Nuk erdhi në Tiranë, si e komenton zyra e Borell “minishengenin”

December 27, 2019 14:40

Nuk erdhi në Tiranë, si e komenton zyra e Borell “minishengenin”

Në një përgjigje të dhënë për “Express” nga zyra e kryediplomatit të BE-së, Josep Borrell komentohet edhe iniciativa e “mini-shengenit”

Përgjigja përmend samitet për Ballkanin Perëndimor që do të organizohen nën patronazhin e BE-së gjatë 2020-ës.

“Është e rëndësishme që iniciativat rajonale të përfshijnë të gjithë partnerët në rajon, dhe të bazohen tek rregullat e Bashkimit Europian, të mbështetura mbi përgjegjësitë e marra më herët”, citohet të ketë thënë një zëdhënës i BE-së.

Shefi i diplomacisë europiane nuk mori pjesë në samitin e fundit për “minishengenin” të organizuar në Tiranë.

 

j.l./ dita

December 27, 2019 14:40
Komento

19 Komente

 1. Militanti kafshe December 27, 14:45

  Normal nuk ka si ta mbeshtes BE kete.
  Rregullat e lojes dihen: O me BE o me Rusine.
  Secili zgjedh si ta kete interesin.
  Po se cfare interesi kemi ne me boshtin historik armik te shqiptarve ket une nuk e kuptoj dot.
  Vetem fjal t bukura hartime politike mbi “traun qe ngrihet”.
  Ngrihet trau po varet kush e ha pasi ngrihet

  Reply to this comment
  • mirel December 27, 15:05

   Shqiptaret si gjithmone

   Reply to this comment
  • Agim December 27, 15:05

   59 MINUTA ME LULËZIM BASHËN.
   (Dy vjet para)

   Që prej një jave kisha fiksuar një takim me kryetarin e PD-së. Do e bëja më dt 27 dhjetor ora 10 e 30. Para se të shkoja tek zyra e tij piva kafe me ca shokë të mij dhe u kërkova të më sugjeronin ca piketa pér bisedën që do bëja. E nisën idetë varg.
   -Të japë dorëheqjen,-më tha Toni.
   -Të tregojë marrëveshjen me Ramën,-sugjeroi Mondi.
   -Kur të thotë datën e protestës së ardhshme mundësisht të përcaktojë vitin,-foli Edi.
   -Mos i thuaj asgjë nga këto. Kërkoi që të shkojë te burgu 313 e të shohë cilët janë kriminelët më të shquar. Ata t’i vendosë te lista e ardhshme per deputetë e fitoren e ka në xhep,-tha i nxehur Gazi.
   Me kaq ngarkesë që mora ika në takim pak i nxehur. Por u zbuta si fillim kur takimi nisi fiks në orën e caktuar. Sa hyra tek zyra e tij dhe i dhashë dorën pashë që ishte shumë i gjatë. Unë,plot 1,8 metër dukesha si Braçe para Tom Doshit. Prapë një gjatosh do na vijë kryeministër,mendova në çast e u dëshpërova se më erdhi ndër mend rrenat që na vijnë nga lart.
   Pashë zyrën aq të pastër e të bukur dhe i thashë:
   -Të isha si ju nuk do luftoja për pushtet. Se kjo zyrë është më e bukur se ajo ne qeveri.
   Më pas erdhi kafja,përshëndetjet e rastit dhe shpjegimi që ai bëri për mua rreth çdo pyetjeje që i drejtova. U ndjeva si me një të njohur të vjetër. Se ai fliste,por dhe dëgjonte. Jo pak herë pérmendi se kishte bërë gabim këtë dhe atë. Nuk gërthiti,nuk më ndërpreu e sa herë doja të largohesha më lutej,rri dhe pak.
   Normal që në takime të tilla njeriu bën krahasim me rivalin e tij. Unë i bëj më konkrete se Ramën e njoh më mirë. Në gjatësi ai ia kalon pak Bashës,por Luli ka pérparësi arsimin,rininë,maturinë,seriozitetin dhe përgjegjësinë. Nuk janë pak,është një mal me perparësi. Dhe kur i pëmenda marrëveshjen e majit,pashë që i hypi një trishtim në fytyrë,që lexohej si thyerje besimi. Kuptova që kishte pasur mirëkuptim në dorën që shtriu,por ja që ia kafshuan gjithë gishtat. E sa herë fliste për këtë temë fërkonte duart,sikur donte të mjekonte plagët e atij maji.
   Zyra e Bashës ishte tamam perëndimore. Në lartësi e në ndriçim. Atje u ndjeva si një bashkëpunëtor i tij,pa qënë në partinë e tij. Kam besuar përherë tek lëvizjet që ka bërë. Me aq pak deputetë arriti të njoftojë globin se qeveria shqiptare është ngritur mbi krimin dhe mbi oligarket që po blejnë krejt institucionet. Por lexova vullnet e seriozitet,këmbëngulje për të mos u dhënë para mashtrimit e kërcënimit. Në fund nuk rashë dakord me termin kamikaz që shprehu për ca ndihmës të Ramës. Se unë ata i emértoj bajga e ajo edhe po shpértheu si kamikaz nuk të vret,veç të ndot.
   Takimi zgjati plot 59 minuta. Ishin shumë,m’u dukën pak. Erdha cazë i nxehur dhe u largova i bindur se Luli do jetë Lulëzim vitin që po hyn …

   Reply to this comment
   • CIRK KOLONIAL December 27, 16:03

    Pellazg me kafk superiore!

    Ku eshte nderhyrja ruse?

    Reply to this comment
    • Kellira e kembeve te Janullaqit December 27, 17:13

     Po ti more dhjaku i Athines , cfar mutin kerkon ketu , qe na shfaqesh kaq shpesh si injorant e idjot , dhe na ngaterron me sojin tat afro – verior ?! YYYYYYYt , zagar i Janulles
     ! Dhe , pastaj iu vjen keq kur iu fyejme . Ne fakt , idjotin ( si ti ) , e nderon kur i flet me “emrin ” qe e ka te shkruar ne balle .

     Reply to this comment
   • dyli December 27, 16:19

    QUIZ PER AGIMIN DHE MILITANTET E TE DY KRAHEVE

    Dy pata kanë përpara dy pata, dy pata kanë mbrapa dy pata, dy pata kanë djathtas dy pata dhe dy pata kanë majtas dy pata.
    Gjeni sa pata janë gjithësej!

    Reply to this comment
  • PORNO-DEMOKRACI December 27, 15:06

   A e realizum kuoten e pederastis qe na vuri BE?

   Reply to this comment
 2. ARNAUTO-OSMAN December 27, 15:05

  Kafsha militante !

  Dje, me zogo-fashistin Enver thonit; O me Rusin o me BE.

  Reply to this comment
 3. mirel December 27, 15:07

  Tradhetia ja ben “muu”, tradhetaret thone kendojne zogjte..
  Si thote ajo vrroma e Dules? Ciu ciu..

  Reply to this comment
 4. andi December 27, 15:08

  Duhet me i therrit mendjes seriozisht tani.Per inat te marrjes se notes negative nga nxenesi dhe jo profesoi, po shkoj ne pyll me u robnue.Kjo nuk shkon.Mbete ne klase zoteri,dorezohu dhe boll na mundove.Jo per inat te vjerres shkon me mullixhiun, qe na ka punue gjith te keqijat me shume dekada.Qendrimi personal i nje njeriu t evetem nuk ka asnje fuqi juridike.Populli shqiptar,megjithese ka nje ne krye qe eshte me armiku nder kohe do t’ja dale edhe ketej edhe andej kufirit.

  Reply to this comment
  • mirel December 27, 15:33

   Ore, ai ka kohe qe fle me mullixhiun. Dhe jo per inat te vjerres, por se eshte kurve tradhetare.
   Fle dhe me Vucicin dhe me Micon.
   Por shqipot si puna e budallenjve as mendte nuk u vine akoma.
   Ky duhet qerruar nje ore e me pare nga shteti se po e shkaterron teresisht.
   Kaq te verber shqipot, nuk e besoj

   Reply to this comment
   • CIRK KOLONIAL December 27, 15:57

    Pellazgu Mirel!

    Ku eshte nderhyrja ruse?

    Reply to this comment
    • mirel December 27, 16:07

     Te vera e sateme, se na cave trapin

     Reply to this comment
     • CIRK KOLONIAL December 27, 16:15

      Keken ne VRIMA dhe pretedon te shikoj horizontin !!!

     • mirel December 27, 16:36

      Jo koken o gje e “mencur” por k.

     • ciu December 27, 17:40

      Mirel aktualisht je kurv po i shtove dhe nje e ta besh mirele behesh atomatikisht burre kurve.
      ky vendim hyn ne fuqi menjehere
      president Ilir meta

 5. PO , PO December 27, 17:28

  Kllouni i cirkut te kolonel Janulles , duke qene injorant nga koka tek kembet , krejt debil dhe i pa afte te arsyetoje e polemizoje , edhe pse i “shkolluar” ne kishat greke , di vetem te vulose me klishe , te njejtat shprehje idjote stereotipe . Ja , me te tille shtaze perpiqet te joshe shqiptaret njeriu i perendise , me falni i Asfalise ! Vetekuptohet se shfar efekti diametralisht te kundert bejne tek ne lehjet e tij ..

  Reply to this comment
 6. Kuq e zi December 28, 09:54

  Dikushi do thonte
  “Po mire aq budallej jane keta djem e sojit tone”
  99% e komenteve duke ju pergjigjur pensionisteve te greqise , ja vlen koha e harxhuar?
  Duke patur parasysh artikullin ne fjale dhe kerkon ti lidhesh komentet eshte sikur te marresh saldadricen dhe te saldosh dy copa druri

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim