“Numri i shqiptarëve në Turqi, më i madh se popullsia e Shqipërisë”

August 5, 2018 16:03

“Numri i shqiptarëve në Turqi, më i madh se popullsia e Shqipërisë”

 

Ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük në një intervistë për Agjencinë Telegrafike Shqiptare u shpreh se, “sot ne kemi marrëdhënie të përkryera me Shqipërinë në fushat politike, ekonomike-tregtare, kulturore, ushtarake dhe të tjera. Ne jemi të kënaqur që Qeveria Shqiptare e ka shpallur vendin tonë si “partner strategjik”. Falë besimit reciprok, vullnetit të mirë dhe bashkëpunimit, ne jemi të vendosur t’i forcojmë edhe më tej marrëdhëniet tona të përkryera”.

“Sinergjia që ka krijuar miqësia tepër e veçantë personale midis Presidentit tonë zotit Rexhep Taip Erdogan dhe kryeministrit të Shqipërisë, zotit Edi Rama, me lëvizje konkrete dhe strategjike, i ka dhënë hov përparimit të marrëdhënieve dypalëshe. Shembujt më aktualë për këtë janë projektet tona për Aeroportin e Vlorës, i cili do të realizohet nga një konsorcium turk, dhe për Air Albania me mbështetjen e Turkish Airlines”, theksoi Yörük.

Ambasadori turk nënvizoi se, “populli turk ka qenë së bashku me vëllezërit shqiptarë në shekuj. Rrënjët e miqësisë sonë me Shqipërinë dhe shqiptarët zgjaten deri në shekullin e 14-të, madje edhe më herët. Për shembull gjysmëlegjendari Sarë Salltëk Baba, i cili e kishte vendbanimin në një shpellë në një pozicion mbizotërues në Krujë dhe për të cilin shqiptarët kanë ushqyer respekt dhe dashuri, ishte një turk selçuk që ka jetuar në shekullin e 13-të”.

Lagja Arnavutkëj në Stamboll

“Ne jemi dy popuj që kemi ecur së bashku në shekuj. Stambolli ku banon një popullsi e rëndësishme shqiptare dhe ku sot dy lagje e kanë emrin Arnavutkëj, për pesë shekuj ka qenë kryeqyteti ynë i përbashkët”, u shpreh ambasadori i Turqisë.

“Gjatë këtyre pesë shekujve 35 sadrazamë, domethënë kryeministra të kohës së sotme, kanë qenë me origjinë shqiptare. Numri i shqiptarëve në Turqi është më i madh se popullsia e Shqipërisë.

Shumë themelues të shtetit shqiptar kanë qenë personalitete me detyra të rëndësishme në periudhën osmane. Për shembull, Ismail Qemali ka qenë një figurë e rëndësishme e burokracisë dhe politikës osmane. Ai ka qenë guvernator, anëtar i Këshillit të Shtetit, sekretar i përgjithshëm në Ministrinë e Punëve të Jashtme, këshilltar i lartë shtetëror dhe dy herë deputet i Beratit. Themeluesi i Republikës së Turqisë dhe biri i kësaj treve gjeografike Mustafa Kemal Ataturku i njihte shumë mirë shqiptarët që në vitet e shkollës në Selanik dhe në Manastir. Ai e ka përmbledhur shumë bukur duke thënë: “Ne e duam popullin shqiptar, e konsiderojmë vëlla, nuk e shohim larg nesh. Ne dëshirojmë seriozisht që ai si shtet dhe popull të fuqizohet dhe të përparojë, të zërë vendin e merituar në 

Ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük

Ballkan”, tha ambasadori Yörük.

