O Lider i Madh, a s’na thua pak…

May 18, 2019 12:49

O Lider i Madh, a s’na thua pak…

Unë isha në shesh,
në atë Janar,
dhe nga Agron Malaj,
mund të isha vrarë!

Nëse do të shtohej,
edhe emri im,
Agroni do merrte,
pesë roga shpërblim!

Siç duket shpërblimi,
kështu është ndarë,
katër muaj paga,
për katër të vrarë!

Do bëheshin pesë,
tok me emrin tim,
ky maskarallëk,
nuk ka krahasim!

Çfarë nuk sajon sot,
mëndja e të marrit,
se s’ka ekzistuar,
fare: “Grupi i Zjarrit!.”

O Lider i Madh,
a s’më thua pak,
pse kishte Agroni,
fishekë luftarak?!

Ky që tash do bëhet,
në Mat kryetar,
ka qënë aty,
vetëm për të vrarë!

Se po të mos ishte,
pèr të derdhur gjak,
do kishte manovre,
dhe jo luftarakë!

Ndaj sot zëri im,
ushton e ushton:
“Turp të ketë Rilindja,
kë po kandidon!”

Turp të ketë Rilindja,
dhe Njeriu i Gjatë,
një njeri pa njollë,
si s’u gjend në Mat?!

Po e pyes Ramën,
nëse më dëgjon,
për ç’arsye vallë,
gjithmonë riskon?!

Zullumi i Janarit,
se ç’u bë mullar,
Sala jep shpërblime,
gardës që ka vrarë!?

Nga Saliu pritet,
çdo gjë mund të vijë,
po kjo e Edvinit,
nuk ka bythë të rrijë!

Në gjithë atë Mat,
posti i Kryetarit,
ju dha komandantit,
të Grupit të Zjarrit!

Shokët që na ranë,
nëse respektojnë,
Malajn-socialistët,
s’duhet ta votojnë!

Nëse është i pastër,
sipas shef Edvinit,
pse s’i refuzoi,
pagat e shpërblimit?!

Dhe vazhdoj ta pyes,
përsëri Edvinin,
pse nuk dha dorëheqje,
po priti shkarkimin?!

Bie erë të keqe,
gjithë kjo histori,
me terma të thjeshta,
quhet tradhti!

Për Katër të rënët,
quhet kijamet,
se me gjak e sollën,
Ramën në pushtet!

Më kotë premtoi Rama,
një Epokë të Re,
pushteti të bëka,
dhe më mut se ç’je!

A.DUKA

May 18, 2019 12:49
Komento

65 Komente

 1. rapsodi popullor May 18, 13:25

  Ti ishe ne shesh ne ate 21 janar,
  e nga Agron Malaj mund te ishe vrar,
  atje ne ate shesh ty dhe trapa si ti,
  ju nxorri Ed Rama e sot ben hi hi hi,
  tallet me ju qe pas bythes i rrini,
  qe s’keni sy zullum te tij te shihni,
  me videon per Meten ne shesh ju dergoi,
  pastaj ate Like floririn President emeroi,
  tani po kandidon ne Bashkine ne Mat,
  kete Gonen trim qe kaq vjet ju e shat,
  lepini pra o Duke c’ka Rama ju ka sjell,
  Me Ramen, per Ramen po shkoni bedel,
  mbas byth te psikopatit kaq vjet parkuar,
  si lakej te Rames kudo jeni diskretituar,
  nuk ju lan as Vjosa dhe as Drini ju kurr,
  Rama ju ka menderos krejt mut dhe shurr,
  Rama ka 6 vjet me kete qeveri te tij kellir,
  dhe ju keni uleritur se – jemi shume mire!
  te Tepsi e Rames ju vazhdoni e hani,
  si lakej te Rames prandaj mos bezani,
  se ne bythe te Rames si miza ushqeheni,
  ndaj mos mashtroni qe parimor te rrefeheni,
  kur Rama prej popullit Hurin ne byth do haje,
  me fort se Linda e tij, ky Duka do ta qaje.

  Reply to this comment
  • Shqiponja me Dykrena May 18, 14:10

   Se ç’ka dal kjo moda
   sot me vjershaxhij
   vetquhen rapsoda
   jan veç bejtexhinj

   Seç i thurrin bejte
   Edvin torrollakut
   Ilir koke lopes
   Sali oturakut

   Rapsodet dikur
   thurrnin vargje plot
   qe jetonin gjate
   gjate e per shum mot

   Reply to this comment
  • Feniks May 18, 17:40

   Jo socialistet e veertete,por ata te konvertuarit ne rilindas bythelepires do ta votojne gardistin e Berishes,sepse kane dhene prova me kohe,qe me shume se idealet mbrojne interesat e tyre te kocke lepirjes!
   E dinin ish socialistet se Rama kishte akuzuar LANC-in se ishte lufte civile,me vone u mashtruan nga Rama kur nxorri mufken “nje antar nje vote”,me pas heshten kur Rama i rrahu shpatullat Berishes pas tragjedise se Gerdecit,kur heshti dhe u tall me 4 protestuesit e vrare ne 21 janar,kur beri ndryshimet kriminale me Berishen te Kushtetutes dhe Kodit Zgjedhor ne 2008,kur nderoi krye ballistin kriminel dhe u tha qe te ulin koken para tij,kur ndryshoi 7 ministra dhe nuk beri asnje auto kritike,kur u kap me presh ne dore ne korrupsionin e tenderit te unazes se re me dosje te fallcifikuar dhe se fundi me caktimin e ketij banditi si kandidat per kryebashkiak te Matit!
   Ka edhe plot te tjera qe Rama ka bere,bile fjalori i tij prej rrugaci nuk u ka bere fare pershtypje dhe ata therrasin se “nuk ka njeri me te mire se Rama” etj!
   Ne PS nuk u ben njeri pershtypje se vete PS-ja nuk ekziston,se ne organet gjoja te zgjedhura ka vetem jenicere te urte te Rames etj!
   Rama eshte fatkeqesia e Shqiperise njelloju si Berisha,ndaj shporrja e tij eshte sot shpetimi i popullit shqiptar!
   Por e keqja me e madhe eshte se ne PS nuk ka burra !

   Reply to this comment
 2. Raimond vlonjati May 18, 13:30

  Njearsye me shume pse Rama nuk duhet te jete ne krye te PS

  Reply to this comment
 3. seat May 18, 13:34

  O Ben Duka dhe ju o siclaist e mjere shqiptaret, akoma nuk e kuptoni, qe Edin Rama, qe ka rrahur nenem dhe babain e vet, eshte neperka me lule qe qesh dhe te kafshon e helmon ne pabesi, ndersa Saliu eshte gjarperi qe te del perpara,
  Edvini ka ardhur ne pushtet per te vene milirdaaaaaaaa dhe t’u thote shqiptareve Ciao, sic u ka thene shume ish-miqeve te tij, prandaj ka ndertuar qeveri e bashki me me oligarke, hajdute, homo, kriminele e kurva. ESHTE I PA MORAL, I PA CIP DHE I PA BESE

  Reply to this comment
  • i cfilituri nga bajlozet e gjarprit SALI May 18, 21:47

   Sala eshte gjarper qe te del perpara? Nuk e ke provuar djali, prandaj mos jep konsideracine te gabuara, dikur mua me ka nxirre jeten per tre vjet rresht, deri ne momentin qe e kuptova qe ai gjarper me pickonte nepermjet te tjereve, ndersa ai vete fshihej …

   Reply to this comment
 4. TIMONI May 18, 13:38

  Unë Lulin e kam Shok
  Byrekun e bëjmë bashkë
  Vjedhjet i bëjmë tok.
  Unë Lulit i jap plot 14 Milionë
  Dhe Unë e mbaj Timonin përgjithmonë.
  ———————————————————
  Unë Liken e kisha Shok
  Byrekun e bënim bashkë
  Koncesionet i ndanim tok.
  Unë Liken ia u bëra President
  Dhe Unë e mbaj Timonin në këtë Vend.
  ——————————————————–

  Reply to this comment
  • $$$ May 18, 14:38

   Nuk jane mjaft 3 dekada,Ky pupull vazhdon ju lepin bythen miljonereve mafjoze

   Reply to this comment
  • Zigur Qarri May 18, 15:48

   Rama nuk ja dha Lulit(ne fakt vjehrrit te lulit) 14 milion eurot,por e detyruan me force t’ja japin.Rama deshte ta poshtronte Lulin
   duke bere cubin,per te treguar para shqiptareve,se ai nuk llogarit njeri.Leja per Pallatin ka qene abuzive nga Kryetari i Bashkise
   Shpëtim Gjika ,por jo per vjehrrin e Bashes.Qeveria mafioze e Edvin D’Rames,qe ka futur qytetare shqiptare ne burg(njeri vrau
   veten nga turpi ne burg)per mospagim te energjise elektrike me vlere 30 mije Leke te vjetra,paguan 13 milion euro nga Leket e
   shqiptareve per te realizuar projektet e lungo leshit te arkitektit Edvin D’Rama,sikur te ishin Leket e tij.”Një pallat, me leje nga
   Shpëtim Gjika,i lidhur me të afërm të kreut të ri të PD-së Lulzim Basha, u prish u shkatërrua edhe pse qeveria u detyrua të
   paguante dëmshpërblim për shkak se ai ishte i ligjshëm.Vendimi i qeverisë për shembjen e pallatit 7-katësh në kuadër të
   ndërtimit të Lungomares në Vlorë, ngjarje e ndodhur në vitin 2013 , është hedhur poshtë nga gjykata e Strasburgut.Sipas
   kësaj gjykate , qeveria Shqipëtare ka shkelur të drejtat e njeriut dhe duhet të dëmshpërblejë të gjithë të dëmtuarit nga kjo
   shembje.Bazuar në vendimin e kësaj gjykate qeveria shqipëtare duhet të paguajë 13 milion euro për vendimin e shkatërrimit
   të këtij pallati me leje të rregullt”.Mbi 100 milion Euro te takspaguesve shqiptare pas humbjes se gjyqit me biznesmenin Italian
   Francesko Bechetti,Mbi 100 milion Euro te takspaguesve shqiptare,mbas humbjes se gjyqeve per largimin me t’padrejte nga
   puna,Mbi 13 milion Euro te takspaguesve shqiptare pas humbjes se gjyqit me Vjehrrin e Bashes dhe personave qe kishin
   blere banesat e Pallatit!100 milion Euro eshte shuma e pencioneve per afr 15 vjet qe marrin pensionistat shqiptare,100 milion
   euro mendohet te jete vlera e gjith e floririt qe mund te kete nentoka shqiptare.

   Reply to this comment
 5. Fatmir.duraj May 18, 13:41

  Ata qe u shperblyen ne 21 janar jan ne garde,polici,drejtor ne bashki e ministri.

  Reply to this comment
 6. QYTETARI May 18, 13:46

  Strofa e fundit heroike. Elmbleme per 30 vitet e politikes.

  Respekte POET.

  Reply to this comment
 7. Pa vlere May 18, 13:50

  BRAVOO !
  Strofa e fundit e pershkruan mjaftueshem sa s’ka Rilindjen e dhjere te Gjatoshit PaMend!

  Reply to this comment
 8. i hONGSHI cARIN rAMOS jU bANDA e pARAZITEVE -lLAPAQEN May 18, 13:52

  llapaqenet patriotik

  qe s’ju ndal kurr tradites se Llapes .

  lepijani topet Ramos o gjuheGjate

  Reply to this comment
  • Gimi May 18, 16:04

   Si i thone nje shprehje: “me thuaj ke perfaqeson, te te them se kush je”

   Ja, ky takem anal-fabetesh funksional eshte mbeshtetesi tipik i edvinit sot. Keta perfaqeson, njerez me zhvillim te pa mjaftueshem mendor.

   Reply to this comment
   • interesant ,se ku e shifka anal-fabetin funxional nji idiot i dites ! May 18, 16:39

    gIMI

    ti paske me pak Tru ,

    se ky i IMI 🙂

    futu shpejt ne Hale se na qelbe idiot

    Reply to this comment
    • Gimi May 18, 17:30

     Po ta shikoje analfabetllekun ne menyren si shkruan dhe intelektin e ulet ne perzgjedhjen e fjaleve, do shkruaje ndryshe, se askush sdo te duket budall.

     Puna eshte se nuk e shikon, dhe arsyeja pse nuk e shikon eshte vete budallalleku.

     Po kjo dihet. Fenomeni mund te jete interesant nga pikepamja e hulumtimit mjeksor te rasteve te deficences mendore, por nuk eshte fenomen i panjohur.

     Reply to this comment
     • heu bre idiot kokBoshi c'ka je tuj kakaris May 18, 18:13

      gIMI ,

      ti qenkshe edhe skicofren analitik i fenomenit te panjohur
      bre !

      eh mer Hu lumtim qe shfrryn ate kok / tollumbace-je
      me nji ere te qelbur (intelekti stallieresh)

     • Gimi May 18, 18:50

      eNE mALOK eNE I sQUT !!!

      qYQA !

      cA pASKA bO vAKI kSHU ???

      pf… pfff… pfff. mOS tA mARR mSYSH dJALIN

    • Predator May 18, 17:35

     U terbuan me Diten rilindasit?
     Nuk u rri pas fijes èèè?
     Jeni mesu me Sandrin dhe Vjollcen ju qè i lepijne menderen balliste Liderit t Madh
     Mos u qederosni shume se ka e majta dhe PS aq shume njerez e energji per ta hedhur tuç edhe Edvinin edhe Saliun sa nuk ua pret mendja

     Reply to this comment
 9. VLORA VLORA VLORA VLORA May 18, 14:05

  Edvini i ZI me Bojë , që ZVICRËN e quan Vend MONOTON , sepse NUK Ekziston HAJDUTËRIA , dhe se NUK ka PITH MOTRE POLITIKAN , që fut Duart tek PARATË e ZVICERANËVE !!!!!Edvin SHURRAQI që i Dridhej ZËRI dhe e kishte zënë TARTAKUTI nga Frika e LUL KRRIMINELIT !!!!! Edvin HAJDUT Rama qê i quan SHQIPTARËT “BUDALLENJË” dhe “INJORANTË” !!!!!! Në BURG do shkosh ZORRAXHI , sepse ti HALABAK NUK je SOCIALIST , por je KRYEHAJDUT PROFESIONIST .

  Reply to this comment
 10. USA May 18, 14:18

  “Lideri Global” !!!!???? “Lideri Botèror” !!!!! Edvin KARAGJOZ Rama qe nuk ka bere asgje ne 6 Vjet , perveç konsolidimit te VJEDHJES dhe KORRUPSIONIT SHTETEROR !!! STOP CORRUPTION ! STOP CORRUPTION !!! Edvin Rama is THIEF !!! Edvin Rama is THIEF !!!!

  Reply to this comment
 11. Ylli May 18, 14:23

  Sa nuk dua te shkruaj e sa do te doja te mos ktheja pergjigje nje komunisti ,qenia me antihumane qe ka prodhuar raca njerezore ,qe krijon idhullin e nuk mundet pa të edhe kur ai ( idhulli ) ka vite qe ka ngordhur ,por te le Ben Duka !!
  O Beni ,mos bej si pidh i ngushte se prap Ed Ramen do votosh .Ja u di mendjen Ai ,prandaj tall bythen e tall bythen e do vazhdoj te talli bythen me ju ….komunista bythe .

  Reply to this comment
 12. Niku May 18, 14:32

  Respekte pafund per Arben Duken e madh ! Perçmim dhe Urrejtje per Edi Ramen , HAJDUTIN e TaksaPaguesve Shqiptare , qe ka 6 Vjet qe VJEDH dhe GRABIT me te njejtet KRYEHAJDUTÈ dhe KRYEHORRA qe VIDHTE dhe PLAÇKISTE PD dhe LSI !!!

  Reply to this comment
 13. ju banda e Dites ,qe i jeni turr Rames .Cfar i keni dhen ju Shqiperise pervec bla - bla-bla-ve zhgarravinave qe mbushni faqeet e kazanit ?! May 18, 14:42

  SHIKONI NJIHER TE BEHENI QYTETARE TE DOBISHEM

  TE NDERSHEM PER SHOQERINE SHQIPTARE

  TE KONTRIBONI NE TE MIREN E SHQIPERISE

  JO DUKE U BER LEHES SE KEQES SHQIPTARE

  Reply to this comment
  • Linda May 18, 18:11

   Kjo i takon egzakt Edi Ramave,te shkojne te jetojne si qytetaret njehere se
   U jane errur syte nga pushteti dhe paraja gjithe ketyre palacove te pa ngopur

   Reply to this comment
   • Cadra e Dites nen kengen : " Te bashkuar rreth Kazanit " do ti bejme Rames namin May 18, 19:00

    Nazyrishte Linda te gjitheve ,

    nderkohe qe u hesht gjate nga kta krirtike histerik
    qe kane ndertuar Cadren e rruges ktu ke Dita

    per krimet teerrori dhe vjedhjet e Shtetit Shqiptare
    nga thesari i shtetit ,qe nuk pipetiu

    asnji Mite Haleje qe sot mbushin Cadren e Dites ,

    e deri ke krimet masive te sali berishes dhe tradhetite

    ne sherbim te Grekut se Serbit bere nha treshja Kanceroze berisha-basha -meta !

    dhe e dini perse lehin tani ?

    sepse Rama nuk vjen nga Fisi i Anadollit

    qe te ket pasion Vrasjen .

    Prandaj lehin lehsat .

    Rama mundet te ket gabime ,
    por ai nuk eshte E Keqja e Shqiptareve .

    Kte gje s’e kuptojn ose s’duan ta kuptojne idiotet e histeriket ne ate vend te bashkuar rreth Kazanit

    Reply to this comment
    • Aladini me eskorte May 18, 19:41

     Ik o idiot ti nuk di cshkruan
     Budall adhurues
     Adhurimi eshte primitivizem
     Ti je primitiv
     Njeri esgte ai qe dyshon jo ai qe beson
     Zhvillimi vjen prej dyshimit jo prej adhurimit
     Debil turme

     Reply to this comment
     • Zhuls rrugesh me molotov ne dor May 18, 19:59

      Aladini me Byth Perpjet ;

      un di te shkruaj si nji qytetare i vertet ,
      qe

      s’ka zgjedhur te bej sumlepirsin per nji kocke

      por te jet jet Realist e mbroje interesat e Shqiperise

      jo te putanave e krimineleve te kombit halabakerise .

      Aladini ,nashi mos e ngri shume nalt at’sum tina ,

      se po ta mbulohet n’mut Kaptina .

 14. Manja May 18, 14:55

  “Me kenge e valle” kane 30 vjet qe tallin bythen me nje popull te tere

  Reply to this comment
 15. demo May 18, 15:11

  O ke pire sot
  o ke pire dje
  ndryshe nga ky sot
  krejt i djeshmi qe

  Sot te verteten
  e thua acik
  Dje qe trashur gjuha
  si nje pijanik.

  Qeverite e Rames
  keto 6 vjet
  Ikni o maloke
  Se hajdut jam vete

  Popull socialist
  Saliu qe katil
  Votomeni mua
  se ju vjedh me stil

  Ja mora nga lista
  Saliut kriminelin
  Ne krye e vura
  Te drejtoje Burrelin.

  Per 4 te vraret
  Qe derdhen gjakun
  Ne krye te listes
  Per te marre hakun

  Keta qe te vrasin
  I kam shume merak
  I kam emeruar
  Kryebashkiake.

  Saliu nuk flet dot
  Si per Ndoc Ndoken
  Se i ka ne liste
  Ju 4 fishoi rrogen

  Votomeni mua
  shoke socialiste
  se une nuk vras
  Ne shesh me police

  Votomeni mua
  Edhe kete muaj
  se une me stil
  Ju qeth dhe ju rruaj.

  Rruget i keni
  te gjithe me pagese
  dhe fryme kur te merrni
  Do jete me deftese

  Kur vidhte ushtrine
  Saliu dhe Shkelzeni
  Kerpudh e Gerdecit
  si bombe Hidrogjeni

  Une vjedh me stil
  Bashkepartiake
  djemt e Saliut
  i bera ortake.

  Ortake biznesi
  Gjenialitete
  5 per mua
  dhe 5 per vehte

  Shoke socialiste
  votoni per mua
  pa e kuptuar
  Ju qeth dhe ju rruaj

  Reply to this comment
 16. operacioni zjarri May 18, 15:18

  Dikur kishte pari socialiste sot ka vetem rilindje. Nje gje nuk e kuptoj une pse dreqin socialistet votojne rilindjen?

  Reply to this comment
 17. intelektuali May 18, 15:19

  O LIDER BOTEROR NA THUAJ PAK
  A DO TA HAME MUTIN TEND PRAP?
  SE DERRAT E FERMES SE ENVERIT
  JANE FANATIKE NGA BOTA E TERRIT

  Reply to this comment
 18. shqipe-pelivani May 18, 15:21

  O Rame ik,ne s’je i zoti
  Ik qe sala prap te vi
  U mësuam me kete m…
  Nje luge une,dhe tri luge TI

  Reply to this comment
 19. Ujku Plak May 18, 15:33

  Rames ketij Ballisti modern dhe Pordhaci socialistet do ja shohin sherrin .
  Rama pos pordhve ka dhe frike ppr eshte kapur nga Krimin ekonomik dhe eshte zhytur ne Korrupsion galopant .
  Nuk eshte vetem rasti i Matit por dhe ai i Vlotes ku kandidon nje hajdut dhe skuth , qe pavarsisht se ka vjedhur miliona $ dhe e ka tjetesuar Vloren prej Sheshit te Flamurit deri ne skele ( Lingimsrja eshte tjeter histori dhe do ja degjoni shume shpejt krismen), Ai qendron me pune vetem 3 dite , prej ores 12:00 te drekes te se henes deri ne oren 12:00 te se Enjtes
  Dhe e dini se si çfajsohet Kllouni Rama :-
  Dritan Lelin e Rikandidova ( pavarsisht se Baza dhe PS e Vlores nuk e do , por Ai Ka pasur Baba te mire Ali Lelin ?!
  Dhe ne presim qe te rregullohet Shqiperia .
  Perfundimisht vendi im nuk behet .

  Reply to this comment
 20. Beni USA May 18, 16:27

  Ky eshte fakti me i pamohueshem qe ai Komandanti i grupit te zjarit te Gardes Malaj qe sote shperblehet si kandidat i PS per kryetar bashkie ne Mat, ka qene agjenti i Rilindjes ne Garden e Republikes dhe ka qene me detyre qe te vriste 4 fakira si mish per top qe me gjakun e tyre te vinte Rilindja ne pushtet, dhe tani ne 2019 vrasesi (kali i Trojes) Malaj te shperblehet per sherbimin ndaj Rilindjes qe i beri me 21 Janar

  Reply to this comment
 21. Afrimi May 18, 16:45

  Z..Duka prandaj jane edhe zgjedhjet qe te provohet se sa te aprovon populli.

  Meqe ky kandidati po te acaron, po heqim Ramen dhe po

  I bashkohemi Lulit ne protesta, e le ta ndezim tym e flake vendin.

  Reply to this comment
 22. lexuesi i DITES May 18, 17:12

  Ky kandidat, ne sa ka pak mend, jep ne menyre vullnetare doreheqjen nga kandidimi per postin e kryetarit te Bashkise se Matit.
  Nuk eshte aspak demokratike, qe kandidatet te emerohen nga kryetari i partise. Ata duhet te dalin nga komuniteti, ku do te ushtrojne aktivitetin mbas votimit te lire dhe demokratik.
  Edhe presidenti duhet te zgjidhet nga populli, jo nga parrrrlllllaaaamuuuuunti, duke filluar, qe ne keto zgjedhje per pushtetin lokal.
  Do te me thoni se Kushtetuta nuk e lejon! Une po u pergjigjem se per çeshtje madhore ne interes te KOMBIT, mblidhet Paaarrrlllaaameeeenti per nje teme te vetme: ”Propozim per zgjedhjen e presidentit nga populli”, duke ndryshuar nenin perkates, sipas te cilit deri tani eshte zgjedhur nga PALLAmenti.
  Ne se kjo gje nuk arrihet, atehere le te kaloje ky propozim nepermjet REFERENDUMIT.
  Per te bere gjera te mire, ne interes te popullit dhe te Shqiperise tani eshte momenti.
  Politikane te pernderuar dhe parrllamentaruce! Merreni ne konsiderate mendimin e popullit, se po e çmendni kete popull dhe po e beni per ne psikiatri.
  Si u shkon ushqimi ne bark, duke ngrene çdo gje me taksat e fukarait, ndresa fukarai nuk ka asgje?!
  Do te shkoni te takoni ”popullin” tani, qe ua do ”halli”, do t’i premtoni qiellin dhe henen, dhe sa te merrni voten, do te thoni me vete: -Ia hodhem edhe kesaj here!…
  Ik, ti, ore, ish gardist! Jep doreheqje, se per ty eshte me mire te jesh larg politikes. Ngjall revolte te ligjshme tek populli dhe njerezit e drejte emerimi yt si kandidat, kur ke qene pjese e eskortes se saliveremit ne vrasjen e 5 te pafajshmeve me 21 janar 2011 dhe do te kesh fund te turpshem, ne se nuk e ben kete gje tani.
  Rama kush e di se ku e ka hallin tani dhe mbase nuk ka kohe te merret me emrin tend! Mbi 100 kumburi ”i kendojne” mbi koke ne keto kohe plot mjegull e tension, kur te marret kerkojne pushtet permes dhunes me bomba molotove, flakadane, kapsolla, boje, dinamit, gure dhe zjarr.
  Nderime per te Madhin Arben Duka!

  Reply to this comment
 23. te sheshi May 18, 17:35

  komentuesit e salushes lulushes dhe monushes janë bërë poetë

  Reply to this comment
 24. Limani May 18, 17:58

  Si dje , në të ashtuquajturin rregjim komunist , edhe sot , në të ashtuquaturën demokraci , ne shqipëtarët të keqen e kërkojmë jashtë vetes ; për të djathtët armiku janë fara e keqe komuniste, sllavët , greku , serbët……..
  Për të majtët , armiqtë janë borgjezia , imperializmi, social- imperializmi , armiqtë e brëndëshm…………
  Si të parët dhe të dytët veten e quajnë ëngjëj mbi tokë !
  Stop me këtë logjikë !
  E jetuam Shqipërinë monarkiste , socialiste dhe sot , demokratike – ibret e mysybet në të trija , sepse ne paskemi qenë popull i dobët ; kur them këte për popullin , e them edhe për vete edhe për ty në më lexon .
  Kemi llafe shumë e punë pak , jemi egoistë e ambiciozë , jemi trima për pisllëqe e vrasje pas ferre , e frikacakë e të pazotë për në sheshin e burrave.
  Se jemi të tillë , prandajë nxjerrim e mbajmë në krye qelbësira si Saliu , Meta , Rama , Mona , Lulushe , Nano ,Mediu ( lista është e gjatë dhe e njohur ) .
  Sot , kërma , qelbësira , palaçua , i pabesi që qelbet më shumë , është Edvini , kurse paria e PS është edhe më mut se kryetari i saj !

  Reply to this comment
 25. Kiço May 18, 18:27

  Rroftë Arben Duka !! VDEKJE e gjithë POLITIKANEVE KRYEHAJDUTE dhe KRYEKRIMINELE qe kane VJEDHUR dhe PLAÇKITUR SHQIPERINE keto 29 VJET !!!!! Je FENOMEN ZOTI ARBEN DUKA dhe mos i FAL HAJDUTËT e Politikës KURVE !!! Bjeru DOBIÇAVE

  Reply to this comment
 26. DOSJET E KANIDATEVE TE PS May 18, 18:30

  si gazete e socialiste gazeta dita, qe eshte prane njerzve, dhe kunder oligarkeve rilindas, krimineleve me dosje Brenda shqiperise dhe jashte saj , sugjeroj qe te hapet nje editorjal cdo dite mbi kanidaturat e ps per kryebshkiak
  1. kush ka dosje penale
  2.kush ka kultivuar hashah,
  3.kush rikanidon me vjedhje te buxhetit te shtetit me vendim te klsh
  4. kush eshte ne prokurori me vendim te klsh
  5.kush eshte votuar nga baza socialiste dhe kush jo ?
  perkushtim ndaj socialisteve te thjeshte , qe mashroi RILINDJA

  Reply to this comment
 27. lehni sahanlepires te grekut e bandes se shpellarit lehni ,se fitoni noj sufllaq per sot e flini te lumtur May 18, 18:45

  ju plehra te njerezimit meritoni cdo poshterim
  sepse dini vetem me leh

  duke injoruar realitetin Politike ne vend .

  Zoti ju ka pare e do vazhdoje t’ju shikoje

  plehra te njerezimit

  lehni lehni

  po mkesim ne Kore po merrni noj cike ?
  sepse mundet te fitoni me shume nqs lehni ne kor

  Reply to this comment
 28. Iku Rama May 18, 18:52

  Hajde komente, hajde. Mor po sa mendje ndritur paska ky vend, por me ndritshmja si gjithmone del mendja e zigur qorrit. Iku Rama tashme, nuk di se cfare do beje e ke do shkarkoje luli ne daten 25.

  Reply to this comment
 29. Cadra e Dites nen kengen : " Te bashkuar rreth Kazanit " do ti bejme Rames namin May 18, 19:00

  Natyrishte Linda te gjitheve ,

  nderkohe qe u hesht gjate nga kta krirtike histerik
  qe kane ndertuar Cadren e rruges ktu ke Dita

  per krimet teerrori dhe vjedhjet e Shtetit Shqiptare
  nga thesari i shtetit ,qe nuk pipetiu

  asnji Mite Haleje qe sot mbushin Cadren e Dites ,

  e deri ke krimet masive te sali berishes dhe tradhetite

  ne sherbim te Grekut se Serbit bere nha treshja Kanceroze berisha-basha -meta !

  dhe e dini perse lehin tani ?

  sepse Rama nuk vjen nga Fisi i Anadollit

  qe te ket pasion Vrasjen .

  Prandaj lehin lehsat .

  Rama mundet te ket gabime ,
  por ai nuk eshte E Keqja e Shqiptareve .

  Kte gje s’e kuptojn ose s’duan ta kuptojne idiotet e histeriket ne ate vend te bashkuar rreth Kazanit

  Reply to this comment
 30. Cadra e Dites nen kengen : " Te bashkuar rreth Kazanit " do ti bejme Rames namin May 18, 19:02

  Natyrishte Linda te gjitheve ,

  nderkohe qe u hesht gjate nga kta krirtike histerik
  qe kane ndertuar Cadren e rruges ktu ke Dita

  per krimet teerrori dhe vjedhjet e Shtetit Shqiptare
  nga thesari i shtetit ,qe nuk pipetiu

  asnji Mize Haleje qe sot mbushin Cadren e Dites ,

  e deri ke krimet masive te sali berishes dhe tradhetite

  ne sherbim te Grekut se Serbit bere nha treshja Kanceroze berisha-basha -meta !

  dhe e dini perse lehin tani ?

  sepse Rama nuk vjen nga Fisi i Anadollit

  qe te ket pasion Vrasjen .

  Prandaj lehin lehsat .

  Rama mundet te ket gabime ,
  por ai nuk eshte E Keqja e Shqiptareve .

  Kte gje s’e kuptojn ose s’duan ta kuptojne idiotet e histeriket ne ate vend te bashkuar rreth Kazanit

  Reply to this comment
 31. Ardjan May 18, 19:34

  Njē kazan plot me komente ! Kazani plot ramushër,lulushër,salushër,metushër! Plot e përplot! U vran e u prenë e se gjejmë dotē kush vjedh më shumë! Të gjithë o skifter bijë te shqipes të gjithë,e kemi në thua thonë lebrit…por le të qeshim! Sot në laç u zbulua një parfum francez ! Çfar skifteri ! Të qe në labëri do ngelej pa nuse!

  Reply to this comment
 32. Nuk pjerdh Rama nga sulmi i Taborit te shkerdhatave te kombit jo . May 18, 20:19

  Shqiperia do Ramen .
  qent lehes duan kocken e hedhur nga greku apo bandat antishqiptare .

  Rama do rri ne krye te vendit ,nqs ai ben Prokurorine te veproj pahumbur kohe
  duke i dhen fund kaosit politike e shoqeror ,

  per ti thene STOP agravimit te skocofrenise ne Shqiperi ,

  qe sa po vjen e merr permasa gjithmon me te frikeshme .

  Nji popull qe shetit si Zombit rruges se marrezise perben nji rrezik kombetare .

  Reply to this comment
 33. valentina May 18, 22:01

  A mund te me thote dikush,nese ka ndonje menyre tjeter per te krijuar pakenaqesi tek votuesi tuaj,per ti dorezuar pushtetin kundershtarit sipas marreveshjes se 17 majit 2017?sillni ne mendje te gjitha veprimet te cilat kane qene ne te kunderten e asaj qe u votua te ketij kryebushtre kryeminister fill pas marrjes se mandatit te dyte,atehere do kuptoni se marreveshja e 17 majit eshte akoma ne fuqi.

  Reply to this comment
 34. Limani May 18, 22:08

  Rama ka një mbështetje të fortë :
  1. Të djathtën në përgjithësi dhe atë të Mit’hat beut , në veçanti
  2. Idiotët e majtë
  Nuk e di sa % e shqipëtarëve bëhen këta !
  Armiku ynë më i madh , është injoranca jonë , si dje edhe sot . Pastaj vinë armiqtë e huaj !

  Reply to this comment
 35. Edi vet direkt May 18, 22:25

  duka o thjeshte nji idiot i frustruar ,

  e ne s’ja marrim per keq bejdet e katundarit ,

  perkundrazi i themi bravo duka ,

  leh leh sa me fort .

  jetojme ne demokraci sot .

  hahahaha duk katnarin do ta martojm me bedranen ke Cadra e Dites
  ahengun e deklarojm te hap qysh sonte

  Reply to this comment
 36. Futja kot May 18, 22:41

  Cfare komentoni o te mbaruar. Rama eshte modern, ju I perkisni shekullin te kaluar dhe s’keni per ta kuptuar kurre. Jeni bere si Sal Berisha, kundershtaret doni ti vrisni e ti shkarkoni. Me mendjen tuaj shqiptaret vetem do zihen, do grihen e kurre s’do pajtohen. Rama e Ka thene qe diten e pare te ardhjes ne pushtet. Pertej te majtes e te djathtes. Qe do te thote: nuk do merremi me vogelsira po me interesat e medha te vendit. Kush punon e zbaton ligjin nuk do ndeshkohet per shkak te perkatesise politike. KY eshte vizioni shekullit te ri, Jo I shekullit ku keni ngelur, o komunista Enverista. Ju ndau Enveri para 80 vitesh dhe vazhdoni me mendjen e tija, me luften e klasave, me ballista e komunista, me atdhetare e tradhetare, me socialista e demokrate. Shqiperia ka vend per te gjithe. Sidomos per ata qe punojne e shikojne hallin e vet.. Ju pjerdhsha mendjen qe me keni.

  Reply to this comment
  • Agroni May 18, 23:04

   Modernit i kane mbetur vetem citjanet per te treguar qe eshte modern. Nje fyell bosh i paafte, pa asnje rezultat 6 vjet. Shikoni mire njehere se mos edhe ata te 4 i Vrau vete rilindja ne min te fundit se donte pushtet te menjehershem e i duhej nje ngjarje e forte se cfare interesi do kish berisha te vriste njerez kur sheshi qe zbrazur e kur protesta qe ne fund. Ky shperblimi i vrasesit te gardes , jo pak por kryetar bashkie , qelbet ere.

   Reply to this comment
 37. protestuesi i 21 Janarit May 19, 07:17

  Gardisti po merr thjesht shperblimin, per zbatimin me perpikmeri te shef Rames. Koha po e tregon, se 21 Janari ishte nje skenar djallzor i hartuar ne zyrat e PS, dhe se ajo rrevolt ishte planizuar te mbaronte me cdo kusht me gjak.Koha po tregon se ata qe qelluan nuk ishin gje tjeter vecse mercenaret apo vrasesit me pages te Rames. Tani po marrin shperblimin ,.

  Reply to this comment
 38. fteri May 19, 07:25

  Saliu ,babai i krimit pushkatoi katër veta n[ bulevard ,por vendin e babajt mostër e zuri pasardhësi besnik.Pra pushteti i kriminelve mbeti në duar t sigurta.Ra një kryeministër për të zëvendësuar një tjetër dashuri me kriminelin..Kjo është me të vërtetë një fitore e madhe me vulë te demokratoshkërdhatësisë kapitaliste shqiptare :Të flasësh për vrasjen do të thotë ta pranoshë Saliun.

  Reply to this comment
 39. Xhi May 19, 07:31

  Une isha ne shesh
  Desh na beri pershesh
  Plumbat si shiu
  Ulte koken xhiu

  Dhe gaz na u hodh
  Menderja na u drodh

  Por erdhi 1 prilli
  Ne SHKODER bllokun mbylli
  Ky Ilir Floriri
  Ne ngelem koke palare
  Likja ne karrike te pare..

  Reply to this comment
 40. Reshit Collaku May 19, 07:55

  E shan Edvin Ramen po kur vjen puns per te voton.Se ti dhe te tjere si ti,per Partine jepni grate,bijat,motrat e s po jepni votat.Jeni te ligj.

  Reply to this comment
 41. valentina May 19, 07:57

  O futja si kau peles,thelbi i shkrimit ka te beje,jo te majte,te djathte,dhe te qendres,por flitet per vrases,hajdute ,grabites,dhe shites territoresh,qe kane me shume se 28 vite qe na poshterojne deri ne skllaveri per interesat e tyre familjare,fisnore,partiake, duke perqendruar 90% te pasurive te vendit ne duart e dyqind petritave te partive banda mafioze te paskrupullta te PS-PD-LSI.keshtuqe ushqehuni dhe ju vemjet besniket te partise, dhe geni juaj bastard prej bythlepiresish,qe mundoheni te na tregoni moralin e larte e te kryedegjeneruareve politikane qe na kane pire gjakun prej 28 viteve shkerdhatokraci.

  Reply to this comment
 42. Aliu nga Selenic May 19, 10:16

  Malaj nuk ka gishte vrasje. Ndryshe Edi Rama nuk do ta kishte marre ne pune.
  Vece kesaj.Malja ka zbardhur te verteten dhe ju qe sote me te “drejet” e akuzoini Ramen neser c`fare do ti thoni ne se kjo e vertet vihet ne vende,?
  Me duket qe jeni te nxituar, Te presim edhe pake e ne se deshton e dhe kjo reform qe nisi qe 5-se vjet athere edhe un do tu bashkohem me juve,!
  Nuk e kam per te mbrojtur Edi Ramen, pore nje gje ta dini.
  Sikure edhe prindrite e tyre dhe familjaret e tyre te kerkojn falje per 21 Janari EDI RAMA KURRE NUK KA PER TI FALUR.
  Kjo eshte e veteteta.!

  Reply to this comment
 43. Arbri May 20, 08:00

  Bravo gazeta “dita 55”!Kush me thote qe me ke nuk ka qene Ben Duka e kujt nuk i ka bere bejte!Sa me nje dege ne nje dege tjeter!Shikoni kur te shkruaj per Rudine e Astrite,sikur mos te kene qene pjelle e djallit qe vet i ka rrit!
  Te gjithe Ju puthadorasit mendoni se dardha e ka bishtin mbrapa por harroni qe bishti e ka dardhen mbrapa!

  Reply to this comment
 44. Futja kot May 20, 14:33

  U hodhi Agron Duka nje kocke ne oborrin komunist te gazetes Dita dhe u versulen gjithe zagaret pas kockes. Te mjeret ju qe s’rrini dot pa sherre. U Ka ngelur nga koha kur benit format e edukimit te komandantit bytheqire.

  Reply to this comment
 45. HOMORA May 20, 15:23

  (Neni 2
  1. Sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket popullit.
  2. Populli e ushtron sovranitetin nëpërmjet përfaqësuesve të tij ose drejtpërsëdrejti.
  3. Për ruajtjen e paqes dhe të interesave kombëtarë, Republika e Shqipërisë mund të
  marrë pjesë në një sistem sigurimi kolektiv, në bazë të një ligji të miratuar me shumicën e
  të gjithë anëtarëve të Kuvendit)./Pika nje e ketij neni flet qe sovraniteti i perket POPULLIT por ne Republiken e Shqiperise.Shqiperia nuk eshte sistem qeveritar por eshte nje KOMB dhe nje ATDHE i kompuzuar nga Shqipetare si Popull por edhe si rrace nga ku duhej te ishte shprehur formulimi:”Sovraniteti i Kombit apo i Shqiperise i perket POPULLIT Shqipetar dhe jo sistemit qeverises republikan”,pra sistemi qeveritar i formes republike eshte i miratuar dhe i vendosur nga pushtetare dhe jo nga vete populli,e sidomos nga ai i vjetri komunist nga ku,populli su konsultua,su pyet,nuk u keshillua nese ishte dakort qe ky sistem qeverisjie i pershtatej inspirimeve te tija,a ishte konform me pushtetin e kauzes se tij si popull.Kjo pike eshte e pavlefsheme sepse eshte e ratifikuar nga Republika Socialiste thjeshte ne republike,e se ne te nuk percaktohet dhe nuk figuron qe populli eshte suveran i plotfuqishem por eshte perkatesues,nga ku del nje diference e madhe konflikti midis te zgjedhurit dhe zgjedhesit,ku i zgjedhuri eshte politka qe ozurpon forcen e popullit,dhe zgjedhesi eshte POPULLI qe i legon fuqine e politkes republikane,pra te te zgjedhurit.Kur dihet qe principi i republikes apo shtetit eshte qe treçereku,ose me sakte 1/3 politika,1/3 shtresat e pasura+borgjezia dhe 1/3 tjeter eshte POPULLI,ndaj dhe quhet treçereku shteteror.E pamundur qe nje republike ti japi sovranitet popullit kur ajo kompozohet nga tre shtresa,nga tre kategori apo nivele shoqerore,sepse sovraniteti faktikisht de fakto por edhe de juro eshte i ndare ne tre sovranitete perkatese shtresash,kategorsih apo nivelesh,nga ku qe te treja shtresat jane sovrane ne mbrojtie te interesave te tyre perkatese ose perkatecuese,mjafton qe interesat e dy shtresave te jene te njejta qe shtresa e tjeter te dali jo sovrane por nen diktat te dy shtresave te tjera ku interesat jane te perbashketa.Ja fallciteti dhe tinzareria e kesaj pike.Mund ta peshtjellojme me gjate shpjegimin por e mira e kerkon qe populli ta analizoje dhe te konstatoje me koshiencen e tij qe dyshi eshte gjithmone me i forte se njeshi,pra dy forca kundra njeres,pak rendesi ka menyra mareveshies rendesi ka se intriga dhe komploti korruptojne kete sovranitet qe ne fakt eshte i ndare ne tre simbas Republikes si koncept qeverisjie./Vime tek pika e dyte ku;populli ushtron SOVRANITETIN e tij nepermjet perfaqesuesve te tij,(jepini rendesi kesaj fraze) sepse kur jam sovran don te thote qe skam nevoje te perfaqesohem,pra skam nevoje te prezantohem me prokuracion,ku i legoj fuqine time perfaqesuesit qe percaktohet nga ai qe ka pushtetin ne dore ose eshte ne fuqi!Nga ku dallohet qarte qe partia politike ben aleance haptazi,pra me anen e sistemit votues me nje te treten qe eshte shtresa popullore si garantuesjia e te drejtave te tij katshi te 1/3 tjeter qe jane borgjezia oligarke+te pasurit oligark.Dinakeria politike ketu del haptas sepse paktin ajo e ben vetem ne emer te zaptimit te pushtetit ne saje te alences se fshehte qe ajo ka bere me financuesit e fushates se saj zgjedhore dhe me ata qe kane interesa perfitimi mbi kurrizin e popullit,pra treçereku borgjezi-oligarshike+te pasurit oligarke.E po ti perkushtojme vemendie te hollesishme kesaj pike ne fund te saj lexojme:”ose drejtepersedrejti”.Kur POPULLI ka te drejte te ushtroje drejte persedrejti SOVRANITETIN e tij,çkerkon ketu perfaqesuesi?Kur POPULLI eshte i zoti te vetevendosi per te drejtat e tija ku eshte e nevojeshme ketu nevojshmeira apo dobia e perfaqesuesit,kur POPULLI vete eshte dhe perfaqesues dhe ligjerues,dhe kushtetues karshi PUSHTETIT te tij.Edhe ketu argumentat jane te pafudneme ndaj populli duhet te argumentoje me inspirimin e tij per ta modifikuar apo ratifikuar kete nen biles dhe ta shuaj. e ne vend te tij p.sh. te formuloje:”POPULLI SUVERAN USHTRON SOVRANITETIN E TIJ NE TERA ASPEKTET E JETES SE TIJ,NE TERE FUSHAT KU PERFAQESOHET E DREJTA E TIJ PUBLIKE SI E VETMIA FORCE ZHVILLIMI PER TE DHE KOMBIN,PA NDERHYRIE POLITIKE POR ME ANEN E ASAMBLEVE POPULLORE”.ketu flitet per nje maket formulimi sepse larmishmeria e ideve popullore eshte e gjere ndaj per te kryesoria eshte te percaktohet qe POPULLI ska nevoje per perfaqesues kur ata ai i zgjedh nga gjiri i tij.Teknikat,menyrat,format dhe direktivat se si duhet vepruar propozohen duke marre mendimin e te gjithave shtresave me vote direkte,pra unanimitet demokratik,dore ngritur pro apo kundra✋.Pra pika dy hedh poshte ne menyre flagrante piken nje,me pak vemendjie do e kuptoni vete persene./Kalojme tek pika tre qe eshte po aq kontradiktore por edhe e pa vlefshme: “Për ruajtjen e paqes dhe të interesave kombëtarë”,ne kete fraze zbehet me fjale per republike por per KOMB se perfaqesohet nga fjala KOMBETARE,nga ku konstatojme lodren dhe manipulimin e fjaleve ne nje fraze,ne fillim jemi sitem republikan,por jo nje KOMB qe kemi zgjedhur republiken me koncesusin e SUVERANIT POPULL qe s’eshte gje tjeter veçse KOMBI apo ATDHEU,pra ketu politika pranon qe e perdor popullin edhe si mashe por edhe si thengjill,e perdor edhe si spektator por edhe si aktor.Perse valle dhe ne sherbim te kujt interesi dhe ne sherbeim te interesave te kujt?!POPULLI le te krijoje idene dhe opinionin e tij pasi ta kete lexuar dhe rilexuar per me se miri.Le te kalojme tek fraza qe e ndjek kete pike:”Republika e Shqipërisë mund të
  marrë pjesë në një sistem sigurimi kolektiv”.Jepini rendesi frazes”REPUBLIKA SHQIPERISE” dhe perafersisht do konstatoni qe,Shqiperia formen e tij konstitucionale apo sistemin e saj ligjor,egzekutif dhe administratif e ka te formes apo tipit re-publike,pra POPULLOR sepse PUBLIKE eshte prona e tij qe quhet KOMBI SHQIPETAR apo POPULLI SHQIPERISE.Nga ku vertetohet serishmi manipulimi i fjaleve ne formulimin frazeollogjik si e si per te kamufluar qellimin e zaptuesit dhe vjedhesit te pushtetit te POPULLIT.E po te shkojme me poshte na del si per magji fjala”KOLEKTIV”,kur dihet qe populli eshte numri qe formon nje kollektif apo komunitet me emrin Shqipetar apo me Kombesin Shqipetare,pra republika nuk ka se si te mari pjese ne kolektivitet kur ajo eshte pjesa perberese e kolektivitetit ne saje te sovranitetit te sovranit popull.Pra motra dhe vellezer,kerkoni librin e kushtetutes qe te studioni dhe ta kuptoni ku ju jeni marre neper kembe dhe ku e drejta juaj eshte mohur duke ju hedhur nen zinxhiret e skllaverise.Lexim te mbare e shpresoj qe keto linja mos tju duken te rendomta sepse behet fjale per LIRINE e juaj.✊✊✊

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim