Nuk zgjoheni dot në mëngjes? Jeni më inteligjentë se të tjerët

February 11, 2019 17:55

Nuk zgjoheni dot në mëngjes? Jeni më inteligjentë se të tjerët

Sipas psikologut, Satoshi Kanazawa, personat që kanë vështirësi për t’u zgjuar kanë koefiçentin e inteligjencës më të lartë se sa ata që zgjohen menjëherë në mëngjes.

Kjo pasi orët e gjumit, nuk varen aspak nga ora në të cilën flemë, por varen nga ora biologjike e trupit tonë.

Cikli biologjik i gjumit ndryshon në njerëz të ndryshëm, në fakt ky cikël varet nga sasia e dritës si dhe nga mungesa e saj.

Për shembull, njerëzit që zgjohen herët, pa asnjë problem në mëngjes kanë një orë biologjike shumë të qartë.

Nga ana tjetër personat që kanë vështirësi në zgjim e kanë hemisferën e djathtë të trurit më të zhvilluar, ndaj dhe ora e tyre biologjike, nuk mund të diktohet, kështu që mezi zgjohen në mëngjes.

f.h/Dita

February 11, 2019 17:55
Komento

1 Koment

  1. Plaku Xhuxhumaku February 11, 22:02

    Po mire xhanem, ju te DITAs, gazete e nderuar dhe shume serioze, nuk mund te rrini pa botuar kesi idiotesirash?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*