Nuk mund të mohohen pesëdhjetë vjet histori!

September 7, 2017 09:59

Nuk mund të mohohen pesëdhjetë vjet histori!

 

Në baltën e kohës,
shumë shqiptarë po zhgërryen,
anti-komunizmin,
në një modë e kthyen!

E ktheu në modë,
gati çdo njeri,
si e si ta nxijë,
me kalem të zi!

Një dreq e një djall,
në shpirt i ka kapur,
në demokraci,
dhe s’flasin dot hapur!

S’di se ç’gjak i shprishur,
u rrjedh nëpër vena,
po ku ishin fshehur,
gjithë këta legena?!

Komunist me teserë,
unë s’kam qenë kurrë,
po thotë të vërtetën,
ai që është burrë!

Po kemi jetuar,
bashkë në Shqipëri,
dhe të gjithë e dimë,
atë histori!

Shumica akoma,
jemi gjallë-për dreq,
dimë çfarë u bë mirë,
dimë çfarë u bë keq!

Neve ishim vendi,
gjysëm feudal,
në Dyzet e Katrën,
çdo gjë qe skandal!

Ndodhi mrekullia,
vetëm në pak vjet,
Shqipëri e vogël,
u bë super shtet!

Bënë njerëzit e thjeshtë,
një punë kolosale,
dhe shpunë socializmin,
deri lart në male!

Gati i gjithë vendi,
qe analfabet,
analfabetizmi,
u zhduk për dhjetë vjet!

Pesë shkolla të mesme,
kish vendi komplet,
po ngritëm shumë shpejt,
universitet!

Universitet,
dhe shumë institute,
vetëm dhjetë vjet,
nga fundi i një lufte!

Ata qé fashizmit,
dërrmën vetë i dhanë,
shpejt zhdukën malarien,
gjithë kënetat thanë!

E dinë shumë mirë,
po s’e thonë legenat,
si lokomotivat,
i ndezën sirenat!

Ju që po lexoni,
sot vargjet e “Ditës”,
si mund të harroni,
dhe “Rrugën e Dritës?!”

Një shtet dinjitoz,
u bë Shqipëria,
falas gjithë arsimi,
edhe shëndetësia!

Po rritej kultura,
mbarëpopullore,
përmbi errësirën,
pesë shekullore!

Vendi menjëherë,
nuk u ngjit në maja,
po shqipja jetonte,
me bukën e saja!

Armiq të betuar,
kishim rreth e rrotull,
po nuk u mposht kurrë,
ky vend e ky popull!

Vijon nesër Pjesa e Dytë

Arben Duka

September 7, 2017 09:59
Komento

40 Komente

 1. Besniku September 7, 11:14

  I thua, po kujt i thua mo Arben.
  Antikomunizmi ka mberthyer nje Europe te tere, pas 30 vjet renie.
  Se mos ishte Komunizem.
  Por zhvillim i madh ishte, se ndryshe nuk fillonte lufta e ftohet, qe i ftohu te tere nga koka, sidomos ata qe e quanin vehten komuniste.
  Por a ishte komunist hrushovi?!!
  Por keto nuk jane shkaqe po sebepe, se perndryshe si nuk pranohemi ne EU kur kemi 27 vjet qe hodhem bustin, qe kishte 40 vjet qe u perpoq Amerika e Europa ta hidhte si njeri??!!!.
  Cili vend ishte me i pakorruptuar si ne Shqiptaret , ne 90-ten?
  Asnje.
  Tani pas 30 viteve qe na dhane e mbajten nje moster antishqiptare, kerkojne nga ne ,te pastrohemi nga korrupsioni, i hedhur ,jo me shiringa si kastraveceve, por me tuba 200, nga ata vete, nepermjet mostrave[politikane.

  Reply to this comment
 2. intelektuali September 7, 11:39

  KAQ DINJITOZ ISHTE “CIFLIGU” I ENVERIT
  SA VATANI NE FUND ISH SI VENDI I FERRIT
  NE DYZET E KATREN ENVERI I HYPI KALIT
  JOSIP BROZ TITO E BERI VASAL TE DJALLIT
  VASAL QE MBUSHI LUMENJ ME GJAK NJERIU
  VRAU E PREU POPULLIN SI HITLER DITEZIU
  NE TETEDHJE E KATREN EKONOMIA COFI
  DHE SHTETI U RENUA, ENVERI NGORDHI
  ERDHEN TOLLONAT DHE PLOT BUNKERE
  PARTIA LUFTONTE ME MULLINJTE ME ERE
  ARMIKU I SHFAQEJ NGA QOSHE ME QOSHE
  TUFEZIM SHPALLEN ME IDEOLLOGJI BOSHE
  SHQYPTARET I TRANSFORMOI SI HIJE NATE
  NE LUFTE PER MBIJETESE PER NJE DOMATE
  DHE KUR ERDH NDRYSHIMI I HYPEN ANIJEVE
  IKEN SI TE MARRE NGA VENDI I BEJTEXHINJVE
  BEJTE QE I KENDOJNE PARTISE DHE ENVERIT
  PA PIKEN E MORALIT ME NOCKE SI TE DERRIT

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 8, 01:41

   Ik mor Kar, je i semure nga sindroma e Enverit. Je per ne Spitalin n. 5-se.

   Reply to this comment
  • ELIOT September 8, 14:27

   INTELEKTUAL …E SHIKOJE QE JE I ZGJUAR …POR QE TE KRAHASOJA ME MOLIERIN ..ME VOLTERIN KURRE SDO TE MA HATE MENDJA…. JE I MADH …. KY DUKA ARBEN ..ISHTE AKOMA NE SHEKULLIN E 13 …KUR AMERIKA BOTA E CIVILIZUAR I VURI SHKELMIN DIKTATOREVE ..KY SPIUNI I BENTE POEZI LEVDATA …..KETO QE E KRITIKOJNE ENVERIN I QUAN LEGENA ..POR VETE ISHTE NJE BAJGE E CIVILIZIMIT …. ISHTE NJE BAJGE E DEMOKRACIESE ..POR MA HA MENDJA ARBEN DUKA SE DINTE SDO TE THONTE DEMOKRACIE LIBERTE EGALITE …. E KUPTOJ NJE SPIUN.. NJE TRADHETAR TE POPULLIT …QE SHIKONTE VETEM INTERESIN E VET PERSONAL MUND TI SHKRUAJE VETEM HITLERIT … TURP TE KETE .. … PO TE ISHTE NE FRANCE ARBEN KOQEN DO TA QUANIN NASTRADIN …… SA I VARFER PASKA QENE … ASNJE GRAM KULTURE …MERCI ..ET BRAVO INTELEKTUAL VAZHDO TREGOJE PROGRESIN CIVILIZIMIN SKLLEVERVE TE ENVERIT .. QENAVE TE HITLERIT …..

   Reply to this comment
 3. Rita September 7, 12:09

  Shkruaj neser pjesen e dyte dhe te treten e me rradhe re Duke !! Por te lutem mos le ne hije viktimat ,lete jene shume ,s”ka gje , ,mos harrosh dhe kooperativistet e 12 oreve pune ditore per te arritur normen ,telat e kufirit me korrent qe rrethonte kufirin shteteror ,,furnizimin e popullsise me tollon per nje dekade ,( paksa ironike se po keshtu e nisi pushtetin me tollon ,triske,e po keshtu e mbylli ) ,si nje ateist i pashpirt ndaj kufomave ne qendrat e internimeve e te burgjeve ku i groposte pa nam e nishan ;as familja e te ndjerit te mos e dinte gropen e hapur e as sot ne shekullin e 21 te mos e dije !! Per keto re Duka shkruaj disa vargje ,qe te kuptohesh se vargjet e mesiperme i dime permendsh ,i kemi lexuar ne kohen e merzise ,zize,frikes,izolimit,urise,e injorances se vertetee !! Tash kot harxhon bojen e kohen !! Ato vite ,ai rregjim ,dhe pse shume ,gati gjysem shekulli jane emertuar me te dejte e jo me eufori e shpejtesi si DIKTATURE me shume diktatore shoqeruar e nr,1 gjirokastritin pa dipllome franzeze !!Popujt e gadishullit afrikan prej vitesh emigeojne ne europe por emigrimi i popullit shqiptar me vaporet e stermbushur si bletat ne mjalte s”na kane pare syte !!Nje dyndje e tille masive more Duke si ka mundesi me ato qe perrallis me sipe????

