Njësia ushtarake elitë e Spanjës në hall me dhjamin e tepërt, merren masa

January 4, 2018 22:12

Njësia ushtarake elitë e Spanjës në hall me dhjamin e tepërt, merren masa

Ushtria spanjolle ka vënë ushtarët e tij nga njësitë më të famshme të saj në dietë mes frikës se po bëhen shumë të shëndoshë.

Anëtarët e La Legión, një regjiment i elitës së këmbësorisë i themeluar pothuajse një shekull më parë, quhen “Dhëndrit e Vdekjes” dhe janë të njohur për ashpërsinë e tyre, uniformat dalluese të pastelave dhe ritmin e shpejtë të marshimit.

Sidoqoftë, shqetësimet kanë dalë mbi rripat e legjionarëve dhe nivelet e palestrës, duke bërë që ushtria të veprojë.

“La Legión ka përfunduar në një situatë që kërkon një sërë masash për të reduktuar peshën e tepërt në mesin e personelit të saj“, thuhet në një dokument të brendshëm të botuar këtë javë nga El Pais.

Dokumenti vuri në dukje se faktorët që përfshinin mungesën e ambienteve të fitnesit dhe një moshë mesatare më të lartë në mesin e legjionarëve, kontribuon në këtë problem.

Më shumë se 3,000 trupa kanë pësuar kontrolle për të përcaktuar indeksin e tyre të trupit (BMI), prej të cilëve 180 (6%) kanë gjetur BMI 30 ose më lart, duke i bërë ata të dhjamosur. Ata morën ekzaminime mjekësore, si dhe këshilla ushqimore dhe plane ushtrimi për t’i ndihmuar ata të humbnin mes 500g dhe 1kg në javë.

Megjithëse La Legión pranon se pa veprimin e nevojshëm “do të dënohemi për humbjen e prestigjit si një njësi luftarake”.

Një zëdhënës i ushtrisë tha se iniciativa, e cila filloi shtatorin e kaluar, u hartua për të përmirësuar mirëqenien e legjionarëve.

January 4, 2018 22:12
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*