Një stuhi diellore niset drejt Tokës

February 15, 2018 21:14

Një stuhi diellore niset drejt Tokës

Një stuhi masive diellore është nisur në rrugëtim drejt Tokës, dhe ka të ngjarë që të godasë sot, shkruan Daily Mail.

Stuhia u krijua nga një shpërthim diellor, çka do të thotë një shpërthim i madh në atmosferën e diellit që gjeneroi grimcat e ngarkuara më parë këtë javë.

Grimcat e ngarkuara nga dielli po lëvizin drejt Tokës dhe mund të prishin rrjetet e energjisë, orientimin e anijeve dhe operacionet satelitore.

Grimcat diellore pritet të godasin Tokën, qoftë sot apo nesër, dhe gjithashtu do të shkaktojnë aurora për njerëzit që jetojnë në latitudë më të larta.

Aurora mund të jetë e dukshme në lartësi të larta’, shkroi në një deklaratë Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike.

Kjo mund të përfshijë “shtresën veriore” të Shteteve të Bashkuara, me shtetet e prekura duke përfshirë pjesët e Miçiganit dhe Maine.

l.h/ dita

February 15, 2018 21:14
Komento

1 Koment

 1. anticensurë25642654 February 16, 08:00

  një stuhi diellore qënka “nisur” drejt tokës!?
  shkruani sikur kjo stuhi të kishte marrë taksi a tren,dhe bile e përforconi me “arritjen në tokë si me pas qën tren shqiptar”sot apo nesër”!sikur të mos kishim të bënim me shkencë por me qejfin e një shoferi!!
  pale pastaj kur na bëni dhe djellin me ATMOSFERË!?”një shpërthim i madh në atmosferën e diellit”!!uau meqënse paska oksigjen në djell ka mundësi të ketë ujë bile dhe jetë!!kushtet përmbushen,apo jo??
  kush e di se çdo të heqin ata njerëzit që banokan në atë qytetin me emrin “latitudë e lartë”??
  sigurisht që ata të latitudës së poshtëme do të jenë më të mbrojtur!?
  o thamooooooooooooo,ku i ke gjet këta iiiiiiiiidddddddddddiiiiiiiiiiiiiioooooooottttttttttëëëëëë??

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*