Njihni nga ka ardhur termi “Kuisling”

February 7, 2016 21:45

Njihni nga ka ardhur termi “Kuisling”

Më 9 prill 1940 gjermanët pushtuan Norvegjinë.

Puna u bë edhe më lehtë pasi autoritetet lokale marrin urdhrin që të mundësohet zbarkimi pa problem i trupave gjermane. Urdhrin e dha ministri norvegjez i Mbrojtjes, Vidkun Quisling, që ishte lider i Unionit Kombëtar – parti profashiste e afërt me nacionalsocialistët gjermanë të Adolf Hitlerit.

Disa orë më vonë, gjermanët nga Oslo kërkuan dorëzimin pa kushte të Qeverisë norvegjeze, gjë e cila refuzohet. Atëherë nis pushtimi me parashutistë. Edhe në këtë ndërmarrje ata ndihmohen nga Qusilingu.

Norvegjia kapitulloi, ndërsa Quislingu shfrytëzoi rastin dhe e shpalli veten kryeministër e partinë e tij si të vetmen në shtet.

Megjithatë, Gjermania e Hitlerit nuk e pranoi zyrtarisht për kryeministër, deri më 2 shkurt 1942, pasi shpresonin që atë post ta merrte mbreti Haakon i II-të i cili refuzonte.

Duke u bërë kryeministër zyrtar i një Qeverie marionetë nën ndikimin e Hitlerit, Qusilingu i kishte duart e lira të bënte terror në vend, duke dërguar edhe mijëra hebrenj në kampet e përqendrimit.

Quislingu i urryer që nga vendasit quhej “Hitleri i Norvegjisë”, në pushtet ishte deri në kapitullimin e Gjermanisë naziste.

Aleatët e arrestuan atë në maj të vitit 1945, ndërsa u akuzua për tradhti dhe u dënua me vdekje – me pushkatim.

Dënimi u ekzekutua më 24 tetor 1945, ndërsa emri i tij u bë i urryer kudo në botë e nisi të jetë sinonim i tradhtarit të brendshëm që bashkëpunon me armikun në dëm të popullit.

Më poshtë mund ta shihni shpalljen e vendimit për pushkatim të kuislingut Quisling.

February 7, 2016 21:45
Komento

9 Komente

 1. Billy February 7, 22:24

  Ti hani m… kuislingeve tane qe i falen kuroren e Skenderbeut, Viktor Emanuelit dhe krijuan qeverine shqiptare nen Itali dhe Gjermani. Sot jane heronj.

  Reply to this comment
 2. MH February 8, 00:43

  Te till kislingesh ne kemi boll.Duke fillue heret me Zogun e duke perfundue sot mbas me shume se 70 vjet me kuislingun Berisha.

  Reply to this comment
  • info analitike February 8, 09:34

   Ke harruar Kuislingun me te madh qe masakroi shqiptaret per 45 vjet.

   Reply to this comment
   • Dulla February 8, 09:55

    Ti info, ketu ne kete site je deklaruar si bir e soj kuislingu, duket qarte qe je pinjoll i atyre qe u denuan per tradheti ndaj atdheut, si kudo ne bote xhanem. Dhe e di ti kush i denoi?? Ai qe per 40 vjet e drejtoi kete popull ne shndrimet me te medha qe ka njohur historia e tij. Dhe ai iku si krajl. Dolet edhe ju pinjollet e fashizmit dhe e qate.

    Reply to this comment
    • info analitike February 8, 15:06

     Une jam deklaruar bir atdhetaresh o Dulle po ti dukesh qe e ke koken e forte e nuk kupton gje tjeter vec propagandes sllavo-ruso-kineze te dulles. Vec kermat nderojne kermat.

     Reply to this comment
 3. Fatherland February 8, 09:36

  Kuisling si Kryeminister marionete i nazisteve, u pushkatua ne 1945 -thote sakte shkrimi! Por sot, rregjime-marioneta e qeveri-kukulla te globalizmit kane pushtuar vendet europiane nga afrikane e aziatike qe ja sjell pa dogane nje Merkel! Ketyre qeverive te sotme i quajme dot Kuislinge apo duhet tjeter emer ne fjalor?

  Reply to this comment
  • A."White" February 8, 13:18

   Po vella, ka nje emer per qeverite sot qe kane sjelle arabet neper Europe. Jane qeveri homoseksualesh e lesbikesh. Kuislinget ndihmuan nazizmin te pastronte Europen nga cifutet. Homoseksualet dhe Lezbiket e politikes sot po i sjellin Europes pushtim nga arab islamik.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim