Notre Dame, komedia në Tiranë

April 19, 2019 23:43

Notre Dame, komedia në Tiranë

Nga Jorgo Mandili

Në Paris u dogj Notre Dame. Humbje e madhe e vlerave të kulturës botërore, padyshim! Dhe jo vetëm Rudina, por edhe Fevziu edhe Dudushi me emisionet tyre i bënë jehonë kësaj ngjarjeje të rëndë për djegien e një prej institucioneve të kulturës botërore.

Të ftuar në studio akademikë, profesorë, arkitektë, shkrimtarë, historianë, artistë, figura tjera të kulturës dhe artit shqiptar, disa të nderuar, disa groteskë, disa që kishin vizituar një apo dy herë katedralen, disa të tjerë, që kishin jetuar në Paris e një takëm tjetër që kishin një përfytyrim mbi katedralen e Parisit nga leximi i librit të V. Hygoit.

Të gjithë bashkë: derdhnin lotë më shumë se francezët, të trishtuar më shumë se francezët, të pikëlluar më shumë se francezët. Të shqetësuar se si do të rikonstruktohej, me çfarë materiali dru apo metal, për sa vjet, a do t’i ruante vlerat etj… U fol edhe për historinë e ndërtimit kush e vuri gurin e parë e kush të fundit e… në garë, kush e kush të promovonte njohuritë e veta e të tregonin dituritë e tyre, përkushtimin e keqardhjen e tyre… e të parashikonin se çfarë do të ndodhte e si do t’i vente fati i saj. Mungonin vetëm përfaqësues të zjarrfikësve për të sqaruar se pse nuk u përdorën helikopterët me ujë nga ajri?!

Si gjithmonë në këto raste kush e kush të fliste sa më shumë duke i ndërprerë fjalën paraardhësve, duke mos kuptuar i shkreti qytetar se çfarë flitej nga “kakofonia”, nga mungesa e një etike komunikimi si dhe përdorimi i një fjalori me tautologji të pakuptueshme të përdorur prej këtyre “profetëve të vetë emëruar” e të promovuar nga mediat. Të njëjtët, të përhershëm, të konsumuar, por të “pashtershëm” në ide, mendime, propozime që më së pakti të kujtojnë “alkimistët”-priftërinj të mesjetës, që kërkonin të zbulonin “gurin filozofik,

Në disputet dhe debatet e tyre që zgjasnin pambarim e shpesh përfundonin edhe me të rrahura diskutoheshin dhe përpiqeshin t’i jepnin përgjigje pyetjeve të tilla si “sa djaj ka në kokën e gjilpërës”, nëqoftëse këta “djaj dalin nga koka e gjilpërës”, në cilat shpirtra do të strehohen”?, ose “ai që bleu manto, bleu edhe kapuçe”?, po “kapuçi që bleu, çfarë forme kishte, me çfarë materiali ishte, çfarë ngjyre kishte”?, etj., etj., pyetje të tilla haluçinante. Dhe në fund të këtyre disputeve mesjetare asnjë përgjigje, asnjë përfundim asnjë progres në mendim e në shkencë.

Por teatri absurd mediatik i Notre-Damit nuk mbaron me studiot televizive. Ai vazhdon edhe me groteskun politik me trishtimin e presidentit, kryeministrit e të tjerë zyrtarë. Edhe këta më të të trishtueshëm e të pikëlluar se vetë homologët përkatës të tyre!

Notre-Dame”shqiptar

E përfytyroni se çfarë komedie shqiptare shpërfaqet nga këta “aktorë” të politikës dhe shoqërisë shqiptare që kanë 30vjet që para syve kanë një “Notre-Dame” shqiptar dhe asnjëherë nuk e kanë ngritur zërin. Dhe me të drejtë në një status të tij studiuesi dhe poeti Petraq Kote, këta “gjirizë” hipokritë e demagogë politikë, mediatikë, akademikë etj, i denoncon dhe ju bën një thirrje qytetare:

…o hipokritë, ligështohuni më parë për Shqipërinë që vazhdon të digjet të përvëlohet, të shkrumbohet, e pastaj për Notre Dame!

Nga ky zjarr që nuk shuhet (1991-2019) kanë ikur nga Shqipëria mbi tre milion shqiptarë.

Janë djegur gjithë pyjet, gjithë bujqësia, gjithë industria, gjithë arsimi, gjithë ushtria, intelekti i një populli të tërë ,dhe vlerat shpirtërore të këtij populli.

“Ligështohuni për…”Notre Dame shqiptar”, për Shqipërinë që vazhdon të digjet të përvëlohet…

Mesazhi është i qartë. Mirë bëni që shqetësoheni për “Notre-Dame” francez por përse ju moderatorë, gazetarë, akademikë, profesorë, presidentë, kryeministra ministra, zyrtarë të lartë, nuk keni folur e nuk flisni, nuk keni analizuar e nuk analizoni shkaqet e arsyet se pse u kthye Shqipëria në një “Notre Dame” gjigant që morri flakë,u dogj, u vodh e u shkatërrua? Dhe ende vazhdon të digjet e përvëlohet…!

E njerëzit ikin, ikin ,vetëm të ikin duan.

Mirë të papunët e të varfërit që ikin për bukën e gojës sepse atdheu i tyre nuk ua mundëson, po të punësuarit dhe të kamurit pse po ikin? Për hobi? Kanë humbur shpresën për ëndrrën europiane ? Prisnin një jetë më të mirë pas daljes nga monizmi? Përse u është bërë e pamundur jetesa në këtë vend 70% e njerëzve që duan të ikin…vetëm të ikin… të ikin… nga “sytë këmbët”…

Përse ky vend me mrekulli natyrore, me pasuri tokësore e nëntokësore, me dete, liqene lumenj, brigje, gërxhe, kodra e livadhe të gjelbëruara ku këngës ia thotë thëllëza e fyellit bariu, është kthyer në “ferr”për ta ?

U është djegur ëndrra europiane? Nga kush? Dhe përse? Rastësi? Paaftësi e atyre që na i servirwn idealet e demokracisë të shkëlqyera për bukurinë dhe harmoninë e tyre apo u tradhtuan nga po ata njerëz që na i serviren dhe që nën trysninë e instinkteve ataviste para arsyes e ligjit, apo nën trysninë e lakmisë për pushtet e babëzisë për pasuri e çuan këtë vend në kaos e degjenerim moral nëpërmjet korruptimit të dijes, rrënimit të Intelektit dhe konvertimit të virtyteve në vese për të krijuar një realitet dëshpërues, mllef dhe polarizim, të gjithë kundër të gjithëve, të gjithë njëlloj, krizë idesh, izolim të mendimit intelektual, blerje e medieve, emërime nepotike, krahinore, partiake, “zgjedhje demokratike” – show, relativizimi i të vërtetave, konformizëm e servilizëm kudo, padrejtësi dhe pabarazi sociale, poshtërime e nëpërkëmbje të dinjitetit nga administrata e politika etj. etj.?

Aleanca e heshtur e të “Pandëshkuarve dhe e të Korruptuarve”

Aq shumë jemi tronditur dhe zhgënjyer gjatë këtij 30 vjeçari, saqë me të drejtë shtrohet pyetja: Vallë rastësi të jetë kjo? Mos vallë ka ndonjë projekt antishqiptar përderisa një gjëmë e tillë, një “Notre-Dame” po ndodh vetëm në Shqipëri, si në asnjë vend tjetër të ish Lindjes komuniste?

Nuk jam i sigurt për këtë, por dyshime të arsyeshme ekzistojnë. Por për një gjë jam i sigurt dhe jo vetëm unë! Se ekziston një “Aleancë e heshtur” e “të Pandëshkuarve dhe e të Korruptuarve” që duke alternuar pushtetin midis tyre.

-I kanë bërë dhe vazhdojnë t’i bëjnë varrin Shqipërisë duke e djegur ëndrrën shqiptare “Ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa ”

-Duke pasur një koshiencë të ulët morale dhe politike janë shpërfaqur si opozitë dhe qeverisje mashtruese, hipokrite e demagoge në opozitë deklarata kundër padrejtësive dhe korrupsionit,me duar të pastra që do të ndëshkojmë të korruptuarit e qeverisjes,në qeverisje harrojnë ndëshkueshmërinë e paraardhësve dhe i futen “me kokë korrupsionit” galopant dhe e njëjta histori është përsëritur gjatë këtyre 30 vjetëve me të njëjtin skenar por me aktorë të ndryshëm ,përveç regjisorit që ka mbet i pandryshueshëm si “Mallkim i Shqipërisë” dhe “Sjellësi i fatkeqësive”.

-Nuk kanë ditur të ndërtojnë shtet me institucione të qëndrueshme, sepse u ka munguar dhe u mungon forca morale e karakterit për të bërë reforma dhe për të drejtuar me ide vizion, program dhe ekip e njerëz të aftë profesionalisht dhe moralisht që të kenë logjikë dhe kuptueshmëri.

-Kanë marrë gjithçka dhe nuk kanë dhënë asgjë, sepse kanë menduar dhe ende mendojnë më tepër për para, famë dhe pushtet dhe që as nuk ju bëhet vonë për mendjen dhe të vërtetën dhe as për përmirësimin e shpirtit të tyre, sepse u mungon fisnikëria, humanizmi, ndershmëria, dinjiteti, patriotizmi,komunikimi njerëzor, etika qytetare e mbi të gjitha dashuria për njerëzit dhe vendin, vizioni për të ardhmen, abnegacioni për demokracinë, devotshmëria për të drejtën dhe morali për të jetuar me nder dhe dinjitet.

Dhe si e tillë kjo “Aleancë e të Pandëshkuarve e të Korruptuarve” për të mbijetuar,  domosdoshmërisht do të shpërfaqej në formën e turmave militante “të zhytura në baltën e injorancës, llumin e padrejtësisë dhe të dremitur në frëngjitë e hakmarrjes”, të këtyre turmave vulgare që kënaqen të gënjehen e të mashtrohen duke u hedhur në flakë” për prijësin, qoftë edhe duke u nëpërkëmbur e pashtruar,mjaft të jenë “gjithmonë gati” për të  bërë marrëzira “për çështjen e partisë, deri në flijim po të jetë nevoja.            

A ndjen ndonjë kënaqësi të madhe jesh qytetar i këtij shteti?

Një “Aleancë e tillë e heshtur e të pandëshkuarve dhe e të korruptuarve” e rastësishme apo jo, aksidentale apo jo, por krejtësisht mediokre, militante dhe primitive a mund të dizajnonte një projekt apo të bënte një qëndresë për ta ndalur rrjedhjen e lirë të shoqërisë sonë kudo në art, muzikë, arsim, shëndetësi, ekonomi? Jo absolutisht jo! Madje edhe ka nxitur me lirinë pa fre dhe politika pa tru. E vetmja mundësi e saj ishte të ndërtonte një “demokraci totalitare”të zbatuar në mënyrë skllavopronare dhe e një shteti

-I paaftë të ndërtojë institucione të qëndrueshme e që ka krijuar edhe pabarazinë dhe padrejtësinë sociale më të madhe dhe polarizimin më të skajshëm midis të pasurve dhe të varfërve, ku dënimi i krimeve bëhet aq padrejtësisht saqë është më mirë të vrasësh një njeri se sa të mos kesh paguar ndonjë taksë.

-Ku postet u jepen njerëzve të dyshimtë, hajdutë e batakçinj, mediokër e pa dinjitet që me arrogancën e tyre nëpërkëmbin personalitetin e dinjitetin e qytetarëve dhe të Republikës, korruptojnë të gjitha zakonet e një kombi, degradojnë edhe shpirtrat më bujarë, shuajnë shkëlqimin e dinjitetit, errësojnë virtytin dhe zëvendësojnë nderin më të lartë me neveritjen e përgjithshme.

-Mosmirënjohës dhe tallës ndaj punës dhe vlerave të pensionistëve dhe veteranëve ,mohues ndaj luftës dhe përpjekjeve të tyre në çlirimin dhe rindërtimin e vendit pas luftës duke i lënë në nivelin më të ulët të jetesës, ndërkohë që pagat e administratës dhe pushtetarëve i rrit sa pensioni i tyre.

-Ku pasuritë kombëtare u a ka dhënë të huajve dhe një grupi oligarkësh vendas. A janë tonat portet, aeroportet, hidrocentralet, minierat, bitumi, nafta, pushteti, ajri, malet, fushat, deti, rëra, plazhet, shkollat, spitalet, universitetet, mendimi e vullneti? Pothuajse asgjë. Të gjitha të mirat materiale të këtij Dheu janë grumbulluar në pak duar,që kërkojnë të zotërojnë nderin dhe jetët tona.

-Që jo vetëm nuk u krijon mundësi punësimi, por u merr edhe kacidhen e fundit të varfërve, kur të pasurve u fal edhe detyrimet fiskale. A nuk keni parë në këtë shtet njerëz pa dinjitet, të kërrusur mbi tokë dhe të prangosur në shpirt ku euforinë e tyre, dhimbjen dhe fatin e tyre e lidhin me plotësimin e nevojës së ulët epshore, nevojë e cila sa më shumë plotësohet, aq më shumë rritet në një shkallë më të dhimbshme?.

Një shtet pa shtet, një shtet pa pushtet, një shtet luksokratik me një padrejtësi dhe pabarazi sociale të papërfytyrueshme. Një shtet pa zemër dhe pa shpirt! Skllevër të shtetit dhe skllevër të pronarëve….

-Ku në të gjitha llojet e bizneseve në fasonet, në miniera, në industrinë e naftës e në biznese të tjera, punëtorët punojnë në kushte skllavëruese si në dimër dhe në verë, me orë të zgjatura të papaguara, paga mujore diskriminuese për mbijetesë, me liri dhe të drejta të kufizuara, shpesh herë të nëpërkëmbur nga pronarët dhe qeveria për mospagesa disa mujore apo edhe me vite, shpesh pa siguracione shoqërore e siguri teknik, pa përmendur fermerët që janë më të diskriminuarit,pa subvencione e pa tregje duke i hedhur prodhimet e tyre në kanale .

-Ku dhe ju që dukeni më të “privilegjuarit”, në Presidencë, kryeministri,ministri, Universitete, në administratë shtetërore e kompanitë private që me veprimet tuaja reflektoni një sjellje feudale ndaj problemeve dhe halleve të popullit, jeni po aq të sunduar dhe të skllavëruar si gjithë të tjerët, në mos më tepër. Jeni skllevër dhe dëshironi të jeni të tillë. Ju “kujtoni se jeni padronët të të tjerëve, por që faktikisht jeni më skllevër se këta të fundit”

-Ku Ju “padronët e skllavëruar” ,kushdo qofshi (nga të sipërpërmendurit, në çfarëdo pozicioni qofshi )me siguri jeni shpirtra servile që zvarriteni poshtërsisht përpara njeriut të parë të fortë që do t’ u nënshtronte. Ju  shohim,ju dëgjojmë, ju vëzhgojmë! Të gjithë ju dukeni të kërrusur mbi tokë, që mënyrën tuaj të ulët për pasuri, pushtet dhe epsh e lidhni me dhimbjet, plagët, mjerimin e varfërinë e të tjerëve, Por mos harroni! Jeni po aq skllevër sa këta të fundit,por jeni vulgarë dhe orientalë dhe jo dinjitozë e krenarë si ata.!

A është kënaqësi e madhe të jesh qytetar i këtij shteti, kur të skllavërojnë ,jo vetëm të huajt , por edhe të ngjashmit e tu “patriotë”, madje më egërsisht me duart e tyre që të shtrëngojnë në fyt pa mëshirë duke t’a marrë shpirtin orë e çast?

A mund të durohen këta, që me lakminë dhe babëzinë e tyre kanë akumuluar për një kohë relativisht të shkurtër nga hiçi, nëpërmjet vjedhjes, korrupsionit dhe abuzivizmit aq pasuri marramendëse saqë ndoshta do t’ua kishin zili edhe shumë  të huaj të suksesshëm, që kanë punuar me përkushtim një jetë të tërë, por që kanë pasur edhe trashëgiminë e brezave të mëparshëm?

Këta që nga pangopësia e lakmia  e tyre materiale e pushtetore i kanë privuar shoqërisë sonë humanizmin dhe fisnikërinë, duke i përcaktuar edhe pabarazinë sociale më të madhe dhe polarizimin më të skajshëm midis të pasurve dhe të varfërve,nëpërmjet një shteti anarkik, jo ligjor “të mbuluar me frazeologji, me retorikë e me patos pseudo demokratik?

A ndjen kënaqësi të jesh qytetar i këtij shteti e të jetosh në mënyrë tragji komike, madje gjithnjë e më shumë dramatike, sa më haptazi tragjike është maska që na kanë vënë dhe vazhdojnë të na vënë këta “fshatarë të pagdhendur” ,që kur “zbulojnë qytetin e pushtojnë atë dhe zbatojnë ligjin e kecave dhe të deleve””(R.Qose).

Prandaj edhe të vetmet përpjekje që bëhen, janë ato të arratisë nga fati ynë i vërtetë, për të shmangur kështu përballjen me atë që mund të ndodhë. Sepse shohin,

-Se si është rrënjosur një mani e urryer për t’u pasuruar, jo nëpërmjet punës së ndershme dhe një prodhimtarie të bollshme, por nëpërmjet shkatërrimit të sovranit, të shtetit dhe të qytetarëve dhe një lirie deri në anarki, një liri që pjesa më e ndershme dhe e arsyeshme  nuk do të donte t’a kishte.

-Se si një sistem zgjedhor bën nul ndikimin e popullit në qeverisje dhe ku “gjirizet “e politikës e të pushtetit, duke u përpjekur të krijojnë iluzionin se përfaqësojnë popullin, në fakt tallen me të pa dhënë kurrfarë llogarie për sundimin e tyre.

-Se si oligarkia jonë patriarkale,feudale e otomane pushtetin, pasurinë, politikën e gjithçka ekziston në Republikën e Shqipërisë, i trajton si dhuratë e saj duke e uzurpuar madje vetëm me një tabelë “tokë e xanun”!?

-Se si paraja përcakton sjelljet, veprimet, mendimet, gjykimet, vlerësimet,vështrimet historike e dinjitetin e njerëzve.

-Se si politikanë, shtetarë e gjyqtarë, kanë humbur çdo sens të së drejtës dhe të padrejtës duke konvertuar urtësinë me aftësinë e realizimit të avantazheve të tyre, plotësimit të kënaqësive të tyre nëpërmjet abuzimit edhe me detyrën,që “madhështinë”e tyre e ngrënë në këtë degradim dhe nderin e tyre në këtë turp.

-Se si një “shoqëri civile” shërben si “instrument i pushtetit të padrejtë politik”, sepse ajo asnjëherë nuk është lënë të formohet realisht dhe kësisoj duke mos krijuar vlera të pavarura dhe identitet mendor e individual, nuk është ende “bërthama e mbrojtjes së drejtësisë shoqërore” me zërin e saj.

-Se si akademikët e profesorët, që janë katandisur deri në pikën e të qenit “derra të kënaqur” të korrupsionit, të formuar pa personalitet dhe pa besueshmëri në opinionin publik pa vlera shkencore ,pa identitet mendor e individual.

-Se si media, studio, rrjete sociale edhe shumë opinionistë, moderatorë, gazetarë analistë të paguar për të mos thënë të vërtetën para publikut,me poza prej “profeti”dhe argumente të sajuara demonizojnë  njërën palë dhe “glorifikojnë palën tjetër dhe e bëjnë këtë me një zell dhe pragmatizëm aq të madh sa humbasin “çdo druajtje dhe dinjitet” për të përfolur në vend të të folurit, për të gjykuar në vend të të menduarit, për të orientuar mendime sipas” porositësit më të parë “, për të relativizuar të vërtetën.

-Me një papjekuri të brendshme në formim, që nuk kupton se cili është realisht interesi i saj, që nuk e ka koshiencën e të drejtave të saj,ku mendimi ndryshe nuk konceptohet dot si vlerë dhe ku ligji nuk është garant i të drejtave të qytetarëve.

-Që ka humbur çdo besim tek moraliteti në jetë, politikë dhe treg , ku veset shihen si virtyte, ku shpresa duket si një gënjeshtër e padobishme.

-Që po degradon politikisht, ekonomikisht, kulturalisht e moralisht e ku përgatitet të rrënohet.

-Ku mungon elita intelektuale, akademike e politike,ku metastaza e mediokritetit, absurditetit dhe vulgaritetit, është përhapur dhe ka kapur edhe ato institucione që janë të destinuara vetëm për një pakicë të kualifikuar dhe të talentuar.

-Ku zgjedhjet “putiniste të të gjitha niveleve dhe llojeve që nga universitaret e deri tek lokalet, partiaket e parlamentaret, në shumicën e rasteve prodhojnë një lidership, ku aftësia korruptuese, dhuna, harbutëria, arroganca, paraja, joshja dhe shantazhi janë mjetet që mbështesin një sundim despotik.

Rraskapitëse dhe e padurueshme kur shohim një shoqëri, një shtet, një pushtet në krizë institucionale, por mbi të gjitha në një krizë morale dhe pikërisht, kjo ja bën më të lehtë klasës politike feudale shqiptare sundimin dhe skllavërimin e popullit të vet.?!

A mund të jetohet në këtë vend “që lapsin e ka kap injoranti, pushkën krimineli,pushtetin tradhtari?(A.Linkoln)…,atëherë ç’mund të themi për këtë vend.?Që është kthyer në një xhungël që nuk mund tê jetohet dot.

Prandaj edhe njerëzit ikin, ikin. .. vetëm të ikin …Për ku? Nuk e mendojnë …”nga sytë këmbët” …Vetëm të ikin nga ky “ferr”shqiptar të krijuar nga “Aleanca e heshtur e të Pandëshkuarve dhe e të Korruptuarve”

Deri kur kështu……?

April 19, 2019 23:43
Komento

57 Komente

 1. Max April 20, 00:41

  bravo e vetrtete te dhemb po.kjo eshte

  Reply to this comment
  • Doni, apo nuk doni ju o mije kenetash e mizakali, DREJTESIA do te BEHET. April 20, 11:08

   E verteta kjo eshte,o Max, po c’do te bejme, asgje nuk thote autori i ketije pamfleti. Vetem Protesto ne emer te jetes, moralit e dinjitetit njerezor dhe mos u ndal deri kure keto politikane te binjakezuar me boten e krim-korrupsionit-ekstremist-mafozo-imoralo-politik te shprren nga pushtetet e politikat e dites qofshin ne PS-PD-LSI e nje mut e gjysem qe i shkojne pas si garnityre pushtetesh e opozite i thencin. Ne morlalin e gjithesejcilit nga shqiptare e nderkombetare bashke, duhet te jete sa me shpejt vendosja para Drejtesise te kesaje jashteqitje shqiptare ne politikat e dites, qe c’do dite te vitit vetem se derdhin lot krokodilesh vetem per te mashtruar e shqyer prene e rradhes, pra popullin e popujt. Vetem me shporjen e kesaje lukunije pozite-popozite qe mbi supe i rendojne mijra kime e superkorrupsione te deshmuara me ze,figure e deshmi te gjalla sa istitucionale, e medjatike dhe aqe me shume popullore,vetem atehee kena bere detyren para vetes, familjes, shtetit te se Drejtes dhe ZOTIT. PROTESTO ne emer te jetes, moralit e dinjitetit njerezor te neperkembur e dhunuar nga fermere,biznesmene e pushtetare e politikane pozite e opozite i thencin, qe vazhdojne ti servitin popullit produkte ushqimore te tejngopura me hormone e kimikate qe po i rendojne e i shkurtoje jeten.Nje popull qe hesht para dukurive korruptive kriminale te politikave ne dite e vite, historia ka vertetur katerciperisht se eshte bere varrmihes i varrit te tij. Protesto, dhe vetem PROTESTO, se dite me te mira do te shikojme pa to,kjo eshte zgjidja me e shpejte per te shporrur nga te tre pushtetet plus opozita, jashteqitjen e politikave ne dite e vite. Uji qe leviz, nuk qelbet; thote POPULLI. PROTESTO.

   Reply to this comment
 2. lora April 20, 02:20

  ky djale (xhaxha) nuk eshte dhe aq mire nga trute.
  dergojani kete shkrim nje psikiatri dhe shikoni cfare pergjigje do merrni

  Reply to this comment
  • Rod Gary April 21, 10:49

   Per brezin e njomzakeve, “LORA KA MORRA” ka qene dikur shprehja me e preferuar e femijeve ke kopshti zoologjik. Keshtu e therrisnin ata MAJMUNIN e vetem, qe hidhte dhe perdridhte bythen e qelbur prapa kafazit…

   Me kete shkrim teper kuptimplote dhe kurajoz, zoti Mandilli ka lene ne bisht tere bedelat e panumurt te gazetarise. Duke analizuar ne menyre te detajuar shkaqet e gjendjes mizerable qe po na le si “tradhegim” ky pseudo-tranzicion i urryer, ai i ka bere autopsine si politiqenerve provinciale, te destinuar vetem per te mbushur xhepat e tyre dhe tekat e padroneve, po ashtu dhe minjve te gjirizeve te vene si me pahir ne krye te qendrave med(h)iatike, vetem e vetem per te luciduar imazhet e ndyra te tutoreve.

   Pas afro 30 vitesh demokrature akoma dhe me te eger se ajo e dikurshmja, i ashutquajturi “POPULL” (term pa definicion !?) sot ka marr tiparet e nje armate nomadesh, e cila vertitet si e cakerdisur perqark dhe matane kontinentit. Kjo tufe amorfe tashme e ka humbur pothuajse komplet orientimin dhe vetedijen e saj. Fajtore eshte mungesa e aftesise sa saj per t’u veteorganizuar dhe per te vene ne krye njerezit me te volitshem per rrugen drejt progresit dhe zhvillimeve globale.

   Personalisht kam dyshime te forta, se kjo “mase mbllacitesish” e quajtur popull, nuk ka mundur te perzgjedhe dot kurre drejtuesit e saj me te devotshem, kushdo qofshin ata. Jo vetem gjate shkerdhatokracise nano-saliniste, por edhe gjate gjithe shekullit qe lame pas, bagetia me emrin popull si pikesynim kryesor ka patur gjithmone BRAKTISJEN E VATHES, si zgjidhje e vetme e mundshme, per t’i shpetuar pasojave te renda te keqtrajtimit.

   Per gazepat me meditje dhe jo vetem, termi ZGJIDHJE IMEDIATE eshte per ta si puna e asaj hales se peshkut qe i ngec ne fyt dhe nuk e kaperdijne dot. Kur do dali ai SHPETIMTAR KOMBI qe krahas konstatimeve tashme te mesuara permendsh te jape dhe keshillat e nevojshme te rrugedaljes nga gjema qe po i shkakton vendit dhe shoqerise sone nje GLASE (A)POLITIKE me tipare feudale?

   Reply to this comment
 3. Eri April 20, 03:40

  A te keqen , te lumte ajo dore, se na plasen keta …me katolik se papa . …mendimin e popullit dhe thene ne kete artikull

  Reply to this comment
 4. Plaku Xhuxhumaku April 20, 04:06

  O Jorgo, o Jorgo, o Jorgoooooooooooooooooooo, ato qe ke thene, sipas nje shprehje angleze jane “correct, but useless” qe ne nje perkthim te lire do te thote “ti mire e ke, po ajo qe thua ti nuk i hyn ne pune kerkujt”. Dhe e di pse, sepse keto qe thua zotrote, i di edhe lopa, edhe kau, edhe Leci, edhe Karkaleci. A je i zoti te thuash se c’mund te bejne shqiptaret, qe te shpetojne nga ajo “aleanca” qe thua zotrote, pa le pastaj a mund te beç ndonje gje ti vetë.

  Edhe nje gje tjeter desha te te them, ti flet vetem per keta 30 vjetet e fundit, po a te ka shkuar ndonje here ne mend se origjina e te keqijave te sotme mbase eshte tek e djeshmja? Keshtu kot po te them, sa per te te bere te mendohesh pak si atehere kur mundoheshe te zgjidhje problemet e Fizikes dhe u rruaje bishtin.

  Reply to this comment
  • Bureto April 21, 08:51

   No comment! Plotësisht në një mendje me Plaku Xhuxhumakun!

   Reply to this comment
  • arben demo April 21, 11:33

   Plako ke shume te drejte.merren me keto 3o vite qe ju shpartalluan ato 50 perpara.
   shkruajne nga mllefi , shajne çdo gje e gjithekend…prandaj asgje nuk ndryshon, sepse kur te tere janer te liq ska alibi mete mire per te perdalet qe na drejtojne.

   Reply to this comment
 5. mirel April 20, 06:13

  Qenke lodh o Jorgo. Bej ca dite pushim mbase te bie ligeshtia

  Reply to this comment
 6. Lili April 20, 06:48

  Skenari eshte qe ceshtja shqiptare ne balkan te shuhet duke larguar sa ma shume shqitare e duke venitur cdo gje atdhetare deri fjalen Atdhe. Ato qe promovojne kete projekt kane edhe mjetet e tyre per arritjen e objektivave te tyre: shoqata e ojq qe na kane luluzuar si ne asnje vend me Soros ne krye te tyre edhe bijat sorosjane… soft power.dmth ate qe nuk e prishe me lufte prishe duke ju prish kulturen traditen , rrenjte me veglat e tyre ketu e me mediat qe na kane financuar , po media qe na japin mut cdo dite.
  Nuk jane cfo here miqte aq te sinqerte , se po te ishin qe moti ato miqe qe ia duante miren shqiptarisedo kishin reaguar e do kishin vu rend , per te miren e gjithe shqiptareve e jo me lane kete kaste grabitcare! keso show e keso njereze horra kemi cdo dite per te na shperllar trute e me na ba dru siç thojshin plakat .. keshtu grabitçaret jane rahat, miqet kryen punen e tyre te shkaterimit te Shqiptarise . Serbet per kosoven kete metoden perdoren duke hapur me te madhe emigracionin e kosovareve ne vitet 60 mbasi shperngulja per Tyrqi nuk ishte me attraktive. Po kjo iu kthye serbise me nje lufte… se e humbi. Po ne kosove kishte atehere Atdhedashurie, gje qe neShqiperi sot nuk existon. Pra gjenerata e ardhshme do te shkunde kete pisllek e do beje prape shsiperine Zoje.

