Turquerie, korridoret e seksit sulltanor që magjepsën Perëndimin

August 7, 2018 09:30

Turquerie, korridoret e seksit sulltanor që magjepsën Perëndimin

Opera komike e Mozart “Ikja prej Haremit” e ka mbajtur përherë ndezur kuriozitetin e perëndimorëve mbi haremet në ish-Perandorinë Turke.

Daily Mail sjell nji pershkrim te detajuar të jetës në atë që quhej haremi i sulltanit.

Gazeta shkruan se kur Sulltani ecte nëpër harem mjafton t’i hidhte një vështrim ose buzëqeshje njërës prej vajzave dhe ajo merrte menjëherë epitetin ‘guzdeh’ — ‘e pame’.

Pas kësaj ajo fitonte banesën e vet me shërbyese dhe i nënshtrohej një trajtimi për shëndetin dhe lëkurën.

Vishej mirë dhe zbukurohej me stoli. Pas kësaj dërgohej në dhomën e gjumit të Sulltanit dhe mësohej prej eunukëve (meshkuj të tredhur që i shërbenin sulltanit) se si duhej të sillej aty.

Skllavja e seksit duhej të hynte nga ana e poshtme e shtratit. Ajo duhej ta kapte çarçafin e mëndafshtë me buzë, të hynte nën të dhe të lëvizte ngadalë lart derisa të prekte trupin e sulltanit.

Prej atij moment sulltani mund ta vazhdonte lojën e kënaqësisë.

Sekretet e haremeve i kanë magjepsur vizitorët perëndimorë të Konstantinopolit, sot Stambolli.

Tregimet per pallatet me korridore sekrete, ku jetojne 370 femra – 12 gra te te Sulltanit, konkubinat dhe virgjinat e tij – bashke me 127 eunukët, i kanë lënë perëndimorët pa mend.

Stambolli i asaj kohe inspiroi një modë që u quajt ‘Turquerie’ — imitim i kultures dhe artit turk.

Pikërisht prej këtij ndikimi në Vjene, në 1781 Wolgang Amadeus Mozart shkroi “Die Entführung aus dem Serail — Ikja prej Haremit.

Kjo opera komike flet per perpjekjet e një noblezi te ri spanjol, Belmonte, që mundohet të shpëtojë të fejuarën e tij prej Pasha Selimit, që e ka grabitur dhe futur në harem.

n.s. / dita

August 7, 2018 09:30
Komento

11 Komente

 1. Babalja August 7, 10:35

  “Pasi hynte nga ana e poshtme e krevatit dhe e terhiqte carcafin prej mendafshi lehte me dhembe, ngjitej lart ne kerkim te trupit te sulltanit!”
  Kur perpara i shfaqej nje cope dhjami i zi me trup gjithe lesh si shkure pylli.
  Pastaj fillonte puna me e veshtire per tja ngritur sulltanit dhe pasi gruaja e haremit lodhej shume e merte e paloste dhe ashtu e fuste me shpresen se brenda puna do ndryshonte.
  “Ishin vertet emocone te papershkueshme dashurie” ,njesoj si prallat e telenovelave te Erdoganit sot me Gurguler dhe Tanguler.

  Reply to this comment
 2. Allahile August 7, 11:30

  ja ok ,
  harem ktu harem atje ,
  s’e di cfar zgjon sot kurjozitetin per ne .

  nji dicka e keni perkthyer gabim -“Die Entführung aus dem Serail “— Ikja prej Haremit.

  Die Entführung = Rrembimi .

  Nejse …ndodh qe te ket edhe keqkuptime .

  Ktu ne kto hareme , ku duket qarte , gjithcka ,
  bukuria Nudo Feminile e cila eshte gjithmon magjike ,

  eshte e vetmja sken qe ben simpatike atmosferen dhe kjo duke mos i hedhur veshtrimin ,beduineve turq ,
  qe shemtojne me pranine e tyre perverse gjithcka ne harem dhe kryesorja ktu skemi te bejme me sex por Perdhunime .

  Reply to this comment
 3. Biometri August 7, 14:05

  Ahh ne burrat e shkrete moderne te 2018-s
  Edhe nje grua qe kemi, na e rremben ndonje injorant me Range qegruas i duket i zoti se ka me shume leka se ne dhe i dorezohet sapo i prish ca qejfin dhe nuk e con dot ne Santorini
  Kurse femijet sapo rriten pak nuk ta varin me sepse te kerkojne Iphone e Ipade qe nuk ua blen dot
  Grate jane pergjjithesisht “kurva” sepse me shume se gjithcka u intereson mireqenia sipas standartit te “fqinjit” apo rrjeteve sociale.
  Femijet jane te frustuar e te goditur nga imazhet e luksit te 5 apo 6 injoranteve shpirtzbrazur qe jetojne kamejne vetem nese ua shesin te tjereve si zotesi, per te mbushur boshlliqet e veta mendore.
  E te mendosh qe ai burri sulltar i aatyre viteve kishte 370 gra nga nje per secilen dite te vitit, kurse femijeve mund tu priste kokat nese rebeloheshin
  hahahaaa

  Reply to this comment
  • Arlinda August 7, 14:05

   Grate jane te gjitha kurva???
   Pak e rende kjo Biometri

   Reply to this comment
   • aleluja August 7, 14:09

    Arlinda jo vetem ka te drejte Biometri, po une nuk do ta vendosja ne thojza fare
    Grate e sotme, (shumica) jane thjesht nje p… qe ecen
    Dmth cdo funksion tjeter i qenies se saj eshte kot perpara p..
    me P… perpiqen te mbulojne nevojat, karrieren, nepermjet P… duan te kalojne gjithe plotesimin e tyre si qenie njerezore
    Dhe harrojne qe ky plotesim eshte shume me teper se kaq dhe perfshin trup e mendje e jo vetem nje organ apo dy nga ku qesim urine dhe fece
    Ka pak gra ndryshe nga ky prototip i krijuar prej epokes se rrjeteve sociale
    Shqiperia e mjere eshte e tejmbushur me gra e burra ne krize identiteti qe nuk dine cfare duan, dhe jane zhytur te gjithe ne falsitetin e materizlizmit, qe eshte nje rruge e lodhshme boshe, qe nuk te con asgjekundi, sepse edhe me te kamurit e botes, ne fund rikthehen te thjeshtesia.
    Njeriu thjesht kerkon ate qe nuk e ka, dhe mire ben, por menyrat si arihet kjo nuk jane kurveria, sepse kurveria ta humbet shpirtin, e pa shpirtin nuk e shijon dot kamjen, edhe nese e ke

    Reply to this comment
  • TLN August 7, 17:08

   O palle “pergjithesisht” grate jane njerez ashtu si meshkujt. Disa njerezve ju pelqen te jene monogame e disa te tjereve u pelqejne te kene disa partnere. Pastaj jane edhe ca rota k.ri si ti qe ju pelqen te hiqen sikur jane kompasi moral i shoqerise.

   Reply to this comment
 4. non sens, islamik; detyrojne grate, te kene mendjen vazhdimisht, te k..ari . August 7, 15:29

  S’ ka te beje fare me grate . Dua te di kush e pranon rolin e..eunukut, si dhe naumzllekun e muslymaneve kur grave muslymaneshka, ju ngulin ne koke se meshkujt, duhet te bejne synet…karin, detyrimisht .

  Reply to this comment
 5. Mira August 7, 15:38

  Biometri paske probleme serioze.
  Kujdes se edhe vapa ben te veten.
  Gjithe grate jane kurva???
  Edhe nena jote, edhe motra, gruaja???
  Me fal, po nuk munda te ta bej ndryshe pyetjen

  Reply to this comment
 6. Mesuesi i historise August 7, 15:39

  Flm per kete information te rendesishemwMe nderime Abu el zhvillim.

  Reply to this comment
 7. lapsus... August 7, 16:09

  jo moj ..mira . e ka per te tjerat e te tjeret . se “soi” i biometrit me shoke, i ka mare masat …..

  Reply to this comment
 8. Arben August 7, 18:42

  Ka edhe shume mashtrime per kete teme.

  Haremi nuk ishte vend ku Sulltani bente orgji,

  Ato ishin te ndaluara, para se Sulltani te takohej me

  Nje femer, duhet te jepte pelqimin e ema e Sulltanit

  Me pare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin