Një smothi me perime dhe arsyet pse duhet ta konsumoni

September 11, 2020 10:13

Një smothi me perime dhe arsyet pse duhet ta konsumoni

Kungullesha është një ndër perimet që mund të përdoret në receta të ndryshme ta ziejmë, ta pjekim në zgarë, ta mbushim por edhe ta bëjmë smothi. Jenn Tanenbaum, themelues i firmës për porositjen e recetave dhe përbërësve për smoothie “Green Blender” – na sugjeron që ta bluajmë në blender. Ne po japim edhe sugjerimet pse duhet përdorur.

1. Kungullesha është e pasur me fibra

Kungullesha është e pasur me fibra dhe vitamina dhe ka shije neutrale, e cila mund të përshtatet në çdo smoothie.

Provoni kombinimin e kungulleshës me xhenxhefil, portokall dhe shafran, apo kombinoni me boronica dhe acai bathëza për shije tropikale.

2. I bën mirë shëndetit të trurit

Anët pozitive të kungulleshës janë shumë më tepër se vetë shija.

Është e pasur me mangan, të cilin nuk do ta gjeni në mish apo në produktet e qumështit. Ai është i shkëlqyeshëm për kujtesën dhe për shërimin e plagëve.

3. Më shumë krem nga banania

Herën tjetër kur të dëshironi të shtoni ndonjë përbërës krematoz në smoothie, mos e përdorni bananen por përdoreni kungulleshën. Kungullesha është e varfër me sheqer, ndërkaq e pasur me kalium, vitaminat A dhe C dhe me fibra.

Fibrat e bëjnë smoothien tuaj edhe më të shëndetshëm dhe bashkë me to i japin shije të pasur.

4. Është e mirë për sytë tuaj

Kungullesha që ka ngjyrë të verdhë është dobishme për sy, sepse përmban luteinë dhe zeaxanthinë, antioksidanse të cilat janë të mira për shëndetin e syve.

Antioksidanset janë të përqendruara në lëvoren e kungulleshës, prandaj përdoreni të gjithën – bashkë me farat, lëvoren.

5. Është e pasur me thartirë folike

Një filxhan kungulleshë përmban 35 mikrogramë (rreth 9% të dozës së rekomanduar ditore), thartirë folike, e cila ndihmon në lëvizshmërinë e spermës dhe zvogëlon rrezikun nga sëmundja e kancerit të zorrës së trashë dhe nga pika në tru.

Kombinoni me artikujt e tjerë të pasur me thartirë folike, siç janë papaja, mjedra dhe spinaqi – për racion të shijshëm dhe të shëndetshëm.

a.t / dita

September 11, 2020 10:13
Komento

1 Koment

 1. Pik 3 eshte thjesht Konflikt interesi ( Zucchini vs Bänäne ) September 12, 18:17

  Konkurenc e fort

  ne terheqien e Perimeve .

  ne form / permbäjtje & gjätesi ,
  ku reklämohen qärte ,
  fävoret qe vijne ngä Potentjä ne Vitäminä

  Kungulleshä!

  Luljä e verdh e e ciles me cmend ngä bukuri# por edhe äromä terheqee

  ok dorezohem du kungullehen 🙂

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim