“Nusja dhe shtetrrethimi” mbush sallën në Festivalin e Filmit në Vjenë

November 3, 2019 12:05

“Nusja dhe shtetrrethimi” mbush sallën në Festivalin e Filmit në Vjenë

Mbrëmjen e djeshme, në Vjenë, në kuadër të ciklit “O Partigiano” në Festivalin e Filmit VIENNALE u paraqit edhe filmi shqiptar “Nusja dhe shtetrrethimi” me skenar të Helena Kadare dhe regji të Kristaq Mitro.

Regjizorë, aktorë, njerëz të artit, kulturës e letrave vjeneze mbushën sallën, ku të pranishmit u përshëndetën nga vetë krijuesit e filmit si dhe nga drejtore e arkivit të filmit shqiptar, Iris Elezi.

Të vjen për të qeshur kur mendon që në Shqipëri filma si “Nusja dhe Shtetrrethimi” duan t’i ndalojnë.

Dy vite më parë një nismë e Institutit të Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, për pak u mor seriozisht.

Kreu me gradë akademike “doktor” i këtij instituti dhe antikomunistë të tjerë të flaktë me dhe pa doktoratura kërkuan të ndalohet me ligj transmetimi i “filmave të komunizmit” në ekranet shqiptare.

j.l./ dita

November 3, 2019 12:05
Komento

20 Komente

 1. Lutfiu November 3, 12:41

  E madhja Helena Kadare nga Elbasani me gjigandin Kristaq Mitro nga Vlora
  Respekt e mirenjohje!

  Reply to this comment
 2. Eha November 3, 12:46

  Ku ka si ajo kinema më.
  Perla.
  Punë serioze profesionistësh.
  Sot “doktorët” prodhojnë filma me bythë

  Reply to this comment
 3. lufta e Kinostudios November 3, 13:09

  Gjenerale gjermane qe i vret Monda Bulku te “Nusja”, qindra ushtare gjermane qe i asgjeson Fitim Makashi Sulo te “Prita”. Sipas Kinostudios ketu ne Shqiperi ka me shume gjermane te vrare ne lufte se ne Frontin e Lindjes. Ka dhe femije qe u vjedhin breket ushtareve gjermane ne liqen.
  Vetem film me komandantin legjendar Enver qe ne Orenje hante dhine e vetme te nene Zyrase dhe flinte me Miladin Popovicin nuk ka realizuar dot se nuk eshte bazuar ne ngjarje te verteta.

  Reply to this comment
  • PSE ? November 3, 16:22

   Ike ore bajge , shko mbyllu ne halene ku u vra Safet Butka , se atje e kini vendin soji juaj i lerosur deri ne fyt me krime ! Je aq idjot , more “Lufta e kinostudjos ” , sa edhe kur na vleresojne te huajt ,…..bajga si puna jote vjellin vrer per vendin e tyre (ne se je vertet shqiptar ) !

   Reply to this comment
 4. MH November 3, 13:27

  Me vjen keq qe u dogjen te gjithe filmat e kinostudios Allamullit Mbret Ahmet Zogut.Ishte koha e “lulezimit” te artit dhe kultures me femnen me byrde.Erdhi koha e qepes se intelektualit dhe sot nuk na ndahen kritikat aq sa me cdo cmim e mundesi donin te shuanin gjurmet e artit e te kultures se kohes se qepes.Veshtire te arrihet te peresritet nji fitore e jashtzakonshme e xherdanit te arte ne Dizhon te Frances.
  Per te kene objektive duhet te shuhen si rricnat me flibol ideatort qe donin dhe duan te djegin filmat e kohes se “qepes”.Apo nuk jane kthyer nji mori idiote femnash me byrde e mbulesen e kokes me ruba(shami).

  Reply to this comment
 5. Filoeuropiani November 3, 15:20

  Film shume i mire. Por shqiptaret nuk kane dale akoma nga skema e te parit te filmit me syzet e realizmit socialist. Shihni realizimin, aktrimin, fotografine, kostumografinë etj dhe jo ngjarjen qe eshte fare e parendesishme. Prandaj mbushet salla ne Vienë sepse shohin nivelin shqiptar te kinematografise ne vitin 1978. Ende me film bardh e zi. (!?)

  Reply to this comment
  • ABBA November 3, 16:41

   Pjesa me e madhe e jona shikon ngjarjen dhe pak prej nesh njeh e shikon realizimin artistik . Prandaj nuk duhen shfaqur nje numer i madh filmash artistike shqiptare .

   Reply to this comment
   • Si qershite e pa lagura ... ! November 3, 17:12

    Kush je ti more , Ali Baba me 40 hajdute , qe paske kaq shije “te holle ” artistike ? !

    Reply to this comment
    • FIloeuropiani November 3, 23:23

     Nje qe sheh filmin si krijim dhe jo ngjarjen. Për ngjarje më dalin dhe teprojnë lajmet e Bashkimit ne 7 te mengjesit. Per hajdute kemi Bonnie&Clyde te Lalzi Bay (Liken me Monën), Timonierin pa patentë, Qenin e sulmit (Lali Plerin) Sali Birishen dhe konen e tij qe te genjen edhe per orën.

     Reply to this comment
 6. dauti November 3, 17:32

  ABBA, ti duhet te jesh nga grupi i Agron Tufes, Erald Kaprit dhe Jonida Doboles (sic!), qe kerkuan te digjen te gjithe filmat e periudhes se komunizmit.
  Fakti qe shqiptaret vazhdojne i shohin me interes dhe, tani i vleresojne edhe te huajt, duhet te te beje te vesh mendjen (nese ke natyrisht, ne pune.
  Ne te gjithe Europen sot flitet per neofashizmin, pervec Shqiperise ku, te yshtur edhe nga Kryeministri Skerfyell, dilet me teorine per antifashizmin pa arme dhe pa uniforme.
  Partizanet, ne fillim, nuk kishin uniforma, por, me pas, britaniket i furnizuan me te tille. Edhe, ne fillim, partizanet luftonin me ca pushke, te kohes se Turqise, pastaj anglo-amerikanet hodhen arme, qe u ishin zene gjermaneve ne beteja te dnryshme.
  Keta si do quhen? Me apo pa uniforme dhe arme?
  Kunder gjermaneve luftuian vetem partizanet, kjo eshte nje e vertete qe nuk mund te mohohet.

  Reply to this comment
 7. ABBA November 3, 20:16

  Aktori i madh shqiptar , Bekim Fehmiu , ne viziten e tij ne Shqiperi ne vitet 70-te ,shprehet se filmat shqiptare jane te arrire nga ana teknike , por nga ana tjeter kane karakter deklarativ dhe ju mungon ritmi dhe dinamizmi .

  Reply to this comment
 8. Justi November 3, 20:32

  Nje shoku im e pyeste gjyshin e tij qe kishte qene partizan : Sa gjermane ke vrare ne lufte o gjysh ? Jo vetem qe s’kam vrare ,por s’kam pare nje gjerman me sy , – i pergjigjej gjyshi . E ndodhur vertet .

  Reply to this comment
  • Arbeni November 3, 21:12

   Ahahahaha…e bukur kjo. Plotesisht e vertete e thene nga shume ish veterane lufte nga ata qe kane qene vertet ne lufte dikur jo nga keta spurdhjaket si Rustem Pici Kryetar i Veteraneve te luftes i lindur ne 1945.

   Por kinostudio nuk ka petruar te beje dhe filma karagjozlleqe me nje ushtri gjermane qe rrethon nje partizan Meco ne manastir dhe Mecua i vret te gjithe pastaj bie deshmor.
   Te tille guxim as Moskfilm ne Rusi nuk ka patur

   Reply to this comment
   • arsen November 3, 21:17

    jo bre se nuk ka skena te tilla
    jane realiste en shumicen e rasteve
    ka edhe kryevepra mes tyre
    dhe ne fund te fundit nuk kane thene asgje me shume se c ka thene gjithe kinemaja europiane per ate periudhe

    Reply to this comment
 9. Dedë Dushaj November 4, 04:15

  Shiqojeni Dokumentarin e Marin Mema te vitit 1949 mbrojtja e trojeve shqiptare nga ushtria greke , nga Presidenti i asaj kohe Enver Hoxha per ju qe nuk leni gje pa than per ta , ky qe e mbrojti shqiprin per 50 vjet prej cdo anmiku qe e msyni , shiqonje deri ne fund per ta pa dhe kuptuar rrolin e madh dhe te ransishem te Enver Hoxhes.

  Reply to this comment
 10. Tani November 4, 12:44

  Arbeni edhe qeni edhe disa të tjerë nënat edhe motrat e juaja i kanë njohur gjermanët mirë në mënyrë horizontale

  Reply to this comment
  • Arbeni November 4, 13:06

   Ty Tani te paska genjyer jot eme se kane qene komunistet qe nenat e motrat e tyre ja dhane horizontalisht vertikalisht dhe diagonalisht serbeve ruseve kinezeve pas lufte.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim