Nuk duam një Shën Naum tjetër! 

December 28, 2020 13:04

Nuk duam një Shën Naum tjetër! 

 

Nga Rafail Floqi *

Pas zyrtarizmit që Greqia i bëri zgjerimit me 12 milje në detin Jon, kryeministri Edi Rama ka reaguar me një gjuhë të ashpër, për çudi, jo ndaj Greqisë, por ndaj shqiptarëve që shprehën shqetësim. Në një reagim në rrjetet sociale, kreu i qeverisë thotë se kush e kundërshton zgjerimin e Greqisë, sipas tij, është llumi i shqiptarisë.

Të shprehësh shqetësim për fatin e trojeve e deteve tona, kjo të bën “llumin e shqiptarisë”?! Zoti Rama, stërgjyshët e mi, fisi im kanë firmosur Pavarësinë e Shqipërisë dhe kanë krijuar Vatrën.

Unë nuk dua të besoj, ato për të cilat të akuzon Berisha, ai ka pjesën e tij të madhe në këtë. Ishte kaq qesharak në intervistën ku tha unë pranova 6 milje dhe jo 12 milje. Unë “llumi” nuk dua të besoj se je një Spiromilo as një Zeograf bis i kohëve të sotme; nuk dua të besoj se je antishqiptar, edhe pse nuk arrij ta kuptoj që kryeministri i Shqipërisë takon një prift grek në New York, por nuk gjen kohë të takoj një shqiptar.

Ti thua që ne “jetojmë në shekullin XXI dhe në mes të Evropës, ku nuk mund të “shiten” e “blihen” dot dete e territore as fshehurazi, as haptazi nga asnjë autoritet i veçantë! Këto mund të ndodhin vetëm në batakun e ligësisë e të injorancës”

Vërtetë? Po si e rrëmbeu Rusia, Krimenë pikërisht në shekullin 21?! A s’më thua, pse Greqia dhe Turqia po shkojnë drejt një përplasje e lufte të mundshme?

Ti vjen nga fusha e topit të basketbollit dhe pikturës. Si mund të jetë më injorant se ty për detin diplomati veteran Shaban Murati? Pse e morët përsipër ju si “ide tuajën” dërgimin në Hagë, kur dihet që është ide e hershme e diplomacisë greke? Dhe përse në Gjykatën e Hagës dhe jo në Tribunalin Ndërkombëtar për Ligjin e Detit?

Profesor Murati citoi këtu në DITA dokumente zyrtare të Athinës, konkretisht deklaratën zyrtare të qeverisë së Greqisë e depozituar në OKB në 14 Janar 2015. Sipas saj, “Greqia në parim e njeh juridiksionin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë me përjashtim të disa çështjeve të rëndësishme të interesit të saj kombëtar”. Në këtë mënyrë, z. Rama, Greqia e ka bllokuar paraprakisht nga pikëpamja juridike çdo vendim të papëlqyeshëm për të nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë dhe mund të pranojë vetëm atë vendim që i zgjeron asaj hapësirat detare në dëm të Shqipërisë.

Kjo është lehtësisht e verifikueshme, pse nuk i përgjigjeni kësaj?

Ti thua se Greqia ka të drejtë të zgjerohet dhe se po e ushtron këtë të drejtë “fiks siç e ka ushtruar Shqipëria qysh në vitin 1990”. Ky është manipulim. Sipas prof. Xhezair Zaganjorit “ne kemi patur 15 milje, dhe na është kërkuar që duhet t’i bëjmë 12 milje dhe ne aq i bëmë”. Pra kemi korrigjuar dhe jemi ngushtuar, nuk bëhet fjalë për zgjerim.

E si mund të jetë më injorant se ty njohësi më i mirë i kësaj çështje,  koloneli në lirim, Myslim Pashaj, ish-drejtori i Institutit të Topografisë Ushtarake të Shqipërisë, bilbilfryrësi që e ngriti për herë të parë këtë çështje, të cilën me të drejtë ti e çove në Gjykatën Kushtetuese, kur të interesonte politikisht.

Pashaj shprehet se “pa një marrëveshje me Shqipërinë për të përcaktuar kufijtë detarë, Greqia nuk mund të bëjë asnjë hap përpara në zgjerime hapësirash detare”. Zoti Pashaj paralajmëroi se në këtë turbullirë dhe tymnajë detare, Greqia ka rastin që të përfitojë, në shtrirje dhe zgjerim të 12 miljeve detare. Dhe kjo sapo ndodhi! Pra nuk ishte “dokërr injoranti”.

Unë bashkohem me propozimin e Pashajt se urgjentisht duhet të thirret një Forum Gjeoshkencor dhe Juridik i së Drejtës Detare Ndërkombëtare, nga institucione shqiptare, që tërë këtyre problemeve t’u japë qartësinë e duhur.

Ne “llumi” duam të dimë përtej mllefit tënd për këtë dhuratë me qymyr për Krishtlindje: Ku janë detajet çka pranon dhe nuk pranon Shqipëria dhe cilat janë kërkesat që ka paraqitur Greqia? Pse na i fshihni këto? Ku janë detajet që bini dakord dhe ato që keni kundërshtim? Gjykata nga ana e saj nuk merr përsipër pretendimet e një shteti nëse nuk ka mosmarrëveshje. Na sqaroni çka nuk pranon shteti shqiptar nga kërkesat greke dhe anasjelltas.

Në vitin 2009 Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë hodhi poshtë Marrëveshjen e Detit mes Shqipërisë dhe Greqisë, të nënshkruar nga dy palët, kur në Shqipëri në pushtet ishte PD. GJK e  konsideroi marrëveshjen “antikushtetuese, të karakterizuar nga moszbatimi i parimeve bazë të së drejtës ndërkombëtare për ndarjen e hapësirave detare midis dy vendeve dhe arritjen e një rezultati të drejtë dhe të ndershëm”.

A dini të na shpjegoni pse në median greke ka entuziazëm për vendimin për të shkuar në Hagë? Mos vallë sepse ky hap kapërcen impasin e vendimit të mësipërm të Gjykatës Kushtetuese? Nëse nuk mund të na jepni detaje nga bisedimet me Greqinë, a mund të na thoni çfarë mbështesni dhe çfarë hidhni poshtë nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese për këtë çështje?

Ju thoni se e keni mik zotin Erdogan. Atëherë merreni shembull dhe studioni mosmarrëveshjet, greko-turke. Shihni pse Turqia ka refuzuar të ratifikojë Konventën e KB mbi Ligjin e Detit (UNCLOS) të vitit 1982. Ajo e ka bërë këtë kryesisht për të prishur të drejtat e ofruara për ishujt grekë në Egje dhe Lindje Mesdhetare.

Në 1995, Parlamenti Turk, në mënyrë të jashtëzakonshme, deklaroi se shtrirja e ujërave territoriale të ishujve të Greqisë në Egje në 12 milje detare (një e drejtë nën UNCLOS) do të përbënte një ‘casus belli’. Pra shkak për Luftë z. Rama. Ne nuk kërkojmë këtë gjë z.Rama, por nuk duam të kemi një Shën Naum tjetër.

Përgjigja greke ndaj Turqisë për arsye që dihet ka qenë e  matur. Greqia nuk ka pohuar të drejtat e saj sovrane për 12 milje detare të ujërave territoriale në Egje (megjithëse e ka bërë tani në Jon), dhe ka treguar gjatë gatishmërinë e saj për të negociuar caktimin e kufijve të shelfit kontinental, e cila, në terma praktikë, gjithashtu nënkupton ZEE-në e saj.

Zbulimet e fundit të gazit në Mesdheun Lindor i shtojnë karburant dhe urgjencë pozicionit Grek, pa e ndryshuar thelbësisht atë. Në caktimin e kufijve të saj të EEZ me shtetet e tjera, Greqia ka ecur me kujdes: ajo nuk ka përdorur, për shembull, koordinatat e Kastellorizo në caktimin e saj të pjesshëm me Egjiptin.

Po me Shqipërinë z. Rama, Greqia i jep vlerë dhe ishujve të pabanuar dhe shkëmbinjve nënujorë. Cili është qëndrimi juaj z Rama mbi parimin e ekuitesë apo të vijës së mesit, apo s’e kuptoni dot. Sidoqoftë vijën e mesme duhet ta dini nga piktura se nga gjeometria s’e besoj. Kush peshon më shumë një ishull i pabanuar apo shkëmbi i Gjuhëzës apo kontinenti?

Ne hidhërohemi. Nuk kemi arsye të gëzohemi. Do të ishte vërtet për t’u gëzuar nëse Greqia do të kishte anuluar ligjin e Luftës siç keni premtuar. Unë mendoj me dhimbje se ti zoti Rama po vijon traditën e lëshimeve të rënda për pushtet të paraardhësve të tu. Po të ishte ndryshe nuk do ndodhte që mijëra shqiptarë të pafajshëm, mes tyre gra e fëmijë në Kolonjën, Panaritin apo Hormovën martire nuk kanë sot as varre e as monumente, ndërsa grekët që pushtuan Shqipërinë gjatë Luftës së dytë Botërore kanë varre të reja.

E sa për detin, sikur asgjë nga cfarë shkruam më sipër të mos vlejë, të paktën pyesni veten: Pse ky ngut? Pse? A nuk ju shqetëson kjo, zoti kryeministër? Ku e gjen kurajon të marrësh vendime të tilla?! Kur është në fjalë toka dhe ujërat e Shqipërisë, të gjithëve që kanë gjak shqiptar në vena u ke borxh transparencën. Dhe këto nuk janë “dokrra hinit”, siç thoshte Fishta dhe as patriotizëm folklorik.

Boll më! Mos iu drejto intelektualëve dhe patriotëve me slangun e rrugës kur je në vështirësi, se llumi i historisë ka për të të marrë.

 

—–

Botuar në DITA. Autori është kryeredaktor i Televizionit të Shqiptarëve të Amerikës. Opinionet janë personale

December 28, 2020 13:04
Komento

90 Komente

 1. TAULANT DAUTLLARI December 28, 13:31

  Votusit socialit ishin kundra sali qenit kur shiti detin ndersa tani me keto qe ben rama me vucic per kosoven me keto qe ben rama me shitjen e detit greqis rrine e sbejne shamat sa votus te te dobet ne karakter sa turp te jesh i shtypur nga nje njeri qe njehere donte te behej demokrat po qe se pranovi sali mafjozi dhe na u be krye socialist sa keq dhe sa turp per socialistet e vertet

  Reply to this comment
  • Qetesohu RAFEL December 28, 20:26

   Lexo edhe ca here EDI RAMEN, sepse nga krenaria per gjyshin po hedh balte pa drejtesisht.
   Ule lopaten dhe numro gjer ne dhjete.
   Nje,dy,tre…..

   Reply to this comment
   • Emigrant Shqiptar December 29, 17:27

    @ Anonimaqis (Qetesohu)
    (ai) greqisht shqiptohet (e).
    Pra vetem gabimisht ke bere vetem nje gabim te vogel.
    Ngaqe je shume i qetesuar ke shkruar RAFAIL = RAFEL

    Reply to this comment
   • Çamçakezi December 31, 09:13

    Kjo eshte gjuha e komunistit te vertete, te tregon lopaten, te tregon deren e burgut qe bere dje dhe ta quan per turp. Koha jote mbaroi, shoku komunist apo djal komunisti, ideali juaj i felliqur qe eshte me i larte se kombi Vdiq. Ju te perkedhelurit e djeshem te komunizmit nuk mund te udhehiqni me kete popull te shumvuajtur nga klani i komunizmit. Ju ka zene syte llumi dhe zullumi dhe jeni zhveshur nga ndjenjat njerezore. Shporruni me ato leke qe keni zhvatur deri tani pasi po ju mori vala e zemerimit te ketij ppopulli qe si ka ngelur gje me per te humbur, keni per tu bere heronjte e fundit te komunistave. ( ma shkruan me germa kapitale emrin e batakçiut me te madh aktuall pale)

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 30, 19:14

   TAULANT DAUTLLARI
   shumë të drejtë për këtë që thua!!
   normalisht!?
   nëse je shqiptar mendon për shqipërinë!!
   POR,si në çdo gjë tjetër!?
   shqiptari është i cunguar nga trutë!!sakat mëndor, si i thonë fjalës!!
   në kohën e saliut,”shqiptarët” e saliut ishin gati tia jepnin gërkut detin!përse??
   sepse rëndësi kishte saliu dhe jo shqipëria!!
   në kohën e edvinit e njëjta gjë!!”shqiptarët” e dobiçit të burgajetit,ja japin gërkut sepse nuk mund të humbë zgjedhjet dobiçi i tyre!!
   këto janë dy variantet të “shqiptarëve” politikë,POR nuk mbaron me kaq!!
   sepse “shqiptarët” i kemi dhe fetatë!!
   të ndarë njëlloj si në politikë!!
   kemi “shqiptarët” gërk që nuk pranojnë as të flasin shqip nëse ju kritikon janullën,e “shqiptarët”turq që mbrojnë erdoqënin sikur tu kishte qirë nënat dhe e thërrasin baba!!
   e më pas shikon dhe një tip tjetër që bëri një gjë të mirë me prishjen e flamurit turk në mirditë,por kur lexon qëllimin!?të bën ti thuash të dhjefsha në vendim gjykatësit të lezës që e dënon për flamurin turk e jo për ndyrësitë e “republikës së mirditës”!!
   ky është shqiptari o TAULANT DAUTLLARI!!
   dhe ne themi përse turku nuk na la të mësojmë gjuhën tonë!?
   jo mor vëlla jo!!
   ne i kemi të gjitha dhe duam tu nxjerrim fundin!!kemi një shtet sa një glasë pule,por dhe atë duam ta bëjmë copa copa!kemi një gjuhë zyrtare,por dhe atë duam ta bëjmë lesh e koqe!!
   o TAULANT DAUTLLARI,shqiptari vetëm shqiptar nuk do të jetë!!edhe zulu a mongol është gati të bëhet,vetëm shqiptar JO!!
   prandaj nuk është ndonjë çudi kjo që po shohim!!
   të tjera dhe më të rënda do të na ndodhin!!

   Reply to this comment
  • Z January 3, 11:48

   Ky shkrim s’ka asgje pervec se urrejtje! Nje shkrim i mbushur me genjeshtra dhe mediokritet! Ku jane faktet apo jane ato te Saliut? Gazeta Dita dhe botuesi i saj kane humbur busullen dhe nga dritengushtesia ju ka ngelur vetem shfryrja e inatit! Ku keni arritur derisa mbroni Saliun e 2009 dhe shani Ramen e 2020? Komentues injorante qe s’e kane idene e ceshjtes vetem sa nxjerin dufin se jane zene me bashkeshortet! Mjerim Shqiptar!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 January 5, 18:53

    Z
    nuk e di me kë e ke ti “Ku keni arritur derisa mbroni Saliun e 2009 dhe shani Ramen e 2020?”,por unë për vete!?
    iua shkërdhej që të dyve!!
    njëri më mut se tjetri!po bëjnë garë kush të japë më shumë!!
    ti si duket je vetëm kundër njërit!?
    atëherë je njëlloj si dhe tjetri!!
    je gjysma e tradhëtisë,zgjidh anën që do!!

    Reply to this comment
 2. TAULANT DAUTLLARI December 28, 13:39

  ku eshte komenti im o dita dhe ju si tema jeni bere apo jeni te dy bashke

  Reply to this comment
 3. Niku December 28, 14:50

  Keni shprehur edhe mendimet e mija z. Floqi. Absurditetet e politikanëve shqiptarë janë të pafund, që harxhojnë energji të kota. Duhen thirur urgjentisht atdhetarët, sepse atdheu është në rrezik nga këta të paudhë.

  Reply to this comment
  • Martin December 31, 19:06

   I dashur Rafael, dy autorë shqiptarë, Kristo Floqi e Eliza Spiropali, i kanë përjetësuar Ahmet Zogun – falësin e Shen Namit dhe Kullotave të Vermoshit -Jugosllavisë dhe Edi Rames – falësin e Detit Jon – Greqisë, këtë himn:

   HIMNI I ZOGUT dhe EDI RAMËS

   Të dy yje që shkëlqejnë nga fama
   dhe llumin e shqiptarisë shkatërrojnë,
   AHMET ZOGU dhe EDI RAMA
   nga rreziku Atdhenë e shpëtojnë.

   ZOGU si kreshnik luftëtar majë kalit
   Si dragua, panther a luan,
   RAMA me fuqin’ e krahnorit,
   po ashtu shtyp çdo armik e rival.

   Sundimtarë, ju qofshim falë,
   Çdo shqiptar për ju Zotin lut,
   Se në kaqë fortuna e valë
   Syri juaj as u trëmb, as u tut.

   Ju, që dje dhe sot po mbroni Shqipërinë,
   brez pas brezi kujtim jeni për ne,
   Merrni kurora me lule e me dafinë,
   Si i dyti dhe i treti SKËNDER BE!

   Reply to this comment
 4. miza December 28, 16:30

  Ju sahan lepiresit e politikes, ju servila te Junollatasit, ju tradhetare te vendit tuaj, merreni dhe studjojeni kete artikull, i shkruar me pasion dhe drejtesi, vareni ne murin e zyres tuaj,qe mos ta harroni! Po vepruat ndryshe kombi nuk ju fale, as historia nuk ju fal, do kujtoheni ne rradhen e tradhetareve te KOMBIT!

  Reply to this comment
 5. demo December 28, 19:07

  Autori i shkrimit mund te juete nip sternip i Kristo Floqit dhe Thanas Floqit,..Atdhetare qe shpetuan Shqiperine nga fqinjet shoviniste .Nder e respekt per Traditen Atdhetare te Familjes tuaj.Po te rendisja ketu kontributet e Thanas Floqit dhe Kristo Floqit per ceshtjen kombetare,do te te shkruaja nje roman.Te flasim per temen.
  Greket kane 8 vjet qe bejne bisedime me qeverine Rama per ndarjen e detit.Qofte me Bushatin,qofte pa Bushatin transparenca e bisedimeve ka qene 0.
  Nisur nga ndjeshmeria e Opinionit Publik per kete ceshtje,me ne fund Greket gjeten zgjidhjen e arte per grabitjen e detit.ZGJERIMIN ME 12 MILJE DUKE FILLUAR NGA GURET MBI UJE DHE NEN UJE ,qe Greqia i quan ishuj te Greqise.
  Deklarimi i Zgjerimit me 12 milje detare nga keta ishuj cenon hapesiren ujore shqiptare,konkretisht ngushton Gjirin e Sarandes,,Kanalin e Otrantos dhe i sjell greket ne plazhin e Himares.
  Dakordesia e Rames e menjehershme,,e castit(Deklarata qe dha menjehere pas lajmit,sikur mezi ta kishte pritur) e ben ate nje Tradhetar te ndyre,qe ka qene ne dijeni te ketij plani grek,qe cenon kufijte detare te Republikes se Shqiperise. Rama ishte i shqetesuar per te drejten e grekerve per zgjerim me 12 milje.
  Eshte e Drejte e Grekeve te zgjerohen me 12 milje ne detin Jon ,pra edhe ne Gjirin e Sarandes.
  Ne vend qe te PROTESTONTE PER KETE VENDIM.
  Kurre nuk degjova nga ky kryeminister te Deklaronte se kufijte detare te Shqiperise EKZISTOJNE qe ne vitin 1925 me vendim Nderkombetar te Fuqive te Medha.
  Akti i dyte tradhtar i Rames eshte dergimi ne Hage i kufive te percaktuar detare nga Nderkombetaret.
  Qe te c`beje kufijt e Shqiperise me vendim te Hages.
  Ja cfare po i pergatit popullit shqiptar ky bojraxhi maskara.

  Reply to this comment
 6. kasem gahinji December 28, 19:15

  asnjehere nuk ka thene edi rama se pashaj dhe te tjere jane llumi i shqiptarise.shprehjet e tij nuk duhen shkeputur nga konteksti dhe ti vishet nje domethenie tjeter.EDI I drejtohet me kete fjale vetem atyre qe ,pasi nenshkruan me grekun ne 2009,sot dalin patriote te medhej.lexoni si i transformon sot sali karaxhici ato qe nenshkroi.i mbron ,i cileson te drejta duke atakuar gjukaten kushtetuese.Ndaj dhe edi i thote llum,por jo Myslym Pashait kolonelit te nderuar dhe patriot,apo shaban muratit per sygjerimet qe ben.sa per dijeni,per paditurine e autorit,kufiri detar fillimisht ka qene 12 milje,u shty ne 15 milje dhe me pas u terhoq ne 12 milje.nuk ka qene vetem 15milje dhe me pas u terhoq 12.me pare kufiri detar i referohej gjyles se topit ne bregdet.me pas u bene protokollet,marveshjet etj,qe jane ne fuqi edhe sot.sa per greqine dhe vendimin e saj,ajo me qefin e vet mund te shkoje deri ne libi,po e lane ama dhe atje ku deti ka nje gjeresi mbi 24 km,pra 12 +12.Edhe zoti pashaj,edhe zoti shaban e shpjegojne qarte se si veprohet kur gjeresia eshte nen 24 km.Nese lexoni shabanin,shqetesimi i tij eshte pikerisht ketu,tek qendrimi i pales shqiptare,qe ajo duhet te reagonte publikisht ndaj ketij dekreti grek,duke terhequr vemendjenper ate qe eshte rene dakord,shkuarja ne gjukate nderkombetare.Asnje nga ne qe bejme komente nuk e di ,se cfare eshte rene dakord dhe me cfare dokumentesh do te mbrohemi ne gjukate.por protokollet nderkombetare ,kush ka lexuar zotin pashaj i ka kuptuar.Kush e perdur emrin e Pashait apo Muratit duke i perdorur ,nuk po them sipas interesit politik,por me se paku ,per te thene qe jam dhe une ,le ti mbaje per vehte. Te mos beje akuza te paqena.Sa e do atdheun njeri apo tjetri flet puna,flet dokumenti,flet deklarimi i personit kompetent dhe jo shkeputja e citateve nga konteksti i duhur.Asnje nuk mund te na mbushe mendjen se ,meqe gjysji im ka luftuar kunder grekut dhe turkut,dhe une ,nipi e dua atdheun me shume se edi rama,se myslym pashai apo shaban murati.

  Reply to this comment
 7. demo December 28, 20:38

  O Kaso,,dakord jam dhe une me 12+12,por greku e ve majen e kompasit tek guri Pleshti,kurse ti ato 12 te tuat i llogarit nga Porti Sarandes.
  Ketu eshte problemi.
  Prandaj Rama te linte ne fuqi Vendimin Final te Gjykkates Kushtetuese dhe te mos e kruante ne Hage,
  Gjykata e Hages nuk do marre Arkivin e Vendimit te Ferences dhe te zbuloje qe Kufiri EGZISTON,por do te beje llogarine e grekerve 12+12 Greket fillojne nga guri Pleshti,,Ne nga Porti Sarandes.

  Reply to this comment
 8. Mico Gani December 28, 21:11

  Nuk e kuptoj kete politike editoriale te Dites qe “fton” ne qoshen e saj Rafael Floqin te Gani Viles qe drejton Albanian TV of America (anti ediramiste ekstremiste)
  *
  Qofsha I gabuar por gjithe ky staff I ketij stacionit te Miciganit te Beqirsinizuar eshte komplet kunder Edi Rames dhe pro Lulbashiste te betuar..
  **
  Ne kete prizem ky artikull me shume duket nje rrakete kontinetale qe berishistet & lul bashistet e Amerikes po hedhin kunder Edi Rames.
  .
  Per dijeni ju garantoj me jeten time se jam me anti-ediramist e ObeziFlloqi por ne se dikush ben ben me porosi nga Marika keto artikuj per te hedhur tradhetarin Rama qe te vije ne pushtet Kriminel Tradhetari Basha me Ilirmutat e tij..mallkua qofshi ju qe nuk jeni shqiptare por shqipkare..nuk jeni amerikane por amerikare te serbiberizuar dhe lulfashistizuar . Vijon

  Dearafael ! O.K

  Nuk duam një Shën Naum tjetër !

  Por asnje Shën Sërbiberishë tuaj për herë të tretë…sorry !

  Reply to this comment
  • Antena December 28, 22:50

   Mico Gani leri pordhet me antiramen,se ketu behet fjale per mbrojtjen e detit shqiptar,qe Rama tenton ta fale ne kembim te interesdave te tij!
   Te pershendes,i nderuari Floqi,se e ke shtruar drejt,sdakte dhe shkencerisht problemin!
   Edi Rama po sillet si TRADHETAR dhe nuk po pyet asnjeri ne Shqiperi!
   Opozita shqiptare eshte gjunjezuar dhe merret me lojra fjalesh ,ndersa Rama po i thellon zullumet!
   Jemi popull,qe per nje vend pune ne administraten e Rames,po heshjtin ne interes te armiqve te Shqiperise!
   Kush ia ka dhene te drejten ketioj SHARLATANI,qe te beje cfare te doje me teritorin e vendit?
   O popull ngrihu,jo per partite,por per Shqiperine!

   Reply to this comment
 9. M. Lèpusha December 28, 22:42

  Mdèrsa unè jan M’lill Lèpusha drejtor i TV Shqiètarè tè Azisè dhe Australisè. Stèr, stèr, stèr Gjyshi im ka qènè Krahu i djathtè i Vrana Kontit. Gjyshi im i pregatiti fjalimin I.Qemalit pèr Deklaratèn e Pavarsisè……Atdheun e duam tè gjithè nè mènyrèn e tyre,ose pèr ta shitur, ose pèr tu dukur, ose pèr ta mbrojtur. Ata tè parèt janè ata qè po ulèrasin mè shumè se tè tjerèt, nga Salihu deri tek Grida. Ata tè dytèt janè ‘trimat’ e fb, militanyèt e PD+LSI bashkè me Flloqin.. Tè tretèt janè ata tè urtit qè sikur tè kishte diçka tè vèrtetè nè kètè mes do tè rrethonin K/M menjèherè….Merruni me problemet e Covin-19, tè tè festave..Greqia èshtè si ajo delja e zezè qè ka borxh shqiètarève mè parè leshin dhe pastaj kokèn. Greqia èshtè nè mesin tonè dhe tè Turqisè dhe nuk ka bir France qè mund ti dalè zot Greqisè. Kèshtu qè nèse ajo guxon tè marrè detin, Ne do tè marrim Morenè, reston le ta marrè turku.

  Reply to this comment
 10. mico December 29, 00:15

  Zoti ‘antena’ jeni peshe e lehte per te me treguar “pordhet e Rames”
  .
  Ti me kete MICIGANISTIN jeni kujtuar me vonese dhe keto jane lehje pasi ai vend eshte ne vdekje klinike;

  .
  ku ishte ti ANTENA ME FLOQET E MARIKES

  kur koloneli janullatos pushtoi auqefaline e Nolit.
  .

  ku ishte ti ANTENA ME FLOQET E MARIKES

  kur NANOBERISHBASHMETET

  LEJUAN VARREZAT GREKE SIPAS VIJES

  IMAGJINARE TE VORIO EPIRIT..

  qe eshte 1000 here me te renda se keto barcaletat e Detit Lalzit

  kam dhe shume argument te tjera qe tju vertetoj se jeni mashtrusa dhe te paguar..

  >>>>>
  per paranteze po ju bej nje verejtje per KRIMENE sipas nje qytetari amerikan (tashme ka pak muaj qe vdekur).
  .
  Nuk me rruhet per Putinin dhe Krimene por nese populli voton 93% pro dhe rreth 70% jane ruse nuk mund te quhet aneksim..

  lexim te kendshem:
  ________________

  Djali I Hryshovit tashme I vdekur Sergei Khrushchev(Hryshov) eshte qytetar amerikan qe nga 1991 por kishte nje dinjitet dhe sinqeritet te admirueshem qe eshte oponent i forte kunder poltikes amerikane ne Ukraine dhe ndiqeni materialin e meposhtem

  SHOE ON THE TABLE 2014

  Sergei Khruschev, the son of the Soviet leader who gave Crimea to Ukraine, says that his father never intended to separate Crimea from Russia and Russia will never give it back.

  When Soviet leader Nikita Khrushchev transferred Crimea to Ukrainian control in 1954, it was simply for logistical and symbolic reasons, according to his son Sergei. Now, he swears, Russia will never give it back.
  Sergei Khrushchev has been living in the United States since emigrating from the Soviet Union in 1991 and is a naturalized American citizen, but he speaks as if he is still in the Russian government.

  He views the ousting of Ukrainian President Viktor Yanukovich as an illegal seizure of the Kiev government by force and he insists that 96 percent of Crimeans voted to separate from Ukraine and join the Russian federation. Khrushchev spoke to The Daily Beast ahead of a Tuesday night speech at Bryant University in Rhode Island.
  ____
  Ne vend te mbylljes:

  Nese mendoni se keto prapesira kombetare I ben Rama me koken e tij pa patur presion apo mision nga drejtoret “zemerimire” ne Usa-BE qe jane te ndikuar nga lobe (lexo loqet) shume te fuqishme greke sidomos ne Amerike jeni per meshire. (vijon)

  Reply to this comment
 11. Zeusi December 29, 01:11

  Eshte mjerim ta quash intelektualRamen..

  Reply to this comment
  • Antena December 29, 22:10

   Rama eshte nje aventurier ne politike,nje arrogant,delirant,harbut,cinik,perbuzes,mendjemadh ne kulm,rrugac ne fjalor,e urren dialogun,mashtrues gebelsian dhe armik i popullit shqiptar!
   Rama sot eshte fatkeqesia e kombit shqiptar!
   Ta kisha baba do te perzija nga shtepija dhe do ta m,ohoja si te tille per tere jeten!
   Tek Rama neveris ecjen,veshjen, mjekrren e mustaqet!
   Shkurt:
   -Nuk dua ta shoh me sy e ta degjoj kur flet!
   Nuk njoh njeri tjeter ne bote me te neveritshem!

   Reply to this comment
   • Leka December 30, 03:01

    Po kujt i plasi se nuk te pelqen ty Rama? Armiqte e popullit shqiptar jane ne pritje te burgut tashme e do ti njohesh pas pak kohe.
    Sa per ceshtjen e detit pervec anetareve te komisionit negociator dhe disa (pak specialisteve) te tjeret jane te pa informuar e nuk mund ti dine te gjitha detajet, keshtu qe duhet pritur te mesohen te gjitha perpara se te veme gishtin se kush beri cfare.

    Sju nda shpirti ketij populli nga thashethemet e, deshira per te treguar se secili eshte me i zgjuar se tjetri dhe po ne injorance e ne mut ngeli.
    Vendet e tjera ecin sepse gjithe kohes punojne e dalin neper protesta vetem kur ka ngjarje te rendesishme por ne shqiptaret rrime gjithe diten kafeneve, kerkojme para pa punuar, gati te thyejme e te shkaterrojme. TURP!

    Reply to this comment
    • Antena December 30, 12:57

     Po edhe Enver Hoxhes nuk i plasi se cfare mendoje e cfare kerkoje ti per 50 vjet,prandaj ai sundoi rehat dhe ti kalove jeten burgjeve,internimeve,pa shkolle,pa pune te mire,me kazme e lopate ne dore sa harrove edhe shkrim dhe kendim!
     Tani ,qe sapo ke dale nga veza,harron cfare ke vuajtur vete dhe kerkon ,qe edhe te tjeret te vuajne nga padrejtesia sic ke vuajtur edhe ti!
     Me keto mend ti i jep te drejte Enverit,se dukesh edhe sot qe je…mut-muti!
     Edhe mua nuk me plaste atehere se vuaje ti,bile as sot nuk me plas,se femijte tane jane akoma ne pushtet,ndersa ti ha mut para kompiuterit!
     O gomar!
     Kuptoje nje here e mire,se DEMOKRACIA E VERTETE fillon vetem atehere kur ti shqetesohesh edhe kur te tjeter vuajne nga p[adrejtesia e pushtetit,pavaresisht se ti je mire!
     Shprehja jote,se “Kujt i plasi se nuk te pelqen ty Rama!” verteton ate se ne shpirtin tend ka vdekur humanizmi dhe je kthyer ne SKLLAV!

     Reply to this comment
    • Antena December 30, 12:57

     Po edhe Enver Hoxhes nuk i plasi se cfare mendoje e cfare kerkoje ti per 50 vjet,prandaj ai sundoi rehat dhe ti kalove jeten burgjeve,internimeve,pa shkolle,pa pune te mire,me kazme e lopate ne dore sa harrove edhe shkrim dhe kendim!
     Tani ,qe sapo ke dale nga veza,harron cfare ke vuajtur vete dhe kerkon ,qe edhe te tjeret te vuajne nga padrejtesia sic ke vuajtur edhe ti!
     Me keto mend ti i jep te drejte Enverit,se dukesh edhe sot qe je…mut-muti!
     Edhe mua nuk me plaste atehere se vuaje ti,bile as sot nuk me plas,se femijte tane jane akoma ne pushtet,ndersa ti ha mut para kompiuterit!
     O gomar!
     Kuptoje nje here e mire,se DEMOKRACIA E VERTETE fillon vetem atehere kur ti shqetesohesh edhe kur te tjeter vuajne nga padrejtesia e pushtetit,pavaresisht se ti je mire!
     Shprehja jote,se “Kujt i plasi se nuk te pelqen ty Rama!” verteton ate se ne shpirtin tend ka vdekur humanizmi dhe je kthyer ne SKLLAV!

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 30, 19:00

   Zeusi
   intelektual nuk është,por bir kurve!?
   nuk ka kush ta kundërshojë!!
   po na shet,vjedh e sjell vërdallë si gomori në duhan!?
   dhe për këtë nuk besoj se ke ndonjë kundërshtim!!
   ky po na i fut sa krahu,bile brrylin po na fut!!
   për mëndimin tim kjo është lojë e fortë,në të cilën merr pjesë dhe erdoqëni!!
   tërë ajo “loja luftash” që bënë me njëri tjetërin,ka për të çuar,me tradhëti,nga ana jonë ndarjen në gjykatë dhe greqia e turqia do të merren vesh me njëri tjetrin e do të mbsin atje ku kanë qënë!!

   Reply to this comment
  • Kole Brana i Mokres January 4, 13:22

   Dihet. Nuk eshte intelektual, por ka nje numer cilesish te intelektualit.

   Reply to this comment
 12. LEXUES SHQIPTAR December 29, 01:45

  PERSHENDETJE ZOTI FLOQI.
  Jam plotesisht dakord me shkrimin tuaj.
  Ju analizoni me logjike e qartesi dhe shpreheni me ndjenje te larte atdhedashurie.

  Reply to this comment
 13. katarakti December 29, 11:48

  Mua më duket se çështja e detit, në këtë mënyrë si trajtohet, ështê një babale tjetër. Gjiri i detit ose ndryshe ngushtica ndêrmjet Korfuzit dhe Sarandës ndahet më dysh, sipas të gjitha ligjeve ndërkombëtare. Duhet të jesh budalla ose maskara të mos e kuptosh ose të mos e pranosh këtë. Problemi komplikohet te dy ishujt e vegjël qê gjenden në veri të Korfuzit. A duhen marrë ata për bazë në ndarjen e detit apo jo?! Ky është njê problemi i ndêrlikuar, njëlloj si ai i ishullit grek të Kostellorizos në kufirin turk. Është Gjykata e Hagës që do vendosë. Ndryshe çfarë mund të bëj Shqipëria e vogël dhe e pafuqishme?! Problemi i ishujve është i vështirë për tu zgjidhur edhe nga gjykatat ndërkombëtare, por normalisht vija bregdetare kontinentale ka përparësi ndaj ishujve të vegjël ose të pabanuar. Të presim dhe të shohim. Rama e ka treguar me fakte dhe prova se e do Shqipërinê po aq sa ne, në mos më shumë. Tjetër punë se nuk do Enver Hoxhën! Prandaj durim.

  Reply to this comment
  • UJËVARA December 29, 14:34

   O Kαταρράκτη

   Nuk ka pse te ndahet ne mes Toka Kontinentale Shqiptare – ishulli i Korfuzit, sepse Korfuzi nuk eshte ishull shtet si Anglia, por eshte nje nga ishujt e shumte nje shteti.

   Nuk ka pse te krahasohet fare Toka Kontinentale Shqiptare – mikroishujt diapontiqia, sepse gjithmone ka prevaluar dhe prevalon Shelfi Kontinental mbi ishujt jo me mbi mikroishujt.

   Nuk ka pse te çohet fare ne gjykate nderkombetare kufiri detar Shqiperi – Greqi, sepse eshte percaktuar dhe vendosur me kohe me Protokolle dhe Traktate Nderkombetare.

   Reply to this comment
   • Kris 1 December 29, 20:53

    Kur greqia ka te drejten e vet sipas qirie Rames pse do te shkojme ne gjyq nderkombetar?
    Rama duhet ti tregoje shqiptareve cfare beri gjate 4 diteve ne karantine ne New york.Kush ja percaktoi Karantinen 4ditore?
    Ky debil genjen tere diten dhe atehere kur nuk eshte e nevojeshme.Forca e zakonit

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 30, 18:55

   o karatakt o hale e rammës!!
   haga është për krimet kundër njerzimit dhe jo për detrat!
   hamburgu është për detrat!!
   pastaj ti prit çdo të dhjesë rama se hale për mut je!!
   nuk pritet gjë tjerër prej teje!!

   Reply to this comment
 14. Kris 1 December 29, 20:54

  Kur greqia ka te drejten e vet sipas qirie Rames pse do te shkojme ne gjyq nderkombetar?
  Rama duhet ti tregoje shqiptareve cfare beri gjate 4 diteve ne karantine ne New york.Kush ja percaktoi Karantinen 4ditore?
  Ky debil genjen tere diten dhe atehere kur nuk eshte e nevojeshme.Forca e zakonit

  Reply to this comment
 15. iSpeak December 30, 09:56

  Thash se c’do na thoshte, ky amerikani, Rafail.
  Ndonje gje me mend. E lexova nga fillimi ne fund. Asgje me vlere nuk gjeta.

  Rafaili e ka bazuar shkrimin ne thashetheme, mashtrime e gjera pa lidhje.
  Shkrim-pasqyre e shtypit te perditshem shqiptar. Pra kazan amerikano-shqiptar.

  Reply to this comment
  • PLATFORMA KONTINENTALE December 30, 10:48

   Si mo nuk gjete asgje me vlere!!! (Read again and then Speak)
   Vazhdo ti servil i timonierit me propaganden e kazanit ERTV – EDI RAMA TV.
   Hapi syte atehere ne media te ndryshme shqiptare, greke dhe shiko hartat greke qe cenojne sovranitetin shqiptar.

   Reply to this comment
 16. SHQIPTAR December 30, 10:52

  Cilat “interesa shqiptare”, te detyrojne o Timondhjeri yne te shkosh ne gjykate nderkombetare sipas axhendes greke!!!

  Reply to this comment
 17. shkodrani December 30, 17:22

  Zgjerimi i ujrave nga greku ka te beje me ndryshimin e statusit nga 6 ne 12.Greqia i shfrytezon ato ujra,nga pjesa e jashtme,ndersa per ujrat karshi nesh nuk ka asnje ndryshim.Ne kemi ujrat tona,or mik dhe ato ne kushtet qe diskutohen,nuk cenohen.Iku koha kur matjet beheshin ne breg ne Sarande,tani bashkohen dy kepet dhe nga vija e drejte ndahen ujrat.Lerini salizmat!

  Reply to this comment
  • DETI JON December 31, 15:15

   Ti “shkodran prej Puke” qenke edhe me keq se Saliu.

   A i ke pare hartat greke ku e bejne zgjerimin 6 dhe 12 milje???

   A e ke pare timondhjerin dhe veglat e tij qe nuk kane nxjerre asnje harte vetem mbeshtesin çfare nxjerr dhe dekreton greku???

   Deti dhe Bregdeti nuk eshte nje Drejtekendesh dhe Katerkendesh si Koka e Saliut dhe Edvinit, qe jo me nuk dijne, por po shihet çdo dite dhe me shume qe jane nen urdherat e Greqise.

   Edhe per te bashkuar kepet, per te mbyllur gjiret detare dhe per te krijuar njeren nga vijat e drejta, duhej te ngrihej se fundmi nje deputet i opozites, sepse as gjiri i Sarandes nuk njihej as si gji gjeografik, as si gji historik.

   Reply to this comment
 18. PLATFORMA KONTINENTALE [SHELFI KONTINENTAL] dhe (zee) December 31, 15:25

  Harten greke qe ne drejtimin lindje – perendim barazon Shelfin Kontinental Shqiptar padrejtesisht me ishullin e Korfuzit, duhej qe Qeveria Ramiste duhet ta kishte hedhur publikisht ne koshin e pleherave.

  Harten greke qe ne drejtimin verilindje – jugperendim barazon Shelfin Kontinental Shqiptar shume padrejtesisht me mikroishujt Othonoi e Erikousa, duhej qe Qeveria Ramiste ta kishte hedhur publikisht dhe me kohe ne koshin e pleherave.

  Harten greke me zgjerimin 12 milje ne dukje, ne aparence te Greqise drejt Ujerave Nderkombetare ose edhe drejt Italise (e para, Italia dhe Greqia jane shume me larg nga njera-tjetra se Shqiperia; e dyta, Kompanite Italiane te Naftes e Gazit kane interesat e tyre ne egje, jon e mesdhe); pra zgjerimin 6 e 12 milje dhe ne dukje “te baraslarguar” te Greqise nga mikroishujt ne detin Jon qe i afrohet Brigjeve Kontinentale Shqiptare dhe qe cenon Shelfin Kontinental Shqiptar, duhej qe Qeveria Ramiste ta kishte hedhur publikisht dhe me kohe ne koshin e pleherave.

  https://lapsi.al/2020/08/27/levizja-vetevendosje-shqiperi-duhet-transparence-e-qendrim-i-prere-ne-mbrojtje-te-integritetit-territorial-detar-shqiptar/

  Reply to this comment
 19. Z January 1, 11:13

  Te dashur komentues te Dites dhe Gazeta Dita! Gezuar Vitin e Ri 2021! Te pakten sot te na kishit kursyer nga fjalori brutal i injoranteve tuaj! SHqipja eshte shume e bukur dhe ka edhe shume fjale qe sic thote populli ” te vrasin me pambuk”! Tregohuni te kuklturuar sepse sic thote edhe Eleni Kocaqi “jemi direkt dhe te vetmit pas ardhes se Pellazgeve”! Edukohuni dhe lereni menjani urrejtjen!

  Reply to this comment
 20. 1946 January 1, 16:54

  Ka qene shfaqur ne kinemate shqiptare nje film grek domethenes ne vitet 70 me titull:

  Τι έκανες στον πόλεμο Θανάση;

  (Cfare bere ne lufte Thanasi)kurse ne reklamat cfaqej me titullin:
  Shterngo Rripin Thanasi.

  Edhe zotin Floqi mund ta pyesim

  Cfare ke bere ti zoteri kur Janullatos erdhi I perkohshem ne 1991 dhe u be I perjetshem.
  .
  Cfare ke bere ti zoteri kur terroristet greke vrane ne Gjirokaster ushtare shqiptare dhe perdhosen garnizonin ushtarak dhe Amerika dhe BE heshten ?

  Kam dhe shume argument te tjera qe vertetojne patriotizmin tuaj te leshit.prandaj mendoj se dhe zoti Floqi eshte I vonuar apo I paguar qe e telendis Ramen dhe per probleme qe jane te mbartura nga vitet e nazi-berishizmit..Mos me merrni se jam pro Rames…sepse ai ka kohe qe ka lene rrugen e zotit ( per mua) por ne cdo kohe te kryhen votimet ai I merr mbi 60 % te votave
  .
  Pikerisht kjo telenovele e detit behet nga segmente te sofistuara strategjike per te barazuar krimet e bash-berishes me te Rames qe I pame dhe ne vrasjen e Klodjan Rashes qe dukej e dyshimte ne kohe e hapsire.
  .
  Edi Rama ka bere tradhetin me te madhe me 21 janarin 2011 (qe do dhe tre jave TA FESTOJME ME LULIN DHE KIMETEN) ..sepse lejoi qe te pshurren viktimat dhe jetimet e tij duke I shpallur Arvizute Burra shteti dhe yje ne ngjitje keto kriminele te cilet jane planikuar te vine ne pushtet per here te trete dhe nxjerrin keto zoterinjte nga Amerika per tu bere te besueshem ne “tradhetite e Rames” si Luli ketij miku te Kimes qe dukshem ka misjon per risjelle ne Pushtet Pinocetin e tyre me Lulat dhe Lilat e tyre

  Ne vend te mbylljes:
  I takoj asaj kategorie shqiptaresh qe mendojne se Rama e ka shkelur VIJEN E KUQE dhe duhej debuar kohe me pare.
  .
  Por nese kjo lufte e piste Kimesh dhe Floqesh eshte kunder Rames per te prure ne pushtet Neonaziste te pudrosur me arome demokratike si Junta Kriminale e Berishajve atehere ju lutem mos e shani me Enver Hoxhen si diktator por e quani SHENJTOR se qe ne 1946 e deri sa vdiq e beri kaps Grekun edhe pse kishin Ameriken dhe Angline pas kurrizit si dhe sot…

  Gezuar 2021

  Reply to this comment
 21. Koloneli January 2, 17:22

  Shkrimi qendron,por me SHnaumin calon pasi ajo mareveshje u votua ne parlament dhe u aprovua nga komisioni nderkombetar i kufijve.nga kjo mareveshje
  Shqiperia perfitoi nje siperfaqe ne metra katror me te madhe se Serbia.

  Reply to this comment
  • Z January 3, 12:02

   Ky koleneli mos eshte gje Tropojan nga Vicidoli apo Zogist?

   Reply to this comment
   • Bureto January 8, 12:21

    Koloneli ka të drejtë. Vetëm një korigjim të vogël. Ishte KNK, e krijiar nga Konferenca e Londrës nga gjashtë fuqitë e mëdha, e ngarkuar për caktimin përfundimtar të kufirit të Shqipërisë, të kësaj Shqipërie që shpesh sot i referohemi si Shqipëria Londineze, që vendosi. Ne në atë kohë kishim çelsat e kashtës. KNK mbas një pune shumëvjepare, duke shkelur pëllëmbë për pëllëmbë territorin nga jugu, lindja dhe veriu, pas një punë tepër e komplikuar, ngaqë ndërthurreshin interesat greko-sllave me mbështetjen anglo-franko-ruse, imponoi kufirin e përcaktuar prej tyre, sigurisht i miratuar nga Konferenca e ambasadirlve në Londër. Në rastin e Shën Naumit, kompromisi ishte shkëmbimi i tij, me 13 fshatrat e Malit të Thatë, sot në bashkinë Maliq. Parlamenti shqiptar i kohës vetëm sa ratifikoi vendimin e KNK. Kini parasysh se çfarë peshe kishte Shqipëria në atë kohë, krahasuar me kohën e sotme dhe përsëri jemi nën një presion diplomatikisht e politikisht deri dhe agresiv.

    Reply to this comment
 22. Kole Brana i Mokres January 4, 11:29

  Nje shkrim serioz, shqetesim i natyrshem i Z.Floqi. Nje kujtese apo thirrje ne kohen e duhur. Nje nga shtyllat e demokracise eshte transparenca. Fjala “llum” duhet te hiqet nga fjalori i nje shtetari, etj. Shkrimi i Z.Floqi duhet cmuar edhe si ze opozitar ndaj Qevetise, ne nje kohe qe opozita politike eshte pa peshe, nuk shprehet per probleme te tilla madhore, pasi, mbase nuk do ta prishe klimen me Greqine. Gezuar 2021 dhe shendet te gjithe komentuesve, por edhe stafit te Tema-s.

  Reply to this comment
 23. Kole Brana i Mokres January 4, 11:31

  Urime edhe stafit te Dita-s! Nje nxitim i imi. Ju flm!

  Reply to this comment
 24. G.V 21 January 4, 22:58

  Qe ka nje hile me kete detin Jon me Gerqine dihet.
  .
  Ajo qe nuk dihet eshte pse R.Floqet e Amerikes kane heshtur kur kane ndodhur
  “gjëma” shume here me te medha se kjo e Detit.Marrim per shembull Varrezat Greke qe tashme jane toka greke se neser do kerkojne nje kishe aty afer pasneser nje hotel..si serbet me kishat e tyre ne Kosove shekuj me pare.
  . Ky Floqja kujton se Rama eshte Enveri dhe tu thote grekerve “Uleni Bishtin se ju kthej ne kerma”
  .
  Gjithe kjo “gjurulldi” mbi 10 vjecare eshte e pa mundur qe te mos kete prapavije ne Amerike dhe konkretisht lobin e plotfuqishem grek para se cilet lobet ( lexo loqet) e Floqeve te Amerikes jane te paperfilleshme.
  .
  Qe bie ere felliqsire ky artikull eshte fakti se Berisha ka bere tonelata tradheti te dokumentuara ku eshte ne “tave” dhe Deti Jon ku Karmalis deklaroi marreveshjen Bakojani Basha SI FITOREN ME TE MADHE DIPLLOMATIKE GREKE PAS L2B…ku ishte Floqi Yne
  .
  Shikoni nje shembull konkret:
  Para 6 vitesh Rama shkon per vizite ne NY dhe Trapojanet ( gjasme ambjentalistet) bejne PROTESTE HAJGARE kunder tij qe te mos lejohej ndertimi I tyre:
  Ve theksin te aresyetimi se Berish Trapajani kishte firmosur dhenien e koncesineve per Valbonen para 2013-es dhe e vulosur ne organizma nderkombetare ( mafja me kollare)
  Ndiqni lajmin orgjinal ( sekuenca nga VOA)

  13 Prill 2016
  Kryeministri Edi Rama pritet me protesta në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë ceremonisë të organizuar nga komuniteti shqiptar në muzeumin “Museum of Jeëish Heritage”, në Nju Jork, ku ishte i ftuar kryeministri Rama, një grup ambientalistësh shqiptarë dhe amerikanë jashtë mjediseve ku po zhvillohej ceremonia, protestuan me pankarta në duar për ndalimin e projektit për ndërtimin e disa hidrocentraleve në lumin Valbona.
  .
  Pra pyetja eshte e thjeshte pse ky medium I shqiptareve te Miciganit dhe Zeri Amerikes ( lexo zeri I tropojanit Elez) leshojne kapsolle tymuese kunder Berishit per krime te dokumentuara dhe hedhin bomba kilotoneshe per gabimet e pa vertetuara te Rames..

  Reply to this comment
 25. KEMI SHUMË TOKE DHE DET January 7, 19:53

  Përpara se të nisej për në Ankara, Timonieri i Rajonit Edi Rama u kujdes që të miratonte në fshehtësi vendimin për shpronësimin e tokave te tjera shqiptare ku do të ndërtohen varreza te tjera te ushtarëve grekë të rënë në Shqipëri.

  https://abcnews.al/qeveria-shproneson-token-per-varrezat-greke-ne-shqiperi/

  25 dhjetor 2020

  Reply to this comment
  • Rrenacaku dixhitalalzit January 8, 02:53

   I nderuar komentues

   Me vjen keq por linku qe ju paraqisni si prove eshte boomerang per ju sepse ju lutem lexoni me vemendje me poshte cfare thuhet:

   Citoj nga linku juaj:

   “”Varrezat po ndërtohen në bazë të marrëveshjes së arritur mes dy vendeve në vitin 2010 mes Athinës dhe Tiranës për kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarakëve grekë në territorin shqiptar.”
   .
   Pra kjo tradheti eshte bere nga treshja kriminale Berish-Bash-Meta ne 2010 pasi nje vit me pare kishin firmosur me Karamalisin dhe Bakojanin shitjen e detit.
   .
   Te paragrafi qe kam zgjedhur ju po ndryshoni foljen “po ndertohen” pasi ndertimi pra tradhetia ka mbaruar dhe Rama vetem po kendon rrjeshtin fundit te kenges “Na tradhetoi Berish jarani ma zi se Esatoptani”

   Nje kujtese per komentuesit ediramangrenes dhe usta Muratin Shaban
   Nje shtet si Shqiperia sot pa ushtri -financa-dipllomaci sherbime inteligjente te sajat dhe me ekonomi informale cdo person qe do kryeje rol presidenti-kryeministri apo kryeopozitari keshtu do ngelin “si cifuti ne shkretetire” por te pakten fekalet antishqiptare te Sali Satanait mos ja hidhni Rames qe te pakten per Trampin u tregua profet.
   .
   Nese je nga hordhia e lulbashistave apo qimpekave ki kujdes me perdorimin e kohes foljeve te gjuhes shqipe se po ja fut pa dashje bandes B.M.B qe e bene gjemen ne 2009-2010 dhe duan tja fusin Rames me keto usta Shabanet apo Floqin qe ka per boss ate ish sigurimsin Kolonel

   Reply to this comment
   • NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 8, 15:52

    @Rrenacaku i Timonierit.

    1.
    PD & LS I & PS te provuara gjate 30 vjeteve jane vegla te shovinizmit Shteteror Grek.

    2.
    Qeveria 8 vjeçare PS n.q.s do te donte shume thjeshte dhe mire te anullonte vazhdimin e ndertimit te varrezave te reja greke ne Shqiperi.

    3.
    Keto shpronesime te reja ne favor te Greqise as nuk duhet te behen menjehere si vendos qeveria e Timonierit, por nuk duhen bere absolutisht asnjehere.

    Reply to this comment
   • LEXUES SHQIPTAR January 8, 15:57

    JA ÇFARË DUHET TË BËJË 1 QEVERI SHQIPTARE:

    Ushtaret greke te vitit 1940 qe:
    -Qe u futen pa asnje leje brenda Sovranitetit Shqiptar;
    -Qe ngriten edhe flamuj te vorioepirit ne Qytetet Shqiptare;
    -Qe prej vitesh per te krijuar Varreza sa me te medha ushtaresh greke
    “te vrare” jane shkelur dhe jane perdhosur poshtersisht duke rrembyer
    skelete dhe kocka ne shume varreza dhe varre tona te vjetra shqiptare;
    Sot pas 80 vjetesh, duhet te ishin kthyer me kohe pikerisht andej nga
    erdhen dhe te prehen te qete ne P*DH te manas se tyre, [stin Elladha].

    Reply to this comment
 26. rrenacaku January 8, 20:15

  na mo ti që e bën gërmën e madhe E me dy pika “Ë.”

  Sinqerisht te falenderoj qe jemi ne nje mendje per gabim-gafa-krimet e rames dhe parise tiranes me ne krye Sali Pordhishen.

  Ku ndahemi bashke ?

  1
  Ju nuk kuptoni qe punet kryesore te shtetit shqiptar qivernisen nga drejtori per Ballkanin ne Amerike dhe “anagjore” dhe ai i BE ne Bruksel.
  .
  2
  Qe te levizin ingranazhet e nje shteti qe nuk prodhon si Shqiperia duhen PARA ( DOLLARE & EURO) dhe keto bankat nderkombetare qe varen nga superfuqite te japin borxhe me detyrim percaktim…ku dhe kjo e Detit Jon eshte e tille..

  Nuk po e vazhdoj me piken 3 sepse eshte akoma me pikante…

  Pra nuk eshte fajtor Rama qe eshte nje emer i pervecem

  nuk kemi pamvaresi reale nuk kemi as shtet dhe as dinjitet rrenjet e te ciles na cojne ne 22 marsin 1992 qe ishte me zi se 7 prilli 1939

  biles ne e fashizmit dihej pushtuesi kurse sot nuk e merr vesh nga te vijne plumbat..me shume nga miqte sot sot se nga armiqte dje

  Reply to this comment
  • NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 9, 02:55

   @Rrenacaku

   1. Zgjidh nje emer me dinjitoz, se na ka arritur ku s’mban me me politiqente rrenacake.

   2. Shteti Shqiptar nuk ka pse te qeveriset nga asnje drejtor i huaj, qofshin edhe nga vende te medha, sepse nuk eshte as e ligjshme, as demokratike.

   3. Shqiptaret e Vertete as me para borxh, as me para joborxh nuk e shesin Sovranitetin e Trojeve Shqiptare.
   Pushtetaret e meparshem dhe aktuale nuk e kishin dhe nuk e kane Shqiperine pronen e vet, por jane zgjedhur atje nga populli, paguhen nga populli dhe duhet te pergjigjen perpara Popullit Shqiptar.

   Reply to this comment
 27. kasem gahinji January 10, 18:29

  jo demo,ka regulla te percaktuara,te cilat i kane shpjeguar mire specialistet publikisht,vija e drejte nga kepi ne kep.Ate kompastin nga gjiri i sarandes e vuri saliu dhe luli yt i zemres,as une,qe sme pyet njeri,as ti ,qe te djeg zemra per atdheun si e do saliu e luli,aq me teper nuk e vuri as,por e denoncoi kolonel myslymi.kompastin te shkembi ne det e vuri saliu me lulushin,ndaj Koloneli i nderuar denoncoi dhuraten e Romeos shqiptar lulush per zhulieten greko arvanite Bako e Janit prej 350 km katror.Lexoi dhe interpretoi mire gjerat,jo sipas interesit tend politik e origjines klasore.

  Reply to this comment
 28. rrenacaku January 11, 16:10

  Per komentuesin
  N.K.T.DH.D.P.T.DH.G

  Per piken 1
  fjalen “rrenacak” si nick name eshte kunj per ty ( eshte me te future) se ne komentin qe ke futur link tregohesh jo vetem rrenacak por dhe “pika pika” ..po te quaj keshtu per kortezi se fjala eshte e rende. Pra nuk mund fajesosh Ramen per 2010 kur ju c’nderoi atdhetarisht palikari viqidolit qe dhe fjoqja e miciganit perdor te njejten stil heshti ne 2010 dhe sot I doli gjumi
  .
  Per piken 2 dhe 3
  une nuk kam pare qe ne ligjet e pyllit dhe lepur apo ketër ti beje ligjin Ujkut..
  .
  Per Kujtese;

  Kur u arrestua sikur te ishte TERRORIST Fatos Nano ne 1993 tha tekstualisht ; Nuk eshte problem se arrestohet Fatosi por nga sot SHQIPERIA DO DREJTOHET JO NGA POPULLI ( juaj I pjerdhur) por nga jashte…Tosi qe kur doli nga burgu eshte shperfyteruar por ajo qe tha ne gusht 1993 eshte aksiome: Ne ate vend qe atehere deri tani nuk drejtojne “populloret” por ambasadoret ku ketu perfshihet dhe ceshtja e Detit Jon ku paria jone eshte YES-men I xhambasadoreve dhe ata me lart qe I caktojne.

  FLMNDERT !

  Reply to this comment
  • NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 12, 15:40

   @(Rrenacaku i Timonierit)

   1-Kunjen ta fusesh ne sum*n tende.

   Palikari Nano, Palikari i Viçidolit, Palikari i Kristaqit po vazhdojne te njejten rruge me Greqine.
   Qeveria 8 vjeçare dhe aktuale e PS neqoftese do te donte, shume thjeshte dhe mire te anullonte vazhdimin dhe ndertimin te varrezave te reja greke ne Shqiperi.

   2-Shteti Shqiptar nuk ka pse te qeveriset nga asnje drejtor i huaj, nga asnje xhambasador, qofshin edhe nga vende te medha, sepse nuk eshte as e ligjshme, as demokratike.

   3. Shqiptaret e Vertete as me para borxh, as me para joborxh nuk e shesin Sovranitetin e Trojeve Shqiptare.
   Pushtetaret e meparshem dhe aktuale nuk e kishin dhe nuk e kane Shqiperine pronen e vet, por jane zgjedhur atje nga populli, paguhen nga populli dhe duhet te pergjigjen perpara Popullit Shqiptar.

   SHËNIM:
   Ligjet dhe Kanunet jo vetem ne pyjet shqiptare por ne te gjitha Trojet Shqiptare i kane bere dhe do t’i bejne Shqiptaret.
   Iliret – Arberoret – Shqiptaret nuk i jane nenshtruar Perandorise Romake, Perandorise Osmane, Superfuqise Sovjetike etj etj … dhe jo t’i nenshtrohen dhelpres greke.

   Reply to this comment
 29. rrenacaku January 12, 21:18

  Per komentuesin

  N.K.T.DH.D.P.T.DH.G

  E para…

  .As e kam care .
  .as e caj..
  dhe as do ta caj trapin
  per ate timonerin pallosh 2 metrosh
  dhe mbaje per vehte..
  .
  Mos na hiq si trimat e Jutbines se nuk eshte duke te pjerdhur njeri ty dhe sojin tend qe ben lufte kibernetike me grekun kur ai ka 200 vjet qe I ka tre fishuar popullsine dhe trojet duke u ndihmuar nga kurva plake Europe..
  ..
  Kisha besim te politika amerikane se do bente dicka me Shqiperine por kemi ngelur “lakuriq me duar ne xhepa”.
  .
  Pse kembengul te poshtersia e juaj si patriote silikoni ?
  .
  Sepse nuk e hapet sqepin per Krimberishen ne kohen e duhur prej tre dekadash dhe keni gjetur nje K/m te urte (po aq fajtor sa Berisha)..dhe beni rolin e Garipit..

  Or tej mos marr veshes ?

  Pash zotin shikoje dhe nje here filmin ‘Lulkuqet mbi mure”.Analizoje Lereni qyqarin Edi Rama qe eshte bere si jetimi Sulo te filmi Lulkuqet mbi mure….merru me kujdestarsurratpataten Sal dhe drejtorin e jetimores qe eshte ne WASHINGTON DHE ZEVENDESI NE BRUKSEL po pate prapanica
  …Do argumente ??
  ______________________________
  TREKENDESHI I BERMUDES NR-1
  ______________________________
  A- grushti i maskuar i shtetit 2 prill 1991 ( banda e tropojes -udb -cia seksioni ballkanit)

  B-prishja kriminale e qeverise stabilitetit 4 dhjetor 1991 nga terroristi antikomunist berishe me rajersonin-biberrajn dhe ekrem bardhat

  C-Marrja pjese ne fushate elektorale e amb. amerikan ne shkurt mars 1992 qe shenoi humbjen reale te sovranitetit te Shqiperise.
  ______________________________
  TREKENDESHI I BERMUDES NR-2
  ______________________________
  A- vjedhja masive e votimeve te 1996-es dhe masakra ne sheshin Gjergj Kastrioti

  B-Grushti i shtetit 14 shtator 1998 dhe heshtja e Euro-amerikaneve

  C-Kercenimi i k/m dhe ministrit jashtem shqiptar nga ambasadori amerikan-gjerman-italian per te mos arrestuar Berishen e tyre per krimin e 14 shtatorit
  ______________________________
  TREKENDESHI I BERMUDES NR-3
  ______________________________
  A- Sherthimi apokaliptik i gerdecit 2008 ku nje firme amerikane me origjine hebrenj (cifute) ne bashkpunim me bossin Shkerdhen Berisha dhe ndihmesin e tij Fatmir Mehdiu i dha fund “miqsise shqiptare amerikane”…Armatimi shqiptar i vjedhur kalon 25 miljard dollaret

  B-Mbrojtja e hapur krimit 21 janarit 2011 te Perbindeshit Berishe nga Ambasadori Arvizu

  C-Marrja pjese Arvizuse ne grabitjen e bashkise Tiranes ne 8 maj 2011 i dha fund besimit qe kane shqiptaret e ndershem te admistratat amerikane….
  ________
  Perdhosja (pshurrja) qe po i ben Sali Satanai me koqet e Edi Rames dhe hallatet e dipllomateve euro-atllantikas viktimave dhe jetimeve te 21 janarit & Gerdecit eshte faktori kryesor qe ai vend po zbraset me keq se ne kohen e turkut..
  .
  Deklarata ogurzeze e Sali Bythishes ne 6 mars 2018 te studio e Sokol Balles ku thote shprehimisht se ne 21 janar 2011

  – Vrava sipas kanunit leke Dukagjinit
  .
  -do vrisja edi ramen me doren time po te kalonte para kulles bajraktarit
  .
  Poshtrova te derguarin personal te Obames..qe iku si pule e lagur ate dite

  per nje mendje normale kjo me siper do te thote qe Edi Rama sillet si nje dele para ujkut berishe sepse ky i fundit per 27 vjet ka qene nje fare jakomoni i miqve tane porno-perendimore..

  Ne te sateme shkofte greku bashke me Edi ramutin por ate kataklizmo kombetare qe ta ka bere Salehu nen zgerdhimjen e miqve nderkombetare as ne enderr nuk nuk e kishin imagjinuar greku me serbin

  Reply to this comment
  • NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 12, 23:55

   @(Rrenacak i Timonierit “Qyqar”)

   1-Te shprehim opinionin per çeshtjen e detit dhe tokes shqiptare ne nje media shqiptare eshte e drejte e çdo shqiptari dhe nuk te pjerdh as ty, as sojin tend.

   2-Ti nuk e di absolutisht, as realisht, as virtualisht se cila eshte lufta ime aktualisht dhe cila ka qene lufta e sojit tim ne te kaluaren per pavaresine e Shqiperise, per mbrojtjen e saj, per progresin e saj; dhe nuk te pjerdh as ty as sojin tend meqe Greqia ne 200 vjetet e fundit ka trefishuar token dhe popullsine.

   3-Jam dakort me faktet qe ke paraqitur sidomos per Sali Berishen ne Trekendesh; dhe ai si pergjegjes dhe te tjere me te duhet te kishin shkuar me kohe ne Trikembesh. Por nuk ka Reforme as te plote, as te vertete ne Drejtesi per Shqiptaret, me produktet me te poshtra te monizmit dhe veglat e shovinizmit ballkanik: Berisha, Basha, Rama, Meta.

   SHËNIM:
   Gjeopolitika s’ka qene dhe s’eshte e perjetshme, ka ndryshuar dhe do te ndryshoje. Atdheu dhe Memedheu ka qene dhe eshte gjithmone i shenjte. Shqiptaret e vertete kane derdhur gjak dhe do t’i mbrojne me gjak dhe me çdo forme trojet e veta.

   Ti personalisht te besh shume kujdes me perdorimin e gjuhes shqipe.

   Ne te sateme shkofte greku, serbi por edhe veglat e tyre ne Shqiperi.

   Reply to this comment
  • NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 13, 00:38

   @(Rrenacak i Timonierit “Qyqar”)

   1-Te shprehim opinionin per çeshtjen e detit dhe tokes shqiptare ne nje media shqiptare eshte e drejte e çdo shqiptari dhe nuk te pjerdh as ty, as sojin tend.

   2-Ti nuk e di absolutisht, as realisht, as virtualisht se cila eshte lufta ime aktualisht dhe cila ka qene lufta e sojit tim ne te kaluaren per pavaresine e Shqiperise, per mbrojtjen e saj, per progresin e saj; dhe nuk te pjerdh as ty as sojin tend dhe Greqine qe ne 200 vjetet e fundit ka trefishuar token dhe popullsine.

   3-Jam dakort me faktet qe ke paraqitur sidomos per Sali Berishen ne Trekendesh; dhe ai si pergjegjes dhe te tjere me te duhet te kishin shkuar me kohe ne Trikembesh. Por nuk ka Reforme as te plote, as te vertete ne Drejtesi per Shqiptaret, me produktet me te poshtra te monizmit dhe veglat e shovinizmit ballkanik: Berisha, Basha, Rama, Meta.

   SHËNIM:
   Gjeopolitika s’ka qene dhe s’eshte e perjetshme, ka ndryshuar dhe do te ndryshoje. Atdheu dhe Memedheu ka qene dhe eshte gjithmone i shenjte. Shqiptaret e vertete kane derdhur gjak dhe do t’i mbrojne me gjak dhe me çdo forme trojet e veta.

   Ti personalisht te besh shume kujdes me perdorimin e gjuhes shqipe.

   Ne te sateme shkofte greku, serbi por edhe veglat e tyre ne Shqiperi.

   Reply to this comment
 30. rrenacaku January 13, 14:36

  per N………..G.

  ——
  1-Ti nuk po shpreh opinionin per ceshtjen e detit por po qellon me top kilogramet e gabim-krimeve te Rames dhe ke hedhur kapsolla per tonelatat e vargmaleve krime te Juntes kuazi-fashiste te Biberishes..
  .
  2.E leme te kaluaren e lavdishme te fisit
  ,,lavdi dhe respekte..por ketu behet fjale pas 1992..

  -Cfare ke bere ti zoteri kur koloneli Janullatos uzurpoi autoqefaline e Nolit Madherishem ?

  -Cfare ke bere ti zoteri kur Mulla Saliu na futi ne konference islamike ( Krimi me I madh personal kombetar I tij)

  Vazhdojne dhe 100 krime te Drakules Viqidolit…

  .Pra une ( I poshtri) nuk kam pare deri me sot ndonje patriot sic pretendoni ju qe te kundershtoje apo “te mbroje me gjak” Shqiperine…..vecse ndonje belbezim ne artikuj interneti apo kazanin e Fejzise.
  .
  3. Drejton gishtin me te drejte per produktet me te poshtra te monizmit ( B.B.R.M.)dhe veglat e shovinizmit ballkanik..por harron me kryesoren qe eshte fakti se ai vend te pakten qe nga 1993 quhet Republike Ambasadoriale ku Paria e Tiranes jane kellefa nje perdorimsh te tyre.
  .
  Jo vetem kaq por pothuaj te gjitha sektet e Mergates Qyqeve ne perendim me “ish armiqte e brendshem te enverit” dhe te ashtuquajtur te persekutuarit e sotem jane treguar shume here me te dhjere se produktet e poshtra te monizmit se erdhen ne 1990-1991 nga vendkomandat e L.F te Beogradit & Athines me Elezin dhe Rajesonin e Beogradit..OK …..ku eshte krimi I ketye subjekteve me siper ?

  Qe te shpartallohej doktrina komuniste
  ( edhe pse e vdekur ne ate kohe)
  ishte domosdoshmeri historike
  por ne
  ASNJE MENYRE TE PREKEJ SHTETI
  DHE PASURIA E TIJ
  qe ishte e shqiptareve..qe ne fakt u shkretua ai vend jashte cdo imagjinate qofte dhe te nje antishqiptari te semure psiqikisht..ect

  Ne vend te mbylljes;

  Dhe nje jave “do festojme” masakren e 21 Janarit 2011 me Salin-Lulin-Lilin-Edilin dhe Kimin

  .Mendoj se tolerimi dhe me vone dekorimi qe I beri Arvizu dhe shteti qe ai perfaqson serial killerit bash-Berishe per kete vrasje macabre jane me te renda se gjithe krimet e ndodhura ne Shqiperi nga brenda apo nga jashte.
  .
  Sepse greku dhe serbi qofte dhe nazistet apo komunistet pasi kane vrare shqiptare ne rrethana te ndryshme kurre nuk I kane pshurrur viktimat dhe jetimet e tyre si Devili Viqidolit aq me keq nen hipokrizine e felliqur te miqve tane apo atyre qe do mbrojne me gjak vatanin e tyre tashme “out the order”

  Reply to this comment
  • NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 13, 23:07

   @ Rrenacaku i Timonierit “Qyqar”

   PROLOG: Gjykuar me faktet çfare ka ndodhur ne Shqiperi pas vitit 1990, une mendoj se partite kryesore te formuara ishin produkte direkte te monizmit dhe drejtuesit e tyre dhe te Qeverise se Shqiperise ishin dhe jane instrumenta te Shovinizmit Ballkanik.

   Si shume shqiptare te ndershem dhe patriote edhe personalisht kam shkruar edhe me ashper per çfare citon: kunder qeverise berishiste per anetaresimin e Shqiperise ne konferencen islamike, per fronezimin e paligjshem te Janullatos ne krye te kishes ortodokse shqiptare, etj. etj.

   Une ketu nuk po merrem me krahasime te biografive te timoniereve te tu “qyqare”, une po merrem me çeshtjen e Sovranitetit Shqiptar ne Detin Jon.

   1- Artikulli ka titull konkret: “Nuk duam një Shën Naum tjetër!”
   Autori shkruan me shqetesim per situaten aktuale te Sovranitetit Shqiptar ne detin Jon.
   Sepse pas vendimit te Gjykates Kushtetuese, qeveria ramiste rifilloi paligjshem negociatat per rindarjen e kufirit detar me Greqine, vazhdoi ne fshehtesi dy mandate qeveritare pa publikuar absolutisht asgje, dhe se fundi papritur “timonieri” jo vetem qe nuk hodhi poshte asnje harte zaptuese te detit Jon te prezantuar nga Greqia, por u be zedhenes i qeverise greke per zgjerimin e njeanshem te Greqise ne Detin Jon, duke sulmuar banalisht dhe ashpersisht patriotet dhe ekspertet shqiptare qe kane patur dhe kane qendrim te kundert.

   2- Ti nqs ke ndonje opinion, mendim, arsyetim konkret aktualisht si qytetar apo si ekspert per çeshtjen e Sovranitetit Shqiptar ne Detin Jon mund ta shprehesh. Por te shkruash poshte nje artikulli konkret per Sovranitetin Shqiptar ne Detin Jon, komente shume te gjata, komente me fakte te tjera, komente qe i takojne kohes perpara vendimit te Gjykates Kushtetuese, per mendimin tim: ti aktualisht po ben konfuzion ne lidhje me çeshtjen dhe fushate elektorale aty ku nuk duhet.

   SHËNIM:
   Historine dhe Aktualitetin Shqiptar e di mire; por une ketu nuk merrem si ti me krahasime vrasjesh, pshurosjesh: greke, serbe, naziste, komuniste, berishiste, apo lulesh per te vraret dhe premtime hipokrite ramiste.

   Faktet kane treguar dhe tregojne se “qyqaret” Timoniere qe kane sunduar dhe sundojne 30 vjetet e fundit ne Shqiperi jane sherbetore te zellshem te Shovinizmit Ballkanik.

   Reply to this comment
 31. Kristaq Turtulli January 13, 16:54

  I nderuar miq
  Po ju dërgoj një notë proteste për një shqetësim që më kanë shkaktuar disa gazeta që botojnë shkrimet e një personi
  duke vënë foton time
  Kjo nuk është as e ndershme dhe as morale:
  edhe dje më datën 12, 1 2021 ky person me emrin Kristo Muzaka botoi një shkrim në gazetën SOT me foton time.

  Gjeopolitikë në kohë pandemie dhe lufta për vaksinim ndaj covid 19.

  Emri im është Kristaq Turtulli, shkrimtar, autor i mbi 30 librave, botuar dhe në gjuhën angleze në Amerikë.

  Vlerësuar me çmime kombëtare dhe ndërkombëtare me banim në Toronto të Kanadasë.

  Qeveria Shqiptare për arritje të larta në fushën e artit dhe letërsisë më ka akorduar Titullin e lartë Ambasador i kombit.

  Ndjehem thëllësisht i indinjuar per nje veprim te përsëritur dhe të denueshen nga ligja, nga nje person me emrin Kristo Muzaka

  Ky person anonim dhe i pandërgjegjshëm ka hedhur dhe shumë shkrime të tjera me foton time.

  Ky është veprim I perseritur , dhe i dënueshëm. Ju, kam dërguar protesta redaksive të gazetave,

  aq më tepër personin që kryen këto veprime nuk e njoh dhe nuk e di kush është,

  por për fat të keq punonjësit e gazetave nuk e kanë vene yjet ne zjarr, kjo mungesë serioziteti dhe përgjegjësie.

  Po ju drejtohem juve si miq, si kolegë dhe dashamirës të artit dhe letërsisë. Ndryshe do u drejtohem ligjit dhe drejtësisë:

  Mos harroni, këtu në Kanada dhe Amerikë, një person apo organ gazete që kryen një veprim të tillë të paligjshëm dënohet me gjobe.

  Ju kam dërguar mediave notë protestë pos askush pre tyre nuk ka reaguar. Kjo e dëmton imazhin e medias Shqiptare.

  Çpo ndodh, ku është dinjiteti ynë, që disa sharlatanë abuzojnë në mënyrë të paligjshme. Dikur në komunizën më luftonin për shkak të mbiemrit tim të madh Turtulli

  duke na quajtur të deklasuar, edhe pse ishte pikërisht familja TURTULLI që i lartësoi emrin e qytetit të Korçës, në Paris i vogël , duke i ndërtuar dhe dhuruar vepra madhore si:

  SPITALIN ME MADH, LICEUN, BIBLIOTEKËN e plot bamirësi të tjera. Sot njerëz të poshtër, të pa,dërgjegjshëm duan të na heqin identitetin duke abuzuar me fotografinë time me shkrime të neveritëshme PO JU PYES JUVE DERI KUR?

  Reply to this comment
 32. NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 13, 23:05

  @ Rrenacaku i Timonierit “Qyqar”

  PROLOG: Gjykuar me faktet çfare ka ndodhur ne Shqiperi pas vitit 1990, une mendoj se partite kryesore te formuara ishin produkte direkte te monizmit dhe drejtuesit e tyre dhe te Qeverise se Shqiperise ishin dhe jane instrumenta te Shovinizmit Ballkanik.

  Si shume shqiptare te ndershem dhe patriote edhe personalisht kam shkruar edhe me ashper per çfare citon: kunder qeverise berishiste per anetaresimin e Shqiperise ne konferencen islamike, per fronezimin e paligjshem te Janullatos ne krye te kishes ortodokse shqiptare, etj. etj.

  Une ketu nuk po merrem me krahasime te biografive te timoniereve te tu “qyqare”, une po merrem me çeshtjen e Sovranitetit Shqiptar ne Detin Jon.

  1- Artikulli ka titull konkret: “Nuk duam një Shën Naum tjetër!”
  Autori shkruan me shqetesim per situaten aktuale te Sovranitetit Shqiptar ne detin Jon.
  Sepse pas vendimit te Gjykates Kushtetuese, qeveria ramiste rifilloi paligjshem negociatat per rindarjen e kufirit detar me Greqine, vazhdoi ne fshehtesi dy mandate qeveritare pa publikuar absolutisht asgje, dhe se fundi papritur “timonieri” jo vetem qe nuk hodhi poshte asnje harte zaptuese te detit Jon te prezantuar nga Greqia, por u be zedhenes i qeverise greke per zgjerimin e njeanshem te Greqise ne Detin Jon, duke sulmuar banalisht dhe ashpersisht patriotet dhe ekspertet shqiptare qe kane patur dhe kane qendrim te kundert.

  2- Ti nqs ke ndonje opinion, mendim, arsyetim konkret aktualisht si qytetar apo si ekspert per çeshtjen e Sovranitetit Shqiptar ne Detin Jon mund ta shprehesh. Por te shkruash poshte nje artikulli konkret per Sovranitetin Shqiptar ne Detin Jon, komente shume te gjata, komente me fakte te tjera, komente qe i takojne kohes perpara vendimit te Gjykates Kushtetuese, per mendimin tim: ti aktualisht po ben konfuzion ne lidhje me çeshtjen dhe fushate elektorale aty ku nuk duhet.

  SHËNIM:
  Historine dhe Aktualitetin Shqiptar e di mire; por une ketu nuk merrem si ti me krahasime vrasjesh, pshurosjesh: greke, serbe, naziste, komuniste, berishiste, apo lulesh per te vraret dhe premtime hipokrite ramiste.

  Faktet kane treguar dhe tregojne se “qyqaret” Timoniere qe kane sunduar dhe sundojne 30 vjetet e fundit ne Shqiperi jane sherbetore te zellshem te Shovinizmit Ballkanik.

  Reply to this comment
 33. VARGJE TIMONIERIT January 14, 00:26

  Titull: I pabesi

  I pabesi në fron të pushtetit,

  që dredhia aq lart e ka ngritur;

  kafshon si qeni i detit,

  dhe si një ari i uritur…

  Autor: Arben Duka

  Reply to this comment
 34. rrenacaku January 14, 02:55

  per N………G

  Ne fakt dhe ti (ju) po tregohesh shovinist me bashke-replikuesin tuaj sepse une te them sakte qe nuk e rruaj per timonierin dhe e barazoj ne krime me Berishen dhe ju akoma avazin..
  Nese do kete nje “kandar” se kush eshte me teper anti-ramist nga ne te dy te garantoj me jete se jam shume para jush.
  .
  Persa I perket “skorjeve te monizmit” po te rikujtoj ne nje koment timin me siper konkretisht te
  Trekendeshi Bermudes NR-1
  ku prishja e votimeve te 31 marsit 1991..
  org. i 2 prillit 1991..
  prishja kriminale e qeverise stabilitetit 4 dhjetor 1991 dhe fushate elektorale e amb. amerikan ne shkurt mars 1992 qe shenoi humbjen reale te sovranitetit te Shqiperise..

  Pra qe nga ajo kohe keto nuk quhen monista por makartista-elezbiberista dhe xhorxhsorrista ect

  Qe ti bie shkurt muhabetit po tregoj nje anekdote pikante..

  Nje here Derrasa (populli) po I ankohej me dhimbje te madhe Gozhdes (Rame Berishes) se po e shponte pa meshire pa pushim per 30 vjet me rradhe..
  *
  Pergjigjet Gozhda (Rame Berisha)
  *
  Ta dish ti moj Derrase (populli) se sa fort me godet Cekici (Faktori Nderkombetar) sa me dalin syte Kallup nuk do ankohesh kaq shume (Fundi anekdotes)
  *
  Epilog;

  Ne shqiptaret me amerikanet beme gabimin si me turqit ne shekujt e kaluar
  …Te dy superfuqive ju dorzuam pa kushte deri sa I ja dhuruam dhe celsat e banjos.
  .Akoma genjehemi me perrallen se jemi kombi me proamerikan dhe me properendimor ne rajon dhe Euro-amerika na ka “xhan -xhan”
  .
  Duke qene se nr-1 ne politiken amerikane jane interesat dhe vetem interest ajo eshte e denuar qe Serbine dhe Greqine ta cmoje me shume nga ana gjeostrategjike se sa Shqiperine qe eshte ‘CELSI “ kryesor ne tymnajen e sotme te Detit Jon.
  .
  Kam njohuri te bolleshme ne Topografi dhe deri diku ne te drejten nderkombetare ne kufinjte detare dhe kjo ceshtja e Detit Jon nuk eshte problem as teknik (topografik) apo juridik

  por vecse Gjeostrategjik dhe Timonieri leqendar eshte vecse nje qenie PMV (pambarimisht I vogel)…prandaj nese mendon se je patriot filloje me ‘Cekicin” qe ja leshojne ne cacke te kokes Ramutit & Berishalese ata miqte nderkombetare qe I pritem si Krishti ne 1991 dhe tani ne 2021 e shohim veten te varur ne kryq..
  ,
  Nuk ka kuptim ky patrioizmi juaj “I thekur”per nje shitje te turpeshme parciale ne Detin Jon kur ne kemi humbur komplet shtetin dhe dinjitetin dhe jemi kthyer bashke me Kosoven me poshte se vilajetet e kohes osmane..

  Reply to this comment
  • NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 14, 16:30

   @ Rrenacak

   Po e thjeshtoj repliken me ty.

   Shihet nga komentet se kemi konkluzione te peraferta per gjendjen e veshtire te Shqiperise, per pergjegjesine e timoniereve autokrate Berisha, Nano, Rama, Meta dhe vasaleve te tyre te klases politike 30 vjeçare qe sundon dhe zapton Shqiperine.

   Shihet nga komentet deri tani se ti e dergon pergjegjesine e plote te çekiçi dhe pavaresisht revoltes se brendshme, pavaresisht se vazhdon shkruan, per opinionin tim ti ke kaluar ne nje pesimizem te plote.

   Shqiptaret nuk konsiderohen derrase por Popull dhe Komb; politikanet nuk duhet t’i konsiderojme gozhde por sherbetore te popullit te kombit; nderkombetaret nuk duhet t’i konsiderojme shkurt çekiç, por: çdo Shtet fqinj ose Jo duhet konsideruar konkretisht sipas rolit historik dhe aktual qe ka pasur dhe ka ne interes ose ne dem te Shqiperise dhe Shqiptareve.

   Shqiptaret aktualisht per shume arsye, ne radhe te pare si komb i ndare, i coptuar midis shume shteteve ballkanike, nuk mund te influencojne ne shkalle te larte ne interesat gjeopolitike ballkanike te Fuqive te Medha Boterore.

   Oligarkia politike/ekonomike/juridike per interesat e saj i ka zene frymen demokracise ne Shqiperi.
   Pra, Objektivi i pare duhet te jete organizimi i shqiptareve jashte partive aktuale, jashte partive politike shkaktare dhe pergjegjese per demonkracine, per autokracine, per anarkine. Ndryshimi joformal, jopropagandistik, por rrenjesor i sistemit elektoral per te shporrur klasen pergjegjese politike qe sundon dhe i ka bere shqiptaret me shume se askush popull tjeter te marrin rruget e botes, pjesmarrja konkrete e diaspores shqiptare ashtu si ne çdo shtet demokratik ne votimet per pushtetin qendror, sistemi i numerimit elektronik te votes, jane forma demokratike qe i kane perdorur dhe perdorin shoqeri demokratike ne progres.

   Shqiptaret jo te ndare por te bashkuar, jo te perçare nga besimi fetar por te bashkuar nga Besa e Shqiptarise, jo te ndare nga probleme dytesore por te bashkuar nga çeshtje themelore, natyrisht do te kontribuojne shume me teper ne progresin e natyrshem shteteror, kombetar, madje do te influencojne edhe ne gjeopolitiken rajonale te Fuqive te Medha.

   Zbulimi siç eshte edhe shembulli i Artikullit konkret me argumenta, me fakte ne driten e Diellit, i marreveshjeve te fshehta te sunduesve 30 vjeçare te qeverive antishqiptare me shovinizmin fqinj ballkanik, per nje çeshtje te perbashket dhe te shenjte siç eshte Sovraniteti Kombetar, jo vetem kontribuon qe te mbrojme Kufirin tone Shteteror te percaktuar dhe ratifikuar perpara 95 vjetesh me Protokoll Nderkombetar, por pershpejton largimin nga skena politike te timoniereve antishqiptar Rama, Basha, Meta.

   Le te punojme bashkerisht shume me teper per Shtetin e vertete demokratik ame te Shqiptareve, per shqiptaret ne Kosove, ne Maqedoni, ne Greqi, ne Serbi, ne Mal te Zi, ne Turqi, ne Diaspore etj, qe te fitojme Dinjitetin e Shqiptareve, qe te rifitojme Influencen Ballkanike te Shqiptareve, qe te rifitojme Trojet natyrale te Shqiptareve.

   Reply to this comment
 35. rrenacaku January 14, 19:42

  Te lumte goja zoti “NUK… GREQISË “ fjala jote ne veshin e Perendise.

  .jo vetem per largimin nga skena politike te timoniereve antishqiptar Rama, Basha, Meta.

  dhe me kryesorja Serberisha qe ju e harroni kete te fundit edhe pse eshte krykrimineli…

  dhe harroni te thoni jo vetem largimi por dhe ndeshkimi spektakular I tradhetise…Pse e ulni “kandarin” zoteri ?
  *
  Gaboheni rende I nderuar kur me thoni “keni kaluar ne nje pesimizem te plote.” Qe nuk eshte e vertete fare.
  .
  Eshte patriotizem sot te gjesh shkakun e vertete te kesaj menxyre 30 vjecare sepse duke ditur “virusin” sakte eshte m e kollaj te gjendet ILACI per te sheruar Memedheun qe eshte ne gjendjen e Vdekjes Klinike ..
  .
  Pse jane faktet pesimiste ( jo une) dhe le tja fillojme me argumentet:
  >
  Jane bere dy votime kriminale ne Shqiperi ne 2005 ( kombetare) dhe 2011 ( locale) ku ne te dy rastet dyshja super-kriminale Bash-Berish ( me vone hyn ne loje dhekryenderisira e tij Meta) KISHTE BERE ME PARE KRIME SHUME ME TE MEDHA SE DETI JON ( I JUAJI) dhe cuditerisht ato fituan votimet nen moton POPULLI VOTON AMBASADORI NUMERON..
  .
  Nese behet mrekullia qe ne prillin e ardhshem Paria e Tiranes del jashte loje ( duke trokitur Spaku ne deren e tyre) dhe fiton ndonje force e moderuar APO QEVERI APOLITIKE & TEKNIKE do jem njeriu me I lumtur ne bote….Por kush jane faktet PESIMISTE ( JO SE JAM UNE PESIMIST)..
  .
  Nuk kam degjuar deri tani qe nje ambassador apo top-politikan perendimor te kerkoje falje per veprimtarine antishqiptare dhe anti amerikane te ambasadorit Arvizu qe qe quajti Yll ne Qitje nje duet monster 2B…Pra Horoskopi I Arvizuse qendron akoma “LIVE”…
  *
  Nuk eshte shume problem arvizuja luja apo luli me frienden kime..Problemi eshte
  te lobi grek ne amerike ku berishiste te maskuar ne favor te interesave greke bejne keto artikuj te vendi ku drejtohet bota dhe …Gjeni dhe lexoni ju lutem kete artikull
  Kongresi Amerikan & Wagneri “fundos” Edi Ramën,
  “The Hill”: “Ylli” politik që ka rënë, ja dështimet e tij!
  Lulzim Basha yll i ri ne ngjitje.
  Nga Dr. Abraham Wagner
  *
  Qershia mbi torte:
  Pikerisht nga sa me siper akoma nuk e kuptoj nje rezonace perfekte me lobin grek te Amerikes te ish ambasadorit Donald Lu dhe DEVILulzim Bashen dhe per kete referohuni Gery Kokalarit ne letren qe I dergon D.L-se..
  .
  Cuditerisht keto miqte e Don Luse jane dhe te Devilulit; Lulzim Basha dhe deputeti Strazimiri janë takuar me lobin greko himariot të SHBA, duke bërë në këtë mënyrë një autogol politik.
  Kjo për arsyen se lobi greko-himariot i SHBA është tepër aktiv fundit çështjes shqiptare.
  Ata ushtruar presion të fortë ndaj qeverisë së Edi Ramës në vitin 2014 kur ai shpalli ndarjen territoriale të vendit dhe përfshiu një pjesë të Labërisë në Himarë. Ata dërguan në Tiranë tre kongresmenë që përfaqësojnë lobin grek në Kongresin amerikan.
  Por për Bashën, duket se ka rëndësi fakti që ky lob ka një ndikim të drejtpërdrejt në Kongresin amerikan.
  Në takim kanë marrë pjesë Presidenti i lobit greko-himariot, prifti Kozmas Karavellas, anëtari i Bordit të shoqatës Peter Gikurias, Prifti Alex Karloutsos, anëtari i shoqatës Simo Dimas dhe Indrit Nina.

  Në takim është diskutuar mbi të drejtat e pronave në zonën e Himarës dhe probleme të asaj që ata e konsiderojnë minoriteti etnik në Himarë,
  Lobi greko-amerikan i Himarës është i organizuar përmes shoqatës Himarrioton Society of America. Me sa duket Basha, tenton të kapitalizojë atë që ka bërë për grekët me Marrëveshjen detare dhe ta kthejë atë në një mbështetje politike

  .
  KAQ MJAFTON PER SOT.
  .DUKE SHPRESUAR
  SE KUPTON ME MIRE
  CEKICIN E GREQISE NE
  PERENDIM…

  *
  .

  Reply to this comment
 36. NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 14, 22:37

  * Per sa i perket ndeshkimit te Pergjegjesve Politike te perpara 8 vjeteve, ne komentet me lart kam shkruar shume qarte:

  Jam dakort plotesisht me faktet qe ke paraqitur sidomos per Sali Berishen ne Trekendesha; dhe ai si pergjegjes dhe te tjere bashke me te duhet te kishin shkuar me kohe ne Trikembesha. Por nuk ka Reforme as te plote, as te vertete ne Drejtesi per Shqiptaret, me produktet me te poshtra te monizmit dhe veglat e shovinizmit ballkanik: Berisha, Basha, Rama, Meta.

  * Per sa i perket Pergjegjesise Politike te ish Ministrit te Kultures per 2 vjet, Timonierit te Bashkise se Tiranes per 11 vjet, Timonierit te Kryeministrise se Shtetit per 8 vjet tash faktet jane te qarta gjithnje dhe me shume:

  -Paligjshmeri, fallsifikime dokumentesh dhe trojesh kur sherbente si Minister i Kultures.
  -Perfitime % per leje ndertimi legale dhe ilegale objektesh dhe pallatesh kur sherbente si Kryebashkiak i Tiranes.
  -Korrupsion masiv, zaptime, kontrata PPP me shifra skandaloze ne dem te shqiptareve gjate dy Mandateve Qeveritare ne Tirane, ne Vlore dhe ne gjithe Shqiperine.
  -Vazhdimi i te njejtes rruge me paraardhesit ishte shkelja e premtimit hipokrit per dergimin ne Gjykate te pergjegjesve te tragjedise se Gerdecit, te dergimit ne Gjykate te pergjegjesve te 21 Janarit.
  -Vazhdimi i te njejtes rruge me paraardhesit ishte zgjedhja direkt prej tij e Ilir Metes si President te Republikes dhe citimi prej tij se Ilir Meta eshte Presidenti me i mire qe shqiptaret kane patur.
  -Vazhdimi i te njejtes rruge me paraardhesit ishte pagesa skandaloze prej 16 milione e 800 mije euro vjehrrit te Lulzim Bashes qe kishte ndertuar paligjshem pallat ne truallin e ishshkolles publike te “Ujit te Ftohte” Vlore, madje shume paligjshem kishte zaptuar edhe brenda ne det.
  -Vazhdimi i te njejtes rruge eshte injorimi i Vendimit te Gjykates Kushtetuese qe hidhte poshte marreveshjen detare me Greqine, por qeveria ramiste rifilloi paligjshem negociatat per rindarjen e kufirit detar me Greqine, vazhdoi ne fshehtesi dy mandate qeveritare pa publikuar absolutisht asgje, dhe se fundi papritur timonieri jo vetem qe nuk hodhi poshte asnje harte zaptuese te detit Jon te prezantuar nga Greqia, por u be zedhenes i qeverise greke per zgjerimin e njeanshem te Greqise ne Detin Jon, duke sulmuar banalisht dhe ashpersisht patriotet dhe ekspertet shqiptare qe kane patur dhe kane qendrim te kundert.

  PERVEÇ FORMES, NE THELB NUK KANE ASNJE NDRYSHIM NGA NJERI-TJETRI.

  SALI BERISHA ISHTE MBI 20 VJET NJE POLITIKAN DHE QEVERITAR AUTOKRAT DHE AGRESIV.

  EDI RAMA ESHTE MBI 20 VJET MINISTER, KRYEBASHKIAK, KRYEMINISTER AUTOKRAT DHE HIPOKRIT.

  Reply to this comment
 37. NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 15, 00:28

  @ Rrenacak

  Kur shkruaj : “Shihet nga komentet deri tani se ti e dergon pergjegjesine e plote te çekiçi dhe pavaresisht revoltes se brendshme, pavaresisht se vazhdon shkruan, per opinionin tim ti ke kaluar ne nje pesimizem te plote”; nuk e kam fjalen pse ti paraqet fakte deklaratash teorike ambasadoresh te meparshem amerikane apo europiane, apo fakte nga media te huaja per liderat e politikes ne Shqiperi.

  Kur shkruaj per opinionin tim ti ke kaluar ne nje pesimizem te plote referohem çfare ti ke shkruar me siper: “Kisha besim te politika amerikane se do bente dicka me Shqiperine por kemi ngelur lakuriq me duar ne xhepa”; apo per çfare ti ke shkruar me pas: “Timonieri leqendar eshte vecse nje qenie PMV (pambarimisht i vogel)…prandaj ta fillojme me “Çekicin” qe ja leshojne ne cacke te kokes Ramutit & Berishalese, ata miqte nderkombetare qe i pritem si Krishti ne 1991 dhe tani ne 2021 e shohim veten te varur ne kryq…”

  Une ju kujtoj se nje shqiptar patriot nuk mund te mos shprehe respektin e madh, nuk mund te jete mosmirenjohes, nuk harron asnjehere te permende faktin e madh historik se: USA dhe Presidenti i saj Woodrow Wilson ne Konferencen e Paqes ne Paris, ne perfundim te Luftes se Pare Boterore, mbrojten me force dhe argument Sovranitetin e Shtetit Shqiptar, qe Shqiperia te ekzistonte, qe Shqiperia te mos copetohej pikerisht nga fqinjet shoviniste.

  Une ju kujtoj se nje shqiptar patriot nuk mund te mos shprehe respektin e madh, nuk mund te jete mosmirenjohes, nuk harron asnjehere te permende faktin e madh historik se: USA dhe Presidenti i saj Bill Klinton ishin iniciatoret dhe mbeshtetesit kryesore ne Bote qe aleanca NATO te nderhynte ushtarakisht ne Kosove, te kontribuonte ne çlirimin e shqiptareve te Kosoves nga okupatoret Serbe, qe Kosova te fitonte pavaresine e saj legjitime.

  Reply to this comment
 38. rrenacaku January 15, 04:11

  .Te falenderoj zoti “Nuk”
  qe me ne fund e hoqe
  masken e Virusaliut !
  *
  Arrite te barazoni Saliun me Ramen
  si dy autokrate dhe I fusni nje kapsolle
  ISISalehut si “agersiv”.
  *
  Te paska zene semundja e Arizuse qe ne 21 janar 2011 barazoi Ujkun gjakatar Berishe me Gjirafen 2 Metroshe Edi Ramortjen.
  .
  Pse ai “agersivi yt” eshte nje KRIMINEL monster qe mbahet ne kembe nga sekte te dyshimta ne Washington dhe Brekesell ne saje te n je genjeshtre kriminale se hodhi kamunizmin ne1991-1992
  *

  E kam thene po e them dhe do ta them se eshte turp per Euroatllantiket
  qe ne masken e luftes kanibale
  kunder komunizmit me pit bullin e tyre berishe dhe me kete edi rame enverofag- xhorxhsorrist po e cmendin ate popull ne menyren me te peshtire te mundeshme.
  Nje koment qe kam bere ne dhjetor 2013 eshte actual dhe tregon se Pushteti Paralel I Berishales eshte me I forte se ai I edi rames qe me sa po shofim esat pashe toptani do duket lule para tij

  Duke I kerkuar falje lexusve dhe moderatoreve qe I falenderoj per mundesine e publikimeve te komenteve relativisht te gjata ju lutem ndiqni kete koment 28
  Dhjetor 2013 (GAZETA DITA)
  .
  ___________________

  -VRASJA E SHQIPERISE.
  nuk kam asnje pike dyshimi se Shqiperia eshte nje “Stateless Nation” per te cilin vlen sot vetem nje pyetje:Kush ja vrau shtetin shqiptareve ?
  Qe ti japim pergjigje kesaj pyetje duhet te kthehemi ne vitet 1990-1991 kur ndodhi genjeshtra me e madhe ne shqiperi qe nga lindja e Krishtit.Cdo shqiptar me intelekt mesatar ne ato vite kuptoi se ai sistem kishte rene me kohe dhe nuk shtrohej problemi te shembej sistemi por si te rikuperohej ekonomia dhe te behej nje pajtim gjithekombetar.
  Ne ato vite u vune re dy faza te cilat kishin nje ndryshim thelbesor qe spjegon dhe kolapsin 22 vjecar te atij vendi.Faza e pare ishte dhjetor1989-20 shkurt 1991 kur me rrezimin e statujes se enver hoxhes u kurorzua me sukses revolta e sinqerte e studenteve dhe e qytetareve te Tiranes.
  .
  *
  .Pas votimeve te rregullta te 31 Marsit 1991 filloi nje invasion dipllomatik dhe i sherbimeve inteligjente te huaja sidomos jugosllave dhe greke te mbeshtetura fatkeqesisht dhe nga sherbimet amerikane qe ne ate kohe ishin “Brotherhood” Kjo u vu re hapur fare ne kompllotin e 2 prillit 1991 ne Shkoder,ne nxitjen e grevave te urise nga jashte,ne ardhjen ambasdorit amerikan jo rastesisht nga Beogradi, ne prishjen e qeverise jo komuniste panshqiptare te Stabilitetit ne 4 dhjetor 1991 nga ata tropojano-amerikane qe drejtonin dhe drejtojne sot berishen me telekomande.E keqja me e madhe qe vazhdon dhe sot eshte se meriten per rrezimin e atij sistemi e kane marre dipllomatet perendimore,ish zogistet,ish ballistet,ish pinjollet e diversanteve dhe terroristeve qe per 40 vjet strehoeshin ne gazermat e beogradit dhe athines duke bere aleance me serbet dhe greket qe jane armiqte te betuar te shqiptareve.Alibia me e shemtuar e tyre eshte se hodhen Enverin qe per hir te se vertetes duhet pranuar se i rruajten leshte (me falni me per shprehjen).
  *
  Qe Shqiperia eshte ne vdekje klinike qe mbahet ne reanimación cardiopulmonar kjo shihet me sy te lire.Ajo qe me ben pershtypje eshte qendrimi indifferent I USA & BE te cilet qe nga 1992 e deri tani kane bere ligjin ne Shqiperi me dipllomatet,keshilltaret dhe shume organizma te tjera nderkombetare.Keto jo vetem qe nuk kerkojne falje por Usa I futi “mish dhije” me LHL kurse BE I futi “mish derri’ me mospranimin e statusit qe te dyja keto veprime jane poshtrim kombetar ndoshta me I keq se cdo lloj pushtimi.
  Edi Rama ne rradhe te pare duhet te jete I sinqerte me vehten e tij dhe pastaj me shqiptaret dhe duhet te pembushe atyre detyrimin e 23 qershorit 2013 ku ata nuk kane votuar per mjekrren e tij apo dhjamin e Ilirmetes por per prangosjen e kryekriminelit Berishe me banden e tij.Ai duhet te rilidhe marrdheniet dipllomatike me Usa dhe Be te cilat e kishin kthyer ate vend ne nje regjim ambasdorial si ne republikat e bananeve ku ne vend te ketyre te fundit mund te perdorim fjalet
  “republika e kanabisit” per te cilin gjithe planeti eshte verbuar qe nuk shikonte 5 miliard dollaret e prodhimit vjetor dhe kush eshte bossi i tyre.
  Nqs se Edi Rama do te hyje ne histori duhet qe trimerine qe tregoi me kengen LET IT BE ne ILA kunder dikatatorit qe kishte vdekur me kohe ka rast ta tregoje me nje diktator levizes duke gjetur menyrat ti veje prangat Berishes.Ne rast te kundert le te marrim qirinjte dhe ne vend te urimeve per vitin e ri t’ju drejtohem pak shqiptareve dhe shume shqipfolesve R.I.P.
  ****************
  HORRORET E DRAKULES BERISHOVIQ:

  1-KU JANE ESHTRAT E REMZI HOXHES

  2-KUSH E DOGJI GJALLE ZYRTARIN KYC TE SHIKUT ISA COBA

  3-KUSH E VRAU ME TELEKOMANDE GJYQTARIN KONOMI

  4-KUSH E VRAU FATMIR XHINDIN

  5-KUSH E KOMPLLOTOI AZEM HAJDARIN

  6-KUSH E BERI GENOCIDIN NDAJ HAKLAJVE

  7-KUSH VRAU K/KOMUNARIN NE TERTHORE

  8-KUSH E HELMOI FERDINAD PONIN

  9-KUSH E VRAU KOSTA TREBICKEN

  10-KUSH POROSITI “EKSPERTIN” AMERIKAN PER KT

  11-KUSH E “VRAU” LINDA IHSANIN (SEKRET. BERISHES)

  12-PSE AMB.AMERIKANE PAISI ME VIZE GJENERALIN LUAN HOXHA PASI ISHTE KERCENUAR ME JETE NGA SHKELZEN BERISHA ??
  ‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
  100-KUSH E ZHDUKU SHTETIN SHQIPTAR

  CFARE DUHET BERE QE TE RINGJALLET
  AI VEND I VDEKUR KLINIKISHT ?

  1-NGA PUPET STATE DUHET KTHYER DINJITETI I NJE SHTETI SOVRAN

  Duhet thene e verteta makabre qe shteti shqiptar nuk egziston duke filluar me ekonomine,finacat,ushtrine e deri te morali dhe dinjitetit i kombit qe ka prekur fundin.Nga 1991 e deri diten e sotme ligjin e kane bere dipllomatet,ambasdoret,keshilltaret dhe ekspertet e huaj qe kane harxhuar miliona dollare per instalimin e demokracise ne shqiperi e cila ka deshtuar ne menyre te frikeshme.Shkurt duhet qe Shqiperia te kaloje nga nje regjim ambasadorial ne nje shtet demokratik normal.

  2-DEBIMI I PERBINDESHIT VIQIDOLIT.

  Tragjedia me e madhe ne ate vend eshte abuzimi qe ju be shqiptareve nga dipllomacia amerikane dhe europjane ne dashurine e tyre per Ameriken & Europen ne vitet 90′ dhe ne devijimin e revoltes qe kishte ai popull kunder regjimit te para 90′.Vendosja ne pushtet e nje egomaniaku skizofren si Berisha ne 1991-92,mbrojtja e tij kur ka kryer krime te perbindeshme gjate nje cerek shekulli ngarkon me faj sherbimet dipllomatike,ushtarake dhe te inteligjences euro-atllantike te cilet duhet te largojne kete Djall pa humbur kohe me po ato menyra qe e prune ne pushtet me hile ne 22 mars 1992.Pa largimin me ceremoni te Berishes qofte dhe duke i dhene “azil politik” si gjeneralit Luan Hoxha nuk ka kuptim as aderimi ne Nato , as clirimi i Kosoves,as liridaljet si ushtare me gjoja liberalizimin e vizave apo me kete poshtrimin pa limit me statusin e BE

  3-SHPALLJA E GJENDJES JASHTZAKONESHME.

  Qeveria e re eshte e paralizuar plotesisht pasi ka vetem celsat e kashtes nqs nuk perdor fuqine egzekutive dhe legjislative per te zhbllokuar sistemin e drejtesise i cili eshte kapur 100% nga banda kriminale 2B te cilat kane Presidentin Nishani si jelek antiplumbi.Jane qindra raste flagrante qe ky president ilegal duhet te hetohet per shkelje te kushtetutes dhe duhet te largohet menjehere.

  4-DEBIMI I MASTERSPY VISHINSK AJAZI.

  Eshte pambarimisht e pabesueshme qe fituesit e 23 qershorit 2013 nuk e kane hequr akoma syrin magjik dhe tritolin e Berishes nga Shik-u.Te komentosh kete problem shume delikat eshte e tepert.Edi Rama duhet te shfytezoje dhe “pakenaqsine” e Arvizuse dhe kundershtimin e tij kur u emrua V.Ajazi qe ka qenë shefi i Zbulimit të Jashtëm të kriminelit te 1997-es B.Gazidedes.

  5-NDJEKJE PENALE PER ADRIATIK DHALLEN.

  Ky kamikaz i Berishes qe neser duhet te paditet nga qeveria Rama se ai jo vetem po zvarrit por deri tani ka sabotuar dhe te gjitha ceshtjet kane perfunduar ne favor te berishes duke patur lidhje “te nendheshme” me gjithe nivelet e gjykatave dhe me ministrin e drejtesie qe kane ngrene diku bashke nje tave me corbe te prishur.

  23 QERSHORI 2013-JO TALLJE POSHTRUESE

  Nuk ishte nje rrotacjon normal ne nje vend demokratik por nje kryengritje popullore kunder regjimit ambasdorial 22 vjecar te instaluar ne Shqiperi & pushkatim me vote te kuislingut te tyre Berishe dhe zagarit te tij Lul Udbashi.

  Prandaj ata stratege ,dipllomate
  qe merren me Shqiperine
  & ambasdorete e akredituar ne Tirane te lene hipokrizine e tyre dhe te dorzojne koken e berishes duke ndihmuar qeverine e re per vendosjen e drejtesise ne denimin e kryekrimileve njeri “vrases shteti” dhe tjetri “yll ne qitje”
  .
  Epilog:
  I nderuar “Nuk”
  Kete komente nuk jane vetem replike me ju por kembane dhe per opinionin shoqeror qe si fillim duhet te kuptoje se jemi me keq se te pushtuar..jemi te poshtruar ne menyre shume dimensionale..
  .
  Jane gjithashtu nje akuze me fakte ndaj faktorit nderkombetar pa perjashtim qe me e vogla qe mund te themi eshte se e Kane Dhjere Rendshm Muhabetin me Shqiperine
  .
  Le te jene keto komente si qirinj qe te ndricojne shpirtin e te pushkatuarve te 21 janarit 2011 nga kriminelet Bashe & Berishe dhe nga Fajtoret Arvizu-Meta-Rama

  Reply to this comment
 39. rrenacaku January 16, 14:01

  Zoti ‘NUK’ kerkoj falje per vonesen e replikes se tani e pashe qe paske futur 3 saçme te reja
  >
  Zgjidhja konkrete nuk eshte ne dore te shqiptareve pasi nuk eshte ne dore te tyre…Vetem me heroizma interneti si zotria juaj mund te vazhdohet por ato per grekun ( ata qe jane pas tyre) do sherbejne si letra higjenike si thonte Mulla Saliu per NYT pasi beri holokaustin e Gerdecit.
  .
  ‘Ngërç i i Jonit” eshte krijuar para ca vitesh
  nga “euro-usatallaret” per tu perdorur si model ne betejen shekullore Turqi-Greqi per ishujt ( shikoni harten e ishujve greke si monster prane Turqise) dhe sa me e madhe te jete kjo beteje aq me shume armatime super te shtrenjta do blene keto dy vende te ustallaret e luftes.
  .
  Nese gjeopolitikanet e sotem do kishin fytyre njerzore per ‘Ngërçin e Jonit” duhet qe kjo ceshtje te
  “ngrinte=mbahej pezull” deri ne nje kohe te pershtateshme dhe pjesa e diskutueshme te ishte asnjanjese dhe behet fjale per 10-15 kilometra katrore dhe vetem te survejohej nga rreziku terrorist nga nderkombetaret kompetente ne kete fushe.
  .
  Pra ne se ne planin nderkombetar ‘Ngërçi iJonit” po perdoret si kapsolle ne konfliktin e ishujve te Egjeut midis Greqise dhe Turqise ne planin e Shqiperise po shfytezohet per te bere pis njelloj si Bash-Berishen (me ogiçin Meta ) qe kane kryer 101% aktin e tradhetise ashtu dhe Edi Ramen qe eshte ne ate rruge por nuk I dihet çfare mund te ndodhe qe gjithesesi nuk eshte ne dore te tij.
  .
  Pra nese ‘patriote’ si puna juaj perdorni mjeshterisht kete Hilen e Jonit sipas parrulles RAMA TRADHETAR IK-…….HAJDE LUL ATDHETARI nuk do gjej fjale shqipe te keqe per te pershkruar kete veprim tuajin.

  Epilog:

  Ne fakt ne historiografine shqiptare ka dy Shën Naum-ë
  ..Njëri eshte I Zogut Burgajetit dhe tjetri I Korbit Viqidolit 1993..
  Mbasi ky i fundit mbahet fshehur nga opinioni dhe atdhetare leshi si puna juaj e mbyllni sqepin… ju ve ne dijeni qe aty u gatua nje ndyresi akoma me madhe se e Zogut…U VENDOS furnizimi I Sllobodanit me nafte nga Berishoviqi per luften kunder ish jugosllavise mbetur perfshire dhe Kosoven…
  .
  Prandaj I nderuar ”NUK” jemi bashkluftetare ne misionin “RAMA IK” po ndahemi te ndyresia juaj qe ne menyre tinzare po kerkoni “SALUL HAJDE” qe do te jete varrosja perfundimtare e atij vendi…(vijon)

  Reply to this comment
 40. LEXUES SHQIPTAR January 16, 14:27

  RRENACAKU SHQIPFOLES HUMBI PER ME SHUME SE 2 DITE PA PERGJIGJE.

  Ja pra fytyra e tij:

  Perdor sensibilitetin e nje gazete te majte shqiptare per te nxitur te shqiptaret e majte nepermjet komenteve te tij çarçaf te gjata ne perdorimin me shume se kapsollat ne dukje kunder Sali Berishes dhe opozites aktuale shqiptare.

  Perdor forumin e nje gazete patriotike shqiptare per te nxitur shqiptaret patriote nepermjet komenteve te tij çarçaf te gjata ne perdorimin me shume se kapsollat ndaj Aleateve te Medhenje te Shqiperise, kunder SHBA dhe B.E.

  Dhe per çeshtjen aktuale te detit Jon asnje pergjigje.

  VETEM NA NXIT TE KUPTOJME ÇEKIÇIN GREK.

  Reply to this comment
 41. rrenacaku January 16, 23:16

  Replike gjysem miqsore
  me komentuesin “LEXUES SHQIPTAR”
  qe si duket eshte dhe siamezi I komentuesit “NUK”.
  .
  I nderuar…jeni shume konfuz ne komentin e fundit dhe ndertimi I fjalive nga ju tregon se keni probleme elementare te gjuhes shqipe ose roli qe po luan ju ka dale jashte kontrolli.
  .
  Edhe nese komentet e mia qenkan “kunder” SHBA dhe B.E. te garantoj se ato do jene si vaksine sheruese jo vetem per Aleatet e Medhenj dhe per ato qe jane mesuar per te perdorur “gojoren” si siamezet qe kam permendur me siper
  .
  Tregoheni folklorik kur me tregoni patriotizmin si “vellaçkoja juaj” me siper duke me permendur W. Wilson-in dhe B.Klintonin..
  .
  Ne dakort cfare kane bere keto te dy burra per Shqiperine por mos harro se ne historine Amerike-Shqiperi ka dite me kohe me diell si me W.W & B.K por ka dhe dite me stuhi dhe cuname dhe nese marrim nje rezultante nuk dalin mire llogarite…

  .Pra INTERESI GJEO-STRATEGJIK E MUND

  MIQESINE DHE DEMOKRACINE..
  .
  Falenderojne Woodrow Wilson per vitet 20’ por cfare do na thoni per 7 prillin 1939 ku pervec nje deklarate te thate per te lare gojen asgje tjeter..
  .
  Vazhdon falenderimi per Woodrow Wilson per vitet 20’ por cfare do na thoni per 3 te MEDHENJTE E KARTES ATLLANTIKUT 1941-1945 kur gjithe ajo lufte titanike e Shqiperise shkoi per lesh ne tetor 1944 kur Churchilli me Stalinin na shiten te Tito si placke tregu dhe e pakta ambasadori amerikan Averell Harriman ne kete takim duhej te ishte kunder dhe jo te mbyllte gojen si aprovim.
  .
  Jo vetem kaq por mos aprovimi I pjesemarrjes Shqiperise ne San Francisko 1945 ( edhe pse per aresye bajate kunder komunizmit) e ka zbehur deri ne ZERO kontributin e WW ne fundin e WW2.
  .
  Nuk kam asgje kunder fisnikut Bill Klinton qe ishte njeriu I duhur ne kohen e duhur dhe ne vendin e duhur kunder bishes serbe…atehere..PO SOT.??.
  .
  u lemerisa kur nje TOPOLITIKAN AMERIKAN QE KERCENOI PARA 9 MUASH DUKE THENE;

  (HAPI VESHET MIRE)

  OSE HIQENI TAKSEN NDAJ SERBISE OSE DO HEQIM BAZEN AMERIKANE NE KOSOVE (bondsteel)
  .
  ose tjetra kur gjithe kupola e UCK po masakrohet juridikisht & mentalisht ne Hage kurse drejtuesit e sotem te kosoves qe ne vitet 1997-1999 merreshin me leksione erotike sot drejtojne Vilajetin e Kosoves
  .
  Nje nga kendveshtrimet kryesore te komenteve “çarçaf” eshte se shoh nje rrezik te madh kombetar ne lidhje me riardhjen ne pushtet
  te Juntes Kriminale B.M.B ( berish-meta-basha).

  Dihet zyrtarisht e Amerika e ka bere nje krye-gafe me kriminelin nazist Xhaferr Deva ne vitet 50-60 duke e ricikluar ne veprimtrine tij kunder shtetitn shqiptar (mos na cani menderne per lufte antikamuniste) duke patur si qender bashkpunimi Beogradin dhe Athinen..
  .
  Do ishte nje politike anti-amerikane e Amerikes ne Shqiperi ( dhe anti-europjane nga Europa) nese Xhaferr Deven Junior=Llumzi Bashen do ta rigradojne si ne 8 maj 2011 me anti-amerikanin Arvizu.
  .
  Nuk shohim ndonje ndryshim midis Xhaferrit 4 shkurt 1944 dhe Lyl Bashes 21 janar 2011 se te dy kane vrare mizorisht qytetare shqiptare vecse koloneli gjerman gjeti menyra dhe e largoi Xhaferin..kurse keto miqte e komentusit “LEXUES ANTI-SHQIPTAR” duan ta gradojne Kriminelulin si K/m te Shqiperise,te hequr tashme nga harta e Europes.
  .
  Ti o komentues “LEXUES SHQIPTAR” kushdo qofsh …mos perdor Detin Jon per te hequr (nxire) nje Edi Rame te ballsamosur per te prure ne pushtet Pushtin Lul..
  .Dhe pak dite eshte 10 vjetori I masakres fashistoide te 21 janarin 2011..
  .
  Ju lutem:
  .Ose jepni nje dekorate me Kimet ,Devilul Bashes qe mbrojti si minister I brendshem , kullen e SERBossit te tij nga kokpalaret ne 21 janar.sipas kornizave ligjore qe e ka pranuar dhe vete me mburrje
  .
  Ose protestoni ne zyrat e Spak-ut te hape dosjen e Debilul Bashes jo vetem per tradhetine e pare ne detin Jon por dhe per krim kunder njerzimit si minister vrases ne 21 janar 2011 qe paturpesisht nje anti-ambasador me emrin Arvizu e quajti yll ne ngjitje.nje bedel kriminel

  Reply to this comment
 42. NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 17, 01:27

  @ Rrenacak

  Ndyresirat “Rama Hajde” dhe “Sali Hajde” t’i mbash per vete.

  Une jam dhe do te jem bashkeluftetar vetem me Ata qe jane dhe do te jene per Progresin e Shqiperise.

  NE LIDHJE ME ÇESHTJEN E HAPUR NE DETIN JON:

  Ti ke shkruar komente te gjata por konkluzioni yt eshte asgjeja: “Zgjidhja konkrete nuk eshte ne dore te shqiptareve”.

  Une kam mendime, argumente, rekomandime konkrete si shume patriote shqiptare; natyrisht shume te ndryshme nga asgjeja jote.

  Ti shkruan: Ngërçi i Jonit” eshte krijuar para ca vitesh
  nga “euro-usatallaret” per tu perdorur si model ne betejen shekullore Turqi-Greqi per ishujt.

  Une shkruaj qe ketu ne detin Jon nuk ka patur asnje ngerç, sepse Kufiri Detar Shqiperi – Greqi ishte dhe eshte i percaktuar dhe ratifikuar perpara 95 vjetesh pikerisht me Protokolle dhe Traktate Nderkombetare.

  Besoj jemi dakord te dy se: qeveria antishqiptare e Sali Berishes zbatoi axhenden greke, filloi negociatat me Greqine per Kufirin Detar dhe firmosi nje marreveshje antishqiptare.

  Besoj jemi dakord te dy se: Gjykata Kushtetuese e Shqiperise hodhi poshte me votim te plote 9 – 0 marreveshjen antishqiptare te qeverise berishiste dhe nuk la asnje detyrim per marreveshje te re.

  Une dhe shume patriote shqiptare kemi thene, kemi shkruar, kemi perseritur qe: asnje qeveri shqiptare nuk ka tager, nuk ka pse te diskutoje absolutisht Kufirin Detar Shqiperi – Greqi.
  Ne nuk ka pse te shkojme fare ne asnje Gjykate Nderkombetare, pse do Greqia.

  Shqiperia me Greqine ka shume çeshtje dhe probleme te tjera te pazgjidhura shume te rendesishme per Shqiptaret dhe Shqiperine, por qe qeverite antishqiptare PD,PS,LSI nuk guxojne as t’i diskutojne, as t’i hapin me Greqine.

  Çeshtja e re zee eshte nje çeshtje e shekullit XXI, eshte ne axhenden Greke, eshte ne interes te Greqise, por nuk eshte as obligative, as urgjente, as ndonje kusht as me shkrim, as verbal i USA dhe BE per Shqiperine, pra jo ne interes imediat per Shqiperine. Ka shtete ne Bote qe per percaktimin e Shelfit Kontinental dhe zee jane ne bisedime prej dekadash dhe ende nuk shkojne ne asnje Gjykate Nderkombetare.

  SHËNIM:
  Hartat greke te publikuara ne Greqi, hartat greke te publikuara edhe nga media servile e Timonierit (gazetatema), timonieri yt (zedhenes i Greqise) duhet t’i kishte hedhur me kohe ne koshin e pleherave; sepse ato harta zaptojne ne menyre skandaloze nga Sovraniteti Shqiptar shume here me teper se 10-15 kilometra katrore qe ti permend, madje na i quan edhe te diskutueshme.

  VIJON

  Reply to this comment
 43. rrenacaku January 17, 17:10

  I nderuar “Nuk”

  Lexova repliken tuaj te fundit dhe me pelqeu shume deri te fjalia e trete nga fundi kur thua “timonieri yt” .
  >
  Per nje shqipfoles edhe me intelekt minimal qe do lexoje debatin tone do ta spjegoje kete autogolin tuaj ne 3 versione:

  1-Ose nuk I ke lexuar komentet e mia
  .
  2-Ose nuk I ke kuptuar.
  .
  3- Ose ke probleme te shendetit mental.
  .
  Po ta perseris ne menyre “katunarce” opinionin tim:
  .
  Nese ju ne menyre figurative do kerkoni per zullumet e Rames pushkatim..une do kerkoja futje ne fuci bitumi ( jo menjehere por avash-avash)..
  .
  Por nese ai ÇEKIÇI GREK (qe une nenkuptoj lobin teper te fuqishem grek ne USA&BE ) do arrije te sjelle ne pushtet Monstren Lul Berisha per here te trete atehere kam te drejte te mendoj se dhe ju jeni I paguar ( ose vetkombshkaterrues)qe me kete FAKE-ATDHETARIZEM
  te kemi se shpejti Palikarin Lul si
  K/M (KRYE-MONSTER)
  ,
  SHËNIM 1:

  Atij Ediramistit Mero Bazes t’I marsh te keqen se ka 24 ore qe e ktheu Timonin nga Surreli ne drejtim te Lalzit..

  Po nuk besove lexo artikullin e tij te fundit PER FALJE BASHES NGA ERION VELIAJ dhe kjo ndodh pikerisht ne vigjilje te masakres 21 janarit 2011.
  .
  SHËNIM 2:

  Propozoj qe ta mbyllim ne barazim kete debat konstruktiv dhe per te bere qejfin po pranoj nje humbje dinjitoze 49-51 ne favorin tuaj..
  .
  Nderime !

  Reply to this comment
  • NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 17, 22:30

   @ Rrenacak shqipfoles me intelekt minimal

   1-Komentet e tua te gjata ishin vetem nje propagande bajate partiake parazgjedhore, ne vendin jo te duhur, sipas trumpetes ramiste: “shikoni kush eshte e keqja me e vogel”.

   2-Komentet e tua te gjata nga i pari deri te i fundit ishin vetem krahasime kurrikulumesh palikaresh: Berisha, Nano, Rama, Basha.

   3-Komentet e tua kopje te gjata artikujsh, pergjithesisht nuk kishin asnje lidhje direkte me artikullin konkret dhe asnje vlere konkrete per lexuesit.

   @ Rrenacak “katunar” me problem mental

   Nuk po kerkoj ne menyre figurative qe te denohet Rama me pushkatim.

   Nuk po kerkoj ne menyre figurative si ti qe do ta fusesh Ramen ne fuçi bitumi.

   Une dhe shume shqiptare patriote po kerkojme realisht qe qeveria aktuale shqiptare te terhiqet urgjentisht nga zbatimi i axhendes greke ne detin Jon, te zbatoje ne çdo pike vendimin e Gjykates Kushtetuese te Shqiperise, te mos vere ne diskutim dhe ankand Kufirin Detar Shqiptar i cili eshte i percaktuar dhe ratifikuar perpara 95 vjetesh me Protokolle dhe Traktate Nderkombetare, pra te mos shkoje sipas interesit grek ne asnje Gjykate Nderkombetare.

   SHËNIM:
   Nuk dua te merrem ne kete Artikull me dredhite 24 oreshe te vegles se timonierit Mero Baze dhe te gazetes se tij tema, qe disa forume i ka shnderruar ne çerdhe dhe gjuhen e neperkes se shovinizmit vorioepiriot grek ne Shqiperi.

   Reply to this comment
 44. rrenacaku January 18, 19:34

  Zoti “Nuk”
  .
  Per kortezi si xhentelmene kerkova barazim..biles pranova humbjen ndonese dinjitoze por ju vazhdoni vallen e Pinguinit e cila luhet kur ka me shume se tre valltare.ne jemi dy..
  .
  Semundjen mentale qe mendoj se e keni ,nuk e them per t’ju ofenduar po per t’ju ndihmuar te sheroheni spepse ngaterroni KEKUN ME BYREKUN.

  Shembull:

  Ne komentin e parafundit tuaj ju ne menyre te shemtuar devijoni shprehjen time duke thene ju (citoj)

  Ndyresirat “Rama Hajde” dhe “Sali Hajde” t’i mbash per vete…(fund citimi)

  .qe ne fakt kam thene se kjo lufte e juaja me bomba atomike me Ramen dhe kapsolla per Berishin tregon se keni devijime mentale ne kujtese ose lehni ne favor te riardhjes Lulsumes ne pushtet “gjasme” duke barazuar Ujkun SB me Xhhirafen 2 metroshe ER si beri I ZIU ARVIZI para pothuaj 10 vitesh
  kam thene se “kenga” juaj eshte

  IK RAM TRADHETARI…HAJDE LUL “ATDHETARI”
  ;;

  Ju lutem lexoni me vemendje keto rrjeshta me poshte.
  .
  Kjo tregon se ambasadori amerikan XH.XH eshte negociator midis antishqiptarit me te madh ne amerike NIKOLLA GAXOJANI alias Nicolas geixh (Cam ordhodoks me ADN 100% shqiptare ) me parine e Tiranes dhe shikoni si tallin lesht keto dy amerikanet..
  .
  Lexim te kendshem !

  Ish-kongresmeni amerikan dhe kryetar i Ligës Qytetare shqiptare amerikane akuzon kryetarin e PD-së (VITI 2002)

  Dioguardi: SERBerisha na tradhtoi

  “Të takosh ( kërkosh falje )Geixh është njëlloj sikur t’i kërkosh avantazh politik Milosheviçit”

  Nuk e kuptojmë si e ka bërë këtë ndryshim të madh, prandaj jam shumë i zhgënjyer si president i lobit shqiptar, si ish-kongresmen i SHBA-së, si shqiptaro-amerikan dhe si president i lobit shqiptar “Liga qytetare amerikane-shqiptare”.
  .

  Dhe është e vërtetë që ky takim u nxit nga ambasadori amerikan (LEXOJE MIRE O TRIMI NUK KETE RRJESHT) dhe për këtë do të ankohem në Departamentin e Shtetit në Uashington duke kontaktuar kongresmenët e rinj. Kjo nuk duhej të ndodhte dhe duhet të di motivin e këtij takimi. Zoti Geixh si antishqiptar ka shkruar letërsinë më negative, më radikale, kundër popullit shqiptar.

  Drejtuesi i organizatës panepirote organizoi një takim të rëndësishëm në Korfuz, takim që ndryshoi rrjedhën e politikës në Shqipëri. Ai kishte ftuar në ishullin grek të Korfuzit ish-kryeministrin Meta dhe kryetarin e Partisë Socialiste, Fatos Nano. Takimi u mbajt sekret prej tyre megjithëse në shtyp u botua lajmi. Në këtë takim Nikolas Geixh u shfaq si një ndërmjetës mes Nanos dhe Metës, të cilët kishin muaj që po përjetonin një përplasje shumë të fortë politike mes tyre.
  .
  Me e forta kur thote Berisha : Takimi qe une bera me Ambasadorin Jeffrey dhe publicistin, shkrimtarin Nikolas Gage,ishte miqsor.. “E kam akuzuar kot Gejxhin ne ’94”..
  .
  Konkluzion per komentues me divijime mentale ne fake patriotizmin e tyre:
  .
  Nese ambasadori amerikan XH.XH dje dhe sot vene antishqiptarin me te madh te Amerikes ti beje synet politikanet tane atehere nuk kemi pune me Salul-Rameten qe jane koqe prere ..por kemi pune me ata qe I kastruan…pra ai qe them une ÇEKIÇI GREK..
  .
  Nese e kupton je PATRIOT SILIKONI ose frikacak

  Nese nuk e kupton
  ke nevoje per vizite te mjeku perkates

  Reply to this comment
 45. LEXUES SHQIPTAR January 18, 20:58

  O RRENACAK
  Ke shkruar komente çarçaf te gjata kunder Aleateve te Medhenje te Shqiperise, kunder SHBA dhe B.E.
  Ne fillim nxit shqiptaret me faktet e tua te panumerta qe te perdorim me shume se kapsollat, me pas shkruan qe komentet e tua çarçaf do sherbejne per te vaksinuar Aleatet e Medhenj.

  ÇFARE PO KERKON TE THUASH, KONKRETISHT?

  Reply to this comment
 46. rrenacaku January 19, 03:37

  zoti L.SH
  .
  Me fal se po te them por mos u bej Kalec interneti dhe po na ben pyetje hetuesish duke gjetur “ armikun e kllases” te komentet e mija.
  .
  Ti po ben “prroçkën “ e rradhes se po ngaterron propoganden me kritiken e forte,dhe nese Euro-Amerika ka ngelur ti ta mbrosh me kete llogjike duhet te themi qe sot R.I.P Amerika..

  Po ta perseris dhe si hetues internet mbaje shenim:

  Shqiperia ka kohe qe eshte kthyer republike ambasadoriale qe ka ndikuar keq ne mbarvajtjen e puneve ne Shqiperi…
  Eshte turp per euro-atllantiket qe te mos vendosnin dot demokracine ne nje vend liliput nen 3 miljon banore dhe me 100 parti duke bere lemsh jo vetem votimet por dhe keto gallatat me Detin Jon..lexo dhe nje here çekiçin grek te ambasadorit AMERIKAN Xhefri me antshqiptarin me te madh ne Amerike N.G….qe trodhen komplet ne 2002-in klasen politike qe vetem ti o LE.SHQIPTAR nuk e shikon
  .
  Nuk kam bere “kundravajtje” as sa 0.01% e John Kerry-it ne 22 Prill 1971 ne Capitol Hill Washington D.C kur pasi hodhi dekoratat e luftes para shtepise bardhe ne menyre demonstrative tha duke akuzuar ashper qeverine amerikane:
  “”By sending its men overseas to commit these crimes, America had created a monster.
  “A monster in the form of millions of men who have been taught to deal and to trade in violence,” he said. “And who were given the chance to die for the biggest nothing in history.”
  “I’m not doing this for any violent reasons, but for peace and justice, and to try and make this country wake up once and for all.”..
  .
  Eshte atdhetarizem sot qe ti drejtohet gishti atyre sekteve antishqiptare ne Euro-Amerike (lobet pro greke & serbe & makartiste) qe mbrojne akoma Monstren e Viqidolit me Lilat e Lulat e tij dhe me nje Edi Rame “si pordha neper breke”…
  .
  .OK duhet te mbrojme cdo milimiter te Detit Jon por mos harrojme se tolerimi qe po I ben bashkesia nderkombetare monstrave te politikes shqiptare con automatikisht ne vet-asgjesimin kombetar duke na kthyer ne shprehje gjeografike bashke me Detin Jon

  Reply to this comment
  • LEXUES SHQIPTAR January 19, 14:34

   o rrenacak

   Mos u shqeteso per nje pyetje konkrete dhe te shkurter qe te bera, ti vazhdo me komentet çarçafe te gjata te grish sallate ruse!

   E kuptojme insistimin tend teorik per te na treguar se John Kerry ne nje dite te 1971 hodhi ne menyre simbolike ne nje manifestim veteranesh dekoratat e luftes ne Vietnam, por ti harron me ose pa dashje 50 vjet te John Kerry si perfaqesues i larte i politikes amerikane qe nga vitet 70-te, si Senator i SHBA ne vitet 80-te dhe 90-te, si kandidat per President i SHBA ne vitet 2000, si Sekretar i Shtetit te SHBA ne vitet 2013-2017.

   Vazhdo me kapsollat dhe saçmat e tua, me kritiken e forte ndaj Euro-Amerikes, madje mund te besh edhe manifestime si bejne greket perpara ambasades amerikane, vazhdo pa u ndalur me vaksinimin qe kerkon tu besh Aleateve te Medhenje SHBA -B.E, por pasi te vaksinohesh per vete me vaksinen anticovid, “ndoshta” nuk do rrahesh me ujin ne havan si hajvan.

   Reply to this comment
 47. rrenacaku January 19, 16:20

  I nderuar LE..SH…
  .
  Boll se le .oqen e namit qe do me u bere me zor 007 ??
  .
  Nese ke probleme me” carcafet” shko bej proteste te redaksia e gazetes Dita ose drejtohu zotit Thano jo vetem per carcafet dhe jasteket por dhe raportoi per mua si rrezik per Ameriken…megjithese ai vete pati probleme serioze per artikullin KINEZERIAT E ARVIZUSE ku ky I fundit nderpreu marredheniet dipllomatike per Shekullin..Gallate apo Jo ?
  .
  Per demonstrata ndaj ambasades amerikane edhe ju “sqiptaret” keni beri nje “madheshtore” ne 15 nendor 2013 per LHL…jo vetem kaq por Arvizu pasi kishte fol ne telefon me Bashen KY I FUNDIT I kishte premtuar se nuk do merret pjese ne demonstrate…..dhe per cudi jo vetem doli ne demonstrtate por dhe kur u ul kembekryq vuri PRAPANICEN pikerisht ku ai kishte vrare nje nga “kokpalaret”
  .

  Nese do kishte nje peshore “virtuale” te vleresonte proamerikanizmin e komentuesve anonime besoj se do jem ne rradhet e para

  &
  Por eshte domodoshmeri historike qe gafat e pabesueshme te dipllomacise euroatllantike me Shqiperine qe jane faktori kryesor qe ai vend ka shkuar ne kolaps shume-dimensional te thuhen hapur.

  &
  Troc muhabeti:Kjo zhurme e Kimit radhes per reformen ne votime apo ajo e Donald Aleluse per reformen ne drejtesi ( QE DESHTOI NE MENYRE TE TURPESHME..duke falur me qellim krimet e Biberishes me dakordesine e palloshit 2-metrosh Edi Rama) jane thjesht per te mbuluar kataklizmone shqiptare e papare ne historine moderne te planetit… sepse jemi me keq se nje koloni klasike apo vend i pushtuar.

  &

  Thano thote:

  Mjaft me këtë pritjen e Mesisë nga jashtë; me këtë verbërinë për të huajt që na trajtojnë si indigjenë. Mos mendoni se të huajt janë të imunizuar nga vesi i vjedhjes dhe abuzimit, përkundrazi:

  Shikoni ata të Bankersit si përpiqen të vjelin çdo qindarkë nga miliardat që fitojnë në Shqipëri dhe ta nxjerrin jashtë në formë pagash qindramilionëshe dhe marifetesh të tjera, vetëm e vetëm për të mos lënë asnjë kacidhe taksë këtu në Shqipëri.

  &
  Thano vazhdon:

  Kur flasim për të huajt, është e vërtetë që ne shqiptarët i duam dhe i respektojmë SHBA¬të veçmas. Për shumë arsye.

  &

  Por është e vërtetë gjithashtu që disa nga ambasadorët e SHBA¬ve në Tiranë janë vetë inkurajuesit dhe mbrojtësit e të korruptuarve të politikës së Tiranës, madje edhe kur këta të fundit kanë kryer vrasje në mes të sheshit e në mes të ditës.

  &

  Ndaj këta ambasadorë janë bashkëfajtorë për situatën ku ndodhet vendi, përfshirë sistemin që po duam të reformojmë.
  &

  E duke qenë se besimi tek ta ka qenë shumë më i lartë, tradhtia e këtij besimi është edhe më e fortë e më e ndjeshme nga shqiptarët, se tradhtia nga vetë klasa politike e Tiranës.
  Epilog:
  Reforma e votimeve qe po e udheheq zonja Kimete dhe reforma ne drejtesi e deshtuar e Donald Aleluse do mbeten si ‘kinkalerina vezulluese” nese nuk do kete ndeshkim per krimin e 21 janarit..per fajet e berishes..metes bashes edi rames dhe arvizuse..
  _
  Sepse ne 21 janar 2011 u vrane jo vetem protestues te pafajshem por dhe besimi qe ka nje shumice e cilesuar shqiptaresh te dipllomacia euro-atllantike qe jo vetem ka deshtuar por eshte pjese kryesore e fajit.

  Shenim:

  Ne kete artikull ,keto komentet e mia “carcaf” jane memorial ne nderim te te pushkatuarve te 21 janarit 2011 dhe jetimeve te tyre qe jo vetem u vrane nga ISISaliu por dhe po I perdhos ata ne ngerdheshjen e Kimit apo potureve te mbushura te Rames gje qe nuk ka ndodhur as ne koloni as ne vende te pushtuara

  ….Ndodhi ne Republiken Kimabasadoriale
  te Salbanise & Edmavrise

  Reply to this comment
  • NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 19, 19:30

   @ Rrenacak i detit

   Per sa i perket Artikullit konkret, ti megjithese ke shkruar shume gjate, nuk kishe absolutisht dhe nuk ke fare po fare asnje opinion te shkurter apo konkret, se çfare duhet te bejne shqiptaret per detin Jon.

   Une kam patur dhe kam opinione, mendime, argumente konkrete si shume shqiptare te ndershem dhe patriote.

   Reply to this comment
 48. NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 19, 19:31

  @ Rrenacak i 21 janarit

  Per sa i perket komenteve te tua te perseritura dhe te ndjeshme per 4 viktimat e 21 janarit 2011, une mendoj se ke shume te drejte, dhimbja eshte njerezore; dhe tani pas 10 vjetesh, pergjegjesit duhet te kishin shkuar me kohe ne bangen e gjyqit dhe prapa hekurave, ku akuza ne radhe te pare te ishte bere nga Ata qe u ben thirrje shqiptareve per proteste, nga Ai qe vetem dhuron hipokrizisht nje lule.

  Une mendoj se nuk eshte as Artikulli i duhur, as Vendi i duhur per te shkruar per 4 viktimat e 21 janarit.

  Reply to this comment
 49. NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 19, 19:31

  @ Rrenacak me kapsolla

  Per sa i perket komenteve te tua te gjata, te perseritura, plote revolte, me kapsolla, me saçma, me vaksina kunder Aleateve te Medhenje Strategjike USA dhe BE; eshte shume demokratike te argumentosh, te kerkosh, te shprehesh sa dhe si te duash.

  Une mendoj se, per çeshtjen e rihapur ne detin Jon, pas Vendimit te Gjykates Kushtetuese te Shqiperise, perderisa nuk ka asnje prononcim te drejtperdrejt te asnje Aleati Strategjik, perderisa nuk ka asnje deklarim te ndonje ambasadori perpara mediave, pergjegjesine e kerkoj drejtperdrejt te Timonieri i qeverise aktuale te Shqiperise qe eshte bere zedhenes i qeverise se Greqise per te rinegociuar me Greqine Kufirin Detar te Shqiperi – Greqi te percaktuar dhe ratifikuar perpara 95 vjetesh.

  Reply to this comment
 50. NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 19, 19:33

  @ Rrenacak elektoral

  Nuk deshiroja aspak te perzihesha ne fushaten tende konkrete paraelektorale te lidhur me ndyresirat qe ti insiston “Rama hajde” dhe “Berisha hajde”, sepse une jam per shporrjen e kesaj klase politike njengjyreshe pergjegjese 30 vjeçare e rrenimit te Shqiperise, per shporrjen dhe venien perpara pergjegjesise te antishqiptarit autokrat e agresiv Berisha, te antishqiptarit autokrat e hipokrit Rama dhe te Presidentit te vene po prej tyre.

  Vetem demaskimi konkret, me argumenta konkrete perpara shqiptareve i veprimtarise se tyre antishqiptare, ose i ben dhe i detyron te kthejne rruge, ose u nxjerr zbuluar surratin dhe pergjegjesine tyre konkrete.

  Pra, po te shkruaj me fjalorin tend, qe bashkerisht te kuptohemi me mire: perpara se populli shqiptar te perpiqet te vaksinoje (siç thua ti) Aleatet e Medhenje Strategjike USA dhe BE, shqiptaret duhet te shporrin vasalet dhe servilet , kete klase politike pergjegjese, sistemin elektoral antidemokratik qe kjo klase sunduese ka pergatitur; Te zgjedhim ne krye organizime politike me shqiptare te ndershem, patriote, punetore dhe keta jane ATA qe do te punojne, do te mbrojne me pasterti, me argument, me insistim, me inteligjence, me diplomaci te drejtat dhe interesat e Shqiperise dhe Shqiptareve edhe perpara Aleateve te Medhenje Nderkombetare edhe perpara atyre qe kane percaktuar dhe percaktojne Gjeopolitiken Rajonale e Boterore.

  Reply to this comment
 51. NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 19, 19:56

  @ Rrenacak

  Eshte e drejta e cilitdo te shkruaj sa dhe si mendon, madje eshte e natyrshme qe te kemi madje edhe konkluzione identike, te njejta, te peraferta, te ndryshme, te kunderta. Nje nga aspektet me fillestare te demokracise eshte pluralizmi i mendimit.

  Per nje debat me konstruktiv, me te dobishem, me konkret, te sugjeroj qe replikat konkrete t’i besh aty ku e kane vendin, poshte çdo komenti tim konkret (Reply to this comment), ne te kundert shkakton me ose pa qellim konfuzion.

  Reply to this comment
 52. NUK KEMI TOKË DHE DET PËR TÍA DHËNË GREQISË. January 19, 19:58

  @ Rrenacak i detit

  Per sa i perket Artikullit konkret, ti megjithese ke shkruar shume gjate, nuk kishe absolutisht dhe nuk ke fare po fare asnje opinion te shkurter apo konkret, se çfare duhet te bejne shqiptaret per detin Jon.

  Une kam patur dhe kam opinione, mendime, argumente konkrete si shume shqiptare te ndershem dhe patriote.

  Reply to this comment
 53. rrenacaku January 19, 20:37

  Pa u thare akoma boja ne repliken
  me 2 LE.SH-at si cifte …
  tani dolen
  4 NUK-a. me bresheri

  Do te vazhdoja repliken por te komenti I fundit ke shkruar: (citoj)

  “” Nuk deshiroja aspak te perzihesha ne fushaten tende konkrete paraelektorale” (fund citimi)

  ..qe tregon se je bere per doktor nese je serioz ose po tregon ( te duken kembet me lesh si dhelpra) qe duke ‘hajtllajtur “ (Highlight) kete “krim” te Rames
  e ben per te mbuluar vargmalet me krimberishen atij burrit te shtetit te te ziut Arvizi..

  Reply to this comment
 54. rrenacaku January 19, 21:38

  hape saracinesken e komenteve o i zoti K.I.K-ut
  .
  se behesh me i lexueshem qe kete zotin Floqi e keni
  ..
  me ate zotin Mandili nga ana tjeter

  per te nxire kufomen e Rames..
  .
  ky i fundit e ka dhjere fare muhabetin

  por nese ju
  .
  perdorni “atdhetarine” prej silikoni …atehere

  esat pasha dhe zogu
  .
  do jene lule para jush

  qe po coni uje te mulliri Devilulit
  .
  yllit ne ngjitje te AAAA-se

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim