Njeriu i Vitit në Zvicër, një Imam shqiptar, Mustafa Mehmeti

December 31, 2014 19:52

Njeriu i Vitit në Zvicër, një Imam shqiptar, Mustafa Mehmeti

Imami i Bernit, Mustafa Memeti, është zgjedhur njeriu i vitit në Zvicër nga gazeta SonntagsZeitung. Ai këtë titull e mori për “guximin e dhe angazhimin e tij në debatin më shpërthyes të kohës tonë”.

Feja islame ishte një temë dominuese në vitin 2014, sipas gazetës. Memeti ishte një mbështetës i hapur i tolerancës fetare dhe i integrimit të muslimanëve në Zvicër.

“Raportet e vazhdueshme të terrorizmit dhe ekstremizmit paraqesin një sfidë për ne”, tha Memeti në një intervistë të botuar të dielën në SonntagsZeitung. “Në faljet e namazit të premteve unë shpesh theksoj se ne nuk kemi asnjë zgjidhje tjetër se sa ta hapim veten për shoqërinë zvicerane. Ne nuk mund të veprojë në qarqe të mbyllura, ne nuk mund të ndërtojmë shoqëri paralele “.

Memeti, i cili shërben si imam i Shoqatës muslimane të Bernës dhe është President i Shoqatës Islamike Shqiptare të Zvicrës, thotë se të zgjedhësh midis islamit tradicional dhe modern është e vështirë për shumë anëtarë të fesë së tij. Ata “kanë standarde të dyfishta: ata thonë se një gjë por në zemrat e tyre ata mendojnë të kundërtën.”

Memeti, me prejardhje nga Presheva, jeton në Zvicër nga viti 1991, dhe u bë një shtetas zviceran në vitin 2005. Në vitin 2008 ai u takua me presidentin e atëhershëm të Zvicrës, Pascal Couchepin (në foto). Shumë myslimanë në Zvicër janë të frikësuar për humbjen e identitetit të tyre, thotë ai.

“Unë ju tregoj të rinjve se është e mundur të jesh një imam dhe një shtetas zviceran. Që mund të integrohen pa humbur identitetin tuaj apo fenë tuaj. ”

Është e rëndësishme për myslimanët në Zvicër të respektojnë vlerat zvicerane – të tilla si rendin, sigurinë, demokracinë dhe lirimë – mbi të gjitha, thotë Memeti. Kjo është e mundur pa hequr dorë nga kultura juaj, tha ai. Memeti thotë se për Zvicrën diversiteti i saj duhet të shihet si një pasuri më shumë se sa një rrezik. “Feja duhet të bashkojë njerëzit, jo t’i ndajë ata,” thotë Memeti.

“Krishtlindjet ofrojnë një mundësi të mirë për këtë”, shprehet ai. /Swissinfo.ch/

December 31, 2014 19:52
Komento

3 Komente

 1. Mark uk January 1, 00:49

  Sikur eshte bere nami.Per imam ta zen vendin e par ne turqi.Mos na nxierrni here tjeter se edhe para tre ditesh e keni nxierr edhe nje here.

  Reply to this comment
 2. Laveri January 1, 10:39

  Ky do jete ndonje spiun me patente , se po te nxorren keta Europianet njeri te vitit e ke bere spiron ne menyre te shkelqyer

  Reply to this comment
 3. January 1, 14:32

  Njerez te tille i duhen fese Islame dhe jo idoter me brire qe mbeshtesin majmunet e ISIS apo kedo ekstremizem tjeter . Kemi qene , jemi dhe do te jemi tolerant ne aspektin fetar .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin