Njerëzit njohin Universin, por veten e tyre jo!

April 7, 2015 16:13

Njerëzit njohin Universin, por veten e tyre jo!

Arben Duka

 

 

Duhet brenda vetes tuaj,
të shikoni që të tërë,
të kujtoni një nga një,
mëkatet që kini bërë!

Brenda vetes të shikoni,
si film-kohën e kaluar,
dhe një nga një të kujtoni,
njerëzit që kini lënduar!.

Të shikoni brenda vetes,
se asgjë s’kini harruar,
të kujtoni ata njerëz,
që ju kini tradhtuar!.

Të shikoni brenda vetes,
ato që s’kini rrëfyer,
të kujtoni një nga një,
njerëzit që kini gënjyer!.

Të shikoni brenda vetes,
në skutën më të harruar,
kujtoni kë kini vjedhur,
edhe kë kini mashtruar!.

Të shikoni brenda vetes,
si të shkruar në një letër,
se ç’pisllëqe kini bërë,
veç për ca para më tepër!.

Të shikoni brenda vetes,
edhe kurrë mos fletshi gjumë,
Ç’kurvërira kini bërë,
veÇ për pak pushtet më shumë!.

Të shikoni brenda vetes,
sidomos ju më të vjetrit,
se sa plane kini bërë,
për të bërë gropën e tjetrit!

Të shikoni brenda vetes,
pastaj shikoni të tjerët,
njeriu në brendësi,
është pusi më i errët!.

Të shikoni brenda vetes,
babëzi-makutërinë,
se sa kini vrarë e shtypur,
për të shtuar pasurinë!.

Të shikoni brenda vetes,
se si fle një egërsirë,
ju e zgjoni-e ushqeni,
pastaj bën çdo mynxyrë!.

Të shikoni brenda vetes,
edhe djallin më të zi,
atë që ju nxit pa reshtur,
të bëni Çdo poshtërsi!

Të shikoni brenda vetes,
errësirën e një nate,
si i zhytët në greminë,
dhe i nxitë mijëra fate!.

Të shikoni brenda vetes,
po nuk janë të gjithë të zinj,
ka që s’rrisin brenda vetes,
nepërka dhe gjarpërinj!.

Të shikoni brenda vetes,
nëpër skuta anë e kënd,
po nuk patë në këto skuta,
s’shihni dot në asnjë vend!.

Të shikoni brenda vetes,
po asnjë këtë s’e do,
njerëzit njohin Universin,
po veten e tyre jo!..

April 7, 2015 16:13
Komento

13 Komente

 1. rajmond vlonjati April 7, 16:17

  Arben Duka mos u ngut
  se ni bejte po ta qes
  bo me pa nja tre si ti
  ndy ve kamt e ntretin dhjes

  Reply to this comment
  • MEMEDHETARI April 7, 23:31

   Edhe sharjet i kopjon ky rajmond vlonjati
   Sic duket ka i ngrati,kulture veshegjati…
   Jam i sigurte,sikur te doje te flase,
   Do beje te flase – por do pellase…

   Reply to this comment
 2. fraza April 7, 17:06

  Excellent!

  Reply to this comment
 3. QRMAL BALLA April 7, 19:24

  Ke marrë persipër me transplantu (o ma mirë) me shamertu dardhën e egër të DARVINIT ,ja ofro ta haj LENINI duke shku në drejtim të pa ditun edhe tuj-shku mrapsht në borgjezin utopike,per uforin e nostalgjisë o turi-lesh exsocialist mjaft me pralla ,per 1 grusht dollar je kthy ‘BULLAR’

  Reply to this comment
 4. 01 vlora April 7, 19:24

  E shkelqyer duhet recituar nga Reshat Arbana ose Mirush Kabashi ,respekt Arben Duka

  Reply to this comment
 5. katarakti April 7, 21:29

  Arbeni nuk qenka vetem nje vjershetor politik, por qenka edhe fillozof i vertete. Shume poeme e bukur. Dhe tragjike njekohesisht. Cilido njeri ka nje barre me mekate mbi supe, por as vetes se vet nuk pranon t’ia tregoje.

  Reply to this comment
 6. aqo April 8, 05:39

  Ore ti QRMAL BALLA,qe qenke me kurs kunder analfabetizmit s’do as ment e as kalem,por sa dite kurs ke bere ,kete nuk e kuptoj.Sa per ato qe ke dashur te thuash ehe,s’ta kupton asnje shqiptar,e ke shkruar ne gjuhe te vjeter,shume te vjeter te ndonje fqinji te vendit tone.Kur s’di shqip pse lodhesh kot o I uruar.

  Reply to this comment
 7. gjermani i fundit April 8, 09:23

  vjershe me shume filozofi brenda. Carlo Rubbia ka thene se lenda e panjohur ne Univers eshte sikur nje njeri te rrethohet nga 99 te tjere qe nuk duken

  Reply to this comment
  • LOVE April 8, 10:16

   lexo cfare thote Emma Al Rose
   “Merre shpirtin tim !!!
   Vishe !!!
   Por jam e sigurt që nuk të bën…
   Nuk është numri yt !!
   Sepse shpirti im ka numër te madh”

   keqardhje qe keto fjale duhen thene shume ,shume “njerzve”
   Bukur poezia sot !

   Reply to this comment
 8. Kris 1 April 8, 12:39

  Puna jone pune muti
  Pune te mire ka hajduti

  Reply to this comment
 9. Mark uk April 8, 13:31

  Bejtet e tuaja jane me name
  Shkoj e i vjerri ne zyrhane[wc]
  Sa here shkoj atje me dhie
  Me bjen ndermend
  Per zotrin tane.
  Vertet ba me njoft vedin si te njohin te tjert.nuk na merzit perdite mo poezi te nje anshme.
  Si spiun i ati rregjimi duhet te mbydhur ne shtepi me kohe.

  Reply to this comment
 10. Bilua April 8, 15:15

  Me vargjet e Raimond Vllonjatit dhe te Mark Ujkut vetem familja Berisha qesh e i kupton po te ishte gjalle dhe i ndjeri Hajdari edhe ai kish pas me i kuptue !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*