“Nuk arrestohet deputeti me një fletë të bardhë!” Deputeti i PS mbron draftin e mazhorancës

January 19, 2018 19:14

“Nuk arrestohet deputeti me një fletë të bardhë!” Deputeti i PS mbron draftin e mazhorancës

Kërkesa për ndryshimin e nenit të Rregullores së Kuvendit për të bllokuar arrestimin e deputetëve nëse Prokuroria nuk sjell prova të mjaftueshme që implikojnë një ligjvënës në shkelje ligjore, ka përfshirë nga polemikat maxhorancën dhe opozitën.
I ftuar në studion e Report Tv, deputeti socialist, Alket Hyseni u shpreh se ndryshimi i rregullores së Kuvendit është një element i nevojshëm. Sipas tij, Prokuroria nuk mund t’i dërgojë Kuvendit një fletë të bardhë për të kërkuar arrestimin e një deputeti.

“Ndryshimi i rregullores së Kuvendit është i nevojshëm. Deputetët mund të propozonin mendimet e tyre. Kërkesa e organit të akuzës drejtuar Kuvendit s’mund të jetë fletë e bardhë”, u shpreh Hyseni duke theksuar se prokuroria duhet të ketë prova për arrestimin e ligjvënësve.

Më 30 mars të vitit të kaluar, PS dhe LSI kanë miratuar ndryshimet në Kodin e Procedurës Penal dhe ligji është votuar me 88 vota, nga 84 të nevojshme.

Mbi bazën e dy neneve të ndryshuara në Kod, 288 dhe 289, PS ka iniciuar edhe ndryshimet aktuale në Rregulloren e Kuvendit. Në pikën 2 të nenit 288 të Kodit thuhet se “kërkesa e prokurorit drejtuar Kuvendit për të marrë autorizimin për arrestim, duhet të shoqëruar me relacion të arsyetur dhe me prova kundër ligjvënësit”./Report tv

 

January 19, 2018 19:14
Komento

7 Komente

 1. Arbeni January 20, 09:20

  C'”FLETE E BARDHE” ishte kerkesa e Prokurorise per hetim per ate pederasin qorr Tahiri mor ju pederaset e tjere te Ed Rames, kur Tahiri kishte makinen e vet ne pronesi bashke me Habilajt edhe pas shitjes, kur ishte personazh kryesor ne bisedat e tyre pa fund, kur kish marre dhurata nga Habilajt rtj, etj .C'”prova” tjera kerkonit ju qytyket agronome deputete te parlamentit qe nuk keni haber fare nga puna e hetimit te prokurorise? Doli ne Itali nga pergjimet hapur bythzbuluar ai pederasi juaj qorri Tahiri, se te ishit per ju do ta mbulonit si mbuluat bythen e Rames kur doli ne plazh publik, me gjethe fiku.
  Gjithmone kerkeses Prokurorise per heqje imuniteti per deputete, parlamenti ka dhene Ok! Kur Ina Rama kerkoi imunitetin e Lulzim Bashes, ju hoq nga parlamenti dhe prokuroria pwer me shume se 1 vit nuk i vertetoi dot ato akuzat e Braces ndaj tij.
  Pse keni frige ju sot pra ti hiqet imuniteti atij bythqirit tuaj Tahir, ju dhimbset si koleg bythqiresh qe jeni? Jo more jo, nuk keni hallin e Saje qorrit ju. Ju keni hallin se ai eshte i zhytur komplet ne Mut dhe atje do ju zhyse dhe juve. Kot nuk tha ate shprehjen “S’keni pare gje akoma”. Se ja tha Rames qe e quajti “Dru i shtrember”. Dhe Rama e kuptoi mesazhin e Sajes dhe ju urdheroi juve bythqiret ta mbani me imunitet nga hetimi duke u bere lolo ne sy te popullit. Ku keni ju moral me te hiqni imunitet deputeti?

  Reply to this comment
 2. info analitike January 20, 10:04

  Qesharake keta eunuket e liderit global!

  Reply to this comment
 3. Ethem January 20, 11:54

  Nje pyetje PD-isteve & LSI-steve:Po sikur prekuroria te dergoi ne Kuvend kerkesen per arrestim per L.Bashen qe vrau e vodhi siç dihet dhe per Like-floririn + Monin e vilave e 7% dhe te mos u lejohet te PYESIN E MBROJNE vehten e tyre,si do u duket vetja? PS nuk don qe te mbroj vehten,por deputetin e votuar nga populli qe i ka dhene voten.NQS sigurohen provat.te shkoj ne gjykate cilido.Se nuk denon prekuroria por gjykata dhe jo me SALIU qe urdheroi arrestimin e FATOS NANOS dhe me pas i pagoi 75 mil.leke nga djersa e popullit.
  Akuzat e opozites jane bajate,grahmat e fundit per te mos u bere DREJTESIA e pengimin e marrjes se STATUSIT.Kete e din dhe bufi pulave.E di mire dhe SALIMORTJA qe i organizon keto bema e gjema dhe deklaron per revolucione..dhe shpreson qe te zbatoi metoden e UDB” Vrit nje nga te tut-dhe hidhja fain kundershtarit,vrit nje Mysliman-dhe hidhja fain te Krishterit.Keshtu u veprua ne Shkoder ne 1992,ne Tiran-1997,98,ne 21 shtatior 2011,etj.
  Ka ardhur koka qe SHBA te mos pyesi me E.BIBERAJ e RAJERSOINET,ARVIZUT,por te menjanoi SB nga politika perça e sundo ne keto 27 vjet,si askund tjeter ne boten demokratike.
  Rama eshte KM me i mire ne keto 27 vjet,dhe me reformat qe po ben-ka mbeshtetjen e sHBA+BE dhe te pop[ullit mbi 80%,ndersa opozita mbeshtetet nga militanet e paguar me parat e firmave piramidale dhe pronat e paligjeshme te dhena gjithanej gjat sundimit te SB-RRUMPALLE.

  Reply to this comment
  • i juaji Edi Rama. January 20, 12:30

   O xha Teme, Prokuroria e ka bere me kohe kete qe thua ti. Imuniteti i Bashes, Metes e kujdo tjeter para Saje qorrit, eshte hequr nga parlamenti kur kete e ka kerkuar prokuroria. Rasti i vetem i bllokimit te heqjes se imunitetit nga vota e parlamentit ishte per Saje qorrin. As kaq gje nuk e mbani mend, apo keni skleroze nga pleqeria. Hajt, suksese ne jete xha Teme.

   Reply to this comment
 4. ETHEM January 20, 13:52

  I ASHTUQUAJTURI RAMA:UNE KAM EMER TE VERTET E JO SI PUNA JOTE-ANONIM.LULI DHE LIKJA U MBROJTEN NGA DREJTESIA LLALLANE E SALIJANE ME PROÇEDYRA,NDAJ NUK U DENUAN PER BEMAT E TYRE.NDERSA PROBLEMI TAHIRI ESHTE SAJUAR NGA SILIMILLOSHEVIÇI ME POLICIN-ZAGAI QE I FALI PALLATE E PRONA NE VLORE E FIER.DHE PER DISA MESAZHE TE KRIMINELVE SE GJOJA KA FITUAR PARA PER ZGHEDHJE E BYZYLYKE PER B.SHORTEN E TAHIRIT JAN HPIFJE TE NDYRA SE NUK KA FAKTE SE JANE MARRE NGA TAHIRI DHE E SHOQA E TIJ.SIKURSE U SAJUA PROBLEMI S O T A NE ELBASAN KU EUROT JANE TE TYRE..DHE NUK KA ARGUMENTE SE JANE TE TAHIRIT.TASHME PREKUROREVE TROPOJAN U KA NGELUR DOPJO-GJASHTA NE DORE DHE PO E MBAJNE TAHIRIN KOT TE IZOLUARE.AI DO DALI I PAFABSHEM 100% DHE DUHET TE GRADOHET NGA RAMA ME POSTE ME TE MIRE.
  UNE NUK FLAS ME TIFOZLLEK NDONSE NGA FALANGAT E SALIKRIMINELIT JAM FUTUR NE BURG NE 1996 SE DONTE FITORE TE VOTAVE NE MENYRE FIKTIVE.NIVELI IM ARSIOMOR MBI 17 VJET ME SHTYN TE SHKRUAJ HAPT DHE PA FRIK NDAJ SB..LB..IM E KO..APO DHE NDAJ JUSH-QOFTE DHE BALLAS ATYRE DHE JUSH..POR NE PTEZENCE TE K/PREKURORES SE RE-MARKU,QE ME DUKET SE ESHTE SERIOZE DHE DUHET TE VEPROJ PA HEZITIM PER TE SHPETUAR VENDIN NGA HAJDUTET E KRIMINELET 27 VJEÇAR TE SHQIPERISE,SIÇ SHKRUAJEN PER DITE GAZETARET E NDERUAR TE DITES.
  I LUTEM GAZETAS D I T A TE ME LEJOJ REPLIKEN ME TE SIPERPERMENDURIN QE HAPI LOJEN ME EMRIN TIM TE SAKT E JO A N O N I M,PER TE NDIKUAR SADOPAK NE OPINION SE KUSH E DON KETE VEND..KUSH E DO REFORMEN NE DREJTESI..KUSH DO QE TE MERET STATUSI..E KUSH ESHTE DAKORT ME MBESHTEJEN E SHBA+BE…DHE KUSH KUNDER TYRE.
  KA ARDHUR KOHA QE TEK NE TE MBESHTETET E VOTOHET AI QE BEN PUNEN DHE E DO VENDIN DHE JO AI QE KA VRARE E VJEDHUR..DHE TASHME I LYEN FLOKET ME XHEL DHE ÇIRRET NE BODJUME SI ENVERI DIKUR..POR KY ESHTE ME DIPLLOM FALLCO TE SHKOLLES SE LART TE MARR ATJE KU SHPIFI EDHE PER UÇK-N KOSOVARE TE DIK MARTINI NE FAVOR TE SERBISE.FALA ATYRE QE E DUAN KETE VEND E DEMOKRACINE E VERTET DHE SHKRUAJNE NE GAZET JO ME TIFOZLLEK NGA MILITANT TE PAGUAR ME PARA E PRONA.PER SHQIPERINE QE DUAM ME SHTET LIGJOR E JO RR U M P A LL E H A N E “HA-TE HAME”..”HANI JU DHE ME NEPNI DHE MUA”..!

  Reply to this comment
  • i juaji Edi Rama. January 20, 14:30

   Xha Teme, ti me vetem emer, une me emer e mbiemer. Vazhdo e fli Xha Teme e shiko enderra. Juve militanteve ju a kemi nevojen te zgjoheni vetem diten e votimit…

   Reply to this comment
 5. Lili January 20, 15:07

  Si mundet me thane se akti i nje prokurori eshte flete e bardhe,pa pesuar asnje denim…
  Te fyesh institucionet e shtetit tend eshte delikt ,o idiot i Albanistanit,se prokuroret nuk te kane derguar flet te bardh..
  Po edhe po te ishte,ju si deputete qe RESPEKTONI SHTETIN tuaj do te duaje te shkoni e te pyetni prokuroret si mundeni me i ndihmuar,e jo te blokoni e te veshtironi punet e prokuroreve, apo cdo institucione tjeter…
  Ministri i Drejtesise ne kete rast duhet te reagoje edhe t’i kerkoje ketij deputeti respekti e institucioneve,se nuk jane fleta te bardha punet e prokurorise

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim