“Nuk e njohim Kosovën. Nuk lejojmë as anëtarësimin në OKB”

April 2, 2018 13:31

“Nuk e njohim Kosovën. Nuk lejojmë as anëtarësimin në OKB”

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç deklaroi sot se nuk konceptohet që Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës, dhe ta lejojë këtë të fundit të ketë një vend në Kombet e Bashkuara.

“Nuk është në interesin tonë që ta ashpërsojmë situatën”, ka thënë shefi i diplomacisë serbe.

“Ne duam që situata të jetë e qetë dhe të zbatohet marrëveshja e Brukselit, por bashkësia ndërkombëtare duhet të tregojë nëse e do Serbinë si partner apo si peng të marrëdhënieve të këqija”.

Daçiç theksoi se nëse Prishtina nuk përmbush detyrimet nga Marrëveshja e Brukselit për Asociacionin e Komunave Serbe deri më 20 prill, atëherë Serbia do detyrohet të vendosë sesi do të veprojë me tej.

s.a/dita

April 2, 2018 13:31
Komento

1 Koment

  1. Iliria e bashkuar April 2, 15:08

    Zagar kriminel

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?