Një tur arkeologjik për emrat e shqiptarëve, nga Teuta dhe Agroni te Pamela e Andersoni

December 6, 2018 17:46

Një tur arkeologjik për emrat e shqiptarëve, nga Teuta dhe Agroni te Pamela e Andersoni

Nga Leonard Veizi

Çudi e madhe me emrat e shqiptarëve. Në lashtësi të çante emri Bato, aq sa mund të mendosh se ky emër ishte i përhapur në dy të tretat e popullsisë ilire. Nga mesjeta u përqafua fort emri Konstantin. Ca më pas në modë do të futeshin emrat Islam e Qeramudin. Gjatë vitet të ndërtimit socialist të vendit u vendos një rregull i zbatueshëm për të gjithë ku shtetasit e porsalindur shqiptarë të pagëzoheshin me emra shqip. U hartua dhe një listë e iu la dezhurnit të maternitetit me qëllim që çiftet e reja, ca fetarë, ca ateistë e ca paganë, të hiqnin dorë nga emrat e shenjtorëve e të orientoheshin me emrat shqip. Por shqiptarët, si gjithmonë ia gjenin anën e t’ia shkisnin regjimit, qoftë dhe me një element të tillë. Fjala vjen, ata të mijtë nuk ma vunë emrin Ilir dhe as Bardhyl, por Leonard.

E për të thelluar argumentin, po vazhdoj si më poshtë:

Dikur, por dhe në ditët e sotme, arrin ta njohësh menjëherë një grek, vetëm nga emri. Se vetëm Niko vërtitet në ato treva. Një turk po e po. Natyrisht, nuk do bëjmë ADN-në për t’i gjetur origjinën e vërtetë. Por edhe një italian gjithashtu e dallon po nga emri ku dominion Serxho e Anxhela. Ndërsa shqiptaret jo. S’ka burrë që mund t’i dallojë nga emri, veç nga prerja e jashtme ku nuk do shumë mundim. Dhe kjo ndodh sepse këtu te ne ka nga të gjitha llojet e emrave. Emra grek, turk e italianë, nga të gadishullit ballkanik, e ata që na erdhën nga stepat e Uraleve. Së fundi përqafuam dhe pjesën e Andeve.

Demek, turli emrash.

E meqenëse ka zëra që thonë se ne si popull jemi ca si kozmopolit, këtë punën e emrave nuk po e rendis tek gjërat e këqija të shqiptarëve.

Mirëpo ajo që më shqetëson këto kohë, e më bën ta ngre si shqetësim, është se vitet e fundit, jo vetëm ua huazojmë emrat amerikanëve dhe francezëve, por kemi filluar t’i shkruajmë edhe si ata.

“Nuk e kam emrin Ana, por Anna. Kështu dua të më shkruhet”. Ishte koha kur kisha çelësat e një redaksie në dorë e më duhet të vendosja dhe për shkrimet që sillte mileti i pasionuar për të shkruar gjithfarë gjërash. “Po në gjendje civile si e ke? – e pyeta. “Lëre gjendjen civile se ata janë prapa bote, do t’u bëj dhe një kërkesë që të ma ndryshojnë se e kanë bërë dhe të tjera më parë se unë” – argumentoj artikullshkruesja. Nëse ndodh kjo, duhen marrë masa ndaj nëpunëses së Gjendjes Civile, besoj unë. A mund të shkelen në këtë mënyrë rregullat e drejtshkrimit? E përcolla Anna-n, duke i thënë të gjente një gazetë tjetër ku të plotësonte trillet e saj.

“Me quajnë Brajan…,  e kam me “Y”,- më tha një djalë dhe rrudhi buzët teksa po i shkruaja emrin. “E shkruaka ashtu siç e shqiptove” – ia ktheva. “E kuptoj, por unë i kam me “y” jo me “aj”. U nxeha, por e mbajta veten: “Po këtu nuk jemi ne Mançester, mo shoku, as në Belfast. Si u shkruaka me “y” e u shqiptuaka me “aj”.

Ka dhe një rast tjetër kur njëfarë Anila më tha që emri i saj shkruhej “Anyla”, por këtë herë i mësuar me këtë situatë, nuk ia fërshëlleva fare.

Dhe po e mbyll me rastin Christian, me të cilin e mbylla kapitullin pa e hapur.

Po e thelloj argumentin në dëm të vetes:

Ca kohë më parë, kur një botues më tha se do të bëja kërdinë në shitjen e romanit tim të ri që kisha çuar për botim, nëse në kopertinë do të mbaja mbiemrin “Veiss”. Nuk pranova.

“E njoh mirë tregu, – kërkoi të më mbushte mendjen botuesi. – Veprën e ke të mirë. Por e keqja është se shqiptarët nuk kanë besim të autorët shqiptar”. “Si i bëhet? – e pyeta jo pa shqetësim”. “Po ja, atë që thashë, të ndryshojmë pak emrin”. “Po ç’të keqe ka emri im?”. Jo ore jo, emrin e ke tullë ti. Leonard. Si Leonardo Da Vinçi. Po mbiemri… Ndaj të them, ta ndryshojmë pak. Fare pak. Ç’i ka gjetur këngëtaret që kanë emra skene”. Mirëpo unë i kisha shkruar ca libra me firmën “Leonard Veizi”, pa përmendur disa mijëra shkrime në gazeta. “E çfarë sjell kjo?”, e pyeta sërish. “Do dukesh si gjerman, – më tha ai. – Sa ta marrin vesh që je shqiptar, ikën 10 mijë kopje. Përndryshe nja 300 kopje do shesësh, e shumta 500”. Nuk pranova. Doli siç tha ai.

Nuk jam penduar ende për këtë veprim “monstruoz” timin. Do kisha shitur 10 mijë kopje për dy “ss” Nuk pranova ta deformoja fare pak mbiemrin që më ka lënë babai, dhe babait ia ka lënë i ati, d.m.th gjyshi im. Në botë plot shkrimtarë kanë shkruar me pseudonime. Në Shqipëri gjithashtu: Kuteli, Poradeci, Sazan Goliku e së fundmi Tom Kuka. Po unë… Kaq e vështirë ishte të bëhesha “Leonard Veiss”. Nuk ishte as pseudonim, vetëm një deformim i vockël, gati i papërfillshëm. Por unë qëndrova stoik, pas mbiemrit otoman që nuk dihet se në çfarë sanxhaku të Azisë së Vogël e ka prejardhjen e u rrafshua në gjysmën e Jugut të Shqipërisë, por dhe pas drejtshkrimit të shqipes, që nuk lejon përdorimin e dy shkronjave të njëjta, përveç rasteve të veçanta.

E bëra këtë shkrim jo sepse më ka shkuar mendja ta ndryshoj mbiemrin, pasi tanimë ata që më njohin, më njohin kështu. Tek e fundit përderisa jam shqiptar, pse duhet të ngjasoj me një gjerman, qoftë dhe për fasadë.

Dhe në fund të asaj që doja të shtroja:

Të çuditshëm fort ne shqiptarët. Në kohën kur u TV “Tirana” transmetoi një serial brazilian me titullin “Skllavia Izaura” në maternitetet gëlonin, aq sa me këtë emër quanim dhe ca furgona të vegjël policie, prodhim italian, që me të shtyme nxinin dy vetë e gjysmë brenda. Ca kohë me parë ishim në ndikimin e Dorës dhe Anjezës së Dikensit pasi u transmetua telefilmi “David Koperfild”. Pas viteve ‘90 u futëm në periudhën e art të Pamelës. Ndërsa tani po përjetojmë epokën e Alehandros. Dhe së fundi me dy “nn” a me dy “ss” shyqyr që e kemi nga një emër. Se sa e vështirë do ishte marrëdhënia njerëzore pa të.

v.l/ Dita

December 6, 2018 17:46
Komento

58 Komente

 1. Gzim Kulufi December 6, 18:02

  Fantasstice! E bukkur! Ja, pacc nga pacc do i ndryyshoym te gjitha fyalet!

  Reply to this comment
 2. demo December 6, 18:59

  Paske kopju komentin tim mor pazz,i biri Fiqes,,

  Reply to this comment
 3. Claus December 6, 20:14

  Emrat ne Shqiperi?

  Grumbull germash dhe rrokjesh nga ku pastaj del nje emer pagan!

  Disa togfjalesha te tille gjenden ne administraten e Rames.
  I ka pak si qejf te kete emra si Sufida, Mesida, Senida, Falma, Ogerta, a ku ta di une.

  Emra jashtetokesoresh hesapi, qe nuk kane lidhje me asgje.
  Qesharake sa nuk ka me.

  Reply to this comment
 4. GRANIT DRENICA December 6, 21:04

  Çdo e KEQE ku është e ku s’është në botë filluan të turrën e të të gjejnë vend të përshtatshëm në Shqipëri dhe në popullin shqiptar -bash që prej pas vitit 1990 !

  T’i mohojsh gjërat e tua, madje edhe ato që kanë qenë dhe janë tamam tuat origjinale, e t’i FËLLIQËSH gjërat tua me gjëra të huaja; t’i zëvendësojsh me gjëra të huaja, përveç që don të thotë TA MOHOJSH VETEN, don të thotë edhe TA VRASËSH VETEN, nëse jo edhe më keq edhe se kështu dhe kaq !?!

  Dhe, kjo filloj të ndodh në Shqipëri dhe në popullin shqiptar, me të madhe dhe deri edhe egërsisht vetëm që prej pas viti 1990 kur Shqipëria mbet PA ZOT dhe Shqipërinë e morën në duar D J A J T Ë; e morën në duar DJAJTË kundërshqiptarë e kundërShqipërisë!?!!!
  Prandaj dhe për këto 28 vjet u katandis Shqipëria dhe shqiptarët aq poshtë, aq keq dhe aq shëmtuar, gjithanshmërisht, sa vetëm ende sa nuk është fundosur edhe çdo gjë shqiptare në Shqipëri dhe në popullin shqiptar përfundimisht!?!!!

  JU, shqiptarë që ende e keni ndonjë mend të arsyeshme dhe të shëndoshë në koka, përpiquni ta merrni me mend se në çfarë gjendje të ulët e të tej ulët u katandisën gjithanshmërisht shqiptarëzinjtë e shqiptarezezat, sa t’i mohojnë (përveç tjerave) edhe emrat dhe mbiemrat e vet dhe emrat e mbiemrat e veta !?!!!

  …Prandaj, a mundet shqiptargjori dhe shqiptaregjorja të bjer edhe më poshtë e më shëmtuar se kështu dhe kaq, dhe çka nuk do t’mohojnë të vetvetes dhe nga vetvetja edhe më KËTA TË TEJ MJERË E TË TEJ MJERA kur i mohojnë edhe emrat dhe mbiemrat e vetë, kur i bastardhojnë edhe emrat dhe mbiemrat e vetë, e çka jo tjetër se !?!!!