  Reply to this comment
 4. Arber Iliri September 7, 13:13

  Hahahaha, Beno na dhjeve gazit .Si ishte ajo kenga” O Enver o trimi jone’apo ajo tjetra,ate dite qe erdh haberi dilni se erdhi enveri.Me bere te me kujtohen kenget o Ben Duka.Plako do vdesesh nostalgjik, i pazoti per te kuptuar realitetin dhe te kaluaren qe mos u kthefte kurre.Gjynaf, me vjen keq per ty Duka.Eshte ceshtje e kapacitetit intelektual analitik jo ceshtje burrrash e bese e budallalleqe te tjera.

  Reply to this comment
 5. shurran bubla September 7, 14:32

  Hahahaaaa.
  Eshte pergjifjur flak per flak me poezi ballisti trim uran butka. Intelktuhalja.
  E ke qire fare poezin. Shume te bukur e ke bere more shurran. Qava kur e lexova.
  Hahahahaaaaaa

  Reply to this comment
 6. Arben September 7, 15:00

  AS TE MOHEHEN DHE AS TE HARROHEN.

  ATO DUHET TE KUPTOHEN, KETU CALON

  POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK.

  PO NUK NXORRE MESIME (KJO KA MBETUR TANI

  PAS PILAFIT), ATEHERE GJITHE SAKRIFICA

  SHKON DEM.

  RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK.

  Reply to this comment
 7. verrrrrrrrronika September 7, 15:14

  Rrrrrrita moj rrrrrrota.
  E ke parrrrrre gje verrrrrrrroniken andej nga ferrrrrri se na ka marrrrrre malli.
  Te fala beji

  Reply to this comment
 8. demo September 7, 15:23

  “E shpune socializmin deri lart ne male”.Deri atje s`duhet ta kishit derguar socializmin dhe do te kishte rrojtur 1 mije vjet.Ja moret dhine malokut Sali Berisha dhe na e prute belane ne qytet.Po te rrinte atje ku ishte,me tufen me dhi,me cifteli,sot do te ishte nje rrapsod i njohur me gjithe ate palle zeri qe ka.Ju komunistet bete ate gabim qe bene romaket,kolonizatoret spanjolle,kolonizatoret angleze…Ju bete ate qe ne biologji quhet “Cfarosje e specieve endemike”Ne lashtesi romaket bashke me roberit dhe placken e luftes,sollen edhe MIUN ne Evrope.Bashke me miun erdhi edhe Murtaja qe solli epidemi te renda ne mesjete qe pergjysmuan deri e dhjetuan popullsine vendase.Anglezet derguan lepurin ne Australi.Lepuri ne dukje i parrezikshem u shtua aq shume sa cfarosi speciet vendase.Derguan macen ne Zelande,por atje jetonin shpende qe nuk fluturonin sepse nuk kishte grabitqare.Te gjithe shpendet si kakapoja u zhduken se i hengri macja evropiane.Ju komunistet sollet ne qytet specien agresive Sali Berisha,qe u shtua dhe shumua ne mireqenien e qytetit,jo vetem qe ju mori pushtetin,por ju mori edhe shtepine qendrore te ushtrise,gjirin e Lalezit,porto-romanon,Ushtrine popullore te sh.Enver.Kete te fundit ua beri hi e pluhur.Cfare teproi pa shitur e dogji ne Gerdec bashke me Farei Balline,nje specie e ngjashme jo endemike e importuar nga Mokra.Prandaj them o Arben ,,ju komunistet nuk bete mire qe e cuat socializmin gjer ne male,se ne radhe te pare moret veten ne qafe.

  Reply to this comment
 9. demo September 7, 17:13

  komentin!!!

  Reply to this comment
 10. Epo kjo pune! September 7, 18:15

  ore ju analista qe numeroni viktimat… jo te gjithe ishin te pafajshem… kishti me kile ish-kolaboracioniste qe u hante menderja, plehra te grekut e serbit, hajdute dhe matrapaz dhe abuzues… por ishte shtet, me ato ligje, ama shtet jo si dhjerokracia e serbit dhe grekut qe ka ngrene koka plot emigrantesh dhe ka ndare familjet dhe futur droge dhe llum… keshtu qe mos na cani koken me idiotesira, ajo kohe nuk vjen me dhe nuk ka ndermend kush ta sjelle prape por ama hakun te zotit, pastaj nese jeni burra me te mire, bejeni kete vend se deri tani e keni bere corap ju mendjet e ndritura dhjerokrate.

  Reply to this comment
 11. Rita September 7, 18:35

  Mjerisht Verrrrrroniken s”mund ta ndihmoj personalisht ,thjeshte se nuk kam studjuar per medicine !! Por e rekomandoj me nje numer telefoni 069xxxxxxx online e gjen numrin pa veshtersi te beje konsulte me doktorin specialist per diagnozen e saj qe s”e dij ne se e ka trasheguese apo infektuese ne vitet e tranzicionit !! Te shkuara me mbetet te them e mos neglizho keshillen e dikujt se neser do te jete ,,,,,teper vone !!!

  Reply to this comment
 12. vera e nxehte September 7, 19:09

  Me ke te bisedosh se ca nga keta kane marre ere nga bytha e keshtu do vdesin: kercunj. S’do marrin vesh çfare shkoi e çfare erdhe, pa le qe bejne sikur edhe dine.

  Reply to this comment
 13. DETARI Atlantidhes @ September 7, 19:36

  mbas Skender bejt ,vjen Enver Hoxha !
  Ai burre trim,nuk u mposhte dhe nuk u mashtrua nga askush.
  Ne ato kushte mizerabele qe ishte vendi yne pas 44 s,nuk kishte bir kurve ta vinte ne hudut !
  Vetem vendosmeria,patriotizmi,zgjuarsia dhe plote virtyte te gjigandit Enver Hoxha ,e bene ate vend malarjesh e te mjeruar,nji vend te respektuar ne te gjithe globin.
  kush nuk ja di dhe nuk e do ate Figure….le te haje mut po deshi……

  Reply to this comment
  • Arben September 7, 21:38

   OPO VAZHDO MASTURBOHU.

   Reply to this comment
  • ELIOT September 8, 14:42

   DETAR TRAPI . TE RRONI VETE SE TRUNI TE PASKA LENE //// AMEN ./////. ENVERI E BERI SHQIPERINE MIZERJEN E EUROPES DHE TI TREGON PARRALLA … NDOSHTA KE PASUR NJE VETURE MOTORR NJE FRIGO NJE LAVATRICE …NJE ….. NJE . NJE SE POPULLI KISHTE VETEM BIDONA VAJGURI SI NE AFRIKE DHE BICIKLETAT E MAOS ….. KE LINDUR DEBILE …. JU KUPTOJ …POR QE TE VDISNI BUDALLAH KETE GJE SE KUPTOJ …. TETE DE BITE MERCI ..

   Reply to this comment
   • DETARI [email protected] September 8, 21:03

    ELIOT ——-o IDIOT !

    une nuk shava askend .
    dhashe vetem mendimin tim.
    edhe une kam jetuar si te gjithe ne kohen e Enverit,por nuk e gruajta me mjellin e gjermanit dhe si perfundim jeta ime ishte nji mbrekulli ,sidomos kur ishim te vegjel,me top lecke loznim,me lojra te ndryshme popullore e femijenore luanim ,por kish nji jete te siguruar me shkolla te mesme te detyrueshme,me spitale falas dhe shume gjera qe brezat e sotem nuk mund ta emagjinojne !
    farferia edhe sot ne Amerike eshte ulur kembekryq !
    shko shiko poshte urave atje dhe do ta kuptosh cte them.
    cdo te keqe e ka nji te mire ,por edhe cdo e mire e ka nji te keqe,prandaj mos ha mut shume se ….semuresh…..

    Reply to this comment
 14. verrrrrrrrronika September 7, 20:41

  Teresita moj rrrrrrota.
  Pyete pak verrrrrrroniken ne i polli lopa komshiut se e kisha pare fushes me kaun e burrrrrrrit te verrrrrronikes. Jo per gje po kane dale llafe neper fierrrrrrrr qe e ka viqin me kaun e burrrrrit te verrrrronikes

  Reply to this comment
 15. intelektuali September 7, 22:31

  Mengadale mos qesh kaqe shume se te fryhet barku dhe te plas temthi o shurre enveriste,

  sepse:

  NGA I KA FRYMEZIMET BEJTEXHIU BEN DUKA?

  Ashiqare duket se i ka nga Kryeministri Yne KAQOL Edi Rama qe nuk di si te orgnaizoje prodhimin kombetar prandaj e ka mbushur Shqypnine me kanabis dhe droge dhe per te justifikuar paaftesine e tij prej pushtetari delirant del dhe deklaron ne media qe:

  TE PERSEKUTUARIT E ENVERIT KANE QENE SPIUNE BIRUCASH

  Keshtu mund te mburret nje xhelat i Enverit, por kurre nje Kryeminister qe kerkon te antarsohet ne BE,

  prandaj:

  Edhe bejtexhiu Ben Duka eshte frymezuar dhe ka shtuar prodhimin e BAJGAVE te tij enveriste ne gazeten DITA dhe prandaj intelektuali eshte i detyruar t’i pergjigjet flake per flake bejtes se tij enveriste:

  KAQ DINJITOZ ISHTE “CIFLIGU” I ENVERIT
  SA VATANI NE FUND ISH SI VENDI I FERRIT
  NE DYZET E KATREN ENVERI I HYPI KALIT
  JOSIP BROZ TITO E BERI VASAL TE DJALLIT
  VASAL QE MBUSHI LUMENJ ME GJAK NJERIU
  VRAU E PREU POPULLIN SI HITLER DITEZIU
  NE TETEDHJE E KATREN EKONOMIA PORDHI
  KUR SHTETI U RENUA DHE ENVERI NGORDHI
  ERDHEN TOLLONAT DHE PLOT BUNKERE
  PARTIA LUFTONTE ME MULLINJTE ME ERE
  ARMIKU I SHFAQEJ NGA QOSHE ME QOSHE
  TUFEZIM SHPALLEN ME IDEOLLOGJI BOSHE
  SHQYPTARET I TRANSFORMOI SI HIJE NATE
  NE LUFTE PER MBIJETESE PER NJE DOMATE
  DHE KUR ERDH NDRYSHIMI I HYPEN ANIJEVE
  IKEN SI TE MARRE NGA VENDI I BEJTEXHINJVE
  BEJTE QE I KENDOJNE PARTISE DHE ENVERIT
  PA PIKEN E MORALIT ME NOCKE SI TE DERRIT

  Reply to this comment
  • Rema September 8, 01:46

   Oh, Intelektual shurra, ala gjalle qenke ti? Un kujtonja se te kishte kollofit Enveri. Ha ha ha ha …

   Reply to this comment
 16. Timonier Edvini September 8, 00:02

  Je Madh Ben Duka .po propaganda Gobelsiane qe behet ne Allvanine e shkerdhatokracisé, genjeni, genjeni, sa tè mundni, se dicka ngelet vazhdon edhe me Edvinin e bunkartit, e te shtepise sé gjetheve. Shtetin qe beri, Hoxha , Shehu, Kapo, Hazbiu, keta plehrat qe erdhen pas 90tes, vetem shkateruan nga themelet.

  Reply to this comment
 17. Timonier Edvini September 8, 00:03

  Je Madh Ben Duka .po propaganda Gobelsiane qe behet ne Allvanine e shkerdhatokracisé, genjeni, genjeni, sa tè mundni, se dicka ngelet vazhdon edhe me Edvinin e bunkartit, e te shtepise sé gjetheve. Shtetin qe beri, Hoxha , Shehu, Kapo, Hazbiu, keta plehrat qe erdhen pas 85es, vetem shkateruan nga themelet.

  Reply to this comment
 18. MH September 8, 01:11

  Vetem kur te shuhet historia e botes do te shuhen edhe 50 vjet socializem “diktature”.
  Te na falni:
  Le te pjerdhin kush mund te pjerdhin.Po historia mbetet histori ku shenohet cdo veprim ditor,javor mujor,vjetor si dhe shekullor deri ne mijra vjecare.
  Sa ma shume kalojne vitet aq ma shume do krenohet kombi shqiptare ne dy periudha 5 shekullore.Nga Gjergj Kastrioti(Skenderbeu) me 24 beteja me superfuqin e kohes ngallnjimtare dhe nga Enver Hoxha me 50 vjet “diktature” varint ky ne vend te huazim te ligjit.I rrezistoi gjithe armiqve qe donin nga dita ne dite e nga minuti ne minut ta shuanin,ta kollofitnin.Por qendroi i forte deri diten qe vdiq ku e nderoi e gjithe Shqiperia dhe moti vajtoj per 2 jave rresht ne gjithe Shqiperin vranesime dhe shi pa pushim.
  Duam ne,nuk duam ne.Na pelqen,nuk na pelqen e verteta asht origjinal sic deklaroi ne koment.E nuk ka burre apo perendi ta ndryshoje.Nese perendia e ndryshon athere nuk ekziston proverbi:Koha qe iken nuk kthehet ma.Pra do ricfaqet perseri.
  pershendetje.

  Reply to this comment
 19. nord.al September 8, 14:09

  As Hitlerit nuk i mohohen 22 vjet histori.

  Reply to this comment
 20. info analitike September 8, 15:32

  Jo ore nuk duhen mohuar 50 vjet histori. Ajo duhet studjuar me imtesi per te kuptuar kush ishin xhelatet e kush viktimat ne menyre qe xhelatet dhe sherbetoret e tyre ne menyre qe te marrin denimin e merituar per genocidin 50 vjecar ndaj popullit te tyre. vetem keshtu do te vihen ne vend drejtesia ndaj njerezve te masakruar pa faj apo sepse guxonin te sfidonin nje regjim gjakatar e te ksihin mendim te lire nga dogmat ideologjike.
  Komshinjte e paskan filluar punen: http://www.respublica.al/2017/09/08/nj%C3%AB-anket%C3%AB-krahasuese-mbi-nazizmin-dhe-stalinizmin

  Reply to this comment
 21. Mark .U.K September 8, 15:36

  Nuk besoj se ka njeri qe thot se Enveri ka histori.Ai mbahet si njeriu ma diktar qe ka pas vendi gjat gjith koheEshte njeriu ma i poshtur i te gjitha koherave.Po mjerisht ka len mbrapa njerzit ma te ligj qe mund ket nje vend.Ket e tregon vet ky spiuni i deges se mbrendeshme sic eshte ky poetaruci qe e injoroj ket gazet shume te lexuar.

  Reply to this comment
 22. Patriot Mekembenetok September 8, 17:47

  Nostalgjia – semundje e pasherueshme e “realisteve” qe s’kane sy ne balle, qe duan terheqje prej hunde deri diktature. Ndryshe nuk rrojne dot.

  Reply to this comment
 23. ALBI September 8, 20:56

  Kenga e tokes ( ose shkurt kenga e pidhit )

  Toke o toke te qofsha fale,
  kerkon fresk e kerkon hije,
  ke kaq vjet e faqebardhe,
  nuk e humbe ate shije.

  Ate shije embelsije,
  ate forme gurabije,
  Ate afsh e ate leng,
  porsi mjalt e leng kajsije.

  C te te them me une i gjori,
  qe nuk ngopem se lepiri,
  Thelle ne toke kur futet plori
  te dy na iken fi – qiri.

  Reply to this comment
 24. joni September 8, 21:08

  O moj ti gazeta Dita,
  qe nuk rreshte asnje dite,
  komunizmin duke mbrojtur,
  dhe rrugacet politike.

  del ketu dhe nje poet
  qe ka na nxjerr vargje te rastit,
  qe e mbron pa e besuar,
  ate birbon, pedarstin.

  Pederastin ,diktatorin,
  vrare shoke e vrare miq,
  ky rrufjan qe vec per postin
  per cdo vit shpallte armiq.

  Ham ketu e ham atje,
  qe me vargje nuk te nduk,
  ky zagari mjeker lesh
  i peshtiri Arben Duke.

  Ne se do dhe ca te tjera,
  me prit pak se kthem prape
  sa te dhjes nje cike ne banjo,
  rri dhe mos vrapo me vrap.

  Reply to this comment
 25. Arber Iliri September 9, 03:48

  Ore Duka po mos u mburr s’e nuk ke qene komunist me teser or mik, ti dole me komunist se komunistet dhe ketu qendron koqlliku jot.Po pse o njeri ala s’e kupton se ishte nje regjim qe na mori ne qafe si njerez.Dakort sot mund te kesh probleme te shumta por ke edhe mundesi me te shumta dhe eshte liria qenuk paguhet mor Duka.E shaje dot Enverin ti sic shani tani udheheqesit he me thuaj.Po vetem kjo s’ka te paguar o njeri, tani me thuaj sinqerisht e ke nga brenda shpirtit keto qe thua apo te ka paguar kush, po ta kesh nga brenda tregon se je koqe, po ta kesh te pagur ndryshon puna je si shume te tjere ne keto kohe ke shitur shpirtin.hajde tung Duka.

  Reply to this comment
 26. Shoku Ramiz September 9, 04:10

  Na cave trapin akoma me enverin o shoku arben qe era mut vjen

  Reply to this comment
 27. KOZi September 9, 15:02

  Enverin nuk e mbrojti Partia e tij e Punes – Kujtoni ne vitin 1990-1991 pleniumet dhe programin elektoral te 31 Marsit 1991 . Komplet ne kundershtim me cfare ka propoganduar dhe mbrojtur Enveri. Jo vetem kaq por u hodh poshte Kongresi i 9 qe quhej i vashdimesise. Kujtoni Kongresin e 10 qe u quajt i Pari i PS. Tani kush do e mbroje – Partia Punes nuk e mbrojti atehere ta mbrojne Mehmet Shehet,Kadri Hazbite, Beqir Balluket e gjith ato qe ishin komuniste por u denuan nga Enveri. …Gallate

  Reply to this comment
 28. Ku ta kesh September 9, 16:32

  Pesedhjet vjet nuk mund te harrohen
  sigurisht jane pjese e historisë
  por jo vetem te lavderohen
  se pastaj bëhesh si bishti dhisë

  Nuk e di ku e gjen kurajon
  te lavdrosh akoma Enverin
  që aq shumë na nxiu telajon
  sa spo e lajm akoma zeherin

  Ti o je koqe o je i keq
  nryshe s’ka se si shpjegohet
  të na lavdërosh sot ate dreq
  nervi vetë përpjet të çohet

  Po e di si e do ti o këndez
  te të japësh vec një tullon
  mish.qumesht. djath e vezë
  nje here ne muaj nje racion

  mos te kesh as frigorifer
  televizorin mos e ndez
  lavatriçen mos e fut ne der
  se ndryshe do quhesh borgjez…!

  Reply to this comment
 29. Ku ta kesh...pak e ke September 9, 16:33

  Pesedhjet vjet nuk mund te harrohen
  sigurisht jane pjese e historisë
  por jo vetem te lavderohen
  se pastaj bëhesh si bishti dhisë

  Nuk e di ku e gjen kurajon
  te lavdrosh akoma Enverin
  që aq shumë na nxiu telajon
  sa spo e lajm akoma zeherin

  Ti o je koqe o je i keq
  nryshe s’ka se si shpjegohet
  të na lavdërosh sot ate dreq
  nervi vetë përpjet të çohet

  Po e di si e do ti o këndez
  te të japësh vec një tullon
  mish.qumesht. djath e vezë
  nje here ne muaj nje racion

  mos te kesh as frigorifer
  televizorin mos e ndez
  lavatriçen mos e fut ne der
  se ndryshe do quhesh borgjez…!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?