“Nuk garova mirë se më erdhën periodat”

August 16, 2016 10:54

“Nuk garova mirë se më erdhën periodat”

Të garosh në Olimpiadë është stresuese ndonjëherë, imagjino pastaj sikur të jesh me periodat.

Fu Yuanhui, një prej notareve më të mira kineze, u bë sensacion në rrjetet sociale brenda natës, pasi bëri një rrëfim të sinqertë.

Kina nuk fitoi në stafetën 4X100 e përzier të dielën, pasi doli e katërta.

Një gazetar po intervistonte notaret kineze, por Fu ishte strukur nga dhimbjet.

Kur gazetari e pyeti nëse ishte mirë, ajo i tha: “Nuk notova mirë këtë herë për shkak se më erdhën periodat dje. U ndjeva e lodhur”.

Kaq u desh dhe në mediat sociale nisi vlerësimi për të.

“Ndjej admirim për të,” tha dikush.

Interneti më herët kishte rënë në dashuri me këtë notare për shkak të shprehjeve të saj të fytyrës.

Por kjo ka nxitur edhe një diskutim në Kinë në lidhje me përdorimin e tamponëve.

Vetëm 2 përqind e femrave atje përdorin tamponët, kurse në SHBA janë 42 përqind.

Por a ndikon cikli menstrual tek performanca e sportisteve?

Shkencëtarja Georgie Bruinvels thotë për BBC se kjo mbetet një temë tabu në sport.

“Na duhet një incident i tillë për të ngritur këtë çështje,” thotë ajo.

Një studim i saj ka zbuluar se gjysma e sportisteve thonë se periodat ndikojnë në performancën e tyre sportive.

Chinese Olympic swimmer Fu Yuanhui has been praised for breaking the taboo surrounding menstruation

The swimming superstar was seen crouched down and clearly in pain after the women's 4x100m medley relay

Earlier in the Olympics Fu gained legions of fans online for her hilarious facial expressions

August 16, 2016 10:54
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*