Njeriu dhe Antinjeriu i Vitit sipas DITA-s

Nga Adrian Thano & Bedri Islami January 5, 2017 01:20

Njeriu dhe Antinjeriu i Vitit sipas DITA-s

DITA po zgjedh edhe këtë vit, Njeriun dhe Antinjeriun e Vitit për 2016-n që sapo lamë pas. Kryeredaktori dhe anëtarët e kolegjiumit të redaksisë kanë dhënë mendime të ndryshme mbi emrat.

Por tre prej tyre, anëtarët e Kolegjiumit Viktor Malaj, Moikom Zeqo dhe kryeredaktori Adrian Thano kanë zgjedhur të njëjtin emër për Njeriun e Vitit.

Ai është autori i librit Arbërit e Jonit, z.Pëllumb Xhufi.

Më poshtë gjykimi i Viktor Malaj për zgjedhjen:

 

******

Përgjithësisht është një gjë jo e lehtë të përcaktosh Njeriun e Vitit ndër shqiptarë. Unë, asnjëherë nuk e kërkoj atë në ” familjet ” e politikës apo të biznesit. Fatkeqësisht, shumica e njerëzimit rend pas këtyre dy kategorive shoqërore të cilat na ushqejnë gjithmonë me premtime dhe mashtrime, me reklama dhe rritje çmimesh, me shtrenjtim të jetesës dhe tensionim të bashkëjetesës.

Vëmendja dhe vlerësimi im shkon për ata shqiptarë që kanë arritje dhe kontribuojnë në fusha të shkencës,artit, letërsisë, dijes në përgjithësi dhe forcimit të solidaritetit shoqëror e njerëzor.

Duke pasur parasysh këto kritere vlerësimi, unë do të thosha se njëri nga shqiptarët që e meriton këtë vlerësim është z. Pëllumb Xhufi i cili, me dijet dhe përkushtimin e tij, me shpenzimet e veta dhe pa kurrfarë përfitimesh materiale vetjake, ka arritur që, pas shumë librave me vlera historike dhe shkencore atdhetare, të na japë edhe librin voluminoz “Arbërit e Jonit”.

Libra të tillë që i shërbejnë çështjes kombëtare vlejnë mijëra herë më shumë se pallatet apo hotelet luksoze të ngritur pa mund, pa dije e shpesh nga burime të paligjshme dhe për shërbime vetjake.

Vepra të tilla si kjo e z. Xhufi mbeten të përjetshme dhe nuk mund t’i rrëzojnë as tërmetet e natyrës dhe as furtunat amorale dhe antishkencore të dashakëqijve të Shqipërisë.

Këto janë vepra që iu shërbejnë gjithë shqiptarëve ndërsa autorit i sjellin si shpërblim vetëm nderin dhe nderimin e përhershëm, që duhet konsideruar si çmimi dhe shpërblimi më i madh për intelektualët e vërtetë.

Sa i përket Antinjeriut të Vitit, ai mbetet i njëjti dhe nuk konkurrohet lehtë. Është ai që bëri çmos të pengonte Reformën e Drejtësisë dhe të vononte e sabotonte datën e fillimit të negociatave për pranimin e Shqipërisë në BE. Është ai që u shiti shqiptarëve 364 rrena dhe një të vërtetë gjatë vitit 2016.

E vërteta e vetme që pohoi ishte një e vërtetë tronditëse për ata që kanë dinjitet vetjak dhe përgjegjësi shoqërore sepse ish – kryetari i shtetit dhe ish – kryetari i qeverisë së Republikës së Shqipërisë iu pohoi shqiptarëve, shumicës që ndiejnë neveri për të dhe pakicës së dehur prej tij, se ka qenë i gatshëm të vriste një bashkëkombës të vetin vetëm pse do i afrohej zyrës së tij të zaptuar me mashtrime, madje bashkëkombësin që ishte kryetari i opozitës politike “në kohën e tij”.

Ky individ i pakonkurrueshëm në ligësinë e tij, edhe ditën e fundit të vitit që lamë pas e përdori për të trilluar dhe shitur lajme të zeza “për kthim të vizave për shqiptarët” dhe për etiketime të vitit të kaluar si “më i ziu” i këtyre 26 viteve, vetëm pse ai vit i pafajshëm e gjeti dhe e la pa pushtet politik, një “krim” ky i vitit 2016 që duket se do të përsëritet edhe nga shumë vite pasardhës duke filluar me 2017.

Është i vetmi “krim” në shërbim të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

 

******

Në numrin e sotëm në DITA gjeni edhe mendimet e (kliko sipër emrit) Moikom Zeqo, Bedri Islami, Arben Duka e Koloreto Cukali

Nga Adrian Thano & Bedri Islami January 5, 2017 01:20
Komento

112 Komente

 1. Erlindi January 3, 18:54

  Antinjeriu është titulli më i përshtatshëm për burrin e vogël me ego të madhe, të cilit Shqipëria i dha bujarisht dy herë mundësinë të ishte një burrë shteti, por që nuk diti e nuk mundi kurrë të ishte më shumë se një kryetaruc i klanit të tij të vogël, të dhunshëm, të zhurmshëm e injorant.
  GEZUAR 2017 DITA

  Reply to this comment
  • horri bulevardit2 January 4, 01:52

   pershendetje z.Thano dhe gezuar vitin e ri.

   Reply to this comment
   • Ardian January 5, 16:26

    Bravo Dita!. Shume bukur e hapet gazeten per 2017. Urime!

    Reply to this comment
    • raimonda usa January 6, 00:19

     Gezuar 2017 per Adrian Thanon dhe ekipin e tij simpatik, gazeta me popullore dhe me e vecante
     Gjyshja ime thoshte: Nje thuper thane
     Ashtu jeni dhe ju
     Nje thuper thane qe nuk kurseni asnje
     Mire e beni, mos u tutni se historia do tju jap te drejte

     Reply to this comment
   • Ballist i PENDUAR. January 6, 12:11

    Njeriu i Vitit ???????????????????

    eshte AI qe ::

    Kur subjekti qendron Besnik i vetevetes ,
    edhe kur i kane marre GJithçka ,
    por qe nuk eshte Qellimi qe ai ndjek .
    Njeriu i Vitit mund te humbas JETEN ,
    por jo IDETE E TIJ .

    Reply to this comment
  • Devolliu January 5, 20:02

   SALI KRIMINELI TË VARET TEK PALMA E MESILËS.
   Unë do të propozoja që, me rastin e 21 janarit 2017, meqe drejtesi nuk eshte bere ende Qeveria të marrë vendimin që katër martirët e demokracisë që Saliu i ekzekutoi para Kryeministrisë, të shpallen Dëshmorë të Atdheut dhe ata të prehen përjetësisht në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit.
   Gjithashtu, në kujtim të këtyre dëshmorëve dhe në nderim të qindra protestuesve të gjakosur, të plagosur e të torturuar nga rregjimi kriminal i Saliut të Vuçidolit, më 21 janar të varet tek Palma e Mesilës, para Kryeministrisë, portreti i kriminelit gjakatar Sali Geddaf Gërdec Gërdallës.
   Ky kriminel në fakt e ka hak të varet fizikisht njëqind herë për krimet që i ka bërë Shqipërisë, por deri sa të zhduken talebanët e tij në gjykata e prokurori, dënimi i tij, i shumëdëshiruar nga Populli, zor se do të ndodhë.

   Reply to this comment
  • Rrok Taraboshi January 5, 06:41

   Po do e zgjidhni ju apo ne? Se ku te shprehim mendimin apo voten tone? Apo ne bejme sikur votojme dhe ju zgjidhni Skifterin! Hahaha.

   Reply to this comment
 2. dAsara January 3, 19:00

  PER MUA AMBASADORI DONALD LU ME REFORMEN NE DREJTESI eshte PERSONAZHI I KETIJ SHEKULLI.
  SHQIPTARET FITUAN NJE BETEJ TE VESHTIR ME NDIHMEN E PERENDIMIT.

  Reply to this comment
  • guri January 3, 19:14

   Per komentuesen me siper me emrin Dasara… “Me ndihmen e Perendimit??? – thate. Sikur nuk me duket…

   Reply to this comment
   • derdimeni January 3, 23:31

    Përkndrazi perëndimi u thartua.I pëlqente fort berisha, ky burrë i madh shteti.Zaten andaj do jenë aq madhështore votimet e ketij vitit 2017,sepse njesoj si ne 2013 do ti tregojne botës që shqiptarët ditën ta heqin tumorin vetë dhe kundër atyre që na e mbajnë veten për kirurgë me famë.

    Reply to this comment
   • one 15 January 4, 08:24

    Jam teresisht dakort me zgjendhjen e Dites per njeriun e vitit 2016 qe sapo lame pas

    Reply to this comment
  • agron January 7, 15:20

   dSara dukesh qe je katunare

   Reply to this comment
 3. opozitar i sfilitur January 3, 19:01

  Bravo Dita, edhe njehere e kini goditur shenjen. Gezuar vitin e ri nga komuniteti shqiptar ne Toronto

  Reply to this comment
 4. vezhguesi January 3, 19:14

  O Dita , mos e vini akoma Salbishen , se na perzihet kur e shohim edhe ne foto

  Reply to this comment
 5. horri bulevardit2 January 3, 19:19

  Pershendetje Thano
  Me ben shume pershtypje gazeta Mapo e mbushur kete fundvit me reklamat e Zamir Manes
  Vitin e shkuar ky legen Naim Cili allias Henri shpalli njeriun e vitit Edi Ramen!!!
  Kete vit ka shpallur Lul Bashen.
  A mund te jete “intelektuali” me legen se kaq??
  si nuk hoqen dore nga bythelepirja keta kafshe pa ndergjegje e moral.
  Harrove ti o vemje Cili se cfare keni thene per 21 janarin bashke me ate Hoxhen e piste qe donte me u ba president, bashke me ate Karjan Canin dhe Tv Klanin, me fevzira e zhejra?? Qe nuk u ndalet as para 4 kufomave ne Bulevardin e Tiranes ne zemer te Shqiperise o te mallkuar???
  O ju vrafte Zoti sa te pacipe qe jeni. I rren mendja qe do servilozen njesoj… Por Edi Rama pse e harron valle cfare keta qelbesira kane bere e kane thene, duke vrare me atentate te pernatshme e te pameshirshme nga ekranet e TV-ve te rregjimit shpirtin e heshtur te nje kombi te tere???

  Reply to this comment
 6. artani January 3, 19:22

  Gezuar te gjitheve 2017

  Reply to this comment
 7. Naim Frasheri January 3, 19:31

  keta Hale sa here na kane ngritur nervat duke i degjuar.po cti besh ne Shqiperi ka dhe Hijena e bythelepirsa,Njerez te pafytyre qe sgjej Fjale ti pershkruaj , Keta Goje Majasille e kane strehen te Klani atje eshte Brima e bythes,keta jane vetem Semundja e Majasillit

  Reply to this comment
 8. SOS, SOS, SOS ..... 2014-ta ! January 3, 20:04

  SOS, SOS, SOS … 2017-ta !
  Z.Rama …. nese nuk arrestohet Ky Kriminel me familje
  …. behu gati, populli ne protesta qe te lesh pushtetin.

  Reply to this comment
 9. sali January 3, 20:04

  Shqiperija nuk ka qene asnjehere me keq as kur u pushtua nga Turqit,Gjermanet apo Italianet se sa kur u pushtua nga shpellaret BERISHISTE .Emeritojne 1000000 Shqiptaret kete titull

  Reply to this comment
 10. . January 3, 20:06

  2017 – (ta),
  Shqiptaret duan ta shohin ne litar kete shpellar kriminel

  Reply to this comment
 11. . January 3, 20:10

  Z.Rama nuk duhet t’a harrosh qe erdhe në pushtet per te rrezuar Sali Berish Efendiun ….
  dhe nese nuk arreston Sali Berishen mund të ikësh më shpejt nga sa e mendon.

  Reply to this comment
 12. nasruddin January 3, 20:10

  Para shume Kohe Njeriu i Vitit gjithmone shpallej nga media Enver Hoxha. Ndryshe kush e diskutonte famen e tij i pritej koka dhe i internohej familja.

  Reply to this comment
  • feniks January 4, 00:34

   O nastradin dallkauku!!
   Edhe te shpifesh nuk di,o teveqel!!!
   Ne kohen e Enver Hoxhes nuk beheshin sondazhe te tilla per asnje politikan,vecse per sportistet!!!
   Enver Hoxha nuk kishte pse e reklamonte veten kaq trashe se i gjithe populli(pervec pjellave tuaja te burgosur e internuar) ishte pro atij!!!
   Ju edhe sot dridheni kur permendet emri i tij!!!
   Keni 27 vjet,qe merreni me FANTAZMEN E KOMUNIZMIT kur FASHIZMI BERISHIAN PO JU A FUT SA KRAHU!!!
   E pate se cfare u beri Berisha te perndjekurve:JU DETYROI T’I VINIT FLAKEN VETES!!!
   Kjo pasi ju SHTRYDHI MIRE PER 27 VJET!!!
   Hallall ta keni se do merreni me Enverin e vdekur ,kur CAKALLI Berisha po u LERONTE NENAT ME DAULLE!!!

   Reply to this comment
   • bahri January 4, 14:52

    xShume shpejt te gjithe do te kerkojme antinjeriun e Dites Berishen per shumeçka:
    *per rendin e qetesine.
    *per rritjen e rrogave dhe pensioneve çdo vit
    * per taksat e vogla
    * per rruget dhe sidomos ato te fshatit
    * per mireqnien qe rritej nga pak çdo dite
    * per prodhimet shqiptare
    * per levizjen pa viza.
    *per ujesjellsat dhe kanalizimet.
    *per sigurine e biznesit
    * per turizmin dhe te ardhurat nga turizmi detar , malor e kulturor.

    Reply to this comment
    • emigranti ish=protestues 21 janar January 4, 21:47

     Mallkuar, mallkuar nena qe e polli dhe i dha gji, mallkuar ata qe e rriten dhe e derguan ne shkolla dhe mbaroi universitetin ne degen me te preferuar te kohes, te rezervuar per pjellat e sekretareve te pare, te bllokmeneve, por… edhe te spiuneve si ky biçimsezi me emrin Sali! Mallkuar koha qe ai drejtoi, mallkuar ata qe i sherbyen me devotshmeri duke vjedhur, vrare dhe çuar ne mjerim kete popull!
     Mallkim te njepoppulli te munduar per te gjithe ata qe kane nostalgji per kohen e ketij krimineli!

     Reply to this comment
    • l ri January 5, 08:10

     Për Gërdecin,për 21 janarin për Fazlliçin,për votat e vjedhura,,për tradhëtinë ndaj kosovarëve,për shitjen e detiti,,,,,,dhe për të mbajtur me të gjithë të mirat një buf partie si puna jote e idiot i lindur Bariu.

     Reply to this comment
   • VLORA January 4, 21:12

    jemi popull me histori thote nje komentues ketu
    une do thosha jemi popull naiv si shumica e popujve
    kungulli do diell te piqet
    I mbare 2017

    Reply to this comment
 13. . January 3, 20:12

  Ky krimineli qe pasi vodhi “piramidat”, hapi depot e armeve duke armatosur verioret per te vrare …. 6500 njerez te pafajshem.

  Ky kriminel te varret nga gjuha, ose largohu Z.Rama.

  Reply to this comment
 14. cdo behet January 3, 20:18

  nese per 2016 padyshim ” EDI RAMA” ? do te uroja qe per gjithe vitin 2017 te jete personazh i vitit ” GJITHE QEVERIA E TIJ “

  Reply to this comment
  • faiku, hekurani, ziveri, aleksi January 4, 11:21

   edi rama mori aq deputete sa kishte PS=ja pa te, madje edhe me pak. Asnje ndryshim nuk ka sjelle politikisht pervecse i luti b.then Ilir Metes. Njeriu i vitit jane shqiptaret qe durojne kete politike

   Reply to this comment
   • MELI January 7, 15:29

    SUKSESE NE 2017 TE GJITHEVE
    SHQI[PERIA KA NEVOJE PER POZITIVITET QE TE ECI PERPARA
    CA GJERA QE NA I DO ZEMRA NUK NDODHIN DOT SHPEJT

    Reply to this comment
 15. Luciano29 January 3, 21:01

  Sali Berishen e prett surprizaa e rralless shumeeee shpejtttt

  Reply to this comment
 16. alma January 3, 21:10

  po ju do qejfi juve te gazetes DITA mos na e jepni me surratin e ketij krimineli kete jua kan kerkuar te gjith lexusit tuaj .jepeni si shkrim dhe te gjithe e dim se per cilin flitet dhe pergjigjet per ket vemje sdo te mungoj .po ju lutemi ne emigrandet ketu te nje komune ne itali. JU PERSHENDESIM SI STAF I GAZETES ,DITA.

  Reply to this comment
 17. mix January 3, 21:14

  Sharlatanet vazhdojne radhen
  nje here ne opozite dhe nje here ne qeveri.Skllaverija nje milionshe gjithmon leviz ku e
  drejtojne skllaverusit me me shume mashtrime.

  Reply to this comment
 18. prenge sherri January 3, 21:58

  koment origjinal i HORRIT TE BULEVARDIT BRAVO,JAM I NJE MENDIMI MI TY PERGEZIME.

  Reply to this comment
 19. MARKO January 3, 23:20

  Urime per 2017 DITA. Verejtje mos u merni shume me te vdekurit per se gjalli, e kufoma si Berisha.

  Reply to this comment
 20. ilirija January 4, 01:15

  Gjate vitit 2016 qe tashme hyri ne histori ishte qartesia e lartesia e z.Rama qe edhe pse morri disa here riskun per vehten e tij perballe nje elektorati qe ndihej tejet i lodhur te perballonte fortuna tejet te medha e me pasoja te renda per karieren e tij e fatet e vendit e ky dijti me zgjuarsine,urtesine,largpamesine tu dale ne balle te gjitha ketyre ngjarrjeve.
  Ndaj une nxjerre z.Rama “Njeriun e vitit”.Sa me teper ta analizosh ecurine e Tij aq me ne pah del figura e tij e lart perballe nje cikloni qe kishte rrembyer gjithçka ne token Shqipetare veçse Edin jo!
  Gezuar 2017

  Reply to this comment
 21. ali January 4, 02:31

  Perzijeni me dajak dushmanin nga Parlamenti ! Nuk durohet me ! Ka 27 vjet qe nxjerr vetem”garbage,, nga goja ! Eshte i neveritshem ! Eshte i padurueshem !
  Urimi per vitin e Ri 2017 po i dergoj ”Letren e Zaporozhjeve,, sepse nga andej vjen dushmani !

  Reply to this comment
  • miklovan January 4, 11:27

   Saliun Ta perjashtojne nga Kuvendi – sic beri Italia me Berluskonin. Le te mos e fusin ne burg se ai qen ate do. Ose ti fusin ne burg kalamajte, ose ta denojne pa burgim dhe ta perjashtojne nga jeta politike. Ky eshte denimi qe i dhemb atij. Denimet e tjera ai isheh ne enderr dhe lutet per to.
   Sepse nuk e duton dot talljen dhe shperfilljen ai psikopat i semure

   Reply to this comment
   • derdimeni January 5, 18:19

    Por thonë që i ka ca borxhe I.Meta ndaj,në vend që ta përjashtojë për thyerje të vazhdueshme të rregullores, ia jep fjalën pa limit dhe SB duket sikur bën ligjin në parlament.Ç’ti bëjmë Metës?

    Reply to this comment
 22. ali January 4, 02:40

  Ne historine e Shqiperise per dushmanin do te shkruhet vetem nje rresht : ”Na ishte nje here
  nje diktator , agjent i Serbise qe vrau patriotet shqiptar , i vodhi , i grabiti .. . Epitafi : MIZORI !!!

  Reply to this comment
 23. Gjiri Lalzit January 4, 12:32

  Them se personazhi i vitit eshte Lil Meta. Pra e meriton pushtetari i vazhdueshem, Meta.

  Reply to this comment
 24. piqerasi January 4, 13:45

  Une do ta zgjidhja zotin Edi Ramen Njeri i Vitit 2016 dhe do ti uroja vitin 2017 te parit nder shqiptaret
  .I uroj shendet , shoke te mire dhe perpjekje te vazhdueshme per bashkim , vllazerim e dashuri per ta bere te jetuar e te gezuar jeten .
  Dhe si nje pasqyre e fizionomi e nje Politike dhe Qeverisje e vertet e ketij populli , qe ka per kryefjalen Dashurine per Jeten dhe te jetuarit e saj , te lire te sigurte dhe sa me te begate .

  Reply to this comment
 25. lexuesi. January 4, 18:48

  nuk ka dyshim qe antinjeriu i vitit ishte e do te jete Salibegrama, qe ka meriten e pavdekshme se di çfare nuk di dhe nuk di ate qe di, nuk kupton ate qe thote, kupton ate qe nuk e thote,ndryshon duke shkaterruar dhe shkaterron duke mashtruar.
  Fytyra e tij si nje melçi, buzeqesh duke u nxi,me centralet e atomit, eshte shpirterim i korrupsionit.
  Di te shaje, te fyej ,te shpife, di te vjedhe, te vrase, te mbyse,di te marre para me thase, di prapa shpine te te vrase, di te bertase, te ulerije, te rrudhet te zgerdhije, merret me gjerat me te kota,prapanicen e ka tek koka,koken e ka ne prapanice,kur pshurret ben politike.
  E rrethojne sharlatane zuzare, ca dylbere, fakire, qyqare, ca lehesa qen bastarde, klani i tij eshte maskarade.

  Reply to this comment
 26. opozitar i sfilitur January 4, 22:07

  Ne gjykimin tim, Njeriu i Vitit, te pakten per kete vit qe sapo kaloi, vetem politikan nuk mund te ishte, qofte ky dhe Edi Rama!
  keshtu qe keni bere sh mire me Xhufin
  Gezuar 2017

  Reply to this comment
  • ali January 5, 16:50

   Booh Pellumb Xhufi..
   Dsi e kerkuar me duket por keni bere mire qe nuk keni zgjedhur politikan

   Reply to this comment
 27. malus January 5, 00:48

  Njeriu i vitit 2017 per mua mbetet ILIR META
  Por natyrisht juve ju mungon modestia dhe morali te pranoni meriten e Metes ne kete ndryshim pushtetesh …..dhe vendosni njeriun me te cilin ju jeni tifoze…

  Reply to this comment
  • Jashar Kuca January 5, 17:45

   Se kush eshte antinjeriu i vitit kete e ka pare edhe bufi,vetem ndonje lumezi se paska pare.
   Te falenderojme z.Adrian Thano! Nje vit te mbare,dhe suksese ne punen tuaj dhe misionin fisnik qe keni marre persiper!!!!

   Reply to this comment
 28. era January 5, 00:58

  Per disa komentues ketu qe megjithese jemi ne 2017 vecse nxijne shqiperine.
  Se pari, ne kemi histori si popull . Por nga mendjemadhesia apo 30 aspra e mohojme ate.
  Se dyti, do te perseris thenien e nje te mencuri shqiptar kur afirmon se kur Berat yne ishte
  qytet , Londra ishte fshat dhe Manhatan-i ishte mocal ! Kjo nuk eshte megallomani , por
  nje fakt historik.
  Keshilla ime e fundit eshte: lexoni me shume historine e Shqiperise , sidomos futuni linguistikes
  per te njohur realisht historine e kombit tone , por sidomos ”gjuhen meme,, sic e karakteri-
  zojne jo une as Ti , por linguistet e botes !

  Reply to this comment
 29. pelivan January 5, 03:08

  O Tradita!

  At’ dhe pjella qe e polli,
  mbane varrit nuk e qas (!)
  Gjith’ do thone : ” shyqyr qe ngordhi
  dhe ngordhjen,harram e paste!… “

  Reply to this comment
 30. liqeni January 5, 08:29

  Secili jep versjonin e tij dhe harrojne se politika e tanishme shqiptare eshte armiku i perbashket i ketij populli pavaresisht se tani kemi dy kampe qe duken sikur luftojne njera tjetren por qe naten shkembejne mesazhet me kasnecet e tyre!
  lereni tifozerine,simpatine,njeanshmerine per keta qe kane frenat ne dore dhe qe manipulojne masat.Po te ishin kaq te afte dhe te mire keta te ashtuquajtur politikane ketu e kane pasur shtepine dhe kishin mundesi ta rregullonin. Jemi ne janarin e 2017 kane pasur 27 vjet kohe.
  Edhe ky Rama qe tani ka frenat ne dore kollaj fare e ka te thote:ish kolegu im Nano shtetit neper Evrope prandaj drejtesia te rishikoje se me cfare parash jeton ky njeri qe kishte kaq vjet pushtet ne shqiperi!
  Pse se ben?ta filloje nga ata qe kane vjedhur perpara dhe pastaj te vazhdoje me te tjeret!por jo, keta jane te gjithe te perlyer koke e kembe dhe nuk kane guximin ta bejne nje gje te tille.
  Ai qe eshte i ndershem i thote te pandershmit ne sy qe ti je hajdut dhe prandaj duhesh gjykuar!Fundja e fundit si mund ta beje Rama nje gje te tille kur hajduti e beri kryeminister dhe po qeveris ne saj te tij?

  Reply to this comment
 31. kk January 5, 09:03

  gezuar 2017
  besojme ende ne zhdukjen e dushmanit me reformen ne drejtesi

  Reply to this comment
 32. "BALASHI" January 5, 13:18

  Gezuar 2017
  Te mos e nisim me urrejtje

  Reply to this comment
 33. tahir gashi January 5, 14:26

  ANTI NJERIU!
  DOKTOR MORTJA!
  NJERIU I LIG!
  te gjithe terma te sakte dhe qe pershkruajne jo vetem nje te lig,por nje nga armiqte me te medhenj te kombit shqiptar!
  pervec Turqise,Serbise apo Greqise,nuk di nje pushtues tjeter te kete be keto deme qe ka shkaktu ky person!
  Ajo qe eshte me e keqja eshte hipokrizia,pafuqia,dobesia e kombit tone ne pergjithesi dhe mendoj se ky eshte problemi yne kryesor!
  falenderoj per shpresen ne vendin tone dhe disa nga gazetaret qe vertet kane ndihmuar ne clirimin e Shqiperise nga e KEQJA e MADHE , ne zgjedhjet e fundit,si Mero Baze,Adrian Thano,Mustafa Nano ,apo patrioti Bedri Islami!
  ju uroj me gjithe zemer nje vit te mbare te gjithe shqiptareve!

  Reply to this comment
 34. . January 5, 14:46

  Nuk kane te sosur shkrimet sa here qe permendet psikopati Sali Bisha …..
  Sa “urrjtje” dhe “deshperim” te madh ka nje popull kur per cerek shekulli i sjell trazira dhe shkaterrim te jetes tij ….. duke te uruar “VDEKJE” qe te shpetoje nje vend i terre.

  Reply to this comment
 35. shqiptari January 5, 14:51

  njeriu i vitit erjon veliaj
  antinjeriu i vitit 2017 lul basha

  Reply to this comment
 36. miklovan January 5, 15:43

  Anti njeriu i vitit! Madheshtore.

  Reply to this comment
 37. Shkodrani January 5, 15:47

  Asht ma anti Shqiptar qe ka Shqipnia sot per sot ky kriminel i pa bes qe te vret naten dhe te qjan diten kur ja ban te veteve cfar presim na populli pra ai vrau ARBEN BROCIN , AZEM HAJDARIN , GRAMOZ PASHKON , SOKOL OLLDASHIN MA SE FUNDMI KY ASHT SAL RAM VICIDOLI

  Reply to this comment
 38. Beso January 5, 15:48

  Njeriu i vitit 2017 per mua shqiptaret emigrante

  Reply to this comment
  • Nje shqiptar January 5, 13:11

   Te lumte Beso. NJERIU I 26 viteve te fundit dhe jo vetem i i vitit 2016, jane EMIGRANTET shqiptare qe rropaten neper rrugete botes per te mbajtur me para nje turme hajdutesh antinjerezish te babezitur ne Shqiperi.

   Reply to this comment
 39. Erlindi January 5, 16:05

  Njeriu i vitit 2017 per mua eshte SHQIPTARI I NDERSHEM
  Ai qe tashme ka vdekur dhe ne pllke te varrit i kane shkruar kete epitaf:
  Une jam Tiranas (me origjine te perzier Durrsako-Tiranase) por me pelqen te flas toskerisht, dashuroj Vloren, admiroj Korcaret, me pelqen vallja e Kukesit mbi te gjitha, kam pasion te mesoj vallet came, kam peng ne zemer (me pikon zemra) per te gjithe shqiptaret e pertej kufirit(trevat/trojet shqiptare), me pelqejne femrat shkodrane, dhe nuk merzitem kur me vene ne dukje disa te meta apo vese qe mund ti kene tiranasit, madje i pranoj dhe perpiqem te gjej vlera dhe virtyte.

  Reply to this comment
 40. VLORA January 5, 17:14

  Per sa kohe qe jetojme lumturine eshte e veshtire ta ndjejme, vetem kur ajo largohet kthejme koken prapa, kuptojme dhe menjehere pyesim:
  Per sa kohe e jetuam lumturine? Kjo thenije e logoteknit te madh Kazanxaqit vozit ne kujtesen tone kohet e fundit , sa te ” lumtur “u ndjeme ne keto 20 vjet, se mundohem ti kthehem kujteses por ajo ngado qe ta prekesh:DHEMB.

  A mund te quhet lumturi Gerdeci (per ata qe e shkaktuan: PO)
  A mund te quhet lumturi 21 Janari (per shkaktaret lumturi e madhe sa ska me)
  A mund te quhet lumturi te shohesh njerez qe nuk plotesojne as kerkesat me minimale per te jetuar (per femijet e ish kryeministrit qe vodhen gjithshka:PO) e pra largesia midis atij qe “nuk ka asgje” dhe e atij qe ka “dicka” eshte me e madhe se e ati qe, ka ” dicka ” dhe ati qe i ka te “gjitha”, e vetmja gje qe i mungon familjes se sulltanit eshte nje qeli e ftohet dhe me lagashti, sepse djallit mund ti hapen vetem dyert e ferrit dhe engjejve (popullit) ato te perajses
  Dikush mundohet te hedh balte mbi te shkuarn e para 20 vjeteve, po vazhduam ne rrugen e ish sulltanit te ketyre viteve, mos te cuditemi kur e shkuara e larget do te na befasoje me forcen e pranise se saj.
  Gezuar 2017 te gjithe lexuesve te Dites

  Reply to this comment
 41. Tomorri January 5, 17:51

  Personazhi i vitit ??? Antinjeriu????
  Keni harruar gazetaret dhe analistet .
  Kaleruesit e kalit te percarjes krahinore dhe politike.
  Pikturuesit e tabllove te zymta si te dala nga ferri i Dantes.
  Nxiresit e cdo prespektive.
  B.. lepiresit e pushtetmbajtesve.
  Te pafytyre deri sa te marrin te drejten dhe te vleresojne.

  Reply to this comment
 42. Tomorri January 5, 17:59

  Te paanshem aq sa direku i anijes prek ujin , varet cfare mocali i perkasin.

  Reply to this comment
 43. DRITA CILI January 5, 18:45

  Mendova mos do shpallnit njeriun e vitit 2017 edi ramen, por si perhere ju te Dites me surprizoni 🙂 🙂
  Rama te kete parasysh se eshte ne ate post si rrjedhim i urrejtjes popullore ndaj regjimit te poshterte Saliut e klanit te tij te injorancise ,hajduterise ,krimit.
  Prandaj Rama le ta dije qe kryeminister mund te qendroj 100 vjet, por po nuk u shkul nga rrenjet kjo e keqe e madhe e Shqiperise ,ky popull ka per te vuajtur akoma dhe Rama nuk ka per te qene kryeminister i gjithe shqiptareve as pas 100 viteve
  Gezuar 2017 Dites dhe kryeredaktorit dhe gjithe te dashurve tuaj te zemres

  Reply to this comment
 44. shpetim marati January 5, 20:51

  votoj per antinjeriun

  Reply to this comment
 45. it January 6, 00:28

  JAM DAKORT ME TE DY

  Reply to this comment
 46. ali January 7, 09:54

  ZotI Adrian sapo pashe titullin e artikullit thashe : antinjeriu i vitit dhe i 27 viteve NGA 1990 NE 2017
  eshte vetem nje ne Shqiperi, qe e ka emrin Sali Berisha !
  Keni gjetur titullin me origjinal do te thosha qe cdo shqiptar pa e lexuar fare artikullin e di
  s’e per c’njeri behet fjale !
  Jam dakort me nje milion perqind me ju !

  Reply to this comment
 47. agroni January 7, 16:43

  Per mendimin tim, njeriu i vitit eshte Edi Rama, Si mashtrues i vitit 2013,
  qe mashtroi 1oooooo shqipetare se do ndeshkoj saliun, do ule taksat etj

  Deri dje patem per turp se patem nje kryeminister me mendesi jo te kohes,
  Sot kemi dy turpe..
  Kemi nje qeveri me dy koka si te shqiponjes po njera koke eshte koke Korbi dhe tjetra eshte koke Sorre, nje Qeveri si Shqiponje=Pule e zgjebosur pa pupla.
  Kemi nje qeveri me dy te cmendur. qe deri dje ZDAPI akuzonte XHUXHIN per hajdut dhe i nisi protestuesit per tu vrare e i la vetem ne mes te bulevardit, dhe nga ana tjeter kemi XHUXHIN e parlamentit qe vodhi sa deshi kur ishte me berishen , sla fjale pa thene per ZDAPIN deri ke familja farefisi e tjere.
  Dhe ju bashke qytetare te mi thoni bravo bravo, ne kendej nga fashti yne BRAVO i themi gomarit kur del nga gjoli.
  TURP TURP per ne Shqipetaret kudo qe jemi, NUK KEMI POLITIKANE por KEMI HAJDUT.

  Reply to this comment
 48. CAMI January 8, 09:27

  Z.THANO DHE E NDERUAR GAZETA DITA
  GEZUAR 2017
  NJERIU I VITIT KUR E PERMEND TE DUKET SI PERRALLAT ME MBRET CILINDO EMER TE VESH NE SHQIPERI.
  ANTINJERIU I VITIT NJE REALITET SHQIPTAR, NJE E VERTETE QE NDODH NE SHQIPERINE POSTKOMUNISTE QE PER 27 VITE tashme ne 2017 PATI NE KRYE NJI KOMUNIST. NJI PARTI KU NUK GUXON KUSHT TE KRITIKOJE KRYETARIN AMUND QUHET DEMOKRATIKE.

  Reply to this comment
 49. salihe bushtra January 8, 15:08

  akoma merreni me shqiptaret , njesoj si ti biesh legenit per 101 vjet dhe mos te lodhesh duke menduar se do te Rilindim

  Reply to this comment
 50. Leonardo January 9, 18:03

  Xhuf e Sali.
  Ok me te dyja
  Keni zgjedhur edhe per mua

  Reply to this comment
  • kokpalari 21 janarit January 4, 15:52

   50 perqind Dakord me Xhufin
   100 perqind dakord me Saliun
   Antinjeriu është oklokrati që u ka vënë shqiptarëve ende ne kete fillim 2017 mbi kokë llumin e shoqërisë dhe u ka ulur kokën njerëzve të ndershëm.  Antinjeriu është psikopati që ka shkatërruar paqen e një populli të tërë dhe tenton ta rifusë atë në çfarëdolloj përçarje të mundshme, vetëm për pak pushtet personal, pa të cilin me sa duket nuk jeton dot asnjë ditë. Antinjeriu është jo vetëm ish-kreu i një qeverie vrasësish hajdutë, por edhe paralizues i zhvillimit, shkaktar i mungesës së ofertave reale politike; ata që ka përballë votohen masivisht për sa kohë rivali i tyre është antinjeriu; ata nuk kanë asnjëherë nevojë të bëjnë mirëfilli politikë: njerëzit kundërvotojnë masivisht antinjeriun. Fat i keq i një kombi që nuk pati antikorpet e duhura për të ndalur vite më parë këtë tumor me metastaza të plota që ka sjellë tashmë një dëm të jashtëzakonshëm afatgjatë. Dhe nuk po flasim për ekonominë, por për shpirtin dhe moralin e shoqërisë shqiptare. Qoftë ky që sapo hyri, viti i fundit që merremi me të.

   Reply to this comment
 51. TURP PER USA & BE QE PO PERDHOSIN KAQ HAPUR NJE KOMB.. January 5, 01:19

  Në vend të hyrjes.

  Salehu i Viqidolit eshte kanibal -monster,por jo fajtor.

  Eshte turp per presidentet amerikane 2 Bushat,,2 Obamat 2 Clintonet qe ky perbindesh eshte jashte dyerve te burgut duke na i bere enver hoxhen perendine e shqiptareve..

  Eshte turp dhe per nja 50 kryetare shtetesh te Europes qe nga Toni Bleri e deri te Merkel qe me ambasadoret e tyre po tallen koqet me ate popull..

  Vetm nqs se lexojme kete artikull te MBazes qe kur u dogjen grevistat e urise kanibali berishe arriti ne ORGAZEM..por dhe Bota perendimore e tregoi ndyresine e saj pa perjashtim jo vetem per diegjen e te perndjekurve por dhe per 21 janarin qe si duket do festohet me shampanje …

  Duke kerkuar falje per botim pa leje nga autori mendoj se do na i fali kur behet fjale per kanibalin berishe ..burrin e shtetit te fakirit arvizu dhe “mikun e donald luse” qe me palo reformen e tij ne vend te balenave do kapi sardelet ..pse jo dhe koqet e Rames

  ________________________________

  Kanibali ynë
  .
  Nga Mero Baze, 13 Tetor 2012
  .
  Greva e urisë tashmë po administrohet me forcë nga Sali Berisha. Dy gardhe të forta policësh kanë rrethuar tendën ku mbahet greva e urisë dhe kanë kufizuar çdo të drejtë të grevistëve, qoftë për tu takuar me qytetarë, qoftë dhe për të marrë ujë apo cigare si mjete mbijetese.

  Në një mënyrë të pazakontë, disa policë u kanë hequr liritë dhe të drejtat qytetare një grupi grevistësh, ende pa i ridënuar me gjykatë apo pa bërë ndonjë krim në flagrancë.

  Situata është tërësisht absurde. Policët kanë marrë kontrollin mbi administrimin e grevës, se ku duhet të bëhet ajo, kë duhet të takojnë grevistët, a duhet të pinë ujë apo cigare, a duhet të shkojnë në tualet apo të vdesin aty në shtrat. Të vetmit që janë lejuar në 24 orët e fundit të takohen me grevistët janë disa diplomatë perëndimorë, të cilët tentuan të hapin një kanal dialogu me Bujar Nishanin, i cili u prish ende pa u hapur. Të tjerët nuk lejohen të kontaktojnë me ta.

  Në këtë heqje të dhunshme të lirisë së tyre për të protestuar, ata po tentojnë të japin sinjalin e alarmit duke shpallur atë që quhet greva e vdekjes, duke refuzuar ilaçet, ujin dhe serumet. Edhe ky vendim nuk i ka tërhequr policët nga vendimi për të administruar grevën.

  Në këto kushte, përveç protestës politike, dikush duhet të ndërmarrë hapa ligjorë kundër tyre. Në rastin konkret, Avokati i Popullit duhet të ishte përballë policëve, jo për të negociuar kërkesat e grevistëve, por për të ndalur administrimin e dhunshëm të grevës prej Sali Berishës.

  Marrja e kontrollit mbi grevën nga policia, dhe biles nga disa segmente fanatike dhe të dhunshëm të policisë, që funksionojnë si xhandarmëri politike e Sali Berishës, është një shkelje flagrante e skajshme e lirisë së tyre për të protestuar. Ky kontroll deformon tërësisht qëllimin e grevës dhe zhduk nga prioriteti kërkesat e grevistëve duke konsumuar kohë dhe energji me të drejtën për të protestuar.

  Është kjo arsyeja që Avokati i Popullit duhet të bëhet në këtë rast mbartësi i iniciativës për të paditur Policinë e Shtetit, e cila po përdhunon grevistët duke marrë me dhunë administrimin e të drejtës së tyre për të bërë grevë.

  Një tjetër gjë urgjente është që ndaj atyre segmenteve të policisë, që po demonstrojnë sjellje të dhunshme, duhet dhe një vëmendje më konkrete. Dikush nga shoqëria civile duhet të regjistrojë gjithë emrat dhe numrat e policëve që bëjnë rolin e xhandarit të zellshëm të Sali Berishës dhe t’i bëjmë publike. Kjo është një mënyrë që ata të mos thonë nesër pse më flakët nga radhët e Policisë së Shtetit dhe pse po më çoni para drejtësisë.

  E pashë një prej tyre dy ditë më parë që kërcënonte një reportere të gazetës Shekulli vetëm pse i bëri një fotografi. Është një tip recidiv në dhunën politike, nga kontingjentet e gardistëve të dikurshëm të Sali Berishës, që rrihnin gazetarë dhe politikanë në vitin 1996- 1997.

  Dhe përpjekja e tij për të ushtruar presion mbi grevistët apo të afërmit e tyre dhe gazetarët, vazhdonte më tej dhe ndaj disa kolegëve të tij, që përpiqeshin të tregoheshin korrekt dhe të bënin vetëm detyrën e tyre si sigurues të mjediseve të grevës.

  Fjala vjen, nëse grevistët kërkojnë që dikush nga gazetarët të shkojë t’i takojë, apo dikush nga të afërmit të hyjë brenda, polici është i detyruar jo vetëm t’i lejojë, por t’i sigurojë që gjithçka të bëhet shpejt dhe pa asnjë problem. Përkundrazi, në këto mjedise kush polic guxon të bëjë këtë gjest, zëvendësohet menjëherë për t’i dëshmuar se është nën vëzhgimin e një gestapoje, që i raporton çdo gjest të tyre Sali Berishës.

  Ndaj evidentimi i këtyre policëve përmes mbajtjes shënim të numrave dhe mbiemrave të tyre, është një akt, i cili duhet të shërbejë për tu kujtuar atyre se shteti shqiptar do të jetë më jetëgjatë se pushteti i halabakëve të Sali Berishës.

  Është ky mjedis i dhunshëm ndaj grevistëve dhe përdhunim i institucionit të grevës së urisë që ka detyruar gjithë reporterët e shtypit që ndjekin këtë grevë, të vendosin të dalin në një protestë të dielën në orën 12:00, para kryeministrisë. E kanë bërë këtë reporterë të thjeshtë, ata që fyhen dhe përplasen përditë me fodullë nga Tropoja, që flasin në emër të Sali Berishës dhe dhunojnë gazetarë e grevistë, që shtyjnë e përplasin në tokë familjarë të grevistëve dhe që ndalin çdo kontakt të tyre me qytetarët që shkojnë aty në mbështetje të tyre.

  Ata po dalin të protestojnë jo vetëm për shkeljen e të drejtës së informimit për ta, por si dëshmitarë të një terrori psikologjik, politik dhe policor, që pushteti po ushtron mbi grevën dhe grevistët. Është një iniciativë gazetarësh, jo pronarësh apo sindikalistësh. Është diçka që ka lindur nga revolta që ndjen çdo dëshmitar, që prek atë skenë të dhunshme krimi të shtetit mbi disa burra të fortë, por të pafuqi, që janë shtrirë përtokë nga përpjekja e pushtetit për t’i vrarë në heshtje.

  Ajo që po ndodh është ridënimi i dytë i tyre, tashmë pa gjyq. Nëse ua morëm një jetë të tërë në burg për shkak të bindjeve të tyre, tani pushteti po u merr lirinë për të protestuar me dinjitet dhe për tu bërë shembull i kurajës qytetare.

  Ndryshimi i vetëm është se atëherë kishte një aparat të tërë dhune politike, që nga gjyqtari, hetuesi, prokurori e polici, ndërsa tani ka vetëm një polic, një gjyqtar, një hetues dhe një prokuror, që quhet Sali Berisha. Ai nuk duron dot që para syve të tij të lartësohet një institucion moral siç është protesta e atyre që po vetëflijohen kundër tij, duke e kthyer atë në kanibalin e kohëve modern të historisë sonë..

  Reply to this comment
 52. alphade January 5, 02:30

  Berisha-Njeriu me i zi i te gjitha kohrave te egzistences
  se kombit shqiptar ! Deri me sot nuk eshte gjendur nje
  te dyte te krahasuar me te ! Mallkuar qofte brez pas brezi,
  Drakula Shqiptare !!!!!

  Reply to this comment
 53. alphade January 5, 02:43

  Krahas zotit P.Xhufi, njerez te vitit duhet te jene edhe zoterinjt e nderuar ambasadore : zoti Lu dhe zonja
  Vlahutin qe dhane nje kontribut te pacmuar dhe te pa-
  imagjinueshem per Reformen ne Drejtesi dhe ne meny-
  re te vecante per Ligjin e Vettingut . Pa kontributin dhe
  impenjimin e tyre maksimal zor se do te ishte arritur qe
  te kurorezohej me sukses ky Ligj.
  Kryekrimineli Berisha sebashku me banden e tij u perpoq
  me te gjitha format dhe mjetet me te paimagjinushme
  makiaveliste te sabotonin kete Ligj sepse aprovimi i ke-
  tij Ligji do te ishte fundi i tyre dhe i Berishes ne vecanti
  per malin e krimeve qe rendon mbi kete perbindesh dhe
  prandaj Ai e sabotoi ate deri ne minuten e fundit . Dhe duke ditur se ky Ligj do te ishte fundi i tij doli pa e votuar
  Ligjin e Vettingut !

  Reply to this comment
 54. alphade January 5, 08:23

  Komenti im,please !

  Reply to this comment
 55. njeri normal January 5, 08:38

  “Njeriu me i mire “mund te jete,pervec Z.P.Xhuvi,edhe Z.Moikom Zeqo.Mund te jene me shume,sa me shume qe e MERITOJNE,aq me mire per Shqiperine.
  Antinjeriu he per he mbetet njeri….

  Reply to this comment
 56. njeri normal January 5, 08:44

  “Njeriu me i mire “mund te jete,pervec Z.P.Xhuvi,edhe Z.Moikom Zeqo.Mund te jene me shume,sa me shume qe e MERITOJNE,aq me mire per Shqiperine.
  Antinjeriu he per he mbetet ay qe eshte….

  Reply to this comment
 57. dashamires January 5, 09:51

  Njeriu i Vitit Pellumb Xhufi? Ik Thano e mos u tall, Pellumb Xhufin shumica e shqiptareve nuk e njeh fare kush eshte.

  Reply to this comment
 58. Aliu nga Selenic January 5, 11:23

  Anti n jeriu dhe antishqiptari eshte ai qe e keni perzgjedhur.Ne fakte i eshte ven kapelja sipas kokes qe ka. Njeri antishqiptare “Kishte mundesi te ishte n jeriu me i larte i kombit ton, pore ai zgjodhi vete anti shqiptarizmen ne vende te lavdise. Antishqiptarizmi i Berishes ka hyre ne histori qe asnjeher brezat nuk do ta harrojne per te gjitha keto te keqia qe i beri kombit te vete.!
  Pore ata qe bejn perzgjedhje duhet te bejne edhe per forcen politike qe perfaqeson.
  Kjo forc politike qe e polli Berishewsn eshte ne unison me antishqiptarizmin e Berishes.! Kure te beni perzgjdhje e forcave politike mose e harroni kete.!

  Reply to this comment
 59. N.VJOSA January 5, 11:43

  Per mua Njeriu i Vitit E r i o n V e l i a j….
  Antinjeriu, ai qe vrau Çerek Shekulli Kohen Shqiperise dhe qe shkrimi redaksional i Ditas e ka percaktuar qartë, Mbreti i Ligesisë, Krimit, antivlerave te Njeriut, ai qe nje flet një herë dhe genjen dy here…Vrases dhe Kriminel qe fatkeqsisht nuk po denohet nga Drejtesia e korruptuar…

  Reply to this comment
 60. MH January 5, 14:07

  Kam deshire te njoh gazetarin Mendje Ndritur Viktor Malaj.Shkaku.Me ka imponue penda e tije si gazetar objegtiv perparimtar.

  Reply to this comment
 61. Adih January 5, 14:52

  Faleminderit dhe respekte Z THANO . Anti njeriu i vitit eshte pa dyshim Berisha,bile pa hezitim Berisha do ngelet anti shqiptari rrekord i te gjitha koherave. Por mos harrojme nder te tjera ,ku shqiptaret nuk do ja falin per jete te jeteve , eshte ndihma qe i beri Xhuxhit malok te Skraparit te fitonte gjygjin 5 me 0 . Per kete u vrane 4 fukarenj me duar ne xhepa.Ku ky palloshi i gjate i ktheu kurrizin 4 djemeve te nenave te pafajshem dhe hengri njgjalen ne GJIRIN e LALZIT ,(e ndertuar ne toke te vjedhur, dhe e pa raportuar si pasuri deri me sot) Kujdes shqiptare nga neokomunistet e rinj. Jane dobica te nje kurve te vetme ..Kini kujdes e me mende ne koke kur te votoni . Nje here ne kater vjet ju hipet shanci ,per te vendosur fatin e prespektiven e juaj e te femijeve tuaj. Edhe nje here rrepakte z Thano ,gazetes dhe gjithe stafit juaj . Personalisht ju uroj me gjithe zemer shendet per vitin e ri te 17.

  Reply to this comment
 62. Vëzhguesi F. January 5, 15:44

  Njeriu i vitit ne Shqiperi?!!
  Eshte e veshtire te thuash se ne Shqiperi gjate ketij viti ka patur nje njeri te vitit.
  Te kuptohemi, njerez te mire ka patur dhe ka plot ashtu sikunder ka patur dhe ka njerez te ligj.
  Njerez te mire jane te gjithe ata qe ne themekl kane ndershmerine dhe djersen e ballit, atdhedashurine dhe familjen e tyre.
  Nje prej tyre eshte dhe zoti Pellumb Xhufi.
  Por une kete vit do te quaja njeri te vitit, ate njeri qe iku bashke me te duke lene prapa nje thesar te paçmuar te veprave te tij, aktorin e madh BUJAR LAKO!
  Me vjen mire qe Antinjeriu i vitit mbete po ai qe kam thene qe para tre vjetesh, me i ligu i te ligjve, me i poshteri nder te poshter, me maskarai nder maskarenjte, me krimineli nder kriminelet, me i pabesi nder te pabeset, me hajduti nder hajdute, nder te vetmit kanibal ne mes te europes, Sali Ram Berisha!

  Reply to this comment
 63. intelektuali January 5, 16:32

  Nje zgjedhje tipike shqyptare nga KRISHTI tek ANTIKRISHTI.

  Eshte e qarte se ne gazeten DITA enveristet e perbetuar nuk do te linin gurin ne toke qe te binte ne duart e ARMIKUT dhe do te shtynin perpara njeriun e tyre me sy mbyllur, por pse zgjedhja eshte pikerisht Pellumb Xhufin, dhenderin e Bahri Omarit qe nuk e ka hapur asnjere gojen e historianit per vjehrin e tij te martirizuar nga Presidenti Nishani, patriot apo kryefashist kuisling, pse pra pikerisht ky Xhufi i Omareve qe i ka sherbyer Enver Hoxhes per vite me radhe si nje servil i devotshem i Partise se Punes me shtremberimet monstruoze qe i ka kryer hiostorise me urdher nga larte.

  Pse keshtu?

  DOLEN ENVERISTET SHESHIT DHE ZGJODHEN DHENDERIN E BAHRI OMARIT PELLUMB XHUFIN SI “NJERIU I VITIT”

  Kur mund te zgjedhin pershembell Edi Ramen qe u vetflijua dhe u vetshpall “PARTIZAN” i Enverit, dekoroi me medalje trimerie xhelatet e Enverit dhe qan nate e dite per 29 nentorin e ZI jugosllav qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet tona qe mban peng antarsimin e vendit ne BE dehe ne fund si per t’i bere qefin enveristeve ne DITA mallkoi edhe Presidentin amerikan Trump si FATKEQESIA E BOTES.

  PSE ITHTARET E ENVERIT PREFERUAN DHENDERIN E BAHRI OMARIT PELLUMB XHUFI DHE NUK ZGJODHEN EDI RAMEN SI YLLIN E TYRE?

  Nga ana tjeter:

  Pse e lane ne hije edhe FADROMISTIN e Edvinit, Erjon Veliaj qe jo vetem harroi totalisht zotimet e tij elektorale, por perkundrazi po betonizon Tiranen si nje kulceder e vertete me nje propagande te tejskashme enveriste ne media dhe TV?

  HE PRA PSE KESHTU?

  por mbetet pa zgjidhje unanime:

  KUSH ESHTE “ANTIKRISHTI”?

  Sali Varkari i Enverit, Like Floriri i Edvinit, apo Eskobari i Partise nga Saranda e Rilindur Socialiste?

  Reply to this comment
  • Raul January 5, 20:31

   Intelektu-HALEJA!
   Je kafsha me e urryer ne bote!
   Hallal plumbi,trekembeshi dhge kampi i internimit te Enver Hoxhes per ju kelyshet e fashizmit gjakatar!
   Po vertetoni me se miri drejtesine e Enverit per ju,por vetem me nje kusht:
   -Qe nuk ju zhduku si fare e keqe te gjitheve me gjithe rrenje!
   A nuk e kupton more qen i zgjebosur qe nuk ke fituar asgje pervec urrejtjes mbare popullore me keto helmet e tua?
   Kjo eshte nje arsye e madhe se pse kishte te drejte Enver Hoxha ne denimin qe ju beri!

   Reply to this comment
 64. Z/K January 5, 16:45

  intelektuali !

  Je i “persosur” si ne pershkrimin e te kaluares historike te kombit ne te gjitha aspektet.Po me e vecanta je nji parashikues i jashtzakonshem per “perparimin” e kombit shqiptare.
  Une do jem i pari dhe me i vendosuri qe ty te votojme e te bejme President burre shtetit ose Kryeqeveritar.
  Te lutem hidhe kandidaturen per 18 qershor.Ke rastin cfrytezoje dhe do brohorasim rrofte intelektuali tru shperla.

  Reply to this comment
 65. ETHEM January 5, 16:56

  D I T A:GEZUAR 2017.LE TU BEHET PENA “TOP”PER TE GODITUR PA MESHIRE SABOTATORET E KETIJ VENDI ME NE KRYE SALI MORTJEN,KU KY VIT PER TE DO JET FUNDI I TIJ OSE RIKTHIM NE PUSHTET DUKE MBAJTUR NE DUART E GJAKOSURA HANXHARET E DIKTATURES ME TE DHUNSESHME QE KA NJOHUR VENDI,DUKE BERE REALITET VRASJEN E KRYEMINISTRIT TE SHPALLUR PUBLIKISHT NE TOPÇENELL.NGA KY NJERI JANE DENUAR TE GJITHE SHQIPTARET ME FIRMAT PIRAMIDALE,GERDECIN,21JANARIN,ME VJEDHJEN E ZGJEDHJEVE ME DHUNE,KU DHE UNE QE SHKRUAJ JAM ARRESTUARE PSE KUNDERSHTOVA MANIPULIMIN E ZGJEDHJEVE NE V.1996 NE NJE QYTET MYZEQAR,KU AI QE ME ARRESTOJ VODHI FIRMEN POPULLI ME 7 POLIC TE TIJ DHE U BE PRONAR FIRME NE NJE QYTET TJETER MYZEQAR.HISTORIA 26 VJEÇARE E SB ESHTE SHUME E ZEZE-KATRAN DHE POPULLI PRET NDESHKIMIN EBTIJ NGA DREJTESIA E RE SHQIPTARE,NESE DO TE BEHET DUKE MBAJTUR SHPTESAT TE FAKTORI ND/KOMBETAR NESE KETE HERE E KANE SERIOZISHT PER DENIMIN E “PESHQEVE TE MEDHENJE” GEZUAR DITA E GJITHE BASHKEPUNETOREVE TUAJ TE MIRE.

  Reply to this comment
 66. gjermani i fundit January 5, 16:58

  Gezuar 2017 stafi i Dita, perhere mbi dallge. Personazhi me pozitiv per mua Kombetarja e futbollit qe na perfaqesoi per here te pare ne kampionatin evropian, prrsonazhi me negativ Bujar Nishani. Studjuesi i vitit z.Xhufi. Ne forumin e Dita, komentuesi me prodhimtar del fitues nasruddini, po ai fiton edhe per komentet “futja kot”. Gezuar edhe njehere, paci shendet dhe suksese per inat te Sales.

  Reply to this comment
  • intelektuali January 5, 23:00

   NJERIU DHE ANTINJERIU JANE PA KURFARE PERMBAJTJE REALE,

   dhe vleresimet ne gazeten nuk kane objekt krahasimi,

   por:

   Kampioni i te VERTETES mesiguri mbetet intelektuali, kurse kampin i GENJESHTRES nuk e di se cfare te them, por mendoj se Edi Rama per momentin nuk ka konkurence ne kete drejtim.

   Reply to this comment
   • Zogist nga shen naumi January 6, 10:17

    Faji i dashur Efendi [bruto ]
    Nuk eshte tek Yjet tona ,
    por tek Ne ,
    sepse ne jemi Skllever .

    Skllever ne Sistemin BALLIST
    qe ka 27 vite qe u Montua ne shqiperi .

    Ku gjysmen e Pasurise proletare
    e Morem ne Ballistat me Kestet
    e vuajtjeve nga Puna e detyruar per ndertimin e shqiperise Proletare .

    Ballistet nuk ishin dakort te ndanim
    TORTEN ne menyre te barabarte me Proletaret e Enverit .
    Dhe keto 27 vite TORTEN
    e kane ngrene Vetem Ballistet
    me 128 bandat Balliste qe i jaNE
    turrur Shqiperise se ato jenat
    duke e Shqyer e sakatuar Me keste e Borxhe
    te pa kuptimta ,
    ku i Vetmi kuptim ballist jane Kafete Tajvaniste , Si mirqenie e Sistemit Kapitalist .

    Reply to this comment
 67. fteri January 5, 17:55

  1-NJERU POZITV I VITIT XHANI-DE BIAZI.
  2-ADRIAN THANO BOTUES G.DITA.
  3-PËLLUMB XHUFI HISTORIAN POLIGLOT.
  4-PSAKL MILO HISTORIAN POLIGLOT.
  5-MAILINDA BREGU POLITIKANE ATDHETARE.
  6-EDI RAMA REFORMATOR BRILANT ,
  7-Viktor Malaj studjues poliglot analizash politike.etj.
  8-Dritan Zoto ,ekspert i kriminalistikës balestike të lëvizjes së plumbit direkt që vrau Ziver Veizin me 21 janar 2011,duke hedhur poshtë falsifikimin e kolegut tijë ekspert të S.SHpellarit se ishte plumb rigoshte !!!

  Kampion për sharje e shpifje , arma më e fortë e tyre se edhe “bomba atomike” !

  1-Vendi parë S.Berisha që helmoi gjakun e shqiptarve për 26 vjet.
  2-Fari Balliu,dhe G. 55
  3-Gazeta shpifse e baltosëse R.D-së e Sali SHpellarit.

  Kurse antinjeriu kampion për v.2016 është S.Berisha.!

  Kafka e Sali Berishës klasifikohet si individi që i ka sjellë dëmet më të mëdha e të jashtëzakonshme atëdheut ,dhe njëkohësisht ka lënë pasoja më të mëdha të jashtëzakonshme si për sot edhe për të ardhmen e vendit tonë

  Krime të egra të pa riparueshme të kombit shqiptar në histori.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Jo vetëm se Sali Berisha është antinjeriu kampion i vitit 2016 ,por ,anti njeriu mizerapël koler helmuese e 26 vjeve ,antidemokraci ,me shkatrrime e krime shumë të egra mbi shqiptarët me pasoja të rënda si për sot dhe të ardhmen e brezave që vijnë.

  Reply to this comment
 68. PO.PO January 5, 18:14

  Respekt dhe vleresim maksimal per gazeten me te mrekullueshme ne gjuhen shqip!Gazeta Dita ka nje staf te mrekullueshem . Jam plotesishtdakord me percaktimet qe beni dhe Uroj per vitin 2917 te kini shendet te plote,suksese ne pune dhe nje pene , gjithenje e me te mprehte atdhetare , per te miren e mbare shqiptareve !.

  Reply to this comment
 69. tradita January 6, 09:25

  85%e komentuesve ne kete gazete jane jugore. Vetia e perbashket e tyre eshte urrejtja per kundershtarin politik kjo e ngulitur per 50 vite nga diktatura komunidte dhe Enver Hoxhs. Ju harroni se nuk jeni me shume se 1/3 e kombit shqiptar. ….

  Reply to this comment
 70. Qytetar January 6, 09:43

  Turp te keni, nuk jeni kujtuar apo e keni nga zilia?
  Njeriu i vitit 2016 eshte ai qe ka me teper poste mbi kurriz, Taulant Balla. Ja postet e ketij Njeriu te Vitit doni apo nuk doni ju si gazete dhe komentuesit tuaj
  1) N/ Kryetar Grupi parlamentar
  2) N/Kryetar i Asamblese PS
  3) Kryetar i delegacionit parlamentar ne KE
  4) Kryetar i grupit deputeteve per qarkun e Elbasanit
  5) Kryetar komisioni hetimor per CEZ
  Kaq di une, mund te kete dhe tjera poste , he pra a nuk eshte ky Njeriu i Vitit me i ngarkuari me pune nder gjithe shqiptaret brenda e jashte Shqiperise?
  Taulant Balla – Njeriu i Vitit, mos e mohoni kot.

  Reply to this comment
  • Tomorridr. January 7, 02:26

   Jane pozita partake.
   Kushe eshte amkademik app historian qe fletpa frik Si Milan Shuflai,ARISTIDH Kola,qe flijuan jeten per te verteten shqiptar.
   Te hujt flasin Hapur ,ne kemi frik.
   Neol Malcom,Aref Mathie thonegjuha shipper e ,iliret Jane populli me I vjeter.
   Po e ka theme dhe Dhimiter Pilika,Eleni Kocaqi,poor askush nuke po I percent she nuke po I dekoron.kocaqi duet Ishta kryetare e Academies shkencave,Arefi nderi kombite,por president ski kohe te lexojn avec me dekoruare,rapsode,e tensile,
   Dekoro o derbardh personalitete te shkencese,njerz te square te luftes Mustafa Gninushin,Veli Numanin, Naoko spirit etj .Kete I vrau diktatura I harrow neodiktature.

   Reply to this comment
 71. Maj 96 January 6, 09:51

  Per mendimin tim njerezit qe shkruajn,qe jan vertet intelektual,qe studiojn e len mbas vepra arti te shkruara duhet mirenjohje.E Pellumb Xhufi eshte nje nder ta.Fjal pak e pune shume,racional e i vendosur per ato qe shkruan.Ndersa anti vlera e ketij Kombi mbetet nje dhe s’ka perendi t’ia zere vendin ne ngjallje e ne vdekje,ai vellai biologjik i KARaxhixh.

  Reply to this comment
 72. Zaho Pakokerama January 6, 11:01

  NJESHI I SE KEQES/SE MIRES ESHTE PAK,

  per te bere nje zgjedhje te aresyeshme e te pranueshme nga nje shumice dashamiresish te DITA-s. U lemerosa per zgjedhjet e bera nga stafi i redaksise (duke perjashtuar Cukalin e kreshtes se borezuar edhe ne vere), perfshire edhe vete Thanon, qe ra ne gracken e njeshave te asgjese, apo me mire te pakgjese.

  Po sikur, duke dalur nga kjo skeme bajate tashme e njehsuar (standardizuar – sipas Malajt), ti hidhnim nje sy personave qe vertete duhen admiruar, per punen qe kane bere e vazhdojne te bejne, pa zhurme e shit-thirje (reklame – sipas Malajt), ne skutat me te harruara te ketij vendi te masakruar ne kete shkerdhatokraci mbi çerekshekullore?

  Nuk kujtoj emrin e asaj mesueses nga Shkodra, qe i bie maleve pash me pash, per te edukuar femijet e ngujuar nga kanunizimi i injorances shekullore, akoma me e trishte se ne kohen kur u shqiperua per here te pare, pa dalje alla erionkeveliaiane, me ato pak intervista te leshuara e te pakerkuara nga vete ajo.

  Po sikur mendjendriturit e DITA-s, duke kerkuar ne çdo skaj te Shqiperise, te gjenin shqiptare e shqiptare te pa zhurmete, qe me sakrifica e ndershmeri atdhetare, bejne te pamunduren per te miren e te tjereve, shqiptare e jo.

  Per mua eshte e pamundur te lartesoj qofte edhe Xhufin e turnit, apo Leskajn e te ndjerin Stefani me shoke shume, duke ditur qe dikund, mes fushave me lule (e ferra ne ditesotmerine qe jetojme), mes bregoreve bukuroshe e prane lumenjve te kulluar, mes kodrave te gjelberuara e maleve hije rende, punojne e kurrizthyhen, shqiptare pa emer e nam, pa perfitime vetjake ediramiste, ilirmetiste e salimutqenefberishiste, duke ngelur ne hijen dashakeqese te atyre qe mund ti nxirrnin nga bajatizmi i shumezhurmoreve per asgje.

  Per idhujte e se keqes, i bashkohem mendimeve te Cukalit te cunguara ndoshta nga mllefi anti erionkeveliaiane, duke i bashkuar ne nje, ne kuçedren antishqiptare shumekokore, me kapoçkat e Salimutqenefit, te Edipsiko-te-lodhurit, te Ilirkorruptuarit, te Erionke-dipllome-falsarit, te Saimirziut qe pushoi nga puna ate policin e ndershem qe i vuri dikur gjobe, edhe pse desh ta korruptonte me parate e pista te mamase e babushit farmacist, per te mos lene ne harrese Mriken e ushtrise qe pretendon te behet presidente apo bythetrashuren nga dhjami i derrave pariziane, Hariton e dipllomuar ne injorance, e sa e sa te tjere pretendente per tu kokekuçedruar ne kete kerme disa dekadore te qelbesirave qe bejne kermen te duket-ndihet eremire.

  Reply to this comment
  • Zogist nga shen naumi January 6, 13:00

   Ky eshte Komenti me I mire .
   te lumte .
   sa per Njeriun :
   me te bukur
   njeriu i vitit
   antinjeriu
   Gazetari me i bukur ,
   Femra me seksi ,
   e budallalliqe te LIBERALIZUARA
   ne demokracine Balliste ,
   Nuk do ta na mungojne Nga Tajvani
   i Globalizuar i Universiteteve çiliane .
   Ballistet e Demokracise
   u lodhen me Dramen 27 vjeçare
   ” e dum Shqipnin si Europi Kurve ””

   Reply to this comment
 73. Padrino January 6, 12:22

  Antinjeriu vitit , sali haram ,UDBash , asfali, vicidoli , lulush hollandezi, lilo floririi .Kurse njerez te Vitit tè gjithe ata qe mbrojne, interesat Kombetare, De Biasi , Xhufi , Viktor Malaj, Bedri Islami, e shume te tjere.

  Reply to this comment
 74. favenid January 7, 01:52

  Kjo esht subjective.a behest fjale per shqiptar ne prgjithsi ,ne shqiperi,Kosove,ne Balkan,diaspore
  App loyalist???.
  Ne qofte per historiane nuke behet me nje te Rene te lapsit.
  Libra u xhufit percakton nje etape.
  Por ka te tjere qe Kane bere studime me te thelluara epoka nga pellazgjishtja ne ditete e sotmee.
  Aref Mathieu, dy vellime(34 studime ne egjipt,france ,e kerkime ne tutqi,albani),Elen kocaqi.mr.zeqo( me fal qenka mr.viktor malaj )I jeep superlative xhufite,ne historic ska a b s o l u t e .sepse pa u there boja akoma dalin zbulime studime,dokumete te raja .
  Une do te thonja kampione eshte ose njeriu vitit per boten shqiptar ne rang Kosovo e shqipeerie esht ms.majlinda kelmendi,kampione ne Balkans,kampione. Europe,kampione bote.
  Jane dy motra qe jane doktoruare ne angli dhe punoje per PhD.ne usa,per studime mund marrin cmimin”Nobel”.
  Ju pershendes si gazete e fjales lire.eshte gjeja me e shtrejt,njuriu sic ka nevoje frymarrjen ka nevoje te flase,te shpreh ate qe ndien,clirohet.
  MR. M.Zeqo beri nje shkrim filozzzofik Ku analizon nje shkrim qe me kishte Hambur ne memorie qysh cur Mr.Sander Geri(mesusi ime,poet,) recitonte ne Vitet pesdhjete”Millosh Gjergj Nikolla”.
  Migjeni me te vertet duhet kombetarizohet e te nderkombearizohete.
  Ju lexoj e komentoj me passion,lirshem.
  Pershendetje

  Reply to this comment
 75. vezhgusi i pare f January 8, 00:10

  Pak localized vie era.atehere zbret shtypi I lire

  Reply to this comment
 76. dritan January 8, 02:18

  Thon ju lutem commentet jane mbyllure

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim