Nuk quhet Dhimitër dhe është nga Kukësi: Ja identiteti i vërtetë i “Eskobarit ballkanas”

May 14, 2016 19:09

Nuk quhet Dhimitër dhe është nga Kukësi: Ja identiteti i vërtetë i “Eskobarit ballkanas”

Mediat greke dhe ato shqiptare kanë botuar sot fotografinë e atij që po cilësohet si “Eskobari i Ballkanit”, personi që mendohet se drejton rrjetin e trafikut të drogës të shpërndarë në disa shtete europiane.

Deri më sot njihej vetëm emri i tij, Dhimitër Poti dhe mediat greke e më pas ato shqiptare e kanë prezantuar si biznesmen nga Saranda.

Sot ka dalë në publik edhe fotografia e parë e tij.

Fotoja tregon vëllezërit Poti të arrestuar së fundmi.

Personi në të majtë është “Dhimitri” dhe ai në të djathtë, Xhevahiri.

Por sapo është publikuar fotografia, në Kukës kanë njohur menjëherë një person banor të qytetit të tyre.

Në fakt, ai që në dokumentat greke të hetimit dhe në raportimet e mediave njihet si Dhimitër Poti nga Saranda në fakt quhet Gëzim dhe është nga Kukësi – raporton DITA.

Burime policore konfirmuan për DITA se personat në foto janë vëllezërit Gëzim dhe Xhevahir Poti nga Kukësi.

Identiteti i ndyshuar nga Gëzim në Dhimitër dhe vendlindja e ndryshuar nga Kukës në Sarandë duhet të ketë ndodhur gjatë qëndrimit të Potit në Greqi.

Fqinjët e kontaktuar nga DITA pohojnë se Gëzim Poti është larguar drejt Greqisë që në 1992 dhe që ata e kanë riparë gjatë viteve në evente të ndryshme familjare kur vinte në Kukës, por pa e ditur me cfarë merrej.

Të njohurve dhe miqve herë u thoshte se merrej me biznes ashensorësh dhe herë të tjera me biznes ilacesh.

Vëllezërit Poti janë arrestuar së fundmi në Belgjikë në kuadër të operacionit ndërkombëtar që është ende në zhvillim dhe që ka identifikuar si pjesë të rëndësishme të rrjetit, dy shqiptarët Klement Balili dhe Dhimitër (Gëzim) Poti, personi majtas në foton që shoqëron këtë shënim.

Dita

May 14, 2016 19:09
Komento

17 Komente

 1. KALI SADIJES May 14, 19:16

  SALIU NUK FLET SE TE DY VELLEZERIT JANE DASHNORE TE SUPERMBESES!

  Reply to this comment
  • raimond vlonjati May 15, 01:48

   Bobo , sa te indinjuar jane budallenjte qe komentojne ketu

   Po ata kane qene emigrante, dhe jeta e emigrantit te hedh ne kudo, sepse veshtiresite jane pa fund

   Ju mos u prekni kaq shume o halabaket e PS-se , se keta nuk i bejne ndonje dem shoqerise sone
   Pse e shesin andej tutje–Mire bejne ..
   Ata te huajte vete e blejne me qejf mallin e ketyre , se nuk jua japin keta me pahir

   Ndaj ju o trapusha mbajeni veten , se ju keni Kryeminsitrin tuaj krye hajdut qe e akuzoi OSBE se ai ka 200 milion euro ne bankat e huaja , dhe ju per te nuk thoni gje fare –Por e gelltisni turpin brenda

   Ndersa keta jane ne jeten e tyre private, ndaj nuk keni te drejte ti gjykoni keta

   Ju merruni me Pushtetaret tuaj si Saimo qorri,qe bashkepunon me kriminelet apo ky Kryeministri juaj qe ia dhene Koco Kokedhimes 143 tendera shteterore –Kjo esht vjedhje skandaloze qe ju esht bere xhepave te shqitpareve dhe me keto merruni ,se keta qeveritare po vjedhin mireqenien e shqitpareve

   Ndaj , mos u merni me emigrantet shqiptare qe bejne edhe pune te zeza , por merruni me qeveritaret shqitpare qe i kane futur duart thelle ne xhepat e shqitpareve dhe po i vjedhin po i grijne

   Reply to this comment
  • Claus May 15, 07:29

   Ah,nuk a u quajtka Dhimiter…dhe qenka nga Kukesi!
   Pra,e gjitha paska qene nje mashtrim!
   E gjitha paska qene nje genjeshter!
   E gjitha paska qene nje shpikje alla-shqup!
   Sepse,te nderuar truperveluar,vete fakti qe ky far eskobari,nuk na u quajtka Dhimiter,hedh poshte te gjitha akuzat e bera keto dite,si nga mediat ashtu edhe nga opozita.
   Na qenkerka edhe nga Kukesi,nga Kukesi i Veriut,prane Tropojes,ne nje qark me te madje,Tropojes se Saliut…heheheee…edhe ne qe qenkeshim genjyer nga mediat dashakeqe greke dhe nga opozita qe shpif,shpif e vetem shpif…e qe na ben te vuajme,vuajme dhe vetem vuajme!
   Ja pra si na qenkesh e verteta!
   Eshte pikerisht ky fakt,qe deshmon edhe nje here … qe Rilindja eshte ne drejtimin e duhur … qe qeveria punon me duar te pastra…qe policet e Tahiri punojne me duar edhe me ta pastra…!!!
   Ah Dhimiter,Dhimiter,pse te quajne Dhimiter?!
   Ah Dhimiter,Dhimiter,qe desh na bere te besojme se me te vertete je Dhimiter e Eskobar,qe njollos Rilindjen tone te paperlyer!Virgjerishen e paperlyer!
   Ku ishit me pare me kete lajm bre,se na bete me zemer?!
   Si lexues i rregullt i gazetes,i kerkoje,me perulesi natyrisht,stafit te saj,te publikoje sa me shume lajme te ketilla shpresedhenese,kurajodhenese,se po na bejne me zemer shpifjet e Saliut !
   Tani mund te fleme te qete …

   Reply to this comment
   • arbereshi May 15, 19:53

    HAHAHAAAAAA komentoj edhe Clausi me menuren e tij simbas njohurive te tij ben edhe deduksionet e tij hahahahaaaaa. Pardje filloi te fliste per teorine komuniste te cilen e kishte lexuar pa veshtiresi dhe kush do mund ta lexoje me pak perpjekje, simbas tij. Dhe fliste per ngjarjet e ndodhura ne vendet e lindjes mbas luftes se dyte boterore nga lideret dhe te vetequaturit komuniste drejtuse te ketyre vendeve si sekretar partish dhe ministra. Clausi yne nuk e kupton qe kjo eshte thjesht nje histori e ndodhur ne keto vende dhe nuk eshte teori, teoria komuniste qe presupozon nje epoke te re dhe me te perparuar per njerezimin e cila do te arihej me ndryshimin e civil te kapitalizmit ose me revolucion proletar, simbas teoricieneve dhe filozofeve te kesaj teorie. Claus bolja kujton se ato vite qe jetuam ne kete sistem eshte teoria dhe jo historia banale qe nuk ka lidhje me komunizmin o QYP i nevojshem per fshatarsine e soteshme per te majt uthullen

    Reply to this comment
 2. Gani USA May 14, 19:31

  une e pata nje dyshim qe ne fillim.
  edhe dhimiter edhe xhevahir edhe vellezer nuk shkonte fare

  Reply to this comment
 3. Mark uk May 14, 19:43

  Kurse Saliu dashtnori i asaj qe ka lindur ju

  Reply to this comment
  • Antikonformisti May 14, 20:38

   Ore Mark Muti por dhe dashnorin e mamase ta kishe Sali kriminel Serbin, nuk do ta mbroje aq shume. Shko tani laj pjatat dhe fshij bythet e pleqeve se te shkoi ora, gomar malok dhe kelysh malokesh.

   Reply to this comment
  • Tahir Gashi May 14, 20:49

   Mos u nxej Marku! Familja eshte me tradita! Saleh Berisha asht burre I ndershem, si I biri apo dhe mbesa! Keta qe shajne Berishen jane shqiptare! Na osmanet jena burra te mire e te ndershem ! Edhe Sala, Shkelzeni apo mamaja jote nuk shkojne me te panjohur, gjicka kryhet brenda familjes apo fisit!

   Reply to this comment
  • Arturi May 14, 23:51

   Opa … ja dhe Marku, torollaku. Si eshte “Fontana”, o Marki? E forte duket, se si shume te lodhur te ka bere! Hajde vazhdo dhe ki kujdes, kur e ben me dhite, ver plastmas.

   Reply to this comment
  • lulka i vogel May 15, 00:24

   mark pjeshka se uku i vertet ka ngordhur,po pse e grric bythen me gjethe fik deti ore,dhe nje gje me duket se ky mark pjeshka nuk eshte tjeter vecse saluci i cmendur

   Reply to this comment
  • TORI May 15, 14:08

   MARK UK, KOPIL I SALI BERISHES, I VITEVE65- 70,,,, BEJANI ADN DHE SHIKONI QE ESHTE FEMIJ JO LEGJITIM I SALIUT,,, PRA QENKA NGA KUKESI O MARK UK NGA ANET E TUA,,, EDHE KY SHPELLAR SO PUNA JOTE DHE SALIUT,,,,

   Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... May 15, 17:49

   Kurse derri ngopesi i buces qe te ka lindur ty mark urina.

   Reply to this comment
 4. toni May 14, 23:34

  Cfare funderrinash jane kursherinjte e atij ish ministrit te rendit Flamur Nokes nga Kukesi.
  Prandaj nuk dalin ata kriminelet e pd se qe te komentojne keta plehrat.

  Reply to this comment
  • Arturi May 15, 11:37

   Sakte! Prandaj luftonin PD – LSI se kush te merrte Kukesin. Imagjinoni kur te filloje dhe aeroporti se çfare “pune” e madhe do te behet ne Kukes nga Mul demoNkratasi. 😉

   Reply to this comment
 5. Kola May 15, 06:31

  Mire xhanem, por gjithe plehrat e Shqiperise, Kuksi i paska mbledhur?

  Reply to this comment
 6. Drogaxhiu May 15, 13:51

  Saliut i hongshi mutin me luge.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*