ATY

July 10, 2019 10:26

ATY

Nga Arkiva

Në atë pyll të largët shpërndritës

Do doja të isha me ty

Vetëm me ty…

Me ty të ndjeja diellin, erën, dheun

Pëshpërimat e gjetheve ti dëgjoja me ty

Heshtjen dhe këngët…

 

Aty…

Dua të zhvishem në dritën e agimit

Të ta shoh dëshirën në sy

Të ma shohësh në sy ledhatimin

Plagën e një shpirti që të ka parë nga larg

Në rrugën ku kërkoja të pakuptimtën

 

Është ai shpirti që fal e vret

Unë jam ajo vajza që luan me erën

Erën e fortë që s’ndalet prej orësh

Erën që shkatërron me fuqinë e saj

E që pikërisht atëherë e sjell shndërrimin…

 

Ej, a po kërkoj atë që s’di?

Që nuk e njoh…  që kurrë nuk do të vij?

A po kërkoj dikë që gjurmët e hënës të mi puthë?

Atë që ka guximin t’i afrohet mendjes prush…

Atë të papeshin e padukshëm

Të më jap pak nga parrugësia

Të ndjej që i përkas dikujt me shpirt si unë

I shkëputur nga toka, i dashuri i erës…

 

Nuk ndalet kjo lojë e përjetshme,

Kjo lojë e kohës së vdekshme…

 

****

Jetë Zhitia

July 10, 2019 10:26
Komento

10 Komente

 1. Asd August 2, 08:42

  Molle te kputuna nji deget
  Dy qershia lidh n’nji rrfane
  Ku fillojne kufijt me geget
  Rrijn dy cuca me nji nane…
  Ndre Mjeda

  Reply to this comment
 2. steh bitte auf ... August 5, 21:51

  Du weis schon genau dass ich Dich für immer <3 habe
  Wer hätte das vorgestellt das (unser Spiel) in Ewigkeit
  geht .
  Mir gefehlt das hier alles dies ,(es erinnert mir unseren Zeit ) aber HIER immer nachzumachen
  darf ich nicht ,und du weiß genau warum leider …

  ( ily Baby)

  Reply to this comment
 3. demo July 11, 06:15

  Z.Thano!
  Martojeni Jeten!
  Ka nevoje per Mzat,qe ti shuaje Libidon.
  Veterineri Demo.

  Reply to this comment
  • ´´ July 11, 10:14

   demo ,

   ne komentet qe behen ne kte Blog te Jetes ,

   jo te gjithe ne komentet e tyre i drejtohen Jetes e para kjo .
   E dyta per te gjithe ne ,komentuesit ketu si qytetare

   e njerez te ksaj shoqerie njerezore ,

   na kerkohet ti drejtohemi femres me rrespekt e jo me kte gjuhe brutale ,kulture halabakesh ,

   sepse askujt nga ne , s’do ndihej mir ,sikur motrave tona ,femrave te aferme-ve tona ,ti drejtohej dikush me kte gjuhe .

   Un do thosha shkurt ,se kjo prurje e Jetes ktu ne kte Blog eshte gjeja me zgjuar e ksaj Gazete ,

   sepse i jep vertet jete asaj qe eshte duke vdekur ne Shqiperi Arti-t te krijimtarise ,Literatures ,
   Poezise
   edhe pse secili nga lexuesit i kupton e percepton #

   ato qe Jeta afron ne kte Blog .
   Per mua Jeta ne kte Blog te saj , kujdeset

   ujit / vadit ate Kopeshte te Krijimtarise , qe lulet te celin …

   Sidoqofte te konceptuarit e secilin nga ne ,e te parit te ktij Blogu te Jetes ( qe per mua eeshte nji Shpirt i Cilter ) eshte e vetekuptueshme qe njeriun –
   femren si kudo e shoqerine Europiane ne duhet te perballemi me Rrespekt ,
   sepse e fund te fundit tregojme ate se cilet jemi ne vet .

   Kjo mendoj un eshte A B C -ja e nji shoqerie njerezore sot.
   Te besh te tilla komente naive ,vs nji Personi qe e ka Pasion Krijimtarine eshte vertet (alle letzte )

   ———-

   (kto jane nji nder pasojat e profesionit te Veterinerit ,qe mesa duket te ket ngelur peng e aktivitetit te tij ,e gjithe Bota e tij sot te rrotullohet rreth Nderzimit Artificial )

   Reply to this comment
 4. demo July 12, 04:36

  Une shoh qe edhe komentet,kjo Jeta i ben vete.
  Kam pare shume e shume poete,kengetare,showgore,qe per shkak te Libidos se larte kane shperthyer ne art,por sapo ka shteruar vaji i kandilit,ka shteruar dhe arti i tyre.
  Eshte e natyrshme qe energjia sexuale(ose Libidosi e quan Froidi) te shpertheje ne forma artistike.Kjo ndodh edhe ne boten shtazore,:Zogjte me cicerima,luanet me ulerima,krokodilet me dridhje spektakolare,ca shperthejne me ngjyrat si edi rama.
  Sa sharabajga te terbuara prej Libidos mbushnin faqet e shtypit letrar,cirreshin neper festivale dhe hidheshin perhidheshin neper koncerte?.Sa prej tyre u bene vertet poete,shkrimtare,kengetare,valltare?
  Vetem Ismail Kadare.Vetem Vace Zela.
  Pse?Sepse thjesht u kendonte Libido.
  Per kete ushtri mbushesish topash ne art,Ismail Kadare thote nje fjale tte bukur:-Sherbejne si sfond per gjenite.

  Reply to this comment
  • ´´ July 12, 10:51

   demo ,

   nuk eshte hera e pare qe te lexoj ktu ne Blog-un e Jetes

   e sinqerishte nuk arrij te kupttoj llogjiken e ksaj urrejtje patettike tenden vs Poetes Shqiptare .

   Je ti nji Grek ?
   Nqs jo ,cfar je ti tjeter :

   Je ti nji Poet ?
   Nji shkrimtar ?

   Je ti nji Kritik i Letersise ?

   (nqs je i tille na shkruaj dicka ktu ,.psh nji Poezi .
   Nji fragmenrt te nji tregimi . Ose analizo nji Poezi -komentoje ate si nji Kritik ! )

   Nqs ti nuk ke asnnji nga kto te dhena ,
   e s’te lidh asgje me Letersine pra Direkt ,

   do ishte mir ta mbyllje ate Goje qe qit jashte vetem plehra !!!

   Duket qarte nga menyra se si mendon e shkruan qe je nji plak e i pashprese i frustruar nga ajo jete qe ben aty ku je dhe nderhyn kudo me vend e pa vend ,akuzon,ofendon njerzit ,qe nuk te drejtohen e as te ofnedojne ty , pa ditur asgje tjeter .

   Ka nji kode qytetari e kulture ne shoqerin njerezore qe thot :

   Nuk lejohet te gjykoshe nji person pa e njohur ate nga afer !

   Ti jo qe nuk njef asnji ktu nga afer ,por ty , te mungon edhe forca psikologjike per te njohur tipat -talentet – karakteret njerezore e spekullon ktu brutalisht .

   Prandaj do ishte mir te Heshtesh perpara se te idiotosh ktu gjera qe ti s’ja ke iden .

   Te njejten gje ben edhe ke Bogu i Moikom Zeqo-s.
   ——

   Ti permend Frojd-in ,pa kuptuar se vet mundt te jesh nji patient potencial i tij ,si jopak ne ate shoqeri te lajthitur !

   Te mendosh / analizosh nji fenomen eshte nji art matematike komplikuar ,qe tipa e pleq te rrjedhur si ty .nuk kan njohurite e nevojeshme .

   Flet e lidh jeriun gjithmon me instikte e kafshet, madje

   ve nji shenje = midis tyre , e kjo tregon perversitetin tend ,sa nganjiher me beso
   me jep pershtypjen me qen nji ish – Pornostar Stallash !!!

   ————

   Sa i takon komenteve ktu , qe ti akuzon Jeten ,
   se eshte ajo qe i be te gjitha .

   GABON RENDE !

   Un jam ai qe bej me shume komente ne kte faqe ,
   e dua Poezine ,sepse jam i apasionuar mbas Artit te Literatures e Poet (nq njifar menyre )

   prandaj ,vere ne kontroll gjuhen e trurin tend !

   Mendohu pak Plako perpara se te shkruash .te pakten kur i drejtohesh dikujt dhe akuzon !

   Krahasimet e tua me Kengetare apo Shkrimtare te se kaluares te brezit tend me ne sot eshte thjeshte nji tjeter absurditet joti .

   Ata perfaqsojne Epoken e tyre por ajo nuk eshte Bota jone sot dhe cfar shpreh Kadare apo dikush tjeter qe i takon brezit te mendimit Statik e shkrimeve Kronologjike qe i flasin vetem se kaluares e aspak te tashmes ,shoqerise shqiptare etj ,e mbi te gjitha pandjenja njerezore ,(# nga brezi jone sot ),- me ate llogjike pordhesh me i fol lavdis personale ,madje formulime qesharake ,

   ” geht mich an Arsch vorbei”

   Me vjen keq ,qe ju ,
   e ktu e kam fjalen per shumicen nga ato tipa qe shtiren se kur i lidh dicka me Literaturen Poezine ,

   nuk jane te afte te perballen si Burra ktu ,
   jane te paafte te hyne ne debate te tilla ,sepse i tremben doshta ati statusi qe kane krijuar ne internet ,
   dhe humbin fytyren e tyre ne perballje ktu para opinionit .
   Ka shume si Ty qe pretendojne te dijn /njohin Letersine ose shkruajn vete dhe s’guxojne te afrohen Ringut sepse ju dridhen gjunjte ,vetem kur e mendojne mesa duket ate perballje .

   Shkruajn te gjithe ne X Y Z faqe interneti ,duke qendruar fshehur si ata minjt pas Monitorit ,
   asnji nuk ka aftesine te debatoje si ndodh ne gjithe Boten.

   Pra po e mbyll sepse e di qe zgjatem kot ,sepse aty mungon cdo tru te kuptoje dicka nga kjo Bote ,

   duke te thene hiq dor nga ajo Fantazi e lodhur
   e mendime perverse ,qe jeton ti etj ne ate shoqeri dhe tregou pak njeri perball njerezve qe kalojne ne anen tjeter te Bulevardit e nuk te hedhin as shikimin ty …

   Pleqeri te mbare shoku zylo demo e shtrengoj pak vidat .

   Reply to this comment
 5. Eri July 12, 10:39

  O Demooo..shiko anen pozitive….te pakten rimen e vargut…jo te sharabajges, fjale qe ti e permend vete ….kush do te shuaj Libidon..ka mareriale plot ne qarkullim…

  Reply to this comment
 6. Robin Hud ...(nostalgjia ime Ti) July 12, 15:30

  …………………………………………………………….
  { Ajo Dor qe mban at’Hark }—– —– >

  Falme nji tingull,
  falme ate not,
  falm oh “ate” melodin ..qe s’e degjova dot!
  Falm nji kujtim ,
  falm nji portret,
  falm vetem pak besim ,
  se te desha vertet…
  Falm cdo mekat ,
  falm ashtu… braktisur,
  falm heshtjen ,mohuar prej zemre…arratisur
  Falm cdo urrejtje,
  thuaj fort s’te dua,
  por nji gje te tille ,
  mos e kerko nga mua…!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*