Njeriu dhe Antinjeriu i Vitit? Donald Lu dhe Flamur Noka

January 4, 2018 09:35

Njeriu dhe Antinjeriu i Vitit? Donald Lu dhe Flamur Noka

Bedri Islami

Është e vështirë të përmbledhësh në një emër të vetëm njeriun që gjatë një viti ka lënë, më shumë se të tjerët, emërin e tij. Ashtu si mund të duket po aq e vështirë të gjesh antipodin e tij, pra të kesh mendimi tënd për atë që mund të auhet antivlerë e një viti, ose , më saktë, antinjeriu i vitit.

Edhe nëse nuk e bëjnë mediat, njerëzit e bëjnë këtë bilanc fundviti, e bëjnë me mendjen e tyre, dhe, si ndodh zakonisht në këtë vend , ai që për njërin mund të jetë vlerë e vitit që porsa iku, për dikë tjetër, ndoshta fqinj i vjetër me të, mund të jetë antipodi i së mirës dhe i përcaktuesit të një viti. Ndoshta, ku ta dish, edhe kjo është e bukur.

NJERIU I VITIT

Për shmë nga miqtë e mi,  Edi Rama është njeriu i vitit në Shqipëri. Ai përmbylli katër vitet e para të qeverisjes pa tronditje të mëdha, u miratua Reforma në Drejtësi, shtroi një vizion ndryshe dhe filloi të përcaktojë strukturat e shtetit. Për më tepër, megjithëse nuk ndodhi asgjë spektakolare, ia arriti të fitojë zgjedhjet marramendshëm pabesueshëm dhe mund të qeverisë i vetëm.

Edhe unë do të doja të ishte kështu, për të vetmin shkak: ai është shefi i qeverisë së këtij vendi dhe, nëse shefi i qeverisë është edhe njeriu i vitit, kjo do të thotë se punët kanë shkuar mirë.

Do të ndodhte kështu, nëse ky vit i qeverisjes Rama nuk do të kishte pasur një ndër përshfaqjet rënduese të tij: kanabisin. Dhe kjo e përjashtoi nga mendimi im Edi Ramën, duke i lënë të tjerët të kenë mendimin e tyre.

Për mua njeriu i vitit nuk është një shtetas shqiptar. Ai vërtet e flet gjuhën shqipe, jo rrjedhshëm, por mjaftueshëm të kuptueshme për mesazhet që ka dhënë. Edhe ajo që nuk është fort e qartë në gramatikën e tij, është më se e qartë në atë që ka shtruar: krejt haptas, nganjëherë shumë fort, e pakthyeshme, herë – herë e ashpër, pastaj disi ledhatuese, por gjithësesi brenda asaj që politika jonë kupton më mirë se gjithçka tjetër.

Nëse   Reforma në Drejtësi do të ketë në të ardhmen një emër, do të jetë patjetër emëri i tij. Askush tjetër nuk i dha asaj më shumë jetë, nuk u përplas më tepër se sa ai me miratimet, kundërshtimet, fjalën e dhënë, hum bjen e fjalës, akullnajat që prodhon ajo, aisbergët që rrinë poshtë saj, hilet dhe trembjen që , po ashtu, ishin të pazakonshme.

Njeriu i vitit , duke përmendur “ peshqit e mëdhenj” me siguri ka menduar për “ ujqërit e mëdhenj” të një klase politike të degraduar, për oligarkë financiarë, deputetë pjesë e krimit, dhe, si nuk ndodh kur flasin të tjerët, fjala e tij, me atë shqipe të kuptueshme, i trembi më shumë se sa dhjetra deklarata shtatori të ish kryeprokurorit të përgjithshëm.

Ai është Donald Lu.

Njeriu që më shumë se të gjithë paraardhësit e tij do e meritonte dhënien e nënshtetësisë shqiptare. Fundja, kur ia dhamë edhe Janullatosit…

ANTINJERIU I VITIT

Në të vërtetë kurrë nuk kam menduar se mund të jetë diçka më fyese dhe përjashtuese për një vend se sa në Kuvendin e tij përfaqësues të ulen edhe figura të tilla, të cilat, edhe edhe përpiqen të shfaqen njerëzore, lëkura i bie shumë shpejt dhe e gjithë përmasa e tyre e harbutërisë, injorancës politike, mllefit dhe një bote të egër, si e zbritur nga disa shekuj para, shfaqet e gjitha në formën e saj më të vërtetë.

Në parlamentin shqiptar ka pasur gjithëfarë lloj njerëzish që e kanë përfaqësuar, por ka edhe njerëz të veçantë në të që kanë përfaqësuar një rrymë të çuditshme, të egër, zezonë e gjithçkaje dhe pa asnjë mendim, të cilët të duket e çudtishme se si janë aty.

Aq më tepër se si ia kanë arritur të jenë edhe ministra, për më tepër ministër i brendshëm, kur dihet se ky përfaqësim është njëra nga dy fytyrat e shtetit.

Ai është ende aty, në rradhët e para, i gatshëm të përplaset me gjithçka dhe kudo; pa asnjë lloj integriteti si njeri i politikës dhe ps asnjë ide, lere të ketë ndonjë vizion; kurdoherë të mendojë përmes dhunës se sa përmes mendjes; agresiv deri në përleshje; e të vetmen meritë, nëse mund të quhet meritë: besnik deri në marrëzi i së keqes.

Kur mendon se të gjitha gjërat e tij të forcës, përplasjes, trazimit, kërcnimit, shtyerjeve, bllokimit, çjerrjes, janë mbaruar, ai, atëherë, pasi ka bërë thirrje për të pushtuar parlamentin e për t’i vënë flakën vendit, ndalet në një qoshe, bri shkurreve, përballë njerëzve dhe i bën shu..rrën edhe vetë parlamentit, edhe njerëzve q i ka thirrur, edhe liderëve të tij, të cilët, kur e ndërsejnë, buzëqeshin, pasi u duhet edhe një kohë.

Flamur Noka, e turpshme është të jetë në parlament, e turpshme edhe sikur të ishte në një shoqëri normale; fytyrë e asaj që e ka dërguar aty, por që edhe mes të majtëve mund t’i gjenden shokët… por asnjëherë në përmasat e tij.

Dy mendime vetjake për një vit. Është shumë pak. Në këtë vit që erdhi do të shohim përsëri një Donald Lu, qoftë edhe me emër tjetër, do të shohim rishtasedhe një shumësi Nokësh, me gjithëfarë emrash e gjinie.

 

January 4, 2018 09:35
Komento

34 Komente

 1. Shqipe-Pelivani January 4, 10:27

  bravo,madje,me shume se kaq…

  Reply to this comment
  • Synetlliu nones... January 4, 11:09

   Akoma me dacibaot e bedrinjve te partise ju?

   Reply to this comment
   • Zef January 4, 15:17

    Pse do te te pelqente qe femijet e Tu, apo niprit dhe mbesat te edukoheshin nga sjelljet asaj kafshe, apo edhe te tjerve si Ndoka, ne te dy anet. Po, vertet si Ndoka nuk ka dhe nuk besoj se ka per te pase nje te dyte si Ai.

    Reply to this comment
  • Godfather January 5, 07:19

   Te gjithe, perfshire Lu, kjo eshte loje e ndyre nese nuk denohen shkaktaret e 21 janarit. Eshte turp kombetar, te gjithe fajtore perballe atyre 4 te vrareve dhe dhjetra te plagosurve. Pa denuar shkaktaret, reforma ne drejtesi eshte zero.

   Reply to this comment
 2. sopiqoti January 4, 10:30

  Rrugaceria nyk ka brire.Ajo shfaqet ne rytyra te tillate peshtira sic eshte ajo e Flamur Nokes.

  Reply to this comment
 3. info analitike January 4, 10:44

  Njeriu i vitit jane hallexhinjte dhe te pamundurit qe po persekutohen nga kamzhiku rilindjot ne emer te nje “te berit shtet” qe godet te pafuqishmit dhe ledhaton te fuqishmit. Antinjeriu i vitit jane te gjithe bedrinjte qe i bejne fresk kesaj menxyre.

  Reply to this comment
  • edi January 4, 11:41

   perfekt …

   porse per Majmunat e asaj Bote ,
   qe s’kan len institucione e media pa zabtuar ,
   eshte e veshtrie te pranojn qe jane Majmune .
   Kta majmune cirku mediatik, mbajne me humor popllin kaqol shqipcare, i cili zbavitet me performancen e majmuneve te medias

   Reply to this comment
  • lola January 4, 16:20

   Informacionin e ke anal ashtu si dhe nickname.Ne demokraci pushtetet jane te ndara.Rama nuk ka lidhje fare me drejtesine.Por ti mos u merzit Ke kohe te mesosh.Derisa te vdesesh.

   Reply to this comment
 4. drejtesia po vjen January 4, 11:47

  Ndersa informacioni analitik i dale nga halé, do te kete edhe gjate ketij viti lirine qe aromen e tij ta ndjene te gjithe te marret e dashuruar me pjesen me te keqe te shoqerise se shqiptareve te ndershem qe komentojne ne faqet e gazetave.

  Reply to this comment
  • info analitike January 4, 14:27

   po ja erdhi…vazhdo prit ti si puna e gomarit me barin. He te keqen te te rroje partia ty pa te tjerat nuk kane rendesi as shendeti nuk vjen para partise per tija.

