Një video e rrallë e ceremonisë së varrimit të regjentit Fuad Dibra

Marenglen Kasmi March 7, 2016 09:31

Një video e rrallë e ceremonisë së varrimit të regjentit Fuad Dibra

Një video e rrallë e ceremonisë së varrimit të regjentit Fuad Dibra, i cili ndërroi jetë më 22 shkurt 1944 në Tiranë.
Ky filmim, i nxjerrë nga arkivi gjerman i filmit në Berlin, është një sekuencë e shkurtër e një dokumentari javor informues që përgatitej dhe shfaqej në kinema për popullin gjerman.

Në këtë dokumentar jepeshin lajme nga të gjitha frontet e luftës dhe lajmi nga Shqipëria, për vdekjen e një personaliteti shqiptar, do të pasqyrohej në përmbledhjen javore informative të radhës.

Kjo video është interesante jo vetëm se ilustron ceremoninë e varrimit të një prej regjentëve shqiptarë por, po ashtu, është një nga filmimet e rralla të drejtuesve të shtetit shqiptar nën pushtimin gjerman.

Siç shikohet në video, fjalën e rastit e mbajti regjenti Mehdi Frashëri, i shoqëruar nga kryeministri Rexhep Mitrovica, ministri i jashtëm Bahri Omari etj.

Madje, Bahri Omari e ka dorën e majtë të lidhur, si pasojë e një plage të marrë nga një sulm i organizaur ndaj tij nga komunistët në Vlorë, në fund të muajit janar 1944.

 

Marenglen Kasmi March 7, 2016 09:31
Komento

9 Komente

 1. dfg March 7, 09:41

  Prap na doli ky nazi-fashisti i nrrezikshem Bsahri Omsari,qe tani ca KELYSHEVE ANTI SHQIPTASRE jo vetem u vjen keq,por na bejne edhe libra duke e vleresuar kete tradhetar si koke e madhe!
  Ka dale edhe nje gjarper me zile,nga shume prof.dok qe sot jane me lopate qe e nxjerr hero kete fasgist regjent!
  E cfare mund te beje me teper nje ARMIK i popullit aterhere qe te quhej ARMIK e te pushkatohej??
  Kete di vetem prof,dok lesh arapi!

  Reply to this comment
  • Ulpiana March 7, 17:40

   Keto ishin shteti shqiptar. Xhihadistet komuniste qe i sherbenin komunizmit bizantin dhe Rusise nuk deshironin te kishte shtet kombtar shqiptar.

   Reply to this comment
 2. demo March 7, 11:40

  Regjenca eshte normaliteti i Shqiptareve.Bashkepunimi me gjermanet,Austro hungarezet,Statunitenset,eshte normale per shqiptaret qe kane vojtur nga shovinizmi i panginjur sllavo-grek.Ajo qe shkon kunder interesave kombetare eshte rrebelimi fondamentalist islamik i Haxhi Qamilit dhe rrebelimi fondamentalist bolshevik i Enver Hoxhes.Perfundimi i ketyre dy faqeve te turpshme te historise se shqiptareve do ta dergonte Shqiperine kurban ne prehrin e Serbise dhe Greqise.Nje burre aty me dore te lidhur,qe eshte Bahri Omari,veprimtar i federates Vatra,qe shpetoi Shqiperine nnga thonjt e Greko-sllaveve ne konferencen e Versajes,eshte gjykuar padrejtesisht si tradhetar,kur ishte ideator dhe mbrojtes i Shqiperise ethnike.Eshte kunati dhe bamiresi i tradhetarit me te nderuar ne kete vend,agjentit serbo-malazez Enver Hoxhes.Per cfare mund te akuzohet Bahri Omari?Ne kohen kur Bahri Omari,mori per grua vajzen e madhe te Gjylos,Gjirokastra vlonte per aventurat erotike te Gjylos me Bymbashin bukurosh Halil Musa beu dhe dobicin e tij Enverin e dy Halileve.Te hysh ne dere te kurves eshte faj i madh,dhe kete Bahri Omari e dinte shume mire,pamvaresisht se vajza e madhe e xha Halilit nuk i ngjante te emes.Edyta, ndihma pa kushte qe i dha nje aventurieri parazit,pa deshire per te mesuar,por me nje ambicje te pakufishme per te perfituar privilegje te pamerituara,e ben fajtor Bari Omarin,sepse duke llastuar pambarimisht Enver Hoxhen,krijoi ate moster.E treta,futja ne shtepine e tij,qe nuk do te bente as me djemte e tij,bashke me te fejuaren e tij Nexhmien,kur nga nje ane sinjalet per kontrabanden e duhanit dhe pijeve qe bente me ushtaret italiane duke shfrytezuar pasurine e Ibrahim bej Bicakut dhe jeten e cthurur ne kazinote e hotelet e Tiranes nuk mungonin.E pat lajmeruar prefekti Qazim Mulleti.Nga tiransit e vjeter njihej shprehja e Qazim Mulletit,qe therriste:-E di,e di,ketu e kam perballe shpise teme,por cfare t`i bej ketij!-duke aluduar,se s`kam c`i bej Bahri Omarit qe fsheh llumin e kontrabandes ne shtepi te vet.Ne vepren e tij “Kur lindi Partia”,Enver Hoxha tregon nje episod kur dy karabiniere italiane i shkuan ne dyqan per ta arrestuar,gjoja per veprimtari revolucionare dhe e pyeten:-Ketu eshte Enver Hoxha?Ky u tha:-Pritni sa ta lajmeroj! dhe u shpetoi nga dera e prapme.Ne fakt karabinjeria italiane kishte informata te forta per kontrabanda me pijet,fallsifikimet e etiketave dhe sidomos kontrabanden e duhanit me kamjona drejt Kosoves,qe e ushtronin Kristo Themelko,”baca”,dhe Esad Dishnica sherbente si ndermjetes..Bahri Omari nuk mund te ishte aq “qorr”,sa ti shpetonte edhe lidhja e kunatit me serbo-malazezet,derisa nje darke,ne sy te Nexhmijes,ja plasi ne sy.;_Ku e keni Kosoven?Nuk keni per ta marre Kosoven! Atehere u zgjua Bahri Omari dhe i hodhi pjaten e fasuleve surratit kunatit Enver. Kete skene e ka pare Nexhmija,por kjo nuk eshte romantike me trendafila,eshte me fasule,prandaj sikur te lajthisi,ajo nuk tregon.Qe nga ajo dite tre atentate ju bene Bahri Omarit,shoket ilegale Gogo Nushi dhe Nako Spiru gabuan shenjestren,ose dicka dinin,qe vetem e plagosen ne dore.Sidoqofte,te dy vdiqen te rinj.Kam folur me Selfot,Karagjozet,Kokalaret,qe jetojne ne Tirane,qe para 90 per Enverin dhe cuditerisht urrejtja e tyre per c`ka kishin hequr nga Enveri,nuk ishte per Enverin ,por per Gjylon.Kur vdiq i fundit i Cinateve, pasardhesve te Ali pashe Tepelenes,bejleret e fushes se Vurgut,Bejlereshat e Gjirokastres,Delvines dhe Libohoves vlonin;-E meson bushtra Gjylo,dobicin e bymbashit!

  Reply to this comment
 3. LORA March 7, 12:17

  Ja edhe spiunet ,kolaboracionistet dhe puthadoret ,me ze dhe figure,tuj percjelle fuad dibren,njerin prej gjakprishurve bastarde ,,,,qe kushedi sa rini shqiptare antifashiste ka marre ne qafe.

  Reply to this comment
 4. Partizani March 7, 13:04

  Demo bucja,
  Bushtra jane jote eme dhe ato qe bene tet ame e tet ate dhe ato qe i bene ato e keshtu me rradhe.
  Ke ke pyetur ti mo i perdale ? E di ti qe nena e musine kokalarit e vizitonte gjylon deri sa vdiq.
  Shko e pyet mbesen e musinese, nuk e di nese jeton akoma ne pallatet agimi ne tirane…
  Shko pyet luan omarin qe po ja mbron kaq shume te jatin.
  Ke ke pyetur mor nga selfatet e karagjozatet more kerme, qe ndyn emrin e nje fisi te tere vetem duke i zene ne gojen tende te mykosur.

  Ate kadarene mund ta kesh pyetur se ai ka qene pusht dhe eshte pusht i madh ne kuptimin e vertete dhe ate figurativ te fjales.
  Kafshe e kerme parahostorike.

  I hengret mune Enverit sa qe gjalle e tani merreni me gra plaka qe ne ato kohe qe kane jetuar ato duhet te ish nheri si gjyshja jote qe te merreshin grate e botes neper goje.
  Jo po paska qene e jema e lige por e bija jo. Hahaha. Idjot.
  Turp, ne vend te vesh vetlla nxjerr syte.

  Bahri Omarit i eshte bere atentat nga ceta partizane e bregut si antar i qeverise fashiste koolaboracioniste ne sherbim te gjermanise naziste, ne afresi te vunoit. Deri ne 1990 ka pas lapidar perkujtimor qe zhabat si ti i vodhe. Guret e germat per te regullu avllite dhe me vu emri ke dera
  Vulehumbur

  Reply to this comment
 5. Truth March 7, 15:01

  Demo bucja,
  Bushtra jane jote eme dhe ato qe bene tet ame e tet ate dhe ato qe i bene ato e keshtu me rradhe.
  Ke ke pyetur ti mo i perdale ? E di ti qe nena e musine kokalarit e vizitonte gjylon deri sa vdiq. Ishin gra te ndershme dhe fisnike. Po ku njeh ti nherez te tille.
  Shko e pyet mbesen e musinese, nuk e di nese jeton akoma ne pallatet agimi ne tirane…

  Shko pyet luan omarin qe po ja mbron kaq shume te jatin. Apo doniken, te shoqen qe ka shkruar libri. Per vjehrin dhe te te tregoje kujtimet si ka perjetuar vjehren dhe te jemen e vjehres. Sepse vjehrin nuk e ka takuar ndonhe here , ish pushkatuar me kohe.
  Ke ke pyetur mor nga selfatet e karagjozatet more kerme, qe ndyn emrin e nje fisi te tere vetem duke i zene ne gojen tende te qe qelbet era myk.

  Ate kadarene mund ta kesh pyetur se ai ka qene pusht dhe eshte pusht i madh ne kuptimin e vertete dhe ate figurativ te fjales.
  Kafshe e kerme parahostorike.

  I hengret mune Enverit sa qe gjalle e tani merreni me gra plaka qe ne ato kohe qe kane jetuar ato duhet te ish nheri si gjyshja jote qe te merreshin grate e botes neper goje.
  Jo po paska qene e jema e lige por e bija jo. Hahaha. Idjot.
  Turp, ne vend te vesh vetlla nxjerr syte.

  Bahri Omarit i eshte bere atentat nga ceta partizane e bregut si antar i qeverise fashiste koolaboracioniste ne sherbim te gjermanise naziste, ne afresi te vunoit. Deri ne 1990 ka pas lapidar perkujtimor qe zhabat si ti i vodhen dhe Guret e germat per te regullu avllite dhe me vu emri ke dera
  Vulehumbur

  Reply to this comment
 6. Ballist me IDE te qarta March 7, 18:04

  Demo
  Fotografia me e bukur
  Eshte kur ballistat
  E zogistat
  I dorzuan kuroren e ZOGJIT
  Vitore XHUXh EManueles
  Ishte babai yt ne ate delegacion?
  iNtelektual nastradin zogisti
  E kishte shkrojtur
  Tekstin NGA bodrumi
  I shtepise se bahri omarit
  Duke pire rami me gjiZ e hurdhera

  Reply to this comment
 7. Leshanaku March 7, 18:07

  E mbaj mend mire. Isha 14 vjeç, ne Tirane, ne Rrugen e Bamit (sot Q. Stafa), korteun e permortshem te Fuat Dibres, perpara te cilit ecte nje orkester frymore gjermane me muzike funebre. Ndodhesha pikerisht ne trotuarin perballe shkolles se Kuqe, siç quhet sot. Kujt mund t’ia benin gjermanet pushtues kete nder, veçse nje njeriu qe u kishte sherbyer me zell? Te gjitha fjalet e tjera jane te kota.

  Reply to this comment
 8. Arber March 8, 01:55

  ky dokumentar gjendet ne Arkivin e Kinostidios “Shqiperia e Vjeter”. Sekuencat e tij jane perdorur me qindra here ne dokumentaret e TVSH>

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*