“Menjëherë pas shpalljes së Republikës së Turqisë, Shqipëria ishte vendi i dytë me të cilin që në vitin 1923 nënshkruam “Marrëveshjen e Miqësisë dhe të Bashkëpunimit të Përjetshëm”.  Pas shembjes së regjimit komunist që robëroi Shqipërinë, Turqia u hapi dyert vëllezërve shqiptarë dhe, në dallim me qëndrimin e shumë vendeve perëndimore, nuk u imponoi aplikimin e vizave. Që nga ajo kohë marrëdhëniet tona kanë vazhduar duke përparuar në çdo fushë”, theksoi ambasadori i Republikës së Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük në intervistën për ATSH-në.

a.s/dita

August 5, 2018 16:03
Komento

34 Komente

 1. Socialisti i Ndershem August 5, 16:18

  Edhe nje vit Rilindje dhe numri i shqiptareve ne Shqiperi do te jete me i vogel se i shqiptareve qe banojne ne Krete.
  Akoma nuk kemi pare gje.
  Ne Shqiperi do te mbeten vetem b….thelepiresit e Rames dhe Veliajt.
  Na ishte njehere …..Shqiperia.

  Reply to this comment
  • Lexues August 5, 17:43

   Socialist i ndershem
   Jo…
   Kurvë e ndershme
   Po ..
   Thuaj me mirë Salizi bythlepirs i Saliut, që te besojme…!

   Reply to this comment
   • I tille je sa here hap kapakun e halese August 5, 19:06

    Para se gamori juglindor t’ja nise serisht nga pellitjet histerike, ai do ishte mire t’i bente pak makiazh sumatrices PoPo se po na qelb forumin.

    Reply to this comment
   • Artemisa August 5, 19:53

    Ti e ke te sigurte qe do te numerohesh ne Shqiperi, bile per merita te vecanta do te numerohesh dy here.
    E di qe do te me quash kurve, se me teper nuk ke mundesi te dish dhe te besh, por jane me te ndyre burrat-kurva qe kane rilindur keto pese vitet e fundit.

    Reply to this comment
 2. Karamahmuti albanis August 5, 16:46

  Llogarit edhe keta turkoshaket e Shqiperis kosoves dhe maqedonis qe rrine gjithe diten me sumperpjete dhe jane gati te shkojne ne vendet arabe te luftojne.

  Reply to this comment
 3. Tyryfyl në ngjitje... August 5, 17:34

  Ne fillim te viteve 90-te flitej se ne Turqi (dhe vecanerisht ne Stamboll) jetonin mbi 3 miljone… ARNAUTAS (lexo: DEMOKRATIKAS).

  Me thene te zhdrejten, une nuk di ta shpjegoj dallimin esencial qe ekziston midis shqiptareve autoktone dhe arnauteve, por kur shoh tiparet e ndonje TYRYFYLI, mendja ma thote, se me termin arnautas nenkuptohen TURKOSHAKET.

  Reply to this comment
 4. Mollosi August 5, 17:38

  Pos turkoshakeve, asnje shqiptar tjeter nuk krenohet me ata 35 sadriazeme gjate sundimit te te cileve shqiptareve nuk ju ndal zullumi.

  Reply to this comment
 5. Ppp August 5, 17:40

  Jo z Ambasador.
  Ju e shkateruar Shqiperine. Ndersa bejleret shqiptare i pine gjakun.

  Reply to this comment
  • Arben August 6, 10:04

   1389-1912, hapesira shqipetare me 5 fishuar.

   1912-2018 hapesira shqipetare e rrudhur me 5 here.

   Ata qe paraqiten si antiturq ne thelb jane antishqipetare,

   Fatkeqesia ketu eshte qe shume e bejne nga injoranca

   E paster, dhe jo thjesht per ndonje perfitim te vogel.

   Reply to this comment
 6. Zaho August 5, 17:52

  Po mor m…por kur Shqiperia ishte e pushtuar, Turqia ndaloi hapjen e shkollave ne gjuhen shqipe. Ne nje kohe qe lejonte ato ne gjuhen greke. Po autonomine ne kohen e lidhjes Prizrenit pse nuk ia dhate Shqiperise. Dhe flisni per miqesi ju anadollake.

  Reply to this comment
 7. Amerikani August 5, 17:53

  1. Qe qeveria e ka shpallur Turqine “vend strategjik” ka bere gabim.
  Çfare strategjie te perbashket zhvillimi mund te kemi ne me Turqine, e cila i largohet perdite parimeve e normave te BE dhe NATO?
  Per ne integrimi ne BE eshte jetik. Ne rendim drejt perendimit, e jo te ribiem ne dikimin kulturor dhe prapambetjen e perandorise osmane dje, e te behemi pjese e “endrrave me sulltane” te Erdoganit sot.

  2. Perparimi i Shqiperise nuk vjen me nje konçesion si ai i aeroportit te Vlores dhe nga marredhenia personale e Edi Rames me Erdogan, kur dihet sipas te gjitha statistikave qe Turqia eshte vendi qe ka ivestuar me pak para ne Shqiperi, nder grupin e shteteve qe kane investuar tradicionalisht ne keta 27 vite. Per ta verifikuar kete mjafton ti referohesh me nje klikim ne internet shifrave te INSTAT.

  3. Ne nuk jemi vellezer me turqit por zhvillimet historike na kane detyruar te bashkejetojme ne nje perandori se bashku me ta, zhvillime e bashkejetese te cilat ne analize te ftohte te historise me shume na demtuan dhe na lane ne prapambetje se sa te arrinim te zhvilloheshim si gjithe popujt e tjere te Europes.
  Shqiptaret ishin te fundit qe u shkeputen nga degradimi i perandorise osmane me kostot e medha te humbjes se 2/3 te teritoreve te tyre per shkak te kesaj perndorie e cila jo vetem nuk arrinte te na mbronte nga lakmia e fqinjeve gjakatare por me kokefortesi na terhoqi pas (P.osmane) ne greminen ku ishte dhe vete e destinuar te perfundonte.

  4. Eshte e vertete qe ka pasur nje numer te madh Kryeministrash e administratoresh te rangjeve te tjera ne perandorine osmane por po keshtu ka pasur dhe nje numer me te madh se sa shqiptaresh, Kryeministra dhe administratore boshnjake, serbe, armene e cifute. Pretendimi se shqiptaret kane qene te privilegjuar ne perandorine osmane eshte nje genjeshter e madhe po ti referohesh numrit te madh te Vezireve boshnjake e serbe. Madje vajza e Brankoviçit mbretit te Serbise ishte gruaja e sulltanit dhe djemte e mbretit serb shkonin shpesh per pushime ne oborin e sulltanit me te cilin dilnin dhe per gjah. Ne perandorine osmane etnia nuk kishte kurfare rendesie e rendesishme ishte qe adminostratori apo ushtaraku i perandorise te ishte nje musliman dhe njeri i besuar i perandorise. Per shqiptaret me shume rendesi ka se çfare kane bere keta administratore per popullin e tyre e jo me sa perkushtim i kane sherbyer sulltanit. Ismail Qemali babai i kombit shqiptar ishte nje i tille. Nje administrator dhe politikan i perandorise i cili vitet e fundit u perndoq prej saj se mendoi per te ardhmen e popullit te vet. Ndersa Ataturku nje shqiptar-turk nacionalist qe krijoi dhe modernizoi Turqine e re per turqit.

  5. Edhe pas shpalljes se Turqise republike ne 1923 me hile ja patet shqiptareve. Kur qeveria e varfer shqiptare e kohes ju kerkoi te paguani borxhet qe perandoria osmane i kishte shteteve te tjera qe lidheshim me teritoret shqiptare edhe pse parate kishin kaluar ne arken osmane ju thate: Jo. Tani ne jemi shtet me vete. Shqiperia le ti paguaje vete borxhet e perandorise osmane!

  6. Meqe ne Turqi ka nje komunitet shqiptaresh te turqizuar ne pjesen dermuese perse valle kurre nuk i lejuat te hapin nje shkolle te tyere? Njesoj si dikur perandoria osmane e cila per nje abetare i syrgjinoste patriotet shqiptare stepave te Anadollit. Shqiptaret ishin populli i vetem i perandorise te cilit nuk u lehoheshin shkollat ku te mesohej dhe shkruhej gjuha shqipe, nderkohe qe greket, serbet, bullgaret etj i koshin keto te drejta.

  7. Marrdhenjet Shqiperi-Turqi mund te shkojne deri ne shkallen e marredhenieve te mira por jo me shume. Te shpallesh vend strategjik Turqine kur te dy shtetet kane orjentime te ndryshme politiko-kulturor, per mendimin tim eshte nje non sens nga ana e kesaj qeverie dhe Kryeminostrit.

  Reply to this comment
 8. DINGO August 5, 19:24

  Sa shkolla shqipe ka ne Turqi ???nuk mund te quhen Shqiptare se nuk jane te tille.ata jane me emra,tradita dhe rite fetare turke.Pasi na shkaterruan per 500 vite dhe na lane ne doren e sllaveve pa ushtri dhe pa shtet,sot vijne te na qahen se sa shume na duan.Turk i mire eshte ai qe rri matane dardaneleve.jashte nga evropa kjo race e keqe qe per 500 vite na la me 50 km rruge balte.

  Reply to this comment
 9. labi August 5, 19:39

  Nuk na intereson fare turkistani i erdoganit ,drejtimi i shqipris esht ne perendim e jo me rrafmanat tepsijat e kazanat e anadollit

  Reply to this comment
 10. er dog an August 5, 20:28

  hahah ,
  mos ja merrni seriozishte tuxhmanit turqis
  kta jane rraca e djallit mbi toke
  qe s’kan as principe e as bese njeriu .
  Pastaj sa i takon vllazerise ,Shqiptarit me Turkun
  ajo eshte e ngjashme pak a shume
  e tille si Luanit me Hienat .
  Turqit jane cigane aziatike
  Shqiptaret rrace e bardhe Europiane

  Turqit jane rraca me e pabese ne bote ,se lidhe me Shqiperine asnji lloj kulture ,pervecse nji pjese
  te shqiptareve qe moren gjate pushtimit te hordhive turke ,fene muzllumane .
  Kto qe derdellit ky xhambasadori murat ,

  eshte pjes e tinzarise turkut e njohur tashme mir
  nga te gjithe shqiptaret ne shekuj .

  Ktij i duhet lexuar ajo poezia e Cajupi-t

  Reply to this comment
 11. AM August 5, 20:55

  Numri i shqiptareve ne shqiperi eshte me i vogel se numri i shqiptareve ne shqiperi.

  Reply to this comment
 12. Arben August 5, 21:28

  Ne Turqi jetojne sot

  6 million shqipetar me gjakun te paster

  6 milion te tjere me gjakun te perzier.

  Ka me shume shqipetare nga c’ka ne gjithe

  pjesen tjeter te ballkanit.

  Gjejeni vete se cfare Jane ne thelb ata qe na paraqiten

  Si antiturq, ne thelb Jane antishqipetare.

  Reply to this comment
  • kno shejtani maj minares ,tund gjapri arben ,belin e haremes August 5, 22:08

   nuk ekziston muzlluman shqiptare me gjak te paster

   ne truqi .
   Un jam den bab den antiturk ,sepse jame Shqiptare i gjakut te paster ,qe nuk ndrova as fe e as bese ,
   ne shekuj .
   Ti Arben je padyshim ndonji Produkt turk ose Arab
   i ktyre 28-vjetev te fundit dhe sigurishte qe te pelqen
   me fole ashtu .
   C’mut mundet me qit nga goja nji si ty gjakprishur ose turk qe flet shqyp.-ose -ose noj gjarper rreshqit veladonit te zi te Janullatosit ,pra noj grek i masku si turk .eeeeeeeeeeeeeeeeeee h eeee
   Mos na je ai sumhipopotami ti mer qe shetit TV-ve
   ai surrat arabi “Olsi = Osama) hahaa
   Hajt pirdhu ne turqi atje eshte Atdheu jot .
   Shqiperia eshte e Shqiptareve me gjak Shqiptari .

   Reply to this comment
   • Arben August 6, 10:00

    Ata 6 milion, ben vaki nuk dine ship, por gjak I paster

    Do te thote martuar me shqipetaret dhe Jo me rrace

    Tjeter. Ata so qe flasim Jane Turq, se kane lindur e Jane

    Rritur atje, por shqiperine dhe shqipetaret I duan dhe

    I ndihmojne, krejt e kunderta e shumices se arvanitasve

    Geeqi, qe fale presionit kriminal te shtetit grek, sot I

    Gjen ne rradhet e agimit te arte.

    Hapi syte, o qorr.

    Reply to this comment
 13. Pellazgos August 5, 21:36

  Zoti Amerikani.
  Qeveria turke e “Shqiperise” myslimane nuk ka bere gabim qe e ka shpallur At-dheun Turqine vend “strategjik”,se edhe Atdheu eshte fjale turke qe do te thote dheu i babait,ashtu sic themi At Aturk d.m.th babai i Turqve “Shqipetari”Ataturk.
  Sa per kete ambasadore kur thote Albanas apo edhe “Shqipetare” emer ky nga simboli Shqiponja Greke Orthodhokse e Bizantit nenkupton Turqit qe jane shumice dhe perpiqen te sjellin sa me shume institucione Turke ne Albanistane.
  Mos harrojme ne Epirotet e Jeorgios Kastriotis qe “shqipetaret” myslimane dhane jeten,djersen,parate per Turqine dhe luftuan Epirotet te ashtuquajture Arvanitas.Nje shtet si Albania i krijuar nga Pashallaret dhe Bej leret e Turqise nuk ka si mos te jete e denuar nga shoqeria qe e luftoi dhe u persekutua.

  Reply to this comment
  • Amerikani August 5, 22:09

   Shoku dil mga mendesia mesjetare kur muslimanet shqiptare quheshin turq dhe ortodokset shqiptare greke apo sllave.
   Une po flas per identitet kombetar dhe etini dmth gjak.
   Per mua nuk ka piken e rendesise perkatesia fetare. Ajo eshte nje perkatesi individuale zgjedhje per gjithsecilin.
   Une po flas per orjentimin evropian te shqiptareve muslimane e te krishtere me gjak shqiptari.
   Nqs ti mendon ne menyren qe shkruan atehere ke komentuesin me nick name “Arben” si anen tjeter te mendesise tende por qe ne fakt te dy jeni njesoj.
   Zgjohu shoku. Dil nga mesjeta se pastaj flet budallalleqe kur thua qe fjala At Dhe eshte turke !!!!

   Reply to this comment
  • hik o Pello greqie se je kot fare August 5, 22:18

   Kur Shqiptaret luftoni dhe tmerronin pashallaret turq ,
   ne betejat e Trimerise Historise njerezore ,
   greket punonin nji pjes ,Kazan lares ne guzhinat turke
   e pjesa tjeter ne haremet e burrave te turqise .

   or ti Pellazgos dhe nuk kishin ne ate kohe as Flamur ,
   e as ushtri ,por vetem bythe me u perball nudo me turqit ne hareme si pederaste .

   Pra flamuri ishte ne Atdheun e tij ne vendin e Shqiponjave jo te bythecve grek .

   Prandaj shshsthshshshtt prrallat greke
   s’i degjon me asnji .

   Gjarprin grek ,qe rri zvarritur Fronit te Fan Nolit si
   nji shkerdhate pede , do ti vije dita ,kur te perfundoje
   ne Lane ,si nji qen i ngordhur .
   greket jane vllaznit e vertete te truqeve ose partnerit
   e tyre te perjetshem

   Reply to this comment
 14. MH August 6, 02:14

  Ato jane shqiptare te asimiluem me tradita turke gjuhe,folklor e rite osmane.Ato vec historise individuale trashigimtare qe thone qe jemi shqiptare.Shqiptare nuk kane asgja nga tabani shqiptare.Bile nuk kane asnji prone.Krejt e kunderta asht me Camet dhe Arberershet e Italise.Keto gezojne dhe trashegojne gjuhen ne rradhe te pare si dhe tradita e tabanit kombetar shqiptare me rite zakone komplet folkun shqiptare.Ma shqiptare jane shqiptaret e Kakuazit te cilet ruajne tradita deridiku dhe te folmen shqipe si dhe ato folkloristike.
  Ambasadori kerkon te injektoje tek shqiptaret “turq”mysliman influence dhe simpati turke.Po ne kemi mjaft barbarizma turke qe nuk do na hiqen per shekuj nga shqipja puro.Kete te “mire” kemi nga pushtimi turk ne 5 shekuj roberi ne Shqiperi.Nuk na lejoje te krijonim shtet,shkolla shqipe,ku te gjithe etnitetin shqiptare e quante shtet turk.Kjo per momentin meqe nuk kishim shtet te njehesuar ishte dicka pozitive se ky teritor mbrohesh nga pushtimi shkja Serb.

  Reply to this comment
  • Dn August 6, 17:34

   Mh shqiptare nga tabani komunist shyqyr qe nuk kane,se ju e shitni bythe tek cdo pushtet qe kalon vetem qe te mbijetoni…

   Reply to this comment
 15. Mala August 6, 09:19

  Po ky “vellai yne” qe per 3mije te vetequajur turq, kerkon edhe gjuhen zyrtare turke te ne, e nuk bezan fare,hesht tinzisht per 6 milion shqiptar ne Turqi.Ç’eshte kjo!!??

  Reply to this comment
 16. Mark .U.K August 6, 10:08

  Nuk duhet te quhen shqiptar ata ba turq.Po ka edhe ne shqiperi kosov e maqedoni po fatkeqsisht flasin shqip.

  Reply to this comment
 17. DOKLEATI August 6, 10:33

  Me teper rol luajten ne kulturen shqiptare disa qindra mijra shqiptare -vellezrit tone shqiptare qe u detyruan te hikin nga okupimi i “” vllezerve” turq sesa 7 milion e me teper shqiptare qe u asimilun
  me force ne turqi.
  Keta te debuar nga “bashkenetuezit” dhe nga ata qe ju rezistuan per 500 vite nga erresira e genocidit turk nuk ju konsideruan vellezer. Ju vellezer na konsideroni vetem nga “religjioni”. Shqiptaret nuk kan vlleze vetem perse ju dhe nje pjese e shqiptareve kemi musliman.
  Nder ata ishte edhe Ismail Qemali me shoke , qe te fundit ne Ballkan e kuptuan qe nuk duhet sherbye turkun tere jeten.
  Shaiptaret nuk kan bashkejetua as me cara e as me sulltana. Kemi qene te ukupuar. Bashkejetesa nuk eshte te jetosh me dhune por me vullnet.
  Nuk krenohemi me ata te cilet i asimiluat me dhune dhe se bashku me ju luftuan kundra interesave shqiptare- qofte 30 princa turq te asimiluat apo bashkejutuasit me cara sikurse ishin Mark Milani apo “Predsnedniku” i Jugosllavise Sedo Bajramovic.
  Thrqit mund te i kemi miq por jo vellezer.

  Reply to this comment
 18. trekedeshi Bermudes August 6, 13:41

  Nuk shikoj ndonje ndryshim ne antishqiptarine e trekendeshit

  Beograd- Athine-Stamboll.
  .
  Politika shqiptare duhet te jete e baraslarguar nga ky trekendesh bermude te mbaje marredhenie korrekte si ne kohen e Enverit Madherishem..
  .
  Fakti qe ne Turqi gjuha shqipe eshte e diskriminuar dhe nuk ka katedra si ne Mynih leningrad-beograd rome flet vete..

  Reply to this comment
 19. sulo Permeti August 6, 23:30

  Ne 6 milion shqiptare qe jetojne ne Turqi-asnje shkolle shqipe…..kjo tregon hipokrizine e dashurise me turqit.
  Vetem ne Selanik 5 shkolla ne shqip.

  Reply to this comment
 20. vl-or-a August 7, 04:09

  Dolen jorgot vlleho-ortodoks nga vryma e patridhes neper komente..!
  Shqiptaret e turqise jane ata qe kane ikur nga masakrat serbo-greke-ortodokse,jane shumica te ikur qe ne kohen e ligjit te dushanit,pastaj ikjet me te medha te shqiptarve ishin pas 1912-es ku ortodoksia filloj coptimin e shqiperise..!
  Ju kulisha te atyre qe ishin kundra shqiptarve qe sot komentoni mbi shqiperine dhe keni pashaporte greke ose bullgare ne xhep,as qe e keni idene per 10 milion shqiptaret e turqise..!
  Ata jane ne cdo aspekt te jetes shtetformues dhe flasin gjuhen me mire se ju te tere bashk..
  Kure ne turqi vete si vizitor dhe ju thua qe je shqiptar te respektojne ne ekstrem si vllehet nje grek apo ndonje katolik nje italian (qe hiqni dhe breket para tyre)
  Ju ka ngel nga komunizmi shprehja qe”osmanet nuk na lane te shkollohemi”..!
  Ju or karluco e jorgo keni tani ne cdo cep te lagjeve e katundeve tuaja nga nje universitet dhe jeni me injorant e te paditur se iliret ne kohen e agronit..!
  Jini si legena e inferior para “europianve” ku jetoni,sherbetor e by..lepirsa doni dhe te beni e politikanin dhe racistin,ju qe jeni shumica vlleh(coban) qe skeni lidhje me ilirine..
  Koha eshte e iliro-osmanve tani,ashtu si 500vjet perpara ne i reshtuam ne rjesht tere vllehet serbo grek ne ballkan erdhi dita prap qe te perseritet,kjo eshte frika juaj ndaj derderllisni si ku..va neper portale
  2023 do dhe ca vite te vije bashke me diten e shqiptarve..

  Reply to this comment
  • vl.o.ra terrorist i isis August 7, 15:13

   cfar derdellit o qen rrugesh .
   ngeli historia e Politika ta bej nji zagar rrugesh si ty .
   yyyyyyyyyyyyt islamisti qelbur ,shqiptaret s’kane nevoje
   per ju mjekerrmutat e pantalona trecereksit ,qe ju pallojn arabo .turqit per ca dollare qe ju rrasin pas .

   mos je ndonji nga karaducat e Isis ti ,qe je kthy
   mbapsh .ose noj koqevare idiote .
   hajt e pirdhu e futu ne ndonji shpelle e grryej kocka

   Reply to this comment
   • vl-or-a August 7, 21:32

    Ti coban legen,une nuk jame si ata qe mendon ti,jam iliro osman qe ato grate e vajzat vllehet qe rrine pa brek e bejne shu…n ne kembe duke u mbajt pas peme i kemi “lumturuar” e do ti lumturojme,sepse ju veni pas janullatosit per gojore..
    Or qelbanik fondamentalist komunist qe cirreni si bushtra se po ju vjen fundi ne shqiperi bej te fala motres kristhulles nga une

    Reply to this comment
 21. Turgutmut August 7, 12:45

  Doli prap ky mut jetojne me shume shqiptare né turqi se ne shqiperi propaganda e anadollakeve ne turqi jetojne 800 mije shqiptare po’ ky eshte zagar dhe kjo gazete turko comuniste qe jep kto lajme

  Reply to this comment
 22. Mark .U.K August 7, 21:04

  DOKLEATI:Vllazen ata si jan si ata e fatkeqsisht an shume.

  Reply to this comment
 23. Arben August 8, 05:58

  Allahu Ekber.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*