“Thjesht jam si të gjithë”

November 18, 2019 15:36

“Thjesht jam si të gjithë”

Stefan Zweig (i njohur më shumë si Stefan Cvajg), është një nga shkrimtarët më të njohur në botë, i viteve 20-të dhe 30-të.

Në 1914 Cvajg u martua me Friderike Maria Burger von Winternitz (1882-1971), e cila i kish dërguar letra adhurimi që nga viti 1901.

Friderike u bë shkrimtare gjithashtu dhe ata jetuan bashkë, me dy vajzat e saj nga martesa e parë, për më shumë se 20 vjet.

Cvajgu u nda nga Friderike në 1938 dhe një vit më vonë u martua me Charlotte Altmann, e cila ishte sekretarja e tij që nga viti 1933. Charlotte ishte 27 vjeç më e re se Cvajg.

Në vitin 1941 ata shkuan të dy në Brazil.

Cvajg filloi të besonte se persekutimi që Hitleri po u bënte hebrejve në atë kohë, lidhej direkt me vetë Cvajgun. Ai kurrë nuk u shërua nga ky fiksim, i cili rrjedhimisht u shndërrua në paranojë.

Rënia e Singaporit në vitin 1942 përforcoi patundshmërisht bindjen e Cvajgut se nazizmi së shpejti do të pushtonte tërë rruzullin.

I zhgenjyer, i izoluar dhe larg Europës, Cvajgu kreu vetvrasjen së bashku me gruan e dytë Altmann në Rio de Janeiro më 23 Shkurt, 1942.

Më poshtë ju sjellim të lexoni  një fragment të ‘Dashuria e Erikës’ nga Stefan Cvajg.

“Unë nuk e di, në më njeh me të vërtetë.

Nuk besoj.

Gjithmonë mendoj se ti më mbivlerëson.

Unë nuk jam ndonjë njeri i madh dhe nuk bëj pjesë tek ata që… që e sundojnë jetën të kënaqur dhe të sigurtë në vetvete.

Do të desha të isha si ata, por nuk jam.

Unë i përshtatem jetës, jam nga ata që lakmojnë atë që duan.

Thjesht jam si të gjithë burrat; kur dua një grua, unë nuk kënaqem vetëm duke e adhuruar, por unë… unë edhe e dëshiroj atë.

Dhe unë nuk dua të të gënjej me gjëra që janë të huaja për mua.

Nuk dua që ti të më përbuzësh.

Ti më je shumë e shtrenjtë.

Nuk dua të të humbas.”

 

 

o.p. / dita

November 18, 2019 15:36
Komento

10 Komente

 1. Njerzit pasionant jane ggjithmon ne kerkim te amores ideale September 16, 14:32

  Mbasi ke pushtuar nji kala shef nga bedenat e saja ,
  thell Diellin ne Horizonte qe po perendon ,
  ate Moment Magjike te Diellit te skuqur ,
  qe puth Detin e ngadale shkrihet brenda saj
  dhe mendon – e padashur te mberthejn Ethet
  e Frymezimit per un Amore Grande 😉

  Reply to this comment
  • Oh Ti Pasion im rrebel ... November 18, 17:45

   Un isha gjithmon me ate ,e cdo ore cdo dite ,
   rrethuar nga Flaket e Emocioneve .
   Ngajiher ziheshim ,
   shpeshher keqkuptoheshim ,
   jorrall na ngelej qejfi
   me njeri -tjetrin
   por brenda nesh nuk ndryshonte asgje si ajo Konstante e pandryshushme
   aty brenda gjyksit ,
   ishim gjithmone Ne
   – te pandare shtrennguar fort si nji trup…
   Urdhri se duhet te lija ate qytet erdhi papritur .

   Ishim pak te zemeruar ate kohe ,por perseri ishin Ne.
   Nuk munda ta takoja personalishte ate cast largimi .
   Hapa Ditarin dhe veshtrova edhe njiher me syt fixuar ne Fotografine e saj .
   Ajo ishte po ajo .
   Veshtronte po me ate qetesi e siguri ,si me pare
   e padyrshuar ne veshtrimin e saj .
   Ishte hera e fundit qe e pashe …perpara se te largohesha ktheva edhe njiher koken dhe e pashe ne sy …e dija se do me mungonte aq shume
   dhe ajo e dinte kte …
   ne ishin ber pavetedijshem tashme nje ,
   ishim Ne ,
   te marret Un & Ti .

   Reply to this comment
   • E Enjte . 21 Nentor 2019 (nqs nuk shkruaj dicka ,vuaj shpirterishte ) November 21, 11:08

    Qielli jashte eshte i vrejtur .
    Mbuluar nga Re gri .
    Ka tre dite qe bie shi papushime.
    Tipike,, do thot dikush per kte stine te vitit .
    Eshte Nentor .

    Mua s’me shqeteson .

    Trokitjet ne xhamin e dritares me shtojne melankolin …
    Afrohem ke dritarja e mjergulluar nga avulli i brendshem .
    Dua te shikoj Ty .
    Fshih ngadal xhamin e veshur me mendimin se mbas atij xhami do shfaqet fytyra jote .
    Ti s’je aty …
    Shiu perjashta vazhdon te bjer panderprere .

    E di qe gjithcka eshte vetem faji im .
    Amore nuk e meriton nji pije te tille ,
    ate koktej ,per te Trishtuarit e pasherueshem .
    Ca gjera e jete behen edhe pavetedijshem .
    sidomos kur ne Amore jetohen ndjenja adoleshenti ,nji Barkiper i rrembyer nga ajo atmosfer e muzike …

    Pereshedetjet e Tua “Buona Notte” & “Buon gioro”
    ngushellojn Trishtimin tim kto muaj vetmie .
    Me bejn te mendoj ,se sa e mir sa e mrekullushme eshte Amore dhe sa brutale dhe e padrejt ishte sjellja jone me ate .

    Shiu njom papushim gjithcka ,por ato Flak te brendeshme s’ja arrin t’i shuaj dot.

    Me mungon gjithcka nga ajo Amore .
    Ai shikim ,
    ai qendrim kapricioz,
    batutat ,
    debatet ,
    muzika e saj ,
    gridjet prej adoleshetesh ,
    shpirti i saj Romantik i pakrahasueshem me asnji ne Bote ,
    ai shpirt i vecante e aq i bukur ,
    aq tolerante qe un s’isha dot
    buzeqeshja e saj ,(e sforcuar por Origjinale e sinqert )

    Poezia …!

    Oh , c’kohe e vrejtur sot .
    Re te cilat s’lejojn te depertojne rrezet e Diellit, qe kushedi se ku fshihet,
    Re , kaprico e motit ,
    e dyshimit por edhe ndryshimit ,
    te papritures qe pret te cfaqet mbi qiell …

    Shikoj ate foto ,portretin e saj te mrekullueshem ,
    nji veshje thurur me lulet me te bukura qe rrethojn trupin e saj ,
    e shikimi deperton ne ato “kodrina” ,ate “lugin ”
    mbuluar me lule plot nektar ,e buzet e mia qe djegin …ate temperatur ,

    ne kte Horizont mbuluar nga mjergulla e kohes …

    ( Ciliani i Madh Neruda ,qe un njoha dikur prej saj ne X -Forum siedhe i Vecanti ne llojin e tij Bukovski -qe un deri ne ate kohe si njihja sinqerishte , i dua e i degjoj shpesh sepse me sjellin pran Amores , sidomos ”

    Lentamete muore” e Nerudes e cila eshte edhe mjaft Filozofike ne jete e secilit , jo vetem per ata qe Krijojne
    dhe Bukovski famozja ” Non semsso di pensarti ” )

    Grazie di esistere Amore …io scrivero per Te

    Reply to this comment
 2. Ylli November 22, 14:17

  Kujtimet e nje Evropiani….ndoshta libri me prekes qe kam lexuar .Nuk kisha lexuar me pare nje tjeter autor ( perveç Nietzsche ) qe te kishte te ndjente kaq dhimbje per njerezimin .
  I gjithe libri eshte nje lutje per njerezimin….mos ju nenshtroni marrezive ,te cdo lloji .
  Ndersa persa i perket dashurise….shkrimaret dhe poetet e medhenj ,jane mashtruesit me te medhenj….me ne krye Bajronin !!
  Ata joshin artistikisht e duan te pallojne kafsherisht ….romantizem e quajne shumica e njerezve e mire bejne !!
  Ca pika shiu rane mbi qelq
  E une per ty seç ndjeva mall…..hahahahaha ,cfare varferie !!!
  Per pak harrova…..”Bukinisti ” ,kesaj i thone novele megjithese shume mbajne mend qurravitjen “Letra e nje se panjohure ” !!

  Reply to this comment
 3. hahahah o Zot ,si nuk ndryshove dot ate Bot ! November 22, 16:25

  E po kur o bon ca nastradina gjasme komentojne
  e hedhin gjasme ironi mbi komentet qe bejme ne ktu
  e japin spjegime mbi dashurite e poetev e dhe shkrimtareve ,qe gjasme na qeka thjeshte hipokrite e bla bla- naivesh te asaj Bote nastradines ran ca pika e xham e nastradini djeu mall –
  e njejta veshje gjithe jeten .se s’ka byth njeri te ndryshoje dicka e trui e tij vet qesharake !

  Ktu komentojm .jo me atee qellim qe ndoshta mendojn shume naive te frustruar aty ,
  por per thjeshte per te gacmjuar sadopak ate qorrllik
  ku hece ajo bote ,
  per te ndryshuar drejtim e hedh veshtrimin edhe diku tjeter ,
  ne Krijimtari psh , ne kto Tema qe dhurojne emocione Pozitive ke njeriu dhe jo duke u mbytur ne llumin e Politikes dite e nate .
  Bejme pra thjeshte komente te castit ,per ti dhene nji tjeter ngjyre e te tjera emocione asaj Bote aty ,per nji atmosfer me te kendeshme e aspak si ndoshta i duket dikuht aty .
  Natyrishte qe dijme te shkruajme e pershkruajme

  shuuume e shuuume her me mir se ne kto komentet ngacmuese te mesiperme ,qe i bejme pa e vrar shume mendjen se si do t’i shikojne apo mendojne te tjeret ,
  thjeshte zbavitemi vet kur prokojme trurin e tymosur te atij opinionit atje , qe ka humbur cdo sens te jetuari e te ndjeri me si Njeri .

  Nqs do me drejtohej dikush perball si Burr do ja pikturoja surratin ne Origjinal ashtu si ai s’ e ka pa kurr

  hahaha !.

  Prandaj kush eshte kurjoz te njohi veten ,

  Pregooo !!!

  perdryshe kometeve te tipit femer nuk i replikoj kurr ,
  duke rrespektuar inferioritetin /perulesine qe tregon.
  Bote nastradinash te perjetshem eshte me shume se varferi .

  Reply to this comment
  • Ylli November 23, 08:10

   Po pse zgjatesh kaq shume me vertetu qe je kokrra e [email protected]….mjaftojne dy rreshta dhe behesh i dukshem ,pa merak !!
   Nga artikulimi dhe shkrimi dukesh qe je produkt Nastradini ,se po te pelqeje Cvajgun s’do ti lejoje vetes ne cdo shtate fjale ,tetë ti shkruash me gabime te dukshme…..o romantik i xhamit !
   Pffffff…..sa fshatunar je o i mjere !!

   Reply to this comment
   • hahah o Zot c'deshe me ate qitje te sforcuar jashte nga pas . Shife cfar ke qit ! November 23, 09:48

    Yli mamit ,qeka ngrit me nerva sot !
    i shkreti e ka kap keq sindroma .

    Po per cfar vetvetiu derdellit o bajg nastradini ?
    Eshte skandaloze qe psikopatet si ty ,vazhdojne qarkulloje te lire rrjeteve/ internetit ,

    duke pergjuar te tjeret (nuk e di te ka palluar dikush nga kta tipa griuan apo motren e te kerkon me u hakmarr ?! me te tilla komete idioti e me kte gjuhe shkerdhatash rrugesh )

    por nuk arrij te kuptoj ,se cdo nji shkerdhate rrugesh ,ne tematika te tilla Letersie ,me te cilen s’e lidh asgje !

    Gjuha banale e ordinere qe perdor ,nuk ka vend ktu ,
    prandaj mbahi ato fjal thell e gurrmaze e brenda zgavres se gojes ,
    sepse nuk i thon asgje ksaj Teme ktu e askujt ktu .

    Un ,jam i boll i dukshem per njerezit ,qytetaret dhe ata qe njohin Letersin dhe sdo desha kurr te di ,se c’mendojn shkerdhatat e asaj shoqeri ,qe qisin gajiher kokat larte mbytur ne ate frustrim jete .

    Okrrici nastradinit ;

    nqs ke pak % turi breda saj kafke ,kupton se kometet e mia ktu,s’ka te bejn aspak me Cvajk-un ,(te cilin kur e kam lexuar un tipa si ty kushedi se nga zhgrryheshin ferrave tuj kullos dhit)
    por jane thjeshte komente ,qe provokojn ate qe tru si ty s’arrij dot te kuptojne ,prandaj hai M kot .

    Dhe tjetra ,qe ti referohesh gabimeve ktu ,trego se je i paafte te merresh me tematiken e vertet e mos ja kesh iden permbajtjes , duke na bo mesuesin e diktimit ktu si jopak idiote ne xhiro .

    U shkruaj gjithmon shume ,sepse di te shkruaj e formuloj mendime e ide , sepse kam aftesi krijuese
    dhe e fudit kam nji fjalor te pasur qytetari ,qe shume si ti qe rri fshehur pas Moitorit kei vite qe vidhni ato qe un ne vite perdor gjate komneteve te mia ,#

    ti , e shume debila te frustruar si ti ,kani nji fljalor te kufizuar ne madhesine e sferave posht kembeve prandaj dhe nuk zgajteni .

    Na paska lexuar nastradini Nitschen e Cvajk e po na kercen kto Bel Danc si me habit dike ?

    O debil i mbytur ne ate llum ku jeton , ajo suma qe ke ne ved te kokes tate ,mundet te lexoj gjithcka ,
    kjo s’te ndryshon ty as qenie tede prej debili e as surratin tat prej te lajthituri .

    Nitsche ka nder te tjera nji shprehje qe ndoshta te vjen e ndihme ty etj si ty:

    [ Kush shikon gjate e erresire , ai perpihet nga erresira ]

    Nuk arrij te kuptoj kte Zell prej Idioti te hysh ne cdo teme gjasme me kudershtu ose me qelb temen edhe si qeflli konflikti ,

    kur nuk di te shprehesh asnji fjali me kuptim e llogjik
    vs askujt !
    As temes ne fjale e as tjetrit qe sulmon ,nderkohe qe tjetri sheh punene e vet dhe nuk te drejtohet aspak ty ,
    e aspak te fyej dike :

    Kaq shume psikopate te lire ne xhiro .Buoooh , e pamudur !

    Gjej mer kafsh noj Gerrnet gabeli e bjeri diaa her dites

    kjo eshte terapia me efikase per tipat e lajthitur te asaj Bote aty dhe do shikosh se si do ndryshosh surratin prej nastradini .

    Reply to this comment
 4. hahah o Zot c'deshe me ate qitje te sforcuar jashte nga pas . Shife cfar ke qit ! November 23, 10:02

  Yli mamit ,qeka ngrit me nerva sot !
  i shkreti e ka kap keq sindroma .

  Po per cfar vetvetiu derdellit o bajg nastradini ?
  Eshte skandaloze qe psikopatet si ty ,vazhdojne e qarkulloje te lire rrjeteve/ internetit ,

  duke pergjuar te tjeret – (nuk e di te ka palluar dikush nga kta tipa griuan apo motren e te kerkon me u hakmarr ?! me te tilla komete idioti e me kte gjuhe shkerdhatash rrugesh )

  por nuk arrij te kuptoj ,se cdo nji shkerdhate rrugesh ,ne tematika te tilla Letersie ,me te cilen s’e lidh asgje !

  Gjuha banale e ordinere qe perdor ,nuk ka vend ktu ,
  prandaj mbahi ato fjal thell e gurrmaze e brenda zgavres se gojes ,
  sepse nuk i thon asgje ksaj Teme ktu e askujt ktu .

  Un ,jam i boll i dukshem per njerezit ,qytetaret dhe ata qe njohin Letersin dhe sdo desha kurr te di ,se c’mendojn shkerdhatat e asaj shoqeri ,qe qisin nganjiher kokat larte mbytur ne ate frustrim jete .

  O krrici nastradinit ;

  nqs ke pak % truri brenda saj kafke ,kupton se kometet e mia ktu,
  s’kan te bejn aspak me Cvajk-un , (te cilin kur e kam lexuar un tipa si ty kushedi se nga zhgrryheshin ferrave tuj kullos dhit)
  por jane thjeshte komente ,qe provokojn ate qe tru si ty s’arrijn dot te kuptojne ,prandaj hani M kot .

  Dhe tjetra ,qe ti referohesh gabimeve ktu ,trego se je i paafte te merresh me tematiken e vertet e mos ja kesh iden permbajtjes , duke na bo mesuesin e diktimit ktu si jopak idiote ne xhiro .

  U shkruaj gjithmon shume ,sepse di te shkruaj e formuloj mendime e ide , sepse kam aftesi krijuese
  dhe e fundit kam nji fjalor te pasur qytetari ,qe shume si ti qe rrini fshehur pas Moitorit , keni vite qe vidhni ato qe un ne vite perdor gjate komneteve te mia ,#

  ti , e shume debila te frustruar si ti ,kani nji fljalor te kufizuar ne madhesine e sferave posht kembeve prandaj dhe nuk zgajteni .

  Na paska lexuar nastradini Nitschen e Cvajk e po na kercen kto Bel Danc si me habit dike ?

  O debil i mbytur ne ate llum ku jeton , ajo suma qe ke ne ved te kokes tate ,mundet te lexoj gjithcka ,
  kjo s’te ndryshon ty as qenie tede prej debili e as surratin tat prej te lajthituri .

  Nitsche ka nder te tjera nji shprehje qe ndoshta te vjen e ndihme ty etj si ty:

  [ Kush shikon gjate e erresire , ai perpihet nga erresira ]

  Nuk arrij te kuptoj kte Zell prej Idioti te hysh ne cdo teme gjasme me kundershtu ose me qelb temen edhe si qeflli konflikti ,

  kur nuk di te shprehesh asnji fjali me kuptim e llogjik
  vs askujt !
  As temes ne fjale e as tjetrit qe sulmon ,nderkohe qe tjetri sheh punen e vet dhe nuk te drejtohet aspak ty ,
  e aspak te fyej dike :

  Kaq shume psikopate te lire ne xhiro .Buoooh , e pamundur !

  Gjej mer kafsh noj Gerrnet gabeli e bjeri disa her dites,

  kjo eshte terapia me efikase per tipat e lajthitur te asaj Bote aty dhe do shikosh se si do ndryshosh surratin prej nastradini .

  Reply to this comment
 5. ben2 November 29, 11:30

  Lufte midis “artistesh poete” personazhe te Nices!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim