Një tjetër kult tragjik shqiptar: “Më mirë i vdekur se i gjallë në atdhe!”

February 28, 2014 16:22

Një tjetër kult tragjik shqiptar: “Më mirë i vdekur se i gjallë në atdhe!”

Sipas një lajmi të transmetuar në disa edicione lajmesh, mendohet se dy shqiptarë janë hedhur nga trageti në ujërat e ftohta të Detit të Veriut, duke zgjedhur që më mirë të përfundojnë ushqim për bishat e detit sesa të kthehen sërish në Shqipëri. Edhe pse mbetet një hamendje, derisa kanë marrë më vete arsyet e kulluara që i kanë detyruar të bëjnë një harakiri të tillë, këta dy viktima dhe një i tretë para tyre, po themelojnë një tjetër kult tragjik shqiptar: atë të antiatdheut. Është e kundërta e amanetit të frymës së fundit, një kult më vetë i atdhetarizmës: me varosni në tokën time! Është një kult i ri pra, produkt i një kohe që ka nxjerrë këtë vend nga çdo lloj binari, edhe pse nuk është i përfshirë në ndonjë konflikt, ku masakra e brutaliteti bëjnë kërdinë, e njerëzia gjejnë çdo mënyrë për t`ja mbathur. Është një kult që buron nga ndjenja fatale se në Shqipëri nuk ja vlen të jetohet, e jo se thjesht nuk ka punë. 

February 28, 2014 16:22
Komento

11 Komente

 1. P.A.B February 28, 19:16

  Megjithe kerkimet nga Marina dhe helikopteret e shpetimit nuk jane gjendur akoma. Mendohet se jane Shqiptare (sic thote E.H.) por s’dihet saktesisht. Kush do te lexoje me shume, ja artikulli nga Mirror

  Two men being deported from the UK are feared dead after they jumped off a North Sea ferry yesterday. A massive air and sea search for the pair – thought to be Albanian – was called off after rescuers found just a pile of clothes floating in the water. Three lifeboats, a helicopter and two coastguard rescue teams joined a 15-strong flotilla of tugs and other boats in the hunt for the missing passengers. The men jumped off the Stena Britannica ferry from Harwich, Essex, to the Hook of Holland at around 9.45am yesterday – 45 minutes into the seven-hour crossing.

  It is understood they were part of a group of eight who had been refused entry into the UK and were being sent back to Holland where they had begun their journey. Thames Coastguard began the search after being alerted to the disappearance roughly one mile off the coast of Felixstowe, Suffolk. Spokesman Piers Stanbury said: “At the end we actually had 21 different units working on the search. “We had found some clothing in the water which would indicate we were in the right area. “We absolutely saturated the area with search units. “If someone had been swimming or floating in that area we would have found them. “A thorough search of the area has been carried out but nothing found. “Unless new information comes to light, search and rescue units have now been stood down.”

  The ferry – carrying 92 passengers and 81 crew – docked safely at the Hook of Holland after being allowed to continue its journey and Dutch border police had boarded the vessel. Passengers disembarking from the ferry claimed they had witnessed around eight Albanians being escorted onto the ship before it set off and officials had confiscated their passports. A Stena Line spokeswoman in Holland said some passengers had been refused entry to the UK so were sent back to the Netherlands where they had begun their journey. She added: “Stena Line can confirm that two passengers are currently missing from the 09:00 sailing from Harwich to Hook of Holland.

  “The two passengers are believed to have jumped overboard at approximately 09:45. “The passengers were travelling on the Stena Britannica and the incident occurred off the coast of Felixstowe.”Stena Line cannot yet confirm the identity of the two passengers, and is working closely with the Thames Coastguard, which is leading the search and rescue operation to locate the two passengers as quickly as possible.” The Home Office said it was aware of the incident but declined to comment until the two men’s identities had been confirmed. The Stena Britannica is one of the two largest ferries in the world, measuring 240m in length and able to carry up to 230 cars, 300 vehicles and 1,200 passengers.

  Reply to this comment
  • raimondi Vlonjati March 2, 02:29

   Ky artikull trajton nje fenomen mete vertete te frikshem

   Une kam takuar keto dite nje vajze te arhdur nga Shqiperia,por ajo eshte pa dokumenta dhe ka ardhur me nje shoqate ….Mirpo kishte bere llafe me ata te shoqates dhe ata i kishin thene se do e kthenin ne Shqiperi–Por ajo thote nuk dua te kthehem me ne Shqiperi ..Me mire te vdes , se sa te kthehem ne Shqiperi ,thote …Atje ka mbaruar cdo gje ………Keto jane fjalet e asaj vajzes, dhe po qante e shkreta …

   Une i thashe , mos kij merak se une do te ndihmoj te gjesh ndonje pune ..dhe teikesh nga ajo shoqata e te banosh diku tjeter , ne menyre qe te mos e kthejne ne Shqiperi ..

   Por keshtu mendojne te gjithe pa perjashtim……….

   Problemi eshte se atje nuk ke nga ja mban –Iku Sala qe e shkateroi ate vend, erdhi Edi qe vazhdon po ate lloj shkaterimi, biles me keq …Dhe problemi eshte se media qe deri dje kritikonte Salen per te metat e tij, tani ka dale ne mbrojtje te pislleqeve te Edit

   ..Ndaj , gjendja duket e pashprese ne Shqiperi

   Ti ke nje kryemnister qe ne emer te gjasme ligjit i le pa buke femijet e 20 mije vetave
   se gjasme furgonet ne Shqiperi duhet te punojne si ne Europe

   Nje hajvan dhe te pa afte kryeminsiter si ky qe eshte tani …gjen perkrahje ne veprimet e tij shtazarake nga media …

   ..Atehere vetkuptohet qe njerezit nuk mund te kene asnje shprese per jete normale ne Shqiperi….

   Reply to this comment
   • xhino March 2, 13:07

    rajmond Pa tjeter do ti gjesh kesaj vajze ndonje pune tek semaforet se e tille race jeni ju

    Reply to this comment
   • P.A.B March 2, 14:48

    Mondi, me vjen mire qe e ndave kete me ne. Nje situate e tille tragjike – sikur po te kthen dikush ne flake e persekutim – vihet re ne raste te ralla tek ata qe i kthejne ne Zona Lufte. Ulerijne, tentojne vetvrasje, i lidhin gjate transportit etj. Nje vendosmeri tragjike per te mos u kthyer nga keto dy cuna (nese jane Shq) Ndihmoje ate vajze me sa ke mundesi, por dhe ta dije mire se pa letra jeta nuk eshte e lehte e gjithe kohes do jetoje me frike. Shoh sot ndryshimin (me 15-20 vjet me pare) te Femrat nga vendet A8. Sa kane vuajtur, e si jane trajtuar atehere, e si jetojne sot. Vjen goca nga Polonia e direkt fillon pune ne banke, si te jete ne mes te Varshaves. Ka lezet, ky eshte normaliteti.

    Ca vite te shkuara ne nje vend te Eur. qendrore takova rastesisht nje Shqiptar. “Kam nje hall te madh” me tha. Kishte thyer kocken e kofshes kohe me pare, e ne urgjence e kishin operuar, Tani qe kish ardhur koha te hiqte vidat e pllakat metalike, kishte frike te shkonte! Ishte 3-4 jave me vonese. Nese shkoj do me kap Policia thonte. Frika qe kishte s’mu duk ne perpjestim me realen (shtet normal jo si Greqia) ndoshta nje vjedhje te vogel ne Markata e kushedi por si hyra gjate. Gjithsesi, e kam cuar ne Spital dhe u operua me dokumentet e mia : ) Te dy si “britanike”, komunikim me “sign language” ai ishte personi qe nuk fliste, e une “perkthyesi.” Levizja gishtat kot, por ai e kuptonte gjuhen e tyre vete e kjo e beri shume te lehte “punen”.

    Ne fakt asgje… krahasur me te tjere, e aq me shume me keto te dy qe u hodhen ne Uje. Te perkrah dhe ne vezhgimin per “ish-kr-ministrin hipokrit qe nje dite shihte te persekutuarit duke u vete-djegur sot qan lote krokodili per furgonat, dje thonte “do vriten ato qe sulmojne institucionet” e sot: Protestat ju shkrinje Pushtetin… Duke pare/degjuar keto…kush ka shpresa per me mire ne Shq?

    Njerez te deshperuar bejne veprime te tilla.

    Reply to this comment
 2. Mepasion March 1, 11:17

  Ketu ne amerike edhe pse shume Shqiptare hiqen si patriot prape thone shprehje si: Une atje s’kthehem me kurre!

  Reply to this comment
 3. shqip March 1, 13:54

  Zoti ERMIR HOXHA – keni bere nje shkrim ne faqen e gazetes me shume pekes se sa vete ngjarja qe ka ndodhur ne te vertete(uroj qe 2 personat qe permenden edhe sikur te mos jene shqipetar te kene mbijetuar). Problemi qendron se ne SHQIPERINE tone( se keshtu duhet ta shohim) ndodh ne te vertete ajo qe juve keni shkruajtur (me mire i vdekur se i gjalle ne atdhe). kjo teme duhet qe te trajtohet ne vecanti nga ju gazetaret e mirfillte apo dhe njerez me te drejte shkrimi ne gazeta , se kjo eshte nje ceshtje shume e madhe me te cilen duhet te meret shteti(jo politika) ne radhe te pare dhe se dyti institucionet sociale ( n.q.s ka nga keto ne atdheun tone). Personalisht do te deshiroja qe te tille artikuj ti lexoja ne faqen e pare te gazetes tuaj ( gazetave ne pergjithesi) per te vetmen arsye qe edhe populli ti lexoj i detyruar (n.q.s me kupton) , gjithashtu dhe ne tilevizione ( eshte per te ardhur keq qe njerezit te ndjekin emisjone si”Big.By” dhe te mos interesohet per ceshtje te tilla qe per mua jane KOMBETARE). Nuk me intereson as politika ne ate menure qe trajtohet ne mediat shqipetare dhe ne vecanti nga politikanet tane ( qe kujtojne se shteti Shqipetar ju takon atyre dhe vetem:) por do te thoja qe edhe gazetaret ne shqiperi kane pergjegjesine kryesore per ate qe ndodh me politikanet? (se i trajtojne me pyetjet e tyre te flasin ne ate menyre qe te besojne se po flasin per pronen personale dhe jo si perfaqesues te popullit). Eshte per te ardhur keq qe nje shtet si SHQIPERIA te ndodhet ne kete gjendje sot. Respekte.

  Reply to this comment
 4. mato March 1, 14:10

  Me nje gje s’jam dakort (sipas article-s :

  ” Eshte e kunderta e amanetit te frymes se fundit, nje kult me vete i atdhetarizmes : Me varrosni ne token time “.

  Kush ua lexoi ‘amanetin’ ?!…

  Ku e deklaruan ?!…

  Akti nuk tregon ‘mosprehje te eshtrave ne atmemedhe’ !

  Akti tregon se nuk duan te kthehen gjalle…

  Po sikur te kene probleme me drejtesine ?! ( Vrasje,vjedhje,gjakmarrje e ku di une…c’te bejne ketu ?!)

  Vrima e madhe mballoma e vogel ! Jo te nisemi nga ide dhe t’i ‘mishezojme’ me shembuj pasi nuk ‘ngjit’.

  Nice thosh qe liria eshte deshira qe secili te jete pergjegjes perballe vetes se tij.Dhe ata ushtruan ‘pergjegjesine’ e tyre ne menyren e tyre…por aspak me testament qe mos me varrosni ne token time !

  Gjysem e verteta eshte genjeshter e plote !!! Megjithate, cfare del nga veza veze do beje !!!

  Reply to this comment
 5. ijs March 1, 15:36

  Po , Mato Gruda mendon se po thote ketu gjysmen tjeter te vertetes ! Problemi nuk eshte tek amaneti, por tek ferri, qe pret cdo shqiptar, kur kthehet ne atdhe ne token e djegur! Ky eshte problemi kryesor, ku fshihet gjysma e te vertetes, se po na ben dhe koptentin e albanistanit duke marre per baze ca parrulla idjote te lirise, duke cituar ketu dhe Nicen e madh, i cili nuk i perket races tende bastarde , pasi Nice shkruan per tjeter lloj race dhe jo ate te ferrit tend.
  Te lesh njerzit ne meshiren e fatit ne „emer te lirise“ eshte ajo gjysma jote e genjeshtert e te vertetes. Keshtu , qe mos bej kopetentin ketu, sic ben pjesa me e madhe e albanistanit, qe jetojne si qorra bibe ne ferrin e tyre dhe ju duket vetja te zgjuar se lexojne ca citate andej ketej.
  E verteta eshte se mallkimi 1990 kete popull e ka kapur per fyti dhe do ta shuaje fare dhe pa qene nevoja per ndonje lufte ,se kur nje vend kthehet ne nje grope te zeze, gropa e zeze do ha cdo gje qe leviz brenda saj, prandaj mundohen te ikin kelyshte e saj nga ato forcat regresive, qe u instaluan ne shqiperi pas 1990 „ne emer te lirise“ per ta kthyer ate vend ne toke te djegur dhe mallkuar per cdo njeri dhe per ata, qe kane dhe ata qe skane se keshtu jane ligjet e gropes se zeze! Fat kane vetem zogjte flutures qe anashkalojne ate toke te mallkuar, por kurre kafshet per te cilat me vjen me keq, se per „barbaret“ dhe „Piratet“ autoret e vertete, qe krijuan token e djegur ku kelyshet e saj duhet te emigrojne shekull pas shekulli!

  Reply to this comment
 6. Aleksandri March 2, 10:01

  Ne Shqiperi sot shqkptare, patriot te vertet, Jane Familja Berisha, fisi i Berishes, Liri (Sllobodanka) Berisha dhe fisi i saj. Ilir Meta, Monika Kryemadhi. Jane ministrat e Ilir Metes qe dje ishin ne qeveri ne Sali Berishen sot Jane me Edi Ramen. Te tjeret Jane skllever. Dhe ata me mire ndihen askush jashte.

  Reply to this comment
 7. gjermani i fundit March 2, 14:50

  Bleteve kur u prishet kosherja e kane veshtire te behen serish bashke.Ngacmimi i gazetarit eshte i sakte,ta diskutosh do nete te tera dimri.Po nuk i kane gjetur do te thote se jane mbytur.Kam qene ne Greqi nga’97-’98 dhe punova ndonje muaj me nje gjirokastrit te emigruar qe ne dimrin e ’90.Me tregoi se rruges nje çifti nga Vlora i vdiq femija nga te ftohtit dhe ata e varrosen ne debore dhe nuk u kthyen pas.Ndoshta sot i kane bere parate me thase,por sepse jam i sigurt qe jane penduar pa mase per nje veprim te tille.Varet sesi eshte mbrujtur njeriu,ka nga ata qe per para vrasin babane,ka te tjere qe s’e marrin jeten si nje permbledhje sakrificash.Jeta eshte thesar,do jetuar si te vije,si i thone,kete dynja e kemi si prove.Sinqerisht une kam dashur e dua gjithmone qe te kthehem,mirepo shoh qe e kam te pamundur te gjej pune,sepse diploma ime modeste perpara nje armate te shkolluarish me nga tre diploma e doktorata pa fund me çarmatos qyshsa e mendoj.CV-ja,duan CV-ne,ku mundesisht te kesh qene president i Amerikes per te gjetur nje cope pune ne Shqiperi.Ku ta gjej une CV-ne?Po shikoja qe ne big brother eshte ajo lezbikja qe ka mbaruar dy universitete 25 vjeçe,bej nje llogari me gishta(se ata na kane ngelur)dhe çuditem sesi jane kaq te zotet.Njehere me qelloi ne udhetim ne Shqiperi(hahahha,tani mu kujtua,me Furgon)nje djalosh qe sapo kishte mbarua dy universitete njeheresh,ushtarak dhe ekonomik.Une e pyeta sesi ishte e mundur kjo,me tregoi se ishte normale,e kishte karta e Bolonjes..Une kam idene se po shitet karta Scottex per diplome,po i keni parasysh ato rrotolat Scottex.Te mbarosh dy universitete njeheresh as Anshtajni ka guxuar ta provoje,seriozisht e kam.Mezi ia dilnim dikur te mbaronim njerin,shtrydhnim trute nga mengjesi ne darke,sidomos disa dege te tilla si ekonomiku.Shqiperia ka ekonomiste dhe juriste sa ka Kina kineze me sy bajame.Po lopet kush do i kullose,prisni te vijme ne nga emigrimi?

  Reply to this comment
  • Aleksandri March 2, 15:31

   Ore Ti gjermani i FUNDIT. Ti qenke anti shqiptar qe flet keshtu. Po pse ore ne Ilir Meten apo Monika Kryemadhi do krahasohesh Ti. A e je lexuar librin e Mero Bazes, Viti 97. Atu shkruhet se si Iliri kerkonte te behesh agjent, bere. Per mbeshtetje dhe karrier politike. Ata nuk kam pasur libreze Pune, nuk ja pasur nie prone. Dhee shiko sa i pasur eshte sot. Ti bridh nele

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin