Njihuni me ishullin e Krishtlindjes

July 31, 2018 19:38

Njihuni me ishullin e Krishtlindjes

Në Oqeanin Indian ekziston një ishull që quhet ishulli i Krishtlindjeve.

Ky ishull është emëruar kështu pasi toka e tij mbulohet nga miliona gaforre me ngjyrë të kuqe.

Sezoni “i kuq” është zakonisht në fund të tetorit, në fillim të nëntorit dhe zgjat 18 ditë rresht. Në këtë periudhë, gaforret çelin vezët e tyre.

Mendohet se ishulli i Krishtlindjeve ka 2 mijë njerëz, të cilët bëjnë gjithçka që munden për t’i mbrojtur gaforret nga çdo rrezik që i kanoset.

Ky ishull i ka të gjitha karakteristikat e një vendi tropikal: zogj ekzotikë, oqean me ngjyrë të kaltër, plazhe të virgjëra dhe florë të pasur.

s.a/dita

July 31, 2018 19:38
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin