Noka-simbol i injorancës dhe mjerimit intelektual

Arben Duka May 21, 2016 16:04

Noka-simbol i injorancës dhe mjerimit intelektual

Tani Noka-në Kuvendin e Shqipërisë,
është kthyer në një fenomen,
po të flisja me gjuhën e tij,
më e pakta do t’i thosha: “O legen!”

Nëse trurin e tij të shkretuar,
do ta kalonim në skanimet e rezonancës,
direkt do ta kishim klasifikuar,
si një etalon të injorancës.

Në kërkime do të ishim kotur,
s’i gjendet i dytë tek ky vënd,
me gjuhën e tija të ndotur,
ndot gjithçka dhe gjithkënd!

Dhe të mendosh se ky gojë fëlliqur,
ka qenë ministër së fundi,
bindesh për të qindtën herë,
se sa poshtë kishte rënë katundi!

Në formë përpiqet ky birbo,
të jetë si Saliu garant,
po Sala është burrë i lik,
e dot njeri s’i thotë injorant.

Po ky injorancë e ligësi,
i ka gatuar si një misërnike,
dhe është bërë këtu-ky sojsëz,
bezdi e madhe publike!

Nëse deputet do të isha,
me fjalë s’do t’i vija vërdallë,
surratin me grusht do t’ia prishja,
dhe burgut do t’i thoshja hallall!

Po ju që jini prezent,
a ka mundësi të më thoni,
pas lumit të ndyrë me sharje,
këtë mostër si mund ta duroni?!

Ju thoni-në stad moderimi,
nuk rrihet me grusht deputeti,
po kur në zenith shkon provokimi,
druri ka dalë nga xheneti!

Ai helmon të gjithë publikun,
nxjerr oksid si një skarpamento,
dhe pse peshon gjithë e gjithë,
as sa një thes me çimento!

Ky hidhet e pirdhet aty,
tamam si një kalë pa kapistër,
a e shihni-o njerëz tani,
ç’idiot kemi pasur ministër?!

Ç’idiot kemi pasur ministër,
dhe sot kakaris si një gjel,
dhe SHQUP-i po sjell përsëri,
për zgjedhjet-të njëjtin model!

Me këtë model të mjeruar,
një injorancë që nuk soset,
në zgjedhjet që janë afruar,
PD-ja krejt do shfaroset!

Dhe unë kundër të majtës,
kam bërë kritika tamam,
por sa dëgjoj këto monstra,
ju them se bëhem pishman!

Kritika do kemi dhe mbrapa,
dhe ky nuk është handikap,
po votën në jetë të jetëve,
këtij llagëmi s’ia jap!

Mendoni ç’hata mund të jetë,
në vëndthin tënë-Shqipëri,
sikur këta qelbësira,
të vijnë në pushtet përsëri?!

Rilindja ka veç qeverinë,
në gjithë këtë det-veç një lundër,
dhe gjithë pushtetet e tjera,
dhe sot i ka ende kundër!

Reforma që SHQUP-i pengon,
kthen vendin në normalitet,
besoj-pas reformës fillon,
dhe qeverisja e vërtetë!

Arben Duka May 21, 2016 16:04
Komento

11 Komente

 1. shqipe May 21, 17:00

  Te lumte Ben! Sot edhe kam qeshur…Ja ke prishur surratin edhe pa i rene me grusht,ketij backallome,qe eshte syfeti me real i Shqupasve!

  Reply to this comment
 2. Moisiu May 21, 17:40

  Noka simbol injorance thote Duka i zgjuar.
  Po Taulant Ballen valle e ke harruar?
  Ketij bir katundi me koken si rrase.
  Duhet gjetur nje simbol ta gezoj pa mase.
  Simboli i servilit copa katunarit.
  Me goje shtremberuar nga k..ri Kryetarit.

  Reply to this comment
  • Antikonformisti May 22, 19:17

   O”moisi” ziu! Po ç’ha mut kot!
   Tani fjala eshte per ket malok te trashe qe e ka emrin Flamur dhe eshte flamur i injorances, palaçollekut, qenllekut, gomarllekut, birkurvllekut. Keta lloj muterish kur te dalin perpara jane te bollshem qe te mbulojne çdo lloj bajge, isky qe permend ti apo dhe plot te tjere ne parlamentin e dhier shqiptar.

   Reply to this comment
 3. fteri May 21, 17:54

  *****Parlamenti ynë eshtë teatër z.Duka ! çdokush luan rolin e vet.Në botën e këtijë parlamenti të verbër edhe gjysmakët si F.Noka bëhen “mbretër”
  .Drejt e ke kur thua nuk durohet injoranca e Ndokës do ta goditja në surrat .Nderi i parlamentarit përgjegjësia e deputetit të ndershëm nuk mund të rrijë në një thes me deputet interesagji gjysmakë dhe provokator si F.Noka etj..Mjerë deputetët që të ardhmen e tyre parlamentare e vënë në bishtë të shpresës .Njerëzit e këqij,kur bëhen me pushtet e para ose parlamentar me pasuri ,bëhen të pa durueshëm injorant , arrogant dhe paraqiten si gjysmak si Berisha dhe .Deputeti Noka është njeriu pa plan si një anije pa timon në parlament si shumë deputet të tjerë të P.D-së që nxjerrin gjithë ditën jargë për goje pa ndaluar e pushuar.Çdo deputet i pa edukuar është karikatur e vetëvetes.Të mos ishin njerzit e këqinj,nuk do të ishin njerzit e drejtë as poetët ,asë poeti i madhë A.Duka që lufton përditë kundër padrejtësisë ,dhe është më i fortë e më trim sesa këto karikatura të neveritshme që bënë padrejtësinë.Por ne shqiptarët po e paguajm shtrenjtë demokracinë,dhe ajo po ka më pak rëndësi për ne..*************************

  Reply to this comment
 4. b.kanani May 21, 19:34

  O Beni na kenaqe me kete poezine e naqes por dua qe se afermi do te doja te lexoja dhe nje poezi per cime pyka se po me duket me idjot se naqja.faleminderit.

  Reply to this comment
 5. ela May 21, 21:08

  o moisi o idiot me noken mos u perlot je gamor si noka jot,malok kukesi trap zavalli dhe ment ska as sa te nje kali po ti qeke me trap zavalli

  Reply to this comment
 6. tomorri May 22, 11:02

  bravo beni si gjithmon i madh je por per qim peken nje super injorant poem per te e dua

  Reply to this comment
 7. nokika May 22, 17:31

  Si Noka ka dhe shume te tjere, i ne PD edhe ne PS, LSI e te tjera, prandaj te presim Benin se ka per te na inxjerre.

  Reply to this comment
 8. Mark ramy uk scotland irland May 22, 18:02

  More agron. Keta car ishin i moren. Ska ngel asgje tjeter.
  Bregdetin, riranen. Dogjen kadastrat.
  Kjo rrace barbare po shkaterron londren, romen, berlinin, parisin dhe jo shqiperine.
  Shiko cpo i bejne botes. E dogjen. Keta veriore barbare.
  Nga keta do ti vij fundi botes

  Reply to this comment
 9. ONKEZMI May 22, 18:33

  Beni te lexoj dhe mbaj shenime,por me duket sikur penen e ke kthyer per tacibao( flete rrufe).Gjysma e parlamentit eshte ne nivelin e Nokes dhe me poshte…

  Reply to this comment
 10. Ivani i madh May 22, 19:50

  Pse shqetesoheni per Mu(t)L Noka ai tani eshte majaselli ne b… Berishes dhe shqetesohen sa here e ze diareja e tij se eshte pergjegjes per jashteqitjen e tij qe sdihet se nga ka gojen siperme dhe nga ka gojen e poshteme. Prandaj mos u merziteni me Mu(t)lin se ai si krimb ne b… e Berishes me te ushqehen se po ngordhi padroni dhe krimbi Noka se ka te gjate.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*