   Reply to this comment
  • Bir Asqeriu nonës, kë të qaj më parë... January 4, 15:12

   Misioni i gazetarise eshte te prezantoje me sa me shume profesionalizem dhe me sa me shume vertetesi realitetin. Kete mision e permbushin ne nje mase te konsiderueshme vetem mediat prestigjoze, te etabluara tashme prej vitesh ne majat e gazetarise boterore. Informacionet e percjella prej tyre kane besueshmeri te larte te lexuesi pasi bazohen me se shumti ne fakte, hulumtime, dhe analiza te pakundershtueshme. Ne vend qe performanca e tyre mediatike te sherbeje si busull orientuese dhe per gazetaret e rangjeve nga me te ulta, fatkeqsisht, jo ralle ndodh e kunderta.

   DITA ka publikuar po sot nje artikull te DW me titull: “Të rinjtë shqiptarë, eksod drejt BE-së, SHBA-së dhe Kanadasë”, cfare le te kuptohet, se me cfare bilanci tejet trondites i permbylli rilindjoti yne kater vitet e para te qeverisjes.

   Diku nga mesi i shkrimit, atje permendet fakti se fluksi me i madhi i eksodit shqiptar gjate gjithe ketij tranzicioni pa fund shtrihet ne vitet 2014-2016 për shkak te mungeses së punes dhe ne kërkim te nje te ardhme me te mire.

   A jane te afte dhe a dine ta vleresojne si duhet kete mesazh bedrinjte e partise dhe “miqte” e tyre militante? A i gelltisin kollaj keto “qofte sade” pa garniture” bedro-viktorjanet e Dites ?

   Une them se jo. Ata e kane mjaft te veshtire ta kryejne me seriozitet dhe me paanshmeri detyren e gazetarit. Mediat e kazanit – edhe pse te treguara me gisht nga vete kryeministri – ato mbeten duke i fryre gernetave partiake.

   Po si nuk doli ndonje “ditar” te na thote xhanem, se ne cfare koshi plehrash rilindjote perfunduan premtimet per mjeksi “falas-djegas”, dhe per hapjen e 300.000 vendeve te reja te pjerdhura te punes ?

   Reply to this comment
 5. Asqeriu i vitit... January 4, 12:01

  Propozoj që asqeri të vitit,
  Të bojm synetlliun e nonës,
  Se me daçibaot e tij sorrogato,
  I ka bërë karshillëk dhe sorrës !

  Reply to this comment
 6. Shqiptari January 4, 12:27

  Ishte ky Bedro Islamiku qe para ca ditesh turfullonte ketu me nje shkrim “Nga na mbine keta pro-Amerikane?”.
  Kurse sot paska dale “me katolik se Papa” dhe paska nominuar Njeriun e Vitit ne Shqiperi nje amerikan.
  Duhet te shpallesh Njeriun e Vitit nje Shqiptar or ti Bedro, p.sh. shokun Taulant Balla, njeriun me me teper poste ne Rilindje. Keshtu do ishe plotesisht i sinqerte si Bedri.

  Reply to this comment
 7. 21 JANARI KULLON GJAK AKOMA... January 4, 14:03

  O BEDRIIIIIIIIIIII !!

  Krimet e kupoles te familjes Berishorrit jane aq te medha sa duhet akuzuar
  .
  I pari Donald luja per hipokrizi te pabesueshme
  .
  I dyti edi rama per impotence kriminale
  .
  dhe te tretet media shqiptare d
  duke perfshire Diten me bedriislamiket e saj

  Nqs dhe Bedriu dhe fansat e tij nuk e kuptojne se REFORMA eshte loje do te thote se jane budallenj…por nqs e kuptojne dhe bejne keto artikuj per biznes ky eshte mashtrim.

  Pra le ta themi me ULURIMA qe lidhja e 1 prillit 2013 RAMAMETA ishte nje skenar I bere ne bodrume ambasadash ME AFAT deri ne pranvere te 2017 qe realisht po ndodhi.

  Thjesht ata qe I “fryne ne vesh” KALIT TE TROJES ILIR META te ikte me duar ne qafe nga Sali monstra ne prill 2013 po I shkelin syrin ta le Edi Ramen me ngjale nga mbrapa tani ne prag te votimeve te 2017.

  Pse nuk thote nje fjale te vetme ambasada amerikane per terroristate korpusit azem hajdari…por zoti Donald lu beri nje deklarate FUNEBRE duke thene tekstualisht:

  ‘’’’’’ “Jam i befasuar nga disa ndryshime që kanë ndodhur brenda një viti e gjysmë. Më lejoni të rendis disa prej tyre. Shukri Xhelili, Mark Frroku, Armando Prenga dhe Elvis Roshi janë të gjithë duke u ndjekur penalisht. Arben Ndoka dha dorëheqjen nga Parlamenti, ndërsa Gjykata Kushtetuese i hoqi mandatin deputetit Koço Kokëdhima. Ilir Petraj dhe Gentian Muhameti u ndaluan që të merrnin pjesë në zgjedhje. Këto janë gjëra shumë të jashtëzakonshme dhe kanë ndodhur brenda një viti të vetëm”, thotë Lu.’’’’’
  PRA ZOTI LU E QUAN TE JASHTZAKONESHME QE ESHTE DEMTUAR PS…KURSE PD QE DUHEJ TE FUTESHIN NE BURG KUPOLA E SAJ…..HESHT
  pra ju lutemi pasi shenjteruat nene terezen…shenjteroni Donald lul bashen

  Pra le ta themi me ULURIMA…..qe ky lloj reforme eshte poshtrimi me I madh qe I behet popullit shqiptar qe nga 1912 eshte me keq se cdo lloj pushtimi

  lufta me mullinjte e eres gjasme me komunzmin I dola boja ..dhe paska qene loja e rajersoneve,elezbibereve e deri te arvizute dhe lute

  Ka ardhur koha te pyesim

  A eshte me gjithemend politika amerikane kjo e perkedheljes se SUPER KRIMINELIT BERISHE per cerek shekulli..apo mos po e ben TRIBUJA ELEZ BIBERAJ ME MAKARTISTIN WISNER me koken e tyre

  SEPSE VETEM CFARE THOTE IZET HAXHIA NGA TURQIA ,KONGRESI AMERIKAN DUHET TE FORMONTE NJE KOMISJON PER CESHTJEN

  ……………….SALIGATE……
  per krime,kanibalizem,genocide,tradheti dhe vjedhje miljardash ne bashkpunim me mafjen me kollare qe do rezultonte fatale per disa kokrra atje si ne

  WATERGATE APO IRANGATE…

  sepse behet fjale per mbi 20 biljon dollare te armatimit shqiptar qe kane kaluar ne dore te SHKELZENEVE ,QENEVE DHE DEVIROLEVE..miljardat e rruges kombit apo OFF SHORET E naftes.( mund te happen letrat e floririt Londres qe “menaxhoi” ilegalisht Rajersoni me Berishin ne 93 ‘)

  PIKERISHT KY ESHTE MISJONI I VENCIAS,…te mbulohen miljardat te dhena nga berisha te lobet “ kopetente” podesta & wisner..dhe pot e happen letrat SAKTE si thote komiku LU atehere nje CUNAM do ndodhe ne brigjet e atllatikut nga termeti adriatikut.

  VENECIA NDYRESIA E RRADHES OSE ME SAKTE LHL RADHES.

  KUR ISHTE KRIZA E LHL NE 15 NENDOR 2015..CUDITERISHT FORCA “TE PANJOHURA’ rrethuan kryministrine te udhehequra nga lul basha..qe I shkeli vijen e kuqe arvizuse

  sovraniteti i shqiperise ra ne shkurt 1992 kur Rajersoni mori pjese ne fushate elektorale krahas MONTRES BERISHE..dhe vazhdon dhe sot.
  KETO PERRALLAT E” VENE CIA S ” JANE NJE SKENAR IDEAL PER TA FUNDOSUR ATE VEND PERGJITHMONE
  Nqs ka kundravajtes me te madh sot ne shqiperi ..ai eshte GOVERNORI LUL. dhe ROMANA VLAHUTIN
  Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
  Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.

  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.

  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj

  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin

  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.

  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar

  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”

  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.

  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha

  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes

  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.

  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa

  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e FBI

  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje

  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor

  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
  Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.

  KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
  FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.

  Me sakte:
  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.
  E thene ndryshe
  Komiku Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar ate) duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne
  ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DEBERISHIZIMIT…”””””””””.

  ne te kundert ENVER HOXHA
  NUK KA NEVOJE PER TI RINGRTUR LAPIDARIN
  ATE JA KANE BERE AQ TE MADH
  SA PER 25 VJET
  QE NGA RAJERSONI
  DERI TE DONALD LUJA..
  QE AKOMA MBAJNE NE KEMBE
  PERVERSIN ME TE MADH
  QE KA NXJERRE NJERZIMI…
  ….GHOST OF VIQIDOL….

  Reply to this comment
  • Edi January 4, 20:14

   Po ti or loqe kujton se ti lexon njeri keto carcafe si dacibao kineze?

   Reply to this comment
   • Sali Biberishoviq January 5, 01:14

    Zotëri me nickun “edi”
    Më fal por dukesh që je nga portalet e xen sypeshkaqenit dhe kurrkush nuk të vë me zor të lexosh “dacibao”..Nuk e di por personi qe e ka shkruar atë carcafin me siper eshte I pafajshem sepse krimet e Berishës janë pa mbarim..Ashtu sic jane pambarim tradhetia e Rames..ndyrsia e Metes dhe komedite e Donaldit te vogel te Tiranës.
    Le të shpresojme qe të dalë ndonjë hundlesh nga Shtepia e Bardhe qe njeh mire punet me Shqiperinë dhe ti thote Trampit te vertetten se ajo qe kane bere Amerikanet me Berishen pas 1991 dhe vazhdon dhe sot..nuk ka ndodhur as ne vendet e pushtuara dhe as ne kolonite me te pjerdhurave të të gjitha kohrave.

    Reply to this comment
    • Kurt H. January 6, 10:20

     Sorry qe po nderrhyj pa leje mr. unknown soldier, por kesaj here me duket seja ke mbeshtjell si kau lopes. Thirri pak memories dhe mos bjer kaq lehte ne kurthin e nasrudin intelekthalese. Fjalet “dacibao” dhe “loqe” jane ekskluziviteti i tij.

     Reply to this comment
 8. Adih January 4, 15:24

  O i uruar Bedri . ..Ku citon ,po te mos luante drogen.? ..
  Rames do ti hipja njeriun e pare te vitit ,per reformat qe ka bere . ??? Sa i kuq je ore i uruar ,me me dinjitet .Ta kam thene edhe here te tjera dhe nuk do ta perseris me .Rama ka te njejten program ,njelloj si Saliu e Meta ,pa i ndryshuar as edhe nje pike e as edhe nje presje
  1 Po tallet me pronaret dhe po shkel kushtetuten .
  2 Apo , hapi dosjet e sigurimit famkeq te diktatures ,ku ata i kane ne dore fatet e njerezve te varfer, me keqeardhje sot e kesaj dite , ne kete tranzicion post komunist???!!!Prandaj o Bedri ,te lutem ,mos na shkatero me nervat ne shqiptareve ,qe per fat te mire ,kemi karakter komplet tjete rsi ty,o imjere sahan lepiresi .. BEDRI ISLAMI…

  Reply to this comment
  • Merre me long... January 4, 16:29

   Po si thua ti more zoteri, TE HAPEN DOSJET E SIGURIMIT dhe t’u dalin horlleqet gjithe sherbetoreve te pushtetareve? Jo or jo, pune qe s’benet ajo. Gazepat do e kishin kundershtuar te paret hapjen e tyre…

   Reply to this comment
 9. zgalem January 4, 15:58

  Dy antipode te polikes se sotme shqiptare :
  Donald Lu , nje amerikan human , qe meriton permendore ne Shqiperi .
  Flamur Noka , nje ” deputet ” shqiptar , qe ngjan me nje te arratisur nga shkolla e korrektimit . Zgalem

  Reply to this comment
  • e di January 4, 16:28

   CIN LULU
   meriton nji mute te madhe mbi kaptin
   por nga haleja e tij e preferume e salih rrahman berishit
   si kurore

   Reply to this comment
  • Tartufi January 4, 17:01

   zgalem hajvani,mos na i prish imazhin e vendit tone,me
   permendore te lindjes se largeme !! Boll u ngopem me
   permendore nga stepa Siberiane dhe nga Lei fenet ne
   kohen e marezive te medha. Zgalem leshi, me trute te
   fishkura dhe me syte te miopit po te qendroshe perpara Cecos [ Cercizit ] dhe ne krahun tjeter te vendosesh Lulune e lindjes se largeme do te shikoje me syte e Tartufit nje trim te ketij populli te poshtruar nga permendoret ,qe thame me larte ,me nje cin ma cin
   liliput qe nuk ta ngop syrin. Zgalem lemija ne jemi pjese
   e nje popullit qe quhet Europe dhe kemi boll nga ky popull te vendosim permendore ,po te duam,se po ti shikoshe ngjajne tamam si Cecua.

   Reply to this comment
 10. Franci January 4, 17:16

  Na vjen turp te gjitheve qe kemi ne vitin 2018 nje deputet te ketij kallepi.Me deputete te tille PD i duhen edhe 20 vjet te konkuroje per pushtet.

  Reply to this comment
 11. vasili January 4, 17:50

  Duke ditur themelin prej geni anadollak dhe murin me gure.militantizmi komunist me te cilin eshte formuar bedriu,eshte llogjike,qe ai ne vazhdimesi,do zgjedhe te levdoje Baben tani amerikan,qe dikur per gjate gjithe viteve e ka quajtur armiku me i madh i gjithe popujve.
  Hic bedri,mos te skuqet faqia fare si deri tani, pasi si ty ka dhe shume te pa surreter te tjere,qe i kane hyre dhe brenda imperializmit gjakatar amerikan dhe po vazhdojne ta demtojne,keta me tru kanibalesh komuniste, duke i xhvatur dhe pensionet,qe i jep ajo demokraci ne kete rast teper syleshe dhe e verber.
  Nqse ne kete vend,do te zgjidhesh personi i pare,per vitet mbas 90,ai pa dyshim dhe per nje tru handikapi shqiptar do te ish Rama.
  Megjithse mua vet si person,ne komponente te vecante te tij,nuk me pelqen,si psh per nje butesi muti,prej frikacaku,qe tregon disa here me kundershtarin dhe ben tigrin,me institucionin e dobet per te fituar simpatine e te pareve.Apo te metat e veta i thote ne menyre te pergjitheshme por pa i specifikuar.
  Por per peshen qe ka mbajtur, durimin e treguar dhe punen e bere per vite me radhe,ne kete vend oriental,ai perben nje perjashtim historik,ne europianizimin e mentalitetit te ketij vendi.
  Davidi shqiptar vazhdon te luftoje me goliathet osmanas-komuniste dhe taborret e tyre,veshur me lekure vicidolas dhe cepanas.
  Pa tjeter,ambasadori amerikan,per ate qe perfaqeson,pa mbajtur ate ngarkese te madhe psiqike dhe fizike te Rames,ne rolin e katalizatorit,ka bere qe ato procese demokratike institucionale shqiptare te finalizohen,ne lufte te pareshtur me keto banda injorantesh pervers.
  Ne gjykimin tim,masivizimi i droges,mendoj se eshte lejuar,shoqeruar me nje mbyllje syri te pushtetit.qe i duhesh vota e katundarit,per vazhdimesine e veprave dhe projekteve te nisura.Por nuk mendoj se ndonje minister te kete ndyrur doren me te,ndryshe meritonte denimin maksimal te mundshem.
  Perkundrazi,Tahiri,si ai qe ish ne vijen e pare dhe duhej te mbyllte nje apo dy sy,per votat e Partise,une endjej si nje kurban,qe partia duhet ta reabilitije dhe ti ngreje monument,nqse nuk ka ndyrur duart vet..
  Une jam me real-humanizmin,psh duhet te sakrifikosh per momentin parimin, kur te duhet te shkosh,kunder rregullave,qe te pengojne te shpetosh te teren.
  E pra,kjo droge,qe eshte e denueshme nga ligji dhe qe parat shkuan ne xhepat e atyre qe e mbollen,beri qe Rama te jete vet zot vet shkop,ne vazhdimesine e reformave,per nje Shqiperi te vertete europiane,ne lufte me mbeturinat e bandave mesjetare te metes dhe Saliut.

  Reply to this comment
 12. fteri January 4, 18:17

  Flamur Noka, e turpshme është të jetë në parlament, !!!!!

  Reply to this comment
 13. koba January 4, 18:20

  Shume drejt e keni shprehur Z.bedri.Donald LU eshte i takemit te njerzve te shquar qe kane dhene per Shqiperine dhe shqioptaret.Mund ti bej nje krahasim me Kolonelin Tomson qe u vra duke Mbrojtur Shtetin Shqiptar e Vrau dora mizore nga nje Tartuf i Popullit qe Ai deshi aq Shume.Donald Lu do te mbese ne Historine e Shqiperise.Ndersa Ai Maloku spiun Serb do te harrohet si nje pocaqi e neveritshme e dale nga nje Hale vendase.

  Reply to this comment
 14. Izeti January 4, 18:37

  Me njeriun e vitit jemi dakord Z .Bedri ,por por kete Mulin si anti njeri nuk e drejt ,pasi e respektuar shume, Muli eshte MAJMUN I vitit dhe bile I pa zbutur Dhe nga ajo stalle nga vjen Muli ka shume majmune te vitit,nuk di ke te zgjedhesh me pare dhe sidomos sa me shume te jape efekt Reforma ne Drejtesi aq me shume shtohen kjo rrace. Shifni nga surrati si jane zverdhur dhe nga veprimet antinjerzore qe kryejne ne Parlament dhe Institucione te tjera,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Po ju vjen fundi ketyre maskarenjve dhe po marrosen fare te shkretet.

  Reply to this comment
 15. korabi January 4, 19:09

  Bravo Bedri.gazetare e analiste si ju ka nevoje Shqiperia e populli i mrekullueshem shqiptar edhe pse kunguj e kastraveca ne mes tij ka e do kete perhere si ne cdo vend tjeter Nuk [email protected]@het populli por ata qe e drejtojne keq ate

  Reply to this comment
 16. Krist January 4, 20:59

  Zoti Bedri,me paragrefin e dyte te shkrimit tuaj,ju e hidhni poshte tere shkrimin qe vijon,mbas atij paragrafi.Bile ,une do te shtoja se jo vetem dy njerez te ndryshem,kane vleresime te ndryshme (qofte edhe te kunderta),por edhe i njenjti njeri,duke e pare nga dy,apo me shume kendveshtrime,nje fenomen te caktuar,do te jape,me siguri,edhe perfundime te ndryshme (megjithese eshte injenjti njeri,i njenjti problem,por e shikon ndryshe,nga kende te ndryshme).Dhe kjo,zoti Bedri,te mos ngaterrohet me teorine e relativitetit.,mbasi eshte shume me e thjeshte.

  Reply to this comment
 17. Krist January 4, 21:21

  Zoti Bedri,antivlera,nuk qenka edhe aq e sakte dhe simbas jush,per te percaktuar kete fjale-antivleren,ju e vleresoni me fjalen:antinjeri!!! Pra,shqip ju po thoni se antivlera dhe antinjeriu,qenkan te njenjta,por e dyta na qenka,me e sakte se e para!!! Simbas fjalorit te gjuhes shqipe,qe ne flasim,parafjala “anti” i vihet cdo fjale tjeter,nese ne duam t’i japim kuptimin e kundert te saj.Pra,nese themi “komunist”po t’i vume parafjalen “anti” do te marrim te kunderten e komunistit,d.m.th.do te kuptojme,ballist,legalist,nacionalist,kapitalist,ndac edhe revizionist e tj.Ne shkrimin tuaj ,thoni se e kunderta e antivleres,qenka antinjeriu,ose sic e mendoni ju,njeriu pa vlere (Se anti,d.m.th.pa,ose i kundert).Por ka shume njerez,more zoteri,qe mund te mos kene asnje vlere (simbas analizes tuaj)por qe jane njerez shume te mire,te ndershem,te urte,por meqenese nuk eshte i afte t’i jape shoqerise,e quajne njeri pa vlere.POR,ky njeri nuk eshte nje antinjeri,sepse ai nuk eshte kunder,asnjerit,bile ai mund te jete me te gjithe.Perfundimisht,vetem me dy paragrafet e para te shkrimit tend,ti hedh poshte te gjitha sa vijon te thuash deri ne fund te ketij shkrimi.Gjynah,te hidhet gjith ai shkrim (mundim),poshte,vetem se ja ndryshon kuptimin nje fjale,ose nga qe nuk ja din fare kuptimin asaj.

  Reply to this comment
 18. alphade January 4, 21:34

  Z. Bedri , pse nuk i ke vene titullin artikullit tend “Njeriu dhe kafsha e vitit” : Njeriu : LU-ja dhe Kafsha e Kukesit:
  Muli, gomari i baba- Tasit …!

