Nuk është vetëm Lef Nosi

Prof. Rami Memushaj November 4, 2015 15:34

Nuk është vetëm Lef Nosi

Pas botimit të romanit më të fundit të Ben Blushit, në mediet e shkruara e elektronike ka shpërthyer një polemikë e ashpër pro e kundra lidhur me figurën e Lef Nosit, në të cilën janë përfshirë historianë, letrarë, politikanë e njerëz të thjeshtë, me bindje të djathta e të majta. Blushi dhe ata që mbajnë anën e tij, e quajnë Lef Nosin tradhtar dhe vendosjen e shtatores së tij në sheshin qendror të Elbasanit një turp. Pala tjetër e quan Lef Nosin hero, njeriun që nënshkroi aktin e shpalljes së Pavarësisë dhe pushkatimin e tij një vepër barbare të Enver Hoxhës.

Në të vërtetë, nuk është vetëm emri i Lef Nosit që vlen të diskutohet. Ngritje bustesh e shtatoresh dhe dekorime nga bashkitë e deri te Presidenca këta 23 vjet ka pasur shumë. Kështu, qytetarë nderi në Peshkopi janë shpallur kapitenët e fashizmit Halil Alia e Selim Kaloshi, që dogjën e grabitën Tragjasin e Gjormin dhe terrorizuan qytetin e Vlorës, duke vrarë edhe prefektin dhe kryetarin e bashkisë së Vlorës, Qazim Koculin, kryekomandantin e Luftës së Vlorës; qytetar nderi është shpallur edhe bajraktari i Malësisë së Madhe Preng (Prekë) Cali, bashkëpunëtor i fashistëve, i cili vrau në Tamarë 72 partizanë të Brigadës së Parë Sulmuese, që hynë në atë krahinë jo për të terrorizuar popullsinë, së cilës edhe pas masakrës që u bë ndaj tyre, as ia dogjën shtëpitë dhe as ia prekën pasurinë, po për të shkelur vendin, si çdo ushtri që çliron vendin e vet nga pushtuesi. Po kështu edhe sa e sa të tjerë kolaboracionistë që janë shpallur martirë të demokracisë e janë dekoruar. Dekorime e nderime të pamerituara ka plot edhe për njerëz të ditëve tona. Jo shumë kohë më parë, Presidenti i Republikës nderoi me medaljen “Për merita të veçanta civile” një gjuhëtar që prej më shumë se dy dhjetëvjetëshash po punon për përçarjen gjuhësore të shqiptarëve.

Një gjë tjetër që të bie në sy, është se në gjithë këto vlerësime e dekorime personash të vdekur a të gjallë nuk përdoret një kut i njëjtë. Ta nisim me bashkëkohësit e Lef Nosit. Dokumentin e shpalljes së Pavarësisë e nënshkruan edhe Iliaz bej Vrioni, Mithat Frashëri e Rexhep Mitrovica; në atë Kuvend historik pjesëmarrës dhe aktor aktiv qe edhe Ahmet Zogu; anëtarë të regjencës si Lef Nosi qenë edhe Mehdi Frashëri, Anton Harapi e Omer pashë Vrioni; antikomunistë kanë qenë edhe Mustafa Kruja, Ali bej Këlcyra e sa e sa të tjerë figura të periudhës së Pavarësisë, që më pas u bënë bashkëpunëtorë të fashizmit e nazizmit, por, me sa kemi dijeni, asnjë prej këtyre nuk është dekoruar apo shpallur qytetar nderi.

Pyetja e natyrshme që të lind është: në bazë të ç’kritereve bëhen këto dekorime e vlerësime zyrtare dhe kush ka të drejtë t’i propozojë ato? Sepse ta do mendja që duhet të ketë patjetër disa parametra, si p.sh. a i ka shërbyer veprimtaria e dikujt kombit a shtetit apo ka qenë në dëm të tij, shkalla e kontributit etj. Kështu edhe kur është fjala për figura politike të periudhës së Luftës së Dytë Botërore që, duke bashkëpunuar me pushtuesit, u kthyen në kuislingë, por që gjatë periudhës së tranzicionit po rivlerësohen . Kjo kërkon më parë, nga njëra anë, të përcaktohen mirë termat “tradhti”, “kolaboracionist” e “kuisling” dhe, nga ana tjetër, të shihet a është ky rivlerësim në përputhje me mënyrën se si i kanë trajtuar popujt europianë kolaboracionistët e kuislingët?

Në “Fjalorin e gjuhës shqipe” (2006) tradhtia përkufizohet si “veprimtari kundër atdheut, popullit etj., duke u bashkuar me armikun ose duke bërë punën e tij; shkelje e betimit”. Kurse “kuisling”, sipas përkufizimeve që japin fjalorët e huaj, është një “person që tradhton vendin e tij duke ndihmuar pushtuesin, shpesh duke shërbyer më vonë në një qeveri kukull”.

Tradhtia si figurë krimi haset edhe në kanunet tona, të Veriut e të Jugut, dhe është dënuar me leçi/lëçitje, një mallkim i tradhtarit dhe i familjes së tij, që në Kanunin e Lekë Dukagjinit përkufizohet kështu: “me dà, me lânë mbas dore e me shkepë njij shpi, tuj i a hiekun çdo tager, hir e nderë, si kah katundi, si kah Flamuri” (neni 1179). Për këtë figurë krimi, neni 1183 i Kanunit thotë: “Rasët per me leçitë kend jânë: a) Kur mos të duei kush me u lidhë me besë me katund a flamur, b) kùr të shes kush katundin e vet me hieksi e tradhti…”. Edhe në Kanunin e Labërisë ky dënim jepej ndaj atyre që thyenin besëlidhjen e krahinës për luftë kundër armikut etj., siç u bë me Muharrem Toton, i cili tradhtoi Besëlidhjen e krahinës për kryengritje më 1847.

Për të ardhur në periudhën kur shqiptarët nuk qeveriseshin më me kanun, se u bënë me shtet, edhe Kodi Penal i Mbretërisë Shqiptare (1928) për tradhtinë thotë:

“Neni 113. – Kushdo që tradhëtisht, në kohë lufte,… ndihmon pushtimin prej animikut ose hyrjen e atij n’Atdhe, ose për këto si dhe për të tjera vepra ksodore hyn në marëveshtje me anmikun ose me agjentat e tij, ose favorizon operacionet ushtrijake të një shteti anmik, ose ban spionazh, ose pranon, ose mshef spiuna, ose lehtëson veprimet, ose i ndihmon këta, ose ban të tjera vepra që shkakëtojnë anmiqësina, ose luftë prej ndonjë tjatër shteti kundra Shtetit Shqiptar, në të gjitha këto raste, dhe si kur vepra e fajtorit të jetë delikt i mangët (nisiativë e plotë) ndëshkohet më vdekje; por në rast që asht vetëm nisiativë e mebetë (?), ndëshkohet me burgim të përjetëshmë. Në qoftë se gjithë kto vepra bahen në favor të një shteti të huej, por jo në kohe lufte, fajtori ndeshkohet me ndeshkim të randë jo ma pak se dhjet vjet.”

Pra, edhe me Kodin Penal të kohës së Mbretërisë këta persona do të kishin marrë dënime kapitale. Tradhtinë dhe bashkëpunimin me pushtuesin e dënojnë njëlloj edhe në Europë. Kështu, u dënuan me vdekje si bashkëpunëtorë të nazistëve mareshali Peten, hero kombëtar dhe president i Francës në intervalin midis dy luftërave; Vidkun Kuislingu, kryeministër i Norvegjisë; Anton Muserti, kryeministër i Holandës; Milan Nediçi, kryeministër i Jugosllavisë etj.

Dhe nëse në gjithë Europën e pasluftës kuislingët dhe bashkëpunëtorët e nazifashzimit kanë marrë dënime kapitale si tradhtarë, atëherë pse duhet të trajtoheshin ndryshe shërbëtorët e pushtuesve dhe kuislingët? Dhe, për më tepër, pse kërkohet një trajtim ndryshe vetëm i disave? Atyre që janë hedhur kundër Blushit me argumentet se Lef Nosi ka pasur këto e ato merita do t’u bënim pyetjen: po Mithat Frashëri e Mehdi Frashëri më pak merita kanë pasur? Kodi penal të dënon për një akt penal të kryer, pa marrë parasysh meritat e mëparshme. Ndryshe, nuk duhet të ishin dënuar as atëherë kolaboracionistë e kuislingë dhe as sot kryeministra e presidentë të vendeve të ndryshme për veprat penale të kryera gjatë qeverisjes së tyre.

Nuk mund të mos vëmë në dukje se në këto vlerësime me dy standarde kanë ndikuar jo pak historianët, po sidomos politika. Partia Demokratike gjatë gjithë kohës ka mbajtur qëndrime të dyzuara lidhur me periudhën e Luftës Antifashiste, herë duke e pranuar e herë duke rënë në pozitat e pinjollëve të kolaboracionistëve, për të cilët vlen ky vlerësim i studiuesit gjerman Armin Hetzer: “Shumica (?) e shqiptarëve veriorë nuk u ndien të pushtuar nga Gjermania naziste; për ata pushtimi erdhi vetëm në vitin 1944 prej komunistëve?” (Hylli i Dritës, 2010, nr. 3, f. 89). Pra, Partia Demokratike, si forcë politike me peshë në jetën e vendit, nuk i ka dhënë një përgjigje të prerë pyetjes: ishte Shqipëria vend i pushtuar? Qëndrimi i njësuar i politikës në vlerësimin e ngjarjeve të mëdha të historisë së popullit tonë, siç është Lufta Antifashiste, do t’u kishte prerë rrugën spekulimeve që bëhen herë pas here.

Prof. Rami Memushaj November 4, 2015 15:34
Komento

88 Komente

 1. TJ November 4, 11:11

  Shqiperia dhe PD e Berishes jane te vetmit, qe tradhetaret , kuislinget dhe koloboracionistet i nderon! Ketu eshte tradhetia e Sal Berishes!

  Reply to this comment
  • miri newyork November 4, 15:51

   GAZETA KOMUNISTASH FARE KEQE QE DO ZHDUKUR. pO ME CALU FUTAT JU ME CIFTE. kENI VRARE POPULLIN TUAJ DHE ATA QE ISHIN KUNDER DIKTATURES.

   Reply to this comment
   • ivani i madh November 4, 16:47

    Ike o zagar dhe ne amerike e sdi te shkruash e mundohesh te shprehesh tek kjo gazete.Dhe aty te shpuri rjedha si nje kercu te kalbur qe e mer lumi dhe e con ne det dhe puna jote o lum madh shko laj piatat dhe ha nje cope buke si qen se sje per keto prebleme ti e nje sere idiotesh si ti.

    Reply to this comment
    • raimond Vlonjati November 5, 19:33

     Nga sa lexova aty ne ket artikull pesova nje zhgenjim total per ket profesor qe e kam edhe nga Vlora

     Ky pyet nese ” ishte apo jo Shqiperia e pushtuar nga gjermanet ” ?

     Nga kjo pyetje kaq budallaqe dhe e ndertuar kaq thjeshte une kuptoj se sa mendje e varfer qenka ky profesori i Memushajve

     Sipas meje ketij profesori duhe hequr titulli Profesor , kur ky nuk di si ka qene ceshtja e Shqiperise gjate pushtimit nazist

     Ja te ta them une o Profesor qe ta mesosh dhe ti :
     …. Shqiperia ka qene faktikisht e pushtuar nga nazistet , porse juridikisht , dmth teorikisht Shqiperia konsiderohej nga Shteti nazist nje vend Asnjeanes , sic ishte Zvicra

     Kete qasje te shtetit nazist gjerman e gjen edhe ne kujtimet e botuara ne Gazeten Panorama ,e oficerit gjerman qe ishte atashiar prane qeverise shqiptare

     Ora qeveria Shqiptare ishte e pavarur ne veprimet e saj , sic thote edhe perfaqsuesi i qeverise naziste ne Shqiperi , pavaresisht se faktikisht vendi ishte nen pushtimin nazist

     Pra pushtimi i Shqiperise ne aspektin jutidik ishte paksa i vecante krahasuar me gjithe vendet e thera

     Sepse juridikisht qeveria shqiptare e asaj kohe nuk figurinte Kolaboracioniste me nazistet , sic figuronin qeverite rumune , bullgare , turke etj
     Sepse vete pushteti gjerman e konsideronte Shqiperine ligjerisht nje vend Asnjeanes

     Pra ne aspektin Ligjor , flasim mbi bazen e shkresave , as nje person apo shtet nuk ka te drejte ta quaj qeverine e asaj kohe Kolaboracioniste , pavaresisht se faktikisht Shqiperia ishte e pishtuar nga nazistet

     Ndaj , sipas meje jo vetem Lef Nodi duhet te qendroj atje , por duhen rehabilituar edhe te tjeret

     Pra nga ca thash me siper bera justifikimin legal te Kokaboracionisteve

     Ndersa ne aspektin moral , Kolaboracionistet jane plotesisht te justfikuar sepse per pothuaj 100 vjet Kombi shqiptar po therej nga ushtaret greke e serbe ne rajonet e Kosoves , Malit tezi , Maqedonise dhe Camerise
     Dhe ne keto masakra te perbindeshme nga fqinjet Perendimi ishte pergjegjesi kryesor sepse mbyllte sy e veshe dhe lejonte te therreshin njerezit tane nga bajonetat geko serbe

     Keshtu qe kur erdhen gjermanet dhe dolen ne krahun tone kunder grekeve e serbeve , atehere kolaboracionistet kane bere shum mire qe e perkrahen nazizmin orr te luftuar Kasapi
     Kete pallen e Feles e kane marre nje here peng per pune droge, mos duhet ta marrin peng dhe si prokuror? Prandaj hidhej perpjete Felja kunder testit te droges, paska patur arsye personale!

     PËRGJIGJIUNI

     fqinjet tane kriminale qe per 100 vjet ishin perkrahur nga Perendimi ne masakrat qe benin ndaj shqiptareve

     Ndaj per ket arsye madhore morale , kolaboracionistet kishin shum te drejt qe u bashkuan me nazizmin

     Ndersa sa per ato krimet midis shqiptareve , ato jane bere si nga kolaboracionistet edhe nga komunistet, ndaj ato nuk duhen mare parasysh kur vleresojm figurat tona konbetare ,sepse ato jane krime te vera nga pasioni i gjaknxehtesise se momentit ,por edhe nga rethanat e cilesuara ktitike te asaj kohe

     Keshtu qe , sipas meje duhen rehabilituar te gjithe , edhe kojaboracionistet edhe komnistet , zogistet , ballistet etj, sepse te gjitha keto pale luftuese nuk jane trafhetare , por e kane dadhur Shqiperine sipas menyres se tyre dhe askush nga jeta nuk e ja shitur Atdheun tone , ndaj duhen rehabilituar

     Sa per Profesorin , me vjen jeq qe ka nje mentalitet kaq semolist dhe re ceket per njerezit dhe ngjarjet e asaj kohe te stuhishme

     Reply to this comment
     • KOZi November 6, 01:44

      Je i vertete dhe i sakte.!

   • Shqiptar November 4, 16:53

    Miri, e paske harruar shqipen. Thuaji ndonjerit te ta lexoje dhe komentoje pastaj thuaji te shkruaje nje koment per ty.

    Reply to this comment
  • plaku November 4, 19:50

   Lef Nosi e burra te tjere vertete paten vlere,
   Por fundin e perfunduan te dhjere,
   Te dhjeret qelbin pa fund,
   Prandaj si te tille duhet te permenden gjithkund.

   Reply to this comment
 2. info analitike November 4, 11:52

  Ja ku doli perseri enveristi Rami Memushaj! Ne fakt nje Nuremberg i munguar do te kishte ndare me se miri shapin nga sheqeri edhe per ata qe bashkepunuan me sllave, kineze e turlisoj ne dem te interesave te Shqiperise e per hater te te cileve u vrane shume shqiptare te pafajshem. Ishte ai metri i ndyre enverist qe te gdhinte mik e te ngryste bashkepunetor te armikut dhe poliagjent e qe me pafytyresine me te madhe i fuste edhe nje “ne emer te popullit” per te legjitimuar krimet. Lufta Nacl. duhet ristudjuar duke shfletuar dokumentet e censuruara nga diktatura dhe duke shmangur te gjitha genjeshtrat te cilat sherbyen si makijazh i propagandes per te fshehur krimet e enverit me shoke. Ne Itali psh. ky proces i drejtesise historike u zhvillua relativisht vone por u denuan krimet e kryera nga partizanet si ne Itali ashtu edhe ne ish-Jugosllavi. Ne Shqiperi fatkeqesisht injoranca dhe militantizmi nuk kane bere te mundur qe historia te hulumtohet me gjakftohtesi dhe neutralitet.

  Reply to this comment
  • Labi November 4, 13:20

   Ato qe luftuan xhihadizmin komunist bizantin, dhe me ate rast edhe kopilen e jugosllaveve me emrin PKSH, jane heronjte kombetare shqiptare.

   Reply to this comment
  • besiana November 4, 14:20

   ik or budall,,,

   Reply to this comment
  • Falcon November 4, 15:23

   @info analitike Eshte mire të çlirohesh nga paragjykimet e tua. S’mund ti heqësh asnjë presje shkrimit briliant te Prof. Rami Memushaj.

   Reply to this comment
  • kutalli November 5, 05:55

   info rri me këmbë në tokë, mos fluturo…
   ka ardhur koha që ti bëjmë gjygjin salës tosit ilirit edit lulit… se këta janë mbi dhe. ata që kanë vdekur nuk mund ti rivarrosim.

   Reply to this comment
   • info-analitike November 5, 13:27

    Une nuk fluturoj fare dhe nuk arsyetoj me fluturon gomari. Nuk mund ti besh procesin Sales me shoke pa gjykuar atin e tyre shpirteor. E keqja zakonisht shkulet nga rrenjet e jo duke i hequr vec disa gjethe.

    Reply to this comment
 3. luli November 4, 11:53

  PD =TRADHETAR TE KOMBIT

  Reply to this comment
 4. Kris 1 November 4, 12:01

  Mire e thua po kujt ja thua.Kemi 25 vjet qe jemi krenare me plehrat mbi koke.

  Reply to this comment
 5. gushti November 4, 12:38

  Te mbrosh, pale te dekorosh e t’u ngresh permendoreve atyre qe shkelen, ne radhe te pare, mbi Himnin e Flamurit, ku thuhet: “Prej lufte veç ai largohet/ Qe eshte lindur tradhetor.” do te thote te jesh vete tradhetor. E pra, te gjithe ata qe permenden ne shkrimin brilant te Z. Memushaj jane shkeles, ne radhe te pare, te Flamurit Kombetar. Jam i revoltuar veçanerisht per Halil Aline e Selim Kaloshin, pasi krimet e tyre kam pasur rastin t’i pesoj mbi shpinen time, te familjes, te fshatit dhe te Vlores. Ata u derguan ne Vlore me kope mercenaresh, me urdher te drejtperdrejte te Mustafa Krujes, atehere kryeminister kuisling, dhe u sulen si ujq te uritur per te vrare luftetaret qe kishin marre pushket e luftonin, duke vene jeten ne rrezik, kunder fashizmit. Eshte turp qe bashkepunetoret e armiqve i ngreme tani ne pjedestal, me gjoja antikomunizmin e tyre.

  Reply to this comment
 6. vasil November 4, 12:52

  …por eshte mbi te gjith dhe Ismail Qemali dhe kolaboracioniste te panumert,bashke me te,qe bashkepunuan me pushtuesin me te eger dhe denatyrues te ketij vendi osmanllinjte e Azise.
  E kini kete tek autobiogravia e tij.Nuk ka me te vertete kur e thote vet ai.
  Mirpo grotesku eshte se portretin e tij, e mbajme varur,ne zyrat me te rendesishme te shtetit.
  Te diskutosh mbas kesaj,per kolaboracionistet e italianeve apo gjerman eshte me e mjerueshme,se te denosh nje te vobekte per mos pagesen e energjise elektrike dhe te vazhdosh te lesh jashte,ne aktivitet te plote llojin e krimineleve kombetare Berishen,Lulin,etj, qe vrane e vodhen pa i u dridhur qimet e syrit.

  Reply to this comment
  • andi November 4, 15:07

   Idiot funskional, Ismail Qemali lindi nen Perandorine Otomane, madje edhe u internua me gjithe familjen per arsye pasi gjyshi i tij u vra nga Porta e Larte meqe donte te bente kryengritje per mevetesine e Shqiperise. Shko lexo e mos fol brrockulla. Ndersa Shqiperia ishte vend i pavarur kur e pushtoi Italia dhe Gjermania.

   Reply to this comment
  • selim tallavaja November 4, 21:14

   O Vasil Greku, dukesh qe s’e njeh historine e Ismail Qemalit se nuk ke pas ohe, ke lexuar vetem te greqise.

   Reply to this comment
 7. Jani November 4, 13:40

  Puna e Left Nosit eshte si ajo puna e nje mesuesi te mire qe ka mesuar gjenerata nxenesish, por per nje moment behet vases! E keqja ne Shqiperi eshte kjo sepse ne harojme shume shpejt dhe themi “ka qene patriot dhe burre i mire” Duke haruar fare qe eshte vases.

  Reply to this comment
 8. Jani November 4, 13:41

  Puna e Left Nosit eshte si ajo puna e nje mesuesi te mire qe ka mesuar gjenerata nxenesish, por per nje moment behet vases! E keqja ne Shqiperi eshte kjo sepse ne harojme shume shpejt dhe themi “ka qene patriot dhe burre i mire” Duke haruar fare qe eshte vrases.

  Reply to this comment
 9. Vëzhguesi F. November 4, 13:44

  Sinbqerisht me vjen per te nxjerre zorret kur lexoj komente injorantesh qe kane mesuar vetem te klikojne ne google dhe te qemtojne prej andej ndonje shkrim tip zhgarravine duke e servirur si nje pune intelektualesh. Eshte nje tip ketu qe merr pozat komike te analasitit, njew anonimat si puna ime qe autoreve te shkrimeve qe nuk u shkojne per shtat qofte ketij dhe qofte censuruesve te komenteve, ti etiketoje si komunist apo enverist, pavarsisht se ai qe shkruan ka nje titull dhe nje grade shkencore per fushen e tij, vetem dhe vetem se ata thone nje te vertete per kete plehurine maje qe eshte krijuar nga anarshia e derisotme. Me vjen keq se kjo gazete po perdor dy standarte me komentuesit kur vjen fjala per opinionin ndaj shkrimeve dhe artikullshkruesve. Eshte i treti koment qe nga ana e moderatoreve eshte censuruar dhe cunguar vetem dhe vetem sepse shkrimi i shkruar nga nje gazetar mua te pakten mu duk jo vetem ireal por dhe tendecioz. Sot ne mengjes, rastesisht ne nje prej stacioneve televizive qe jep dixhitalbi pashe nje film per Dhimiter Shuteriqin, me prononcime vlersuese ne shkalle siperore nga personalitet te shquara shqiptare si Dritero Agolli, Mojkom Zeqo, Ismail Kadare, Rexhep Qosja dhe te tjere. Tani nuk po kuptoj kush ka TE DREJTE NE PRONOCIME NJE GAZETAR QE NUK DUA T’I PERMEND AS EMRIN APO KETA PERSONALITETE TE SHKENCES, ARTIT DHE KULTURES SHQIPTARE?!

  Reply to this comment
 10. dimeron November 4, 13:53

  Keto do te prireshin qe kur Ramiz Alia vuri nje tradhetar dhe agjent te Serbise ne krye te shtetit shqiptar.
  Sali Berishes duhet t’i ngrihet nje monument ne mes te Beogradit “PER MERITA TE POSACME PER PERCARJEN E POPULLIT SHQIPTAR” nga Vucici e Nikolici.
  Sali Berisha do te mbetet ne historine e Shqiperise si turpi i zi i shqiptareve, perkrah te cilit edhe Hamza Kastrioti do te duket i bardhe.
  Nje gje eshte e sigurte. Historia nuk behet me vulgaritetet e “info-analitikes”. Sado te lehin injorantet dhe percaresit e shqiptareve si “info-analitikja”, historine e Shqiperise e kane bere e do ta bejne HISTORIANET dhe jo keta injorante konfuze qe u mungon logjika elementare.
  Nuk ka tradhetar qe ne fund te fundit te mos kete marre damken e tradhetise ne historine e Shqiperise.

  Reply to this comment
 11. i ri November 4, 13:55

  Eshte pak per ty plehre Vasil te te thuash nihilist ,te thuash i shitur te thuash maskara,apo te thuash se kerkon te mbetet ky vend nje leter e bardhe ku te mblidhen te vjellat e atyre qe kane vdekur prej kohesh.Ndjehem shume i revoltuar nga keta tipa qe kuterbojne.Per se flitet ,e ndersa Ramiu apelon per maturi e drejtesi ky i pacipe hap tjeter mersele ,me sa duket i pa ngopur ne antishqiptarizmin e tij te paguar ose jo,kete nuk e di.

  Reply to this comment
 12. E po kjo pune! November 4, 14:02

  askush nuk eshte bardhe e zi. Edhe nese pranojme se disa kolaboracioniste u rreshtuan me pushtuesin per hir te kauzes se Shqiperise etnike, ata paten kohe dhe mundesi te shikonin se pushtuesi shkaktoi drama njerezore kudo ne Europe… sadoqe mbrojten cifutet, ata e dinin mire se si perfundonin cifutet ne kampet e perqendrimit. Ndaj ne kohen e duhur duhej te ishin distancuar… nuk e bene, tani duhet te marrin faturen historike. E megjithate nese kane kontribute para lufte ato duhet te thuhen sepse nuk mund te vazhdohet me zakonin e ndarjes se njerezve. Ka ardhur koha te paqtohemi dhe ndersa gjithkush te nderoje te paret e tij, publikisht duhen thene te dyja anet e medaljes. Antikomunizmi nuk perligj kolaboracionizmin dhe anasjelltas.

  Reply to this comment
 13. joel shkodra November 4, 14:09

  Italianet fashiste krijuan Shqiperin e Madhe (edhe per interesat e tyre, por ne na bente mire). Gjermanet (ne kalim e siper) e gjeten dhe e mbajten kete Shqiperi te madhe. A quhet tradheti lenia e Kosoves “vellait te dashur” Titos nga komunistet me E. Hoxhen ne krye?

  Reply to this comment
  • Drini November 4, 14:33

   Kush jeni ju meeeer? Nga kush e zgerqes vini ju mer? Me te habit. Italia me Gjermanine huumbi luften o zoteri, Gjermania humbi territore vet, e ndane me dysh, ju vazhdoni po se na Bashkoi Italia me Gjermanine. A e kuptoni cfare thoni? S’ka patur asnje interes Gjermania naziste te bashkon asnje njeri. Gjeti ca njerez te mjere dhe i ushqente me shpresa. Asnje ndryshim harte s’do ndodhte. Vazhdojne akoma keto rrena, me te habit.

   Reply to this comment
 14. dimeron November 4, 14:21

  Jo vetem ne ate kohe por edhe sot KUSHDO QE KA MARRE E MERR PJESE NE QEVERITE E KORRUPTUARA TE KETYRE 25 VJETEVE ka marre NJOLLEN E TURPIT.
  Si nuk u gjend nje burre i ndershem ne keto qeveri te jepte doreheqjen kur duke pare kete korrupsion te frikshem?j.
  Une kam degjuar per tre burra ne Shqiperi qe kane dhene doreheqje ose nuk kane pranuar te marrin pjese ne qeveri te perlyera:
  1. Mehmet Konica, vellai i patriotit te madh Faik Konices,
  2. Eqrem Cabej, qe ka refuzuar postin e ministrit te arsimit ne qeverine e Rexhep Mitrovices, dhe
  3. Manol Konomi, ne kohen e komunizmit qe refuzoi te firmoste listen e te denuarve per “bomben ne ambasaden sovjetike”, dhe dha doreheqjen vazhdoi te punoje si nepunes i thjeshte, por i nderuar.
  Si nuk degjuam nje njeri sot te refuzoje te marre pjese ne keto qeveri te korrupruara ose te jape doreheqjen ne shenje mospajtimi me korrupsionin politik?
  Nuk kane mbetur me burra te ndershem ne Shqiperi?

  Reply to this comment
 15. Lleshi November 4, 14:28

  E me dhe juve tani ! I madh e i vogel e di se Shqiperia drejtohet nga nje kaste tradhetare dhe kuislinge ! Si do te drejtojne pervec me metoda nazi-fashiste ? Keta kuislinge e dine mire se shqiptaret nuk e durojne pushtimin !

  Prandaj mos na beni te habiturin duke na treguar si cudi , ngritjen e busteve dhe rehabilitimin e kuislingeve , tradhetareve dhe nazisteve shqiptare ! Jane e njejta race , e njejta fryme dhe i njejti ideal !

  Te gjithe e dine dhe te gjithe bejne si te habitur , sepse nuk duan ta pranojne !
  Pranojeni ore , pranojeni ! Sa me shpejt ta pranoni , aq me shpejt do te perballeni me te verteten dhe problemin e shkaterrimit dhe asgjesimit te Shqiperise dhe shqiptareve ! Keshtu qe po aq me shpejt do te vrisni mendjen per zgjidhjen qe do te beni !

  Largoni hipokrizine ! Nazizmi kuisling eshte ne fuqi , prandaj jeni te mjeruar dhe pa liri juve ! Mos u fshihni pas gishtit !

  Reply to this comment
 16. Plaku i mocem November 4, 14:51

  “Vasil”,kur ne nje moment te jetes ben nje akt atdhetar me vlere dhe e mbyll jeten me kete akt,quhesh i nderuar,jeta e tille eshte,njerezit reflektojne.E kunderta kur ke bere akte patriotike dhe e mbyll me tradheti quhesh tradhetar,keshtu e ka bota,Natyrisht te gjitha aktet dhe veprimet e njerezve te shquar mbeten ne histori,mbi bazen gjykimit te mesiperm.Si thua,a eshte keshtu “Vasil”?.Korcaret kane nje shprehje shume te buker per punet e papeshuara:U dh… nusja ne kal.

  Reply to this comment
 17. Albi November 4, 15:00

  Nga sa di une, PD nuk eshte prononcuar fare per ceshtjen ne fjale. Po tani “fajin e ka Saliu” qenka kthyer jo vetem ne alibi per problemet e sotme te Shqiperise, por edhe per te shkuarat.

  Reply to this comment
 18. XIXA November 4, 15:15

  Ne vendin ku jetoj, njoh nje skultor amator, por me pasion , dhe kam porositur nje bust te madh per Sali berishen, me nje porosi te veçante per ti lene gojen te hapur qe kur te kalojne njezit afer tije te munde te kryejn nevojat personale, pasi jemi te sigurte qe pas gjithe atyre dekorimeve edhe ai do te zere nje vend. Me qellim qe te kete vend per te gjithe,pra busti te jete mjaft i madh ju lutmi ndihmeni mete holla ns adresen sl.brsh.hmt.

  Reply to this comment
 19. gjermani i fundit November 4, 15:24

  gjeja me e thjeshte ne lufte eshte dezertimi.Me nje fjale, ti shkon ne lufte me bindje dhe ndjenje te forte patriotizmi, pastaj nuk ta ndjen dhe dezerton.Ee, ne njefare menyre je humanist, sikur te tere te dezertonin njeherazi do behej me e bukur bota…Por ligji i luftes e denon me pushkatim dezertorin, dje, sot e sa te jete jeta. Kur pushkatohet dezertori, qe nuk vret dhe as pret, imagjino c’duhet bere me ate qe bashkpunon me pushtuesin? Qe behet bashkpunetor aktiv, qofte edhe pasiv i krimeve ndaj popullates.Sipas statistikave gjate L2B u vrane apo humben jeten per shkak te agresionit nazifashist 70 mije shqiptare.Kush mendon se regjentet pronazifashiste nuk qenkan pergjegjes nuk eshte thjesht naiv, eshte nihilist dhe dashakeq, madje antishqiptar.Antishqiptarizmi nuk ka brire, fillimisht heziton te mbroje identitetin e pastaj mohon faktet qendrore e ne fund fare vlereson pushtuesin si clirimtar.Edhe Hermann Göring ishte dashamires i arteve te bukura por kujtohet si shfaroses popujsh dhe u denua per kete.Ne malesine e Kukesit disa partizaneve u prene koken dhe Shefqet Peci i pushkatoi, sali murtaja e arrestoi pas 50 vjetesh Shefqet Pecin qe vdiq ne qeli. Me gjeni nje komandant qe do vepronte ndryshe nga Shefqet Peci? Keto jane ligje lufte, prandaj Lufta nuk quhet dasme o zoterinj! Mbushni faqet tani me apologjira dhe sofizma, me nje fjale, nje firme ne deklaraten e Pavaresise dhe nje post regjenti apo ministri ne kabinetin kolaboracionist dalin me rezultat pozitiv, tani mbetet te rizhvarrosim Enver Hoxhen qe i denoi.Po ai nuk pyeti as per kunatin, se po te mbronte ate nuk do kishte goje per te tjeret.Mesoni o njerez se ne kohe lufte ti sherbesh atdheut eshte Detyrim, ti dredhosh detyrimit eshte dezertim, dhe te dezertosh ha plumbin.

  Reply to this comment
  • info analitike November 4, 18:29

   gjermani i fundit,
   Harrove te thuash se cfare i ndodh atyre qe vrasin pabesisht pas kraheve ose tradhetojne shoket e llogores. Ne fakt Enver Hoxhen ne Shqiperi e ne bote e njohin si kriminel diktator qe shfarosi mijera shqiptare. Aman mjaft me ate historine e kunatit te Enverit se nuk ka asgje te lavdishme ne te por vec maskarallek e inat.

   Reply to this comment
   • Lleshi November 4, 22:17

    keshtu te intereson ty per te lare m… nga fytyra jote , prandaj je i detyruar te genjesh , ose me keq akoma , viktimat e nazizmit dhe te Lejfen Nosit , mos t’i zesh ne goje fare dhe kendej te shpifesh mbi te verteten e Bahri Omarit , apo bahrive te tjere !!!???

    Ti i di budallenj te gjithe si vetja keshtu ?

    Reply to this comment
    • info-analitike November 5, 05:33

     Jo ore Llesh une ty te di per injorant e te palexuar perndryshe nuk do te shkruaje kot me kot sic e ke zakon. Edhe 4 vargje te Nolit nuk je ne gjendje t’i citosh sakte e me shitesh atdhetar. Hap ndonje liber o Llesh e pastaj shkruaj e jep mend.

     Reply to this comment
     • Lleshi November 5, 17:04

      Viktimat e Lejfen Nosit , viktimat ku i leeee ?

     • Lleshi November 5, 17:08

      Mos harro bashke me viktimat edhe leksionet kolaboracioniste dhe antishqiptare qe i jep brezave qe vijne ! I ka leksione te cmuara Lejfen Nosi keto , duke mos bere teori si per “librat” , por me shembullin e vet konkret !

     • info-analitike November 5, 17:41

      Ke ka vrare Lef Nosi o i shkrete! Ti nuk kerkon drejtesi por hakmarrje, njesoj si ai gjakatari qe ishte mik i lejfeneve.

     • Lleshi November 5, 18:22

      cfare hakmarrje o derdimen ! Nuk ka lidhje fare hakmarrja , por ka lidhje e ardhmja e ketij vendi , sepse po iu japim te rinjve shembujt dhe idealet e Noseve !

      Dhe ne ketu kemi ndermend te rrisim femijet !

     • info-analitike November 6, 03:46

      O Llesh po mjaft shkrove kodra pas bregut. Mjere femijet per prind qe do te kene se do t’ia mesosh gjerat per se prapthi. E ardhmja qe te pelqen ty eshte nje diktature si ajo e enverit.

   • gjermani i fundit November 6, 21:44

    info, ne kete bote gjithshka mund te justifikohet, por ky panairi i shtatoreve eshte karshillek idiotesk.Une edhe varret me monument dhe cati me tjegulla i shoh si teprime debilesh. Une e pashe problemin nga kushtet dhe Ligji i Luftes; aty nuk behen bilance 50 vjecare, pushkatohesh per bashkpunim dhe pike.Po qe per kontributet e Lef Nosit ne drejtim te letrave, filatelise(c’hyn kjo fushe psh?), patriotizmit, etj, keto nuk kane nevoje per shtatore.Njesoj kur themi qe Enver Hoxha drejtoi rezistencen antifashiste shqiptare, pa qene e nevojshme ti ringreme monument.Dhe me kaq sa po debatojme po harxhojme kohe kot.Biles habitem sesi amerikanet i dhane strehim Xhaferr Deves i akuzuar per deshmoret e 4 shkurtit dhe raprezalje te tjera kur tek italianet dorezuan Erik Priebke dhe izraelitet kapen dhe denuan Eichman e shume te tjere mjaft kohe pas lufte.

    Reply to this comment
 20. demo November 4, 15:34

  Krimi,vjedhja,mekati,tradhetia, mbrohen me vendosmerisht se e drejta.Vrasja e atdheut,qe ushtruan komunistet shqiptare per llogari te sllaveve mbrohet edhe 25 vjet pas vdekjes se komunizmit. Nje baba i pavarsise se Shqiperise,Lef Nosi, “gaboi” ne castet e fundit dhe per kete e pushkatuan me te drejte,se ashtu e paskerkan pushkatuar edhe Kuislingun(!) Kujt ja thoni? Qorrave? Shqiperia eshte e pushtuar nga serbo-greket,te cilet ne nje aleance te fuqishme sllavo-ortodokse nen mbrojtjen e memes Rusi kane 150 vjet qe gllaberojne toka shqiptare dhe masakrojne shqiptaret autoktone,me qellim pastrimin etnik.Austriaket,Gjermanet,Amerikanet nuk kane qene pushtues te Shqiperise,por LIBERATORE TE SHQIPERISE!.. Gjermania naziste e Hitlerit mund te kete qene djall me brire,mund te kete qene pushtues per Francen dhe Rusine dhe Serbine dhe Greqine,por jo per Shqiperine e coptuar,jo per Finlanden heroike,jo per republikat Balltike,jo per Tartaret e Krimese,jo per Rumanine e ndare,qe kane qene viktima te shovinizmit me konsistent,qe ka njohur rruzullimi: shovinizmi sllav.Perderisa Ushtria Gjermane cliroi tokat shqiptare nga pushtimi sllavo-Grek,Lef Nosi nuk ka gabuar aspak,qe u vu ne krye te Regjences,por kjo eshte mbyllja me LAVDI e jetes se tij.Ngritja e monumentit te Lef Nosit eshte nje normalitet.Anormale per etnine shqiptare jane monumentet e Stalinit,Enver Miladinit dhe dekorata e Alexander Rankovicit,shqiptar vrasesit.Nuk e di nese ai regjim antishqiptar i ka akorduar ndonje dekorate Napoleon Zerves per spastrimin etnik te Camerise nga Shqiptaret came.Lef Nosi e ka pak edhe nje monument floriri.

  Reply to this comment
  • Bariu November 4, 16:33

   Fashizmin e lutoj gjith bota mor hale anglia,franca amerika edhe vet italia qe ish aleate me hitlerin!
   Ju duhet tu pervelosh te gjalle mor a e ja u paska bere aq mire rankovici se e paskeni merituar

   Reply to this comment
  • Lleshi November 5, 17:20

   Ja pse ekzistojne debile si ty , vuajne trojet shqiptare ! Ti na ben patriotin me debilizmin , por harron nje gje fare te “vockel” !

   Dhe nuk e harron rastesisht , por sepse eshte menyra e vetme ta besh publik debilizmin dhe antishqiptarizmin tend Nosian !

   Dhe , ajo gjeja “e vockel” qe ti “harron” , eshte se me lirine dhe pavaresine e Atdheut nuk behet asnje kompromis , sepse nuk eshte placke tregu !

   Ndryshe prit fundin e Lejfen Nosit !

   Reply to this comment
 21. Bardhi Tolabi November 4, 15:39

  Plaku i mocem!
  Respekt per mendimin qe jepni.
  Ne vazhdim te idese tuaj ka dhe thenie te popullit.
  Per ate qe edhe ne se ka bere gabim me pare,por e korigjon me mbas,thuhet:”E mbylli me nder”.
  Ndersa per ate qe ka bere dicka te keqe,por qe ka reflektuar me vone,ka perseri nje thenie popullore:”E celi me revani dhe e mbylli me mut”
  Kolaboracionisti dhe tradhetari duhet ndeshkuar dhe jo nderuar.
  Luftetari dhe deshmori per Atdhetari duhet nderuar dhe jo ndeshkuar.
  Fatkeqesia jone eshte se jemi ne duar te keqija,per te mos thene ne duar tradhetaresh…

  Reply to this comment
  • joel shkodra November 4, 16:31

   Nuk i lane kohe Lef Nosit e ndonje tjetri qe te “korrigjohen”.

   Reply to this comment
   • Lleshi November 5, 17:26

    Po pra ke shume te drejte ! Nuk i lane kohe te bente autokritike si shoku i tij Lejfen , apo Cen Po Ta dhe Ten Hsiao Pin dhe te korrigjonte veten .

    Do ta kishte pak problem Lejfen Nosi , gjakun shqiptar , qe i kishte mbuar fytyren , pallton dhe kepucet , por s’ka gje se ia lanim me zorre zjarrfiksi !

    Reply to this comment
  • Plaku i mocem November 4, 20:43

   Faleminderit “Bardhi Tolabi”,per vlersimin qei beni komentit tim,ju cmoj edhe ju dhe te tjere qe pasurojne kete forum me mendime te vyera.Duke lexuar komentet e atyre qe ju dhemb Shqiperia,shpesh shohim qe shume prej tyre pasurojne me shume idene qe ka dashur te thote artikullshkruesi,ashtu sic shohim edhe komente te dobta,qe nuk kane lidhje me ceshtjen.Qe te pasurohet nje shkrim nepermjet komenteve te lexuesve,kjo u be e mundur fale teknologjive te sotme te komunikimit.Tani kush ka vesh degjon,kush ka sy shikon.Edhe nje here te pershendes,i nderuar Bardhi.

   Reply to this comment
  • KOZi November 6, 01:55

   Si e spjegoni qe asnje nga pjesemarresit dhe nga 42 firmetaret e Pavaresise nuk ishin ne radhet e komunisteve ? As pasardhesit e tyre. Me ke ishin pasardhesit e Ismail Qemalit? Epo shume prej tyre jetonin akoma ne 1945.

   Reply to this comment
 22. petraq November 4, 15:57

  vetem ne shqiperi jane reabilituar kolaboracionistet si lef nosi me shoke dhe ne asnje vend tjeter te europes.njerezit e tyre qe muaren pushtetin ne vitet nentedhjete,nuk punuan per demokracine por u hak muarren.e me qe nuk kishin cfar ti benin gomarit se ai kishte ngordhur i rane samarit duke prishur gjithe ekonomine e shqiperise.duhet te anullohen gjithe reabilitimet qe jane bere si te lef nosit e halil alise etj.shqiperia te mari rrugen e drejt si ajo e europes.

  Reply to this comment
 23. Azio November 4, 17:00

  Demokracia ka bere qe te flasin njerez pa kompetence,te pa shkolluar,injorante te historise,por dhe maskarenjte, bijte dhe pasardhesit e krimineleve e tradhetareve te vendit.Promotor te tyre jane kriminelet,hajdutet dhe llumi i PD.Sali Berisha me monstrat e tij.Kjo eshte e qarte si drite e diellit.Shihni veprimtarine e tij keto 24,25 vjet.
  Me gjithe ate populli shqiptar nuk aq budalla sic mund te mendoje Saliu dhe kriminelet e tradhetaret qe e rrethojne ate.Populli shqiptare e ka thene fjalen e tij qe me 29 nentor 1944.
  Kete e di gjithe bota.Dhe tradhetareve e krimineleve u ka caktuara vendin:ne gropen e zeze te historise.Jam I sigurte se kete fat do te kene edhe vrasesit e kriminelet e sotem.

  Reply to this comment
  • joel shkodra November 4, 20:54

   Po “diktaturave te proletariatit” çfare vendi u ka rezervuar historia? Kane vrare e burgosur me shume se fashizmi e nazizmi bashke.

   Reply to this comment
 24. fteri November 4, 17:13

  *****Respekt per te gjithe ata deshmore qe u vune ne balle te betejave kunder fashizmit dhe nazizmit,dhe vune ne sherbim te luftes çdo gje si pasuri ,shtepi dhe deri dhenjen e jetes per atdhe.Perbuzje per te gjithe atyre qe u vune ne sherbim te armikut pushtues.–Jetojme ne kohe tradhtaresh qe rrjedh lirshem e keqja .Pushteti raksionar i P.D -se ne diber ,pinjoll te raksionarve dhe kolaboracionistve te armiqve TE HUAJE ,hajdut dhe kriminel te dikurshem i KAN NGRITUR bustin Kriminelit injorant Halil ALlise ne qender te dibres perballe Bustit Herojt Legjendar GJoke Doçi i cili ra heroikisht ne balle te betejse kunder gjermanve ne symize Memaliaj duke skuqur vjosen me gjakun e paster te nje djaloshi 23 vjeçar,per atdheun e tije .Turp per Dibren por edhe per Luren nga lindi Heroje.Po te ishte gjalle heroje do rrembente armet kunder ketyre parbindeshave te pa skrupullt.Mirnjohje te gjithe atyre qe hulumtojne dhe ndriçojne jeten dhe vepren e deshmorve.Respekte Z.Memushaj.~~~~~#

  Reply to this comment
 25. Viktor November 4, 17:46

  Me duhet te pergezoj prof.Memushin per kete shkrim te goditur.Te gjithe e kemi vene re qe heronjve te L2B po mundohen tju ulin vlerat dhe tradhetareve ,spiuneve e bashkepunetoreve te nazi-fashizmit tju rrisin “vleren”.
  Nje vit me pare u ndodha sebashku me nje shok ne qytetin e Peshkopise per ta vizituar.Kisha shume vite qe nuk e kisha pare.Me kish ngelur ne kujtese shetitorja e bukur ne mes te qytetit dhe viziten e filluam nga jugu i shetitore..Na shoqeronte nje shok ,vendes qe punonte dhe kish nje biznes te tij ne ate qytet . Pashe skulpturen e Skenderbeut,nje veper e bukur dhuruar nga nje mergimtar,pastaj bustet e dy klerikeve te nderuar Vehbi Dibra e Imzot Kacorri pastaj nje bust te nje luftetari qe ishte vrare ne lufte me serbet qe per fat te keq nuk po ja kujtoj per momentin emerin dhe busti i katert Halil Alia.I them shoqeruesit tone nga Peshkopia cfare ka bere ky Halili qe qyteti i ka bere nje bust.Nuk ja ka bere qyteti por parate e shumta te hedhura nga nipi i tij i cili bleu anetaret e keshillit bashkiak per ta lare tradhetinte e krimet e tij te shumta ne jugun e Shqiperise Halil Alia. Ti je nga Vlora dhe duhet t dish sec ka bere atje.Pikerisht se i di “trimerite” e tij te pyeta.Biles shtova se 2 partizane nga fshati im djem 20 vjecare jane vrare ne luften e Dukajt ne Tepelene gjat shpartallimit te bandes se Halil Alise e gjermaneve qe ishin ne mbeshtetjet te tij.Dhe i tregova kengen qe rapsodi F.Cani ka shkruar:
  Djemte e fshatit tone ,disa

  Reply to this comment
  • Fernando November 28, 16:19

   Zotit Viktor,

   Per bela une e di shume mire historin e Halil Alis. Do mundohem me pak fjale te ta sqaroi ty edhe kush te jet i interesuar per ta dit historikun e tij. Une qe po ta them kete jam sternip Kaloshesh e normalisht duhet ta urrej me shume se sa ju komunistat Halil Aline. Por historia duhet te shkruet ashtu sic esht, e verteta te jet e verteta.. Halil Alija gjat pushtimit Italian ka qen i punesuar, pra rrogtar nej qeverine Italian mbas si kishte mbaruar shkollen ushtarake (akademine italiane.) Nga qe ne Diber nuk kishte shqetsime Italie fashiste nga komunistet, i kerkon qe te kaloin ne krahinen e Vlores. Mbasi atje kishte shqetesim nga komunistat. Pra si rrogtar ishte i detyruar te bej detyren per te cilen pagueshte.
   Per kete ai perpare se te nisteshe me forcat e tij per ne Vlore, shkon edhe merre kontakt me komunistet e vlores ku ua ben te qarte se ai dote vinte me kontigjentin e tij. Por ai nuk do te ngacmonte njeri, prandai u kerkoi bese qe te lejoheshte per te kaluar. Gjat takimit u ra dakorte qe ai te kalonte dhe nuk do te cenoheshte asni nga njerzit e tij. Por cfare ndodhi? Si ne cdo rast, te prerjes ne bes edhe Halil Alija u pre ne bes nga ata qe ja dhan besen per te kaluar. Dhe i rrethuan ne nje zone te atille, qe asnjeri prej tyre te mos dilte i gjalle. Bashk me ta ishte edhe nje oficer Italian. Halil Alija kur e pa situaten keq, ju dretua oficerit italianqe te kerkonte ndime nga trupa italiane ne vlore. Gje te cilen oficeri italian e refuzoi, duke i then halil alise: “jo, ti hajde ketu ku jam une i sigurt mbas nje shkembi edhe te tjeret te luftoin. Pra le te vriten shqipetaret! Dihet historia, Halil Alija i fut nje plumb ballit Italianit, merr radion e ti edhe kerkon ndime nga trupat italiane ne Vlore te cilat hapen rrethimin. Per me shume informacoin lexo Xhafer Martinin, i cili i ka mbledhur faktet edhe ku shkruajtur nje liber per te. Pra sebep nuk ka qen Halil Alija, por ata qe i dhan besen edhe shkele ate me te dy kembet. Me gjithse ai ua kishte bere te qart se tek njerzit e tij, ishin daja me nip, babe me djale, etj etj, te lidhur me njeri tjetrin. E ne qoft se prekeshte njeri ishin te prekur te gjith. Te nesermen u muar vesh se nga kush erdhi kjo pabesi. Dhe u ndeshkuan Qazim Koculi me shok..

   Reply to this comment
 26. Viktor November 4, 17:57

  Vijon Djemte e fshatit tone disa djemosha te rinj
  Moren armete ne dore ,dolen malit per liri
  Disa vajten e u ktheyen ,disa rane per liri
  Ne Dukaj ne Tepelene ,rane dy trima te rinj
  Ata ishin mitraliere,Jorgo ,Mertiko te dy…………

  Pra prof.Memushi shtron me te drejte problemin e vleresimit te figurave historike. ………Edhe vendosja e monumenteve dhe busteve duhet te behet e studjuar dhe jo te behet vleresimi sipas interesave te castit……………..

  Reply to this comment
 27. besimndregjoni November 4, 18:21

  Të pëxrbuzish të përcundojsh bashkombasit tuaj njëloj si para 25 viteve me të njëtin mëllef ideologjik do të thotë që jemi si shoqëri larg mendimit ndryshe apo më keq larg të së vërtetës. lexi komente shfyrjesh , sharjesh, përdhosje etj ndaj atyre shqiptarëve që nuk i janë bashkuar diktaturës komuniste.. e quajnë Lef Nosin, Mitat Frashërin, Ali Këlcyrën heroin e maleve Preng Calin kolabracioniste bashkpuntore me nazizimin..Kurse Enver Hoxhen me Mehmet Shehun Hysni Kapon etj komuniste luftetar qe luftuan kundra fashizmit etj brockulla ideologjike. Per dijeni te gjithe ata kolobracioniste qe ishin me nazizimin mbas luftes se dyte boterore i denoj Gjykata nderkombetare e Nyrembergut per bashkepunim me diktaturen hitleriane.. fatekeqesisht per komunistet shqiptar asnje shqiptar nuk u denua nga kjo gjykate.. dhe kjo ishte merte e ketyre qe ju i quani kolabracioniste..antaret e regjences lef Nosi me shoke ishin administratore te shtetit shqiptare nen okupimin naziste,,,dhe asapak bashkepuntore apo naziste,,, sic pretendon historigrafia komuniste..Po Enver HOXHA qe e vuri pushtetin e tij nene jugosllavet ruset e kinezet a ishte kolobracioniste.. apo ky nuk mund te quhet i tille se ishte mik i serbeve dhe ruseve e kinezeve qe historikisht nuk ja kan dashur te miren Shqiperise ne asnje lloj kohe.. shifnja sot kush nuk e njeh shtet Kosoven miqte e Enver Hoxhes serbet, ruset e kinezet..

  Reply to this comment
 28. Z/Kallami November 4, 18:37

  Nuk asht pak,po asht krenari qe dy te “nderuarit” qe terrorizuan Vloren mertiojne nji kujdesje per titull “Qytetar Nderi”.Ashtu edhe Prek Cali qe paskesh vrare 72 partizan nuk ka tregue barbarizem.Vetem kur vret E.Hoxha krijohet barbarizem,kriminalizem,perbindsishem se domosdo vriten bashkpunetoret e fashizmit te cilet per nga karateri,patriotizmi dhe dashuria per atdhe ia kalojne sensit te Patriotizmit e keto varsin e vrasin me butesi me embelsi qe nuk mund te konstatohet asgjekundi barbarizem.Po vetem amore amore.

  Reply to this comment
 29. demo November 4, 18:48

  Eshte e vertete qe ne e kemi shkruar historine e Shqiperise.Pikerisht ne bejleret qe themeluam shtetin shqiptar.Kush do ta benin rreckamanet,analfabetet, apo shallvaret e katundareve te Haxhi Qamilit? Llumi proletariatit ka terhequr gjithmone Shqiperine ne humneren e kaosit,atje ku e donin sllavo-greket.Ne bejleret kolaboracioniste me Austriaket,Gjermanet,Amerikanet e beme Lidhjen e Prizrenit,ne e beme Pavaresine ne Vlore,ne bashkepunuam me gjermanet per te mbrojtur Shqiperine me Kosove,Maqedoni dhe Cameri.Ne bejleret e beme Shqiperine me alfabet,me parlament,me shtet.Ne bejleret e mbuluam Avni Rustemin me flori,i dhame dhe dy pisqolla dhe e derguam ne Paris te vriste tradhetarin Esat Toptani.Neqoftese kemi bere ndonje faj te rende,e kemi bere kur futem ne pronat e Bicakcijve dhe ne sarajet e Baholleve nje dylber te bejlereve te Libohoves,qe quhej Enver Hoxha.Kolaboracionisti Ibrahim bej Bicaku e pagoi me koke.Gjyshi im,Hasan beu,kur e takonte,i thoshte:Ibrahim bej,kete gazep,e kemi ilaik prej teje!
  Sa per ty or @bariu qe je grek i Janullatosit,ti ke gjet shesh e ben pershesh ne kete rrympalle malokhane,por po te ishin gjalle bejleret, Janulla jote do zbythej andej nga erdhi o me hir o me pahir,se ja benin si ceta e bejlereve te Bajo e Cerciz Topullit qe i futen nje koqe plumbi dhespot Fotit grekomanit dhe muar hakun e martirit te kishes dhe atdheut Papa Kristo Negovanit.Bejleret e bene te pavarur kishen shqiptare nga greket,qe ne 1922,po llumhanet proletare,maloku Vucidolit,qe shkolloi Enver kopili,ate qe ne bejleret kolaboracioniste e perzume me shqelma nga dera,e futi nga dritarja rrumpallhanes,qe ne quan demokraci.

  Reply to this comment
  • Bariu November 5, 10:03

   Ti i ben yzmet relegjonit e islamit e jo nacionit e sa per dijeni ay pandeli majko me anen e frymes gjoja patriotike te shpikur nga vandalet e hetur te pushtetit duke ja u faturuar vrasjen e negovanit grekve per te mbajtur shqiperine nen vartesi te perandoris osmane e per ti bere osmanet shpetuesit e vertet te shqiptarise!
   Jo or bylmes selvije me prapavije relegjoze ekstreme islame edhe azemin vrases bene fatosin por ja qe sdoli ashtu se po ta kishin eleminuar nanon atehere do te kishin mar pushtetin e do te thoshnin se azemin e vrau e do te ngelshe njelloj si negovani qe e vrane greket e se dora gjakatare te con tek ekstremiste e djallezore si puna tende shqiptare islamike!

   Reply to this comment
  • birni November 8, 02:46

   Ibrahimi as nuk merej fare me nenpunesit ishte esat dishnica kusheriri i tij qe e punesoj.E megjithate ibrahimi qendroj edhe pse gjermanet i ben thirrje ta largonin. Sakrifikoj jeten e tij.Ashtu sic e shkollun libohovet. Megjithse mendoj se komunizmi nuk erdhi nga kto faktor. Por edhe nga nje far topitjeje e ushtris gjerrmane. Persa i perket bejlereve jan shum larg politikanet e socem kan qe euridit. Shif si ka perfundu politika dhe shqipria sot..

   Reply to this comment
 30. prologu November 4, 18:54

  Patriotet e truallit shqiptar, ne shumucen e rasteve qysh nga fillimi e deri me sot,kane perfunduar keq e mosmekeq,e kunderta ka ndodhur me tradhetaret dhe kjo histori do te mbetet keshtu ne jete te jeteve,deri sa te ekzistoje ky vend,e dhimbshme por e vertete !

  Reply to this comment
 31. fteri November 4, 18:56

  ha mut Besim se koven tjeter e ke gati se leket I merr nga E.Rama,perbalti sa te duash herojt dhe E.Hoxhen ato shendrisin ,ti je nje moster nga F.Alija vendi I kriminelit H.Alija

  Reply to this comment
 32. fteri November 4, 19:31

  moderator keta pinjollet e tradhtarve dan pergjigje e diskreminim me fakte per tradhtite e tyre kunder kombit.

  Reply to this comment
 33. besimndregjoni November 4, 19:54

  Fteri argumentave te mia ti u përgjigijesh me fyrje banale , dhe une di te te them ha mut gjith kohen se argument nuk ke.. pra mut qe je nuk do te dalish nga muti fatekeqesisht eshte qe gazeta te lejon ti haleje qe te fyejsh e te shajshe.. nuk me shqetsojne halete si ti se ty te vjen era sa here qe flet..
  Per zoti Kallami.. Preng Cali nuk ka vrare asnje partizan vetem se te ashtuquajturit partizan me kriminelin Mehmet shehun kan vrare preng Calin dhe 3400 malsore dibran , kuksian, shkodran, tropojas, matian , mirditore dhe malsore te malsise madhe.. keto dokumenta jane ne arkivin e shtetit mund te i lexoni kur kan ardhur te ashtuquatur partizan ne veri skishta asnje lloj pushtuesi ne veri ata erdhen dhe vrane malsore te pafajshem vetem se nuk doonin kriminelin enver hoxhen dhe komunizmin.

  Reply to this comment
 34. Z/Kallami November 4, 21:51

  besimndregjoni!

  Une di per Prek Calin,Patriot.Aqsa iu ba ftese Prek Calit te bashkohet me partizanet.Nuk pranoj per te vetmen mendim se partizanet na ishin komunista qe nuk besojne ne Zot dhe luftojne kundra cdo fejet.
  Ndersa 72 vrasjet i mora kallep mbi cfare shkruhet ne artikull.Duke u nisur se cdo gazete shqiptare informon me devotshmeri seriozitet e me saktesi te forte te rrealitetit historik.Tashti po dyshohet sa gazetat dhe komentet nuk jane te vertet mbi cfare shtjellojne.Po te gjtha me pasion e tifozllek.Keshtu,jemi te humbur dhe kurr nuk do kemi shtet as histori te vertet.I mbyt pasioni te gjithe.

  Reply to this comment
 35. padrino November 4, 23:38

  Koplimente, z memushaj per shkrimin.

  Reply to this comment
 36. Selvia November 5, 04:56

  Fshatari forp. Rami po krahason Lef Nosin me dy kapterra.

  Reply to this comment
 37. Arber November 5, 07:09

  Po hedh mendimin tim mbi figuren e Lef Nosit. Se pari, po ju tregoj se librin :Dokumente Historike 1912-1918″, te Lef Nosit, botimi i dyte, i Akademise se Shkencave te Shqiperise e kam ketu mbi tavolinen e punes dhe e vleresoj pa mase, si nje veper dokumntare historike dhe patriotike. Lef Nosi ishte jo vetem patriot, por edhe nje demokrat i shkelqyer, besnik deri ne vdekje i idealeve te tij per zhvillimin e vendit dhe shoqerise shqiptare. Por, sic thote poeti filozof romak, Virgjili, “Fundi kurorezon vepren!” Dhe fundi i Nosit ishte Kuisling i Nazisteve Gjermane, tmerri i botes demokratike. A duhej ta vuante fundin e tij Nosi, padyshim qe PO. A duhej pushkatuar, padyshim qe JO. Normalisht, Nosi duhej ta mbyllte jeten si nje arkivist prane AQSH. A duhej dekoruar nga Presidenti Topi per kontributin e tij patriotik si arkivist, padyshim qe PO. POr a duhej dekoruar me Urdhrin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, padyshim qe JO. A duhej ngritur shtatorja e tij ne mes te qytetit e Elbasanit, padyshim qe JO. Ne fakt, propozuesit e shtatores jane nisur nga motive hakmarrese per denimin e tij me vdekje, por, ne vend qe t’i vinin vetullat, i kane nxjerre edhe syte, sic thote populli. Se fundi, skulptori ka bere nje shtatore luftetari, duke u kujtuar njerezve kuislingun dhe jo nje arkivist e studiues modest, sic ishte Lef Nosi. Per Nosin ishte mjaftueshem nje bust modest duke shkruar ne nje liber apo mbi Aktin e Pavaresise se Shqiperise dhe te vendosej ne nje kend te Bibliotekes se Qytetit te Elbasanit.
  Difekti i rremujes me dekorime e buste eshte se duhet te vendoset me ligj qe per figurat historike Bashkite duhet te marrin miratimin e Akademise se Shkencave te Shqiperise.

  Reply to this comment
  • Lleshi November 5, 18:28

   ku ta lene peshoren ne ekuiliber , mor ti Arber ? Ti e di pse nuk ka kete fryme qe ofron ti ? Nuk e kane hallin tek Nosi konkretisht , por tek roberia aktuale e ketij vendi ! Dhe modeli i Nosit (qe paraqitet i perzier) eshte me i bukuri per te retushuar fytyren e tradhetise !

   Reply to this comment
  • anila November 6, 18:57

   Arber, duhej te shtoje…Lef Nosi shkoi ne Ambasaden Britanike ne Tirane dhe kerkoi strehim politik. Nuk e pranuan brenda dhe e detyruan te largohet. U arrestua nga pushteti i dalew nga lufta. U gjykua ne nje proces gjyqesor ku kishte mbrojtje ligjore, pra avokat. Ne gjyq ishin te pranishem ambasadoret dhe te derguarit fuqiplote te SHBA-ve, Britanise se Madhe dhe te Bashkimit Sovjetik. Asnje nga ata nuk e perfoli denimin e tij…
   Pse, ata qe perkrahin adhuruesit e mbeshtetesit e Lef Nosit, nuk i permendin keto?
   Sa per Halil Aline, mire te mos flitet. Ai erdhi ne Vlore dhe terrorizoi nje popull te tere. Dogji e vrau. Ata qe e dekorojne t’u vije turp! Kurse dekoraten ja dhane luftetaret e lireise, plumbin ne balle.
   Anetari i Regjences dhe kuslingu shqiptar, Lef Nosi, padyshim edhe nje shkencetar ne fushen e tij, nuk mund te mos denohej.

   Reply to this comment
 38. bobo November 5, 15:28

  Ah sikur te ngjallej edhe nje here Enver Hoxha e Mehmet Shehu,jo per komunizmin e tyre,po per patriotizmin dhe atdhedashurine e tyre.Vetem 24 ore te ngjalleshin,sa te vinin ne litar mbeshtetesit e lef nosit me shoke dhe bashkepuntoret e fashizmit qe kane shpetuar pa u ndeshkuar e qe sot na shiten si patriote.Kushedi sa u gezuat ju plehra e bashkepuntore te grekut e te serbit,kur berisha,basha dhe PD-ja juaj ja u dha detin grekut,duke u tkurrur kufijte e atdheut tone.Mos u gezoni para kohe se nuk kini per te triumfuar asnjehere per arsye se jini kunder interesave te popullit e te atdheut me gjith ate prostituten tuaj politike zhelefina.Kapaciteti juaj mendor nuk i kalon ato te Ahmet Zogut,Sali Berishes e te zhelefines.E keqja e ketij populli ini ju verioret,qe me injorancen dhe prapambetjen tuaj kulturore,nuk e lini vendin te ece perpara,megjithate doni apo nuk doni ju shqiperia do ece ne drejtimin e duhur dhe do ngjitet cdo dite e me lart.

  Reply to this comment
 39. Lleshi November 5, 17:42

  Ky popull koqe , i cili po lejon qe bashkepunetoret e pushtuesve te tij te mbushin sheshet e Atdheut te tij , harron se eshte duke luftuar dhe dekurajuar bijte e tij , rinine e tij , per te luftuar per liri dhe prosperitet ! Harron gjithashtu se eshte duke bere lojen e pushtuesit dhe te qeverive kuislinge , te cilat kane mision pikerisht perligjen e pushtimit dhe skllaverimit te po ketij populli ! Qeverite kuislinge , Heroit Kombetar Skenderbeut , vetem per t’iu hequr shqiptareve simbolin e rezistences kombetare , ua veshen me robdishamber (pizhame) tek 5000 lekshi , duke e cveshur nga pajimet luftarake , ndersa monumentin e tij e zhduken duke e futur ne mes te linesit !

  Pastaj , ky popull , fillon dhe ankohet perse merr malin , gomonet , apo kembet e shpejta per tu larguar nga Atdheu ! Ankohet se pse shqiptaret jane kthyer nga bij te shqipes , ne bijte e qyqes …..

  Ja kete “lavazh” antishqiptar bejne Lejfen Noset , apo pinjollet e tij ne ceverite e Shqyperise , apo shahistet , zhelefistet me kompani !

  Reply to this comment
 40. besimndregjoni November 5, 18:01

  Arbër! E pelqej komentin tuaj dhe ta pranoi debatin per Nosin.. nqs e pranon desha te bej nje kundershti reth problemit qe i japin pjesmarrjes se Nosit ne administraten shtetrore ne kohen qe e gjith europa ishte nen pushtim naziste.. e kam theksuar se gjate ketij 25 vjeçari qe jam marre me studimet per krimet e komunizmit kam pare shume dokumenta ne te cilen çjerrin historiografine komuniste.. Asnje shqiptar nuk eshte denuar nga gjykata e nyrembergut siç jane denuar serbe, kroate, bullgare, rumune etj.. ata shqiptare qe drejtuan administraten shtetrore nen pushtimin nziste jo vetem qe nuk u quajten kolabracioniste nga fuqite fituese te asaj lufte siç ishin shba, britania, e bashkimi sovjetik… por diktatura komuniste e cila donte qe mos te kishte intelektual te permasave siç ishte lef nosi me te tjere i etikonte me emra te till vetem qe te mbante pushtetin nepermjet dhunes.. te falenderoi per komentin duke ju kerkuar qe debati me mendime te ndryshme i sherben te se vertetes..

  Reply to this comment
  • anila November 6, 19:14

   Zoti Besim, kam respekt per vuajtjet tuaja te pamerituara/. Por, ne ceshtjen e denimit te kolaboracionisteve, ka nje marreveshje te Konferences se Jaltes, ne mos gaboj, ndoshta dhe te Ptzdamit…Aty eshte folur per denimin e atyre qe morren pjese ne qeverite pro fashiste dhe naziste.
   Ju i dini mire proceset gjyqesore pas lufte, jo te gjithe kane qene ashtu sic shkruhet. Kur jane denuar kolaboracionistet, ne gjyq kane qene ambasadoret dhe te derguarit fuqiplote te Amerikes, Anglise dhe Bashkimit Sovjetik, te cilet e kane quajtur te drejte vendimin. Kjo eshte nje e dhene e provuar historike.
   Vete aleatet perendimore ne L2B kane vendosur njezeri dhe kane perkrahur komunistet gjate luftes, si te vetmit qe luftuan kunder nazi-fashizmit. Kjo dihet mire dhe eshte edhe ne veprat e shkruajtura prej tyre.
   E di qe ju nuk jeni dakord, por lufta nacionalclirimtare eshte nje lufte e drejte dhe e vleresuar nga vendet perendimorte edhe sot. Regjimi qe erdhi me vone, eshte tjeter gje, por edhe ai nuk mund te pershkruhet vetem zi.
   Ju pershendes

   Reply to this comment
 41. petraq November 6, 00:09

  kolaboracionistet shqiptar e tregon dhe vet fjala ishin bashkepuntor te nazi fashizmit.ishin sherbetor ishin sherbetor te pushtuesit ata npiunit dhe si te tille ne asnje menyre nuk mund te krahasohen me enver hoxhen i cili drejtonte nje shtet te njohur nderkombetarisht.

  Reply to this comment
  • KOZi November 6, 02:13

   Nuk ka koloboracionizem as bashkepunim me pushtuesin ne luften e pare boterore ne territoret e “pushtuara”nga Austro-Hungaria. As ne zonen e Korces nuk ka bashkepunim me “pushtuesin “francez. Kini degjuar gjer sot te thuhet per nje figure historike -ky ishte bashkepunetor i francezve ose austriakve ne luften e pare dhe te denohet? Nuk ka bashkepunim as ne “pushtimin”gjerman nga Tetori 1943 gjer nentor 1944, Ne te gjitha keto raste ka administrim dhe kujdesje per pronen dhe familjen.
   Bashkepunim e koloboracionizem kane bere ato qe ishin ne krah te Serbise e Greqise ne te gjitha momentet historike. Bashkepunim eshte pushtimi Italian i Vlores ne luften e pare boterore ku Italia kish llogaritur qe mos ta leshonte me. Bashkepunim kemi me 7 Prill 1939 kur derguan Kuroren Mbreterore tek Emanueli i Italise dhe shqiperia u konsiderua nje shtet i perbashket.Ketu u fshi Pavaresia . Duhet te dallohen keto ndryshime se keshtu po nxirrni edhe Themistokli Germenjin bashkepunetor te pushtuesve sepse ne kushte lufte ka vepruar. kaq

   Reply to this comment
   • anila November 6, 19:06

    Po rr,i o Kozi.
    Ne operacionin e Dimrit, te vitit 1944, ballistet luftonin bashke me gjermanet kunder partizaneve. Shfrytezuan rastin per te shpartalluar levizjen nacional-clirimtare. Por, me vone, ne operacionin e Qershorit lane leshte kudo ne Shqiperi.
    Lexo cfare shkruajne misionaret amerikane dhe angleze per ushtrine partizane. Pastaj lexo edhe Curcillin, nese ke mend ta kuptosh. Meso se cfare ka thene edhe Harri Fultzi per komunistet, te cilet i urrente, por trimerine ua njihte.
    Po te flas per te huajt, se per keta qe shkruajne ne keto faqe, nuk ka njeri fuqi te merret.
    Lufta qe bene kundershtaret e Lef Nosit beri qe Shqiperia te mos shpallet si vend kolaboracionist i gjermaneve dhe aletaeve te tyre, gje qe u kerkua me insistim nga Greqia ne Konferencen e Paqes ne Paris.
    Historia eshte kjo. Ajo ka ngjarje, emra dhe data. Ate nuk mund ta ndryshosh as ti, as une, e askush.
    Sot behen llogje, si keto qe po ben ti, por neser historia do flase me fakte. Dhe Halil Alite e Lef Noset do quhen me emrin e tyre te vertete, tradhetare te vendit, bashkepunetore te okupatorit.

    Reply to this comment
 42. Mëno November 6, 12:41

  O i mençmi Ndregjoni ! A je i sigurt qe asnje shqiptar nuk eshte denuar nga gjyqi i Hages si bashkepuntor i fashizmit ? Bene mire te tregosh perralla niperve e mbesave, por mos u hiq si i ditur qe ke bere studime. Te pakten mos fol per ato gjera apo vendime qe jane te botura. Mellefi, urrejtja, uni nuk jane prova te se vertetes. Per ata qe klane vuajtur, qe te flasim realisht duhet te hapin gjyq per te fituar pafajsine. Pafajsia e dhene nga Parlamenti eshte e klundraligjshme dhe nuk njihet nga asnje e drejte nderkombetare. Prandaj, ne te vjetrit duhet te flasim e shkruajme gjera te bazuara e te vertetueshme.

  Reply to this comment
  • KOZi November 6, 13:27

   E vertete ! Nuk ka shqiptare te denuar as ne Hage as kund tjeter. Edhe Xhafer Deva ish minister i brendshem i qeverise se asaj kohe i Dekretuar nga Lef Nosi veproi gjer sa vdiq ne nje vend Aleat ne SHBA. Po keshtu Kryeministri Mirtrovica po keshtu. Mehdi Frasheri koleg i Lef Nosit po ne vende aleate jetoi e punoi. E gjith tjeret qe u larguan nga Shqiperia.

   Reply to this comment
 43. besimndregjoni November 6, 20:36

  Anila te pershendes!
  sigurisht qe mendimet ndryshe te cojne tek e verteta. Sigurisht une nuk bej pjese tek ata qe nuk e çmojne luften perkundrazi per cdo komuniste qe eshte vrare nga fashizmi apo nazizimi une i perulem me respekt, ashtu dhe per ato nacinalista qe jane vrare kundra fashizmit dhe nazizmit i respektoi me venerim…por luften duhet ta ndajme nga pjesa e luftes civile per pushtet ku per fatin tone te keq pati vrasje me shumcie dhe lufta kundra okupatorit qe ishin te pakte.. Une nderoi Boroven, nderoi dhe shume te tjere, por nuk mund te pranoi luften civile qe u zhvillua ne veri ne nje kohe qe ne veri nuk kishte asnje lloj pushtuesi.. por partia komuniste verberisht zbatonte planin serb per te vrare sa ma shume gege… ne duhet te respktojme cdo jete shqiptari qe u vra kundra okupatorit, por jo ata qe u vrane per marrje pushteti.. dhe diçka reth kolabaracionisteve .. fati i shqiptareve ishte se neve ajo gjykata nuk gjeti asnje fakt bashkepunimi shqiptare pushtues.. kurse jugosllave e shume te tjere u denuan. dhe mos harroni se ne nga lufta e dyte boterore vetem nga italia murem demshperblim se gjermania ne baze te dokumentacionit hitlerian nuk pranonin pushtimin ndaj nesh por vetem si rruge kalimi…pra e verteta na ben qytetar te lire … respekte..

  Reply to this comment
 44. Fernando November 28, 16:18

  Zotit Viktor,

  Per bela une e di shume mire historin e Halil Alis. Do mundohem me pak fjale te ta sqaroi ty edhe kush te jet i interesuar per ta dit historikun e tij. Une qe po ta them kete jam sternip Kaloshesh e normalisht duhet ta urrej me shume se sa ju komunistat Halil Aline. Por historia duhet te shkruet ashtu sic esht, e verteta te jet e verteta.. Halil Alija gjat pushtimit Italian ka qen i punesuar, pra rrogtar nej qeverine Italian mbas si kishte mbaruar shkollen ushtarake (akademine italiane.) Nga qe ne Diber nuk kishte shqetsime Italie fashiste nga komunistet, i kerkon qe te kaloin ne krahinen e Vlores. Mbasi atje kishte shqetesim nga komunistat. Pra si rrogtar ishte i detyruar te bej detyren per te cilen pagueshte.
  Per kete ai perpare se te nisteshe me forcat e tij per ne Vlore, shkon edhe merre kontakt me komunistet e vlores ku ua ben te qarte se ai dote vinte me kontigjentin e tij. Por ai nuk do te ngacmonte njeri, prandai u kerkoi bese qe te lejoheshte per te kaluar. Gjat takimit u ra dakorte qe ai te kalonte dhe nuk do te cenoheshte asni nga njerzit e tij. Por cfare ndodhi? Si ne cdo rast, te prerjes ne bes edhe Halil Alija u pre ne bes nga ata qe ja dhan besen per te kaluar. Dhe i rrethuan ne nje zone te atille, qe asnjeri prej tyre te mos dilte i gjalle. Bashk me ta ishte edhe nje oficer Italian. Halil Alija kur e pa situaten keq, ju dretua oficerit italianqe te kerkonte ndime nga trupa italiane ne vlore. Gje te cilen oficeri italian e refuzoi, duke i then halil alise: “jo, ti hajde ketu ku jam une i sigurt mbas nje shkembi edhe te tjeret te luftoin. Pra le te vriten shqipetaret! Dihet historia, Halil Alija i fut nje plumb ballit Italianit, merr radion e ti edhe kerkon ndime nga trupat italiane ne Vlore te cilat hapen rrethimin. Per me shume informacoin lexo Xhafer Martinin, i cili i ka mbledhur faktet edhe ku shkruajtur nje liber per te. Pra sebep nuk ka qen Halil Alija, por ata qe i dhan besen edhe shkele ate me te dy kembet. Me gjithse ai ua kishte bere te qart se tek njerzit e tij, ishin daja me nip, babe me djale, etj etj, te lidhur me njeri tjetrin. E ne qoft se prekeshte njeri ishin te prekur te gjith. Te nesermen u muar vesh se nga kush erdhi kjo pabesi. Dhe u nedshkua Qazim Koculi me shok..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*