrojnë në kontakt me bashkë-atdhetarët tanë që vuajnë brenda Shqipërisë. Aktiviteti kryesor i NCFA është koordinimi i përpjekjeve të rezistencës së shqiptarëve në emigracion që luftojnë kundër komunizmit.
     Përbërja e Komitetit për Shqipërinë e Lirë
     Hasan Dosti- president. Zoti Dosti është një anëtar i njohur i Lëvizjes Balli Kombëtar dhe përpara Luftës konsiderohej si juristi më i aftë në Shqipëri. Ai vjen nga një origjinë e thjeshtë, por pati mundësi të studiojë në Francë dhe u kthye në Shqipëri për t’u bërë një prej qytetarëve kryesorë të saj.
     Abaz Kupi – aktualisht ndihmon aktivitetet e NCFA në Rome. Kupi konsiderohet si një prej heronjve të luftës për drejtimin e tij të përpjekjeve guerile kundër pushtuesve italianë. Në vitin 1943 ai krijoi Partinë e Legalitetit, që kishte si qëllim të ruante legjitimitetin e ish-mbretit Zog. Megjithë mungesën e shkollimit formal, Kupi krijoi emrin e tij si një nga mbrojtësit më të ashpër të lirisë së Shqipërisë.
     Said Kryeziu – I emëruar në degën e NCFA në Romë, Said Kryeziu është gjithashtu president i Partisë Agrare Shqiptare. I arsimuar në Paris, Kryeziu ka punuar shumë për të vënë nën një flamur grupet shqiptare të emigracionit për të luftuar kundër pushtuesit. Për këtë ai ka luftuar kundër gjermanëve dhe italianëve gjatë luftës dhe u bë një prej anëtarëve të Komitetit të Parisit, i cili ishte pararendësi i NCFA.
     Zef Pali – Anëtar i komitetit të NCFA në Rome dhe aktualisht në Nju Jork për konsultime. Pali është një lideri i njohur dhe aktiv i Ballit Kombëtar, i arsimuar në Kolegjin e Mësuesve në Elbasan. Ai respektohet si një njeri i letrave dhe i idealeve demokrate. Pali u detyrua të largohej nga vendi gjatë luftës dhe u bë një prej anëtarëve të parë të NCFA.
     Nuçi Kotta- është një zyrtar i NCFA në New York, dhe anëtar i partisë së Legalitetit. Ai ka qenë prej kohësh në shërbim të mbretit shqiptar në emigracion, Zog, dhe ka studiuar për drejtësi në France. Kotta u kthye në Shqipëri për të shërbyer si kryeministër i Zogut për disa vjet. Edhe ai është një prej anëtarëve të parë të Komitetit të Parisit në gusht l949. Ai është përgjegjës për publikimin e gazetës së komitetit, Shqipëria….

     . e fundit:
     eshte kanibalizem primitiv nga kushdo qofte qe nje burre shteti qe nuk u mund per gjysem shekulli
     te serviret supa me kockat e vdekura te tij per cerek shekulli pas 1990-es dhe sa kalon koha aq me “e shijeshme” po behet supa per enverofaget nga serberisha te ediramortja

     Reply to this comment
 60. Adih December 10, 17:58

  Nje pyetje kam per ty o demokrati RAMA , Po te jesh burre pergjigju .
  CFARE NDRYSHIMI NE PROGRAM KE TI (PS)ME SALI BERISHEN .e PD.
  ! . Qe ndave pronat pronareve .
  2 ..Apo i hape dosjet e sigurimit famekeq te diktatures.

  E di si buka qe ahet ,nuk do pergjigjesh..!!??
  Do beje mire te mos prononcohesh me kete idjotesira ,
  Ti je i nomeklatures Ramiziane more djale,nje pyetje te fundit kam per ty e EDVER ,
  PER SA VJET ESHTE BERE LISTA E RAMIZIT; PER TE DREJTUAR SHQIPERINE ,NGA SOT E TUTJE
  Tregojahu popullit te permisosh biografine ,qe e ke te nxire ,me fal se harrova Nexhmie Hoxhes ,dhe VITO KAPOS ja rrite pensionin ,bei dhe nje rritje tjeter , ne populli e dime shume mire , qe ato nuk kane nevoje per para ,po ti na thua ne te varferve me taksat tona paguajme , hani mut , Ne pardesyte e bardhe jemi dhe ne do te jemi ne te ardhmen .Per tu pergjigjur ,kansultohu me ARBEN IMAMIN , si shok te ngushte qe e ke pasur ;te japi pak mend , se i sigurimit ka qene ,do te rekomondoja dhe Azemin ,por ai nuk jeton me .Erdhe kart postale nga urat e PARISIT , per te kryer detyrat e radhes ,ku ishje ne liste pas Nanos ,qe ja u la Ramizi amanet.
  Po te vija une, nga urat e parisit dhe te tentoja te kapja kruen e PS , me plot bindje ta them ,as roja tek porta e jashtme e PS nuk do kishja rast te punoja .
  Do te tregoje nje gje qe ekam degjuar me veshet e mi . Ne kohen ,kur Saliu ishte presid dhe Bashkim Fino kryem ,vinte bashkimi per nate dhe i cante koken Nanos keshtu ja bera Saliut ,si gjeli ne maje te olepit . Sa u merzit Nano dhe i tha .Ik ore Bashkim ngroh ate karrige ,akoma nuk e ke kuptuar se Saliu eshte i joni . Pyete Bashkimin e ke ne partine tende ,dhe kujtoja qe ate nate Nano i doli me vonese Finos ,ku gjoja ishte ne dush ,dhe uerdheroi ti mbushnin barkun me caj . Ja kam numeruar piu 9 gata caj ate nate sa spo ju pellciste zorra????

  Reply to this comment
  • billi &hilli December 10, 20:33

   ADIHALE !

   ose je budalla ose je i paguar qe shkruan keshtu:

   mjafton vetem nje shembull

   PS-isti Fatos Nano lideri i se majtes ne 1993 arrestohet si terrorist per 100 dollare te ndihmave italiane..
   .
   Kurse PD-isti Lul Basherisha vjedh gjysem miljardi dollare te rruga Kombit u quajt YLL NE NGJITJE NGA ANTIAMBASDORI ARVIZU…BILES PASI VRAU 4 KOKPALARE..
   Dhe kjo nuk ndodh as ne naziizem as ne komunizem as ne koloni dhe as ne vendet e pushtuara.
   .
   Profecia Fatos Nanos ne 1993 (edhe pse tani ai eshte shperfytyrur) ishte e drejte qe thoshte se fatet e shqiptareve pas 1993 vendosen jo nga vota e shqiptareve por nga rruga e elbasanit.

   ===============

   Vetem tre dite para se te arrestohej,
   me 27 korrik 1993,
   parlamenti shqiptar i heq Fatos Nanos
   imunitetin e deputetit.

   Tashme ai ishte lakuriq dhe i pambrojtur perballe drejtesise. Kryetari progresist i Partise Socialiste i drejtohet popullit shqiptar me nje leter te hapur, ku nder te tjera shkruan fjalite e tmerrshme: “.

   ..”Diplomate te tipit Hill dhe Rajerson, pasi bene karriere me CIA-n ne Beograd, i vune ne tavoline Berishes skenarin…

   Nuk eshte e rastit kenaqesia e tyre patologjike…per te zbatuar planet e pluhurosura makartiste te hartuara jo vetem per vendin tone, ne periudhen e pasluftes, te doktrines Truman…

   Eshte fatkeqesi e madhe dhe fatalitet qe Shqiperia nuk drejtohet sot ne Shqiperi. Ky eshte alarmi… dhe jo thjesht heqja e imunitetit apo cungimi i lirise time…por kthimi ne nje shtet klient ideal pa dinjitet dhe sovranitet”.

   Reply to this comment
   • Bilet e Dites December 11, 13:20

    Nje pyetje adoleshentesh per mr. BILL

    Pse duhet te jete sipas teje “i paguar” nje komentues i thjeshte qe poston ato qe ja thote per momentin kaplloqja, dhe mos te jete i paguar pshm. ndonje “gjuetar shtrigash”, qe postimet e tij ekstra large zakonisht i merr borxh nga burime te cuditshme ?

    Reply to this comment
 61. Prenge Delia December 10, 22:26

  Ky monstra Edi Rama, ne v. 1992 kur ishte me PD ne nje miting me megafon tek “21 Dhjetori” ka thene kur e pyeten cfare do behet me veteranet tha: “te hane bare..” dhe kur e pyeten per te persekutuarit tha: “do t’i q…m n’byth” ky eshte mostra dhe me plehjara i politikes qe llomotit si funderrine..

  Reply to this comment
 62. Adih December 11, 00:11

  BILLI @ HILLI ,Qenke nevrik ,komunist nga ata te pa ndreqshmit si Saliu e RAMA bashke, mos harroj dhe LIken . Nano i jot u fut ne burg ,per te fituar reputacion ,qe i kishte rene pertoke .Ju luste Saliut ,edhe per kete ,ish zevendes prokurori i asaj kohe ,gaxha burre me integritet , e kuptoi lojen dhe i tha Saliut vellait te Edit tend ,une nuk e fus ne burg me keto materiale qe me jep ti, ore Sali,nuk shkel ciper zanatit dhe dipllomes ,ku Saliu e hoqi e zevendesoi dhe e futi kete jurist 2 vite ne burg. Mos ofendo njeri, jep argumente ,tamam si une tani . I lexove dy pikat 1 dh 2 , Tani po te shkruaj nr 3 se mu kujtua per ty tani .Ndryshimi programit mes RAMEN tend, eshte i vetem ne kete pike i ndryshem me te Saliut , Pika 3 ………… Ne legalizimet qe beri e po ben Rama i jot i kuq flake, jashte ligjit shpendare letra higjenike ,dhe te nje rrevolte neser, midis pronarit qe i takon edhe rrugacit hajdut nga ana tjeter . Me taban ne toke more HILL e BILL: , Ku , po te vije une neser i hap letrat vetem per kete gje mjafton ,nuk ka te drejte ai te legalizoje pronen e te tretit tek grabitesit e dhunuesit e ligjit ,pa harruar edhe per pronat shteterore , ska te drejte , ato nuk jane prone e rrugaceve, por jane prone e te gjithe popullit shqiptar nga veriu e deri ne jug te shqiperise .Apo kishte frike Saliu per Ramen , kur ishte kryem te bente legalizimet?????Si ti dhe Rama , nuk e keni o billi e hilli idene e te qenit Kryeminister . Kryem nuk eshte zoti ,nuk eshte Sulltani ,por eshte drejtori i te gjithe territorit shqiptar e te marri e te zbatoje KUSHTETUTEN nje per nje ,e jo si te gjithe kryem qe nga viti 92 e deri me sot, qe po e shkerdhe.ne kete kushtetute pa pike turpi, e me brutalitet . A e di ti more Hill nivelin e pensionisteve qe eshte ku therret qameti . A e di o Hill sa miliona ne euro , jane pagur deri me sot,posacerisht per pronat .Prit sa te hapi rubinetin Strasbourgu o kapedan nevrik ,e do me kujtosh ??!!. Rama i jot ka vetem nje te drejte, pronat e Kristaqit edhe te Netes tja fali e tja legalizoje ku tja kete qejfi. Per te tjerat shkel ligjin . Dhe ai qe shkel ligjin do te pergjigjet ne gjykate ..Uli nervat ,me beso, nuk do te pergjigjem me , se sja vlen ,po nuk me kuptove qe blihem me para ose i shtyre , shko e pyet zyshen tende ,Sinqerisht me vjen keq per ju ,o BILL e HILL:!!!

  Reply to this comment
 63. Kris 1 December 11, 10:21

  Rama eshte bunkeri ku strehohet Berisha

  Reply to this comment
  • Bingooo... December 11, 11:51

   Pardesybardhet strehohen ke BUNKERET e njeri-tjetrit, kurse “kokpalaret” vazhdojne te strehohen ke KARAKATINAT E BRAKES.

   Nese Berua ne 1993 ua LEGALIZOI si te thuash badjavah karakatinat, sot ne 2017-en Rama po ben cmos qe t’ua ri-TAKSOJE.