  Reply to this comment
 19. Alban Dega January 5, 04:02

  JO VETEM MENDIME

  TE GJITHA GJURMET TE COJNE NE “ PYJET “ E BEOGRADIT …

  – Akoma nuk e di se nga cili pyll ka dale Muli
  Zoti Kryeminister !?
  – Mareshalli i Beogradit Berisha dhe cetniku I UDB-se Noka….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Edhe lopet e gomaret e Hasit e dine me emer e mbiemer nga cili pyll ka dale Flamur Noka !
  E ka pohuar dhe pohon cdo dite me lehjet e tij, me thirrjet e tij per kacafytje e dhune, terror e permbysje!
  E pohon me zhurmen, gjullurdine, paedukaten e tij monumentale!
  Me bythelepirjen e tij legjendare ndaj nje bythelepiresi si Sali Berisha !
  E ka pohuar me doren, shkrimin dhe vullnetin e tij te lire e te plote ne deponimin e tij kur u kthye nga UDB-ja gjakatare serbe :
  – “Jam trajtuar mire prej tyre…” ( !? )
  – “ jam vendosur ne Grand Hotel te Prishtines… “
  – “ Me kane cuar edhe ne Beograd … “
  – “ Me kane kerkuar qe te vihesha ne sherbim te tyre… “
  – .. Nuk kam pranuar kerkesen e tyre … “
  Kur !?
  Pikerisht ne kulmin e fushates se terrorit shteteror nr Kosove kur vriteshin e priteshin lulja e rinise shqiptare …
  Ne kulmin e dhunes dhe zbatimit te planet gjakatar e kolonialist te Milloshevicit per serbizimin total te Kosoves…
  Ne pikun e gjuetise se shtrigeve dhe masakrimit te cdo atdhetari e luftetari te lirise se Kosoves …
  Ne kohen qe Kasapi i Ballkanit Sllobodan Milloshevic i pergjigjej Kuvendit serb per 24 milione dollare te shtuara ne buxhetin e UDB-se serbe per veprimtarine agjenturore kunder Shqiperise…
  Ne kohen kur xhelati nacional- socialist, lexo nazist, i Beogradit deklaronte po ne ate Kuvend se per disa ore “ mund ta zaptonte Tiranen me shoqaten e gjuetareve te Beogradit “
  Lind pyetja cili sherbim i fshehte agjenturor, aq me teper UDB-ja gjakatare e Milloshevicit mund te trajtonte si kont nje person, nje hic si Flamur Noka, ti kerkonte kthimin ne spiun te saj e ky ta kundershtonte e ata ta lìnin te lire !?
  Never ever !
  Ate do ta kishte perpire dheu e zhdukur pa nam e pa nishan si Profesor Ukshin Hotin e mbi 5000 bije e bija te pafajshme te Kosoves, me shume se 2 mije prej te cileve as sot 19 vjet pas clirimit e gati 10 vjet pas pavaresise se saj, nuk kane nje varr per ti qare familjet e tyre !?
  Le te pergjigjet qofte edhe lexuesi me i thjeshte i kesaj gazete !?
  Si shpjegohet katapultimi i Flamur Nokes nga nje refugjat i rendomte ne majat e udheqjes politike e Qeverisese te PDSH-se me nje shpejtesi marramendese qe vetem Sali Berisha ia ka kaluar deri sot !?
  Cfare e lidh Sali Berishen me Flamur Noken te cilin e ka manarin dhe njeriun me te besuar, jo vetem sot por tash e 24 vjet !?
  Si shpjegohet qe Flamur Noka eshte korrieri dhe hallka me e besueshme e Sali Berishes dhe nenshkruesi i pothuajse te gjitha kontratave te lobimit ne SHBA qysh ne mesim e viteve 90 e deri sot !?
  Kush mund te mos habitet qe tash e gati cerek shekulli Sali Berisha dhe PDSH-ja perdorin pothuajse te njejtet lobiste qe perdor edhe Serbia !?
  A nuk ishte Sali Berisha qe u orvat tia imponoje edhe Gandit te Ballkanit, Ibrahim Rugova te njejtet lobiste qe ai kurre nuk i pranoi, nje nga aresyet e prishjes midis tyre !?
  Cfare e lidh pazgjidhshmerisht Sali Berishen e Flamur Noken me Beogradin !?
  Si eshte e mundur qe Flamur Noka te beje jo vetem korrierin, por edhe deri Ministrin e Brendshem te Sali Berishes ?
  Si eshte e mundur qe nje ish- minister i Brendshem, nje deputet nenkryetar i Komisionit te Sigurise se Kuvendit te Shqiperise te beje me shume bodigardin, truprojen e Sali Berishes se perfaqesuesin e zgjedhesve te tij !?
  Pergjigja e gjithe ketyre pyetjeve te cojne ne pyjet nga ka ardhur Flamur Noka !?
  Cilat jane ato pyje !?
  Jane pylli i “ Orlave te Bardhe” te Beligradit !
  Jane pylli i “Ujqerve te Bardhe “ te Pashicit, Rankovicit e Miloshevicit .
  Eshte pylli “ Dores se Zeze “ te Beogradit tash e 100 vjet jo vetem ne Serbi, Kosove, Mal i Zi”, Maqedoni, Lugine, por edhe ne Shqiperi e ne diaspore .
  Eshte pylli i “Tigrave “ te Arkanit dhe Milloshevicit .
  Eshte pylli i UDB-se gjakatare e thellesisht, thelbesisht antishqiptare qe nga parardhesit e deri tek DIA e sotme !
  Jane keto pyje qe i bashkojne si Sali Berishen edhe Shvejkun e tij Flamur Noken e Lulezim Bashen e co. me Beogradin. Jo sot! Por te pakten tash e 40, 26 e 22 vjet perkatesisht !
  Rrenjet jane edhe me te vjetra.
  Te gjitha gjurmet te cojne ne
  “ pyjet” Beogradit !

  Reply to this comment
 20. ETHEM January 5, 15:04

  SHKRIM I SAKT.UNE DO TE THOSHA SE MULI-MUSHKA NUK ESHTE NJERI..POR SIÇ E SHKROVA-MUSHKE.DHE ME KRQ SE MUSHKE.SE MUSHKA BENE SHUME PUNE.MULI BEN ATE QE I THOT SALIU:SHPIF-SAJO-OFENDO-GODIT-DIGJ-SHURROS-REVOLUCION-TERHEQJEBZVARR-SHKUL MIKROFONET(E FELAJT NE KIMISION)…VEPRIME TE NJE HULIGANI SIÇ E KA ZAKON SALIU DHE SHPURA BERISHISTE QE KERKON GJAK PER TE MARR PUSHTETIN ME DHUNE.KJO KA FILLUAR QE NE VITIN 1992 NE SHKODER E DERI SOT.
  POR MAXHORANCA DUHET TA NDALI KETE KAFSHE I VEN ATY VETEM PER DESTABILIZIM SI DHE SALIU E KO.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim