Novak Djokovic mbreti i US Open! Barazon legjendën Pete Sampras (Video)

September 10, 2018 08:56

Novak Djokovic mbreti i US Open! Barazon legjendën Pete Sampras (Video)

 

Novak Djokovic është mbreti i US Open!  Tenisti serb ka mundur në finale argjentinasin Del Potro.

Një finale që ka zgjatur tre sete dhe që i ka sjellë “Noles” titullin e tij të 14-të Grand Slam, duke barazuar kështu legjendën Pete Sampras.

Gjithashtu, Djokovic është bërë tenisti i parë mbas Roger Federer që ka fituar 3 ose më shumë tituj në tre Grand Slam të ndryshëm në epokën Open (6 Australia Open, 4 Wimbledon, 3 US Open).

Për sa i takon ndeshjes, Novak ka fituar setin e parë 6-3 pasi ka thyer shërbimet e Del Potro në lojën e tetë.

Seti i dytë ka qenë më i luftuar, me argjentinasin që është dorëzuar vetëm pas tie break, që është fituar 7-4 nga serbi.

Seti i tretë është dominuar fillimisht nga Djokovic, i cili ka marrë një avantazh të shpejtë 3-1, por Del Potro ka reaguar duke barazuar lojët në 3-3.

Djokovic është kundërpërgjigjur duke fituar tri lojë radhazi dhe duke mbyllur setin me rezultatin 6-3. Një triumf më shumë se i merituar për ish-numrin një të botës.

a.s/dita

September 10, 2018 08:56
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*