Kotzias: Po diskutohet çelja e negociatave në 2019-ën

June 26, 2018 14:37

Kotzias: Po diskutohet çelja e negociatave në 2019-ën

 

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, tha pas përfundimit të diskutimeve në Bruksel, se po diskutohet që çelja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë të bëhet në mes të vitit 2019.

“Janë dy grupe vendesh, një që është më i madhi, 25 vende, mbështet të hapë negociatat në samitin e 2019 dhe 3 vende, Danimarka Holanda dhe Franca që thonë se duhet të shohin procesin, procesin evropian, stabilitetin dhe sigurinë e gjithë rajonit në Evropën Juglindore. Dhe kjo është shumë e rëndësishme për të gjithë BE.

E di që disa vende frikësohen nga populizmi, po nuk mund të luftojmë populizmin me hapa pas. Disa vende kërkojnë integrim të thelluar dhe pastaj zgjerimin, dhe kanë të drejtë, po u tregova një histori që e di mirë se çfarë ndodhi në vitet ‘90. Eksperienca jonë është se mund të bëjmë në të njëjtën kohë të dy proceset dhe është më e mirë për Evropën”, tha Kotzias para gazetarëve.

I pyetur nëse dy shtetet, Maqedonia dhe Shqipëria të mos çelin njëkohësisht këtë proces, Kotzias tha se nuk është pozitive për fuqinë e rajonit.

a.s/dita

June 26, 2018 14:37
Komento

13 Komente

 1. Arben June 26, 14:46

  Ne kembim te refigjatesh.

  Cohuni NGA gjumi o milet.

  Reply to this comment
 2. tomorraku June 26, 15:01

  Besojeni po deshet “Perendimin”; Ja si tallet ai me vendet e lindjes; plotesoni keto kushte ! dhe pasi ato kushte jane plotesuar gjendet apo sajohet ndonji shkak per ta shtyr afatin e asaj qe eshte premtuar dhe keshtu pa fund , sic ka ndodhur me Turqine apo po ndodh edhe me ne dhe Maqedonine apo edhe Kosoven e Bosnje hercegovinen!Perendimi pasi e shkaterroi lindjen me shkaqe te sajuara gjoja per te luftuar Komunizmin u ndodh perpara krizave qe nuk i kishte parashikuar dhe u trondit edhe vete, qe sic dihet eshte vene ne diskutim edhe vete egzistenca e BE!

  Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 June 26, 15:12

  asnjë faj nuk ka europa,faji në radhë të parë është yni,si popull,pastaj është i tradhëtarëve që kemi zgjedhur për të na tërhequr për hunde!
  këta ndyrësira kërkojnë të na ngopin me lugë bosh,duke na thënë se ne nuk jemi në gjëndje të bëjmë asgjë,bile nuk dihet se si marrim frymë,pa qënë nën ndonjë thundër a në krah të ndonjë të madhi,të forti!!
  bile ata përpiqen të na mbushin mëndjen se këtë lugë bosh,me të cilën po na ushqejnë,nuk mund ta kemi pa dhënë ndonjë copë teritori ose më keq gjysmën e vëndit!!këta ëndërrojnë ti zënë vëndin esat toptanit!!ta bëjnë shqipërinë një “perrlë”të vogël,nga shkumbini në mat!!
  ps:dikush mund të thotë se ky është artikull për buçkon koce,por nuk më pals shumë miku!!

  Reply to this comment
 4. Naim Frasheri June 26, 15:46

  Ju Shkerdhefsha Robt ku ti keni Ju te gjithe te ashtuquajturit EU,nuk mund ta Tallni Bythen me Shqiperine. Rama duhet te shikoj Ndarjen me EU-ne nese ata nuk na Pranojne tani.ndryshe ata duan te Tallen njesoj si me Turqine, Nese Shqiperia nuk Pranohet tani , Athere ne si Shqiptare duhet te sillemi si Erdogani me te ashtuquajtur Europe.Pranoni Baza Ushtarake Turke e Kineze, dhe ketyreve Shkerdhatave Mashtrues, mos i Pranoni me Kurre ne Shqiperi, Ja edhe nje e Drejte qe kishte Enver Hoxha kur thoshte qe keta jane Shkerdhata dhe na Duan gjithmone Sklever dhe te Varfer.

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro June 26, 20:09

   Naim , e ke poshteruar mbiemrin e bekuar FRASHERI. kur kerkon te lidhemi me kinezet !!!???Ai para 150 vitesh shkruante:
   JAK O DRITE E URUAR,
   QE LIND NGA PERENDON.
   AT ANE E KE NDRIÇUAR .
   NE PSE NA HARRON?
   Mos e kerko fajin tek Europa, kerkoje tek Rame timoni qe e ka kthyer shtetin e qeverisjen ne nje bande kriminale. Ne Evrope do te hyme me dinjitet , si nje komb i lashte e i qyteteruar e jo si ordinere e te korruptuar qe Europen e duam vetem per ta mjele dhe ne te kundert vazhdojme me Lufte klasash , administrate e politizuar ,para te pista e droge pa fund.

   Reply to this comment
 5. info analitike June 26, 16:00

  Ore ku na u bene kaq miq greket tani qe deri dje leshonin be e rrufe se do te pengonin integrimin e Shqiperise ne BE! C’te kete ndodhur valle me ate zymbylin e Sules qe i ka sjelle kaq ne qejf Kotziasin me shoke? Dini gje ju shoke?

  Reply to this comment
 6. Fidel Kastro June 26, 20:11

  Naim , e ke poshteruar mbiemrin e bekuar FRASHERI. kur kerkon te lidhemi me kinezet !!!???Ai para 150 vitesh shkruante:
  JAK O DRITE E URUAR,
  QE LIND NGA PERENDON.
  AT ANE E KE NDRIÇUAR .
  NE PSE NA HARRON?
  Mos e kerko fajin tek Europa, kerkoje tek Rame timoni qe e ka kthyer shtetin e qeverisjen ne nje bande kriminale. Ne Evrope do te hyme me dinjitet , si nje komb i lashte e i qyteteruar e jo si ordinere e te korruptuar qe Europen e duam vetem per ta mjele dhe ne te kundert vazhdojme me Lufte klasash , administrate e politizuar ,para te pista e droge pa fund.

  Reply to this comment
 7. Lili June 26, 21:45

  Paska mbetur edhe dicka ne Atdhe pa u shitur,prandaj vonojne punet se duan cdo gje me e marr per 1 euros.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim