Njihni njeriun më të pasur në botë sipas Forbes

March 6, 2018 20:23

Njihni njeriun më të pasur në botë sipas Forbes

Personi më i pasuri në botë tani është themeluesi dhe CEO i kompanisë Amazon, Jeff Bezos, duke lënë prapa themeluesin e Microsoft-it, Bill Gates.

Revista “Forbes”, ka publikuar për herë të 3-të listën e “Miliarderëve Botërorë”.

Bezos, i cili në historinë e listës së Forbes u bë personi i parë që tejkaloi kufirin e 100 miliardë dollarëve, u radhit si më i pasuri në botë me një pasuri prej 112 miliardë dollarë. Ndërsa Bill Gates me një pasuri prej 90 miliardë dollarë mbeti i dyti.

Pas këtyre dy emrave, pronari i “Berkshire Hathaway”, investitori Warren Buffet me 84 miliardë dollarë është i treti, pronari i “Louis Vitton” francezi Bernard Arnault me 72 miliardë dollarë i katërti, themeluesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg me 71 miliardë dollarë i pesti.

Në mesin e 10 personave më të pasur në listë marrin pjesë 7 amerikanë. e.r/dita

 

March 6, 2018 20:23
Komento

4 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku March 7, 01:49

  Eh sa mire me qene edhe i dyti. Nuk eshte turp.

  Reply to this comment
 2. une per vete, s'di gje . March 7, 15:53

  ti xhuxhumak; si mendon per pasurimin ekstrem, te disa njerezve !?!?…

  Reply to this comment
 3. Kris 1 March 8, 03:09

  Amazon eshte jashte kontrollit.Mund te beje cdo hile me kosumatoret dhe shpejt pasuria e tij do te dyfishohet

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*