  Reply to this comment
  • mirel April 20, 19:20

   Nuk mund te spekulloj me teorine Soros, por ky program po zbatohet 100 % nga gjithe spektri politik shqiptar. Pro serb, pro grek, teresisht antishqiptar.

   Reply to this comment
 7. Fshati digjet Kurvat krihen ! April 20, 07:58

  Fshati digjet shkrumb e hi kurvat e Tiranes krihen per burkuri !

  Reply to this comment
 8. Shqiperia e pergjakur e djegur e tradhetuae April 20, 08:11

  Bravo.
  Shume bukur e warte.
  I KE thene te gjitha per mua

  Reply to this comment
 9. intelektuali April 20, 09:05

  DERI KUR KESHTU?

  Ja ta thote intelektuali o fanatiku enverist, Jorgo Mandili:

  Shqypnia do te behet nje shtet normal si te gjitha shtetet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore kur do te jete shkulur me rrenje enverizmi mesjetar qe ka kapluar Shqypnine dhe nuk po e leshon keto 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit, shiko se cfare ke shkruar ti do kohe me pare:

  “…Të ishte për ballistët, të cilët u bënë një me pushtuesit, sot nuk do kishim Shqipërinë që kemi. Këtë të vërtetë, që bukur evidentohet nëpërmjet abstragimeve, ta ngulitin mirë në kokë të gjithë ballistët e paktë që kanë mbetur si relike dhe monstra të kolaboracionizmit. Janë pikërisht të parët e Alimadhit përgjegjës për vendosjen e komunizmit në Shqipëri. Këtë duhet të pranojë ky “mohikan” i fundit i Ballit Kombëtar, që vetëm kombëtar nuk ishte, e për Ball as që flitet, madje gazeta Dita ka gjetur fjalën e duhur që s’po e përsëris. Dhe ta marrë vesh mirë se prof. Kristo Frashëri dhe i madhi patriot kombëtar Dritero do ngelen flakadanë të asaj Lufte të madhe legjendare, e para, pas Skënderbeut që bashkoi në një Front të vetëm gjithë popullin shqiptar, nën udhëheqjen e PK dhe udhëheqësit të saj legjendar, Enver Hoxhës…”

  ME KETE MENDESI MESJETARE ENVERISTE DO TE SHKOSH NE BE TI O FANATIKU JORGO MANDILI?

  Reply to this comment
  • Ai qe di ti April 20, 10:03

   Ja dhe Sodomisti INTELOBOLJA Enveriste qe njesoj si “Babai tij shpirteror” kerkon tu jape mend gjithsecilit dhe me patologjine e tij fekaliste mendon se eshte “Perfaqesuesi Doganor Intelektual” per hyrjen ne BE te Shqiperise…O tempora…O mores..Pthu race mutit..qe i pergojon te gjithe..

   Reply to this comment
 10. referendum per denimin e sali kriminelit April 20, 09:08

  shume gjate i ke rene ,edhe marksi manifestin komunist e kishte me te shkurter….
  ikin njerzit sepse ndryshe e menduan dhe ju premtua..
  te merzitur dhe shfrytezuar nga soc dhe nga bllokmenet,duke pare se gjithe sistemi soc u rrezua dhe ramizi per te shpetuar veten organizoi nje fare komunisti sali me 200 petrita qe te benin sikur po e rrezonin soc dhe bllokmenet.
  edhe ne si budallenj qe jemi i rame grepit dhe o burra mbrapa,por nuk kaloi shume kohe dhe e pame se jo komunistet nuk u ndeshkuan por ata u ngjiten me lart se cishin,bllokmenet jo qe nuk u zhduken por u krijuan ca bllokmene qe cdo pasuri shteterore e e te ish pronareve e vun ne emrin e tyre dhe femijve…
  keta qe bertisnin se prona eshte e shenjte or taj,i lane ish pronaret isha qe i luten komunistave dhe bllokmeneve te rinj….
  ikin se edhe ata puntore qe shpresonin se do beheshin me mire ne kapitalizmin e saliut e co,ngelen pa pune dhe pa shprese se fabrikat dhe pasurite i moren bllokmenet e rinj….
  ikin se ketu te del munika me familjen cdo nate me artur zhejin dhe kercenon per lufte dhe i thote asaj gruas qe ankohet si e pa pune, qe ti qepe se kalamajte mij mbahen nga shpatullat e mija dhe te burrit…..
  ikin se sali berisha pasi e ka siguruar familjen e tij me pasuri perrallore dhe neper ishuj,kercenon dhe ben thirrje per lufte e armatosje qe te vritemi ne e te sundoj ai me ate fytyre gjakatare…
  ikin dhe jane te pa shprese sepse edi rama qe mori tepsine po hane vetem ata te tijet me ata te saliut,dhe premtoi se do bente shtet por e beri nje mut me te madh se te saliut…
  ikin se e shikojne se kriminelet e rrugacet duan vetem te djegin e shkatrrojne noter damin Shqiperi dhe ceshte me e keqja se pasi djegin e shkatrrojne kendojne edhe hymnin qe te na hiqen si patriote me pashaporte hollandeze……
  e sa e sa qe mos ti bije me gjate se autori se une jam popull dhe nuk me lexon njeri

  Reply to this comment
  • Genti April 20, 09:57

   Po mire o ti te bejme referendum per denimin e Saliun, po keta Salinjte e tjere kush do ti fuse ne rrugen e duhur, se keta jane te gjithe Salinj e nje parti jane. Partia e garuzhdes dhe shkaterrimit te cdo vlere e pasurie ne ate vend.

   Qe te denohet Saliut, duhet te denohet e gjithe politika Shqiptare dhe te gjithe neozengjinet e parise se Tiranes. M…ti e llumi jane bere gradaciele ne ate vend!

   Reply to this comment
   • Referendum per arrestimin e koleres sali April 20, 11:04

    Ti Genti me pate lexo pastaj kundershto ose te vij keq per cunin e sheqeres dhe bariut te dhive salih.
    Kur themi saliu nenkuptojme rrumpallen dhe kur themi rrumpalla nenkuptojme saliun.
    Ai shpellar ishte ideatori dhe zbatusi i leshimit te njerezve ne rruge te benin cfar te donin,te vidhnin te vrisnin te zaptonin te thyenin ligjin ,mjafton qe ky shpellar vampir te rrinte ne pushtet.
    Dhe te gjithe ata qe erdhen me pas vazhduan te njejten rruge te djegies e plackitjes.
    Dhe para se te demshperblehen ata zaptusa duhet te nxiren para pergjegjesis klasa politike 30 vjecare pa perjashtim .
    Dhe keta bllokmen te rinj te japin llogari per pasurin dhe te mos na genjejne se po shajne bllokmenet qe iken
    Por sa te kete trushplare qe jane genjyer me ndonje kacishe nga keta vllimenet sheike noter dami Shqiperijo qe nuk do te rindertohet por do vazhdoj te digjet pa i ardhur keq ketyre krokodileve qe qajne per parisin

    Reply to this comment
 11. intelektuali April 20, 09:36

  dhe:

  JA PERSE IKIN TE LEMERISUR SHQYPTARET SI NE VITIN 1991 2 VJET PASI KISHTE RENE MURI I BERLINIT

  Frederick Douglass nje lider reformator amerikan, orator, shkrimtar dhe burrë shteti ka thene nje shekull me pare:

  “Vetdijësimi dhe vetndërgjegjsimi e bën një njeri të papërshtatshëm për të qenë skllav”.

  Situata politike në Shqipëri është shpërthyese; për të folur së pari për situatën politike, sepse ajo ekonomike dhe sociale (dhe kriminale) është një katastrofë. Të ndërtosh një arsyetim llogjik të mbështetur mbi argumenta, gjithmonë është e rëndësishme që gjërat të thuhen me emrin e tyre të vertetë, ndaj unë do të përpiqem të shoh në brendësi. Të gjithë lexuesit dhe komentuesit e potencial të këtij shkrimi te fanatikut enverist, Jorgo Mandili i njohin ngjarjet, dhe nuk është e nevojshme të citohen ato, por vetëm të shikohet brendësia e tyre, detaji. Kjo është një formë që të jep perceptim të saktë të gjendjes. Cilat janë mendimet e shqiptarëve? Ose më mirë të themi, çfarë kanë menduar shqiptarët para gjashtë muajsh, dhe çfarë mendojnë ata sot? Fakti është se Partia Demokratike e Saliut dhe Lulit në veçanti dhe opozita në përgjithësi me pasaniken Kryemadhi është rritur vrullshëm. Kjo rritje nuk erdhi se shqiptarët ndryshuan mendim për Edi Ramën, sepse shumica e qyetarëve tashmë e njohin në detaje Lartëgjatësinë e Tij, por është akti i pazakontë i opozitës që i hoqi argumentat të gjithë atyre që dyshonin tek kjo opozite. Po më pas, çfarë vjen? Denoncime, protesta, prap protesta?! Sepse Edi Rama e kapërceu vrullin e parë të protestave opozitare edhe me mbështetjen e burokratëve evropiane ndërkohë, me kohën e fituar po ndërton një lloj piedestali turpi dhe neverie, veprim ky që me siguri absolute po e çon vendin drejt përplasjes civile. Edi Rama hynë tek ajo kategori njerëzish jo të zakonshëm; domethënë, ai është njeri i poshtër dhe i lig, dhunues dhe përçudnues njëkohësisht. Poshtërsitë e tij nuk njohin kufinj moral për gjërat më intime njerëzore, prandaj ai nuk është në gjendje të konceptojë problemet madhore që i ka shkaktuar demokracisë, shtetit, qytetarëve. Për Edi Ramën është normale gënjeshtra, mashtrimi, hilja, vjedhja, manipulimi. Ai nuk di të ndalet. Ai nuk ka lidhje me njerëzit. Me djallin, po. Edi Rama është nga ajo rraca e qenieve humane, që është gati të shkërdhej edhe nënën e vet, si Kristaqi,babai i tij fanatik dhe vrastar i Enverit qe i palloi nusen, nëse kjo do t’i shërbente qëllimit. Qëllimi i tij është një; sundo, vidh, shkatërro.

  dhe:

  PRANDAJ DUHET TE LARGOHET URGJENTISHT!

  Reply to this comment
 12. Feniks April 20, 09:49

  I nderuari Jorgo!
  Nuk eshte faji i opinionisteve,analisteve e turli lloj alabakesh te tille qe duan te hiqen si moderne,si pjese e botes moderne,por ne fakt kete e bejne si majmuni,qe imiton te tjeret e jo se e kane ne genin e tyre!
  Por fajin nuk e kane as banditet politike qe e kane sunduar kete vend,sepse ata gjeten shesh e bene pershesh!
  Bile fajin nuk e kane as te huajt,qe kur shikojne nje popull te “urte” si dele qe ngrihet vetem kur i futet huri ne bythen e tij atehere ulurin si ne 97-ten,mendojne se qeverisesit qenkan ne rregull!
  Nuk besoj se do kete ne bote sot ndonje popull qe ngrihet me shumice dhe mbron qeverine e partise se vet nga kundershtaret politike,packa se ajo qeveri vjedh,vret,shkaterron,ben pa drejtesi dhe ne fund tallet dhe perbuz popullin e vet!
  Pra fajin e ka vetem POPULLI i nderuari Mandili dhe mbi te gjitha njerezit e mencur te tij qe kane futur koken poshte jorganit te interesave te tyre personale dhe i sherbejne politikave te dites vetem per perfitime te castit!
  Kemi 30 vjet qe Shqiperia eshte RRENUAR,njerezit po ikin me shumice,por askush nuk eshte bere i gjalle qe te leshoje kushtrimin per t’u mbledhur dhe bere GJYQIN E HISTORISE ketyre 30 vjeteve gjoja demokratike!
  Kurre nuk ka per te pare drite Shqiperia ne se njerezit idealiste,qe e ndjejne se jane te tille ne shpirt nuk marrin persiper qe te GJYKOJNE gjithcka eshte bere ne kete vend,bile duke e krahasuar me socializmin,se me boten e qyteteruar moderne as qe ka te krahasuar!
  Duhet grisur maska prej kllouni e sundimtareve partiake,qe kane qene dhe jane SUNDIMTARE e jo qeverises!
  Nje vend si Shqiperia me pasuri prallore si askush ne bote sot populli yne vuan per buken e gojes!
  Bertasin per Vetingun,por harrojne se as ai nuk e zgjidh hallin e madh te ketij vendi,se e keqja me e madhe e tij eshte se POPULLIT I JANE HEQUR LIGJERISHT TE DREJTAT SI SOVRAN,por eshte vetem si aktor dytesor,per fasade!
  Populli vetem voton,por me pas trajtohet si klient i pushtetit!
  U bej thirrje te gjithe njerezve te mencur,patriote qe u dhimbset ky vend,ky popull se sot eshte idiotesi te merremi me qarje,me ankesa,me citate,me konstatime etj,por kerkohet ZGJIDHJE!
  Boll me ankesa se nuk jemi fillestare dhe akoma me keq nuk jemi femije!
  Edhe bota nuk na respekton ne se sheh nje popull,qe proteston sot per nje parti dhe neser ben anti proteste per qeverine!
  Nje popull qe mbron qeverine edhe kur ajo u ka nxire jeten shtetasve te vet,nuk eshte me popull ,por dele,turme!
  Nuk ka qeveri ne bote qe nuk mbledh mijra njerez per mitingje,por kjo eshte fatkeqesia me e madhe e nje populli!
  Mitingjet e qeverise nuk i japin licence drejtesie asnje qeverie ,se po te ishte keshtu edhe Hitleri mblidhte ne mitingje miliona gjermane,por dihet se ku e coi boten:Ne kasaphane!
  Populli gjithmone duhet te jete ne OPOZITE te perjeteshme me qeverite e jo te kenaqet se vete eshte mire kur te tjeret e kane pesuar po nga kjo qeveri!
  Nje qeveri e mire nuk e tregon veten me mitingje me karrige,por me vepra!
  Shikoni kryeministrin Rama apo kryebashkiakun Veliaj,qe bejne takime vetem atje ku kane bere investime,qe dihet se do marrin lavderime nga ata,por kurre nuk kane shkuar te takohen me njerezit qe nuk u kane bere asnje investim,bile qe u kane bere padrejtesi!
  Bile Rama edhe kur i denoncon nje vjedhje shteterore,shkelje ligji nga bashkia e Tiranes,te hidhet ne fyt duke te poshteruar ne mbrojtje te jenicerit te tij besnik!
  Por kete gje e bejne dhe gazetat apo televizionet e vendit qe kur u dergon material;e me kritika konkrete per qeverine dhe vecanerisht per kryebashkiakun Veliaj nuk i botojne kur nderkohe botohen edhe fyerje me liber shtepie per ata se kuptohet qe jane pa zarar!
  Ky eshte populli yne,qe edhe kur ka qene i sunduar 500 vjet keshtu ka ndenjur:URTE NDAJ SUNDIMTARIT!
  Dhe bertasin per demokracine,kur ate kurre nuk e kemi pare keto 29 vjet!
  Pa gjyqin e ketyre 29 vjeteve kurre te mos pretendojme se do ndryshoje ndonje gje!

  Reply to this comment
 13. alphade April 20, 09:50

  Nje artikull brilant ! Nje “Apotheoze migjeniane” e shek.21! Nje duartrokitje frenetike per artikullshku-
  esin,zotin Mandili.
  Intelegjenca shqiptare e mbetur eshte shndrruar ne nje
  nje nje mase groteske e shoqerise shqiptare, e cial faj-
  ton per Katedralen “Notre Dame” e Parisit, e cila ka vlera
  vertete boterore,por nuk u vjen keq e nuk vajtone se ka
  28 vjet qe digjet e pervelohet Shqiperia. Eshte e neveri-
  teshme ! Te vjen per te vjelle nga pushtetaret tane kur
  dalin pa pike turpi dhe u shesin dhimbje botes dhe te pa-
  shpirt ndaj popullit te tyre ! Valle bota nuk i njeh keto ser-
  vilizma te kupoles politike te shqiptareve ?! Me siguri qe
  po ! …! Bera vetem nje koment te shkurter rreth kesaj
  ngjarjeje duke patur parasysh faktin se me mire se sa i ka
  analizuar zoti Mandili fenomenin shqiptar ne kete artikull,
  zor se kushdo tjeter do ta arrinte ta tejkalonte kete ana-
  lize te shoqerise shqiptare sot ne shek. 21 duke marre
  shkas nga nje fatkeqesi jo e vogel qe i ndodhi Frances ne
  keto dite festive fetare.
  Edhe nje here pershendetje zotit J.Mandili per kete shkrim !!!

  Reply to this comment
 14. Ai qe di ti April 20, 10:05

  Ja dhe Sodomisti INTELOBOLJA Enveriste qe njesoj si “Babai tij shpirteror” kerkon tu jape mend gjithsecilit dhe me patologjine e tij fekaliste enveriste mendon se eshte “Perfaqesuesi Doganor Intelektual” per hyrjen ne BE te Shqiperise…O tempora…O mores..Pthu race mutit..qe i pergojon te gjithe..

  Reply to this comment
 15. Detari April 20, 10:13

  E gjithe ajo qe thua ka vetem nje mesazh :mbathjani….Por ti ,z.Jorgo,ose nuk ke kellqe per te thene se si duhet te shpetoje Shqiperia nga ky pushtim I bredshem(nuk mund te mos thuash edhe i jashtem),ose je altoparlant e pusht-etareve..tepsixhinj…..e tj .Ka mundesi te jete kjo e dyta ,prandaj mbylle saepin…

  Reply to this comment
 16. Anarkia morale: Ketu qeni nuk e njeh te zone, April 20, 10:18

  Sipas Fan Stilian Nolit

  Anarkia numer 3

  Anarkia morale: Ketu qeni nuk e njeh te zone, ketu karakteret

  dobesohen, qullosen dhe nderrojne forme e ngjyre nga dita ne dite si ne

  kaleidoskop. Ketu ambicjet jane pa fre e pa kufi, ketu i padituri i di te

  gjitha dhe i pazoti eshte i zoti per te gjitha.

  Reply to this comment
 17. intelektuali April 20, 10:30

  QE TE MOS I LARGOHEMI TEMES KRYESORE:

  Katedralja famoze “Notre Dame de Paris” qe njihet si Katedralja e “Shen Merise se Parisit” u dogj nga indiferentizmi dhe injoranca e dallkaukut Macron ne drejtimin e shtetit qe uli fondet me dekret per mirembajtjen e Monumenteve te Kultures ne France, ne nje kohe qe i kishte perballuar me nje qendrese te papare ne shekuj kohes dhe historise, i rrezistoi Revolucionit llahtar francez, Luftes se Pare edhe Luftes se Dyte boterore,

  por:

  Antikrishti Enver Hoxha dhe Vampiret e tij fanatike si kuantiku i djallit, Jorgo Mandili shkaterruan si Kulcedra komuniste ne themel te gjitha Kishat dhe Xhamijat ne Shqypni, pas tyre ishte Kryeministri enverist Edi Rama dhe Presidenti komunist, Like Floriri qe shkaterruan Kishen “Shen Meria” ne Permet dhe e bene si salle derrash per kafshet e tyre fanatike, me pas i vune tritolin Stadiumit Kombetar, po shkaterrojne Teatrin Kombetar me propagande enveriste si “dopolavoro fashiste” dhe nuk kane lene kurgje qe te kujtoje trashigiminene kulturore te vendit tone te lashte duke e transformuar Vatanin si nje karikature postenveriste e betonizuar anekend.

  He mo kunatiku fanatik enverist, Jorgo Mandili e kupton tani se kush i ka vene zjarrin “Notre Dame” te Shqypnise?

  Reply to this comment
 18. Rrespekt ... April 20, 10:56

  Per te tilla shkrime ka neevoj shume ajo shoqeri

  jo rendje mbas budallepsjes per te kaluar kohen

  ky tha ashtu e ai tha keshtu .

  Gjithe bota intelektuale merret me shqetesimet aktuale

  te shoqerise tyre ,nderkohe qe ne shqiperi ,merren veten me thashetheme idiote

  qe me popullin e Realishte shqetesimet e shoqerise

  s’kan te bejne aspak .

  Ja pra , cdo te thot te jesh qytetare ,te te dhembi gjendja ku ka degjenruar shoqeria e vendit tend

  e reagosh ,ti tundesh fort trut e shtrember ,qe t’i bjeri truri ne pozicionin e duhur ne ate koke ,

  natyrishtee kush ka tru brenda asaj kafke .

  Rrespekt i nderuar AUTOR

  Reply to this comment
 19. ETHEM LALAJ April 20, 10:58

  Z.MANDILI,TE LEXOVA ME KURESHTJE.ANALUZE BRILANTE,POR T E O R I K.JU E GERVISHTNI BAJGEN POR NUK E THONI SE KUSHE E KA BERE ATE:DERRI,LOPA APO NJERIU INJORANT.DUHET FOLUR ME TROÇ,KUSH E KA BERE KETE KATRAURE NE KETE VEND.D I T E S I DERGOVA NJE IMEL ME TITULL ” PSE PD NUK FITON ZGJEDHJE. ” DHE NUK E BOTOJ ATE.PSE:SE ATY UNE THEKSOJ SE KTE KATRAURE E SOLLI PD ME NE KRYE S.BERISHEN.SE KY NJERI OSE NUK E KISHTE LEXUAR KAPITALIN E MARKSIT OSE E SHTREMEROI QELLIMISHT ATE.
  -TEORIA E SHKATERRIMIT TE ÇDO GJEJE TE NDERTUARE NE SOCIALIZME ISHTE ARMIQSORE,KU U SHKAKTUA NJE DEM I MADH EKONOMIK PER MBI 3 MILJARD DOLLAR.
  -KRIJIMI I FIRMAVE PIRAMIDALE DUKE U MARRE QINDARKAT E FUNDIT POPULLIT FUKARA DHE SHPALLJA E LUFTES VERI-JUGE E NJE TE MARRI-ISHTE TRADHETIA E DYTE KOMBETARE.
  -TEORIA E SHPERNGULJES SE NJERVE NEN EMRIN E LEVIZJES SE LIRE SI DHE LEJIMIN E NDERTIMEVE PA LEJE KU TE MUNDEN DUKE KRIJUARE NJE KATRAURE TE VERTE,ISHTE TRADHETIA E TRETE KOMBETARE.
  -TEADHETIA E 4 ESHTE KAPJA E DREJTESISE,KU PER NGA DEMI QE I SOLLI POPULLIT MUND TE QUHET SKANDAL I SKANDALEVE,PASI ME NJE KURS 6 MUJOR U VUNE NE KRYE DISA MILITANT PARTIE FASHISTE QE ZBATUAN TEORIN E NJESHIT..”HANI JU DHE ME JEPNI DHE MUA SA TE DUA..”FAKTI QE 50 % E GJYQTARVE E PROKURORVE PO DALIN NGA SISTEMI PO TREGON SE KUSH KA BERE E SI KA BERE DREJTESI NE KTE VEND NE 29 VJET.KJO ESHTE NJE ARSYE ME SHUME PER TE IKUR NGA SYT-KEMBET EDHE UNE SI PESIONIST QE NUK ME ESHTE DHENE MUNDI E DJRSA SI USHTARAK MADHOR MBI 40 VJET MALEVE E GERXHEVE PER TE NDERTUAR QENDRA ZJARRI E STERVITUR POPULLIN-USHTAR.
  -KA SHUME PER TE SHKRUARE,POR NE FUND PO JU THEM PESIMISTEVE:”NUK KA REETHIM PA NJE TE DALE”.DHE SYGJEROI:
  1- KY VEND MUND TE BEHET NESE ZGJOHEN INTELEKTUALET E ZOT ME MEND,KALEM,TRIMA,ATDHEDASHES KETU E JASHT VENDIT …DHE TE KRIJOJNE NJE PARTI TE RE OPOZITARE PER TE ZEVENDESUARE PARTIN E RRUGES TE PD E CILA ME FRYMEN TOTALITARE BERISHIMISTE QE BEN THIRRJE PER LUFTE CIVILE QE KUR ESHTE NE OPOZITE DHE, QE VRET NJERZ KUR ESHTE NE PUSHTET,I KA BERE NJE DEM TE MADH KTIJ VENDI ME PASOJA TE RENDA BOTERORE.
  2-TE KRIJOHEN SINDIKARAT PER TE ZBATUAR KERKESAT E PUNONJESVE PASI PARTIT LUFTOJNE PER KARRIGEN E TYRE.
  3-PRESIDENTI DHE DEPUTETET TE ZGJIDHEN NGA POPULLI.PRA,TE NDRYSHOJNE ATO LIGJE E KODE ZGJEDHORE QE KANE NENJANUARE USHTRIMIN E KONTROLLIT TE POPULLIT MBI TE ZGJEDHURIT E TIJ,KU TEK NE ESHTE VENE NJESHI I PARTISE MBI GJITHSHKA.FLM D I T E S DHE JU PER ANALIZAT ME DOBI NJERZORE.Nga nje Mallakastriot partizan.

  Reply to this comment
 20. une April 20, 11:16

  Sali Vicidolsi dhe Likja me tentakulat e tyre e kane kapur Shqiperine prej fyti dhe nuk e leshojne! kaq veshtire qenka t’i nxjeresh para drejtesise! Pasi keta dy kriminele dhe njerezit e tyre do te largohen, do te shohim cilesite e Rames dhe ta shporrim edhe ate me vote! Vetem atehere vendi yne i drobitur dhe i dashur do te marre fryme lirisht!

  Reply to this comment
 21. Notre Dame si World Trade Center April 20, 11:16

  Askush nga miushet e zyrave ne Paris dhe Bruksel nuk flet dot per shkaqet qe sollen shkrumbimin e Notre Dame!
  Sepse Notre Dame eshte tragjedia ne Paris por dhe tragjikomedia e Brukselit. I atyre miusheve qe vertiten akoma neper ato zyra atje (dhe nje muaj akoma). I politikes qelbur te deshtuar te BE aktuale pergjegjese e kthimit te Europes ne target te terrorit islamik duke sjelle ne Europe e duke paisur me pasaporta europiane armiqte me te eger te Europes dhe qyteterimit europian, barbareve islamike te Afro-Azise.
  Notre Dame eshte World Trade Center e Europes, kete nuk e fsheh dot Brukseli me ato qindra milion Euro donacione per te mbuluar turpin e politikes vet.

  Reply to this comment
  • Ate thuaj ... April 20, 12:04

   Ke shume te Drejte ,

   Junker eshte i zene gjithe kohen me Party

   fundosur ne Shampagne me sekreetaret sexi

   qe pallohen mbo Tavolina e zyrave te Brukselit

   me nji Rroge Mujore prej 20.000 €ur

   PE eshte me shume nji shfaqje arrogances se nji

   FAKE Bashkesie qe exziston vetem ne Papir

   nji Loje Bankeresh barkderra ,qe mbasi grumbulluan gjithe paret e Botes ne Baulet e tyre te veshura me Hekur ,

   i ka lindur pasioni tjeteer ,me marr Pushtetin e Politikes
   ne duar ose ne rastin me te thjeshte te Drejtoje ate !

   Hodhen cfar deshen ne Siri ,duke e ber jeten atje te pajetushme dhe thithen emigrantet ne Europe
   per shijet e tyre Perverse jo se kjo eshte ajo qe ka nevoje Europa sot ,nderkohe qe popujt e tjer brenda Kontinentit i diskriminon si ato te Ballkanit ,i shkaterron me politikat qe luan ,
   pra Vampiri ne Frak ,Bankieri perevrs ka dale jashte cdo kontrolli e humbur fillin e Njerezimit . Diku hedhin tonaleta me Bomba ,qe te largojne njerzit prej ati shteti si ne siri ,diku tjeter ne Ballkan mbeshtetsin e kultivojne Kriminele ne POLITIKE qe kane te njejten funxion siedhe Bombat e hedhura mbi nji Shtet ,

   por te njejten efekt , ja bejne njerezve jeten te pajetushme si ne Shqiperi kan vepruar per 30-vjet .
   Ky eshte BRUXEL qendra e Vampireve Europian

   Reply to this comment
  • Ndersa zeri i qytetareve ne te vertete dhe per hire te se vertetes nuk degjohet ! April 20, 12:15

   Lere Parisin mos i qaj Kalorsit pse i varen kembet, por fol per Tiranen, Parisin e qelbur qe kekron te hyj ne Europ me injorantet e vet !
   Ne keto 30 vjet O Notre Dame , e gjithe ajka e haleve te Lumit te Lanes pershkon tej e tej gjithe ambientin ku “intelektualet” rahin mendimet, analizojne artin politiken sipas Kalbesirave politike aktuale qe drejtopjne dhe kontrollojne te gjithe vendin !
   Jane shume te majmur me pasuri te tundshme dhe te patundshme qe i kane marr prej gjakut dhe mishit te shqiptareve duke i degdisur gati 1 milion shqiptare per nje jete me t mire, HA HA HA HA … ne Notre Dame te Parisit Kolosoun ne Athine,ne koloseun Romak te Romes , ne Buckingham Palace ne Londer , ne Berlin , Zuhrih , Pekin, Argjentine WASHINGTON ECT ECT

   Vetem ne saj te ketyre ajkes se mutit shqiptaret jane kane dal te degdisen larg eres se fekaleve qe kundermojne po te njetat fytyra ne parlament, ne televizione, ne gazeta ne analiza, ! Nje ushtri e vertet fekalesh qe po mbajne mbrapa Shqiperine dhe shqiptaret
   Problemi eshte si te Pastrohet Tirana nga keto plera bio ! A duhet te protestojne vet qytetaret apo te protestojne keto plera ne emer te qytetareve !
   Faktet tregojne se Plerat protestojne gjasme ne emer te qytetareve ! Vetem ketyre u degjohet zeri !

   Nders zeri i qytetareve ne te vertete dhe per hire te se vertetes nuk degjohet !

   Ndersa zeri i te mencureve nuk degjohet !

   Si nuk ndryshuan problemet e Tiranes ne keto 30 vjet ?!!

   Strehimi, Punesimi, Transporti publik , Ujsjellsi, Elktriciteti Kultura ,Tregtia, Gazetaria, televizioni ! Politika, Ekonomia, Emigracioni, Pronesia, Ndertimet ! Pastertia, Ushqimi cilesia , Spitalet Farmacia

   Une e di cile eshte problemi me madhor i shqiptareve

   ORGANIZIMI

   Me mire dhe me lehte eshte te organizosh per -Mbarvatje- nje tufe me Lepuj se sa nje tufe me shqiptare !

   KURRE DHE KURRE DY SHQIPTARE NUK MERREN VESH ME NJERI TJETERIN -kur vjen puna per nje post dhe per nje IDE te mire

   Gjithmone e vjetra do te shembet kur i vjen vakti dhe e reja do te lind vetem kur e vjetra shembet vetvetiu !

   Shqiptaret jane shume te durueshem dhe me lekure te trashe

   Si duruan Enverin ashtu do te durojne edhe enverucat karrucat e rinj te Partive

   Vihen ne resht te atj Pushteti qe mbajne ne kurriz me deshiren e vet ! ose te atij Pushteti qe do te vij me pas !

   Reply to this comment
 22. mond April 20, 12:00

  gjithe sporot, myslymane e ateiste qe nuk kane haberin nga feja qe bejne vetem te kundertat e asaj qe predikon feja, qe shtiren si te diturit e dynjase flisnin per kishen, dhe per historine e saj, sikur ajo te ishte nje qenie e gjalle kushedi se si do iu pergjigjej ketyre;sa per ikjet, kur nuk na linte Enveri,” pse nuk na lejoni”, tani ” pse ikin”, nuk ka per te gjetur njeriu ate qe enderon asnjehere ketu dhe kudo,por dhe qe jemi shtuar pak duhet pranuar,qarkullimi problem, parkimi po ashtu, punesimi problem etj etj, kush do le te largohet, mbare ti behet atje ku shkon dhe kaq, pse shikohet si problem kur mund te shihet si veti e shqipove qe nuk ju pelqen asgje dhe duan vetem gjera te lehta per te bere dhe jo mund e djerse ne vendin e tyre,se vetem nga puna do vije me e mira, as nga qeveria, as nga perendia.

  Reply to this comment
 23. katarakti April 20, 12:02

  Analize perfekte e Mandilit. Dhe krahasim i goditur i atyre katunareve shqiptare qe qajne per Notre Dame, por qe kane gjakosur dhe grabitur Shqiperine deri ne palce. Dhe me gjithe analizen dhe krahasimin e goditur te Jorgo Mandilit, edhe kjo analize te deshperon kur mendon se nuk ka alternative. Askush nuk mund te propozoje nje zgjidhje te besueshme per te shpetuar nga kjo katrahure shkerdhatokracie qe disa e zbukurojne me fjalen demokraci. PS=ja ka ardhur dy here ne pushtet me premtimin dhe shpresen se do te beje shtet, se do ta çoje vendin perpara, se do te denoje ata qe e kthyen Shqiperine ne nje hale te zeze, Por te dy heret edhe ajo genjeu dhe mashtroi. Edi Rama çdo dite e me shume po i afrohet Fatos Nanos. Dhe eshte per te ardhur keq qe as Partia Socialiste nuk pati nje udheheqes per te qene. Mos te flasim ketu per Ilir Floririn e te tjere. Pra nuk ka asnje shprese per ndryshim. Ky popull jemi, kete bulmet kemi. Deshtuam ne menyren me te sukseshme te mundshme te kalonin nga diktatura ne demokraci. E zevendesuam diktaturen me anarshine dhe ligjin e xhungles. Dikur kishim diktature, por kishim dhe shtet, kishim edhe perparim te papare. Merrej tjetri nga bari den baba den dhe çohej per tu bere mjek deri ne Paris. Prinderit pothuajse te gjithe injorante, ose gjysme opinge ose dru me pre, por femijet e tyre u bene inxhinjere, agronome, mesues, mjeke etj etj. Vertet nuk ekzistonte asnje lloj e drejte e Njeriut, jetonim si ne kazerme te vene ne rrjesht, por koha deshmoi se kjo ishte e vetmja menyre dhe rruge per ta nxjerre kete popull nga injoranca dhe prapambetja biblike. Dhe per t’i bere shqiptaret te kuptonin se çfare eshte ligji dhe shteti. Se ndryshe shqiptaret jo vetem qe shkaterrojne, grabisin, gjakosin dhe perdhosin vendin e tyre, por behen “te famshem” edhe ne te gjitha vendet europiane per “bemat” e tyre te bukura. Prandaj nuk ka asnje shprese. Veçse llokoçitje ne balte. Prandaj askush nuk guxon te propozoje dot nje zgjidhje. Veçse konstatime te verteta, deshperuese dhe te hidhura.

  Reply to this comment
 24. Ate thuaj ... April 20, 12:04

  Ke shume te Drejte ,

  Junker eshte i zene gjithe kohen me Party

  fundosur ne Shampagne me sekreetaret sexi

  qe pallohen mbi Tavolina e zyrave te Brukselit

  me nji Rroge Mujore prej 20.000 €ur

  PE eshte me shume nji shfaqje arrogances se nji

  FAKE Bashkesie qe exziston vetem ne Papir

  nji Loje Bankeresh barkderra ,qe mbasi grumbulluan gjithe paret e Botes ne Baulet e tyre te veshura me Hekur ,

  i ka lindur pasioni tjeteer ,me marr Pushtetin e Politikes
  ne duar ose ne rastin me te thjeshte te Drejtoje ate !

  Hodhen cfar deshen ne Siri ,duke e ber jeten atje te pajetushme dhe thithen emigrantet ne Europe
  per shijet e tyre Perverse jo se kjo eshte ajo qe ka nevoje Europa sot ,nderkohe qe popujt e tjer brenda Kontinentit i diskriminon si ato te Ballkanit ,i shkaterron me politikat qe luan ,
  pra Vampiri ne Frak ,Bankieri perevrs ka dale jashte cdo kontrolli e humbur fillin e Njerezimit . Diku hedhin tonaleta me Bomba ,qe te largojne njerzit prej ati shteti si ne siri ,diku tjeter ne Ballkan mbeshtetsin e kultivojne Kriminele ne POLITIKE qe kane te njejten funxion siedhe Bombat e hedhura mbi nji Shtet ,

  por te njejten efekt , ja bejne njerezve jeten te pajetushme si ne Shqiperi kan vepruar per 30-vjet .
  Ky eshte BRUXEL qendra e Vampireve Europian

  Reply to this comment
 25. Zigur Qarri April 20, 13:01

  Shqiptaret vertete ikin, ikin…. vetem ikin ,por Edvin D’Rame Escobari u kthye,pa asnje qindarke ,xhepashpuar dhe thonj paprere,
  por megjithate beri nje Vilë ne Surrel!Nje nga shqiptaret e paket qe deshtoi komplet ne Perendim,me nje pervoje negative,u kthye
  ne Shqiperi per tu angazhuar ne politike!!!Nga ngutja per te fituar kohen e humbur,shqiptaret kan gabuar shpesh ne zgjedhje,por
  me zgjedhjen e Edvin D’Rame Escobarit,ishte fatale,pothuaj vetevrasje kombetare.Nje deshtak ne profesionin e tij,eshte prashkruar
  qe do te deshtoje ne çdo drejtim,me fort kur eshte pevers,drogaxhi,pa moral dhe i pabese.Do m’japesh droge veresi?-,i tha D’Rama
  “biznesmenit”te droges A.D ne France,dhe eurot ti kthej mbasi ta shes.Ti di vetem me e mor,jo me e shit ja ktheu A.D.Kthehu ne
  Shqiperi,mos rri si langaraq ne France,se robt si puna jote vetem therrimet mbledhin ketu.Ti s’ke bo dhe as ke me bo noi her Leke
  ne France,se t’kap plumbi shpejt.Prandaj o koqe kandari,kthehu,se torta ne France ka 1000 vjet qe o nda,ne Shqiperi sa ka fillu.Do
  menohem i her,se kshtu m’tha edhe Tosi.A t’ka thon Tos miliarderi?-çfar ka ktu me u menu e derdimen qe t’vjen era përç,por bëj
  leckat dhe largimin sa me shpejt.Vjen edhe ti me mu,se m’duhet mbeshtetje tha D’Rama,s’ma mban bytha,se o mbush Tirona me
  malok.N’vent vij,atje eshte parja. Hajt mos humbim koh,tha.A.D dhe nxorri nje shuk me euro nga çanta pa numuruar fare,dhe ja
  dha D’Rames.Keshtu do ti japin leket kur t’bohesh me pushttet,pa ja kerku ti,i tha A.D.Por vetem i porosi do t’jap,kurre mos i merr
  direkt.Kshtu si ti dhash un t’jete e para dhe fundit.E bon ti per mu kte pune nese bohem un me pushttet?-i tha Rama.E boj the?!
  -Bingo!Thirr edhe shoke tjere qe merren me droge,se na duhen sa me shume njerez t’guximshem per t’perballu maloket,i tha Rama.
  Jo vetem gangsterret e Europes,por edhe ata ne amerike do ti therras te gjith,i tha A.D,se kon bo Lek t’modh e s’kan ku ti investojn.
  Dhe erdhi per havale Havalja,per te larguar qindra mijera shqiptare te ndershem,sepse drogaxhiu e ktheu Shtetin ne pronen e vet,
  ne nje organizate mafioze.Teatri kombetare eshte per shqiptaret nje Notre Dame,por skizofreni drogaxhi bashke me Erion Makiavelin
  kerkon ta fshije nga memoria e Tiranes,nga memoria kombetare,dhe kjo shumepak shqeteson,ndersa lukunia militanteve vandale,
  antishqiptaret,gangrena e shoqerise shqiptare,e perkrahin!

  Reply to this comment
  • ziGUR qORRI & shashkat e tij tymuese April 20, 13:35

   Qorrat e shikojne Boten gjithmon

   me te tjere Sy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri April 20, 14:24

    Ndersa militantet e “rilindjes” ,e shohin Boten me syrin e Partise dhe te drogaxhiut Edvin D’Rame Escobarit!Ik ore debil,ik ore drogaxhi!

    Reply to this comment
    • mirel April 20, 14:59

     Idiotja dhe fjalen Sy e shkruan me te madhe, per respekt.
     Dhe i bashkangjit nje ushtri me pikecuditese, sikur po ndodh mrekullia e botes.
     Krishti u ngjall..

     Reply to this comment
     • gjall qeka idioti DITES!!!!!!!!!!!!!! April 20, 15:24

      mirel ,

      shpresoj qe ti te kuptosh ,
      cfar idioti je dhe largosh Gojen tende plot Jarg ,
      nga K.omenti im

     • Zigur Qarri April 20, 16:26

      Hahaha…..Mirel eshte militant anonim ,”Syri i Partise”.
      Presidenti Ukraines, Poroshenko,e bëri testin e droges,D’Rame Escobari akoma jo!Te jene vallë te gjith militantet e”rilidjes”perdorues droge,qe nuk i bën pershtypje drogimi i Kryeministrit?

     • lora April 20, 19:48

      ja dhe ky budallai tjeter …, nje kocke t’ju hedhesh te gjithe aty i ke….
      mortja!!!!

    • mirel April 20, 19:17

     Paska konsiderate dhe per “Jarget”.
     O kasolle ku na mblodhe..

     Reply to this comment
    • mirel April 20, 21:40

     oo, foli dhe Notre Damma e Rilindjes..
     Shoqja Laje gjithmone do mbylle diskutimin me nje fjalim te denje per kongresin e ardhshem

     Reply to this comment
 26. Jimi April 20, 13:07

  Scaner i qarte, mungon terapia!

  Reply to this comment
 27. fshatari pafshat April 20, 14:51

  Nje shkrim, padyshim fare, shume i mire per ata qe kuptojne sado pak nga liria, barazia, vllazeria, miresia, humanizmi me nje fjale.
  Jorgua laps e leter ka ne dore dhe, me to lufton, mbron per interesin e pergjithshem. Fleminderit.
  Qeveritaret qe i kane te gjitha mjetet, duhet te bejne shume e me shume per te miren e pergjithshme.
  Keto jane dy idete themelore qe Jorgua na i percjell me, mjeshterine e vet krijuese.
  Nese disa nga komentuesit, melartshenuar, jane “Dhoga”, atehere le te hiqen apo punojne si kar-pentiere. E drejte, e tyre. Aferim.

  Reply to this comment
 28. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha April 20, 15:05

  UNE LEXOJ VETEM ‘INTELEKTUALIN’!
  Sepse :
  Ai ka qene petrgjegjes lavaterije telk familja KAPO me doktorin setrb Sali qe lante breket e shoqes VITO…
  Te gjitha ato qe thote ai i kthej koke poshte dhe del e verterta qe intelektuaòli eshte o dhendurri serb Salija,o ANaipi serb Xeni o nipi i hisnise dhe djali sigurims Medise Andi Bushati….

  Reply to this comment
  • Sigurimi ka rujt ca rezerva per bemat e shpellarit berisha ne Bllok April 20, 15:58

   ne nji shenim te Sigurimit ne Bllok ,
   shkruhet se maloku sali brrisha ,

   duhet te largohet menjiher se beri babysiter ne famlijen kapo ,se eshte pare ti puthi breket e V.K varur ne tel ,
   dhe c’reshte me skandalozja ,
   ja fshin Andit B . by.hen me gisht .
   ky malok shpellar eshte jovetem i ndyr por edhe pervers
   Andi i vogel i shkreti ,ka me vujt gjithe jeten pasojat e Gishtit te shpellarit berisha .

   (mar nga protokolli vrojtuseve intim te shtepive te Blloku)

   Cfra skandali !

   Reply to this comment
 29. Genti April 20, 15:25

  Rilindja e Sorrosit i beri Albanistanezet te flasin me vete. Po prisni, prisni se keni ate pic….ken tjeter te Sorrosit te bashkia e Tiranes qe po pret radhen per kryeminister. Neqoftese Ed kokaina ju la pa qindarka, Veliaj do ju lere fare pa xhepa.

  Reply to this comment
 30. a fshin Andit B . by.hen me gisht . April 20, 17:41

  @ Sigurimi ..

  ” ky malok shpellar eshte jovetem i ndyr por edhe pervers
  Andi i vogel i shkreti ,ka me vujt gjithe jeten pasojat e Gishtit te shpellarit berisha .”

  keto qe thoni ju “sigurimi me bllok ne dore ,, ”
  Jane te sakta ? Ruhen ne arshivat e shtetit ?!!

  Ju lutem ne se keni dijeni tregojani Institutite te krimeve te komunizmit ” Eshte shume serioze deri ku shkonte perdhunimi dhe pasojat !

  Kjo eshte prova sipash jush e lidhjeve Berish -Andi ?!!

  🙂
  Kjo eshte teper e rend !

  Reply to this comment
 31. Optimisti April 20, 18:05

  Artikulli nuk eshte thjesht nje konstatim por nje thirrje per shqipetaret qe duan drejtesi, qe nuk duan te poshterohen e te grabiten nga horrat e hajdutet e pafytyre te veshur me petkun partiak PS,PD dhe mender LSI. Zhvillimet e fundit kane dicka qe me duket pozitive duke pervijuar shtresezimin shoqeror te tre prostitutave tona te neveritshme politike: PS eshte qartasi parti e administrates aktuale qeverisese duke flluar nga kryeministri deri tek punonjsi i fundit i njesise administrative. Te gjithe si te babezitur i jane shtruar me te dyja duarte tepsise se hajduteris dhe te gjith jane ne ethe qe me cdo mjet te jashtligjshem te fitojne patjeter zgjedhjet e radhes. Ndersa PD dhe LSI jane partite e grupit tjeter shoqeror, te ish administraes qe i ka shpetuar tepsia e grabitjeve nga thonjte dhe mbushin sheshet qe me mjete antidemokratike te fitojne parajsen e humbur.Pararoja destruktive, e dhuneshme e protestave te opozites jane thjesht njerez qe mbas akteve grumbullohen te ai qe ka thesin e parave duke mar pagesen e radhes. Partia e tyre eshte paraja. Neqofte se ndonjeher opozita mbush sheshet, shumica s’jane demokrate por jane njerzit qe keqqeverisja e kllounit hajdut te PS Edi Rama i hedh ne prehrin e opozites.Nuk e di se sa perqind te poullsise duhet te perbejne grupimi shoqeror administrate dhe ishadministrate, baza shoqerore e PS,PD dhe LSI por s’besoj te jene se bashku me mbeshtetsit e tyre direkt 30% te popullsise aktive. I takon qe 70% e njerezve te jene jasht zullumit partiak qe presin jo fjale por vepra nga njerz si zoti Jorgo Mandili. Mblidhuni ju intelektualet kurajoze, nje pamflet apo thirrje me natyren e ketij artikulli do te jete shkendija e organizimit te popullit te ndershem atdhedashes do te jet demaskimi publik dhe i organizuar i kesaj klase te flliqur politike kriminale qe po e ben kombin tone delen e zeze te perbuzur te Europes. Koha nuk pret sepse poshtersit e Sali Berishes, Lulzim Bashes, Ilir Metes dhe Edi Rames ndaj popullit dhe vendit nuk kane te ndalur, keta nuk ndryshojne.

  Reply to this comment
 32. kastriot hajdini April 22, 06:51

  Te Lumte Jorgo Mandili plotesisht darkort me sa ke shkruar por duhej te shtoje se kjo aleance e heshtur nuk ka vullnet te luftoje Krimin se i duhet ne dite te veshtira cdo punonjes i thjeshte policie i njeh dhe i di kriminelet por ska mbeshtetje nga drejtusit e po te zhduken kriminelet do dali dhe Elita intelektuale e ketij vendi te marre drejtimin e vendit , e te mos harrojme qe nje pjese te fajit te kesaj situate 30 vjecare e kane dhe nderkombetaret po jap vetem 1 shembull ne Maqedonin e Veriut kur behen zgjedhjet ne listen e votuesve krahas te dhenave dhe fotografija personale e duhet te marrin pjese ne votim 50 plus 1% e votuesve qe zgjedhjet te quhen te rregullta besoj se kaq gje nuk i pengon nderkombetaret qe tua lene ne tavoline detyrat e 1 afat kohor per ti bere e po si ben le te fillojne Embargon por po mbajne 30 vjet si Parcele Eksperimentale Respekte

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim