Nobelistja austriake Elfriede Jelinek në mbrojtje të Teatrit

August 8, 2019 18:48

Nobelistja austriake Elfriede Jelinek në mbrojtje të Teatrit

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar bën me dije se ka nisur në Vjenë më 24 korrik 2019 një peticion për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, të cilin e kanë firmosur një numër artistësh e shkrimtarësh.

Në listën e nënshkruesve të huaj të peticionit është edhe shkrimtarja nobeliste austriake Elfriede Jelinek.

PETICION

Të nderuar përfaqësues të qeverisë,

Të nderuar deputetë të parlamentit,

Të nderuara zonja dhe të nderuar zotërinj!

Teatri Kombëtar i Shqipërisë është vënë në shënjestër për t’u shembur.

Të solidarizohemi me koleget e kolegët tanë shqiptarë.

Apel drejtuar klasës politike europiane dhe austriake

Teatri Kombëtar në Tiranë është vënë në shënjestër për t’u shembur. Në truallin e Teatrit Kombëtar synohet të realizohet një projekt në kuadrin e një partneriteti publik-privat (planifikimi: studioja daneze e arkitekturës BIG Architektur). Projekti parashikon ndërtimin e kullave private dhe një ndërtesë të re teatri si pjesë e një qendre tregtare. Braktisja e Teatrit Kombëtar në godinën e tij të deritanishme duket një çështje e mbyllur. Njerëz të artit e kulturës dhe qytetare e qytetarë të angazhuar të Tiranës protestojnë që prej një viti kundër këtyre planeve, dhe mbrojnë Teatrin Kombëtar nëpërmjet marrjes në kontroll të mjediseve të tij. Pas aksioneve të para të policisë kanoset zbrazja e dhunshme e Teatrit.

Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore e kanë kritikuar disa herë praktikën e partneritetit publik-privat (PPP) në Shqipëri, sepse shpërndarja e kostove dhe riskut që lidhet me të nuk shkon në të mirë të shtetit shqiptar, popullit shqiptar dhe grupeve të prekura të popullsisë shqiptare. Kërkesa e Bankës Botërore dhe FMN është që kjo praktikë të ndalojë deri në realizimin e proceseve transparente të vendimmarrjes. Për diçka të tillë për momentin as që bëhet fjalë.

Shqipëria përpiqet që, krahas të tjerash, edhe me mbështetjen e fortë austriake, të sigurojë anëtarësimin në Bashkimin Europian. Anëtarësimi në Bashkimin Europian është i pamundur nëse rregullat europiane në lidhje me tenderat, transparencën e prokurimit nuk respektohen, e madje në të kundërtën, krijojnë precedentë që nuk kanë lidhje me shtetin ligjor. Gjithashtu, nuk bën aspak përshtypje të mirë fakti se një firmë nga një vend i Bashkimit Europian vepron me rregulla të tjera krahasuar me ç’do të bënte në hapësirën e BE-së në një vend kandidat për anëtarësim në BE.

Koleget dhe kolegët në Tiranë kanë nevojë urgjente për mbështetjen tonë. Ata kanë nevojë për mbështetjen e politikës europiane, ata kanë nevojë për mbështetjen e politikaneve e politikanëve austriakë që mbështesin hyrjen e Shqipërisë në BE. Lufta e shoqërisë civile kundër shpërdorimit të pasurive publike përballë investuesve privatë dhe kundër shitjes së kulturës teatrore shqiptare meriton solidaritetin tonë të pakufishëm. U bëjmë apel grupeve të personave të adresuar si më lart të mbështesin fuqishëm qëndresën për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar në Tiranë kundër sakrifikimit të interesit publik përballë interesave të investuesve dhe politikanëve të gatshëm të bashkëpunojnë me ta.

Ndihmoni edhe ju, jepni edhe ju kontributin tuaj që Teatri Kombëtar në Tiranë të mos shembet. Shfrytëzoni kontaktet tuaja, siguroni vëmendje dhe mbështesni njerëzit e artit dhe kulturës në Shqipëri në luftën e tyre për mbajtjen në këmbë të Teatrit Kombëtar, kudo e kurdo që keni mundësi ta bëni.

Nënshkruar:

Gerhard Ruiss, Përfaqësues i Komunitetit të Autorëve, Republika e Austrisë

Gabu Heindl, Arkitekte

Instituti Ndërkombëtar i Teatrit (ITI) Republika Federale e Gjermanisë

Elfriede Jelinek, Shkrimtare

Händl Klaus, Shkrimtar

Uëe Mattheiß, Gazetar

Sabine Mitterecker, Regjisore

Deklaratat për mbështetjen e kësaj kauze dërgohen tek: [email protected] (Gerhard Ruiss)

Vjenë, 24.7.2019

e.ll./dita

August 8, 2019 18:48
Komento

26 Komente

 1. Artedashesi August 8, 19:14

  Me gjithe respektin po kjo c’pune ka me teatrin.
  Tani edhe plaka Doris Pack ka mbetur pa u shprehur per prishjen e teatrit.
  PD-ja jeni bere qesharake. Shkoni u tregoni perralla njerezve andej ketej. Po dhe ata i hane mire sajesat tuaja.
  Artisteve u duhet nje teater i ri e dinjitoz, i cili per nder te atyre qe ndiejne nostalgji ashtu edhe per edukumin e brezave te rinj te perfshije edhe nje muzeoum me relike nga teatri i vjeter.

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 8, 22:00

   Ky qen edi rama! Mund ti bento te gjitha cfar kerkonte, por mos respekti we ai ka treguar ndaj ajkes se kombit eshte e papranueshme. Vete fakti qe ai kurr nuk ka qene transparent me ajken dhe artistat e kombit te len per deshperim. Kjo tregon qe ky qen cdo gje mund te jete por artist nuk mund te jete kurre!!!!

   Reply to this comment
  • Ftojini te vjne keta 'yjet' e panjohur te Austrise dhe te luajne per nje vit ne Teatrin tone - Do tja mbathin - Hahaha August 9, 00:31

   Po clidhje kane keta mbeturinat e Austrise me Teatrin fashist ne Shqiperi? Keta kane dale mendsh, gjoja aktoret tane. Keta artiste austriak as qe e dine se ku eshte Teatri dhe nuk e kane idene se cfare ju ka bere ai Teater aktoreve atje. z. Rama, te lutem, thirri keta aktoret austriake ne Tirane dhe jepjau Teatrin te luajne per nje vit. Kur te shikojne qe shiu ju bie ne koke, qe bytha ju merdhif ne dimer, kur asbesti tju hyje ne mushkri, dhe kur mos kene uje te ngrohte te lahen pas nje aktrimi energjik do tja mbathin majat drejt thembrave ne Austri dhe do tju thone ketyre gjytyrymeve tane: Ne djall shkofshi qe kundershtoni ‘godinen e re”. Kush eshte ai qe nuk do shtepi te re dhe moderne? Na gajaset more idiote! Kujtoni se bota do tju zgjidhe problememt e shtepise. Vetem ideja te ben te vesh duart dhe te leshosh kujen: O zot fali se s’dine cfare bejne!

   Reply to this comment
  • Peza August 9, 20:51

   Mbrojeni ate bordello fashiste,por mos harroni se u duhet te mbroni me shume dramat madheshtore te realizmit socialist!

   Reply to this comment
 2. intelektuali August 8, 19:47

  Bota Demokratike:

  BAM! BAM!

  Me peticione per mbrojtjen e Teatrit te Bosisos si Monument Kulture i Cmuar me nobeliste e regjisore

  Bota Enveriste:

  HAM! HAM!

  Me bejtet e pedofilit te Enverit dhe kelysheit te Edvinit qe leh papushim ne gazeten DITA me jashteqitjet imorale te kapterit sigurims te Partise se Punes.

  Reply to this comment
 3. intelektuali August 8, 19:47

  Bota Demokratike:

  BAM! BAM!

  Me peticione per mbrojtjen e Teatrit te Bosisos si Monument Kulture i Cmuar me nobeliste e regjisore

  Bota Enveriste:

  HAM! HAM!

  Me bejtet e pedofilit te Enverit dhe kelyshit te Edvinit qe leh papushim ne gazeten DITA me jashteqitjet imorale te kapterit sigurims te Partise se Punes.

  Reply to this comment
 4. Une,Lubonja August 8, 20:09

  Puna e pare pirdh pirdh se c’fryheni. Dy here e komenton njelloj ky loqe-intelektual! Perverset po mundohen te komentojne!

  Reply to this comment
 5. Burgajeti August 8, 20:17

  E ka idene e teatrit egzistues kjo Nobelistja? Eshte mire qe mbrojtesit e teatrit ta sjellin ne Tirane dhe te shijoje nje cfaqje ne ate godine.
  Ishalla e ze shurra dhe e cojne ta beje bashke me minjte …
  Ne se do i pelqeje ambjenti dhe era e shurres dhe mykut le ta mbroje…

  Reply to this comment
  • intelektuali August 8, 22:06

   Ore BOLE fanatike injorante:

   POR KUR DO TE MESONI SHKRIM DHE KENDIM JU O FAQEZINJ FANATIKE?

   qe:

   Fyeni dhe shani intelektualet nobeliste te Botes si rrugace halabake debile dhe dallkauke ashtu sic beri Edvini me Presidentin amerikan Donald Trump nga CN.

   PO KUR DO TE MESONI EDUKATE JU O MUTER PA SHKOLLE TE EDVINIT?

   Po ku e gjete ti more MUT injorant “egzistues” kur shqipja njeh fjalen “ekzistues”, kur nuk di as gramatiken dhe as drejtshkrimin e fillores, nga e merr guximin ti te shkruash per Nobelistet e Austrise dhe te Botes o MUT i pacipe i Edvinit?

   PO PSE ME KETA MUTER FANATIKE DEBILA DHE INJORANTE DO TE PRISHI EDVIN DROGA TEATRIN KOMBETAR?

   Pty! Race e keqe zhulsash, veremlinjsh kokpalare, pabuska trutharre pa piken e intelektit qytetar

   Reply to this comment
 6. Nobel August 8, 20:50

  Ku marin vesh kto idiote nobelisti i ppp e ka nda mendjen. Eshte bo si enveri merr vesh nga te gjitha ekonmia kultura arti dhe po vendosi ai ka marre fund cdo gjo se ke kullat do te marri pjesen e vet ai dhe lali kari.

  Reply to this comment
 7. Socialist=hajdut specialist August 8, 20:52

  I plasi bytha prej arixhiu rames

  Reply to this comment
 8. jo per gje... August 8, 21:07

  I thoni kesaj, nga bie Viçidoli, po Cepani? Dhe po u a tha, e di qe teatri eshte ndertuar nga italanet si bordello per çlodhjen e ushtareve dhe oficereve se keshtu i mbante ne urdher Italia. Pastaj u perdor per teater .

  Reply to this comment
 9. Taraboshi August 8, 21:23

  Mos u merzitni se zonja cmimin Nobel e ka marre per letersi dhe jo per aktrim.Ne kete te dyten eshte fare memece.Po me e keqia eshte se cfare i duhet kesaj monste me i fut hundet aty ku nuk i yakon.Ishalla e lexon dhe do te nderroje mendim.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 9, 08:28

   Ore edepseze te liq cfare MUTERISH pa moral jeni ju kafshe fanatike te Enverit qe shpifni dhe mashtroni si magjype hindie?

