Nuland, me gazetarët: Duhet bashkëpunim për reformën në drejtësi

July 13, 2015 21:00

Nuland, me gazetarët: Duhet bashkëpunim për reformën në drejtësi

Victoria Nuland, zëvendës-sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Europiane dhe ato Euroaziatike, gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët i bëri një bilanc vizitës së saj disaorëshe në Tiranë.

Ajo tha se në takimet e zhvilluara  me udhëheqësit shqiptarë dhe kreun e opozitës ka marrë angazhimin e tyre për ta çuar përpara reformën në drejtësi.

“Këto angazhime ne do t’i shikojmë nga afër”, u shpreh Nuland, e cila shtoi se populli shqiptar ka pritur tejet gjatë për një drejtësi të pastër dhe që kjo të arrihet, për të sjellë ndryshimin e kërkuar nga të gjithë, duhet bashkëpunim i të gjitha forcave politike.

Ndërsa për çështjen e dekriminalizimi, Nuland sygjeroi se duhet të kryehen ndryshime të forta ligjore për t’i penguar partitë në kandidimin e personave me të shkuar kriminale.

Zonja Nuland vlerësoi angazhimet e Shqipërisë në luftën kundër ekstremizmit, duke theksuar se Shqipëria është lider në të gjithë rajonin me përpjekjet e saja kundër ekstremizimit.

July 13, 2015 21:00
Komento

5 Komente

 1. ??? July 13, 21:52

  Cili eshte lajmi? Cfare te reje solli? Apo vetem sa erdhi disa ore????????? Domethenie!!!!!!

  Reply to this comment
  • fd July 14, 06:29

   Uaaaaau ‘duhet bashkepunim’. Sa e thelle paska qene. Po si e gjetet valle???!!!! Eeeeeee…
   Bashkepunim midis 2 bandave per te nxjerre jashte loje antare e vet? Po nuk ka per te ndodhur kurre. Sa per ti hedhur hi syve bagetise ‘popull’ po. Por jo me te vertete. Tung

   Reply to this comment
 2. Lili July 13, 22:02

  Pikerisht ‘bashkpunimi’ qe kjo na lavderon na ka pru ne kete gjendje:keto Parti parlamentare vetem sa ‘bunkerizojne’ ma shume te drejte e tyre per vjedhje manipulime edhe grabitje!
  Me bekimin e AmerikesAmerikes tash e 25 vjet!
  Edhe kjo zoja hala bson se politikanet tone do ‘bashkpunojne’ kunder krimeve edhe krimineleve ekonomike e politik? Kunder korruptionit?
  Let ‘s laugh !

  Reply to this comment
 3. EU-ROPA July 13, 22:21

  NUK ESHT PAK ME THENE HONORABLE MS.VIKTORIA NULAND ZEVENDES SEKRETARE AMERICANE E SHTETIT PER CESHTJET E EUROPES DHE TE EUROAZIATIKE QE SHQIPARIA ESHT LIDER E SHTETEV BALLKANIKE PER LUFTE KUNDER E K S T R E M I Z M I T E .
  POR SEKRTARIA TERHEQ VRETJE PER DEKRIMINALIZIMIN ,DUHET LUFTOHET KORRUPSINI NE DREJTSI. DUHET BEHEN LIFHE TE FORTA PER TE PENGUAR PARTIT QE TE MOS ZDHEDHIN NJERZ TE KRIMINALIZUAR.KJO NGLET DESHIRE.
  PO NUK MUND TE LUFTOHET DEKRIMINALIZMI NE DREJTSI DERI SA GJINDEN NE
  KRIMINEL NE BASHKI,QEVERRI, PARLAMENT????
  nE UROP ESHT NJE SPECIFIK TANI KREMINISTRI E KRYEPARLAMENTARI JEN NE OPOZIT NJERI DERTOON QEVERIN NXJERR DHE VEDNDIME TJETERI BENE LIGJE.PRA KUSH DO TI GJYKOJN,SESPE KTAA I EMROJNE NE POSTE MINISTAR E QEVERINE ,GYQTARET E PROKURORET E INSTANCAVE TE LARTA.
  mIRE DO ISHTE KRYEMINISTRI TE MOS ISHTE KRYETAR PARTIE SESPE NGATRROHET KUR DREJTON APO BISEDON A FLET SI KRYETAR PARTIE APO QEVERIE
  QEVERIA ESHT E SHTETIT SHQIPTAR DHE JO QEVERI E PARTISE .
  DESHE NUK DESHE OPINIONI ANON NGA PARTIA ME TE DREJT APO PA TE DREJT
  pSE SESPE SALA THOSHTE GJIYHTHMON EDHE PERSIDENT KUR ISHTE QEVERIA DEMEK-KRATIKE BERI KETE E ATE

  KJO QE TGUHET ESHT DREJTSIA E KORRUPTUAR ESHT ME FORTE SLLOGAN OER TA FUTUR DRJTSIN NE POLITIKE PER TA NENSHTRAUR ATHERE NUK KA KUSH TA KRITOIKOJN SESPE DREJTSIA BEN SI TITHOTE PARTIA NE PARLAMNET NE QEVERI ETJ

  Reply to this comment
 4. ShQina qe 'grida' July 14, 12:06

  KUR KY VEND KISH ‘ZOT’ E SHTET TI QE KE ARDHUR NGA AMERIQIJA NUK MUND TE BEJE AS SI MJELESE LOPESH.S i nuk te vjen turp qe na thua qe paske takuar ‘udheheqes shqipetare’ kur ketu jo shqipetare nuk kane ngelur por as GOMARE!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*