  Kjo farë e këtillë shqipfolëse dhe shqiptare, prandaj -edhe SA MË PARË -DALTË FARE !!!

  Reply to this comment
  • Bureto December 7, 21:42

   Le pastaj që në kohën e dashurisë ne jugosllavët gëluan emrat dragan e radovan; pastaj, këtë herë më shumë me emra rusë, si sovjetik, (kur u prishëm me ta ky u bë adriatik), molotov u bë moikom, por ca edhe mbetën si svjerdllov, svjetllana, sasha, zhukov etj. Vijuan emrat tipik të epokës socialiste si partizan, republikë, ansamble, kushtetutë, luftar etj etj. Për ta mbyllur se si dihet fundi populli gjente dhe emra të çuditshëm si sose, mbarime, mjaftime, por dge emra që dilnin si rezultat i bashkimit të disa gërmave të nënës me të babait dhe anasjelltas. Ç’është e vërteta regjimi i kaluar, por edhe sot gjen në gjëndjet civile lista të emrave të ndaluar fyese për fëmijtë, që kur të rriteshin do ndjeheshin vërtet keq. Por, fatkeqësisht kështu ka ndodhur, siç me të drejtë shpreh shqetësimin dhe L. Veizi, që për temën që trajton, duhet falënderuar. Dhe të mendosh që ka me të vërtet emra të mrekullueshëm shqiptarë, që më së shumti i gjen në Kosovë, si liridon, sibora, etj.

   Reply to this comment
 5. Plaku Xhuxhumaku December 6, 21:54

  O njerez, hapni mendjen dhe mos i fryni zjarrit te kotesive. Kush ka thene qe emri patjeter duhet te tregoje kombesine? Perse Arben, eshte me i mire se Andon, apo se Pjeter? Perse Bato eshte me i lakmueshem se sa Kristo, ose Ahmet? Perse Gezim ose Agim, qeka me i fisem sesa Françesk, apo Qamil?
  Se ndonje dite do te na thoni qe duhet te hame vetem fasule, meqe jane gjelle e preferuar shqiptare dhe se mos u shkoje ndermend te hani makarona apo pica se nuk jeni shqiptare te mire.

  Reply to this comment
 6. gjermani i fundit December 6, 23:33

  Sidoqofte me Veiss do shitje me shume, se tingellon si franko-gjermano-hollandez prej Belgjike me banim ne Zvicer.Pa emra s’duhen lene, pa te tjerat rregullohen.

  Reply to this comment
 7. Shigjeta December 6, 23:38

  Dezhurni serrb. shqip roje,milet turq. shqip popull,turli shqip lloj lloje,demek turq. shqip domethene.keto jane vetem disa fjale nga ky shkrim qellimmire por me shume fjale te gjuhve te huaja.per fat te keqe duket shum qesharak.
  Mua me se shumti me habit fakti qe prinde te shumte qe vuajn pse jane lindur shqiptare,emerojne femijet me emra te huaj spsh leon shqip tingllon shume me bukur Luan ose Luna kur shqip e ke hena ,ku gati se eshte internacional etj etj.mos i shemtoni femijet me emra te huaj.

  Reply to this comment
  • Shigjeta që shtie në tym. December 8, 04:14

   Ti me siguri je kosovar. Nga e kuptoj do thuash ti. Sërbia për ju është qëndra e botës. Dezhurn thua sërbisht!!!!????. Jo mor tëj është fjalë franceze. Ngule mirë në kokë. jour(zhur)[fr.]=giorno(it.)=ditë. Në fakt kuptohet dita 24 orëshe. Pra shërbim roje 24 orësh. dejourn.

   Reply to this comment
 8. GRANIT DRENICA December 7, 01:41

  O Plaku Xhuxhumaku !

  Ti, vërtetë dhe më tepër se VËRTETË po e tregon dhe dëshmon veten se je XHUXH, XHUXHUMAK; MIKROXHUXH dhe MIKROXHUXHMAK -së pari dhe më së shumti në KOKË dhe mendërisht !?!

  Shqiptari nëse është SHQIPTAR dhe prandaj edhe shqiptar i vërtetë, duhet t’iu vër fëmijëve të vetë emra SHQIP dhe emra ILIR, PELLAZG dhe ARBËROR dhe, kurrsesi emra të krishtërë, emra mnusliman, emra orthodoks dhe as emra të asnjë kombi dhe kombësie tjetër, POR VETËM SHQIPTAR -sepse vetëm kështu dhe plotësisht kështu mund të KETË Shqipëri të vërtetë dhe shqiptarë të vërtetë !!!

  Të keqën dhe të këqijat më të mëdhatë dhe më të rëndat, paraardhësit e shqiptarëve dhe shqiptarët ia kanë bërë vetes -kur kanë fillu t’i injorojnë e mohojnë gjërat e veta dhe t’i pranojnë e t’i bëjnë “të vetat” gjërat e huaja !!!

  …Prandaj, sot, pikërisht dhe kryesisht nga këto gafe, idiotësira dhe marrëzira shqiptarët janë SI JANË dhe PO BËJNË SI PO BËJNË( gjithçka kundër vetvetes dhe kundër Shqipërisë) -sepse, TASHMË SHQIPTARËVE nuk iu ka mbetur edhemë, GATI, asgjë shqiptare (NË FAKT) përveç një gjysëmvetëdije se janë shqiptar dhe asgjë më shumë !?!!! …Prandaj, dhe prandaj edhe ti Plaku Xhuxhmaxhmaku, nga vetë fjalët e tua në komentin tënd këtu lartë, shihet dhe kuptohet qartë e tepër qartë se as nuk di çka mendon , ndaj as nuk di se çka flet, o minixhuxh me mend dhe o mendshkretë!?!!!

  Na, “shqiptarët” duke i shpërfillur e duke i mohuar GJËRAT TONA dhe njëkohësisht duke imituar krejt botën dhe, edhe qentë e thitë e btës, edhe jemi ardhur në këtë gjendje sikurse jemi sot: ARMOQË TË NJËRI-TJETRIT dhe ARMIQË TË SKAJSHËM KUNDËR NJËRI-TJETRIT; E DOJMË BOTËN DHE, EDHE QENTË E THITË E BOTËS MË SHUMË SESA QË E DOJMË NJËRI-TJETRIN DHE VETVETEN…, dhe, ndodh kështu pa asnjë dyshim sepse -s’na ka mbetur GATI asgjë e jona në vetet tona, dhe prandaj edhe jemi bërë e jemi katandisur kështu NË AS NJERËZ as MAJMUNË sa gjithkën dhe gjithçka duam dhe respektojmë më shumë sesa veten tonë !?!!!

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku December 7, 14:46

   Pirdh o Granit, pirdh se lirohesh. Po ti a e di qe edhe Granit nuk eshte shqip. pa le Drenica qe eshte toponim shkije. Po kjo nuk te ben ty më burrë muti seç je ne te vertete, dhe a e di pse, ti sido qe ta kishe emrin po mut do te ishe.

   Reply to this comment
 9. Ilmi Veliu December 7, 10:19

  Granit Drenica, ke plotesisht te drejte. Ne po ta kishim dashur dhe respektuar njeri tjetrin,sot do te ishim ne maje te botes dhe i gjithe Ballkani (Iliria e dikurshme) do te ishte e shqiptarit. Duke ikur nga njeri-tjetri e kimi mbjellut te gjithë boten me shqiptar kurse trojet tona do ti pushtojne kinezët. Si ka mundesi qe nje shqiptare te vije nga Shqiperija dhe të shkoje ne fshatrat e shkretuara serbe e maqedone dhe te martohet,beje femijë dhe ta shtoi racen e e huaj. Grekët,serbët,maqedonët,bullgarët,turqit,italianët asnjëherë nuk fo te kishin pranuar ti vejnë femiut nje emër shqiptar; Lule, Bukurie, Hekuran, Luan,Genti,Dardan…………….

  Reply to this comment
 10. MIKI December 7, 13:38

  Une e kame thene disa here,identiteti shqiptare shume shpejte do zhduket,me pare ne Shqiperi dhe pastaje vone vone edhe ne Kosove.Ne Shqiperi pervec Emrave te njerezve qe huajtesohen,kjo ndodhe edhe me mbishkrimet e dyqaneve , shitoreve….Toponimet ne shumice kane ngelur sllavo-greke,perkunder faktit se keto te fundit i kane fshi moti ne vendet e tyre toponimet shqiptare edhe atje ku ata kane qene shumice absolute.I vetmi popull ne Europe jane shqiptaaret e Shqiperise qe nderrojne emrat dhe mbiemrat per dukumente qendrimi.Te mos flasim per grate e Shqiperise qe martohen….

  Reply to this comment
 11. GRANIT DRENICA December 7, 15:37

  Plaku Xhuxhmaxhumaku,

  ty duhet QI e SHKËRDHY -me nanë, me babë dhe me krejt çka ke; deri edhe rrajën e pararrajën ty duhet me ta zhduk dhe mos më ta lënë …as pluhur NË TOKËN SHQIPTARE; sepse shqipfolësit si ti gjithherë kanë qenë dhe janë ARMIQTË e parë dhe armiqtë më ARMIQË të Shqipërisë dhe të ashqiptarëve!!! Ndaj, derisa mos të qitet fare Plaku Xhuxhmaxhmaku dhe shqipfolësit sikurse ti, o gjak shkau, greku e turku ti, plaku Xhuxhmaxhumaku, shqiptarët dhe Shqipëria do t’i ken punët gjithnji më keq e më zi e zi e më zi… !?!!!

  Prapë dhe vazhdimisht -me nanë dhe me gjithë çka ke ty, Plakut xhuxhmaxhumakut TI QIFSHUN dhe t’i SHKËRDHEFSHIN, pos njerëzve edhe krejt qentë ethitë e BOTËS !!!

  Reply to this comment
 12. GRANIT DRENICA December 7, 15:39

  Plaku Xhuxhmaxhumaku,

  ty duhet QI e SHKËRDHY -me nanë, me babë dhe me krejt çka ke; deri edhe rrajën e pararrajën ty duhet me ta zhduk dhe mos më ta lënë …as pluhur NË TOKËN SHQIPTARE; sepse shqipfolësit si ti gjithherë kanë qenë dhe janë ARMIQTË e parë dhe armiqtë më ARMIQË të Shqipërisë dhe të ashqiptarëve!!! Ndaj, derisa mos të qitet fare Plaku Xhuxhmaxhmaku dhe shqipfolësit sikurse ti, o gjak shkau, greku e turku ti, plaku Xhuxhmaxhumaku, shqiptarët dhe Shqipëria do t’i ken punët gjithnji më keq e më zi e zi e më zi… !?!!!

  Prapë dhe vazhdimisht -me nanë dhe me gjithë çka ke ty, Plakut xhuxhmaxhumakut TI QIFSHIN dhe t’i SHKËRDHEFSHIN, pos njerëzve edhe krejt qentë ethitë e BOTËS !!!

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku December 7, 18:21

   Ça ke mer Granit Bytha, u merzite qe edhe ti nuk ke emer shqiptar? Me pelqen shume edhe delikatesa jote me te QIFSHA e te SHKERDHEFSHA. Ku e ke bere shkollen fillore, me klasa te perbashketa me qen e me thi, ku ju mesonin si te qinit njeri – tjetrin?

   Reply to this comment
 13. TOPUZI December 7, 21:52

  Edhe unë, plakut xhuxhmaxhmak, z.Granit, iu ngulësha n’gojë dhe i mbetsha në gojë që të fotografohet pastaj, me TOPUZ në gojë !

  Reply to this comment
 14. TOPUZI December 8, 10:01

  Ore Plaku Xhuxhmaxhumak, RROTË e RRAKAT,
  TOPUZI nuk është për hangër, madje as mollë
  po, është për të t’u NGULUR TY
  në ZUZË e në GOJË dhe për të ta bërë kokën ty
  o xhuxh, jo vetëm mut e shurrë, shurrë e mut !!!

  Plaku xhuxhmaxhumaku, mjerë për ty
  se t’u ka MËSY T O P U Z I -për të të bërë…
  -jo vetëm PLUHUR dhe HI !?!

  Reply to this comment
 15. TOPUZI December 8, 15:20

  O Xhuxhmaxgumak, që po e hanë për merak, përveç TIMIN, edhe tëndin -nga shumë e nga pak… !?!

  TOPUZI IM të del mjaftë e të tepron ty, komshiut tënd dhe, edhe krejt shqipfolësve si ti, o Xhuxhi se do të ungji e pastaj do të të nguli në KUNXHI… !

  …Nga poshtë do të KUNXHOJ e në gojë do të ta RRASI TOPUZIN deri të “votë” -që të të ndihet gjëma e piskama …deri të HANA lartë e 1000 kijometra thell në tokë !!!

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku December 8, 18:49

   Ti or bole nuk u kenaqke as me mut. Cfare te bej qe une nuk te jap dot gje tjeter. Po shkoj te mbush autobotin tashti, kushedi mjafton me te ngop e me ta byll halen qe ke ne vend te gojes.

   Reply to this comment
 16. TOPUZI December 8, 20:25

  Xhuxhi, ngulu në KUNXHI !

  MUT e TOPUZ t’i kam ngulë e t’i kam rrasë ty, Xhuxhumaku -në gojë e në zuzë; dhe, MUTIN e TOPUZIN do t’i mbajsh, Xhuxhi në gojë e në zuzën tënde derisa të ta kaj mirë, të ta shaloj e shkërdhej …edhe nanën, dhe jo vetëm nanën tënde !?!!!

  Xhuxhi, deri ku të është këllitur KUNXHI dhe a po t’pëlqen pak apo shumë TOPUZI ?!!!

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku December 9, 01:31

   E mër koqe gomari, per zotin une s’kam per t’u lodh duke te dhene m…ty. E shof edhe si te rrjedh shkuma neper faqe. ti vazhdo me KUNXH e me TOPUZ e me lesh, e me presh ne bithe, dhe vazhdo te me hash m…. mua.

   Reply to this comment
 17. Andrea December 8, 20:38

  E keqja me e madhe eshte me emer dhe mbiemra turkoarabe, dhe kur del ne Europe ,te marrin per terroriste arabe,

  Reply to this comment
 18. TOPUZI December 9, 09:46

  Xhuxhixhuxhi -poshtë TOPUZI e N’GOJË KUNXHI !!!

  Jo, Xhuxhi, MUTI dhe MUTAT të tërët janë për ty, plus TOPUZI N’BYTHË e KUNXHI N’GOJË, dhe shkuma e jargët që po të të del TY nga goja e bytha, ti HAJVAN mendon se i ndodhin edhe tjetërkujt; por e ke gabim sepse TOPUZI t’u ka ngulë keq në zuzë dhe njëkohësisht KUNXHI në gojë e, si TOPUZI dhe KUNXHI po t’shalakatën e hallakatën, oj , oj , oj, që veç ti e di sesi sa janë duke t’i KAJTUR nanë e babë dhe krejt tjerët që i ki në shtëpi dhe në sorollopi!?!!!

  Dhe, n’dash mërzitu, n’dash gëzohu , n’dash edhe trenou se kam vendosë dhe e kam ba njet që me TOPUZ NË ZUZË e më KUNXH NË GOJË, o Xhuxhumak -të të dërgoj edhe në AHRET !!!

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku December 9, 15:24

   Ka e folmja dukesh si shqiptar Turqie. Aty ta kane fut topuzin ne BYTHE, keshtu i thena ne or taj BYTHE, e ta kane QI me none e me babe e me gjith infermjeret e spitalit qe ta qepen BYTHEN.

   Reply to this comment
 19. TOPUZI December 9, 16:40

  Xhuxhumak, ajam duke TA HALLAKATUR për merak !?!!!

  Si po duket nga përpëlitjet, nga përjargjet, dihatjet dhe nga gjëmat tua, t’u ka futë TOPUZI dhe KUNZXHI -fell dhe keq sa t’kanë bërë kund mos t’gjejsh qetësi e kund mos t’mujsh të zësh vend, apo si do thuash ti Xhuxh N’TOPUZ e NË KUNXH ?!

  Dhe, s’kam çka të të bëjë unë sepse, ti o Xhuxh je i lindur për PËR TOPUZ N’ZUZË e për KARIKUNXH e KUNXHKARI -n’gojë; prandaj, kot përpelitesh, përjargësh e gjemon se TOPUZIN NGA ZUZA e KUNXHKARIN nga GOJA -s’do t’i nxjerri kurrë !!!

  Reply to this comment
 20. RRUFE-BUBULLIMA ! December 9, 17:03

  TOPUZ, je duke e bërë Xhxhumakun FUZË !

  Të lumtë, e të lumtë TOPUZ se me të vertetë je duke ja punuar mirë e sa s’ka ma mirë Xhuxhumakut duke ia mbajtur KUNXHKARIN n’gojë e TOPUZIN N’ZUZË !!!

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku December 9, 19:46

   TOPUZI dhe RRUFE-BUBULLIMA a ma hani mutin!
   TOPUZI dhe RRUFE-BUBULLIMA a ma hani mutin!
   TOPUZI dhe RRUFE-BUBULLIMA a ma hani mutin!
   TOPUZI dhe RRUFE-BUBULLIMA a ma hani mutin!
   TOPUZI dhe RRUFE-BUBULLIMA a ma hani mutin!
   TOPUZI dhe RRUFE-BUBULLIMA a ma hani mutin!
   TOPUZI dhe RRUFE-BUBULLIMA a ma hani mutin!
   TOPUZI dhe RRUFE-BUBULLIMA a ma hani mutin!

   Reply to this comment
 21. Spinaqi Karkanaqi December 9, 19:48

  TOPUZI dhe RRUFE-BUBULLIMA, qe jeni po i njejti mut:

  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.

  Reply to this comment
 22. Dordomuzi Karkapuzi December 9, 19:49

  O Topuz o Domuz, qe na bon edhe si Rrufe Bubullima leshi:

  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.
  A ia hani mutin Plakut Xhuxhumakut.

  Reply to this comment
 23. TOPUZI December 9, 20:39

  Xhuxhi !

  Edhe sa duhet më t’u RRASË KUNXHKARI e KUNXHKARI I TOPUZIT, që të kuptojsh saktë se a je kah fillimi apo kah fundi… !?!!!

  Plaku Xhuxhmaxhumaku -patjetër duhet t’vazhdojsh t’ia hash MUTIN VETI duke mos e hjekur nga goja KUNXHKARIN e KARIKUNXHIN e TOPUZIT dhe TOPUZIN E TOPUZIT duke e mbajtur thellë në ZUZË !!!
  Se, përndryshe, TOPUZI ta rrasë TPOPUZIN dhe KARIKUNXHIN e KUNXHKARIN -herë në gojë e herë në zuzë -derisa të SUS e të bënë PUS !?!!!

  E kur TOPUZI dhe KARIKUNXHI I TOPUZIT të trusin e të susin tamam, të detyrojnë që t’ia hash mutin ME SHUMË ËNDJE KARKUNXH-TOPUZIT dhe t’ia pish shurrën pas pardon !?!!!

  Reply to this comment
 24. TOPUZI December 10, 13:17

  Xhuxhumak-MARRAKOT-IDIOT !

  Eh, kukuuu për ty ore Xhuxhi, se përveç në zuzë nga TOPUZI e në gojë nga KUNXH-TOPUZI, je zatetë N’TOPUZ-KUNXH e N’HUNLESH që poshtë e lartë po ta TESHË, po t’ngjeshë e po t’bën përshesh, e ti s’po e merr vesh dot se përveç Xhuxh e Xhuxhumak je nedhe MARRAKOT i plotë !

  Reply to this comment
 25. Spiuni i Sigurimit December 10, 13:56

  Nga vrojtimet e shpeshta kemi arritur ne konkluzionin qi GRANIT DRENICA, TOPUZI, dhe RRUFE-BUBULLIMA eshte i njejti kar qe nderron kapelet.Autorizohen te gjithe agjentet qe sapo ta kapin ta dergojne direkt ne cmendinen e burgut.

  Reply to this comment
 26. TOPUZI December 10, 15:00

  “Spiuni i Sigurimit”, unë TOPUZI (dhe jo vetëm TOPUZI) jam QINANËSI i nanës tënde, së pari, por edhe QIRËS i fortë edhe i të tjerëve… të familjës tënde !!!

  …Pa ta shilu e KAJT nanën (por, jo vetëm NANËN…) tY, “Spiuni i Sigurimit” dhe shqipfolësve që dalin prej TEJE e që të përngjajnë ty, TOPUZI (dhe, jo vetëm TOPUZI), përpos që do ta shkërdhejnë nanën dhe ma shumë se NANËN…, do të të bëjë TY copë e grimë, pluhur dhe hi !?!!!

  Reply to this comment
 27. TOPUZI December 10, 20:33

  “Spiuni i Sigurimit”, unë TOPUZI, TOPUZKARIN e KARITOPUZIN t’i nguli në ZUZË e në GOJË dhe s’do guxojsh të bësh as AH, as OJ !?!!!

  “Unë jam TOPUZI që së pari të shkundi, të shalakati, të mundi e të humbi, e pastaj të vëndos në KUNXH-KARI e në KAR-KUNXHIN-TOPUZ që të të paqëtoj e të të SUS, fillimisht në GOJË e pastaj NË ZUZË !?!!!

  Ty, Spiuni i Sigurimit (por jo vetëm Spiuni i Sigurimit) unë TOPUZI ( por jo vetëm TOPUZI) -T’I QI e shkërdhej krejt çka ki, e pastaj ta qi e ta shembi edhe tokën nën këmbë, e gjithsesi ta qi e tä shkërdhej edhe qiellkin mbi krye !?!!!

  Reply to this comment
  • Spiuni i Sigurimit December 10, 21:46

   Ti o ToPUZ Bytheshpuar nuk u ngopke me mut. Ha mut, ha mut, pastaj merr ni KUNXHKAR e ne BYTHE e FUT, e maje gjithe diten deri sa te ngopesh mire e mire e te dalin syte GERDOQ. O Rrote Kari, qe nuk di gjo tjeter veç zuz e kunxh e kar e t osht mush mendja qe je gomar. Bash q’ashtu je, klysh shkjau. Ta ka kije shkiu nanen e tash nuk po din q\ka ban.

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku December 10, 22:03

    O Spiuno mos mu merr me ket Topuz Budallin qe e quajen edhe Granit Drenica, edhe Drenica e Kuqe edhe kryebolja qipidholja. Asht pak si i metë dhe ia ka kie nanen shkjau.

    Reply to this comment
 28. TOPUZI December 11, 10:02

  Ty, Spiuni i Sigurimit, dhe ty (se, ju jeni i njëjti) Plaku Xhuxhmaxhumaku, ngase ende KARAKUNXHI e KUNXHKARI, KARTOPUZI e TOPUZKARIN që jua kam futë e rrasë thell në ZUZA e në GOJA, po ju ndihet, edhe deri në qiell: GJËMAT; AH-ja dhe OJ-a, (nga sekleti dhe lezeti, sigurisht), tash e tutje do t’jua RRASI karin tim në gojat e juaja që t’jua dredh e përdredh derisa t’ju shkojë nga gojët -JARGË-SHKUMA; kurse, KËMBËN do t’jua këllas në ZUZA…, dhe, do t’jua sharroj, si KARIN ashtu dhe KËMBËN -thellë e më thellë, derisa të ju bëjë COPË e CIFËL !!!

  JUVE, nënën e nënat, gruan e gratë dhe gjithçka të juvet -jua kanë QI e SHKËRDHY dhe po jua QINË e SHKËRDHEJNË: shkijët e grekët, qentë e thitë dhe, edhe krejt bota…, dhe, krejt këta (sepse unë dua kështu) vazhdofshin të ju QINË e SHKËRDHEJNË në goja , në pidha e në bytha, dobare derisa …edhe t’iu qesin fare PËRFARE !!!

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku December 11, 14:04

   Hahahahahahaha, tashti e ke kalue cdo nivel idiotlleku, debilliku, badallalliku, KARAKUNXHI a KUNXHKARI te ka ngel ty ne goje me rrote Kari qysh se te ka zane diarreja nga lart e ga poshte. Pse nuk e permend shkjaun qe ta kajti nanen?

   Reply to this comment
 29. TOPUZI December 11, 16:50

  Ti, Xhuxhmaxhumaku, bën “hahahahahahah” padyshim nga lezeti e seklet-shkreti se ta kam rrasë KARKUNXHIN n’gojë e KARTOPUZIN e TOPUZKARIN n’zuzë e s’po mund luan vendi as s’po mund zë vend kurrkund !?!
  …E, ti, n’dash bën hahahahahahah, ndash bën oh,oh, oh, ohohohohoh se, KARIN nga goja jote dhe TOPUZKUNXHIN e KUNXHKARIN nga goja jote derisa të ta KAJ, QI e SHKËRDHEJ jo vetëm… nanën tande, e të t’i qes tëra mendtë prej KOKE !!!

  Unë jam TOPUZ-KARI e KAR-TOPUZI dhe KARIKUNXHI e KUNXHKARI që t’bëj që ta QISH edhe NANËN TËNDE, o Xhuxhmaxhumaku e të folësh vetmevete !?!!!

  Reply to this comment
 30. TOPUZI December 11, 20:32

  Xhuxhixhuxhumak, a po t’pëlqen KUNXHKARI e KARTOPUZI JEM, SHUMË shumë apo pak?

  E pra, po shihet qartë tashmë se t’kam bërë që të folësh vetmevete dhe njëkohësisht ta QISH nanën tënde; e päskëtaj do të bëjë që të të QI e SHKËRDHEJ ty NANA JOTE dhe të të pëshurri në gojë, se je zatet, or Xhuxhi-Xhuxhumak N’KARIKUNXH-TOPUZ-TOKMAK që përveç që të QIN TY N’GOJË dhe robët tu të shpisë,në bark e në shpinë, edhe të hallakatë e të rrakatë, herë nga shumë e herë nga pak, përr kijamet e për mërak, apo si thua ti Xhuxhumak !?!!!

  Reply to this comment
 31. TOPUZI December 11, 20:33

  Xhuxhixhuxhumak, a po t’pëlqen KUNXHKARI e KARTOPUZI JEM, SHUMË; shumë-shumë, apo pak?

  E pra, po shihet qartë tashmë se t’kam bërë që të folësh vetmevete dhe njëkohësisht ta QISH nanën tënde; e päskëtaj do të bëjë që të të QI e SHKËRDHEJ ty NANA JOTE dhe të të pëshurri në gojë, se je zatet, or Xhuxhi-Xhuxhumak N’KARIKUNXH-TOPUZ-TOKMAK që përveç që të QIN TY N’GOJË dhe robët tu të shpisë,në bark e në shpinë, edhe të hallakatë e të rrakatë, herë nga shumë e herë nga pak, përr kijamet e për mërak, apo si thua ti Xhuxhumak !?!!!

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku December 11, 23:22

   Haha, te ka ngec pllaka e gramafonit po me i ven mer torrollak, po ate historine e shkjaut qi te karaqiu me kunxhkar dhe me karkunxh, perse nuk e tregon mer GRANIT BEQIRI? Hajde GRANITO na trego nje here si ta shtiu ne BYTHE KUNXHIN ai shkjau.

   Reply to this comment
 32. TOPUZI December 12, 05:05

  Xhuxhi, po e shoh dhe po e vërtetoj se me të vërtetë po t’pëlqen shumë KUNXHKARI I TOPUZIT dhe KARKUNXHI…, dhe, kam me t’i RRASË edhe më fell, prandaj, gëzohu e mos u mërzit, se më mirë t’bjen !?!!!

  Së KUNXHKARI dhe KARKUNXHI JEM t’kanë hi fell e t’janë rrasë fell, po shihet edhe nga komentet tua, Xhuxhi, ku po i përsëritë vëtëm KUNXHKARAT DHE KARKUNXHAT E TOPUZIT, se, ta kam fshi edhe pjesën e trurit që e shkakton t’folurit tënd; se, padyshim t’kanë pëlqy e po t’pëlqejnë KARIKUNXHI e KUNXHKARI JEM, apo si thua ti, Xhuxhumaku -i ngulur në TOPUZKARI?! … Dhe, edhe pak e KARIKUNXHI e KUNXHKARI JEM do t’bëjnë që ta harrosh edhe emrin tënd, o i mjeri ti i gjori N’ÇFARË HUNDLESHI JE ZATETË !?!!!

  Reply to this comment
 33. TOPUZI December 12, 16:07

  Xhuxhi,

  a po e sheh se çka t’bënë KUNXHKARI-TOPUZI ?!

  Xhuxh, po shihet es ta kam QI NANË-MAJKËN dhe MAJK-NANËN, se t’kam ngjesh e t’kam TESH -sa mëmzi dy fjalë (edhe ato të përsëritura) tashmë po mund të m’i thuah !

  Pra, t’i kam shterrë edhe fjalët dhe t’kam bërë PAPAGALL që s’po di më tjetër çka të thuash po vetëm po bën TA-TA-TA, HA-HA- HA e KA-KA-KAIS -së ta kam rras fort e keq KARKUNXHIN e KUNXHKAR-TOPUZIN -deri në zemer e deri në kthizë !!!

  Pra, UNË -KARKUNXHI e KUNXHKARI-TOPUZ, me KARKUNXH e TOPUZ t’i kam blloku GOJË e ZUZË !!!

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku December 12, 18:05

   Po per Zotin o bole, se ti po i nderron fjalet per dite po ti veç Përrc Përrc Përrc Përrc Përrc Përrc po bon or debil bir idioti dhe ate emrin e shkjaut qe ta ka shkerdhye tane fisin ne goje e ne pidh e ne bythe nuk po na i tregon. Te qifte edhe PAPAGALLI se mbasi ta ka shpue shkjau edhe PAPAGALLI e ka kollaj te ajo zuza qe t’osht bo si tuneli i Kerrabes. Hajde bratko se ti me do shkja e maqedonas je ne krushqi e ta shkerdhejne me fare e me fis, te paren nanen, pastaj motrat, hallat, tezet ene axhat ne bythe. A don ma o bythqire gjys shqiptar e gjys shkja?

   Reply to this comment
 34. TOPUZI December 12, 23:33

  Xhuxhimaxhumak,

  a po e she se vërtetë TA KAM QI e QI-QI nanën, gruan dhe krejt çka ki në shpi e në sorollopi se, tashmë mund të komentojsh me mua vetëm duke më emituar mua, sepse përpos që ta kam ngulë fell e keq në ZUZË e në GOJË, edhe gjuhën ta kam bërë që as mos të mundësh dhe as mos të dish më që të flasësh ndryshe, veç si të dua unë dhe si të them unë!?!!!!

  Pra, gati ta kam QI, PËRQI, e PËRQITË , nanën tënde, ty, gruan, dhe krejt të tjerët të tutë me soj e sorrollop, se TOPUZKARI e KUNXHKARI jem po T’QINË KEQ DHE PO T’QINË, SHKËRDHEJNË E KALASHKËRDHEJNË si s’ka më keq e sa s’ka më fort !?!!!

  Reply to this comment
 35. Plaku Xhuxhumaku December 13, 14:25

  Hajde Gezuar Vitin e Ri or idiot!

  Reply to this comment
 36. TOPUZI December 14, 08:28

  Xhuxhi !

  Ngulu n’KUNXHI !
  Se nëse nuk NGULËSH N’KUNXHI me vullnet
  -të nguli unë PËR GAZEP… !

  E, nëse unë të nguli në KUNXHI
  do të të rri në gojë KARTOPUZI !!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*