   @Chris, a nuk ja “vlen” ta mbeshteses deri ne renxe taktitken e Rames? Po nuk ua zure koken me dere kuqalosherve, ata nuk RIPJELLIN dot kollaj…

   Reply to this comment
 64. Salelez Serbiberisha December 11, 15:46

  Te nderuar
  -qorra
  -memece
  dhe te shurdhuar
  deri ne pabesueshmeri:

  Edi Rama mori votat e 23 qershorit 2013 dhe shume here pas saj per pranga Berishes por sot pa frike mund ta akuzojme bashke me sali kriminelin ediramen si impotent me rrezikshmeri kriminale dhe antishqiptare.
  .
  Cfare ka shkruar dikush ne nje koment me siper nqs jane te verteta keto qe thote Izet Haxhia duhet investiguar nga drejtesia amerikane dhe shqiptare treshja biberaj-berishaj-hajdaraj per krime kunder njerzimit:

  lexoni keto dy raste qe thote izet haxhia:

  ######

  1- Zgjedhjet e shantazhuara, jo të lira dhe korrekte, në historinë e pluralizmit në Shqipëri, kanë patur moment inaugurues vetëzgjedhjen e Berishës Kryetar të PD-së. “Unë dhe Azemi shkuam me pistoleta në mbledhje. Nqs nuk do të zgjidhej Berisha, do të shkatërronim PD-në me armë, do të futeshim në PD, do të vrisnim kundërshtarët”, shkruan Izet Haxhia për zgjedhjet e 19 Janarit 1991.
  “Pas ca ditësh askush nuk guxonte të fliste kundër Berishës” shkruan më poshtë Izeti. Kështu u shua demokracia në PD qysh në lindjen e saj.
  Kjo është pikënisja e zgjedhjeve të parregullta në Shqipëri. Ky njeri që u zgjodh për vete në partinë e tij me shantazh e kobure, si mund të bënte më pas zgjedhje të rregullta kur flitej për pushtet, para dhe pasuri?

  ####

  .2
  Çdo proces zgjedhjesh që nuk do të fitohej nga Berisha nuk do të pranohej asnjëherë prej tij.
  Dhe kjo filloi qysh në zgjedhjet e para pluraliste që u mbajteën më 31 mars 1991, të cilat pa asnjë dyshim ishin më të rregulltat se zgjedhjet e mëpasshme, dhe që berisha nuk i njohu dhe shkaktoi tragjedinë e 2 Prillit.
  Izeti shkruan me sinqeritet për një nga ngjarjet më tragjike të fillimeve të tranzicionit shqiptar dhe askush i bë pikat mbi “i”. Azemi shkoi në Shkodër më 1 Prill dhe mori me vehte një grup që i la atje.
  Nuk është e vështirë të kuptosh kush e bëri masakrën e 2 Prillit dhe sa të drejtë ka oficeri trim dhe i ndershëm Gjek Çelaj, i cili dëshmon si askush me vërtetësi për 2 Prillin e’91-shit. Vetë Azemi ka kërcënuar në një moment që nuk kontrollonte veten “ do t’jua bëj si në Shkodër” u tha të vetëve në PD, dëshmon Izeti.
  Izeti jep një detaj të “vogël” mjaft domethënës kur u pyetën dy gazetarë amerikanë, pasi u mor rezultati i votimit të 31 marsit, ku njeri, Dejvid Bajnderi, po pyeste i dehur se ç’farë të bëjmë. Të nesërmen erdhi Elez Biberaj e tha “mos njihni zgjedhjet”, për të imponuar zgjedhje të parakohshme!
  Me gjakosjen e 2 Prillit sikur u plotësua edhe një pikë e doktrinës Truman dhe të Alen Dallesit, të luftës me intesitet të ulët, për përmbysjen e pushteteve komuniste. Pas lojës me intelektualët, grevat e sindikatave, sabotimet etj., dhe kur populli nuk vepronte, hyri në zbatim një skenar tjetër i zi: atëhere mund të bëhen edhe vrasje..

  pra nuk kemi pse merremi me kanibalin antienverist anarshist edi rama qe eshte bere fajtor sa dhe sali vrasesi per 21 janarin 2011.
  .
  Problemi sot eshte ose duhet te riarrestohet ne flagrance Izet Haxhia per deshmi te reme si me siper..ose shteti amerikan duhet te dorzoje koken e Sali Pinocetit dhe te largoje nga VOA sali berishen e amerikes qe eshte Elez Serbiberaj

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*