Një taksë e re për shtëpitë!

September 11, 2016 09:57

Një taksë e re për shtëpitë!

Në fund të muajit shtator, qeveria do të ketë gati ligjin për llogaritjen e taksës së shtëpive sipas vlerës së tregut.

Kështu raporton gazeta Panorama.

Pas kërkesave të vazhdueshme të Fondit Monetar Ndërkombëtar për futjen e taksës së re të pronës, qeveria ka rënë dakord me ndërkombëtarët se zbatimi i saj do të nisë si projekt pilot me Tiranën.

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj i ka dërguar një letër FMN-së.

Për nisjen e tatimit të ri të shtëpive në Tiranë, qeveria ka rënë dakord me FMN-në, ku në raportin për vlerësimin e ekonomisë lajmëron zbatimin e taksës së re në vitin 2017.

Fondi vlerëson amnistinë për rivlerësimin e shtëpive, pasi sipas tij, do të rrisë deklarimin vullnetar të pronës.

September 11, 2016 09:57
Komento

7 Komente

 1. EURO MALOKU September 11, 10:12

  Kjo eshte nje fitorje e re e Rilindjes ne modernizimin e shtetit dhe ndergjegjesimin e shtetasve.
  Shpresojme qe te mos behet me diferencime subjektive.
  Ma gezofshi pasurine!

  Reply to this comment
 2. Hallexhiu September 11, 11:26

  Qa info se ?
  Asnje info se si do behet dhe qa do behet

  Reply to this comment
 3. sula September 11, 14:03

  Rama po i ndryshon regullat e lojes,pasi hypi ne fron.Po i shton taxat,duke mos mbajtur premtimet e fushatews. 1.Rriti energjine elektrike per 80% te shqipatareve,duke hequr fashen prej 300 kw.Nga 7.1 lek e beri9.5 lek,pra nje rritje me 35%,dhe lehtesoi me te pasurit,qe paguanin 14.5 lek tani paguajne ,sa te varfrit 9.5 lek
  2.E rriti nga 10% ne 15% tatimin mbi fitimin arbitrarisht,me dy fjale po te lesh leke neper banka,me shume fiton shteti se sa ai qe ka vene leket.
  3.Tani me 2017 do marresh opingat e sherros!

  Reply to this comment
  • nina September 11, 15:46

   jooo Sula.. je gabim.. Rilindja i dhe oksigjen shtetit dhe njetzimit.. pa taksa asnje shtet nuk mbahet… vetem PD per te mashtruar popullin, e mban shtetin pa asnje taks.. ashtu e mbajti 25 vite.. duke lejuar droge ne Lazarat, ku tani hapi ne gjithe Shqiperine, duke vrar e duke prere.. duke i then popullit mis paguaj energji.. etj etj ku Shqipria u fut ne kaus ku, sot ju dhe shuuum te tjere kujtoni se Shqiperia behet pa taksa.. joooo shqiptaret duhet te japin pa
   te marrin.. ndryshe qyl ska asgje.. Ska faj rilindja eshte faji i ligjit te zhvillimit per te shkuar ne Europen e zhvilluar.. ndryshe ka vetem skamje dhe varferi.. duhet NE te behemi si gjithe bota e zhvilluar.. ku popujt e ketyre vendeve, me shume japin dhe punojne per shtetin se sa per vete.. se kur ka shteti edhe keta kane jete te mire. ok Sulooooo

   Reply to this comment
 4. Arben September 11, 14:31

  JEPINI Q… MOTREN KETIJ POPULLI

  Reply to this comment
 5. ballisti I dukatit balling I kombit September 11, 17:07

  More qafira. Rama per te miren e juve po ju shkerdhen.

  Reply to this comment
 6. ballisti I dukatit balling I kombit September 11, 18:56

  Shalgjati shkerdhen per te miren e juve. Per re miren e popullit. Qe te kenaqeni sa me shume.
  Taxon shtepite e enverit. Ai nuk do po e ka fajin fmn. Sa here duhesh shkerdhyer ky e ka falin fmn dhe banda boterore.
  Per ke votuan njerezit per ps apo per fmn???

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*