Një tjetër viktimë e Balenës Blu, 14 vjeçari vret veten me qese plastike

August 15, 2017 21:16

Një tjetër viktimë e Balenës Blu, 14 vjeçari vret veten me qese plastike

Një adoleshent indian dyshohet se ka kryer vetëvrasje pasi ka luajtur në internet lojën Balena Blu.

Ankan Dey, 14 vjeç, nga qyteti Anandpur, Indi, u gjet i mbytur nga me qese plastike në banjën e shtëpisë së tij. Ai u gjet i vdekur nga familjarët të cilët hynë në banjë pasi u bë një kohë e gjatë që nuk po dilte.

“Ai u kthye nga shkolla të shtunën dhe u ul përpara kompjuterit,”-tha babai i tij Gopinath Dey tha për mediat lokale. “Kur nëna e tij Sampa, e thirri atë për drekë, tha se së pari do të shkonte në banjo. Pasi nuk doli për një kohë të gjatë ne hapëm derën me forcë dhe e gjetëm të shtrirë në dysheme. E dërguam menjëherë në spital por u deklarua i vdekur.”

Miqtë e Ankan kanë thënë për policinë se ka luajtur lojën online Balena Blu.

Kjo lojë shtyn adoleshentët drejt vetëvrasjes me anë të mashtrimeve dhe mës pas të kërcënimeve, duke u bërë presion dëri në përfundimin e 50 sfidave vetëshkatërruese.

Ankan ishte një nxënës në klasën e 10 në një shkollë lokale në qytetin Anandpur.

August 15, 2017 21:16
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*