   Po ja cfare shkruan interneti per kete nobeliste antifashiste te njohur dhe respektuar nga e gjithe Bota Demokratike:

   “…Elfriede Jelinek , lindur në vitin 1946 në Mürzzuschlag Austri, është një poete, dramaturg dhe shkrimtar prozash per pjese teatrale. Ajo është fituese e vitit 1998 e cmimit “Büchner” dhe e cmimit “Nobel” në Letërsi në 2004. Në vitin 1985, premiera e pare shfaqjes së saj teatrale “Burgtheater” ne Vjene, e cila që merret me të kaluarën e epokës naziste ne Austri me nota te mprehta kritike qe madje shkaktoi nje skandal ne shoqerine konservative vjeneze. Pas shfaqjes “Stop pushimit”, Elfriede Jelinek kishte përjetuar një pritje të ngjashme skandaloze si antifashiste e shpallur publikisht, pasi në vitin 1989 publikoi romanin “Lust”, dhe ajo u sulmua personalisht në posterat e ultradjathitsteve, ne 1995, u tërhoq në pension te perkohshem, e urryer nga publiku austriak. Në 1998 Einar Schleef publikoi prodhimin e tij legjendar të “Ein Sportstück” të dramaturges Jelinek në Wiener-Burgtheater. Sidoqoftë, si një reagim ndaj kritikes të qeverisë austriake në vitin 2000, Elfriede Jelinek përsëri ndaloi performancën e shfaqjeve të saj në Austri. Ajo ishte e ftuar 15 herë në Theatertage Mülheimer , ku fitoi fourmimin prestigjioz “Mülheim Dramatist” katër herë : për “Macht nichts” (2002), “Das Werk” (2004), “Rechnitz (Der Würgeengel)” (2009) dhe “Winterreise “(2011). Tekstet e saj teatrore janë kompozime të thjeshta dhe te kuptueshme per publikun e gjere. Shfaqjet e Jelinek janë shfaqur me premiera te sukseshme rregullisht vitet e fundit nga Nicolas Stemann dhe Jossi Wieler. Në 2003, Christoph Schlingensief vuri në skenë “Bambiland” të Jelinek në Burgtheater të Vjenës. Regjisorët shikohen nga Jelinek si bashkautorë te pjeseve te saj teatrale…”

   Ja disa pjese teatrale te shkruara nga Elfriede Jelinek:

   Ulrike Maria Stuart në Teatrin Thalia në Hamburg (Kritika e shfaqjes së mysafirëve në Theatertreffen 5/2007)

   Për kafshët në Burgtheater të Vjenës (5/2007)

   Rreth Kafshëve në Deutsches Theater Berlin (5/2007)

   Drama e Princeshës në Schauspiel Frankfurt (10/2008)

   Rechnitz (The Angel Choking) në Mynih Kammerspiele (11/2008)

   Leximi i “Kontratave të Tregtarit” në Burgtheater Wien (3/2009)

   Kontratat e Kaufmann në Schauspiel Köln (4/2009)

   Nuk bën asgjë në Staatstheater Kassel (6/2009)

   “Shllak grumbull Nathan” brenda skenë e Nathan urti në Teatrin Hamburg të Thalia (11/2009)

   Kontratat e Kaufmann në Staatstheater Saarbrücken (11/2009)

   Rechnitz (The Angel Choking) në Cyrih Schauspielhaus (12/2009)

   Kontratat e tregtarit në NT Gent (paraqitja e mysafirëve në SHA të Berlinit, 1/2010)

   Kontratat e biznesmenit në Berlin Schaubühne (4/2010)

   Kontratat e tregtarit në Teatrin Hans Otto Potsdam (6/2010)

   Puna / Në autobus / Një rënie në Schauspiel Köln (10/2010)

   Rechnitz (Würgeengel) në Teatrin Freiburg (12/2010)

   Kontratat e tregtarit në teatrin St. Gallen (1/2011)

   Winterreise në Münchner Kammerspiele (2/2011)

   Kontratat e biznesmenit në Schauspiel Frankfurt (2/2011)

   Ulrike Maria Stuart në Teatrin Konstanz (3/2011)

   Drama e Princeshës në Staatstheater Braunschweig (5/2011)

   Winterreise në Deutsches Theatre Berlin (9/2011)

   Pa dritë në Schauspiel Köln (9/2011)

   Ulrike Maria Stuart në Schauspiel Essen (10/2011)

   Udhëtimi dimëror në Teatrin Oberhausen (11/2011)

   Njeriu ideal pas Oscar Wilde në Akademietheater të Vjenës (11/2011)

   Winterreise në Staatstheater Mainz (12/2011)

   Happenedfarë ndodhi pasi Nora la burrin e saj ose Mbështetjet e kompanive në Garage X në Vjenë (2/2012)

   FaustIn dhe Out si pjesë e “Faust 1-3” në Schauspielhaus Zürich (3/2012)

   Udhëtimi dimëror në Akademietheater Wien (4/2012)

   Udhëtimi dimëror në Staatstheater Stuttgart (6/2012)

   Ulrike Maria Stuart në Teatrin Augsburg (10/2012)

   Një pjesë sportive në Staatstheater Nürnberg (10/2012)

   Rruga. Qyteti Grabitja në Mynih Kammerspiele (10/2012)

   Kontratat e Kaufmann në Staatstheater Braunschweig (11/2012)

   Schatten (thotë Eurydice) në Burgtheater Wien (1/2013)

   Por e sigurt! në Teatrin Bremen (3/2013)

   Rruga. Qyteti Grabitja si paraqitje e ftuar në Berliner Theatertreffen (5/2013)

   Pa dritë (ÖEA) në Graz (9/2013)

   Teatri i Mbrojtur Thalia në Hamburg në Kishën e Shën Paulit (9/2013)

   Tod-krank.Doc në Teatrin Bremen (11/2013)

   Rein Gold në Staatsoper Berlin (3/2014)

   Repartet e festivalit “Theater der Welt” në Mannheim (5/2014)

   FaustIn dhe jashtë në Residenztheater Munich (6/2014)

   Vajza e heshtur në Mynih Kammerspiele (9/2014)

   Mbrojtësit në Teatrin Bremen (11/2014)

   Wolken.Heim. në Schauspiel Essen (3/2015)

   Mbrojtësit në Teatrin Oberhausen (3/2015)

   Repartet e Burgtheater Vjenë (3/2015)

   Paditësit / repartet në spektaklin Leipzig (10/2015)

   Mbrojtësit në kuadër të projektit “Në emrin tonë” në Teatrin Maxim Gorki Berlin (11/2015)

   Vajza e heshtur në Teatrin Dortmund (12/2015)

   Mbrojtës në Konzerttheater Bern (3/2016)

   Repartet / Shtojca / Coda / Epilogue në dysheme në Schauspielhaus Bochum (4/2016)

   Zemërimi në Mynih Kammerspiele (4/2016)

   Repartet e teatrove të Cyrihut Schauspielhaus, Fabriktheater, Theater am Neumarkt, Winkelwiese dhe Theaterhaus Gessnerallee (5/2016)

   Zemërimi / tërbimi në Teatrin Thalia në Hamburg (9/2016)

   Schatten (thotë Eurydice) në Schaubühne Berlin (9/2016)

   Zemërimi në Landestheater Coburg (12/2016)

   Rechnitz (The Angel Choking) në Volkstheater Wien (12/2016)

   Drita në kuti (rrugë? Qyteti? Jo me mua!) Në Düsseldorfer Schauspielhaus (1/2017)

   Një Darkë Evropiane në Burgtheater Wien (1/2017)

   Zemërimi në Deutsches Theater Berlin (2/2017)

   FaustIn dhe Out si pjesë e “Faust” në Teatrin Neumarkt Cyrih (5/2017)

   Pa dritë në Ruhrtriennale (8/2017)

   Am Königsweg në Deutsches Schauspielhaus Hamburg (10/2017)

   Mbreti Ubu # Am Königsweg në Teatrin an der Ruhr (11/2017)

   Am Königsweg jam Schauspielhaus Cyrih (3/2018)

   Am Königsweg në Deutsches Theater Berlin (4/2018)

   Dëbora Weiss në Schauspiel Köln (12/2018)

   Am Königsweg në Landestheater Niederösterreich në Shën Pölten (3/2019)

   Ifigjenia në Schauspielhaus Bochum (3/2019)

   Wolken.Heim am Schauspiel Stuttgart (5/2019)

   Vajza e heshtur në Teatrin Bremen (6/2019)

   prandaj:

   KUR DO TE BEHENI NJEREZ JU, KAFSHET E FERMES SE ENVERIT?

   Reply to this comment
 10. Nobel August 8, 21:26

  O burgajet kari teatri te restauroet. Se kushtion me pak o idiot apo ngjo prrallat e. Edi. Rames

  Reply to this comment
 11. mirel August 8, 22:00

  Do vihen tani tere dhiaret e Rilindjes te dalin me te mencur e te lecuar nga nobelistja.
  Kur nuk kupton, nuk kupton, llogjike dru me pre do kesh deri ne fund..
  Hajde dru me pre, Rilindja, Teater me pre..Mal me pre, Det me pre, lum me pre..toka (per “te renet” greke) me pre..plazhe me pre..Gjithcka me pre per Ramut PPPne

  Reply to this comment
 12. Lura August 9, 05:15

  Ajo austriakja mund te vije, por do te llahtariset ca nga kushtet ne teatrin qe e kane lene pas dore per 30+30 vjet, ca nga cmenduria e IDESE per te shemb teatrin sepse ne vendin e saj i ruajne si syte e paket, ca nga ideja qe shqiptaret jane bere kashte-e-koqe per nje teater, dhe sidomos nga egersia ne komunikim e shqiptareve te lindur dhe rritur ne kafaz 45 vjet. Do thote “Po iki se mos po me cmendin edhe mua se ketu ne Shqiperi paska rene nje epidemi e keqe, vdekjeprurese: rrafshimi i vlerave kulturore!

  Reply to this comment
  • mirel August 9, 18:23

   Austriakja duket qarte qe eshte llahtarisur nga volumi i madh i vjedhjeve te fondeve te FMNse nga qeveria e Ramutit. Kete e ka shkruar me llahtari te plote.
   Sikur nje therrime nga ato fondet e vjedhura te kishte investuar Ramuti, as ty nuk do te kish hyre llahtaria.
   Por Ramuti i vodhi, nuk i investoi. Rezultati- Njerez te llahtarisur..

   Reply to this comment
 13. intelektuali August 9, 08:29

  Ore edepseze te liq cfare MUTERISH pa moral jeni ju kafshe fanatike te Enverit qe shpifni dhe mashtroni si magjype hindie?

  Po ja cfare shkruan interneti per kete nobeliste antifashiste te njohur dhe respektuar nga e gjithe Bota Demokratike:

  “…Elfriede Jelinek , lindur në vitin 1946 në Mürzzuschlag Austri, është një poete, dramaturg dhe shkrimtar prozash per pjese teatrale. Ajo është fituese e vitit 1998 e cmimit “Büchner” dhe e cmimit “Nobel” në Letërsi në 2004. Në vitin 1985, premiera e pare shfaqjes së saj teatrale “Burgtheater” ne Vjene, e cila që merret me të kaluarën e epokës naziste ne Austri me nota te mprehta kritike qe madje shkaktoi nje skandal ne shoqerine konservative vjeneze. Pas shfaqjes “Stop pushimit”, Elfriede Jelinek kishte përjetuar një pritje të ngjashme skandaloze si antifashiste e shpallur publikisht, pasi në vitin 1989 publikoi romanin “Lust”, dhe ajo u sulmua personalisht në posterat e ultradjathitsteve, ne 1995, u tërhoq në pension te perkohshem, e urryer nga publiku austriak. Në 1998 Einar Schleef publikoi prodhimin e tij legjendar të “Ein Sportstück” të dramaturges Jelinek në Wiener-Burgtheater. Sidoqoftë, si një reagim ndaj kritikes të qeverisë austriake në vitin 2000, Elfriede Jelinek përsëri ndaloi performancën e shfaqjeve të saj në Austri. Ajo ishte e ftuar 15 herë në Theatertage Mülheimer , ku fitoi fourmimin prestigjioz “Mülheim Dramatist” katër herë : për “Macht nichts” (2002), “Das Werk” (2004), “Rechnitz (Der Würgeengel)” (2009) dhe “Winterreise “(2011). Tekstet e saj teatrore janë kompozime të thjeshta dhe te kuptueshme per publikun e gjere. Shfaqjet e Jelinek janë shfaqur me premiera te sukseshme rregullisht vitet e fundit nga Nicolas Stemann dhe Jossi Wieler. Në 2003, Christoph Schlingensief vuri në skenë “Bambiland” të Jelinek në Burgtheater të Vjenës. Regjisorët shikohen nga Jelinek si bashkautorë te pjeseve te saj teatrale…”

  Ja disa pjese teatrale te shkruara nga Elfriede Jelinek:

  Ulrike Maria Stuart në Teatrin Thalia në Hamburg (Kritika e shfaqjes së mysafirëve në Theatertreffen 5/2007)

  Për kafshët në Burgtheater të Vjenës (5/2007)

  Rreth Kafshëve në Deutsches Theater Berlin (5/2007)

  Drama e Princeshës në Schauspiel Frankfurt (10/2008)

  Rechnitz (The Angel Choking) në Mynih Kammerspiele (11/2008)

  Leximi i “Kontratave të Tregtarit” në Burgtheater Wien (3/2009)

  Kontratat e Kaufmann në Schauspiel Köln (4/2009)

  Nuk bën asgjë në Staatstheater Kassel (6/2009)

  “Shllak grumbull Nathan” brenda skenë e Nathan urti në Teatrin Hamburg të Thalia (11/2009)

  Kontratat e Kaufmann në Staatstheater Saarbrücken (11/2009)

  Rechnitz (The Angel Choking) në Cyrih Schauspielhaus (12/2009)

  Kontratat e tregtarit në NT Gent (paraqitja e mysafirëve në SHA të Berlinit, 1/2010)

  Kontratat e biznesmenit në Berlin Schaubühne (4/2010)

  Kontratat e tregtarit në Teatrin Hans Otto Potsdam (6/2010)

  Puna / Në autobus / Një rënie në Schauspiel Köln (10/2010)

  Rechnitz (Würgeengel) në Teatrin Freiburg (12/2010)

  Kontratat e tregtarit në teatrin St. Gallen (1/2011)

  Winterreise në Münchner Kammerspiele (2/2011)

  Kontratat e biznesmenit në Schauspiel Frankfurt (2/2011)

  Ulrike Maria Stuart në Teatrin Konstanz (3/2011)

  Drama e Princeshës në Staatstheater Braunschweig (5/2011)

  Winterreise në Deutsches Theatre Berlin (9/2011)

  Pa dritë në Schauspiel Köln (9/2011)

  Ulrike Maria Stuart në Schauspiel Essen (10/2011)

  Udhëtimi dimëror në Teatrin Oberhausen (11/2011)

  Njeriu ideal pas Oscar Wilde në Akademietheater të Vjenës (11/2011)

  Winterreise në Staatstheater Mainz (12/2011)

  Happenedfarë ndodhi pasi Nora la burrin e saj ose Mbështetjet e kompanive në Garage X në Vjenë (2/2012)

  FaustIn dhe Out si pjesë e “Faust 1-3” në Schauspielhaus Zürich (3/2012)

  Udhëtimi dimëror në Akademietheater Wien (4/2012)

  Udhëtimi dimëror në Staatstheater Stuttgart (6/2012)

  Ulrike Maria Stuart në Teatrin Augsburg (10/2012)

  Një pjesë sportive në Staatstheater Nürnberg (10/2012)

  Rruga. Qyteti Grabitja në Mynih Kammerspiele (10/2012)

  Kontratat e Kaufmann në Staatstheater Braunschweig (11/2012)

  Schatten (thotë Eurydice) në Burgtheater Wien (1/2013)

  Por e sigurt! në Teatrin Bremen (3/2013)

  Rruga. Qyteti Grabitja si paraqitje e ftuar në Berliner Theatertreffen (5/2013)

  Pa dritë (ÖEA) në Graz (9/2013)

  Teatri i Mbrojtur Thalia në Hamburg në Kishën e Shën Paulit (9/2013)

  Tod-krank.Doc në Teatrin Bremen (11/2013)

  Rein Gold në Staatsoper Berlin (3/2014)

  Repartet e festivalit “Theater der Welt” në Mannheim (5/2014)

  FaustIn dhe jashtë në Residenztheater Munich (6/2014)

  Vajza e heshtur në Mynih Kammerspiele (9/2014)

  Mbrojtësit në Teatrin Bremen (11/2014)

  Wolken.Heim. në Schauspiel Essen (3/2015)

  Mbrojtësit në Teatrin Oberhausen (3/2015)

  Repartet e Burgtheater Vjenë (3/2015)

  Paditësit / repartet në spektaklin Leipzig (10/2015)

  Mbrojtësit në kuadër të projektit “Në emrin tonë” në Teatrin Maxim Gorki Berlin (11/2015)

  Vajza e heshtur në Teatrin Dortmund (12/2015)

  Mbrojtës në Konzerttheater Bern (3/2016)

  Repartet / Shtojca / Coda / Epilogue në dysheme në Schauspielhaus Bochum (4/2016)

  Zemërimi në Mynih Kammerspiele (4/2016)

  Repartet e teatrove të Cyrihut Schauspielhaus, Fabriktheater, Theater am Neumarkt, Winkelwiese dhe Theaterhaus Gessnerallee (5/2016)

  Zemërimi / tërbimi në Teatrin Thalia në Hamburg (9/2016)

  Schatten (thotë Eurydice) në Schaubühne Berlin (9/2016)

  Zemërimi në Landestheater Coburg (12/2016)

  Rechnitz (The Angel Choking) në Volkstheater Wien (12/2016)

  Drita në kuti (rrugë? Qyteti? Jo me mua!) Në Düsseldorfer Schauspielhaus (1/2017)

  Një Darkë Evropiane në Burgtheater Wien (1/2017)

  Zemërimi në Deutsches Theater Berlin (2/2017)

  FaustIn dhe Out si pjesë e “Faust” në Teatrin Neumarkt Cyrih (5/2017)

  Pa dritë në Ruhrtriennale (8/2017)

  Am Königsweg në Deutsches Schauspielhaus Hamburg (10/2017)

  Mbreti Ubu # Am Königsweg në Teatrin an der Ruhr (11/2017)

  Am Königsweg jam Schauspielhaus Cyrih (3/2018)

  Am Königsweg në Deutsches Theater Berlin (4/2018)

  Dëbora Weiss në Schauspiel Köln (12/2018)

  Am Königsweg në Landestheater Niederösterreich në Shën Pölten (3/2019)

  Ifigjenia në Schauspielhaus Bochum (3/2019)

  Wolken.Heim am Schauspiel Stuttgart (5/2019)

  Vajza e heshtur në Teatrin Bremen (6/2019)

  prandaj:

  KUR DO TE BEHENI NJEREZ JU, KAFSHET E FERMES SE ENVERIT?

  Reply to this comment
 14. Taraboshi August 9, 12:56

  Ajo germadhe duhet te hiqet nga mesi i Tiranes se eshte turp kush e shikonKame mendimin tim.qe kyteater nuk ka asgje historike por vetem perjetesim i fashizmit.si qerpiqet e Tiranes.Me vjen keq pse tjerret kaq shume ky muhabet.
  Na vika nje shkrimtare nga Austria dhe na jepka mendime duhet apo nuk duhet.Ne shtepine time nuk pyes njeri e bej si te dua une dhe pike.

  Reply to this comment
 15. Buzuku August 9, 21:38

  Edhe ti moj Frida!? Te vjen te besosh se ajo liste eshte nje sajese a la Basha…Po c’kujtoni more zonja e zoterinj se behet fjale per ndonje so teatrot tuaja aristokratike? Po mos flisni pa I ditur gjerat mire, ejani dhe shikoni perse behet fjale. Gjene e mire e duan dhe keta hora, po gjetke fle lepuri.

  Reply to this comment
 16. kujtimi August 10, 08:07

  A nuk me thoni ju adhuruesit e nobelistes se cilen nga veprat e saj keni ndjkur ne teatrin tone kombetar, apo edhe ne ndonje teater tjeter te botes???

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*