Nuk mund të mohohen pesëdhjetë vjet histori! (Pjesa e Tretë)

September 9, 2017 16:31

Nuk mund të mohohen pesëdhjetë vjet histori! (Pjesa e Tretë)

 

Nuk e di si dolën,
këta shkretëtira,
që i mohojnë Vendit,
gjithë anët e mira?!

Këta qelbësira,
një qindarkë nuk vlejnë,
në historinë tonë,
veç të zeza gjejnë!

Njëzet e ca vite,
kjo racë e helmuar,
vetëm se ka shpifur,
edhe ka mashtruar!

Pesëdhjetë vite,
bëmë histori,
po kërkon ta fshijë,
gjithë kjo qenëri!

Një popull të tërë,
me gurë e gjuajnë,
luftën çlirimtare,
civile e quajnë!

Civile e quajnë,
ata që janë mundur,
dhe që çdo betejë,
me ne e kanë humbur!

Këtu-luftën tonë,
e bënë partizanët,
dhe larot që flasin,
u bënë me gjermanin!

Njihen tradhtarët,
si dje edhe sot,
një popull të tërë,
s’e gënjejnë dot!

Një popull që luftën,
vetëm e fitoi,
dhe prapë po i vetëm,
vendin e ndërtoi!

Një popull Vigan,
që kish Shqipëria,
që shkroi me të arta,
historinë e tija!

Ne e shkruam vetë,
atë histori,
që sot e mohon,
qënia-qënëri!

Të gjitha sa bëmë,
nuk i shkruajmë dot,
po ato lloj veprash,
nuk bëhen më sot!

Njëzet e pesë vjet,
asgjë s’është bitisur,
se shtet-popullori,
këtu është përmbysur!

Është përmbysur shteti,
që kish vegjëlia,
po dot nuk përmbyset,
kurrë historia!

Ne i dimë të gjitha,
veprat një nga një,
dhe çdo gjë u shkrua,
ashtu si ç’u bë!

Vetëm historia,
s’bëhet baltë e pluhur,
se ajo u shkrua,
në kohën e duhur!

Shumica q’e shkruan,
jetojnë dhe sot,
ndaj larot që lehin,
nuk e zhbëjnë dot!

Nuk them se shqiptari,
jetonte si mbret,
por jetonte jetën,
me plot dinjitet!

Është e vërtetë,
s’kishim pasuri,
po kish punë e paqe,
edhe siguri!

Kishim një Atdhe,
kështjellë të patundur,
këto që të gjitha,
sot i kemi humbur!

S’them që na kish rënë,
një letër me vrime,
po koha e sotme,
është një ulërimë!

Që të gjithë bërtasin,
se do bëjnë shtet,
po këtu e kishim,
dyzet e gjashtë vjet!

Ai që e ngriti,
sot prehet në Sharrë,
shko aty dhe lutu,
o popull shqiptar!

Thoni atij Burri:
“Ngrihu dhe një herë,
se na mori lumi,
o shoku Enver!..”

Arben Duka

September 9, 2017 16:31
Komento

18 Komente

 1. intelektuali September 9, 18:49

  DEGJO MBA VESH O BEJTEXHI FANATIKU
  NUK FSHIHEN DOT KRIMET ME GJETHE FIKU
  DYZET E GJASHTE VJET NE S’KISHIN SHTET
  POR ISHTE KAMP PERQENDRIMI SI MUSIBET
  KJO MAFIA SI SOT ESHTE KREJT E ENVERIT
  E NEXHMIJES, RAMIZIT E DJAJVE TE FERRIT
  KE DO TE KTHESH NGA SHARRA O BUDALLA
  TALLONAT, BUNKERET, PARTINE ME TALLAVA?
  PO SI NUK KE TURP TE SHKRUASH LETYRA
  ME NJE THES ME BAJGA E PLOT SHEMTIRA?

  Reply to this comment
  • Artist September 9, 21:28

   Ti o intelektual
   Hajde na rrofsh koqet,
   Merr Sali gomarin,
   Dhe larot e tija.

   Merre dhe satëme,
   Merre dhe tëtat,
   Na sill dhe gjermanin,
   Që tua fusim brapsht.

   Ju o fëlliqësira,
   S’lëni gjë pa thënë,
   Se tradhëtitë.që bënit,
   S’kanë zënë asnjë vënd.

   Tradhëtor të poshtër,
   Juve keni qënë,
   Që në djepin tuaj,
   Kur nëna ju ka vënë.

   Reply to this comment
 2. Shoku Aranit Cela September 9, 20:10

  Na cave trapin vetem me shokun enver, pse nuk shkruan edhe per shokun ramiz edhe per shokun Mehmet apo hysni. Edhe ata kontribuan ne ngritjen e sistemit te mireqenies shqiptare, o shoku arben qe era MUT vjen

  Reply to this comment
 3. Enver Kastrioti September 9, 21:54

  Per Enver Hoxhen
  sot me shume flitet “nen dhembe” d
  he ajo qe thote I nderuari
  BENDUKA DO TE THOTE QE ENVERI eshte kthyer ne legjende
  .
  ……………………………..SHUME E DINE POR PAK E THONE SE enverhoxhen e prune ne pushtet ne 1944 angloamerikanet per interesin e tyre pasi AI ishte ne gjendje te organizonte shqiptaret kunder nazisteve duke I kursyer aleateve 40-50 mije trupa qe nuk jane pak…PRA FAJTORE JANE ANGLO-AMERIKANET qe na I bene peshqesh enverin e tyre

  ………………………….SHUME E DINE POR PAK E THONE SE enverhoxhen e shiten te Stalini..RUSVELTI &CHURCHILLI (dhe ky I fundit ja la ne patronazh Tito-rankovicit)..Hapni letrat e teheranit,jaltes,krimese etj dhe amerikanet & anglezet duhet te kerkojne jo vetem falje por dhe te demshperblejne shqiptaret

  …………………………SHUME E DINE POR DHE SHUME E THONE SE enverhoxha ESHTE SULMUAR NGA ANGLO-AMARIKANET me shume se turqit qe I ju turren per 25 vjet DIKTATORIT GJERGJ KASTRIOTI..qe nga luftaanijet angleze,sulmi per pushtim te vorio epirit ne 1949…mijra banda dhediversante –terroriste qe sulmuan me egersi ate shtet nga 19945-1982 me xhevdetmustafen… dhe amerikanet & anglezet duhet te kerkojne jo vetem falje por dhe te demshperblejne shqiptaret
  …………………….…………………………SHUME E DINE POR DHE SHUME E THONE SE enverhoxha per 45 vjet I beri “kaps” armiqte shekullore grekun dhe serbin..si dhe dy superfuqite..biles hapur fare si kerrkush ne bote u tha hapur HAJDENI PO JA U MBAJTI …TE PUSHTONI SHQIPERINE SE JU KTHEJ NE KERMA
  ================
  persa me siper ishte historia e kaluar dhe ne komentuesit kane qendrimin me korrekt per kete teme.
  MENDOJ SE FAJI KRYESOR SOT ESHTE I DIPLLOMACISE EURO-ATLLANTIKE QE NE MENYRE TE DENUESHME JO VETEM QE E KLLONUAN MONSTREN BERISHE POR PO E MBROJNE ME CDO CMIM DERI NE POSHTRIM KOMBETAR
  JEMI PUSHTUAR NGA SHUME ARMIQ NE SHEKUJ POR KERRKUSH NUK NA KA POSHTRUAR SI EUROATLLNATIKET ME SALIMONSTREN E TYRE..

  PRA sot kryesorja qe eshte denimi i berishizmit si doktrine dhe burgosja e Sali Qenit per veprat kriminale te tradhetise,vrasjes me paramendim,shkaterrimin e shtetit dhe perdhosjen e dinjitetit shqiptar.
  Pa u arrestuar ky Frankestein Monster keto Dacibaot tuaja jane thjesht nje leter higjenike duke perifrazuar thenien e Sali Qenit ndaj gazetes me prestigjoze ne bote NY-Times.
  1-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet i merret i pandehur si kriminel ne inskenimin 2 prillit 1991,me prishjen e qeverise stabilitetit dhe pjesmarrjen e denueshme te ambasdorit amerikan Rajerson ne votimet e 1992 per te cilen shteti amerikan duhet ti kerkoje falje shqiptareve dhe per kete veprim ilegal te Rajersonit por dhe gradimin qe i beri Sali qenit.

  2-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet i merret i pandehur si kriminel per masakren e sheshit skenderbej 1996,me luften civile te 1997,dhe me pucin e shtetit te 14 shtatorit 1998.Perseri segmente jo te sinqerta te dipllomacise amerikane duhet ti kerkojne falje shqiptareve sepse ne vend qe te kerkohej zbatimi i ligjit per krimin shteteror te pucit shtetit nga Sali Qeni “merret ne pyetje” brenda mureve te ambasades nga nje prokurore amerikane.Pra ne kete rast jane perseri dipllomate amerikane qe jo vetem shkelen ligjin por dhe mbrojten nje kriminel qe ka parametrat e Agusto Pinocetit.

  3-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet te merret i pandehur si kriminel per holokaustin e Gerdecit,vazhdoi me masakren fashiste te 21 janarit dhe vjedhja me llereperveshurin ne krye te bashkise Tiranes dhe duke i quajtur 2 kriminele njerin burre shteti dhe tjetrin yll ne qitje.

  Jane dhe shume akte terrori dhe tradheti te thelle antikombetare ku me kryesoret jane ne vazhdim:

  4–Tradhetia kombetare me Janullatosin.
  5–Tradhetia kombetare me varrezat greke
  6–Tradhetia kombetare me detin Jon
  7–Tradhetia kombetare me naften e Milloshevicit
  8–Tradhetia kombetare me sabotimin e UCK
  9–Akt terrorist ne zhdukjen e R.Hoxhes*****
  10-Akt terrorist ne genocidin ndaj Haklajve
  11-Akt terrorist ne vrasjen e F.Xhindit
  12-Akt terrorist ne vrasjen e k/komunarit Kukes
  13-Akt terrorist ne djegjen e oficerit shikut Durres
  14-Akt terrorist ne vrasjen kuliciane te K.Trebickes
  15-Akt terrorist ne egzekutimin mafjoz te gjyqtarit te Vlores
  16-Akt terrorist ne lincimin te Edi Rames
  17-Akt terrorist ne djegien te gazetes Koha jone 1997
  18-Vdekje misterioze e Gramoz Pashkos
  19-Vdekje misterioze e Pjeter Arbnorit
  20-Vdekje misterioze e Safet Zhulalit
  21-Vdekje misterioze e Ali Spahise
  22-Vdekje e pilotuar e gjyqtarit Xhelal Elezi*****
  23-Vdekje e pilotuar e doktorit Shik-ut Ylli Xhagjika*****
  24-Vdekje e pilotuar e zyrtarit Shik-ut Pirro Visari*****
  25-Vdekje e pilotuar e prokurorit Xhevat Hana*****
  26-Vrasje e pilotuar e Azem Hajdarit
  27-Vrasje e pilotuar e Sokol Olldashit
  28-Krim ekonomik me rrugen e Kombit
  29-Krim ekonomik me Albetrolin
  30-Krim ekonomik me Kromin
  31-Krim ekonomik me Albetrolin
  32-Krim ekonomik me shitjen e h/centraleve
  33-Krim ekonomik me borxhin e jashtem mbi 67%
  34-Krim ekonomik me super drogen e Lazaratit
  35….vazhdon rromani i krimeve…
  Por qe te behet kjo duhet thene e verteta shume e hidhur qe eshte:
  Dipllomacia amerikane dhe europjane dhe sherbimet e tyre inteligjente dhe strategjike te tyre pa harruar dhe fushen e biznesit jane pergjegjeset kryesore per katandisjen e kombit shqiptar ne kete katastrofe biblike morale dhe ekonomike.!

  perfundimisht:
  Eshte turp per dipllomacine dhe sherbimet inteligjente euro-atllantike qe akoma mbrojne me cdo kusht DRAKULEN E TYRE TE VIQIDOLIT.

  Eshte turp per dyshen TRAMP-MERKEL qe edhe pse drejtojne dy shtete te fuqishme dhe demokratike jo vetem kane gabuar ne shqiperi me doktrinen elezbiberiste te salisatanait por dhe jane pergjegjesiyt kryesore per kete menxyre shqiptare te pa pare ne historine e kombeve.
  Sali qeni eshte nje monster qe nuk ka plumb litar apo fuci bitumi ti laje krimet e tij..fundja fundi..cojeni ne ndonje ishull perrallore me gjithe pasurite e tij me qen e me me mace por vetem me nje kusht..MOS TJA SHOHIM ME SURRATIN DHE ZERIN KETIJ DEVILI….JO PER NDONJE GJE POR ..nqs se ky devil mbahet akoma nga ana juaj.atehere me lejoni te them se Enver Hoxha jo vetem eshte shqiptari me I madh ne historine e shqiperise por dhe BURRSHTETASI ME I MADH BOTEROR PER TE GJITHA KOHRAT..

  Reply to this comment
 4. shurran bubla September 10, 00:42

  Me shkrive shurran me talentin qe ke per poezi

  Reply to this comment
 5. Jaho September 10, 00:45

  Per cfare lufte flet
  O poet dobic
  Luften neper male
  Ju e bete per picke.

  U nisen ne male
  Te reja te njoma
  Shoqet komuniste
  Me barkun tek goja.

  Kjo na ishte lufta
  Luga dhe kafeja
  Lufte po lufte e rrepte
  Zaho,Ramizeja.

  Lufta juaj thjeshte
  Ishte nje genjeshter
  Vec vrate ca shqiptare
  Nuk bet dot gje tjeter.

  Ju ne mal Vec qinit
  Me llambe e kandile
  S mund te benit tjeter
  Vec lufte civile..

  Me vrasje e niset
  E permbyllet fleten
  Qe nga 43
  Deri ne 90.

  Reply to this comment
  • shqipe September 10, 19:24

   Ooooo MORE JAHO BAJGA!

   Si keto vargje bej dhe une
   o Jaho,na hengesh mune…

   se kush ishin partizanet
   tash e din gjithe bota mbare,
   Kujt i plas se s’po e dika
   nje si ti,palo zagar…

   E din ruset,dhe anglia,
   e din franca,Amerika
   Kur e qasen aleat
   Shqiperin me shtate drita.

   Edhe demet e luftes
   ja u dhane komunisteve
   nuk ja dhane partis se ballit
   mbushur plot me muterishte…

   Ndaj degjo o jaho muti,
   se ata qe dolen malit
   Pasi ja futen gjermanit
   u’a futen dhe ju te ballit…

   Andaj leh sa te ngjiresh…
   qe te te tregojne me gishte.
   kush me dhune kerkon qoshen
   nuk gjen vend as dhe ne bisht.

   “…. Pa do bejme lufte de more de…
   e lum more popull,qe mezi na ke!…’

   Reply to this comment
 6. Urimbesimi September 10, 02:12

  Po

  Reply to this comment
 7. Urimbesimi September 10, 02:28

  Po

  Reply to this comment
 8. Naqe Koqe September 10, 04:46

  Hahaha Duka mos shkruj mo se me kete mal muti qe ke shkru nuk e lan dot deri sa te vdesesh.O te keqen te Enverit, te dinjitetit te asaj kohe e gjithe te tjerave.O Duka ae din sa cifte e ndanin dhomen me perde se nuk kishin ku te flinin dhe degjonin renkimet seksuale te njeri tjetrit.hahaha,Rrofte Duka bir i Enverit, komunist i komunisteve qe s’e pranoi Partia ne gjirin e saj sa ishte gjalle se i dukej gamor.hahaha

  Reply to this comment
 9. Billy September 10, 17:48

  Per pjesen e pare isha dakort per shume te verteta te mira historike, por mendoja se ne pjesen e dyte do te kishte te verteta historike te zeza qe e cuan kete popull te urreje rregjimin e vet. Shume nga ato qe permend ne poezi jane vepra te cilat jane per te qeshur ashtu sic ishin. Vec nje gje dua te them te gjitha ato qe u bene gjate kesaj periudhe historike, nuk mund te krahasohen me rregjimin e sotem ne Shqiperi. Shqiperia po humb cdo dite nga pjesa tjeter e botes.Nje Hero Kombetar kishim dhe ate po e mohojme!!! Tjeter c’na mbeti te themi .

  Reply to this comment
 10. Shahisti September 10, 19:11

  Konseguenca e bejtexhiut eshte simptoma e trapllekut absolut.

  Rrofte KQPPSH me ne krye bytheqirin legjendar Enver Kokeloqe Bythaman Gjirokastra.

  Reply to this comment
 11. ONKEZMI September 10, 21:22

  IDJOTE SI SHISTI DHE CO,GJEN ME BOLLEK TEK,O BURR,O GRA…

  Reply to this comment
 12. rapsodi September 10, 23:49

  Nga 1991 maksimumi deri ne 1997 kishte nje fare lezeti ta shaje Enverin.
  .
  Pas 1997 dhe deri tani nuk eshte sekret te thuhet se ai eshte kthyer ne Profet.
  .
  Vetem nje pyetje per keto enverkoqengrenes kanibale:

  A e dini se sondazhi i Osbe per Enverin doli mbi 60 % ?…….dhe a e dini pse?
  .
  e keni ketu poshte ..eshte pak i gjate por e keni hallall..se sa per dijeni eshte udhheqsi me i kenduar nga populli per te gjithe kohrat
  .

  Dhe njëmij’ o Enver djali
  .
  Gjirokastër ballergjëndë,
  ç’ësht’ ky nur që të ka rënë?
  Më qesh buza, më fjeks balli,
  ditëlindjen më ka djali.
  Nëpër dallgë historie,
  o Enver, se ç’të kan’ hije
  thinjat me lule rinie!
  Shqipërin’ na rinove,
  në ball’ të Partisë nënë,
  gjith’ gëzimet që na solle,
  mblidhën vetë e bëhen këngë.
  Sot, në ditlindjen e madhe,
  kalldrëmet jan’ zën’ në valle;
  mbi gur’ ndizen lule mali.
  Dhe njëmij’, o Enver djali!
  Gjirokastër, 1983

  Nën komandën e Enverit
  Ditën e tetë nëntorit,
  Lindi shpresa e lirisë,
  Dolli manifesti i parë,
  I bën thirrje vegjëlisë:
  Të ngrihemi gra e burra,
  Luftë kundër skllavërisë,
  Të çlirojmë mëmëdheun
  Nga prangat e robërisë,
  Nga bejlerë e agallarë,
  Nga klikat e borgjezisë,
  Nga ata që shiten atdheun
  Tek fashizmi i Italisë.
  Të lidhemi besa-besë
  Si në kohën e Skënderit,
  Nën udhëheqjen e Partisë,
  Nën komandën e Enverit!
  Dukat-Vlorë, 1968

  Fat i madh i Shqipërisë
  .
  Një djalë nga vendi ynë
  S’e duroi robërinë,
  Tiran’ formoi Partinë.
  Mu nga zemra e punëtorisë
  Dolli ajka e Partisë,
  Fat i madh i Shqipërisë.
  Dridhu breshkaxhi katili,
  Dridhu, tradhtar rezili,
  Shqipërisë i lindi ylli!
  Korçë, 1982

  Kndon për ty Valbona motër
  Shumë urime për kët’ dasëm
  Sjell Tropoja n’Gjirokastër.
  Që i kndon n’tela t’çiftelisë,
  t’fala Alpet Lunxherisë.
  Mic Sokoli ban me dorë,
  t’fala Rrapit n’Mashkullorë.
  Shot Galica në djep të trollit,
  t’fala Bules, Persefonit.
  Bac Bajrami shkrepi alltinë,
  ma takoni vlla Avninë,
  je i gjallë në bjeshkët tona,
  deputet t’ka zgjedh’ Kosova.
  Fal me shndet Malsia e Gjakovës,
  i ban vendlindjes s’Enver Hoxhës.
  Kndon për ty Valbon motër,
  iso mban Drinoja n’Dropull.
  Pac-Tropojë 1988

  Shkrepi rrezja mbi Shkëlzen
  Shkrepi rrezja mbi Shkëlzen
  T’lumët na kush po na vjen!
  Lumja ti, mori Malsi,
  kush po vjen, o sot tek ti,
  themeluesi i nanës Parti!
  Jan’ gzue zemrat, asht gzue toka,
  midis nesh erdh Enver Hoxha,
  me na pa, me na takue,
  gju me gju me bisedue.
  Po ndërtojn’ njerzit e thjeshtë
  Socializmin në këto bjeshkë.
  Iu ka dhanë besa Malsisë
  Enver Hoxhës, burrit t’Shqipnisë.
  Për ket’ besë të gjith’ na vdesim,
  nuk e falim, nuk e shesim.
  Bajram Curri- 1985

  Me ty n’zemër përgjithmonë
  Vdiq udhëheqësi i Partisë,
  kryekreshniku i Shqipnisë,
  babë e vlla për vegjëlinë,
  yll i dritës për lirinë.
  Përmbi retë stepet dielli,
  erret toka, nxihet qielli,
  duken pemët si të mjera,
  gjeth e lule ndal pranvera.
  Dhe bilbili kangën ndali,
  për Enverin shqipe mali.
  Malet lart e mbajn’ kunorën,
  Enver Hoxhës i bajn’ nderimin,
  dhe përjet’ i mbajn’ kujtimin.
  Po qajn sot guri e druri,
  n’gjysmështiz’ asht ul flamuri.
  Betim shokësh pranë Enverit,
  komunist në rrug’ të nderit,
  betim shqipesh rreth e rrotull,
  si një trup parti e popull.
  Për Enverin, trim e burrë,
  lindje ka dhe vdekje kurrë.
  Anmiqt’ le ta dinë,
  se nuk luhet me Shqipninë,
  ktu shqiponjat kan’ folenë,
  po i ngacmove, prit rrufenë.
  Për liri dhe çështje nderi,
  çdo shqiptar ka gjak Enveri.
  Bushkash-Mat 1985

  Kalojmë tek roje e nderit
  Kalojmë tek roje e nderit,
  para trupit të Enverit,
  si gjerdanë para trimit,
  kurora lule të prillit.
  O Enver na preke shumë,
  shkove te trimat e malit,
  te shokët e idealit,
  pranë Hysniut e Qemalit!
  O Enver, trimi me fletë,
  Shqipërisë i le shëndet,
  Parti, popull n’unitet!
  Janjar-Sarandë 1985

  Mbi shtrat topi po hec djali
  Dridhet zemra, tundet mali,
  mbi shtrat topi po hec djali,
  o Enver, Enver me nure,
  luleve tokën ua ule,
  ti u ndave nga gjiu jonë,
  po thell’ mbetesh n’zemrën tonë,
  përher’ ti do t’jesh i gjallë,
  Enver Hoxha burrë i rrallë.
  Shishtavec-Kukës, 1985

  Ajo dit’ pesëmbëdhjetë
  Ajo dit’ pesëmbëdhjetë,
  m’u duk si ëndërr në jetë,
  sikur na mbuluan retë.
  Gjëmoi artileria!
  Rreth e rreth shokët e tia,
  ish e gjallë trimëria.
  Brohoritenë fëmija
  si në fest’, sikur s’ish zia.
  Ashtu hipur kur e panë,
  „Ku vete xhaxhi!?“, i thanë,
  edhe lot nga sytë u ranë.
  Atje ku jan’ përmendoret,
  si ushtarët në llogoret.
  Vodicë-Kolonjë 1985

  Yll i Shqipërisë së bardhë
  Yll i Shqipërisë së bardhë,
  përpara Nënës ke ardhë,
  i përcjellë nga shqiptarë.
  Nëna në gji të ka marrë,
  me flamurin kombëtar.
  Syri i shqipes lotoi,
  për birin që e drejtoi.
  Bir, o bir, të qau nëna,
  dhe nga loti doli kënga.
  Biri ynë na dhemb zemra,
  ty në ballë të ka Nëna!
  Bërzesht-Librazhd, 1988

  Fli i qetë, shoku Enver
  Çohu, Enver, çohu në kambë,
  ke në krah të madhën Nanë!
  Çohu, Enver, të thonë dëshmorët!
  Sa një mall rreshtu kunorët.
  Jo nuk çohet do Enveri,
  Partisë, popullit n’zemër u theri.
  Nga Shkëlzeni gjer n’Dropull,
  lumenjsh lotësh derdh ky popull.
  Fli i qetë shoku Enver,
  në mes shokësh si dikur,
  ti je diell, je pranverë,
  ti je shqipja në flamur!
  Bajram Curri 1985

  E mjera këjo derë
  O e mjera këjo derë,
  sot kullon katran e serë,
  ulur kryet e kubenë,
  se qan e kërkon Enverë.
  Mbaje të fortë themelë,
  se ke plot burra tjerë,
  të rriturë me Enverë,
  që nderojnë mëmëdhenë.
  Unë sot të madh kam helmë,
  që hyra në këtë derë,
  dera që rriti Enverë.
  Golem-Gjirokastër 1985

  Dit’ e prillit më të gjdhirë
  Dit’ e prillit më të gdhirë,
  lajm i zi për Shqipërinë!
  Ç’kini male që gjëmoni?
  Ç’kini fusha që rënkoni?
  U hap lajmi në çdo anë,
  vdiq Enveri në Tiranë.
  Kur fillova për të qarë,
  qava si motra vëllanë.
  Si qëndron e rri i qetë
  atje brenda në Kuvend?
  Ti detyrën e mbarove,
  themelet çelik i hodhe.
  Toka seç bëri betimin,
  do ta mbajë si floririn!
  Matohasanaj-Tepelenë

  Korba kur erdhi haberi
  Korba, kur erdhi haberi,
  Enver, o vëlla,
  na thanë që vdiq Enveri!
  Mu në zemër seç na theri.
  O Enver, zemër me çika,
  nuk u trëmbe nga e liga,
  të bën syri shtatë drita.
  Të qan gjithë Shqipëria,
  zi të thellë ka Partia.
  Fushë Bardhë-Gjirokastër

  Nan’ Shqipnija po qan djalin
  Ku i ka prilli karafilat?
  Kjo pranver’ ku i ka bylbylat?
  Ku asht kanga e kallijve?
  Pse u shu buzqeshja e fmijve?
  Pse nga dhimbja u bluka guri?
  Pse hesht shqipja te flamuri?
  N’mal rënkojn’ e thahen ahet,
  lulja n’shkam s’duron e thahet.
  Shqipet n’bjeshk’ fluturimin ndalin,
  nan’ Shqipnija po qan djalin.
  Çou bir, fërkoma ballin!
  Kam hap gjoksin me pjshtjell’ malin.
  Trimi i nanës, i urtë, i mirë,
  çou, buzqesh e mos rri shtrirë!
  Çou, prij luftën e përpjekjen,
  o vigan qi sfidon vdekjen!
  S’t’ shohim dot kështu stolisë,
  pran’ flamurit n’gjysëmshtizë.
  Sa nji det asht pika e lotit,
  sa nji mal asht shtrati i topit.
  Të gjith’ sot betimin e bajmë,
  veprën tane ma lart ta çojmë.
  Kabash-Pukë

  Kët’ flamur për Bacë Enverin
  Ta dërgon Kosova trime
  kët flamur, baca Enver,
  qi ta mbash në zemrën tande,
  siç na kishe ne përherë,
  se asht gjak nga gjaku ynë,
  se asht zemër kosovari,
  se asht dritë nga syri ynë,
  se asht besë shqiptari.
  Ta çon djali, ta çon nana,
  ta çon lulja e rinisë
  ta çon lulja e burrnisë,
  në ballë të Dardanisë,
  ta çon gryka e Kaçanikut,
  mbar’ Prishtine Traboini,
  ta çon Rrafshi i Dukagjinit,
  Plavë, Gucia dhe Prizreni
  ta çon bacë Sulejmani,
  Mic Sokoli e Haxhi Zeka,
  dada Shotë e bacë Bajrami,
  Sef Koshorja e Azem Bejtja.
  Aty asht Kosova mbarë,
  që së largu po loton.
  Po t’dërgojm’ veç kët flamur,
  përfaqsues të zemrës sonë.
  Koman-Pukë

  Jetën Kombit ia kushtoi
  Shqipëria e përlotur,
  birin e saj po përcjell,
  peshë si kjo e ksaj dite,
  kombi kurrë s’ka për të ndierë.
  Dridhet zemra e qerpiku,
  dridhen fushat,kodrat, malet,
  se iku Enveri, iku,
  e me ne s’vjen të çmallet.
  Dielli sot nuk shkëlqeu,
  edhe ai sot vajtoi,
  sepse trimi, që kur leu,
  jetën kombit ia kushtoi.
  Zhamë-Lushnje, 1985

  O Enver flamur epoke
  Malet seç e ulën kryet,
  dritën seç e humbën yjet,
  lotët seç na i mbushën sytë.
  Ç’gjëmë na solli kjo ditë!
  Oh, i zi ç’na erdhi lajmi,
  sytë i mbylli Enver djali,
  O Enver flamur epoke,
  na dhe frymë nga fryma jote,
  dritë i dhe gjithë Shqipërisë,
  gaz dhe plakut dhe fëmisë.
  Ti jeton, ti nuk ke vdekur,
  nuk vdes fjala jote hekur,
  se në ballë na prin Partia,
  në gjoks të ka Shqipëria.
  Në çdo vepër, si pishtar,
  do t’na rrish përherë, në ballë,
  në rrugën që çele vetë,
  yll karvani je përjetë.
  Vlorë 1985

  Sjell ndërmend vetëm pranverë
  Ç’kanë malet që rënkojnë?
  Ç’kanë vatrat që mbajnë zi?
  Ç’kanë nënat që vajtojnë?
  Ç’ke kështu, moj Shqipëri?
  Nënës i ka vdekur djali,
  qan e qan e e merr malli,
  e merr malli këtë herë,
  Shqipërinë për Enverë.
  Nuk të shohim dot të shtrirë,
  ndaj dhe jemi si të mpirë,
  por na del përpara ti,
  e na mbush me trimëri.
  Kur këndoj, shokë, për Enverë,
  sjell ndërmend vetëm pranverë.
  Korçë – 1985

  Zemra jonë priti belxhikun
  Pse s’duroi dot Besniku
  dhe varrin desh e zbërtheu?
  Qysh harroi ç’plagë pati?
  Ç’dhimbje mbi të tijën ndjeu?
  Sëmdunja trupin ta shkriu,
  syri yt uli qerpikun,
  akull Shqipëria ngriu,
  zemra jonë priti belxhikun,
  nuk u përlot veterani,
  kur shokët në luftë i ranë,
  nuk iu drodh as bebja nënës
  kur të katër djemtë u vranë.
  Kjo gjëmë që nuk pyet për forca,
  që shpërthim në gji.
  Ngreu, bir, vajton një popull!
  Ngreu, Komandanti ynë!
  Ngreu, drita jonë e syrit!
  Hape edhe njëherë synë!
  Ngreu, flamur që u rëndove!
  Ngjitu, ku të shpu Enveri!
  Tërbaç-Vlorë 1985

  O flamur i kuq i nderit
  O flamur i kuq i nderit,
  mblidhja mirë gjoksin Enverit,
  mblidhja floktë, mblidhja ballin,
  shuaja etjen, shuaja mallin!
  O flamur, gjaku me okë,
  rriji Enverit ndën’ kokë!
  O flamur, gjakun me shtëmba,
  rriji Enverit tek zemra,
  se merakun ia dimë mirë,
  e do pranë Shqipërinë!
  Berat 1985

  Enveri ç’u ngre në këmbë
  Shokë, do t’u them një këngë,
  Si ka qenë historia;
  Si ka qenë dhe si është sot.
  Pesë shekuj Turqia.
  Zogu kur sundoi vëndë,
  Bëri shumë të këqia,
  Na shiti me gjithë rrënjë,
  Na shiti tek Italia.
  Enveri ç’u ngre në këmbë,
  Foli: Nga vate rinia?
  Merrini armët në dorë,
  Të çlirohet Shqipëria!
  Rexhin-Tepelenë, 1981

  Kush e çliroi Shqipërinë
  Kush e çliroi Shqipërinë?
  Enver Hoxha me Partinë.
  Kush luftoi me fashistat?
  Enver Hoxha me komunistat.
  Kush luftoi me gjermanët?
  Enver Hoxha me partizanët.
  Kush luftoi me tradhtarët?
  Enver Hoxha me shqiptarët.
  Floq-Librazhd, 1983

  Pesmbdhejt’ vjeç të nisa malit
  Pesmbdhejt’ vjeç të nisa malit,
  Zemëra ime, djal-o,
  Yll të kuq të vura ballit,
  I vogli i nënës-o!
  Veshe opingat me tela,
  Të thash ec drejt maleve,
  Buzët nga janari – thela,
  I vogli i nënës-o!
  Ti na erdhe me lirinë,
  Ta thura vetë këngën-o,
  Mbete dritë për Shqipërinë,
  Trim, o trim i nënës-o!
  Nuk të qaj se të kam gjallë,
  Kam Partinë unë, bir-o,
  Kam Enverin sa një mal,
  I vogli i nënës-o!
  Vëlçë-Vlorë, 1983

  Shqipja sot për ty këndon
  Shatdhet’ vjet para ksaj dite,
  në shtëpin’ gjinokastrite,
  në mes trimash, një trimneshë,
  heroinë e luaneshë,
  lindi djalin, bash shqipojën,
  trim mbi trimat Enver Hoxhën.
  Ty moj nan’, të qofshim falë,
  që na e fale ne kët djalë,
  kët’ sokol, kët’ trim me fletë,
  që na nxori n’drit’ përjetë!
  O Enveri i shqiptarve,
  o flamur i proletarve,
  edhe foshnja kur belbzon,
  emrin tand ma par’ mëson.
  Shqipja sot për ty këndon,
  Jet’ në shekuj të uron!
  Shalë-Shkodër,1978

  Bir i shtrënjtë i vegjëlisë
  Do ta hedh vallen të plotë.
  Të këndoj zemra ma thotë,
  gjashtëmbëdhjet tetor si sot
  lindi një diell në botë,
  diell me rreze të fortë:
  Enveri, kok’ e Partisë,
  bir i shtrënjtë i vegjëlisë.
  O shok’, në valle të madhe
  Do thërras dhe këta male
  Të larta e shum’ krenare,
  që jan’ dëshmitar’ në halle;
  iso të mbaj’ Shqipëria,
  në përvjetorin e tia.
  Vajzë-Vlorë,1978

  Kur t’shikoj ty Puk’ nga bjeshka
  Kur t’shikoj ty,Puk’,nga bjeshka,
  m’njan si nuse rreth me kreshta!
  I shof malet mbush’ me drita,
  e shof Drinin mbush’ me prita,
  i shof grusht gra e burra,
  qendisin toka, male, curra!
  I shof pyjet valle-valle,
  nga Komani në Iballe;
  edhe bjeshka ka hap’ gjinë,
  minerali flori ndrin.
  Ty, Parti, t’paçim gjithmonë,
  me Enverin n’zemrën tonë!
  Pukë,1978

  Jemi gati kurdoherë
  O Enver, ill i karvanit,
  shpëtimtari i vatanit;
  o Enver, ill i pashuar
  në gjith’ botën i dëgjuar!
  Lumturi neve na solle,
  ka armiqtë na shpëtove,
  planet ua shkatërrove,
  nëpër plehëra i hodhe.
  Rrofsh, Enver, me gjith’ Partinë,
  Lumturi për Shqipërinë!
  Me Partinë dhe Enverë
  jemi gati kurdoherë
  Shqipërin’ ta zbukurojmë,
  socializmin të ndërtojmë.
  O Enver, ill i vërtetë,
  të na rrosh njëmilë vjet!
  Vlorë,1982 Grup çam

  Karafila nga Kosova
  Si nji fllad i freskët vere,
  si nji gurr’ që s’di të shterrë,
  uragan timpani i lodrës,
  çudit skenat e Evropës.
  Janë kangt e vallet tona,
  t’reja e t’lashta sa vet’ bota.
  Lule njom’ me pika vese,
  dhurojn’ miqt’ me buzëqeshje;
  përshëndesin me fjalt tona:
  «Tungjatjeta, Enver Hoxha!»
  Në mes miqve nji vlla,
  mbushun syt’ me lot gëzimi,
  n’gjuh’ të nanës ai tha
  do fjal’ t’thjeshta, fjalë urimi:
  “Qysh nga malet, pyjet tona,
  ku këndojn’ mijra bylbyla,
  ju kam sjell’ sot nga Kosova,
  këtë tuf’ me karafila.
  Të m’ia çoni këto lule
  Bacë Enverit në Shqipni;
  për ditlindjen ta uroni,
  iu baftë dita njimijë!”
  Fushë-Arrëz-Pukë, 1983

  Ty parti ta lumsha synin
  Moj parti, ta lumsha synin,
  s’duron kend me t’prek’ kufinin!
  Kush mendon me t‘prek’ ndër tela,
  prek shqiponjën me dy krena.
  Forca jote asht unitet,
  Parti popull e pushtet;
  Kush kujton se na kap zapin,
  pa hanxhinë e ban hesapin.
  Kufit’ tan’ jan’ gur mermerit,
  Piramidë e roje nderit,
  i ruen forca e Enverit;
  i ruen puna vetmohuese,
  që asht vesh’ Shqipnia nuse.
  Moj Parti, moj rreze dielli,
  je si lule drandafilli,
  të gith’ bota kërkojnë erë;
  lum Shqipnia që t’leu n’derë!
  Rrajt’ e tua e kan’ marr’ tokën,
  kan’ qit’ lule në tan’ botën.
  Dhe kto lule plot aromë
  do të bashkohen, sa do vonë.
  Anemban’ na vjen jehona,
  rrofsh, Parti, sa malet tona!
  Lezhë, 1968

  Enver Hoxha t’kndojm’ Lavdi
  Enver Hoxha, t’kndojm’ lavdi,
  Që nga Jugu në Veri;
  për ty kndon fushë e malsi,
  burrë e grue, plak e i ri.
  Tan’ Shqipnia zien prej gzimi,
  festojm’ ditën e nji trimi;
  trim marksist, si e njeh gjith’ bota,
  msuesi ynë, Enver Hoxha.
  E fuqishme asht Shqipnia,
  n’krye të saj qëndron Partia.
  Enver Hoxha në Tiranë,
  n’Kongres t’Frontit, ai ka thanë:
  Shqiptart han’ barut me dhamë!
  Tan’ kem’ dal’ prej çarkut t’pushkës
  e kurkuj nuk ia dim’ tutën.
  Dy milion jem’ si e ham’ bukën,
  për dyqind e kapim pushkën.
  Tropojë, 1968

  Zemrat tona na i çon peshë
  Madhështor qëndron Shkëlzeni,
  mbush’ Valbona krenari,
  gzim ma t’madh s’kan’ pas’ kto male,
  Enver Hoxha n’Dragobi.
  Gzimet tona nuk përshkruhen,
  n’zemër ruejm’ nji t’madh kujtim,
  tek na erdhi ma i shtrenjti,
  Enver Hoxha trim mbi trim.
  Enver Hoxha zgjat shikimin,
  thue se n’shpell’ po flet me trimin;
  thue me bacën ndrrojn’ kutitë,
  nji rig’ lot ia njomi sytë.
  Me kto tela t’çiftelisë
  Do t’i kndojm’ përjet’ Partisë.
  Kur Partia grushtin shtërngon,
  shkambi i bjeshkës zjarr lëshon;
  Enver Hoxha kur buzqesh,
  zemrat tona na i çon peshë.
  Tropojë, 1973

  Jetën lidhe me vatanin
  Gjirokastër heroinë,
  lum për djalin që ti rrite!
  Ke rrit’ trim, ke rrit’ dai,
  për kët trull, për kët Shqipni;
  Zemrat tona gzojn’ njiherit,
  në ditlindjen e Enverit,
  urojn’ t’bardhat nanat tona:
  T’njefshim t’mirën, o Enver Hoxha!
  Si ortek që zbret prej malit,
  derdhëm n’sofër t’festivalit
  fjal’ prej zemre, bardh’ si bora:
  Bir i popullit të lumt’ dora!
  N’lule t’ballit gjujm’ tradhtinë,
  qelibar e rujm Partinë.
  Gjumi kurrë nuk të zuni,
  vepra jote armiqt’ tundi;
  çove lart grushtin e zanin,
  jetën lidhe me vatanin.
  T’lindi kombi burr’ të rrallë,
  lum Partia që t’ka n’ballë!
  Pukë,1983

  Kem’ lidh’ zemrat n’shtiz’ t’flamurit
  Mijra zemra, si vargmal,
  ia shkrujn’ emrin Partis’ nanë;
  çdo gja plaket përmbi dhe,
  veç ti je gjithmonë e re.
  Ty të paçim, o Enver,
  prina, prina si përherë!
  Fjala jote – gur’ i bjeshkës,
  s’luajm’ prej vendi përjet’ t’jetës!
  Kem’ nji fjal’ që peshon tokën,
  e bajm’ kang’ për Enver Hoxhën.
  Me Partin’ kem’ bes’ prej guri,
  kem’ lidh’ zemrat n’shtiz’ t’flamurit!
  Bajram Curri, 1983

  Sup me sup jem lidh si malet
  Jam nji çik nga Dragobia,
  hije m’ka sot çiftelia;
  vetë e gdhenda me dru malit
  n’dern e shpellës t’bac’ Bajramit;
  vetë e thura kangën time,
  Enver Hoxhës me i sjellë urime:
  O vetim’ që shkrep mes reve,
  lavdi vendit ku ti leve;
  pa ty vendi digjej eshkë,
  trim mejdanesh, burrë i thjeshtë!
  Ti qëndron në ball’ t’çdo shqote,
  E skuq botën fjala jote.
  Pyet Evropa e pyet Ballkani:
  Kush po i prin këtij karvani?
  Nji Parti trimneshë e rrallë,
  Enver Hoxha gjithmon’ n’ ballë.
  Me të shekujve ngjeshim hapin,
  me rrufet’ forcat i matim.
  Dhe njiher’ qe besa jonë:
  na ke mbrapa njishkollonë.
  Vrulli yn’ nuk mund të ndalet,
  sup me sup jem’ lidh’ si malet.
  Për rrethimin n’katër anët,
  kemi zemrat bash si armët.
  Le ta dij’, pra, mir’ tradhtia,
  pushkën top e ka Shqipnia!
  Dragobi, Tropojë 1973

  Urim zemre
  Në ditlindjen tande,
  nji kang’ do këndoj,
  kanga-urim zemre,
  anekand t’jehojë.
  Ti, udhëheqësi ynë,
  diell i lirisë,
  jet’ të gjat’ t’uron
  Peza e Partisë.
  Kndoi sot, o Pezë,
  Enverit petrit,
  se me te në krye
  emri nalt na u ngrit!
  Pezë-Tiranë, 1974

  Mir’ se erdhe Enver djali
  Atë dit’ që erdh haberi:
  Dilni, se po vjen Enveri!
  Çelen portat, ndritën lagjet,
  feksen sheshet dhe sokaqet.
  Mir’ se erdhe Enver djali
  se neve na mori malli.
  Anetë të mira shumë
  Në çdo hap, në rreth e vunë.
  Gazi yt me shatë nure,
  mbi çdo gur lëshoi lule.
  “Këtë radh’ do flas pa kartë,
  thot’ udhëheqësi i Partisë”,
  t’i zë të gjitha me radhë
  kujtimet e vegjëlisë.”
  Te furra e Haso Imerit
  ia kthen këngës vetë Enveri;
  këngës seç ia merr Partia,
  iso mban gjith’ Shqipëria.
  Mir’ se erdhe Enver djali,
  se neve na gëzoi xhani!
  Gjirokastër, 1978

  Partis’ besën ia kam dhanë
  Jam një vajzë kosovare,
  le e rrit’ në tok’ shqiptare,
  në kët’ votër, djep i nderit,
  n’koh’ t’Partisë e t’bacë Enverit.
  Babë e nan’ më kan’ mësue
  ça kan’ vuejt’, mos me harrue,
  m’u ba trime porsi Shota,
  bash si Bulja e Mrik Lokja.
  Paj, për prind e për Shqipni,
  e fal jetën, bahem fli;
  Partis’ besën ia kam dhanë,
  se m’ka bij’ dhe e kam nanë.
  Si gjith’ shoqet, plot gëzime
  asht e mbushun jeta ime.
  Dorën grusht, paj, si përherë,
  na buzqesh baca Enver;
  prej mallngjimit, s’mahem dot,
  pa kuptue, na shkon ndoj lot.
  Paj, përball’ kur m’asht afrue
  e m’shtrin dorn me m’përqafue,
  peshë u çova, n’grykë e mora,
  bash si babë e përqafova.
  Durrës, 1980

  Lum nanlokja që t’përkundi
  Palorto, o djep prej guri,
  o kala, o djep flamuri;
  t’bukrat ngjyra t’hedh ylberi,
  sot ditlindjen ka Enveri!
  Gurt e kshtjellës kur kan’ ndie,
  zanin e ambël t’nji fmie,
  “U rrit me hajr, gjithkush ia bani,
  për Shqipnin’ me zemër luani!”
  Lum nanlokja që t’përkundi,
  tuk e tuk në djep prej druni!
  Lum gjith’ nanat e Shqipnisë
  për kët’ bir që i prin Partisë!
  Lum e lum Partia e Punës,
  Enver Hoxha n’ball t’tribunës!
  Urojn’ malet e Atdheut:
  T’u rrit ndera, burr’ i dheut!
  Ti i ndez zemrat shqiptare
  në beteja fitimtare.
  Synin pushk’, dorn ke prodhimi;
  Tungjatjeta, Enver trimi!
  Në çdo dallg’ si sot e mot,
  me ty n’ball’, topi s’na lot!
  Blinisht-Lezhë, 1978

  Ku ka kangë që e merr kët’ burrë
  Kjo Shqipni ka qit’ kaq trima,
  si qet qielli bubullima.
  Nji kreshnik kan’ rrit’ kta male,
  pushkë e madhe, besë e madhe,
  nji kreshnik, nji lis me rrema,
  Enver Hoxhën me shtat’ zemra.
  Kërcet pushka në Tiranë,
  djemtë e Shqipes jan’ me nanë,
  djemtë e Shqipes s’janë jetima,
  vend për vend vetojn’ vetima.
  N’ball’ vetimash kush po prin?
  Enver Hoxha me Partinë,
  pesdhjet’ vjet në luftë e punë,
  pesdhjet’ vjet per ne pa gjumë.
  Shpata kurr’ s’e shpoj Skënderin,
  s’guxoi kush me e prekë Enverin.
  Sa jan’ malet rreth e rrotull,
  garda e tij asht mbar’ nji popull.
  Siç jan’ mbush’ malet me gurra,
  kjo Shqipni asht mbush’ me burra,
  kurrnjiher’ s’ka njoft’ ky vend,
  Enver Hoxha mal me mend.
  Gjith’ kreshnikët tan’ të lashtë
  te ky burrë jan’ bashkue bashkë.
  Duhet kanga nji mij’ rreshta,
  tan’ ortiqet që ka bjeshka,
  duhet t’vij’ deti me valë,
  duhet malet t’ishin fjalë,
  prap’ s’do t’bahej kanga kurrë.
  Ku ka kang’ që e merr kët’ burrë!
  Bajzë-Shkodër 1988

  Enver Hoxha të qofshim falë

  Enver Hoxha të qofshim falë
  çdo furtune i bane ballë.
  E godite rreptë tradhtinë
  si vigan e mbrojte Partinë
  shembull bote bane Shqipninë.
  Kur prej lajkave s’u gënjeve
  t’ligit shpinën kurrë s’ia ktheve.
  Shumë komplote të kanë kurdisë
  renegatë edhe titistë.
  Deshën t’na fusin në qorrsokak
  e t’na bajnë republikë t’shtatë.
  Krejt gabim jau mori mendja
  për me marrë kalanë nga mrena.
  Koci Xoxe me klyshët e tij
  shpresa e Titos ke n’Shqipni.
  Kur ata i muloi plehu
  në skenë doli Mehmet Shehu.
  Karta e fundit shteg nuk gjeti
  vet ia kthej revolen vetit.
  Ne jem’ kala e lashtë
  s’merrëm mrena as nga jashtë.
  Shpata e mprehtë e Enver Hoxhës
  çdo armiku do t’i bje kokës.

  Grupi i Hasit
  Jam nji çikë nga Dragobija
  Hije m’ka sot çiftelia

  Vetë e gdhena me nji dru mali
  Dern’e shpellës bac’Bajramit

  Vetë e thura o kangen time
  Enver Hoxhës me gjith’ urime

  O vetim (vetetime) o qe shkrep n’mes reve
  Lavdi venit ku ti leve

  Pyet Evropa e pyet Bállkani
  Kush po i prin ktij karvani

  Nji parti trimneshe e rrallë e
  Enver Hoxha gjithmon n’ball e

  O vrulli ynë o nuk mund të nálet
  Sup me sup jem lidh si malet

  Per rrethimin n’katër anet
  Kemi zemrat bashë si t’parëve

  E leta dinë mirë tradhëtia
  O pushken top e ka Shqipnija.
  O-hej.
  grupi vicidolit

  Reply to this comment
  • Shahisti September 11, 08:08

   …dhe ti mund te pjerdhesh sa te duash, por Enver Bytho Gjirokastra ka vajtur ne te s’emes. More vesh o trap?

   Reply to this comment
 13. Onkezmi April 24, 20:08

  Plehra si Shaisti,ka me bollek ne rruget shqiptare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*