Njihuni me 5 gjerat që Mbretëresha Elizabeth nuk i duron dot

January 12, 2018 12:22

Njihuni me 5 gjerat që Mbretëresha Elizabeth nuk i duron dot

 1. Nuk duhet ta puthni ose përqafoni

Gjëja e fundit që duhet t’ju shkojë ndërmend është të puthni ose përqafoni Mbretëreshën në takimin e parë me të, përkundrazi protokolli kërkon që t’ua zgjasë ajo dorën e para.

 1. Nuk duhet të qëndroni ulur

Edhe pse pritja mund të jetë më e gjatë nga çfarë e kishit parashikuar, nuk duhet ta mendoni për asnjë moment të uleni. Sipas protokollit mbretëror, të ftuarit duhet ta presin në këmbë Mbretëreshën dhe mund të ulen vetëm kur vendos ajo.

 1. Duhet të keni gjithmonë me vete një dhuratë

Shprehia “Dhuratat i pranon dhe mbreti” përdoret rëndomtë, jo vetëm në jetën e përditshme, por mesa duket është një “must” në takimet protokollare me mbretëreshën Elizabeth. Në qoftë se Mbretëresha viziton shtëpinë tuaj duhet t’i ofroni diçka simbolike që lidhet me kulturën e vendit tuaj.

 1. Duhet t’i drejtoheni gjithmonë me “Madhëria juaj”

Përveç kodit të veshjes dhe atij të sjelljes, të ftuarit që kanë nderin të takohen për herë të parë me të duhet të respektojnë edhe një kod gjuhësor specifik. Nuk duhet të përdorni kurrsesi shprehi afrimiteti, pseudonime apo hiperbolizime boshe.

 1. Nuk duhet të hani i pari

“Ora e çajit” është pjesë shumë e rëndësishme e kulturës angleze, kështu që nuk mund ta shmangni në takimin me Mbretëreshën. Por, mos e çoni kurrë ndërmend ta pini me një frymë. Përpiquni të mbani nën kontroll urinë dhe të mos prekni asgjë pa vendosur Mbretëresha.

January 12, 2018 12:22
Komento

4 Komente

 1. tragjikomike kjo histori ...akoma . January 12, 13:38

  qe nga revolucioni franez : “liberte egalite fraternite “. (ne fakt zbatimi praktik i THENIES se KRISHTIT : “duaje tjetrin si vetja”) ; RREZOHEN te gjitha MITET, mbi maredhenjet midis NJEREZVE ne kete BOTE….keshtu qe…perrallat me mret ….jane per budallenjte dhe…MASKARENJTE . ….PS. e di qe kete koment ja kam bere njerezve qe jetojne ne ..,,çmendine, por dhe pa e thene, s’mund te ..duroj dote .

  Reply to this comment
 2. Mama DHIIIIIIIIIIIAAA jasht kontrolli January 12, 14:37

  Mama Dhia i paska rrit shume pretendimet !
  nderkohe qe femrat angleze i qisin jovetem boothet rrugeve te anglise dhe Botes .
  Po per ish popujt e vendeve koloniale s’paka ndonji ligje ,se duhet ti zvogelohet kallamoqi ,e te han vetem dy koqe misri ne dite !

  Reply to this comment
 3. gjermani i fundit January 12, 15:42

  qenka si Berisha, po ky ia kalon, se perveç ketyre 5 gjerave qe s’i duron edhe ai, e gjashta eshte se s’duron dot pordhet e “kolegeve”, do pyetur “kolegia” Duma per verifikim.

  Reply to this comment
 4. Patriot Mekembenetok January 13, 00:01

  Pres me padurim te takoj Madherine e Saj … mbase ne boten tjater!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*