“Nuk e prisja nga një kryeministër artist si Rama”. Ministri gjerman reagon për shembjen e godinës së Teatrit

May 23, 2020 08:39

“Nuk e prisja nga një kryeministër artist si Rama”. Ministri gjerman reagon për shembjen e godinës së Teatrit

Lidhur me shembjen e godinës së Teatrit ka reaguar edhe ministri gjerman Christian Schmidt, nëpërmjet rrjeteve sociale.

Ai shprehet i habitur në lidhje me kryeministrin e vendit duke theksuar se Edi Rama është një njeri i kulturës.

Prishja e Teatrit Kombëtar është një proces shqetësues. Në fakt kisha përshtypjen se Shqipëria u përpoq shumë në procedurat e sundimit të ligjit përpara hapjes së bisedimeve të pranimit në BE.

Qasja administrative dhe ligjore, se si Teatri Kombëtar është shembur me shpejtësi ngre disa pyetje. Është gjithmonë fatkeqësi kur zhduket një ndërtesë historike.

Sidomos me një kryeministër artistik si Edi Rama do të kisha dyshuar se ruajtja e Teatrit Kombëtar, por mbi të gjitha shteti i së drejtës, do të kishte qenë shqetësime të rëndësishme për të.”- u shpreh ai.

 

o.p. / dita

May 23, 2020 08:39
Komento

11 Komente

 1. Alidemsi vjeter May 23, 09:56

  Ka te drejte sepse sapo degjon Teatri Kombetar gjykon me emrin dhe jo me ndertesen pocaqi pupulite 80 vjecare te telendisur gjate ketyre viteve te fundit…qe na paska ne dore hyrjen tone ne BE!!!!!

  Reply to this comment
  • mirel May 23, 17:09

   Po, po, se eshte vrrome dularake si puna jote dhe do marri mendjen tende, Si thote dhe akademikja e Ramutit, defton- destrukton

   Reply to this comment
 2. pap May 23, 10:36

  Nese ky i ka thene verete keto qe shkruhen, atehere ketij i mendon b..tha dhe jo truri. Jalla, me cfare dylbish e ka pare ky kete punen e teatros, qe mundohet te beje mesine se na qenka prishur brenda 24 oreve!!?? Dhe ky koke-vorba na duhej, se kemi pak brenda…

  Reply to this comment
 3. cdo fjale e lajmit, 10fish me e vlefshme se titulli May 23, 14:12

  cdo fjale e ketij njeriu eshte 10fish me e vlefshme se titulli, qe i vu Dita lajmit.

  Lexojeni!!!

  “Qasja administrative dhe ligjore, se si Teatri Kombëtar është shembur me shpejtësi ngre disa pyetje”

  DITA: mos na e fshih lajmin nga fundi

  Reply to this comment
 4. Lili May 23, 15:03

  Ke kujtuar se eshte artist?! Po ky kur asgje s’ka ba!
  Jo eshte biri i kristaqit qe firmosi varrjen e poetit ne midis te kukesit ne 1988 , e i nipi i koletes , qe vetem krime ka lane mbas si kujtim!
  Edhe ate shkolle arti vetem se eshte biri i kristaqit e nipi i kloletes e ka ba!

  Fake artist!

  Reply to this comment
 5. informim/dezinformim gazetar May 23, 16:26

  nuk eshte minister qe nga 2019

  Reply to this comment
 6. iSpeak May 23, 17:07

  Zoti Minister, u desh me shume se 20 vjet te prishej godina e teatrit. Sa vjet ju duhet ju ne Gjermani?!

  Pikerisht se eshte artist, duhet te mateshe dy here para se te shkruaje. Se mbase ka edhe nje gje artistike te prishja – heqja e asaj shemtire nga qendra e kryeqytetit e ndertimi i dickaje me te verte te bukur.

  Tregohu pak germon i permbajtur e gjakftohte, se ti me te degjuar vetem nga njeri vesh e ke, nuk e ke me te pare.

  Reply to this comment
 7. mirel May 23, 17:12

  Dita ka mesuar fjalen qasje dhe nuk e leshon.
  ‘Jam kurioz, qasje tha ambasadori, pike per pike?
  Qasje administrative dhe ligjore se si Teatri eshte shembur. Nuk kuptoj.
  A muind te kete thene: Baza administrative dhe ligjore, apo arsyetimi ligjor ne menyren se si eshte shembur teatri le per te deshiruar?
  Mendohuni dhe njehere se ka mundesi e kuptoni.

  Reply to this comment
 8. Pjesë nga përmbajtja e komedisë e re e nivelit shekspirian me titull "theatri" ku në rolin kryesor luan aktori kryesor i politikës shqipëtare Edi Rama. May 23, 18:24

  Kur ambasadorja Kim mor lajmin e prishjes së teatrit dhe operacionin e 1000 forcave policore kundër kriminelëve të strehuar në të, vrapoj te kryeministri dhe u habit kur e gjeti vehten e saj në zyrën e tij, rrethuar nga pikturat në katër muret dhe kryeministrin duke tundur penelin në një cep të tavanit që kishte ngelur pa pikturuar, tamam si Mikelanxhelo që pikturonte tavanin e Kapelas Sistina. Ajo e mendoj , si ky ministri gjerman, që nuk kishte mundësi që ky artist të ishte një buldozer me noçkë me dhëmbë dinosauri për prishjen e mureve të teatrove, natën në errësirë, i mbrojtur nga një repart ushtarak që ja kalonte nga armatimi dhe numri dhe regjimentit sovjetik që pushtoj Rajshtagun.
  Kur zonja Kim e pyeti pse e bëre Edi, ai, sikurse tha në parlament, u përgjigj që shkatrroj grupin që opozita kishte vendosur aty për të nisur marrjen e pushtetit me dhunë. Sipas informatorit të infiltruar nga Lleshi, komplotistët për marrjen e pushtetit, të maskuar si aktorë, kishin filluar të hapnin një llagëm që do ti lejonte protestuesve të Lul Pashës dhe Monës të futeshin në tunelin gjigand që del mga mbrapa ministrisë së brëndshme dhe nëpërmjet tij direkt e në Kryeministri dhe vetkuptohet qeveria legjitime Rama do të kishte mar fund.
  Kur ambasadorja e pyeti pse të angazhoj 100 forca për vetëm pesë kriminelë, kryeministri u përgjigj që nuk ishin 100, sikurse thotë opozita, por ishin më pakë, ishin 1000 ushtarakë. Vetëm budallenjtë nuk e kuptojnë që 1000 është më pak se 100, shtoj ai, duke sqaruar se si budallenjtë shqipëtarë nuk kuptojnë nga shifrat dhe e ilustroi këtë me shëmbullin se sa u sikletos ai për ti mbushur mëndjen shqipëtarve kokëderra që 9,5 është më e vogël se 7,5, kur uli çmimin e energjisë elektrike, nga 7,5 L në 9,5 L për 1 kwh.
  Më pas zonja Kim e pyeti se mos i ka ndodhur ndonjë gjë gjatë operacionit luftarak Lul Pashës, dhe kryeministri e qetësoj se operacioni u bë mbasi zbulimi ushtarak kishte saktësuar se ai nuk ishte dezhurn në theatër por , me një sy hapur , flinte gjum në shtëpinë e tij.
  Për pyetjen se si është problemi i zonjës Mona, kryeministri tha si kishte ndodhur realisht që, kur ai do të futej në vënd komandën e operacionit, nga cepi i ministrisë së brëndshme u vërsul një grua në gjysëm errësirë që tentoj ti shqyente të dy veshtë. Veshët e mi shpëtuan, sqaroi ai, nga ndërhyrja e një polici që kishte fytyrën e zotit Lleshi, që e shtriu për tok dhe e neutralizoj……. Gruaja ishte zonja e parë e vëndit, bashkshortja e presidentit, dhe , në raportimin sekretarit të shtetit , zotit Pompeo, ambasadorja Kim, thjesht shkruante: “Në trazirat e teatrit, gruaja e presidentit të Shqipërisë, e nerumja Mona Kryemadhi, tentoj ti shqyente vesht kryeministrit të vëndit, shumë të nerumit Edi Rama, por ndërhyrja e një polici shumë të pregatitur, me fytyrën e ministrit të PB, e shmangu atentatin, dhe kryeministrin e kemi shëndosh e mirë me veshë e jo pa veshë”
  Më pas, gjatë takimit, kryeministri me një dozë humor që e karakterizon, i tregoj ambasadores që me Lulkën që kur ishin kalamanjë, ishin ndeshur për prishje ndërtimesh. Thjesht tregoj që fëmiu Lulkë në buzë të detit në Ujëtë Ftohtë të Vlorës, po ndërtonte në pallat me rërë, dhe ai fëmiu harrakat Edi, me një të rënë të buldozerit të dorës, ja prishi. Lulka vuri kujën e Edi , nuk e zgjat dhe i dha 1,5 lekë që i kishte dhën mamaja për akullore dhe u bën miq dhe kanë të dy pasionin e fëmiut që të lozin lojra shpijash, një prish tjetri ndreq, edhe tani që janë burra shteti. Dhe këtë radhë e pësoj theatri. Kur i tha këtë , ambasadorja Kim ja plasi të qeshurit dhe u mrekullua me burrat shqipëtar të shtetit me të cilët ajo do të komunikonte në detyrë e saj si diplomate.

  Reply to this comment
 9. Adih May 23, 21:38

  Zoti Min .Rama nuk eshte artist ,por eshte tregtar ,mos e ofendoni .Do te beje para me ndertimin e gradacelave ne teritorin e Teatrit .Si nuk e keni kuptuar ju z Min gjerman , se ky Rama bashke me cirakun e servilin e tij shitsin e fiqve lali dhjerin ,direkt mbas prishjes ,thane qe ky truall eshte i shtetit ,prone e bashkise .Prandaj mos na i kritiko kryministrin tone , babain e kombit “Skenderbe ????

  Reply to this comment
 10. PO , PO May 23, 21:43

  Deklarate e pa pergjegjeshme dhe jo serjoze prej nje ministri gjerman qe na befason : Nuk priste qe nga nje k/minister qe vjen nga fusha e artit , te shembe nje germadhe dhe yte ndertoje nje teater te ri beshkekohor ne Shqiperi ! Turp per nje minister gjerman i kultures , te jete kaq partiak fanatik , apo i ceket sa qe ti dale per zot nje plevice , te ndertuar me kompesata e tallash te presarur e te mbuluar me llamarine qysh 80 – 90 vjet me pare !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim