Dërgojani këtë dikujt që e doni vërtet shumë

June 16, 2018 12:53

Dërgojani këtë dikujt që e doni vërtet shumë

Nuk të uroj një dhuratë çfarëdo,

të uroj thjesht atë që shumë veta nuk e kanë.

Të uroj kohë, për t’u argëtuar dhe për të qeshur;

nëse do ta përdorësh mirë, mund të fitosh diçka.

Të uroj kohë, për të vepruar dhe për të menduar,

jo vetëm për veten tënde, por edhe për t’ia dhuruar të tjerëve.

Të uroj kohë, jo për të nxituar e për të vrapuar,

por kohë për të qenë i lumtur.

Të uroj kohë, jo vetëm për ta kaluar,

unë të uroj kohë për të pushuar,

kohë për t’u habitur dhe kohë për të besuar

e jo thjesht për ta parë në orë.

Të uroj kohë për të numëruar yjet

dhe kohë për t’u rritur, për t’u pjekur.

Të uroj kohë për të shpresuar përsëri dhe për të dashuruar.

Nuk ka kuptim të kapesh pas së shkuarës.

Të uroj kohë për të gjetur veten,

për të jetuar çdo ditë, çdo orë si një dhuratë.

Të uroj kohë edhe për të falur.

Të uroj të kesh kohë,

kohë për jetën.

****

Elli Michler (12 shkurt 1923 – 18 nëntor 2014) ka qenë një poete gjermane. Poezia e mësipërme është nga më të njohurat e saj dhe titullohet “Të uroj kohë”

b.m. / dita

June 16, 2018 12:53
Komento

1 Koment

 1. Nji Poesi interesante ...qe dicka me kujton ! June 16, 20:43

  Mbaj mend ,diku ne forume dikur ,me duket ke to-channel.
  te kem shkruajtur nji poezi qe fliste per kohen ,
  poe si gjithmone len atje ku edhe i shkruaja ,
  pa i mbajtur shenime ,ishte nji art loje ateher ,
  e asgje s’e merrnim seriozishte ,ate cfar po ndodhte.
  ishte nji kohe e turbullt e vrulleshme ateher , e s’e di ,

  na ishte ngacmuar thell ajo ndjenj per poezine .

  Me kujtohet qe edhe un kisha nji mike gjermane poete
  qe bashkpunonim dhe hidhnim poezi ne forumet shqiptare ,per te ngacmuar deshiren e shqiptareve

  mbi krijimtarine ,konkretishte poezine dhe nji moderatore atje te Forumit mjaft simpatike .
  Ishin kohe paharrushme pasioni .
  Koha Jeton e i duhet gjithkujt ne jete ,
  Poezia s’jeton dot pa ate ndjenje te vertete !

  Te zoterosh nji gjuhe tjeter ,thoshte nji femer e shquar ,

  eshte njelloj si te zoterosh nji shpirt te dyte .

  Un njoh jopak poete e poezi gjermane ,
  Elli s’me kujtohet .

  sidoqofte eshte nji poesi frymezuese .

  Dikur edhe un kam pasur nji raport mjaft te afert me Poezine ,derisa kuptova se
  atje mungon oxigjeni per krijimetari .

  ( ich habe meiner Liebe ,
  von meiner Augen verloren,
  ich spühre nicht mehr vom Leben )

  Sidoqofte eshte bukur qe aty ,ne Shqiperi

  mendojn akoma per ate miqesi mes njeriut me poezine.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*